MIKV begint met open atelier in nieuw gebouw I I m vd^Pl i 1 Groen College creëert koeienoversteek CY-KETEL NODIG? Tekkaola Vlissingse drukkerij neemt deel aan Landelijke Open Bedrijvendag Zondag a.s. Open Bedrijven Dag Summum locatie Met de opening van het pand Kuiperspoort 12 door wethouder Visser heeft het Mid delburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming meer ruimte gekregen. Door de aankoop van het pand dat vroeger Midgard huisvestte is een lang gekoesterde wens van de directeur van het MIKV, mevrouw Anneke van Dijk, in vervul ling gegaan. In de nieuwe ruimte heeft het MIKV nu plaats om, naast de reguliere cursus sen ook een 'open atelier' aan te bieden. DONDERDAG VRjJDAG ZATERDAG ZONDAG: MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Open atelier Bezoek Drukkerij DeVey Mestdagh lesruimtes 02440244U J Bent u ook wel eens aangezien voor iemand uit het verre buitenland omdat u Zeeuws praatte? Ik kan me voorstellen dat zoiets aol-an (af en toe) gebeurt. Stel, je zit in de trein en je vraagt ineens aan je vrouw: 'Bim- mer?' (bin me 'r). En die antwoordt: 'Glookwè' (geloof 'k wel). Op zondag 1 oktober neemt Drukkerij De Vey Mestdagh uit Vlissingen deel aan de vierde Open Bedrijvendag in Neder land. Het publiek kan zien hoe het er in een moderne drukkerij aan toe gaat.Tij- dens de Open Bedrijvendag gaan in het eerste weekend van oktober bij meer dan 650 bedrijven in de Benelux de deuren open. Vorig jaar bezochten meer dan 2 mil joen bezoekers deze bedrijven. FAAM/VLISSINGER 17 Woensdag 27 september 2000 door Frank Husslage Wethouder Visser tussen dansende kinderen voor het nieuwe gebouw. foto Jaap Wolterbeek Sinds de oprichting van het MIKV, nu alweer zo'n tien jaar geleden, heeft het instituut nooit echt ruim in zijn jasje gezeten. De huisvesting in de oude koetshuizen in de Kui perspoort is altijd al krap ge- Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u„ tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, lezing door R. Detrez, 'Bestaat er een Balkancultuur?', 16.45 u. Bi bliotheek 't Spui Vlissingen, Ada Schipper vertoont en be spreekt de film Ethiopië/Eri trea, 19.30 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, bin go, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, prijsklaverjassen, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, rommelmarkt, 10 u. Dierenasiel Vlissingen, Landelijke Open Asieldag, 10 u. Clubhuis Olympus Vlis singen, bingo, 20 u. De Drukkery Middelburg, boek presentatie 'Kernboek kinder opvang', 11 u. Thomaskapel Middelburg, kinderkerk Joy Kids, 14 u. Ontmoetingscen trum Dauwendaele Middel burg, dansavond, 20.30 u. Campus De Ruyter Vlissingen, bingo voor 50-plussers, 13.30 u. De Drukkery Middelburg, kinderboek illustratrice San dra Klaasen vertelt over haar werk, 14.30 u., workshop voor kinderen van 4-8 jaar, 16.30 u. Sporthal Baskensburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, soosmid- dag, 13.30 u. Zwemschool De Parel Domburg, baby- zwemmen, 15 u. Markt Mid delburg, boeken- en verzamel- markt, 11 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u., country line dansen, 18.30 u. 't Winkeltje van Jannetje Zoutelande, workshop: Servetten op pot plakken en Borduren op pa pier, 13 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, darten, 19 u. Wijkcentrum Schelde buurt Vlissingen, darten, 19.30 u.* Jongerencentrum Mid gard Middelburg, grootbeeld videofilm, 20 u. Clubhuis Willen is Kunnen Vlissingen, wandelmorgen voor 50-plus sers, 9 u. 