125 jaar Koninklijke Schelde Groep in Vlissingen breed Vijfde editie finale unplugged competitie in Arsenaaltheater ADIDAS! FILA KAPPA NIKE HELLY-HANSEN PROTEST THENORTH FACE Oemoemenoe terug naar Voorborgh Best1 Ser l/IC e! OKTOBER WOONMAAND GRATIS boekje met meest gestelde computervragen en antwoorden.* c WOENSDAG 18 OKTOBER 2000 KELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEI JAARGANG 101 - NUMMER 42 Kijk voor informatie verder in deze krant Yolgende week is het 125 jaar geleden dat de Scheldewerven in Vlissingen hun poorten openden. Sinds die tijd heeft is het wel en wee van de stad Vlissingen, sterker nog van heel Wal cheren, nauw verbonden met het welvaren van deze werven. Veel Walcherenaren waren en zijn voor hun boterham afhankelijk van De Schelde. Ook zaken als stadsvernieuwing in Vlissingen en de uitbreiding van het industriegebied Vlissin- gen-Oost zijn mede beïnvloed door de expansie van de werf. Impact Al weer voor de vijfde keer vindt vrijdag avond de finale van de unplugged competi tie in het Vlissingse Arsenaaltheater plaats. De ze finale is de afsluiting van een seizoen lang unplugged muziekoptredens in strandpavil joen Panta Rhei van Willem Jan Buijs. Zelf mu zikant in hart en nieren startte Buijs vijf jaar ge leden de promotie rond het onversterkt en on- vervormd muziek maken door iedere zondag een aantal optredens in het paviljoen te organi seren. Deze week dus het eerste lustrum. Met het overbrengen van de middenstip van het oude veld op het Sportpark Nadorst naar het nieuwe veld op het sportpark Voor borgh aan de Breeweg in Middelburg heeft Oe moemenoe zaterdag de kroon op de verhuizing gezet. COMPAQ PRESARIO 5WV237 Imha computers software: Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: SirVini^ door Frank Husslage Het verjaardagsfeest dat vol gende week gevierd wordt zal afgestemd zijn op de huidige gang van zaken binnen de conjunctuur van het bedrijf. Met de overname door Da- men Shipyards gloort er weer licht aan de horizon voor Vlis- singens grootste werkgever. De moeilijkste tijden lijken achter de rug, maar de schou ders moeten er wel onder. Vanuit dit licht bezien wordt het feest op bescheiden schaal gevierd. „Het wordt een feestje in eigen KSG-fami- liekring en maar een beetje voor de buren" aldus alge meen directeur René Berk- vens. Op de grote dag zelf, vrijdag 27 oktober begint het feest in 'familiesfeer', waarna later nog 2000 andere gasten het jubileum meevieren. Van af 18 uur worden de KSG-per- soneelsleden en de oud-per soneelsleden, allen met hun partners in de, tot feestruimte verbouwde, plaatwerkerij op het Scheldeterrein verwacht. Om blijk te geven van de waardering die De Schelde heeft voor de inzet van de overheid voor de werf zijn ook burgemeester en wethouders van Vlissingen en Gedepu teerde Staten van de Provin cie Zeeland uitgenodigd. Doordat zowel de kinderen van de huidige werknemers als de oud-werknemers uitge nodigd zijn zullen alle leeftij den vertegenwoordigd zijn. De oudste gast die zich tot nu toe heeft aangemeld, de heer Hage is geboren in 1918. Na het 'officiële' gedeelte van het programma gaan om 20 uur de poorten open voor alle gasten die een kaartje hebben kunnen bemachtigen voor het speciale jubileumconcert van Blpf. Vijfentwintig jaar geleden, bij het eeuwfeest van KSG is er een jubileumboek uitgegeven, 'De Koninklijke weg'. Als ver volg daarop komt er eind dit jaar een nieuw boek over de Zeeuwse werf op de markt. De titel en de omslag van dit boek worden tijdens het jubi leumfeest al gepresenteerd. Naast dit boek is er nog uiter aard in de loop der tijd nog