Lelijke oorlogssouvenirs worden monumenten Scouts in het huwelijksbootje Knuffeldierendag in Dauwendaele Schotland maf korting ÜL_ Annemijn Louws wint klimaatprijsvraag WOENSDAG 27 SEPTEMBER 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 39 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN EXCLUSIEVE LEERMODE ©OGMKIQM 17 Hj m LEVI'S WRANGLER LEE CARS CATERPILLAR Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Centrum voor Werk en Inkomen Cursus Uitkomen met Inkomen Dagboek Schuilkelders door Joep Bremmers Bunkers zijn niet langer meer lelijke oorlogs souvenirs maar worden steeds vaker erkend als historische monumenten. Dat is althans de mening van auteur en bunkerdeskundige bij uit stek Hans Sakkers uit Koudekerke. „Nog geen tien jaar geleden zagen gemeentebesturen hun bunkers liever gesloopt worden", roept Sakkers in herinnering. „Maar nu worden ze behouden en beschouwd als historische monumenten". Sakkers is bezig met een boek over de luchtoor log boven de Scheldemonding. Inspiratiebron voor het werk is het bunkercomplex bij bedrij venterrein Vrijburg in West-Souburg. Dolfijnen Scoutinggroepen de Watergeuzen uit Vlissin gen en Sint Willibrordus uit West-Souburg vormen sinds afgelopen zaterdag één groep. Middels een trouwfoto op de trappen van het Vlissingse gemeentehuis is het 'huwelijk' een feit. „Door samen verder te gaan kunnen we het nog leuker maken voor onze jeugdleden", luidt de mening van Gerard van Gelder, schip per van de Watergeuzen. Ieder jaar worden, met uitzondering van enkele pechvogels, alle huis dieren op werelddierendag extra verwend. Naast de vele trouwe vier voeters, vissen, knaagdieren en vogels is er in veel gezinnen, en dan met name bij de kinderen, ook een bijzondere plaats voor knuffeldieren. Met veel zorg, liefde en toewijding wordt er door de kinderen voor deze knuffels gezorgd. Maar ook een knuffeldier kan soms wat minder fit ra ken. Te veel geknuffeld, te vaak gewassen of, in ernstigere gevallen, ten prooi gevallen aan het echte dier des huizes. Zie pagina 11 1 yu.°s c- faam/vlissinger jQ JAAR KWALITEIT SERVICE VUSSINGEN X-Ray heeft twee zaken:, één in de Vlissingse Sint Ja- cobsstraat en de andere op de Kreukelmarkt in Goes. Met ingang van 1 oktober is Wietse Haak eigenaar-af. Hij heeft beide zaken overgedaan aan Jaap van Boven. Geen onbekende, want voor Goes is hij al twaalf jaar het 'gezicht' van X-Ray. Met van boven blijft het concept van de trendshops gewaarborgd. pag. Met de opening van het pand Kuiperspoort 12 door wet houder Visser heeft het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming meer ruimte gekregen. Door de aankoop van het pand dat vroeger Midgard huisvestte is een lang gekoesterde wens van de directeur van het MIKV, mevrouw Anneke van Dijk, in vervulling gegaan. In de nieuwe ruimte heeft het MIKV nu plaats om, naast de reguliere cursussen ook een 'open atelier' aan te bie den. Bij Cine City in Vlissingen gaan deze week X-men, U-571 en Fantasia 2000 in première. Poppentheater Sim Bolus speelt woensdag 4 oktober in het Ambachtscentrum 'Feestboom' in Goes. Deze voorstelling is tot en met 31 januari 2001 wekelijks op woensdag te zien, behalve 27 december. De prijzen voor de dienstverlening van de notaris die nog aan een maximum en een minimum gebonden zijn, worden verder vrijgelaten. Daarbij komt er meer ruimte voor tariefsverlaging dan voor tariefsverhoging. Dat is het besluit van staatssecretaris M.J. Cohen van Justitie naar aanleiding van het eerste jaar ervaring met de nieu we notariswet. Advertentieverkoop (0118) 484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes (advertentie) (advertentie) den de verplaatsing van een bunkertje in Vlissingen en het behoud van de West-Sou- burgse bunkers. Sakkers: „En sinds een jaar bestaat de Stichting Bunkerbehoud die zich niet alleen sterk maakt voor het behoud van bunkers maar ook bunkers opknapt en voor publiek openstelt". Het bunkercomplex in West- Souburg zal een belangrijke plaats innemen in het boek dat Sakkers over de luchtoor- van de vier bunkers waarin luchtdoelgeschut stond opge steld getroffen door een bom en totaal vernietigd". Juist dat laatste gegeven is vol gens de bunkervorser uit Kou- dekerke interessant. „Die bun kers zijn al in 1941 gebouwd. De oorlog was in 1944 in een totaal ander stadium terechtge komen en de bunkers waren niet langer bestand tegen geal lieerde bombardementen. Er waren nog wel plannen om Annemijn Louws heeft de