i 1 De Schipper en Morgana niet meer in hetzelfde pand i i Léonidas Bonbons naar nieuwe, betere plek i Restaurant Rio Grande gerenoveerd en opgeknapt De Schipper Met de verhuizing van Morgana De Schipper naar de Woonboulevard in Goes eerder dit jaar, kregen Hanjo De Schipper en zijn mede werkers er ineens in Arnemuiden vele vierkan te meters bij. Reden om het Wooncentrum aan de Van Cittersweg opnieuw in te richten en aan te passen aan de geest van de tijd. Op de drempel van het nieuwe seizoen presenteert het bedrijf zich als Nieuw Arnemuiden. Prijskaartje 1B 1 1 1 1 1 1 1 A 1 1 1 1 1 -1* 1 l 1 1 r' V Vijf weken ïs het Zuid-Amerikaanse restau rant Rio Grande aan de Nieuwendijk in Vlis singen dicht geweest. Eigenaar Sam Alzafari en zijn medewerkers hebben in die tijd het pand zowel binnen als buiten aangepakt. Me teen de eerste dag dat het restaurant weer open was, zat het bomvol. Van de Oude Markt verhuizen naar hoek Walstraat/Scherminkelstraat in Vlissingen. Of anders gezegd, van een 'je-moet-het-weten' plekje naar een absolute A-locatie. Dat deden Emilia van Leeuwen en Margot Joziasse met 'hun' Léonidas-vestiging. Ook de gedaantever wisseling van het oude pandje van sigarenma gazijn Marja tot een chocoladepaleisje met veel spiegels en glas mag geslaagd genoemd wor den. Het ruikt zoals het moet: lekker! Verleiding Horeca- en Cateringprogramma bij Tempo-Team Herfst op Walcheren Wibra bereikt mijlpaal MGW Wielemaker sponsort Zeeuwse Koks Oogzorgdagen bij Groeneveld Opticiens Najaarsactie bij het vernieuwde Arsenaal Kloontjes Reuzenfeest Kattenbakvulling met Milieukeur 16 FAAM/VLISSINGER Woensdag 11 oktober 2000 door Mieke Roelse Het lijkt een beetje een Lat-re- latie, living apart together. Want natuurlijk blijft Morgana een onderdeel van de Schip per, alleen woont de slaapka merspecialist ergens anders. Hajo, zoon van de inmiddels teruggetreden grondlegger van het familiebedrijf Rinus De Schipper, wil de eventuele ver warring graag uitleggen. „Toen we ons in 1990 aanslo ten bij de Morgana-groep was er niets aan de hand. Er was ruimte genoeg", vertelt hij. „Daarna stopten we in Nieuw- dorp en werd Arnemuiden uit gebreid Daarvan waren twee duizend vierkante meters gere serveerd voor woonruimte. Doordat Morgana nu in Goes geconcentreerd is, hebben we ineens meer ruimte beschik baar voor het woongedeelte. Het slaapkamersegment be slaat nog maar zeshonderd van de in totaal vierduizend vierkante meter winkelruimte. Maar het is er nog wel, alleen veel minder uitgebreid dan in Goes waar maar liefst zeventig slaapkamers permanent ge toond kunnen worden". Dat lijkt erg veel, maar vergelijken is noodzakelijk én van een plaatje wordt niet gekocht. „Dat is in de woninginrichting niet anders", beaamt De Schip per. ,Je bent er niet door een afdeling klassiek, modern en tijdloos te hebben. Binnen die verschillende noemers moet je ook voldoende keuze bieden. En vooral de stijl en de details maken van een verzameling meubels een prettige woon omgeving. Twee keer per jaar, in het voor- en najaar, komt er een stylist die alles bekijkt en aanpast. Dat is iemand die het hele jaar door alle trends ziet en weet wat er aan staat te ko men. Nu zitten we weer volop in een stijl van versobering en minimalisme. Ook het Woon centrum is op die manier aan gepast. Veel licht, neutrale kleuren en ruimte. Waarbij we wel graag hoekjes maken, je moet je voor kunnen stellen hoe het voelt in een kamer met zulke meubelen en dus geen last hebben van andere woon stijlen". Arnemuiden mag dan het dorp zijn waar het Woon centrum gevestigd is, dat bete kent nog niet dat er van buiten het dorp geen klandizie is. „Ei genlijk komt zestig procent van onze klanten van Walcheren en de rest van de Bevelanden zegt De Schipper. „Het dorp is zeker belangrijk voor ons, al zijn de gouden tijden voor de vissers wel een beetje over. Maar de tijden veranderen ook. Vroeger