't Winkeltje van Jannetje Zoutelande, work shop: Herfst windlicht en Kerstbal, 13 u. Ontmoetings centrum Vrijlandstraat Middel burg, najaarskledingbeurs, in breng: 9-11 u., verkoop: 13.30- 14.30 u. weest. Vanaf het begin af aan moest er ruimte gehuurd wor den bij andere instellingen in de omgeving. De afdelingen toneel en dans zitten bijvoor beeld al jaren gescheiden van het hoofdgebouw, in twee za len die gehuurd worden van de Zeeuwse Muziekschool. Waar in de beginjaren van het bestaan de grootste hoeveel heid cursisten nog bij dans en toneel zaten, is het zwaarte punt nu verschoven naar de beeldende vakken. Steeds meer Middelburgers ontdek ken de charme van het zelf kunnen tekenen, schilderen, beeldhouwen, keramiek ma ken en fotograferen. Helaas stond de krappe ruimte in Kui- advertent ie Pres. Rooseveltlaan 737, Vlissingen (bij het Miro Terrein) tussen 10.00 en 17.00 uur perspoort 18 een volledige ontplooiing en professionali sering van het instituut in de weg. Zo kon er bijvoorbeeld geen 'open atelier' aangebo den worden. Zoals het een professioneel instituut bet aamt, biedt, het MIKV zijn cur sisten een meerjarige leerrou te. Desgewenst kunnen cursis ten als beginner binnenkomen op een oriëntatiecursus en daarna via gevorderden- en specialisatiecursussen door stromen naar een niveau waarop zelfstandig gewerkt kan worden, een niveau waar op een eigen beelden- en vor mentaal beheerst wordt. Het laatste station van deze leer route is logischerwijze het open atelier. Hier krijgen de, tot autonomie opgeleide, cur sisten ruimte om zelfstandig te werken met daarbij de mo gelijkheid tot begeleiding door een vakdocent. Hiertoe stelt het MIKV de ruimtes van Kuiperspoort 12 en 18 ter be schikking van cursisten die het hele leertraject aan het in stituut doorlopen hebben. Ook mensen die zelfstandig een aantoonbaar vergelijkbaar niveau bereikt hebben zijn in principe welkom. „We stellen de ruimtes gedu rende een deel van de week open", aldus Anneke van Dijk. „Daarmee zorgen we ervoor dat er een zekere minimale be zetting van de lokalen is en mensen niet in hun eentje zit ten te werken". Een groot deel van de meerwaarde van een open atelier wordt namelijk ge vormd door het samen met gelijkgestemden in dezelfde ruimte te werken. Dit geeft de gelegenheid om met een bre dere blik naar het eigen werk te kijken. „Het heeft een groot voordeel om te kunnen werken in een ruimte die van 's och tends 9 tot 's avonds 10 uur tot je beschikking staat, in plaats van maar tweeënhalf uur de tijd te hebben binnen de regu liere cursussen". Naast het zelfstandig werken is er mini maal twee keer per seizoen een werkbespreking door een vakdocent van het instituut. Desgewenst kan het MIKV van uit zijn specifieke deskundig heid ook zaken als workshops, gastdocenten en tentoonstel lingsfaciliteiten regelen. Als ex tra stimulans organiseert An neke van Dijk wekelijks aan het einde van de vrijdagmiddag de In Zeeland vallen jaarlijks veel slachtoffers in het verkeer. Te hard rijden is de belangrijkste oorzaak. De provincie heeft het hoogste aantal verkeersongelukken van het land en verhoudingsgewijs vallen in Zeeland de meeste ver keersslachtoffers. Waterschap Zeeuwse Eilanden beheert bijna 2200 kilometer plattelandswegen. Die wegen moeten veilig zijn. Daarom acht het Waterschap het noodzakelijk op diverse plaatsen maatregelen te treffen. De wegbe- heerder dient er immers voor te zorgen dat de wegen zo veilig mogelijk zijn. Onder het motto 'met 60 haal je de 80 wel', gaat het Waterschap 22 gebieden in Zee land inrichten volgens het Zone-60 principe. In Zone-60 gebieden mo gen automobilisten niet harder rij den dan 60 kilometer per uur, waardoor landbouwers en fietsers meer ruimte krijgen. Op sommige plaatsen is het plaatsen van een 60-kilometerbord voldoende, op andere plaatsen zijn ingrijpender maatregelen nodig. Kruispunten moeten veiliger worden en het plaatsen van hindernissen blijft niet achterwege. Eind 2001 wil Waterschap