yu^ c Twintig jaar Naga Pencak Silat in Zeeland Wl JIMKOPERIJ MARIIUISSEIM Uü KI KMKIÖIKI Leren is goed voor ie CSW doet swingende recordpoging Grote Zeeuwse Kinderboekenpuzzel Stichting Welzijn Ouderen geeft woonadvies WOENSDAG 11 OKTOBER 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 41 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Handelsweg 36 (Vrijburg) Voor al uw wijnen en relatiegeschenken Q118 - 614 943 16 21 Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Twintig jaar geleden waren de drie broers André, Edwin en Rennie Kleeman de oprich ters van een Pencak Silatvereniging. Onder de bezielende begeleiding van Pendekar (groot meester) Willy Soplantila hebben zij zich ver der bekwaamd in Naga Pencak Silat; een zelf- verdedigingssport met een sterk cultureel ac cent. Land van herkomst is Indonesië en gezien het karakter van de Indonesiërs treedt de groep weinig naar buiten. Maar met de viering van het twintigjarig jubileum wordt de be scheidenheid voor één keer naar de achter grond geschoven. Op 21 oktober is het Ont moetingscentrum in de Middelburgse wijk Dauwendaele de plek waar het feest gevierd wordt met demonstraties van Pencak Silat groepen uit Zeeland, Limburg en Brabant. Persoonlijke sarong Multicultureel Wie in Zeeland wil leren, kan kiezen uit veel mogelijkheden. In de Week van het Leren, die van 8 tot en met 15 september gehouden werd, maakte het ROC Zeeland een hoop mensen enthousiast voor het leren. Paginagroot stond er in die week een puzzelprijsvraag in de krant, waarop velen reageerden. 160 geïnteresseerden vroegen om nadere in formatie en 264 mensen stuurden de antwoordbon in, waaruit drie prijs winnaars werden getrokken. Slangendraak Naga Nog steeds gebeu ren er te veel on gelukken in en om het huis vindt Stichting Welzijn Ouderen Mid delburg. Om die reden startte deze stichting onlangs het project 'Woonadvies' met het doel ouderen te infor meren over veiligheid in en om de woning. Melk De Witte Motor gaat voor de vijfde keer door het land met de scholentour. Dit jaar echter met een heel nieuw concept de 'Massive Milk Move'. De 'Massive Milk Move' gaat langs 20 grote middelbare scholen in heel Nederland.Vrijdag 13 oktober wordt de Christe lijke Scholengemeenschap Walcheren (CSW) in Middelburg bezocht. LEVI'S WRANGLER LEE CARS CATERPILLAR pag. Met de verhuizing van Morgana De Schipper naar de Woonboulevard in Goes eerder dit jaar, kregen Hanjo De Schipper en zijn medewerkers er ineens in Arnemuiden vele vierkante meters bij. Reden om het Wooncentrum aan de Van Cittersweg opnieuw in te richten en aan te passen aan de geest van de tijd. Bonbonzaak Léonidas is verhuisd van de Oude Markt naar de hoek Walstraat/Scherminkelstraat in Vlissingen. Het Zuid-Amerikaanse restaurant Rio Grande aan de Nieu- wendijk is weer open na vijf weken grondig renoveren. pag. Ruim twintig jaar lang struinde de inmiddels 70-jarige Maaike Provoost-Franchimont uit Domburg de rommelmarkten af op zoek naar kralen. Dinsdag 17 oktober wordt de enorme verzameling geteld en zal blijken of zij genoeg kralen heeft voor een vermelding in het Guiness Book of Records. Dokter P.B.A. Crama uit Vlissingen werkt mee aan een landelijke studie over ziekten en verrichtingen in de huisartsenpraktijk. De belangrijke vraag in deze studie is met welke klachten mensen in 2000 naar een huisarts gaan en wat een huisarts met die klachten doet. Bij Cinecity in Vlissingen gaan deze week de films Pokémon, The Road to El Dorado en The Skulls in première. De