(Door ons gedaen Première: Zeeuwse Mossels breed Bedrijfsfilm voor finalisten BOV-trofee Japanse betrekkingen in borduurwerken Sky Radio HiOMMtlKIQK) Motorrijders demonstreren in Den Haag Alcohol populaire drug ÈiSTsj Juwelier \ANDERJMADEN nu ook in de ether te beluisteren via frequentie 700.7 FM in Middelburg Vlissingen en omstreken van 1.250 voor JAARGANG 101 - NUMMER 38 WOENSDAG 20 SEPTEMBER 2000 32*scj C %0D door Frank Husslage In Grand Hotel Arion te Vlissingen zijn de drie finalisten van de BOV-trofee bekend gemaakt. De drie bedrijven die gaan strijden om de eer de "Beste Ondernemers Visie" van 2000 zijn Isti- mewa Electro uit Vlissingen-Oost, ModuSpec engineering BV uit Serooskerke en Sprint Pho to uit Goes. Dit alles werd bekend gemaakt tij dens een businessborrel door de BOV-juryvoor- zitter, drs. H. Eversdijk. De finalisten hebben al le drie als prijs het opnemen van een bedrijfs film door de Zeelandnet-studio's gewonnen. De uiteindelijke winnaar van de fraaie BOV-trofee wordt vrijdag 10 november bekend gemaakt worden. Professionals Selectie Bedrijfsfilm In De Drvkkerij aan de Markt in Middel burg is een expositie te zien van zowel Zeeuwse merk- en stoplappen als Japan se borduurwerken. De tentoonstelling maakt onderdeel uit van de viering van het vierhonderdjarig bestaan van Japanse en Nederlandse handelsbetrekkingen. Daarnaast sluit de expositie aan op het project "Door mijn gedaen', een recordpo ging voor het maken van de grootste merklap. Merklap Deze week gaat bij Cine City in Vlissingen de film Zeeuwse Mossels in première. De film is vorig jaar opgenomen in de provincie Zee land. Een "directors-cut" van de Nederlandse speelfilm was vorig jaar al op het filmfestival Film by the Sea te zien. informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: 11 Preventie Volgens de Motorrijders Actiegroep, de be langenvereniging voor motorrijders, zijn zij de oplossing voor het fileprobleem. Om dat aan politiek Den Haag duidelijk te maken houdt de MAG zaterdag 23 september een demonstra- tierit tegen het rekeningrijden voor motoren. pag- 9 24 SEPTEMBER KOOPZONDAG GOUDEN EN WITGOUDEN RINGEN MET BAQUET GESLEPEN DIAMANT Kleine Markt 1 Tel. 0118 -412605 ^bibliotw B De BOV-trofee is in het leven geroepen door de Junior Ka mer Walcheren. De Junior Ka mer is een organisatie waarin jonge ondernemers leren van eikaars professionaliteit. Het BOV-project wordt volledig mogelijk gemaakt door spon soring en ondersteuning van uit het Zeeuwse bedrijfsleven. De andere kanshebbers voor de trofee waren Motel restau rant 'De Caisson' uit Kapelle, Nestaan Holand BV uit Tho- len, OAZ Advies uit Goes, Van Heijst Information Consulting uit Goes, Taxionderneming Li- vo uit Middelburg en West- strate Verpakkingen uit Mid delburg. Het motto van de Junior Ka mer is 'Learning by doing'. De kracht van de Junior Kamer is dat de leden uit allerlei ver schillende beroepsgroepen stammen. De mensen komen uit de financiële dienstverle ning en uit de informatietech nologie, ze komen uit de ac countancy en uit de medische stand. Door deze brede oriën tatie van de groep kunnen de leden veel van elkaar leren. Zo heeft de Junior Kamer in de afgelopen jaren verschillende projecten opgezet. Een daar van was een project rondom de pleegzorg in Midden-Zee land. Door de professionele inbreng van de diverse spe cialisten uit de Junior Kamer op hun respectievelijke vakge bieden hebben alle deelne mers hier hun visie buiten hun eigen vakgebied kunnen verbreden. De leden van de Junior Kamer mogen deel van deze organisatie blijven uit maken tot hun veertigste jaar, daarna