De designkeuken ziet er koel uit Werken thuis vraagt om geschikte plek Clematis populaire plant in de tuin Comfort en sfeer spelen rol bij inrichten slaapkamer De keukens najaar 2000/winter 2001 zijn ruim en praktisch ingedeeld. Het totaal plaatje ziet er voor fijnproevers uit om van te smullen. Koele materialen als aluminium, roestvrijstaal en (melk)glas zijn toonaangevend in het designsegment. Wit, grijs, olijfgroen en cacao worden getipt als trendkleuren. Ook me tallic lakken worden weer gesignaleerd, pas send bij het vele roestvrijstaal. Keukenhulpen Binnenkant Steeds meer mensen werken om diverse re denen thuis. Een prettige werkplek is dan wel zo praktisch, want een eet- of keukentafel voldoet meestal niet. Daarbij komt dat veel mensen voor hun werkzaamheden gebruik moeten maken van een computer. Een compu termeubel is dan ook de beste oplossing als het gaat om efficiënt en comfortabel werken. Doorbloeier Het woord 'slaapkamer' is een benaming die de huidige slaapkamer te kort doet. Alsof zo'n ruimte nergens anders voor mag dienen. De slaapkamer is bij uitstek een plek voor de bewoners zelf, een privédomein. In deze kamer gebeurt dus veel meer dan alleen slapen. Denk aan relaxen, vrijen, aankleden, opmaken, tele visie kijken, lezen, praten, ontbijten, telefone ren en wie weet heeft zelfs de computer er een plekje gekregen. Met zijn weelderige takken en rijk gekleurde bloemendek past de klimplant Clematis in elke tuin. Of hij nu gebruikt wordt om de strak ke lijnen in een moderne tuin wat te doorbre ken of als romantisch accent tussen kamper foelie, rozen en lavendel in een boerderijtuin. Het Clematis-aanbod is zo gevarieerd dat de tuinier er vele kanten mee op kan. Kleurrijker klimmer onmisbaar Woensdag 27 september 2000 FAAM/VLISSINGER 13 WOONW*ANV> De moderne keuken Cinqueterre van Schiffini is uitgevoerd in roestvrijstaal, aluminium en glas. Design: Vico Magistretti. Functionaliteit en ergonomie zijn zaken waar extra op wordt gelet bij het ontwerpen van keukens. Het individu mag echter ook zijn zegje doen. Er zijn mogelijkheden genoeg om een keuken naar eigen idee, behoefte en smaak sa men te stellen. Denk bijvoor beeld aan het gebruik van los se modules. Kast- en keukenmeubelen kunnen overal in de ruimte worden geplaatst waar het praktisch (en optisch) verant woord is. Dit beeld is vrij be kend van de professionele keukens. Zowel vanuit prak tisch als hygiënisch opzicht zijn daar de verschillende ar- beidscentra doorgaans van el kaar gescheiden. Voorberei den, wassen, snijden, koken, afwassen, opbergen; ook in recente moduulconcepten vin den we steeds meer 'zelfstan dige' functiemodules. Roestvrijstaal en aluminium bepalen in hoge mate het keu kenbeeld. Deze 'harde' mate rialen worden niet alleen ge bruikt voor de apparatuur, maar steeds vaker ook voor de werkbladen, spoelbakken en een enkele keer zelfs voor de fronten. Gezien: aluminium fronten met gestanste gaten of golvende ribbeltjes. Na tuursteen is nog zo'n 'hard' materiaal. Sommige design collecties presenteren roest vrijstalen units gecombineerd met een wit marmeren werk blad. Italiaanse trendsetters blijken massaal voor deze combinatie te hebben geko zen. Duidelijk is in ieder geval dat hout in het designseg ment is uitgerangeerd en daarmee verdwijnt ook het as pect warmte. Cool en clean oogt het keukenbeeld profes sioneel, soms haast indus trieel. Glas wordt voornamelijk ge bruikt voor de bovenkastjes. Achter de halftransparante (melk)glazen deurtjes worden de contouren van het servies zichtbaar. Ook mooi in de keuken zijn opzetservieskas- ten en brede uittrekladen met glazen fronten. Wat zeker ook bijdraagt aan het semi-professionele uiter lijk van veel keukens zijn de