illllftWl/l GEMEENTE MIDDELBURG Week van de Toegankelijkheid "Met wijkbeheer bereik je meer" Als iedere seconde telt ...rookmelders redden levens Voorlopig ontwerp zwembad goed ontvangen Extra buslijn Veilig Wonen Commissie vergaderingen Zo lang mogelijk zelfstandig blijven met WVG Vergunning aanvragen voor het rooien van bomen Week 41 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Informatienummer 675 555 Tafeltje Dekje Woensdag 11 oktober 2000 FAAM/VLISSINGER 3 Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de afdeling Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Internet site: www.middelburg.nl info @middelburg.nl Op verzoek van de busreizigers laat ConncXXion sinds afgelopen maandag een extra schoolbus rijden in de ochtendspits. De/.e bus rijdt net als lijn 54 vanaf de Loskade in Middelburg naar de Nehalennia scholengemeenschap in de wijk Klarcnbeek in Middelburg. De bus vertrekt na aankomst van de aan sluitende lijnen om 08.31 uur en komt aan om 08.39 uur. Evenals vorig jaar rijdt de bus nog de gehele winterperiode tot aan de voorjaars vakantie. De extra bus maakt het voor de leerlingen gemakkelijker om de scholen in Klarenbeek te be reiken. Tien Preventieadviseurs Veilig Wonen zijn sinds kort aan de slag gegaan. Zij gaan 154.000 huishoudens in Zeeland een gratis keurmerkadvies geven. Doel is om hel aantal inbra ken in de provincie sterk te la ten afnemen. De adviezen die worden verstrekt gaan in de kern om richtlijnen die zorgen voor een veiliger en betere woonomgeving. Door de politic is een speciale brochure ontwikkeld over Vei lig Wonen. Voor meer infor matie hierover kunt u contact opnemen met de Stichting Stadswacht op telefoonnum mer 0118-651 349 De volgende raadscommissicverga- deringen vinden de komende weck plaats in de Raadzaal van het Stad huis in Middelburg: Donderdag 12 oktober: Commis sie Cultuur, Ouderenbeleid, Re creatie en Toerisme (CORT). Se cretaris mevrouw J.P. de Nooijcr, telefoon 675 531 Maandag 16 oktober: Commissie Economische Zaken, Sociale Za ken en Infrastructuur (ESI). Se cretaris de heer J.A.W. de Wolf, telefoon 675 304. Dinsdag 17 oktober: Commissie Algemene en Bestuurlijke Zaken (ABZ). Secretaris mevrouw mr. A.C. Beije - van Duivendijk. De vergaderingen van deze com missies beginnen allemaal om 19.30' uur. Iedereen kan de bijeen komsten vanaf de publieke tribune bijwonen. Mensen die slecht ter been zijn, kunnen van te voren con tact opnemen met de boden van hel stadhuis (telefoon 675 403). De vergaderagenda en de daarbij behorende stukken liggen vanaf vier dagen voor de vergadering ter inzage bij de secretaris van de des betreffende commissie en bij de afdeling Communicatie, Stadhuis straat 2. Het is mogelijk om tijdens deze vergaderingen uw slem te la ten horen, u heeft recht van in spraak. U dient dan van te voren bij de secretaris van de commissie dit spreekrecht aanvragen. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu vanaf maandag 16 oktober tot en met zondag 22 oktober2000 Maandag Dunne plakken rundvlees, spinazie, aardappelen Dinsdag Rundvlees in pikante saus, sperziebonen, aardappelen Woensdag Stamppot zuurkool met rookworst Donderdag Kalkoenleverljes, rode kool, aardappelen Vrijdag Visfilet, gemengde groenten, aardappelen Zaterdag Pannenkoeken Zondag Wat de pot schaft Voorbeeld van een toegankelijke winkelstraat en witte tegels markeren op- en afrit Hoe toegankelijk voor gehandicapten zijn de winkels, voetpaden en straten in Middelburg? Deze vraag stond centraal tijdens de gemeente dag van de Week van de Toegankelijkheid 2000. Leden van de Werk groep Gehandicapten Walcheren (WGW), ambtenaren van de ge meente Middelburg en vertegenwoordigers van de Vereniging Onder nemers Middelburg (VOM) wandelden en rolden maandag 2 oktober door de stad op zoek naar het antwoord op deze prangende vraag. De Week van de Toegankelijkheid werd dit jaar voor hel eerst landelijk georganiseerd. De Werkgroep Ge handicapten Walcheren (WGW) heeft in Middelburg de straten en winkels te onderzocht en in Vlissin- gen de horeca onder de loep geno men. In elke stad is een 'summum locatie-certificaat' uitgereikt als be loning voor goede toegankelijkheid. In Middelburg is dc WGW zeer te spreken over de Drukkerij, in Vlis- singen werd de toegankelijkheid van hotel Arion beloond. Hel 'summum locatie-certificaat' wordt niet zom aar toegekend. De locatie moet bij voorbeeld toegankelijk zijn voor rolstoelers door een hellingbaan, la ge drempels en brede gangpaden. Ook een gehandicaptentoilel mag eigenlijk niet ontbreken. Tijdens de gemeentedag in Middel burg bleek dal lang niet alle winkels in de stad goed toegankelijk zijn voor mensen met een functiebeper king. Zo staat er soms veel te veef reclamemateriaal in de weg. zijn drempels te hoog, zijn er te veel trapjes. Volgens de voorzitter van de VOM. de heer Boers, komt dat door een aantal redenen. Dc panden in de binnenstad van Middelburg zijn oud en ook zijn er veel hoogteverschil len. Aanpassingen voor gehandicap ten zijn daarom erg kostbaar. Ook denkt Boers dat ondernemers de doelgroep gehandicapten onder schatten. 'Gehandicapten hebben net zo veel uit te geven als iedereen, maar doen dit minder simpelweg minder, omdat de winkels niet toe gankelijk zijn'. Dick Anbeck van de Drukkerij valt Boers bij: 'wij zijn goed toegankelijk voor gehandicap ten, het gevolg is dat ook zij bij ons komen winkelen en dal de omzet flink is gestegen'. De gemeente heeft een belangrijke taak bij het toegankelijk houden van winkelstraten. Daarvoor is het zoge noemde uilstallingbeleid ontwik keld. Ondernemers moeten bijvoor beeld een deel van de straat vrij hou den van reclameobjecten en ver koopwaar. Volgens Boers van de VOM een goed beleid, alleen kan het toezicht beter. Ook het onder houd van de straten is een taak van de gemeente. De heer Houlckamer van de dienst Stadsontwikkeling zegt hierover: "bij de herinrichting van hel kemwinkelgebied wordt goed rekening gehouden met gehan dicapten. Wc creëren schone stralen met weinig obstakels en hobbels. Ook de aanleg van nieuwe fietsen stallingen vermindert de overlast voor rolstoelers en slechtzienden. Maar wat blijft is dat ook winkeliers en andere stadbezoekers rekening houden met gehandicapten. Dus niet zomaar je fiets of reclamebord in het midden van het pad zetten. Samen moeten we werken aan toegankelijk heid voor iedereen'. Tijdens de gemcentedag liep en rol de de groep ook door de straten bui len het kernwinkelgebied. Houteka mer vroeg de deelnemers waarover dc grootste bezwaren bestaan wat betreft de toegankelijkheid voor ge handicapten. Al met al was er wei nig kritiek. De WGW benadrukte dat het hen op deze dag met name ging om de positieve kant, te laten zien wal er wel al goed is geregeld. 'Daar en daar gaal het goed, zorg nou ook dat het op de andere plaat sen zo wordt geregeld'. Enkele punten waar vanuit de WGW wel kritiek op is zijn bijvoorbeeld de op- en afritten van stoepen (op hoe ken gemarkeerd met witte tegels). Waarom is er geen verlaging halver wege een lange straat? Af en toe wa ren de op- en afritten slecht afgewerkt en lastig te nemen met dc rolstoel. Soms staan verkeersborden zomaar midden op de stoep, zodat rolstoelers er niet langs kunnen en visueel gehan dicapten er bijna tegenaan lopen. Alle op- en aanmerkingen over we gen, stoepen en dergelijke waar de gemeente over gaat, werden door Houlckamer genoteerd. Hij speelt ze nu door aan de afdeling Stadsbeheer die aan oplossingen kan werken. 