Zeeuwse Eilanden 800 kilometer plattelandsweg in gericht hebben als Zone-60 ge bied. Niet alleen onveilige wegen komen hiervoor in aanmerking, ook veel klachten over hoge rij- snelheden of sluipverkeer kun- I atelierborrel. Hier kan de week afgesloten worden met nakaar ten, vooruitblikken en plannen maken. Het jasje van de koetshuizen was te krap geworden voor het MIKV. Door een verdubbeling van de hoeveelheid beschikba re ruimte kan de cursisten nu meer geboden worden. Na ja renlang behelpen in een veel te krappe donkere kamer is er nu, in het nieuwe pand een volwaardige ruimte met vol doende vergroters waar een hele cursusgroep goed kan werken. Ook de afdeling kera miek kan nu verdeeld worden over twee ruimtes: een ruimte voor monumentale keramiek en een ruimte met draaischij ven. Uiteraard hebben beide ruimtes een eigen keramiek- oven. Beide gebouwen be schikken over een volwaardig teken- en schilderlokaal en ook de ruimte voor het jeugdatelier kan nu nog beter op de speci fieke behoeften van de jongste cursisten aangepast worden. Toch zal Anneke van Dijk niet op haar lauweren gaan rusten: „We zitten nu nog steeds ver deeld over drie locaties: de muziekschool, nummer 18 en nummer 12. Dat is eigenlijk een ongewenste situatie". Van de gemeente Middelburg is er nen aanleiding zijn tot het inrich ten van een Zone-60 gebied. Om goede plannen te kunnen maken is het belangrijk dat het water schap over de juiste achtergrond informatie beschikt. Omdat weg gebruikers, bewoners en andere belanghebbenden de deskundi gen bij uitstek zijn, worden de ko mende tijd op diverse plaatsen in Zeeland informatiebijeenkom sten georganiseerd om de me ning van deze deskundigen te peilen. Momenteel werkt Water schap Zeeuwse Eilanden reeds aan een plan voor een koeien- oversteek op de Noorddijk in Sir- jansland. Het is de bedoeling dat een aantal herrefords koeien vrij op de Noorddijk kan lopen en grazen. Herrefords zijn een bij zondere soort koeien, van een oud ras. Om deze dieren veilig over de weg te laten lopen, is het noodzakelijk dat het verkeer lang zaam rijdt. Hiervoor zullen de no dige maatregelen getroffen moe ten worden. Een deel van de Noorddijk wordt beheerd door Staatsbosbeheer. Deze instantie vroeg aan Waterschap Zeeuwse Eilanden of het mogelijk is koei en over de hele dijk te laten gra zen. Daarvoor zou de afrastering weg moeten worden gehaald, zodat de koeien over de hele weg kunnen lopen. Ook is het nodig dat er aan weerszijden van de dijk veekerende roosters komen, de toezegging dat deze situatie tijdelijk is. „Hoewel we heel erg blij zijn met deze uitbrei ding en het een grote kwali teitsverbetering voor de kunst zinnige vorming in Middelburg betekent, zal ik door blijven werken tot we een ruimte heb ben waar alle disciplines bij el kaar kunnen werken". (ailvertentie) Laat dan nu een hoogrendement combi/oketei installeren met GarantieLease van Warmte-GaranL Gegarandeerd het hele jaar warmte en warm water voor enkele tientjes J§|| per maand! voor meer informatie Bel GRATIS naar 0000 *3 servich m WarmteJJ/JSarant postbus -235. 2980 AE Ridderkerk zodat de koeien niet weg kunnen lopen. „Voor de veiligheid van het verkeer en van de koeien zal een aantal dingen aan de weg moeten veranderen, zodat het verkeer met een gematigde snel heid over de Noorddijk rijdt. Hoe we dat precies gaan doen, weten we nog niet", vertelt Annelieke Landré, medewerkster verkeers veiligheid van de afdeling plan vorming wegen bij Waterschap Zeeuwse Eilanden. Om met be woners, belanghebbende instan ties en dorpsraden te overleg gen, belegt Waterschap Zeeuwse Eilanden op 3 oktober een infor matieavond in Sirjansland. Op de informatiebijeenkomst wil het Waterschap inventariseren wat er onder de bevolking