extra brede (gas)kookplaten met robuuste pannendragers en de diepe spoelbak met ex tra hoge en/of uittrekbare (douche)kraan. Dan zijn daar nog de keukenhulpen en ac cessoires, zoals de roestvrij stalen pannensets, de ro buuste slagersblokken, de houten messenblokken en de maxi-blender. Inmiddels zijn ook de eerste internet-touch- screens in de keuken gesig naleerd. Binnenkort kan het allemaal: recept uitzoeken en online boodschappen bestel len. Hoe mooi de keukens er van buiten ook uitzien, bij de be oordeling "goed" telt ook de binnenkant. Daarin is de laat ste jaren veel verbeterd. Dankzij uitgekiende laden- en kastinterieurs kan de beschik bare ruimte optimaal worden benut. Zo hebben de uittre- klades vrijwel altijd een inge deelde bovenlade met ruimte voor voorraadbakken en krui denpotjes, bestekvakken en houten pluggen om de bor den tussen te zetten. Eenzelf de pluggensysteem is te vin den in de ruimere onderlades voor de pannen. Soms is een pannenlade voorzien van een rek voor de deksels. Ontwer pers bedachten ook een bo venlade met daarop ruimte voor een afneembaar dien blad. In het kader van func tionaliteit zijn er speciaal voor kruidenpotjes, keuken hulpjes en zelfs messenblok ken allerlei railsystemen ont wikkeld. Op deze manier blijft het werkblad leeg en klaar voor gebruik en de keuken hulpjes toch onder handbe reik. Al staat er een keuken met al les erop en eraan. Als er niet het juiste licht is, heeft nie mand er wat aan. Optimaal werklicht is natuurlijk een eerste vereiste. Omdat er bo ven het werkblad meestal geen standaardrij bovenkast jes hangt, kan er met licht worden gespeeld. Let er wel op dat dit gemakkelijk te rei nigen is. Computermeubelen zijn er in heel wat varianten. Van mo biele computertrolleys tot complete wandkasten met modules voor de computerap paratuur. De keuze hangt veel al af van de beschikbare ruim te. Wie uitsluitend achter het beeldscherm zit, heeft genoeg aan een flexibele trolley met uittrekbaar blad voor toetsen bord en muis. Een maatje gro ter zijn de computerconsoles. Ze lijken op een tv-kast, maar verbergen achter hun klap deuren of rolluik een com pleet mini-kantoor. In zo'n kast is ruimte voor ordners, papier en andere kantoorac- cessoires. Voor mensen die regelmatig thuiswerken zijn de trolleys en consoles misschien te be perkt. Wie meer wil, kan te recht bij de leveranciers van woonwanden. Enkele merken voeren speciale modulekasten voor de PC en bijbehorende randapparatuur als printer, fax en telefoon. Deze systeempro gramma's voorzien in een veelheid aan accessoires, zo als versterkte draagplanken met kabeldoorvoer, kabelgo- ten, laatjes voor CD's en dis kettes en hangmappenrekken. Met de komst van Internet, E- mail, telebankieren en teles hoppen is een PC in de woon kamer niet vreemd. Er zijn di verse modellen ontworpen die tot de categorie luxe beho ren. Bijvoorbeeld grote lig banken met extra werkblad voor de laptop of ligstoelen met een beeldscherm aan het voeteneind. Ook de compu tertrolley is uitgegroeid tot een design-item en past in elk trendy interieur. Niet iedereen wil de computer in de woonkamer. En wie de PC ook niet in de slaapkamer wil hebben, kiest voor een aparte werkkamer. De regulie re kantoorprogramma's wor den steeds informeler. Werk tafels hebben handige zwenk- wielen. Boekenkasten zijn voorzien van vitrineschappen. Sideboards geven een dres soir idee. Hout en/of kleurige fronten zijn meer regel dan uitzondering. Werkbladen zijn er in allerlei vormen: rond, ge bogen of asymmetrisch, com pleet met opzetconsoles en kleine aanhaaktafeltjes. Thuiswerken vraagt soms om creatieve oplossingen. Niet ie dereen heeft een geschikte Clematissen worden niet al leen naar kleur