'Toch', vertelde Houtekamer de deelnemers, 'kan niet alles in eens worden opgelost, daar is geen geld voor. Wel is het erg nuttig om met u de knelpunten op te zoeken en prio riteiten te stellen. We kunnen die keuzes beter samen maken'. Al met al was het een geslaagde middag vond de voorzitter van de WGW, de heer Toonen. 'Toeganke lijkheid is voor iedereen belangrijk. Net zo goed hebben mensen met een kinderwagen of een grote rol- kol'fer gemak van op- en afritten bij hoge stoepen. En niemand wordt er slechter van als niet overal reclame borden staan en gangpaden in win kels breed genoeg zijn. De Werk groep Gehandicapten Walcheren hoopt dat de toegankelijkheid nu nog beter wordt. We bedanken de gemeente Middelburg hartelijk voor de medewerking in deze Week van de Toegankelijkheid'. In de Wet Voorzieningen Gehandicapten (WVG) is vastgelegd dat de gemeenten moeten zorgen voor woon- en vervoersvoorzieningen voor hun gehandicapte inwoners. De WVG kent geen leeftijdsgrens en biedt gehandicapten mogelijkheden om in aanmerking te komen voor subsi die als het gaat over wonen, vervoer en rolstoelen. Woonvoorzieningen Woonvoorzieningen stellen indivi duele gehandicapten in staal zoveel mogelijk normaal gebruik te maken van hun woning. Het hoeft hierbij niet perse te gaan om de woning die op dat moment wordt bewoond. In veel gevallen kan de gehandicapte de woonproblemen oplossen door te verhuizen naar een gelijkvloerse of aangepaste woning. Zij kunnen in aanmerking komen voor een te gemoetkoming in de verhuis- en in richtingskosten van fl. 6000.-. Als verhuizing niet aan de orde is. kun nen woonvoorzieningen van bouw kundige of niet-bouwkundige aard noodzakelijk zijn. Vervoersvoorzieningen en rolstoelen De vervoersvoorzieningen kunnen worden ingedeeld in twee hoofdca tegorieën: het collectief vervoer met taxi. minibus of rolstoelbus en de verstrekking van rolstoelen en scootermobielen. Collectief vervoer De mogelijkheden zijn vervoer met taxi's, minibusjes en rolstoelbusjes. Het bereik van het collectief ver voer is heel de provincie Zeeland met uitzondering van Tholen. in dc vervoersregio wordt de reisafstand in zones uitgedrukt. Als een aan vraag voor vervoer wordt toege kend krijgt u een vervoerspas. Op vertoon daarvan kunt u bonnen te gen een gereduceerd tarief van fl. 1,- per bon kopen. Met een bon kunt u een zone rijden. Rolstoelen en scootermobielen De Maatschappelijke Zorg Walche ren (MZW) verstrekt ook duw- of handbewogen rolstoelen en sporl- rolstoelen. Ook aanvragen voor een scootermobiel en een driewiclfiets vallen onder deze regeling. Aanvraag indienen Wie denkt in aanmerking te komen voor deze voorzieningen kan een aanvraag indienen bij het RIO-Wal- cheren te Middelburg. Dat kan tele fonisch, per post of u bezoekt het RIO. Na het indienen van een aan vraag volgt een intakegesprek en beoordeling. Soms is een sociaal- medisch onderzoek nodig. Bij af wijzing van een aanvraag wordt al tijd vermeld welke mogelijkheden voor bezwaar en beroep er zijn. Voor informatie over de WVG, het indienen van een aanvraag of het maken van een afspraak kunt u te recht bij het RIO Walcheren in Middelburg, Koudekerkseweg 143. telefoon 670 800. Let op! Aanvragen die worden gedaan na dat voorzieningen zijn aangeschaft of nadat een verhuizing heeft plaatsgevonden worden altijd afge wezen. Soms echter, kan met het aanschaffen of met de verhuizing