meer geschreven over de Zeeuwse botenbouwers. Ook nieuw is het boekje over het vakbondswerk op- en om de werf van de afgelopen 25 jaar. Dit boek met de titel „Een taaie strijd" is geschreven door David de Leeuw en on langs in klassieke vakbonds- vorm gepresenteerd. Tijdens een poortactie zonder staking De Scheldewerven bepaalden lange tijd het beeld in de Vlissingese binnenstad. ontvingen de werknemers in plaats van pamfletten een exemplaar van het boek. De impact van De Schelde raakt niet alleen de vakbond of de schrijvers zo blijkt uit de her innering en ervaring van de Vlissingse ondernemer Harry van Hal. „De Schelde was een zegen en een vloek voor Vlis singen, voor heel Walcheren" vertelt Van Hal. „Jarenlang heeft de werf een boterham met beleg betekend voor heel het eiland. Maar ging het met de werf slechter, dan merkte je dat ook aan de sfeer in de stad. De Schelde heeft veel goeds gedaan voor het eiland, maar ik ben blij dat we er te genwoordig minder afhanke lijk van zijn. Vroeger waren de werven de grootste werkgever in de omgeving en ook veel leveranciers waren er afhan kelijk van. Daarmee was de werf 's wil wet in de stad. Door de uitbreiding van het werfterrein in de binnenstad is grotendeels de opbouw van de huidige binnenstad be paald. En die is niet onver deeld gunstig. Nu er meer grote bedrijven hier in de om geving bijgekomen zijn, is de afhankelijkh eid van dat ene bedrijf minder geworden en zijn we bijvoorbeeld ook qua werkgelegenheid minder af hankelijk van de conjunctuur in de scheepsbouw. Dit geeft meer rust in de stad", stelt Van Hal vast. Doordat De Schelde de activiteiten meer naar Vlissingen-Oost gaat ver leggen komt er ruimte vrij in de Vlissingse binnenstad. Van Hal: „Ik hoop dat nu ook zal blijken dat De Schelde vanuit de handen van de overheid in handen van een ondernemer gekomen is. De vrijkomende terreinen in de binnenstad moeten snel een goede be- Foto:Archief Jaap Wolterbeek. stemming krijgen. In de afge lopen jaren zijn we door de fy sieke aanwezigheid van de werf in de binnenstad veel ontwikkelingen misgelopen. We hebben nu een unieke kans om een heel nieuw stuk binnenstad met een heden daagse visie opnieuw in te gaan richten. Deze kans moet de gemeente met beide han den aangrijpen. De onderne mer Damen Shipyards moet hier proberen zo constructief mogelijk aan mee te werken: wat goed is voor Vlissingen is ook goed voor De Schelde", besluit van Hal. Bij Cinecity in Vlissingen draaien vanaf 23 oktober iedere maandag Sneak Previews, oftewel verassingsfilms. Zaterdag 21 oktober is er de nachtvoorstelling 'Reindeer Games' In het 'Vestzaktheater' in Vlissingen treedt 20 oktober cabaretier Rob Urgert op. Advertentieverkoop (0118) 484 3 1 6 Redactie (0118)484 276 Bezorgklachten (0800)023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes Cue Laseraction Middelburg richt zich nu ook op feestjes en partijen. Lavooy Mode blijft in vertrouwde handen. Veranderingen bij Boetiek Bubbles in Vlissingen. pag. 9 In deze Faam/Vlissinger een boekbespreking van het onlangs verschenen Zeelandboek ZL 4. Bij Imkerij Poppendamme in Grijpskerke vinden in het kader van de pas binnengehaalde fruitoogst allerlei smakelijke activiteiten plaats onder de naam Apple Days. Willem Jan Buijs met de finale-CD's foto: Jaap Wolterbeek In de afgelopen jaren is de Unplugged Competitie van Panta Rhei een vaste waarde geworden binnen de Zeeuwse popmuziek. De competitie start ieder jaar met de zomer- zondagse optredens aan het Vlissingse Nollestrand. „Het liefst laten we de optredens buiten plaatsvinden, vorige zomer ging dat erg goed, deze zomer