Van de Perrehuis heeft eigen geschiedenisboek Pompoenenfestijn in Museum PETER CHRIST Herfst- en wintermode Amateurtheaterschool geeft voorlichting Zeeuwse Koks koken voor Tourbaas PALAZZO AUTHENTIC BASIC STORES MIDDELBURG EVISU LIQUID G-STAR DIESEL LEVI'S CARHARTT SCHOTT. USA TOMMY HILFIGER NICKELSON 55 DSL by Diesel G-SUS CUSTO FORNARINA PSYCHO COWBOYS Langeviele 1 en lange delft 3 MIDDELBURG WOENSDAG 13 SEPTEMBER 2000 101 - NUMMER 37 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN SHOES De pompoen en alles wat er mee te maken heeft staat centraal in het Pompoenenfes tijn. Het Zeeuws Biologisch Museum in Oostka- pelle maakt er van 5 september tot en met 5 november met diverse activiteiten een waar feest van voor dit familielid van de komkommer en de augurk. Voor iedereen die al dan niet be smet is met 'Cucerbiteiaria'. Geen enge ziekte maar het pompoenvirus dat vooral mensen treft. Regiobijeenkomsf Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Sinds begin dit jaar is het Zeeuws Archief ge huisvest in het Van de Perrehuis aan het Hof plein in Middelburg. Onder de middeleeuwse gewelven is momenteel een expositie te zien met als titel 'Een bijzonder huis op een bijzonde re plek'. Dat is ook de naam van het boek over het gebouw, bewoners en gebruikers en de di recte omgeving. Amateurtheaterschool De Ambitie houdt maandag een voorlichtingsavond in het ge bouw van Scoop, Achter de Houttuinen in Mid delburg. Vanaf oktober is het mogelijk het ge varieerde toneelcursusaanbod van de Amateur theaterschool De Ambitie te volgen. Nieuwbouw Status c. faam c\V\NSE aLlOf BEW EX <P0£ LRU^ Scherminkelstraat 28 Vlissingen 0118-414386 Voor het feest zijn duizenden pompoenen gekweekt in de eigen heemtuin en door het biologisch dynamische land bouwbedrijf Ter Linde. Wat er zoal met die pompoenen gaat gebeuren is divers. Er zijn workshops 'pompoenen bewerken' door Marjan Hoondert-van Dijke op woensdag 13 september voor kinderen vanaf zes jaar en op 19 september en 10 ok tober voor volwassenen. Foto's van pompoenen, ge maakt door Sander Sanders, hangen in het Museum Café waar uiteraard de pompoen op het menu staat in de vorm van pompoentaart en pom poensoep. Sanders, van San ders Pompoenen uit Sprang- Capelle verzorgt op 17 sep tember vanaf 14 uur dialezin gen over het kweken van pompoenen en algemene in formatie. De lezingen zijn in het Neder lands en Duits en duren een half uur. Een wedstrijd is er ook want in de week van 2 tot en met 6 oktober kan een pompoen ingeleverd worden om mee te dingen naar de ti tel 'kweken van de grootste pompoen', 'het origineelste gezicht in een pompoen ma ken' of 'het origineelste pom poenkunstwerk maken', ver deeld over leeftijd tot twaalf jaar en vanaf twaalf jaar. Vodr woensdag 18 oktober staat een familiedag op het programma met activiteiten voor het hele gezin en de prijsuitreiking van de wed strijd. Bij de meeste mensen is vooral de grote oranje pompoen bekend als onmis baar bij het Halloweenfeest. Het Zeeuws Biologisch Mu seum borduurt hierop voort door woensdag 1 november een Halloweentocht te orga niseren met lampions van uitgeholde pompoenen en andere lampions. Vooraf kunnen kinderen tus sen 14 en 16 uur lampions maken. Ook de pompoen die in het sprookje van Asse poester omgetoverd wordt tot een koets is voor veel kin deren herkenbaar. In het Heemtuinspeurspel krijgen kinderen een toverstaf mee met daaraan acht voorwer pen die iets met pompoenen te maken. Bij het spel horen opdrachtjes waarbij alle zin