niet gewacht worden tot het aan- vraaggesprek of sociaal-medisch onderzoek. Het is dan verstandig direct telefonisch of mondeling contact op te nemen met het RIO. Voor deze spoedeisende aanvragen kunt u dan afspraken maken. In hel algemeen is voor hel rooien van bomen een vergunning nodig. Deze vergunning is niet nodig voor populieren langs wegen, vruchtbo men, kweekgoed en uitdunning van groenvoorzieningen en een boom met een slamdiameter van maxi maal 25 cm (gemeten op 1.30m bo ven het maaiveld, maximaal 3 bo men per locatie). Een aanvraag is ontvangen voor: Een wilg aan de Noordweg Twee iepen, drie kersenbomen, een esdoorn, drie perenbomen, twee bo- lacacia's en twee haagbeuken rond om "Eben Haezcr" aan de Briand- laan/Van Kleffenslaan Voor nadere informatie kunt u terecht bij de heer H. ten Klooster van de af deling Groenbeheer, 0118 675312 Als brand uitbreekt telt iedere seconde. Veel mensen denken dat het hun niet zal overkomen. Toch breekt nog altijd gemiddeld in twintig woningen per dag een brand uit. Dat zijn zo'n 8000 woningbranden per jaar. Hierbij zijn vijftig dodelijke slachtoffers en 800 zwaargewon den te betreuren. Het nemen van enkele simpele voorzorgsmaatrege len, zoals het plaatsen van rookmelders, kan uw leven en dat van uw huisgenoten redden. Rookmelder is noodzaak De meeste branden ontstaan terwijl u slaapt. Bij brand is niet alleen het vuur gevaarlijk, maar ook de rook. Rook beval namelijk koolmonoxide dat werkt als een slaapgas en u ruikt het niet. U wordt dus niet wakker van de rook! In het ergste geval vin den brandweermannen mensen die vredig slapend zijn verbrand. Daar om is het belangrijk dat u gewaar schuwd wordt, zodat u en uw mede bewoners op tijd het huis kunnen verlaten in geval van brand. Rook melders zijn 'waarschuwere' die u in de gangen en trappen (verkeersruim tes) van uw huis plaatst. Op dit mo ment zijn rookmelders (nog) niet verplicht voor de bestaande bouw. Als het vernieuwde Bouwbesluit - dat onder andere brandveiligheidsei sen bevat - in werking treedt (offi cieel in 2002), worden in Nederland rookmelders verplicht in nieuw bouwhuizen. Op elke verdieping één. Typen en werking Een rookmelder is een apparaatje dat bij hel ontdekken van brand heel hard gaat loeien of rinkelen zodra er rook in komt. Het alarmgeluid is zo indringend dal slapende mensen er wakker van worden. Er zijn twee soorten rookmelders in de handel: (a) een ionisatierookmelder en (b) een optische rookmelder. Ionisatiemel ders bevatten een geringe hoeveel heid radioactieve stof in een afgeslo ten behuizing, die een elektrisch stroompje opwekken. Bij rook neemt de stroom af, waardoor een alarmsig naal afgaat. Optische melders wer ken met een lichtgevoelige cel. Er loopt een klein lichtstraaltje naar dc cel. Zolang deze licht opvangt ge beurt er niets. Als er rook in dc het lichtstraaltje komt, wordt dc lichttoe voer onderbroken. Dat merkt de lichtgevoelige cel. waarna het alarm signaal klinkt. De meeste rookmel ders werken op een batterij van twaalf volt, die eenmaal per jaar ver vangen moet worden. Rookmelders die op hel elektriciteitsnel aangeslo ten kunnen worden hebben dit nadeel niet (maar zijn over het algemeen duurder). Een kwalitatief goede rookmelder herkent u aan hel keur merk "Goedgekeurd Keurmerkinsti- tuut". Dit onafhankelijk keurmerk is de opvolger van het keurmerk van tic Nederlandse Vereniging van Huis vrouwen en het Gocdmerk. Deze rookmelders zijn uitgebreid getest en voldoen aan strenge eisen. Aanschaf en onderhoud Tot nu toe zijn er ongeveer een mil joen rookmelders in Nederland ver kocht. waarvan negentig procent io