kocht je bij een zaak omdat je ouders dat ook deden. Andersom had je dat ook als bedrijf. Je richtte het nieuwe huis in van de ouders en aansluitend ook van de kin deren. Die vanzelfsprekend heid is weg. Men is meer als individu gaan leven. Soms gaat dat zelfs zover dat een vi trage niet gekocht wordt om dat iemand anders in het dorp die al heeft hangen. Een soort omgekeerde 'dat wil ik ook'. Maar dat is niet erg, dat houdt je, ook als bedrijf, alert om goed te blijven presteren. Kijk, een koopzondag zal hier in Ar nemuiden niet kunnen, maar ik kan daar heel goed mee leven hoor. We hebben aan de ande re kant een goede bereikbaar heid, veel gratis parkeerruimte en een goed contact met de andere bedrijven in onze bran che". Wooncentrum De Schipper zit met de collectie in het midden tot hoge segment. Geen prijs- knallers en dat is ook de bedoe ling niet. „We leveren kwaliteit en daar hangt nou eenmaal een prijskaartje aan", zegt De Schip per. „Dus merken als Auping, Hülsta en de collectie van No- vaStyie, een samenwerkings verband met topklasse-merken. De klant mag van ons ook een zelfde kwaliteit verwachten. Vakmensen die, of het nou om stoffering, advies, vakkennis of leveranties gaat, op hun gebied het beste te bieden hebben. We noemen het hier een stukje van de taart, waarbij elke punt even belangrijk is en samen vormen we de smaak van de taart. Die 10 12 131 14 15 •t* •T* •T* V Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gegeven per horizontale of verticale regel, leder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijvoorbeeld A1 is het raak punt van regel A verticaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste regel. Omschrijving horizontaal: 1 op een bepaalde manier bewerkte dierenhuid - humaan; 2 grondsoort - lekkernij; 3 roofdier - heidegrond - gewicht; 4 deel van een schoen - luchtklep - tuingereedschap; 5 water in ons land - Godshuis - voornaamwoordelijk bijwoord - hetzelfde (lat.afk.); 6 vertegenwoordiger - eend (gew.); 7 wezenlijk - hou ding; 8 bijwoord - behoudens vergissingen (lat.afk.); 9 anders genaamd - deel van een gebouw; 10 appelsoort - schande; 11 bijwoord - ontkenning - licht breekbaar - boom; 12 vlokje - ver schijnsel in de dampkring - loot; 13 duw - deel van het lichaam - klein soort paard; 14 gezang - geleedpotig dier; 15 landelijk - soort versiersel op kleding. Omschrijving verticaal: A Chinese maat - handwerkmateriaal - slee; B onduidelijk - voornaamwoordelijk bijwoord; C uurwerk - voornaamwoorde lijk bijwoord - gewricht; D onderricht - benauwen (fig.) - tocht; E water in ons land - twist - programmapunt (Eng.) - hoenderpro duct; F vat - plaats in Drente; G gewricht - wens bij een heil dronk; H voorschrift - bouwland; I geen enkel ding - bevel; J jong zoogdier - oxydatie; K muzieknoot - verbond - voorzetsel - onmeetbaar getal; L ik (lat.) - wartaal - geluid; M wapen - nobel mens - bijwoord; N windas (scheepv.) - zwemvogel; O bijde hand meisje - marineman - oude maat. Er ontstaat een uitdrukking wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: H2.K2.L3.I1.K1 - A4.C13.B15.I13.J13.H13. Stuur uw oplossing vóór woensdag 18 oktober naar de redactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de Faam/Vlissinger van woensdag 25 oktober be kend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 27 september luidt: 'Over de brug komen'. De vrijkaarten van Cine City gaan naar M. van de Gruiter-van Offenbeek uit Middelburg. moet goed zijn". Met de veran derende interesse in huis en tuin én de vele TV-programma's op dit gebied, is de gemiddelde consument een stuk mondiger dan vroeger. „Dat is juist erg leuk", vindt De Schipper. „Men sen denken veel meer na over wat ze willen en ze zien bij die programma's van Jan des Bou- vrie en In Holland staat een huis dingen gebeuren waarvan de mogelijkheden ook in eigen huis liggen. Dat is onze functie ook, denk