moeten ze uit de orga nisatie treden. De Junior Ka mer Walcheren bestaat op dit moment uit zo'n veertig le den. De organisatie is geheel zelfstandig, zij het dat er we reldwijd meerdere verwante organisaties bestaan met in totaal zo'n 2500 leden. De finale van de strijd om de BOV-trofee is het laatste stuk je van een lang traject. Dit se lectietraject is maanden gele den ingezet. Het BOV-team van de juniorkamer heeft 1400 bedrijven op Walcheren, Tho- ien en Noord- en Zuid Beve land aangeschreven. Hierbij is gevraagd of de bedrijven mee wilden strijden om de trofee, met dit jaar als strijdtoneel de 'Effectieve communicatie'. Hierop zijn dit jaar ruim 50 po sitieve reacties binnengeko men. Uit deze bedrijven is daarna een eerste selectie ge maakt. De selectie vond plaats aan de hand van vragenformulieren. Hierin werden bedrijven be vraagd op zaken als algemene ondernemersvisie van het be drijf, Arbo, veiligheid en mi lieu, klantgericht handelen en effectieve communicatie. Aan de hand van de antwoorden op deze vragen heeft een eer ste schifting plaatsgevonden. De tien bedrijven die na deze schifting verder mochten zijn verder onderzocht door het BOV-team. Dit tweede onder zoek werd diepgravender dan het voorgaande en bestond naast een tweede vragenlijst uit een bedrijfsbezoek door le den van het team. Het verslag van dit tweede onderzoek is daarna overgedragen aan een externe jury. Deze jury bestaat dit jaar uit drs. H. Eversdijk, lid van de Eerste Kamer, ir. L.A. van Gelder, voorzitter van de Kamer van Koophandel, en L.N. Labruyere, voorzitter van de raad van bestuur van de Hogeschool Zeeland. Het BOV-team bestaat dit jaar uit voorzitter Joost van Damme en leden Hans van Arkel, Ellen Bakker, Frank van der Hilst en Jéan van Oorschot. In een besloten vergadering heeft de jury de door het BOV- De Japanse borduurwerken zijn gemaakt door de Ja panse groep Fukkatsu die zich heeft laten inspireren door Nederlandse kleuren en licht. De borduurwerken laten Nederlandse land schappen door Japanse ogen zien. Het zijn grote werken van soms wel vier- eneenhalve meter lang en een meter hoog. Kenmer kend zijn de felle kleuren en de vlaksgewijze opbouw van compositie, de opening van de tentoonstelling is bijgewoond door de leden van de groep Fukatsu. Naast het Japanse bor duurwerk heeft De Drukke rij ook Zeeuwse borduur werk in huis. Speciaal voor de tentoonstelling wordt het Middelburgse gedeelte van 'Door ons gedaen', de grootste merklap ter wereld, geëx poseerd. Waar de Japanse vrouwen zich door kleur en lucht hebben laten in spireren, hebben de Zeeuwse vrouwen dat la ten doen door beelden en motieven uit hun eigen woon- en leefomgeving. 'Door ons gedaen' wordt momenteel in elkaar ge zet. Gedurende twee maanden houdt een groep van Zeeuwse borduursters zich bezig met het zomen, rijgen, voering aanzetten en netjes aan elkaar zetten van de merklap. Belang stellenden kunnen de vrouwen op donderdag middag van 13 tot 16 uur aan het werk zien in De Drukkerij. De tentoonstel lingen van Japans en Zeeuws borduurwerk zijn tot 30 september te zien in De Drvkkerij. (advertentie) 'Eéne keer wa durreve, da stel geen donder veur, je mottet altiet tweej keer doehe, om ze ker te wete adajje't écht durft!', zegt Leen (Fedja van Huêt) als zijn vriend Daan hem uitdaagt om met z'n zelf- verbouwde Harley over de sluit te springen. De getormenteerde maar cha rismatische thrillseeker Leen slentert met z'n onafscheide lijke vrienden Daan en Jacob door het uitgestorven hoofd straatje van hun woonplaats, een vissersdorp op een Zeeuws eiland. Een gemeen schap waar al sinds jaar