Amsterdamse formatie 'de Dijk' geeft zaterdag 14 oktober een optreden in sporthal Baskenburg in Vlissingen. In de concertzaal in Middelburg vindt zaterdag 24 oktober om 20 uur in de foyer het lustrumconcert van de Stichting Kamermuziek plaats met het Ad Libitum Kwartet, een meeslepend en bijzonder succesvol Roemeens kwartet dat een toernee door Nederland maakt. Geluidsoverlast kan het woonplezier behoorlijk bederven. In deze woningkrant meer over de mogelijkheden van geluidsisolatie. Vijftigplussers vormen de hoofdmoot van de nieuwe potentiële huurdersgroep, dit blijkt uit een onderzoek van en in samenwerking met NVB uitgevoerd met on derzoeksinstituut OTB van de TU in Delft. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (01 18) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes (advertentie) Week van de Toegankelijkheid Wet Voorzieningen Gehandicapten door Mieke Roelse Omschrijven wat Naga Pencak Silat precies inhoudt is moei lijker dan zeggen wat het niet is. Het is niet enkel sport, hoe wel lenigheid en spierbeheer- sing absoluut noodzakelijk zijn. Het is geen religieuze of 'zwevende' beweging, hoewel het geestelijke aspect heel be langrijk is. En het is niet alleen een kunstvorm of uiting van cultuur puur om het mooi, ter wijl het door de kleding en de vloeiende bewegingen er soms wel als een dansvoor stelling uit ziet. Tel daar nog bij op dat ook de trainers en beoefenaars allemaal een 'ei gen' invalshoek hebben en dat er meer dan 150 verschillende stijlen zijn. Kortom, eenheid in verschei denheid, zoals het Indonesi sche devies luidt. Dat daar op het moment even niet zoveel van te merken is, kan de ver eniging niet helpen. Wat ze wel kan is het doorgeven van een aantal aspecten aan de ei gen leden. Rennie Kleeman zegt het zo: „Voor mij is Pen cak Silat een stijl van leven. Gebaseerd op respect, eerlijk heid, vriendschap, trouw en zelfbeheersing. Dat zijn vijf be langrijke zaken die gesymboli seerd worden door de vijf vin gers van de hand in de groet. Daarbij is zelfbeheersing heel belangrijk. Het gaat er niet om dat je aanvalt, het gaat erom dat je kunt zeggen: ik wil niet vechten. Maar als het niet an ders kan, dan moet het wel. Geen enkele pencakker kiest daarvoor. In feite overwin je voortdu rend jezelfiï. Ook Kleeman geeft toe dat het niet eenvou dig is om uit te leggen. Hij heeft zelfs al eens meege maakt dat iemand dacht dat Pencak Silat onderdeel was van een rijsttafel, zoiets als At jar Tjampoer. Even een uiterlijk aspect. Be oefenaars van Pencak Silat zijn gekleed in een zwarte broek en jak, met rode biezen aan de zomen van broek en mouwen. Drie emblemen sieren het zwarte jak. Een is er van IPSO, de bond, een van de PO, de Pencak Organisasi en de derde is getooid met de Garuda als Indonesisch symbool. Daar naast heeft iedereen een sa rong geknoopt rond de heu pen. Penningmeester Christi Jacobs verzorgt naast de fi nanciën ook de verstrekking van rode biezen en sarongs. „Die spullen komen recht streeks uit Indonesië naar hier", zegt ze. „En hoewel we niet altijd weten wat er komt, is er nog nooit iemand ge weest die geen keuze kon ma ken. Op de een of andere ma-, nier zit er altijd iets bij wat past bij hem of haar". De sug gestie dat het feestje en de de monstraties hopelijk nieuwe leden tot gevolg heeft wekt haar verbazing. „Nee hoor, daar gaat het niet om. De op brengst van de kaartverkoop en de verloting op die avond is bestemd voor de renovatie van de christelijke middelbare school in Peniwen. Dat is