Middelburger schrijft nieuw leerboek kinderopvang Oemoemenoe winnaar Lokale Compliment 2000 Groene grensdag voor Kaloot Help oorlogskinderen met gezellig etentje Nehalennia biedt borduursters werkruimte Polo Reg.nr.R. nieuwe expositie in Schotse Huizen GRATIS! Dockers Gaastra RAND Nieuw asfalt voor A58 EPZ Riverwoods WrrTTlfTTH www.burs25.nl Tommy Hilfiger Middelburg 0118-641329 WOENSDAG 4 OKTOBER 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 40 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN De Middelburgse pedagoog Ernst Radius heeft een nieuw leerboek voor de kinderop vang geschreven. 'Kernboek kinderopvang', zo als het boek heet, werd zaterdag gepresen teerd 'De Drvkkery' in Middelburg. Het boek is bedoeld voor gebruik bij de opleiding van lei ders in de kinderopvang maar ook geschikt als naslagwerk of bijscholingshulp voor mensen die al in de kinderopvang werkzaam zijn. In zijn leermethode legt Radius de nadruk op de peda gogische vernieuwing binnen de kinderopvang. Scala Waarom Zeeuws Tijdens de jaarlijkse vrijwilligersdag die dit jaar gehouden werd op 16 september com plimenteerden de Rabobanken Zeeuwse orga nisaties en verenigingen die zich op vrijwillige basis inzetten voor een maatschappelijk doel. In het kader van de Groene Grensdag van Mi lieudefensie houdt de Werkgroep 'Red de Ka- loot' zondag 8 oktober een actiedag. De bedoe ling van deze actiedag is zoveel mogelijk men sen bewust maken van het belang en de schoonheid van het strand bij Borssele. De werkgroep bedacht diverse activiteiten voor jong en oud om de dag zo aantrekkelijk moge lijk te maken. De borduursters die werken aan de voltooiing van 'Door ons gedaen', de langste merklap ter wereld, mogen tot 23 november gebruik maken van de gastvrijheid van Scholengemeenschap Nehalennia aan de Churchilllaan in Middelburg. Gezellig uit eten en daarmee kinderen in oor logsgebieden helpen. Dat kan op woensdag 11 oktober tijdens het tweede Feast for Peace. Meer dan tweehonderd vijftig restaurants schenken op die dag een deel van hun omzet aan War Child. Het doel van Feast for Peace is, naast het genereren van geld, zoveel mogelijk Nederlanders bekend maken met het werk van War Child. De organisatie richt zich in de eerste plaats op hulpprojecten in verschillende landen en investeert principieel geen geld in grote fondswervende acties. Daarom is gekozen voor een eenvoudig concept, met als achterliggende gedachte dat Feast for Peace geen grote inves tering van War Child en geen enorme organisa tie van de deelnemende partijen vergt. NA RENOVATIE ZIJN WIJ WEER GEOPEND Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Museum de Schotse Huizen in Veere sluit het seizoen 2000 af met een tentoonstel ling van objecten uit het museumdepot. Borssele gaat voor biomassa; een belang rijke vermindering van C02-uitstoot! De nieuwe BL0F cd nog niet aangeschaft? Wacht dan met kopen! Bij ons krugt bij een aankoopbedrag VAN 199,- deze nieuwe cd www.burg25.nl Nieuwe burg 25 door Frank Husslage Radius heeft zeven jaar ge werkt als coördinator bij ver schillende kinderdagverblij ven van de Stichting Kinder opvang Middelburg. Nu werkt hij als sectormanager bij de Stichting Kinderopvang De Bevelanden en is hij werk zaam als docent bij de Leidse Onderwijs Instellingen voor de opleiding leidster kinder centra. Vanuit deze werkerva ring heeft Radius een brede en diepgaande kennis van de problematiek rondom de kin deropvang opgebouwd. Het nieuwe leerboek is met name toegeschreven op studenten die de Mbo-opleiding Sociaal Pedagogisch