ik. Meefilosoferen met de klant, wat wil je, waar wil je het en dan ga je verder. Sommige mensen kunnen iets zo voor zich zien, anderen hel pen we op weg met een schets je van hoe het eindresultaat zou kunnen zijn". Voorlopig kan het bedrijf weer even vooruit, op weg naar een jubileum over tien jaar. Maar bij een familie bedrijf vindt Hanjo De Schip per dat je wel moet durven uit breiden maar niet zó groot moet worden dat je, letterlijk en figuurlijk, elkaar in het pand niet meer kunt vinden. Tijdens de renovatie heeft Al zafari heel wat mensen teleur moeten stellen. „Je snapt er niets van; alles staat op z'n kop en dan zijn er nog mensen die vragen of ze echt niets kunnen eten", vertelt Alzafari, die trou wens liever Sam genoemd wordt en eigenlijk meer op de achtergrond wil blijven, onder het motto laat het restaurant maar voor zich spreken. Ter verduidelijking van zijn be scheidenheid legt hij uit: Je moet die dingen uit elkaar houden. Sam is Rio Grande niet en Rio Grande is Sam niet. Ik bepaal het concept, maar de sfeer en de kwaliteit van het eten wordt door anderen ver zorgd". Die sfeer wordt in hoge mate bepaald door de aankleding van het restaurant. Originele motieven en materialen uit verschillende Zuid-Amerikaan se culturen wisselen elkaar af. In nissen zijn landschappen geschilderd. De kunstenaar blijkt, verrassend, Martijn Prins te zijn. Verrassend omdat zijn graffitiwerk dit soort schilder werk niet doet vermoeden. Verder zijn de vloeren en pla fonds opgeknapt, is de bar ver anderd, net ais de gevel en heeft ook de keuken meege deeld in de najaarsschoon- maak. De keuken, daar draait het na tuurlijk om bij een restaurant. „Zuid-Amerikaans klopt eigen lijk niet helemaal", legt Alzafari uit. „Want we hebben naast gerechten uit Brazilië, Chili en Argentinië ook toppers uit Mexico, Spanje en Portugal. De vernieuwde entree van 'Rio Grande' foto Jaap Wolterbeek Op de menukaart staat dan ook dat het een impressie is. Veel gerechten hebben een be paalde smaak gemeen. En of het nu om Chileense pastei tjes of guacamole, taco's of en- chilado's gaat, we proberen de gerechten zo oorspronkelijk mogelijk te bereiden. Soms lukt dat niet. Of het lükt wel, maar dan gaat iedereen er weer geraspte kaas over strooien. In ons restaurant in Goes komen echter veel Co- lombianen, die zeggen meteen thuis te zijn. Vanwege het eten. Het rundvlees komt uit Argen tinië, maar ook voor de vegeta riër heeft onze keuken veel te bieden. Voor de kinderen is er een tamelijk westers menu, frietjes met kip of varkensvlees en appelmoes. Het eten van de gewone kaart is voor hen vaak toch te pittig. Het liefst hebben kinderen een hamburger, maar dat doen we niet. Schildpad- densoep serveren we ook niet. We pakken uit elk land een goed, bekend gerecht, maar als er ergens muskusrat gege ten wordt, hoef ik het nog niet op de kaart te zetten. Dat bepa len we uiteindelijk zelf", besluit Alzafari stellig. Van Leeuwen en Joziasse zijn uit de gezondheidszorg en het onderwijs in de bonbons 'ge rold'. Beide dames zouden voor geen goud meer terug willen. Snoepers zijn het niet echt, dat scheelt wel. „Dat kan ook niet hier. Als je er niet af kunt blijven, dan heb je een probleem in zo'n zaak", zegt Joziasse lachend. „We moe ten ze soms wel proeven, na tuurlijk. Ik zeg met nadruk móéten, omdat we bij een nieuwe soort of een veranderde sa menstelling wél moeten we ten waar we over praten. Daar zijn interne cursussen voor, waarbij we ook echt over hoord worden. Je werkt ten slotte met een vers kwaliteits product in een speciaalzaak. Dan mogen klanten verwach ten dat ze met vragen bij je te recht kunnen". Haar collega Van Leeuwen vult aan: „Sui kervrije bonbons klinkt prima. Maar er zit natuurlijk wel een zoetstof in. Diabetische klan ten willen dan weten wat en hoe. En soms gaat het om he le kleine dingen. Een me vrouw die een doos gesor teerd koopt en