met al het natte weer ging dat natuurlijk minder goed. Per zondag zijn er op tredens van drie verschillende bands, leder optreden moet minimaal twintig en mag (advertentie) ITRENDWEARSHOPI maximaal dertig minuten du ren.", legt Buijs uit. Uit deze drie optredens per week se lecteert Buijs dan steeds een finalekandidaat. „Hierbij ben ik zelf de beslissende factor", zegt Buijs. „Zelf popmuzikant zijnde meen ik over de nodige deskundigheid te beschikken om een voorselectie te ma ken. Hiernaast let ik uiteraard ook sterk op de reacties van het publiek. Als een band een bepaalde muzieksoort speelt die mij persoonlijk niet aan spreekt maar het publiek wel erg enthousiast maakt, dan kan het zijn dat ik deze band toch door stuur naar de fina le". De acht finalisten uit het zomerseizoen strijden in het Arsenaaltheater om de eerste prijs. Door deelname aan de finale hebben alle muzikanten al een prijs op zak: van de fi nale wordt een CD gemaakt die op de markt gebracht wordt. „Voor met name be ginnende bandjes is deze CD vaak een mooi promotiearti kel. Een professioneel opge nomen optreden kan natuur- De verhuizing van Oemoe- menoe werd noodzaak door de uitbreidingsplannen van de gemeente Middelburg. Door de verhuizing hebben de Mid delburgse Rugbyers nu niet alleen de beschikking over een fraai wedstrijdveld en oe fenterrein, zij kunnen zich nu ook gelukkig prijzen met een moderne combinatie van kleedruimte en kantine. Met de verhuizing keert Oe- moemenoe terug naar de plaats waar 29 jaar geleden de bakermat van het Walcherse Rugby lag: het sportpark Voorborgh aan de Breeweg. Destijds lag het speelveld daar, maar de voor het rugby zo belangrijke 'derde helft' moest in steeds wisselende gelegenheden gehouden wor den. Uiteindelijk was de situ atie zo dat er aan de Breeweg gespeeld werd en dat de der de helft aan de Nadorstweg ondergebracht was. Nadat ook de wedstrijden uiteinde lijk naar de Nadorstweg ver- lijk perfect als demo naar de CD-maatschappijen en zaalei genaren verstuurd worden" weet Buijs. De jurering van de huisd waren verbouwde de club daar in 1986 een leeg staand kerkgebouw van het oude Molukse barakkenkamp. Daarmee kreeg Oemoemenoe destijds definitief voet aan de grond in het Noorden van Middelburg. „Totdat zo'n ze ven jaar geleden de plannen voor de 'Veerse Poort' op tafel kwamen", zegt Rens-Jan Schets, de voorzitter van de club. „Voor de woningbouw had de gemeente grond nodig en de sportvelden van ons en van twee andere clubs waren natuurlijk een aantrekkelijk ge bied". In ruil bood de ge meente ruimte aan bij het nieuw te bouwen zwembad bij de Stromenwijk. Zoals be kend zijn de plannen daarmee nog steeds niet verwezenlijkt en moest er toch gebouwd worden. „Na nogal wat heen- en weer geschuif met poten tiële locaties zijn we nu uitein delijk op de Voorborgh te rechtgekomen" vertelt Schets „En daar zijn we niet ongeluk finale besteedt de eigenaar van Panta Rhei uit aan men sen die hij deskundiger acht dan zichzelf. Dit jaar bestaat kig mee: het veld is goed be reikbaar, ook voor onze gas ten van buiten de stad". Doordat de gemeente Oemoe menoe dwong om te verhui zen, kwam de vereniging in aanmerking voor een verhuis- vergoeding. Hierdoor kon Oe moemenoe zich een mooie en functionele ruimte veroorlo ven. Door ruimte te geven aan de visie van de ontwerper Ben Westenburger kwam het plan voor deze multifunctionele ruimte tot stand. Zeven jaar geleden zijn de eerste schet sen al door de gemeente goedgekeurd en door de inzet van vele leden, kennissen en professionals zijn de schetsen de vakjury uit Peter Toussaint, Jac Zwier en Kees den