ingedeeld, maar ook naar bloeitijd. Er zijn vroegbloeiende (mei-juni) en laatbloeiende (juli-augustus) soorten. De Clematis 'Multi Blue' is een echte doorbloeier en daarom past hij eigenlijk niet in deze indeling. Deze Clematis loopt in het voorjaar uit met bronskleurig, puntig blad dat al vrij snel naar don kergroen verkleurt. In juni, soms zelfs al in mei, begint hij te bloeien. Normaal gespro ken duurt de bloei tot in au gustus, maar in sommige ja ren zijn zelfs tot oktober nog bloemen te bewonderen. De indeling in bloeitijden is vooral belangrijk bij de snoei. De vroege bloeiers kunnen het beste direct na de bloei worden teruggesnoeid. De jonge scheuten die daarna ontstaan, dragen volgend voorjaar weer bloemen. De la te bloeiers bloeien echter op jong hout. Dat houdt in dat de snoei het beste plaats kan hebben in het vroege voor jaar, dus in maart. De jonge scheuten die daarna uitgroei en komen nog hetzelfde jaar in bloei. Logisch dan ook dat bij de in richting en aankleding van de slaapkamer niet alleen gelet wordt op het comfort, maar ook op stijl en sfeer. Bedden, slaapkamermeubilair en bed- textiel zijn de laatste jaren modieuzer geworden. De toe gepaste kleuren en materialen sluiten aan bij de actuele woontrends. De meeste mensen kiezen voor de slaapkamer nog altijd neutrale kleuren. Bijvoorbeeld wit of grijs. Bij de houten slaapkamers is kersenhout fa voriet, maar nemen ook de lichte houtkleuren als de (ko loniale) bedden in wengé aan populariteit toe. Aluminium is een blijvende trend en wordt vooral gebruikt voor bedpo- ten, hoofdborden en kastgre- pen. Wat de modieuze kant van slapen betreft, gaat het natuurlijk vooral om de dek bedovertrekken, spreien, plaids, quilts en kussens. Sier en leefkussens worden volop aangeboden in zachte teddy- stof, breiwerk of nepbont. In de bedmode wordt een keur aan bijzonder materialen ge bruikt. Behalve katoen, praktische kreukvrije stoffen en luxe ma terialen als glanzend satijn en zijde zijn er de grovere weef sels, breisels, wafelstoffen, vilt, gewatteerde en wollen stoffen. Sommige collecties bieden overtreksets in flanel, fleece, jeans, ribfluweel en transparante voile op katoen. Overigens zijn met voilestof- fen ook klamboes te maken. Qua dessinering is veel, zo niet alles mogelijk, variërend van grafische prints en tek sten totflorale dessins. Maar hoe trendy de slaapka mer ook ingericht en aange kleed kan worden, het bed staat nog altijd centraal. Be langrijk is dat een bed lekker ligt en zit. Veruit de meeste bedden worden dan ook ver kocht met een verstelbare bo dem. Bijzonder zijn de elektri sche uitvoeringen met af standsbediening, waar ook de radio, televisie en het licht mee kan worden bediend. Om de slaapkamer een huise lijk karakter te geven, is er een keur aan kleinmeubilair en woonaccessoires verkrijgbaar, zoals nacht- en aanhaaktafel tjes, verrijdbare (robcontai ners, spiegels, bedlampjes, tv- meubels en toilettafels. Voor ontbijt op bed zijn er dienbla den met uitklappootjes of bij zettafeltjes met een afneem baar (dien)blad. Praktisch zijn ook de zogenaamde eetkus- sens met een hard bovenblad en zachte onderkant voor op schoot. Voor achter de kapta fel of gewoon om op te zitten, is er keuze uit tal van bijzet- krukjes en poefjes. Onderuit zakken of liggen kan op de zit- zak. In veel slaapkamerpro gramma's zijn bedhockers op genomen. Deze zijn om op te zitten of kleding op te leggen. Bedbankjes zijn er ook. Som- Wereldwijd zijn ongeveer vijf honderd Clematissoorten te vinden. Elk jaar komen daar zo'n dertig soorten bij. Dit schetst al enigszins de popu lariteit van deze plant. Clema tis groeit van oorsprong voor namelijk aan bosranden, met zijn voeten in de schaduw en met de weelderige