en dag niets is veranderd. Leen wil het wél anders doen. Hij wil zich ontworstelen van zijn beklemmende bestaan, gelijk de leeuw op de vlag van Zee land met het onderschrift Luc- tor et Emergo, ik worstel en kom boven. Maar Leens ka rakter 'zit hem niet mee'. Leen is een tragische anti-held, een Zeeuwse Hamlet. De jongens maken toekomst plannen en doden de tijd met racen over het eiland, muziek maken en wilde feesten in de plaatselijke motorclub. Leen is de leider. Hij sleept zijn vrien den Daan en Jacob mee in stoer gedrag en koestert toe komstdromen die een stuk verder reiken dan de grenzen van het desolate eiland, dat als enig vertier de wekelijkse gang naar de kerk en het jaar lijkse mosselfeest te bieden heeft. De jongens voelen zich gevangen en willen losbreken. Toch is er wel plaats voor ont luikende romantiek. Leen weet, op een heel eigen ma nier, niet goed raad met de roodharige Janine. En de jon gere Jacob valt op de Iranese schone Atash. Om los te breken uit zijn mi lieu en de ban van zijn moe der, klampt Leen zich vast aan een fake-doel, ingegeven door een merkwaardige Ier. Is Leen in staat zijn onbevredigende leven te ontvluchten en zijn dromen te verwezenlijken? Statistisch jaarboek 1999 Wijktafels weer van start Bewonersavond Mortiere (advertentie) De Middelburgse Mixed Hockeyclub (MMHC) viert zater dag 23 september zijn negentigjarig bestaan. Om dit ju bileum te vieren organiseert de club een aantal feestelij ke en sportieve activiteiten. De voor deze gelegenheid in het leven geroepen jubileumcommissie is erin geslaagd een gevarieerd programma op te stellen met onderdelen op diverse locaties in Middelburg. I pag. Het culturele seizoen in de gemeente Reimerswaal be gint met een dubbele cabaretvoorstelling. Zaterdag 23 september staan Jochem Myjer en het damesduo De Doos' op de planken in De Meiboom te Krabbendijke. Het theaterseizoen 2000-2001 wordt om 20 uur ingeluid door een zeer luidruchtige Myjer. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (OU 8) 484 316 (0118) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes De finalisten van de BOV-trofee. team verstrekte informatie af gewogen. Hierna heeft de jury zelf de betrokken bedrijven nog bezocht. Op basis van dit geheel is daarna het juryoor deel geveld. Hoewel de afge lopen jaren in de screening door het BOV-team een groot aantal meetpunten opge bouwd is, blijven de exacte overwegingen van de jury ge heim. Het enige waar het uit eindelijk om gaat is dat de fi- Het Zeeuws Consultatiebu reau voor Alcohol en Drugs, het ZCAD, heeft in sa menwerking met de GGD-Zee- land, en het Trimbos Instituut in 1999 het gebruik van genot middelen onder scholieren in de provincie Zeeland geme ten. Daarbij zijn 1300 scholie ren vanaf 10 jaar op scholen door de hele provincie schrif telijk naar hun genotsmidde lengebruik gevraagd. Uit de resultaten blijkt dat, in vergelijking met landelijke cij fers, het gebruik door de Zeeuwse jongeren niet wezen lijk afwijkt van het landelijk gebruikelijke. Ook over heel Zeeland verspreid blijken de onderlinge verschillen niet groot te zijn. Het genotsmid delengebruik blijkt al in het basisonderwijs te beginnen: één op de drie basisschool leerlingen heeft al wel eens al cohol gebruikt, een even groot deel heeft dan al gegokt en één op de vijf heeft al ge rookt. Bij middelbare scholie ren gaat het om 75 procent die al gedronken heeft, 50 procent die al gegokt heeft en ook de helft heeft dan ge rookt. Markant hierbij is dat de toename van het aantal da gelijkse rokers het grootste is bij de categorie kinderen van 12 tot 15 jaar oud: het begin