nisatiemelders. Dat komt doordat io- nisalierookmelders goedkoper zijn optische rookmelders. Ionisatiemel ders zijn te koop vanaf ongeveer vijf tien gulden. Optische rookmelders zijn duurder en kosten ongeveer vijf tig gulden. Beide soorten melders doen hun werk goed. Optische melders zijn in doe-het- zelfzaken en bouwmarkten nauwe lijks te vinden. De rookmelders die daar te koop zijn, zijn doorgaans io nisatiemelders. Deze werken met een radioactieve bron. Dal lijkt gevaar lijk, maar het is veilig mits: 1de melder voldoet aan de Engelse norm BS 5446 2. de (afgeschermde) bron met rust wordt gelaten 3. de melder na de levensduur (circa 10 jaar) niet bij het huisvuil wordt gedumpt. Afdanken Hel ministerie van VROM studeert op een regeling voor verantwoorde De brandweer in actie in Middelburg. inzameling van ionisatiemelders. Zo lang die er niet is, moet dc melder (nel als batterijen) worden be schouwd als klein chemisch afval. Een afgedankte ionisatiemelder hoort in ieder geval niet in dc vuilnisbak. Hij komt dan in de afvalverbran dingsinstallatie terecht, zonder dat bekend is wat dat betekent voor het milieu en dc gezondheid van men sen. Bij de volgende organisaties kunt u terecht voor allerlei informatie over brand, brandpreventie en brand wonden: Brandweer Stadsgewest Vlissin- gen Middelburg. (0118) 421274 Stichting Consument en Veiligheid (informatie over brandpreventie in liet algemeen Servicedesk T (020) 511 45 67, E: infodesk@consafe.nl. 1: www.brandgevaar.nl Nederlandse BrandwondenStich- ting, (0251)275555. Het wijkbeheer in Middelburg is sinds 4 jaar meer en meer een instru ment geworden waarvan bewoners en bestuurders veel profijt van hebben. De wijktafel, het WijkondersteunigsPunt en de wijkopruim- ploeg, het zijn diverse onderdelen van wijkbeheer die de lokale demo cratie versterken. De afdeling communicatie sprak met de coördinator wijkbeheer Hans Vergeer. Hoe is wijkbeheer ontstaan? Hans Vergeer: "Eerst was er een proces zoals wijkbeheer gaande on der de naam 'sociale vernieuwing'. Vier jaar geleden is dat omgetoverd in Wijkbeheer. Er is veel veranderd, Middelburg is verdeeld in vijf gebieden en in elk gebied is een WOP gevestigd en be staan wijktafcls. Het wijkbeheer is niet meer weg te denken uil dc stad. Zowel bewoners als bestuurders en gemeentelijke organisaties ervaren vele voordelen van dc directe over legstructuur die is ontslaan. Het wijkbeheer is belangrijk omdat het niet alleen gaal om de maatre gelen die worden genomen, maar juist ook om het proces zelf. Wijk beheer versterkt het idee dat bewo ners van een wijk ook zelf iets kun nen aankaarten of verbeteren in de wijk waar men woont". Wat is de taak van de coördinator? "In principe kan je zeggen dal bewo ners van de wijken van Middelburg een beroep op mij kunnen doen voor verbetering van de leefbaarheid in de wijk. Ik fungeer min of meer als in termediair in overlegsituaties van bur gers en gemeente en andere instellin gen. Ook ondersteun ik de wijkbe- middelaar en anderen die zich inzet ten voor wijkbeheer. Meestal ben ik voorzitter van de wijktafcls, zodoen de verzorg ik de agenda van vergade ringen. Hel is een hele leuke afwisse lende baan, want ik heb werk in heel Middelburg en ga dagelijks om met gemotiveerde mensen die iets van hun leefomgeving willen maken". De kijktafels zijn vorige maand ge start. Hoe is het gegaan? "Goed en druk. Dc opkomst ligt meestal rond de 25 tot 40 personen. Hans Vergeer, coördinator Wijkbeheer Wat me opvalt is dat het wijkbeheer zich meer en meer ontwikkelt. In de hoofden van de bewoners en andere betrokkenen leeft nu het idee dat wijkbeheer een bijzonder