takken naar het zonlicht gericht. Dit verklaart ook waarom de voet van een Clematisplant be schermd moet worden tegen directe zonnestralen. Een makkelijke oplossing is om iets voor de voet van de plant te zetten, zoals bijvoorbeeld een dakpan. Het is echter mooier om een lage plant voor de Clematis te poten. Kies in dit geval wel een soort dat ook in de winter groen blijft, zodat ook de stralen van de winterzon worden tegen gehouden. Behalve grootbloemige zijn er ook kleinbloemige soorten. De bloemen van de grootbloemi ge Clematissen zijn niet alleen groter, maar ook kleurrijker. Ze zijn er in wit, roze tot bor- s deauxrood, van blauw tot paars en zelfs in geel. Een bij zondere soort is de Clematis vitalba. Deze kleinbloemige soort is de enige Clematis die een Nederlandse naam draagt: de bosrank. Het is dan ook de enige die van nature in ons land voorkomt. De bos rank wordt gevonden langs bosranden, in heggen en tus sen kreupelhout en bloeit van juni tot augustus. Clematis Multi Blue is een doorbloeier. Clematis is een goede klim mer, maar hij moet vaak wel even geholpen worden door een bijvoorbeeld een touwtje te spannen bij de pergola. De Clematis hoeft niet alleen te gen een muur of pergola om hoog te groeien, maar kan als solitair worden toegepast. Hij heeft dan wel een alternatieve klimsteun nodig. Ook in een grote pot of kuip op het terras, misstaat Clema tis niet. mige ervan kunnen open en zijn geschikt om als opberg plaats te dienen. In de meeste slaapkamers is een kast onmisbaar. Kleding, schoenen en vaak nog veel meer zaken zullen ergens in opgeborgen moeten worden. Er kan gekozen worden voor een losse kast, een kasten- wand op maat of een aan- bouwexemplaar. Steeds meer slaapkamerkasten hebben aansluitmogelijkheden voor audio en video. Open schap pen zijn decoratief en functio neel voor woonaccessoires, boeken of een klein tv-tje. Sommige merken voeren kas ten met een al dan niet uit klapbaar schrijftafeltje. In klei ne slaapkamers zijn kasten met schuif- of vouwdeuren praktisch. Spiegelpanelen werken extra ruimtelijk. Grote slaapkamers kunnen eventu eel worden afgeschot met een interieurwand, waardoor een kastenkamer ontstaat. Volop afleg- en opbergruimte bieden ook de achterwanden van bedden met planchets, schap pen en laden. Een aantal bed-- den is voorzien van een soort achtertafel. Een brede 'rug' die gebruikt kan worden als sidetable en als werkblad. Hoe trendy de slaapkamer ook ingericht wordt, het bed staat nog altijd centraal. Foto: van Es bed- en badmode. met een los vouw- of schuifdeur systeem wordt afge sloten, kan een idee zijn. Wees bij een eventuele verbouwing niet zuinig met bekabe ling. Flexibe le computer trolleys zijn leuk, maar ze hebben wel voeding en een telefoon aansluiting nodig. Om niet continue te struikelen over loslig gende kabels zijn extra aansluitpun- ten geen overbodige luxe. En mis schien is het dan wel zo V handig om Computermeubel Server van Desalto is verrijd- ,cla'an^ baar en kan daardoor gemakkelijk in een hoek treKKen naar worden weggezet. de kinderka„ werkhoek of de mogelijkheid mers. Computergebruik wordt om daartoe een aparte kamer op school sterk gestimuleerd, in te richten. Verbouwen kan zodat zij waarschijnlijk ook dan gewenst zijn. De bouw- over een eigen (t)huiswerk- markten bieden allerlei prefab plekje willen beschikken. Ver- (voorzet)wandsystemen waar- geet eveneens de keuken niet. mee de doe-het-zelver uit de Volgens futurologen gaat str- voeten kan. Daarmee kan bij- aks iedereen 'op afstand' de voorbeeld een deel van de kookapparatuur besturen of zolder worden afgeschot. Ook onder het koken de E-mail be- een nisachtige bureaukast die antwoorden.

de Faam | 2000 | | pagina 13