van het voortgezet onderwijs. Het gebruik van cannabispro ducten is onder basisschool leerlingen in het Zeeuwse nog niet bekend. Bij de leerlingen van het voortgezet onderwijs ligt dit rond 15 procent. Het gebruik van zwaardere drugs ligt bij de Zeeuwse jeugd met percentages tussen 3,3 en 0,4 procent voor de diverse soor ten onder het landelijk gemid delde. Deze cijfers geven aan dat de afdeling preventie van het ZCAD in samenwerking met zowel basisscholen als mid delbare scholen in de provin cie haar aanbod met als doel misbruik van alcohol, tabak, gokken en cannabis te voorko men verder moet continueren en zelfs intensiveren. Hierbij moet worden gedacht aan thema's 'Rijden onder in vloed', 'Groepsdruk' en 'agressie en geweld onder in vloed'. Uit het onderzoek blijkt dat het harddrugsgebruik on der scholieren zeer laag is. Voor deze middelen is een ontmoedigingsbeleid meer van toepassing. Uit alle hoeken van het land komen motorrijders op het Malieveld in Den Haag bij el kaar. En ook uit Zeeland ver trekt er een groep om te de monstreren. Volgens Olav Dijkstra van MAG afdeling Zeeland wordt het een prach tig spektakel. Tijdens de vori ge demonstratierit verzamel den zo'n vijftienduizend actie voerders uit het land zich die in een lange optocht naar Den Haag reden. Zeeuwse motor rijders startten hun demon stratie om 10 uur bij het BP- tankstation aan de N59 zierik- zee richting Grevelingendam. Het centrale verzamelpunt is in Rotterdam bij Shellstation Portland aan de A15 van Hoogvliet naar Ridderkerk. Om 12 uur vertrekt de optocht richting Malieveld. Olav Dijstra weet nu al dat hij mee zal demonstreren. „We zijn gewoon tegen het reke ningrijden voor motors. Dat hebben we de minister laten weten, maar ze wil nog niet eens met ons in discussie. Met deze demorun hopen we haar aandacht te krijgen. Na tuurlijk maken wij ook gebruik van de weg, maar wij zijn niet de veroorzakers van de file en we gebruiken nog veel minder brandstof ook. We zijn misschien zelfs wel de oplossing van het probleem. Als motorrijders vrijgewaard worden van rekeningrijden, krijg je meer motorrijders en dus minder files!" Aan de Nieuwendijk in Vlissingen begon op 2 september 1950 Guust Hemelaar met de verkoop van naaimachi nes. Wie nu, vijftig jaar later, bij Naaimachinecentrum Louis Hemelaar aan de Spuistraat naar binnen loopt, vindt er nog steeds een keur aan machines. Maar van het gemak en de technische snufjes van nu, konden de klanten van Guust alleen maar dromen. pag- nalisten het meest van alle deelnemers uitmunten in ef fectieve communicatie. Isti- mewa Electro uit Vlissingen- Oost, ModuSpec engineering BV uit Serooskerke en Sprint Photo uit Goes mogen zichzelf nu de finalisten voor de BOV- trofee 2000 noemen. Op het gebied van effectieve commu nicatie timmeren zij, volgens de jury, in het Midden-Zeeuw- se het hardst aan de weg. Een bijzonder plaats is dit jaar in geruimd voor Taxi Livo, die net niet in de prijzen zal vallen maar wel een eervolle vermel ding in de wacht wist te sle pen. De drie finalisten staat in ieder geval al een bijzondere prijs te wachten. Alle drie mogen ze, op kosten van de sponsoren van de BOV-trofee, een be drijfsfilm laten maken. Deze foto: Jaap Wolterbeek films zullen gemaakt worden door de studio's van Zeeland- net. Met een dergelijke be drijfsfilm zullen de finalisten zichzelf de komende periode nog beter kunnen presenteren aan hun zakelijke relaties. De films zullen hun première be leven tijdens de feestavond op 10 november, wanneer de winnaar van de BOV-trofee 2000 bekend gemaakt zal wor den.

de Faam | 2000 | | pagina 1