goede ma nier is om met elkaar te werken aan een betere wijk! Hel gaal nu meer over ontwikkeling van dc wijk en niet meer zozeer over de eigen achtertuin. Bovendien is de wijktafel zo opgezet dat op een vrij informele manier met dc wijkwethouder kan worden over legd over zaken. Bestuur en bewoners zitten dus letterlijk met elkaar om ta fel! Ik denk dat de deelnemers aan de wijktafcls ook zien dat er echt iets ge beurd met wat ze aandragen. Het heeft efléct om een wijktafel te be zoeken! De wijkwethouder krijgt trouwens nu ook weet van zaken door dc deskundigheid van buurtbe woners". Ten slotte, wil je nog iets kwijt? "Op deze pagina van de Faam gaan wc dc komende tijd meer aandacht besteden aan wijkbeheer. En ik wil bewoners uitnodigen om eens een wijktafel te bezoeken. Pas als je er bent geweest kun je echt een beeld vormen. Voor plaats en tijden kan iedereen bellen met mij op telefoon 675 520 of langs gaan bij het WOP in dc buurt". derruimten, een restaurant en een health- en fitness studio ontwik keld. Het gebouw krijgt een moder ne uitstraling en wordt op originele wijze ingepast in de omgeving. De gemiddelde hoogte is negen meter en in het ontwerp is gekozen voor een groene omgeving. De stuurgroep en ook de toekomsti ge gebruikers van liet zwembad hechten veel belang aan een veilige verkeerssituatie rondom het bad. Kinderen moeten veilig met de fiets en dc bus bij het zwembad kunnen komen Het bouwteam van het bad heeft ook de taak creatieve oplos singen te bedenken. Zo wordt de uiteindelijke toegangsweg van het zwembad aangelegd als er nog vo lop wordt gebouwd. Bouwverkeer maakt gebruik van een aparte weg. Zo wordt veel tijd bespaard, want op hel moment van oplevering hoeft geen weg meer worden aan gelegd. Over een maand verschijnt weer een nieuwsbrief over de strategi sche projecten van Middelburg. Daarin is nog meer te lezen over het stadgcwcstclijke zwembad. De nieuwsbrief ligt voor belangstellen den gereed bij de afdeling Commu nicatie aan de Stadhuisstraat2 in Middelburg. goed ontvangen door de stuurgroep, omwonenden en het personeel van de huidige zwembaden. Na diverse inspraakrondes is een aantal wijzi gingen aangebracht, maar cjic heb ben niet geleid lol vertraging in het bestemmingsplan. Binnenkort wordt de intentieverkla ring ondertekend. De gronden in Vrijburg, waar het zwembad komt te staan, worden in het eerste kwar taal van volgend jaar bouwrijp ge maakt. Volgens planning is het zwembad ui dc zomer van 20(12 open voor hel publiek. Het nieuwe zwembad be slaat een opper vlakte van on geveer 5200 vierkante meter met zes baden: een wedstrijd- bad, vereni- gingsbad, kin derbad, peuter- bad, instructie- bad en een re- creatiebad, al met al 1400 m2 waterpret. Ook worden zontcr- De maquette van het stadsgewestelijke zwembad (foto Ruben O reel). rassen. verga- Architectenbureau FaulkncrBrowns heeft het voorlopig ontwerp van het stadsgewestelijke zwembad gepresenteerd aan Middelburgse en Vlissingse gemeenteraadsleden. Inmiddels is een bouwteam actief met voorbereidende werkzaamheden voor de bouw van hel nieuwe zwem bad. Het bouwteam bestaat onder meer uit dc projectleider, leden van de stuurgroep, de exploitant en de architect. Vorige week kwam de stuurgroep verantwoordelijke wethouders en bijeen in het stadhuis van Middel burg om dc stand van zaken rond om het zwembad te bespreken. De stuurgroep is samengesteld uil le den van de gemeenteraden van Vlissingen en Middelburg en dc ambtenaren. Op dc agenda stond onder meer het voorlopig ontwerp en het bestemmingsplan van het zwembad. Het ontwerp van liet zwembad is

de Faam | 2000 | | pagina 3