Hoed. Peter Toussaint is bestuurslid van de Stichting Popmuziek Zeeland en speelt zelf in De Niro. Jac Zwier is professio neel gitaarbouwer, onder an dere voor Doe Maar en Bl0f, en heeft zodoende veel ver stand van het omgaan met in strumenten. Kees den Hoed weet als begeleider van onder andere Rob de Nijs en Gerard Cox en voorheen van Herman Brood alles van podiumpre sentaties. Deze drie heren be palen uiteindelijk wie van de finalisten met de eerste prijs naar huis mag. „Eigenlijk wordt bepaald wie er naar Kruiningen mag",vertelt Buijs. De eerste prijs bestaat, naast de CD-opname uit twee dagen studiotijd bij de LAC-studio's. Dit is voor beginnende muzi kanten een grote prijs". De ene helft van die prijs wordt beschikbaar gesteld door Pan ta Rhei, de andere helft door LAC-studio's zelf. Die laatsten verzorgen ook het podium- en zaalgeluid tijdens de finale en ook de opnamen voor de CD. nu werkelijkheid geworden. Blikvanger van het clubhuis zijn de moderne kleedkamers: deze zijn ingericht met mo dern sanitair en voldoen aan de hedendaagse eisen op het gebied van hygiëne en veilig heid. Boven op de kleedruim tes is een kantine gebouwd, met een ruim overdekt bal kon. Zowel met goed als met slecht weer heeft men vanuit deze kantine en riant uitzicht over het wedstrijdveld. „De huidige, nieuwe locatie is ide aal we hebben weinig wensen meer over. De enige wens is misschien nog dat we als rug byclub nog wat mogen groei en", besluit Schets tevreden. In de afgelopen jaren is geble ken dat winnaars van de Un plugged Competitie ook op ander vlakken van de popmu ziek goed scoren. Er zijn paral lellen te trekken tussen de Un plugged Competitie en de Zeeuwse Belofte, een compe titie die selecteert voor de Grote Prijs van Nederland, een landelijke competitie. Hiernaast is het meedoen aan deze finale natuurlijk een gro te stimulans voor beginnende en ook voor gevorderde muzi kanten. Je hebt de mogelijk heid om je in een professione le entourage met collega's te meten voor een groot en kri tisch publiek", stelt Buijs. In de finale staan dit jaar: Till Dawn, winnaar van de Zeeuw se Belofte 2000, 2Xbakboord met Nederlandstalige songs, Bo die solo met gitaar op treedt, Pillars of Heaven uit Domburg en omstreken, Mo- bunk met jazz-funk-rock, Toe- tones die aanstekelijke jaren 50 rockabilly speelt, Da Iss, een splinternieuwe Vlissingse rockband en Apensuus met Beatles-covers. De zaal gaat open om 19 uur en de optre dens beginnen om 20 uur. De prijsuitreiking aan het einde van deze swingende avond wordt rond 1 uur verwacht. Kaarten a 15 gulden zijn te koop bij Strandpaviljoen Pan ta Rhei en 's avonds aan de zaal. (advertentie) i y s M MIDDELBURG - VLISSINGEN - GOES (advertentie) LEASEPRIJS ƒ129,53 pim. Nieuw in de Compaq Presario lijn. Minitower met 700 MHz AMD Duron processor en VIA KT133 chipset 64 Mb SDRAM werkgeheugen *10 Gb Ultra DMA vaste schijf Cachegeheugen 128 Kb 11 +64 Kb Performance Enhancing *17 Inch scherm 8X Max DVD-speler Grafische chipset nVidia TNT2 Videogeheugen 8 Mb USB-hub, 2 x voorzijde/2 x Hfe achterzijde 56Kbps V.90 modem Accentkleur optionele keuze Windows Millenium Edition (NL), Software Adobe Acrobat Reader, CompaqNET internet, Compaq DVD-player, McAfee virus scan, Postbank Girotel, Word 2000 (NL), Works 2000 (NL), Herstel CD, 4 extra pakketten (software keuze programma) 'zolang do voorraad strekt www.BestSale.nl Badhuisstraat 60,4381 LV Vlissingen, Tel.:0118 -41 19 00, Fax: 0118-41 19 11 (advertentie) Jeugdleden plaatsen de middenstip foto: Oemoemenoe Wijkbemiddelaar Avond nieuwe inwoners Veiligheidsenquête

de Faam | 2000 | | pagina 1