Werk niveau drie volgen, de standaard oplei ding voor werkers in de kin deropvang. „Ongeveer vijftien jaar gele den werden de eerste peuter speelzalen geopend", weet Radius. „Toen hadden we het nog over crèches een term die nog steeds gemeengoed is in het dagelijkse taalgebruik. De ouders van de kinderen had den het dusdanig druk met hun werk, dat ze niet meer in staat waren alle zorg voor de kinderen konden dragen. Maar ook de traditionele op vang zoals buren en oma's kreeg het steeds drukker. Daaruit is toen de professio nele kinderopvang ontstaan, de ouders wilden een be trouwbaar adres waar de kin deren verantwoord opgevan gen zouden worden", schetst Radius de geschiedenis van de kinderopvang. Radius: „Nu we vijftien jaar verder zijn en de ouders het nog steeds erg druk hebben zijn we uitgeko men bij een heel scala aan kinderopvangmogelijkheden. Er zijn peuterspeelzalen voor de jongste kinderen, kinder dagverblijven voor de basis schoolleeftijd en tieneropvang voor de jeugd van 10 tot 16 jaar". Volgens Radius is dit al les geen slechte ontwikkeling, mits de kwaliteit van de op vang gegarandeerd wordt. Radius vindt de benadering van de kinderen binnen de huidige pedagogiek voor ver betering vatbaar. De huidige generatie kinderleiders heeft geleerd om een veilige omge- Ernst Radius presenteert zijn nieuwe boek. ving voor de kinderen te creë ren en hen daarin te laten spe len, zonder zich met dat laat ste als leiding te bemoeien. Volgens de pedagoog zou de leider meer aan het spel deel moeten nemen en de kinde ren aanzetten tot actiever na denken. „De leider is nu een observerende stimulator, ter wijl deze meer een participant in het spel zou moeten zijn" legt Radius uit. „Bij de huidige manier van werken krijgen de kinderen bijvoorbeeld een plaatje van een boer uit een Bruna-boekje voorgehouden. Er wordt dan gevraagd: „Wat is dit" en als de kinderen dan antwoorden: „een boer!" is het goed". Radius vindt dat de mogelijkheden dan nog niet uitgeput hoeven te zijn. „De volwassene zou verder kun nen en moeten vragen. Er zou bijvoorbeeld gevraagd kun nen worden waarom het een boer is, en wat een boer doet en waar die woont". Volgens Radius worden op deze ma nier de kinderen sterker gesti muleerd tot nadenken en zul len ze ook sneller en beter hun zinnen gaan formuleren. De Waarom-vragen waarmee een klein kind zijn omgeving gek kan maken moeten ook door de volwassen kinderbe geleiders weer aan de kinde ren gesteld worden. Radius is tevens van mening dat er een omslag moet komen in het productgericht denken van de kinderleiders. „Op dit moment worden kinderen heel erg ge stimuleerd om iets te 'maken'. Van klei moet een poppetje gemaakt worden, zodat de kinderen iets hebben om mee naar huis te nemen en op de schoorsteenmantel te zetten. Maar het is veel belangrijker dat de kinderen in plaats van het namaken van een bekend voorbeeld kunnen ontdekken wat er nog meer kan met die zelfde klei. In plaats van het lopende band-achtige pro- ductgerichte denken zou er een meer procesgerichte be nadering van het spelen moe ten komen: spelen om te le ren", meent Radius. In zijn boek gebruikt Radius foto Jaap Wolterbeek de nodige voorbeelden van projecten die in het Zeeuwse uitgevoerd zijn en daar succes gehad hebben. Als een van de voorbeelden noemt hij een project waarbij kinderen van allochtone ou ders via een 'langzaam-wen- nen traject' naar een verblijf op een Nederlands kinderdag verblijf kunnen toe groeien. Dit heeft heel sterk de integra tie van die kinderen in de Ne derlandse samenleving