dan zegt: ei genlijk ben ik niet zo weg van puur. Maar iedereen kan hier naar eigen smaak uitzoeken. Er zijn wel mensen die een ki lo wit willen, dat kan ook". Alsof het in een draaiboek staat, komt op dat moment een meneer om een pond wit te bonbons mét noot en een pond witte zonder te bestel len. Snel en zorgvuldig wor den de goudkleurige doosjes gevuld, gestrikt en afgere kend. Het gaat goed op de nieuwe plek, zoveel is wel dui delijk. Dat het in de nieuwe behui zing zó goed zou lopen, had den de dames niet verwacht. Want waar op de Oude Markt de klanten de winkel inkwa men, is er nu een open toon bank en een soort ver- koopraam, hoewel dat niet precies de omschrijving is. „Je merkt gewoon dat het goed gaat met de mensen. En daar hoort kwaliteit bij. Dus wat dat betreft zitten we in de goede hoek", legt Joziasse uit. „Ook voor de loop zitten we hier prima. Je ziet mensen langslopen, zich omdraaien en je hoort ze denken: wat ruik ik nou? Ook de vaste klan ten vinden het hier een stuk makkelijker. Hoewel er ook een mevrouw is die zei dat ze de Oude Markt gewoon meed als ze niet in de verleiding wil de komen. Maar hier kan ze ons niet meer negeren. En vooral veel Duitsers kopen hier hun Léonidas bonbons, omdat ze bij hen moeilijker verkrijgbaar én veel duurder zijn. Daar komt bij dat Duit sers natuurlijk helemaal gek op chocolade zijn". Bonbons zijn er voor alle gele genheden, maar zonder echt seizoensgebonden te zijn, hebben sommige feestdagen wel een streepje voor. Van Leeuwen somt op: „De paas- en kerstdagen natuurlijk, va der- en moederdag. Valen tijnsdag en sinds kort ook Hal loween met chocolaatjes met spookjes erop. Alles is altijd vers. Wat hier te lang staat gaat terug naar Léonidas. Ge lukkig overkomt ons dat nau welijks, daarvoor kennen we onze klanten veel te goed. En je kunt bonbons natuurlijk ook invriezen. Bijvoorbeeld als ie mand het teveel vindt, of als de verleiding te groot is om ze allemaal achter elkaar op te eten. Na vijftien minuten uit de vriezer zijn ze ontdooid en wil je zolang niet wachten, dan heb je een ijsbonbon. Ook lekker". Dat zit wel goed daar met de dames Joziasse en Van Leeuwen voor Léonidas Bonbons in de Walstraat. Na een succesvolle introductie in de vier grote steden biedt Temp-Team, in samenwerking met het Horeca College Amster dam, het Horeca en Catering Allround-programma nu in het he le land aan. Loopbaanbegeleiding, trainingen en een horeca- en cateringpaspoort maken deel uit van het programma, waarmee Tempo-Team hoopt op meer continuïteit en kwaliteit, bij zowel de flexwerker als de opdrachtgever. De flexwerkers die mee doen aan het programma doen afwisselende werkervaring op, hebben uitzicht op een vast dienstverband en krijgen zo de mo gelijkheid om zich te ontwikkelen of door te groeien naar bij voorbeeld de functie van meewerkend leidinggevende. In de herfstvakantie verzorgt Kust -VVV Walcheren een Walcher- se Fiets Tweedaagse. De routes zijn te fietsen op woensdag 18 en donderdag 19 oktober. Het fietsarrangement bestaat uit 2 concumptiebonnen voor onderweg, stempelkaart en informa tiegidsje Walcheren en kost 9,75. De routes zijn te koop bij alle VVV's op Walcheren. Tevens is er de hele maand oktober een herfstwandelarrangement, bestaande uit de routebeschrijving van twee uitgebreide lange-afstandroutes, die in twee dagen te wandelen zijn, een rugzak, een informatiegids Walcheren en een kompas. De kosten voor dit wandelarrangement zijn 10 gulden. Textielsuper Wibra groeit als kool. Onlangs werd de 200ste win kel geopend maar volgens directeur Arnoud Wierdsma is de for mule nog lang niet uitgegroeid. Doelstelling is zelfs om in 2003 op 250 zaken te zitten. De combinatie lage prijs, prima kwaliteit, een veelzijdig assortiment en een plezierige bediening heeft het bedrijf dus geen windeieren gelegd. Ondanks die lage prijs werkt het bedrijf niet, zoals soms gesuggereerd