klimaatprijsvraag van het Wereld Natuur Fonds gewonnen. Tijdens de op zaterdag 16 septem ber in Middelburg gehouden vrijwilligersdag kwam Anne mijn na loting als winnaar uit de bus. Deze week zal de prijs, een mooi natuurboek, worden uitgereikt. Alle deelnemers aan de Zeeuwse prijsvraag dingen tevens mee naar de hoofdprijs van de landelijke prijsvraag. Hierbij valt een fiets te winnen. Het bunkercomplex aan de Vrijburgstraat kwam nog niet zolang geleden in het nieuws nadat een commissie van de gemeente Vlissingen de bun kers uit de Tweede Wereldoor log unaniem wilde behouden. „Het complex werd met sloop bedreigd ten gunste van de ex pansie van het bedrijventerrein Vrijburg", weet Hans Sakkers. „Het gaat hier om de overblijf selen van een luchtdoelbatte rij, één van de vier die de Duit sers in de Tweede Wereldoor log om Vlissingen bouwden". Het boek dat Sakkers samen met Middelburger Hans Hou terman schrijft is het veertien de boek dat Sakkers aan de Tweede Wereldoorlog wijdt. Volgens Sakkers zien steeds meer overheden de histori sche waarde van bunkers in. „De eerste keer dat zoiets in Nederland voorkwam was ei genlijk toen in 1984 burge meester Plomp van de toen malige gemeente Valkenisse de sloop van een bunkercom plex in Dishoek tegenhield", vertelt Sakkers. „Daarna is er hier in de buurt nog wel flink gesloopt, met als dieptepun ten de sloop van een aantal bunkers in Oostburg in 1980 en aan de Prins Hendrikweg in Vlissingen in 1990. Maar sindsdien is de omslag eigen lijk in heel Nederland ge maakt. Mensen zien nu meer de waarde van bunkers in". Sakkers noemt als voorbeel- log boven de monding van de Westerschelde schrijft. „Het boek zit al heel lang in de pen", doet Sakkers uit de doe ken. „We hebben al enkele ja ren geleden een prachtige col lectie foto's en documenten gekregen van de zoon van de luchtdoelcommandant uit de Tweede Wereldoorlog die in Vlissingen gestationeerd was. Het is zulk uniek materiaal, we vonden meteen dat we daar iets mee moesten doen. Maar we hebben het onderwerp een beetje laten verslonzen totdat de voorgenomen sloop van de voormalige Batterie Nord in Souburg ter sprake kwam". Ook over de Souburg- se bunkers is volgens Sakkers uniek feitenmateriaal bewaard gebleven. „Zo is het oorlogs dagboek van de luchtdoelbat terij bewaard gebleven. De toenmalige burgemeester van West-Souburg vond het in 1945 in één van de bunkers". Het verhaal over het bunker complex is volgens Sakkers boeiend. „Wanneer je de fei ten combineert met de restan ten die nu nog zichtbaar zijn komt de geschiedenis haast weer tot leven. We weten uit documenten dat door de inun datie van Walcheren in 1944 de manschappen in het Sou burgse complex alleen maar in de bovenste kooien van de manschappenbunkers konden slapen omdat de rest onder water stond. Daarnaast is één Hans Sakkers uit Koudekerke in één van de bunkers in het Souburgse bunkerbosje. foto Jaap Wolterbeek zwaardere bunkers in Souburg te bouwen, maar daar was geen tijd meer voor". Volgens Sakkers hadden niet alleen de Duitse bezetters hun ideeën ten aanzien van lucht bescherming in de loop van de oorlog moeten herzien. Ook de gemeente Vlissingen moest de organisatie van de burgerbescherming in de loop van de oorlog herzien. „Op vallend is ook dat Vlissingen al voor de oorlog in gevaren- klasse 1 voor dreiging van bombardementen werd ge zien. Toch werden er nauwe lijks schuilkelders gebouwd. In mei 1940 was er maar één en waren er verder nog vier afgekeurde schuilkelder in de buurt van de Coosje Buskens- straat". Het beleid ten aanzien van het bouwen van schuilkel ders werd er volgens Sakkers tijdens de oorlog al niet veel beter op. „Er werden schuil kelders gebouwd met bak stenen, terwijl al lang was- uitgewezen dat een bakste nen onderkomen tegen geen enkele voltreffer bestand was. Dat is een naïviteit die je later tijdens de Koude Oorlog weer terug ziet ko men. Toen werd verkondigd dat als je onder een tafel zat, je beschermd was tegen een atoombom". Het boek van Hans Sakkers en Hans Houterman over de luchtoorlog boven de Schel demonding is nog niet in de boekhandel verkrijgbaar. „Het onderzoek is klaar en ook een fors deel van de tekst is al ge schreven", meldt Hans Sak kers. „Hopelijk is het boek in mei 2001 klaar". Als het boek klaar is verlaat Sakkers zijn geliefde onderwerp bunkers voor een wel heel ander boek. „Hierna wil ik toch eens over iets anders dan de Tweede Wereldoorlog schrijven en aan een boek over de