bevor derd, maar daarmee ook de integratie van hun ouders in diezelfde samenleving gesti muleerd. Dit project, hoewel niet speci fiek Zeeuws van oorsprong, wordt nu op veel plaatsen in het land nagevolgd. lip: De winnaar van Het Lokale Compliment, een geldprijs van 2.500 gulden, is de Eerste Zeeuwse Rugbyclub Oemoe menoe. De Rugbyclub dankt dit compliment aan het unieke vervoersproject, waarmee Oe moemenoe kinderen die door vervoersproblemen belem merd worden om deel te ne men aan de rugbysport in de gelegenheid om via busjes- vervoer toch deel te kunnen nemen aan de trainingen en wedstrijden. De club laat met dit project zien hoe ingespeeld kan wor den op maatschappelijke ont wikkelingen en wensen. Naast de hoofdprijs werden ook nog vier aanmoedings- prijzen uitgereikt van elk dui zend gulden aan. Winnaars van deze aanmoedigingprij- zen zijn de exploitatiecom missie Sint Jacobskerk voor haar inspanningen ten behoe ve van het behoud van de Sint Jacobskerk, Stichting Gil de Walcheren voor het tege moet komen aan hulpvragen op een zeer breed gebied, Ho me-Start voor het ondersteu ningsproject voor ouders en tenslotte Stichting Wissebad voor het vele werk dat door vrijwilligers wordt verricht om het zwembad van Wissen- kerke open te houden. De werkgroep 'Red de Kaloot' maakt zich zorgen over de toekomst van het strandje. Mevrouw Frieda Weers van de werkgroep spreekt haar ongerust uit: „Door de komst van een containerterminal in Vlissingen-Oost dreigt het enige strand van Zuid-Beve land eerdaags te verdwijnen. Dit is niet alleen erg jammer voor de badgasten, maar het betekent ook een directe drei ging voor de natuur, 'de Ka loot' staat bekend als een unieke vindplaats van fossie len en haaientanden. Met de ze actie willen wij laten zien hoe mooi het strand is in de hoop dat wij medestanders vinden voor het behoud van het strandje". De actiedag 'trek de groene grens voor de Kaloot' begint om 13 uur met schatzoeken voor de jeugd, om 14.30 uur staat een strandwandeling met gezin, hond of paard ge pland. Daarnaast is de organisatie nog volop bezig met de voor bereidingen voor de actiedag, diverse Zeeuwse artiesten en ondernemers worden uitge nodigd om de actiedag tot een gezellige familiedag te maken. Meer informatie over 'de Groene Grensdag' is te vinden op www.milieudefen- sie.nl. Onder leiding van Eef de Jon ge en Mia Elmont werken de dames hier gemiddeld twee dagen per week aan de laatste fase van het project, het sa menvoegen van de merklap pen en het aanbrengen van de voering en voorzieningen voor het exposeren. Lokaal 3.05, waarin voorheen oude talen werd onderwezen, blijkt zeer geschikt als werkruimte. De schoolbankjes doen uitste kend dienst als werktafels, al leen is de gemiddelde leeftijd van de huidige bankzitters wat hoger dan die van de oor spronkelijke gebruikers. 'Door ons gedaen' is een pro ject van de Vereniging van Zeeuwse musea en het Bu reau provinciaal museumcon sulent Zeeland. Het afgelopen jaar hebben ongeveer 260 Zeeuwen, afkomstig uit alle regio's hun eigen merklap voor 'Door ons gedaen' ge borduurd. Deze merklappen staan boordevol symbolen en beelden, die door de bor duursters zelf zijn gekozen en die betrekking hebben op de eigen leefomgeving. Uitein delijk zal de merklap zo'n honderd vijfendertig meter lang worden. De officiële presentatie vindt 2 december plaats in het pro vinciehuis aan de Abdij in Middelburg. Daarna is 'Door ons gedaen' van 2 december tot 7 januari te bezichtigen in het Zeeuws Museum. vieren zijn herkenbaar aan de rode poster of sticker op