leeft. Het plan zal aan hen worden voorge legd, en mogelijk draagt de be volking nieuwe plannen en ideeën aan. Het ontwerp van de koeienoversteekplaats is in han den van drie leerlingen uit het der de jaar van het Groen College in Goes. De leerlingen maken het ontwerp onder begeleiding van Water schap Zeeuwse Eilanden. Al eer der werd op dergelijke manier het haventje bij Sirjansland opnieuw ingericht. „Na de informatiebij eenkomst worden de randvoor waarden van het plan voor de koeienoversteek geformuleerd. Vervolgens wordt het ontwerp aan de bewoners, belanghebben de instanties en dorpsraden voor gelegd. Volgend jaar mei dient het plan afgerond te zijn. Waarna de uitvoering kan beginnen", voor spelt Annelieke Landré. De infor matiebijeenkomst wordt op 3 ok tober om 19.30 uur gehouden in het verenigingsgebouw Sport weg 1 in Sirjansland. Crohn - De Crohn en Colitis Ul cerosa Vereniging Zeeland houdt dinsdag 3 oktober van 19.30 tot 21 30 uur een ge spreksgroep voor leden, familie leden en belangstellenden. De bijeenkomst wordt gehouden bi) het Maatschappelijk Werk Oos- terschelderegio in Zierikzee. Voor inlichtingen kan (op werk dagen na 18 uur) contact opge nomen worden met het be stuur, tel. 0118-616129 of 0113- 581533 Taizédienst - Zondag 1 okto ber is er in de Wandelkerk (on der de Lange Jan) in Middelburg een taizédienst voor jongeren Taizé is een oecumenische broedergemeenschap in het midden van Frankrijk, waar jaar lijks duizenden jongeren uit heel de wereld naar toe trekken De Zeeuwse diensten in de stijl van Taize bestaan uit het zingen van spirituele liederen en gebed. Er is geen preek of overweging. De dienst begint om 16.30 uur, het inzingen begint om 16.15 uur. Na de dienst is er de moge lijkheid na te praten. Didgeridoo - Wijkcentum Het Palet in Vlissingen start woens dag 4 oktober om 19 uur een workshop didgeridoo. De workshop bestaat uit vijf lessen op woensdagavond van 19 tot 21 uur, de kosten bedragen honderd gulden. De lessen vin den plaats in Wijkcentrum Het Palet, W. Roelofszlaan 2 in Vlis singen. Tijdens de lessen kan er gespeeld worden op een in bruikleen gestelde lesdidgerido Voor opgave en inlichtingen: tel. 0118-412677. Kind en Kunst - Iedere eerste zondag is het Kunst en Cultuur route in Middelburg met iedere maand een ander thema Zon dag 1 oktober staat het thema Kind en Kunst centraal en zijn er diverse activiteiten waar kinde ren aan kunnen deelnemen. Alle deelnemers, herkenbaar aan de geelwitte of blauwe vaandels zijn tussen 13 en 17 uur geo pend. Bij de Boekenbeurs aan de Turfkaai begeleiden illustrator Lucy de Graaf en stripfan Dirk- schuit twee activiteiten voor kin deren. Gij Galerie 'T' exposeert Frans Megens werk met thema 'Jongensdromen'. Bij De Drvk- kery op de Markt vertelt kinder boekenillustratrice Sandra Klaas- sen over haar werk en geeft workshops voor kinderen. In Ga lerie 't Haentje te Paart' in de Spanjaardstraat kunnen kinde ren een werkstuk maken aan de hand van een door henzelf ge maakte foto. In atelier Mirette aan de Schuitvlotstraat geeft Gerdie Zwaan een workshop ke ramiek Tenslotte kunnen kinde ren terecht bij Galerie 'In De pot', t Zanddorp 68 waar in groepsverband een gebruiks voorwerp wordt beschilderd en een ruimtelijk kunstwerk wordt gemaakt. Om verzekerd te zijn van deelname aan deze activitei ten is het gewenst van te voren te reserveren. Voor info over de activiteiten: Corrie Verheul, tel. 0118-633438. Bio-energetica - Maandag avond 2 oktober is er een open les en informatieavond bio-ener- getica bij 'de Meyboom' in Vliss ingen. Er worden eenvoudige bio-energetische oefeningen ge daan, zoals aardingsoefenmg, tevens is er de gelegenheid tot het stellen van vragen. De bij eenkomst begint om 20.30 uur en kost 