een klein dorp in Malang op Oost- Java, waar onze grootmeester Soplantila zijn opleiding ge volgd heeft, ledereen is altijd welkom tijdens de trainingen hoor, daar niet van, maar een ledenwerfactie is echt niet no dig". Heeft Christi Jacobs nog een Pendekar Soplantila en de pencakkers tijdens de training Indonesische achtergrond via haar grootouders; trainer en secretaris, Rinus Witte is zo blank als de naam doet ver moeden. Wie hem echter aan het werk ziet met katachtige bewegingen begrijpt meteen dat de instelling belangrijker is dan een cultureel bepaalde volksaard. „We hebben hier Chinezen gehad, Turken en zelfs een IJslander", legt hij uit. „In het begin was het na tuurlijk een Indonesisch on deronsje, maar dat is al heel snel veranderd. Nu maakt het echt niets meer uit. Ik zie al leen wel dat jonge kinderen voor de geestelijke bagage nog te weinig mee kunnen ne men. Aan de andere kant, leg je de grens ver boven de twaalf dan zijn hun lichamen al meteen minder soepel. Van af acht jaar begint dat al terug te lopen. Als het goed is word je begeleid op het niveau dat je aan kunt. Competitie doen we niet aan, daar gaat het niet om. Maar omdat het voor die jonge kinderen vaak erg lang duurt voor ze resultaat zien, zijn er tussentijds wel een soort examens. Dan weten ze weer even waar ze staan. Een Indonesische club is het al lang niet meer. Multicultureel is het doel, waarbij ook dat re spect voor het eigene van ie der persoon weer om de hoek De eerste prijs, een fiets, werd gewonnen door de 63-jarige me vrouw Jo Maas uit Mid delburg. Mevrouw Maas is altijd actief ge weest, voor de geboor te van haar eigen kinde ren als kraamverzorg ster en later als vrijwil ligster bij de EHBO en de Zonnebloem en als zwemmaatje van een gehandicapte man. Maar nu heeft ze beslo ten om weer te gaan le ren. Waarom? „Als je met de Zonnebloemrei zen meegaat, is het al tijd makkelijk als je je zelf een klein beetje kunt redden. Duits heb ik al gedaan en ik denk er ook over om ook een computercursus te gaan volgen, want daarin moet je tegen woordig toch bijblij ven". De fiets, een Altra Trac ker met 21 versnellin gen, komt goed van pas. „Mijn man en ik fietsen graag". De twee de prijs, een ministep en de derde, een disc- man, werden gewon nen door respectievelijk Henk Wagenaar en San- ny van den Berge. De eerste prijswinnares, Jo Maas. foto Ine Bloemen komt". Zijn dochter zou echter moeiteloos de wedstrijd win nen om het blondste haar, maar daar gaat het niet om bij Pencak Silat. Waar gaat het dan wel om? In feite vertellen alle bewegingen een verhaal, waarbij Pencak staat voor de sierlijke, soepele lichaamsbeheersing en Silat gebaseerd is op hardheid, met als doel zelfverdediging en te genaanval. Zonder de een kan de ander ook niet bestaan. De toevoeging Naga, de mythw sche slangendraak, is te dan ken aan grootmeester Soplan tila. Binnen deze Naga-stijl kunnen weer vijf dierstijlen be oefend worden, ieder met hun eigen bewegingen. Lenig en snel voor de slang, hoge en la ge bewegingen voor de aap, klauwbewegingen bij de tijger, het doorzettingsvermogen van het paard en balans en even wicht bij de ooievaar of kraan vogel. Lenigheid en souplesse zijn belangrijk om die verschil lende stijlen te kunnen oefe nen. Dat maakt Pencak Silat foto Ruben Oreel ook geschikt voor vrouwen. Volgens de overlevering staat trouwens een vrouw centraal aan het ontstaan van de sport. Voor de feestavond in het Ont moetingscentrum, waar naast de demonstraties ook live mu ziek, Indisch