het raam. Adressen van deze res taurants zijn op te vragen bij Feast for Peace, tel. 06- 21227644 of War Child Neder land, tel. 020-4227777 of op de website van War Child, www.feastforpeace.org. fadvertentie ZUIDAMERIKAANS RESTAURANT War Child biedt directe hulp aan kinderen in oorlogs- en naoorlogse gebieden, onge acht leeftijd, nationaliteit of et nische afkomst. In veel geval len gaat het om hulp aan ge traumatiseerde kinderen, waarbij vaak gebruik wordt gemaakt van creatieve thera- piën. Doordat de gasten 11 oktober genieten van de Ne derlandse gastvrijheid, kun nen straks de oorlogskinderen genieten van War Child's cre atieve en muzikale activitei ten. Zo kunnen ook oorlogs kinderen weer even echt kind zijn. In Zeeland nemen acht tien Goese restaurants deel aan de actie. De restaurants die het Feast for Peace mee- (7 dagen per week v.a. 17.00 uur) Nieuwendijk 9a - Vlissingen 0118 - 415002 (advertentie) Wijkbeheer Middelburg Middelburg op Contacts 2000 Gemeenteraadsexcursie Pal tegenover Omroep Zeeland in de Oost-Souburgse Kanaalstraat is het nieuwe adres van de Vlaggen Centra le Zeeland. Eigenaar Paul Okkema zat voorheen in Wis- senkerke en Zierikzee. Bij Bakkerij Bart in Vlissingen wer den deze week de prijswinnaars van de Jungle-actie be kend gemaakt.Cafetaria Lammers in Middelburg bestaat deze maand 35 jaar en Bakkerij Kleijwegt uit Middelburg houdt zaterdag 7 oktober open huis. Kinderboekenweek bij de Zeeuwse Bibliotheek met drift kikkers en feestvarkens. De langste merklap ter wereld wordt voltooid in een klaslokaal van Nehalennia. Het Middelburgse Muziek Korps viert zaterdag het 37e lus trum en de Middelburgse pedagoog Ernst Radius pre senteert zijn boek over kinderopvang. Bij Cinecity in Vlissingen gaan deze week de film Coyote Ug ly en Nutty Professor II: The Klumps in premiere. Zaterdag 7 oktober om 23.45 uur is de voorpremière van 'The Skulls. Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (01 18) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon; zie pagina zoekertjes Reg.nr.R staat voor registratie nummer R, achter de R staat een getal. Nagenoeg alle ob jecten in een museum zijn van een dergelijk inventarisatie nummer voorzien. Het gebeurt nogal eens, dat in een muse umdepot verrassende ontdek kingen worden gedaan. In het depot van de Schotse huizen was dit niet het geval. Toch bergt het depot verrassende objecten, die zelden of nooit in de opstelling te zien zijn ge weest. Reg.nr.R. is een kleine tentoonstelling die om zijn cu riositeit zeker een bezoek waard is. Naast Reg.nr.R zijn van 7 oktober tot en met 29 oktober in de Schotse Huizen de rariteiten-kast en de ten toonstelling 'Steek voor Steek' te bezichtigen.Het museum is maandag tot en met zaterdag geopend van 12 tot 17 uur en op zondag van 13 tot 17 uur. Tot en met 7 oktober laat Rijkswaterstaat nog drie kilometer van de A58 tus sen Rilland en Bergen op Zoom asfalteren. Hier door zal er tot 6 oktober 18 uur op de zuidbaan slechts één rijstrook be schikbaar zijn. Van vrijdag 6 oktober 18 uur tot zaterdag 7 okto ber 14 uur wordt dit ge deelte van de A58 volle dig gestremd. Tijdens de ze stremming zal het Zee land uitgaande verkeer vanaf afslag 31 bij Rilland tot aan de afslag 30 bij Hoogerheide worden om geleid over de Oude Rijksweg. De toerit bij Ril land is hierbij afgesloten voor alle verkeer. (Advertentie) (advertentie) /ïYcfïïnrnm. Borssele (zie elders in dit blad) Leerlingen van basisschool de Rolpaal bakken wraps in de keuken van Kaatje bij de Sluis in Blokzijl

de Faam | 2000 | | pagina 1