7,50 gulden Opgave vooraf is noodzakelijk, tel. 0118- 467542. Zeeuwse Volksuniversiteit - De Zeeuwse Volksuniversiteit organiseert in Middelburg bin nenkort de volgende nieuwe cursussen: Algemene Muziek geschiedenis, start 27 septem ber om 9 45 uur in de Zeeuwse Muziekschool, Kuijperspoort 21 Basiscursus Bloemsierkunst, start 28 september om 19 30 uur, in Nehallenma, Gerrit van der Veenstraat 1a. Speksteen snijden op dinsdagavond of vrij dagmorgen, ZVU-bureau, Span jaardstraat 51. In Gapinge start 25 september een cursus kunstbeschouwing In Seroos- kerke start op 27 september de cursus Hatha Yoga. De volgen de talencursussen starten vanaf 25 september in Middelburg: Frans, Frans voor ouderen, Duits, Latijn, Bahasa Indonesia, Turks, Nieuw Grieks, Portu gees, Spelling en grammatica Inlichtingen en/of aanmelding: ZVU-bureau, tel. 0118-634800 of email. mailto:vu-zeel1@cs- net.nl Zeeuwse Bibliotheek Vooruitlopend op de in oktober in Frankfurt te houden jaarlijks Buchmesse, de grootste boe kenbeurs van Europa met dit jaar als thema Polen, is er dins dag 26 september gelegenheid voor leeskringen in Zeeland en andere geïnteresseerde lezers om kennis te maken met drie bekende Poolse schrijfsters: An na Bolecka, Olga Tokarczuk en Stella Müller-Madej. Na een in leiding door Karol Lesman, groot kenner en vertaler van werken van deze drie auteurs, is er de gelegenheid kennis te maken en vragen te stellen aan de au teurs, waarbij Lesman het ge sprek leidt. Voor de vertaling zorgt tolk Hanna 't Hart-Waslic- ki. De kennismakigsbijeenkomst begint om 20 uur in de aula van de Zeeuwse Bibliotheek in Mid delburg. Toegang 7,50 gulden inclusief consumptie. Kaarten zijn verkrijgbaar bij klantenservi ce Zeeuwse Bibliotheek, Kou- steensedijk 7 in Middelburg en Boekhandel Fanoy, De Drvkke- rij, Markt 51 in Middelburg. Kinderkledingbeurs - Vrij dag 6 oktober houdt peuter speelzaal 'De vrolijke Keet' van 15.15 tot 16.30 uur een kinder kledingbeurs. Winterkleding en speelgoed kunnen voorzien van bedrag in de speelzaal worden ingeleverd op woensdag 4 okto ber van 16 tot 17 uur en op don derdag 5 oktober van 10.45 tot 11.30 uur. Vijftig procent van de opbrengst is bestemd voor de speelzaal. Ook kunnen grotere spullen als kinderwagens, boxen, bedjes en dergelijke ge prijsd worden ingeleverd op 6 oktober 13.30 tot 14.30 uur, hiervan is 25 procent bestemd voor de speelzaal. Zeeuwse Onderwijsdag - Voor de tweede maal wordt woensdag 27 september de Zeeuwse Onderwijsdag op één dag georganiseerd met de Zeeuwse Beurs voor Kinderop vang. De Zeeuwse onderwijs dag wordt gehouden in de Stadsschouwburg te Middel burg en is bestemd voor lera ren uit basisonderwijs. Om 9.15 uur start het programma met een inleiding onder de titel 'Over grenzen' door Henk Ge leen, projectadviseur jeugdbe leid. Het centrale thema is cul tuur in de brede zin van het woord Het middagprogramma van de Zeeuwse Beurs start om 12 uur met een lunch en heeft als thema 'kwaliteit voor jonge kinderen' gericht op me dewerkers van peuterspeelza len, kinderdagverblijven, kinder opvang en gastouderprojecten. De kosten van dit middagpro gramma bedragen vijf en vijftig gulden per persoon inclusief lunch en consumpties. Om deel te kunnen nemen aan de Zeeuwse Beurs dient men zich vooraf aan te melden. Voor in lichtingen en/of aanmelding Nelly Leendertse van Scoop tel. 0118 - 682502. Voor de Zeeuwse Onderwijsdag is aan melding vooraf niet nodig en is de toegang gratis. Schoolkorfbal - - Woensdag middag 27 september strijden de leerlingen van vijf basisscho len op het veld van korfbalver eniging Seolto aan de Zuidbeek- seweg in Vlissingen om de eer ste plaats in het jaarlijkse schoolkorfbaltoernooi Het win nende schoolteam zal de felbe geerde prijs