is, met leveran ciers die gebruikmaken van kinderarbeid. Een ander minder be kend onderdeel van Wibra, is de samenwerking met de Doe Een Wens Stichting. Deze stichting doet zeer goed werk voor ernstig zieke kinderen. Door speciale ansichtkaarten van de stichting in de Wibra-vestigingen te verkopen kon al een bedrag van ruim vijfenzeventigduizend gulden overhandigd worden. Een deel van de leden van VZK in de nieuwe koksbuizen De vereniging Zeeuwse Koks (VZK), opgericht 20 augustus 1994 is nog steeds een groeiende vereniging voor alle Zeeuwse koks. Omdat deze koksvereniging steeds vaker naar buiten treedt be sloot Diana Wielemaker, eigenares van MGW Wielemaker Hein- kenszand, speciaalzaak in horeca- medische- en bedrijfskleding, de vereniging in satijnen koksbuizen te steken voorzien van het logo van de vereniging. Wie nu langs gaat bij Groeneveld Opticiens krijgt een gratis vakkundige oogmeting plus een cheque van vijftig gulden ca deau. Deze cheque kan besteed worden bij aankoop van een complete bril of een eerste paar contactlenzen. Bij aankoop van de nieuwe dag- en nachtlenzen van Bausch Lomb wordt een vakantiecheque ter waarde van honderd gulden weggeven. De oogzorgdagen duren tot en met 4 november. Attractiecentrum Het Arsenaal geeft de bewoners van Walcheren en Beveland de gelegenheid om in de maanden oktober en no vember Het Arsenaal te bezoeken voor de helft van de prijs. De kortingsbonnen die bij deze actie horen worden huis aan huis verspreid op Walcheren en Beveland. Als extraatje verzorgt Het Arsenaal in deze maanden diverse gratis activiteiten. Zo is er 14 oktober om 13.00 uur voor de kinderen tot 12 jaar een theater voorstelling met piraat 'Frankel'. In de herfstvakantie geeft bio loog Jan van der Veen van 16 tot en met 18 en van 20 tot en met 22 oktober om 13.30, 14.30 en 15.30 uur gratis rondleidingen in de Onderwaterwereld. Ook zijn er speciale strandexcursies op 16, 17 en 18 oktober om respectievelijk 10, 11 en 11.30 uur. Iedere za terdag en zondag van november kan men om 12 en 14 uur een kijkje achter de schermen nemen van Het Arsenaal. Voor het kin dertheater, de strandexcursie en 'kijkje achter de schermen' is te lefonisch aanmelden noodzakelijk, tel. 0118-415400. Emilia van Leeuwen en Margot Joziasse in hun nieuwe bonbonzaak. Foto Jaap Wolterbeek W O ON c E N T R U M «M»)V Hanjo Schipper bij een van de nieuwe bestelbussen foto Jaap Wolterbeek Het Land van Ooit viert in de herfstvakantie van 14 tot en met 29 oktober Kloontjes Reuzen- feest. Alle bezoekende Kleine Bazen kunnen Kloontje persoon lijk ontmoeten en natuurlijk ook de broers van het Reuzenkind. Zondag 29 oktober is de laatste dag van het Ooitse seizoen en die afsluiting wordt op een fees telijke wijze gedaan met het ver sieren van een Reuzentaart. Ook kunnen de Kleine Bazen strijden om de hoofdprijs in Kloontjes Reuzeleuke Skippybalrace, on der leiding van Kloontje, Dame Grandeur en Jean d'Orange. Op de website www.ooit.nl is een kortingsbon van zeven en een Reuzenfeest in Het Land halve gulden te downloaden. van Ooit Bovendien hebben op de woensdagen 18 en 25 oktober nog steeds bezoekers van 55 jaar en ouder gratis toegang tot Het Land van Ooit op vertoon van hun legitimatiebewijs. Wie zijn kat wil verwennen en daarbij ook nog oog wil houden voor het milieu, kan overstap pen op kattenbakvulling met Milieukeur. In de supermarkt en in de dierenspeciaalzaak is een ruim assortiment van katten bakvulling met Milieukeur ver krijgbaar. Met bijna 2,5 miljoen katten in Nederland levert het gebruik van milieuvriendelijke kattenbakvulling een aanzienlij ke bijdrage aan het behoud van het milieu. Kattenbakvulling met Milieukeur mag als enige bij het GFT-afval worden ge gooid. Door het composteren (en dus hergebruik) van katten bakvulling met Milieukeur neemt de hoeveelheid afval af. Een 'schone' kattenbak

de Faam | 2000 | | pagina 16