Duitse terroristische groepering van Andreas Baader en Ulrike Meinhof beginnen", blikt Sak kers tot besluit vooruit. burg was van oudsher een groep met landverkenners en zijn gevestigd aan de Van Doornlaan. Sinds zaterdag zijn de spel- takken van de twee scouting groepen volledig geïnte greerd waarmee de groepen een boeiende vrijetijdsbeste ding voor kinderen en jeugd van vijf tot achttien jaar kun nen bieden. „We hebben nu bevers van vijf tot zeven jaar, esta's van zeven tot tien, land- en zeeverkenners van twaalf tot zestien en voor de oudsten de wilde vaart. Nieuw daartussenin zitten de Dolfijnen. Geen esta's meer maar toch ook nog niet echt zee- of landverkenners. Kinde ren van tien tot twaalf jaar worden daar voorbereid op de verkenners en gaan onder be geleiding alvast eens varen. Daarnaast wordt er aan de nautische kennis van de kin deren gewerkt. De extra spel- tak heeft als voordeel dat de leeftijdsopbouw bij de verken ners beter is. Grote leeftijden in de verkennersgroep bren gen ook met zich mee dat de interesses van de kinderen uiteen lopen. Dat probleem hebben we hiermee opge lost". Het ledenaantal van de sa mengevoegde groepen komt nu op zo'n negentig jeugdle den. Na het integreren van de speltakken van de twee groepen hopen de Watergeuzen en Sint Willibrordusgroep in 2001 ook op bestuurlijk niveau één groep te worden. „Eén van de dingen waar we samen nog uit moeten komen is de naam van de nieu we groep", verklapt Van Gelder. „Beide namen genieten bekend heid, dus voorlopig houden we het nog op de Watergeuzen/Sint Willibrordusgroep". op het spelletje dat we spelen en het is gemakkelijk dat we onze zeilbootjes dichtbij hebben. Maar voor onze welpen zochten we toch al een tijdje een locatie aan de wal". De Wa tergeuzen bestaan uit een welpengroep voor kinderen van ze ven tot elf jaar, zee verkenners tot zes tien jaar en wilde vaart voor jongeren tot achttien jaar. De Sint Willibrordus groep uit West-Sou- advertent ie) PrDS SEAWAYS Het komt in de scoutingwe- reld niet vaak voor dat een landgroep en een watergroep er voor kiezen samen verder door het leven te gaan. Tekort aan leiding en huisvestings problemen noopten de Vlis singse scouts ertoe hun op lossing te zoeken in verre gaande samenwerking. „Alla- bei de groepen worden er be ter van", verklaart schipper Van Gelder het verstandshu welijk. „De Sint Willibrordus had te kampen met leidingte kort. Het probleem was zo groot dat de groep eigenlijk al plannen had zichzelf op te heffen. De Watergeuzen zit ten voor Vlissingse begrip pen goed in de leiding maar te schenken. Zij nodigden een echte knuffeldierenarts uit. Op woensdagmiddag 4 oktober van 13 tot 17 uur kunnen kin deren met hun speelgoed knuffeldier naar het winkelcen trum komen om het dier te la ten onderzoeken door de knuf feldierenarts en haar assisten te. Zieke knuffeldieren worden als dit echt nodig is een poosje opgenomen in het knuffeldie renziekenhuis, waar het tegen kostprijs weer helemaal beter gemaakt wordt. Na een week kunnen de volledig herstelde knuffels weer worden opge haald bij Discus Dierenspeci aalzaak 'De Trouwe Vriend'. Alle kinderen die hun knuffel dier hebben laten onderzoe ken krijgen een leuke attentie en een certificaat waarop staat of de knuffel goed verzorgd wordt. Scoutinggroepen de Watergeuzen en Sint Willibrordus markeerden afge lopen zaterdag hun samengaan met een trouwfoto op de trappen van het Vlissingse gemeentehuis. foto Jaap Wolterbeek wij hadden het probleem dat we op een schip zitten. Voor de welpen, onze jongste le den, is een schip eigenlijk geen goede locatie. Niet alle kinderen hebben al een zwemdiploma en er waren ook weinig spelmogelijkhe- den aan boord". De Watergeuzen zijn sinds en kele jaren gevestigd in een oud wachtschip aan de Vlis singse Koningsweg. „We zijn daar terechtgekomen nadat we de Willem-lil ka zerne moesten verla ten", vertelt Van Gel der. „Zeker voor een watergroep heeft het heel wat voordelen om op een schip te zitten. Het sluit aan De winkeliers van winkelcen trum Dauwendaele bedachten een manier om deze knuffel dieren op werelddierendag net als alle echte dieren ook een beetje extra aandacht en zorg De knuffeldierenarts aan het werk Lezers van de Faam/Vlissinger kunnen met een flinke korting een reis naar Schotland maken. Thames Travel heeft speciaal voor de lezers die graag met eigen vervoer Schotland willen verkennen een interessante aanbieding samengesteld.

de Faam | 2000 | | pagina 1