eten en een verlo ting plaatsvinden, zijn nog kaarten verkrijgbaar. Telefo nisch te bestellen via de num mers 0118 - 413935, 460304 en 611982. De zaal is van 18 tot 2 uur open en kaarten daar ko pen kan ook, maar op is op en bovendien komt er een knaak bij. Niet altijd is men zich bewust van deze onveiligheid, het zit vaak in kleinigheden als een gevaarlijk kleedje in de badka mer, of het gebruik van een wankel krukje in plaats van een goede keukentrap. De gevol gen bij een val variëren echter van kleine ongemakken tot echte ongelukken, waarvan een groot gedeelte voorkomen had kunnen worden. Er zijn een heleboel simpele dingen die het leven in en om het huis kunnen veraangenamen en veiliger maken. Om bewoners daarbij te helpen bedacht Stichting Welzijn Ouderen het project 'Woonadvies'. Een groep getrainde oudere vrijwil ligers bezoekt bewoners die dat willen en bekijken aan de Losliggende spullen zijn decoratief maar kunnen voor lelijke valpartijen zorgen hand van een checklist hoe het staat met de veiligheid in en om de woning. Het onderzoek richt zich onder andere op val- preventie, inbraakpreventie en brandpreventie. Uiteraard volgt na deze inventarisatie indien nodig een advies ter verbete ring van de situatie. Het hele project heeft een looptijd van twee jaar, maar bij een positief resultaat zal het worden opge nomen in het reguliere pro gramma de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg. Nadere inlichtingen zijn verkrijgbaar bij, Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, tel. 0118-627537. De leerlingen van deze Mid delburgse scholengemeen schap worden uitgedaagd het record streetdance-aerobic workout swingend te verslaan om in het Guiness Book of Re cords te komen. Het huidige record staat op 570 jongeren in de leeftijdscategorie tot en met 16 jaar. Om het spektakel compleet te maken zal Birgit Schuurman een spetterende presentatie geven en DJ Bas voor de muzikale begeleiding zorgen. Natuurlijk zijn er ook profes sionals op het gebied van streetdance en aerobic ter plaatse om de workout vorm te geven. De Massive Milk Move is een voorloper op de 'Melk De Wit te Motor National Fungames'. Dit succesvolle funsporteve- nement vindt zaterdag 23 de cember voor de vijfde keer plaats in de Rai in Amster dam. Hier is volop aandacht voor diverse funsporten als inline hockey, city baketball, beachvolleybal, dance con test, streetparcours (skating) en streetsoccer. Tevens vindt hier de ultieme streetdance- aerobic workout plaats voor alle leeftijden. Het recordaan tal in het Guiness Book of Re cord staat nu op 3.632. Ter gelegenheid van de kinderboekenweek is er jaarlijks een grote Zeeuwse Kinderboeken boekenpuzzel. Een speurtocht door de boek handel, bieb en boekenkasten van pa en ma leidt naar de antwoorden. Bij Boekhandel Fanoy in de Drvkkery in Middelburg en 't Spui in Vlissingen worden de deelnemers alvast een handje geholpen, hier liggen alle boeken die bij de vragen horen al klaar voor het speur werk. De hoofdprijs is een boekenbon ter waarde van 250 gulden en de grote de Ruiter Fanoy trofee, de beker voor het meest belezen Zeeuwse kind. Naast de hoofdprijs zijn er ook nog eens 50 boekenbonnen van 20 gulden te winnen. De inzendingen moeten uiterlijk 21 ok tober binnen zijn. Echte 'leesbeesten' kunnen bij De Drvkkery, Markt 51 in Middelburg een deelnameformulier halen. Meer info en een deelnameformulier is ook te vinden op www.dedrvkkery.nl. MIDDELBURG VISSINGEN GOES Geen(advertentie)

de Faam | 2000 | | pagina 1