ontvangen van nie mand minder dan de bekende korfballer Leon Simons, lid van de Nederlandse korfbalselectie en speler van PKC. De kinderen die geen beker in de wacht sle pen gaan niet met lege handen naar huis, zij krijgen een herin neringsvaantje. Vrouwenmorgen - Christen vrouwen uit Oostkapelle hou den woensdag 4 oktober in de zaal van de Zionskerk, Duinweg 36a in Oostkapelle een vrou wenmorgen, waar W. Dieleman zal spreken over het thema 'zielsgelukkig' De zaal gaat om 9.30 uur open, de samenzang begint om 9.15 uur Kinderop pas en een boekentafel zijn aan wezig. Voor inlichtingen: Marja Dekker, tel. 0118- 582277. VU podium - VU podium houdt publieke interviews over geloof en wetenschap in Mid delburg, Groningen, Amesfoort en Den Haag. In een viertal openbare interviews worden wetenschappers door drs. Gert J. Peelen, socioloog en journa list, ondervraagd over de wijze waarop de wetenschap de christelijke godsdienst en het geloofsleven hebben beïnvloed. Maandag 9 oktober gaat Peelen over dit onderwerp middels een publiek interview met J. (Hans) Tennekes, hoogleraar culturele antropologie aan de Vrije Univer siteit, in gesprek in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg. Aan vang 20 uur, toegang twintig gulden. Voor inlichtingen of aan melding; VU podium tel 020- 4449292 Alergonde - Oudheidska mer Alergonde start 4 okto ber het nieuwe seizoen met een filmavond onder de titel 'terugkieke'. Deze filmavond begint om 20 uur en wordt gehouden in 'het bolwerk' te genover winkelcentrum 'Pa pegaaienburg'. Getoond wor den onder andere amateur films van de voormalige Sou- burgse huisarts dokter Huijs- man. De toegang is gratis. Speelgoed- en kleding- beurs - Peuterspeelzaal de Bengeltjes in Oost-Souburg houdt woensdag 4 oktober een speelgoed- en kledingbeurs. Speelgoed en schone winter kleding (volwassen- en kinder kleding vanaf maat 86) kunnen diezelfde dag van 9 tot 11 uur worden ingeleverd op de speel zaal, Oranjeplein 35. De ver koop is 's-avonds van 19.30 tot 20 30 uur. De helft van de op brengst is bestemd voor de Bengeltjes. Eritrea - In het kader van de 'maand van de vluchtelingen' brengt Ada Schipper uit Vlissin gen vrijdagavond 29 septem ber om 19.30 uur in 't Spui in Vlissingen een ooggetuigen verslag onder de titel 'Mijn reis door Eritrea en Ethiopië, voor de oorlog uitbrak'. Zij vertelt aan de hand van videobanden die zij maakte over haar bele venissen. De Stichting Werkgroep gehandicapten Walcheren maakt op maandag 2 oktober bekend aan welke instelling of onderneming in haar werkgebied het predikaat 'summum locatie' wordt ver leend. Het gaat daarbij om het belonen van aandacht voor toe gankelijkheid voor mensen met een functiebeperking zoals rol stoelers, slechtzienden en ouderen. De pluim wordt uitgedeeld in het kader van de eerste week van de Toegankelijkheid, die duurt van 2 tot en met 6 oktober. Het is een initiatief van het Landelijk Bureau Toegankelijkheid, waarbij de aandacht wordt gevestigd op positieve bijdragen aan verbeteren van de leefomgeving van de doelgroepen. In de Week van de Toegankelijkheid worden ver schillende activiteiten georganiseerd. In Middelburg en Vlissin gen zullen leden van de werkgroep samen met vertegenwoordi gers van branche-organisaties of gemeenten allerlei locaties be zoeken waarbij de toegankelijkheid, bruikbaarheid en bereikbaar heid worden bekeken. De kans is niet denkbeeldig dat u voor sprekers van het Turks wordt aangezien. Ziet u er niet zo Turks uit? Wel, dan bent u misschien wel eens voor een Fin aangezien, toen u ergens in een winkel uit bracht: 'Tekkaola!' (dat 'k aol a). De Zeeuwse nei ging om woorden aan elkaar te breien maakt het voor buitenstaanders bij vlagen onverstaanbaar. Daar komt dus bij dat niet alleen 'het' maar ook 'dat' aan het begin van een zin samengetrokken wordt tot een enkele 't': 't Ei-je goed gedae. Misschien bent u ook wel eens voor onfatsoenlijk aangezien, terwijl u dat helemaal niet wilde zijn. Wanneer je in delen van Zuid-Holland bijvoorbeeld 'lullen' zegt, worden de mensen daar bleek en rood (om beurten). Voor Zeeuwen is dat een nogal nor maal gangbaar woord voor 'kletsen', voor mensen in de Hollandse Waarden is het een vies woord. Stof genoeg voor misverstanden! Stel dat je zo ie mand toevoegt: 'J'ei licht lullen!' Dat is gewoon Zeeuws en in feite de letterlijke vertaling van: je hebt makkelijk praten. Maar wie dat niet weet, hoort heel iets anders: jij ligt (licht) lullen. Foei toch, die onbeschaafde Zeeuwen! Natuurlijk heeft het Zeeuws dialect ook werkelijk minder 'nette' woorden en uitdrukkingen. Net als in alle culturen, werden ook in het traditionele Zee land verhullende benamingen verzonnen en ge bruikt voor zaken waar taboes op rustten zoals de sexualiteit. Ouderen weten nog wel wat 'aer op den diek' of 'den pluuzen 'oed' betekent. Dat zijn in feite heel verhullende benamingen en ik vind ze niet zo erg grof. Maar ja, daar wordt na tuurlijk verschillend over gedacht. Een oude Wal- cherenaar die rond de vorige eeuwwisseling gebo ren werd, placht bij het plassen te zeggen: ik gaen m'n waeter afzette. Dat vonden zijn jongere fami lieleden nu weer onfatsoenlijk. Zij waren waar schijnlijk veel meer gevormd door het burgerlijk beschavingsoffensief dan de plattelanders die rond 1900 geboren waren. Dat wilde tevens zeggen: zij gaven de voorkeur aan termen uit het algemeen Nederlands boven meer plastische, beeldende of 'ruwe' uitdrukkingen en woorden. Dat als ruw ervaren taalgebruik, meer rechttoe- rechtaan, paste ook beter bij het traditionele platte landsleven waar kinderen al van jongs af aan met sexualiteit (bij dieren!) vertrouwd waren. Eén van de briefjes in mijn stapel aantekeningen voor 'Wal- chers Plat' komt van een inwoner van Meliskerke en daarin staat: 'Bij ons was de koe tochtig, de zeug breêmstig, de hond loops, het paard paarde- rig, de geit en het schaap orderig, enz.' Je moest wel 'onder een blompot opgekweêkt weze' om niet te weten wat daarmee bedoeld werd. Jan Zwemer Met een team van vijftien medewekers maakt drukkerij de Vey Mestdagh allerlei soorten drukwerk en 'digitale com municatie'. Het is één van de weinige drukkerijen waar het productieproces van A tot Z in huis plaatsvindt. Dat houdt in dat er papier wordt ingekocht en er bijvoorbeeld een kleurenfolder de deur uitgaat. De laatste tien jaar is er door de ontwikkeling van de computer erg veel veran derd in de drukkerij. Vooral op de computer-ontwerp afdeling is te zien hoe er met nieuwe productiemiddelen een ambachtelijk product gemaakt wordt. Daarnaast worden er op deze afdeling ook websites en di gitaal drukwerk gemaakt. Drukpersen zijn imposante ma chines. Met een maximale snelheid van 13.000 vel per uur raast het papier door de persen. Na het drukken volgt de nabewerking. Binden, snijden, vouwen maken het drukwerk af. Hier zie je nog goed het ouderwetse vakwerk. Belangstellenden zijn zondag 1 ok tober van 10 tot 17 uur van harte welkom bij Drukkerij de Vey Mestdagh, President Rooseveltlaan 737, vlakbij het Miroterrein in Vlissingen. door Naama Hardeman Op de Noorddijk bij Sirjansland lopen volgend jaar waar schijnlijk koeien op de weg. Het Groen College Goes en Wa terschap Zeeuwse Eilanden werken momenteel aan een plan voor een koeienoversteekplaats op de Noorddijk. De koeienoversteek maakt deel uit van een aantal maatregelen die Waterschap Zeeuwse Eilanden het komende jaar gaat treffen met als doel de verkeersveiligheid te vergroten.

de Faam | 2000 | | pagina 17