tuigen gebruikt worden. Fiet sers kunnen een tocht maken van het Zeeuws Biologisch Museum naar de boerderij Ter Linde en vice versa. De toch voert langs mooie plekjes in de Manteling en langs de pompoenvelden van Ter Linde waar oranje en groene pompoenen en sier- kalebassen geteeld worden. De museumwinkel tenslotte verkoopt diverse soorten pompoenen en kalebassen en andere pompoenartikelen. Om ondernemend Zeeland persoonlijk te informeren over wat de Kamer van Koophandel doet en om be ter in te springen op de vra gen en wensen van de on dernemer, organiseert de Ka mer ook dit jaar weer regio bijeenkomsten. Iedere regio heeft zijn 'eigen' kenmerken en aandachtspunten. Van daar dat gekozen is voor bij eenkomsten bij de onderne mer in de buurt. Dat kunnen ontbijt-, lunch- en avondbij eenkomsten zijn. Voor Wal cheren is er woensdag 13 september een ochtendbij eenkomst in Vlissingen en een avondbijeenkomst in Middelburg. Ondernemers kunnen zich verzekeren van een plaats door te reserve ren via tel, 673530. Het volledige programma van het filmfestival Film by the Sea dat in Vlissingen en Middelburg wordt gehou den vindt u op de pagina Breeduit. pag- 17 (advertentie) Restauratie Stadhuis Vitrite brengt energieverbruik terug Jongeren praten mee over jeugdbeleid (advertentie) door Mieke Roelse Alles over de nieuwste winter- en herfstmode kunt u le zen in de modebijlage die deze week in de FaarrVVIissin- ger is opgenomen. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (01 18) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes Zo is er voor jongeren in de sussen in spelimprovisatie, fy- leeftijd van 13 tot en met 19 jaar de Jongerentheater- school. Jongeren in die leef tijdsgroep kunnen een tweeja rige theateropleiding volgen die met een door de cursisten gespeelde voorstelling afsluit. Het eerste jaar kunnen er cur- siek toneel en teksttoneel wor den gevolgd. Het tweede jaar staat in het teken van het ma ken van een theaterproductie. Ook voor volwassenen be staat de gelegenheid het ko mende seizoen een tweejarige spelopleiding te volgen, die met een avondvullende pro ductie wordt afgesloten. Het eerste jaar starten er cursus sen spelimprovisatie, stem en spraak, elementair toneel en rolopbouw. Voor het tweede jaar bestaat het lesprogram ma uit fysiek toneel, waarna het maken van de avondvul lende productie volgt. De Amateurtheaterschool De Ambitie staat garant voor een hoge kwaliteit en is een initia tief van het Zeeuws Centrum voor het Amateurtheater in nauwe samenwerking met Scoop. Pompoenen zijn er in alle soorten en maten foto:Sander Sanders Op de dag dat de Olympische Spelen worden geopend, maar nog vóór de Paralympics (de Olympische Spelen voor gehandicapten) wordt in het Sportpunt Zeeland in Goes de open Zeeuwse Olympiade gehouden. Het eve nement is georganiseerd door de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Bond voor Aangepaste Sporten (NE- BAS), en vindt zaterdag 16 september plaats. Telg van een oud Zeeuws ge slacht én schrijver van een dagboek waar volgens Dekker veel waardevolle informatie in stond. Met de komst van rech terlijke instanties spreken we weer van gebruikers in plaats van bewoners. Veel Zeeuwen zagen op die manier het Van de Perrehuis niet altijd even vrij willig van binnen. Voor de rechtbank verschijnen deed je tenslotte niet voor de lol. Van geestelijk naar particulier naar openbaar; dat zou in een notendop de geschiedenis kunnen zijn. In het vijfde hoofdstuk gaat Peter Don in op het gebouw zoals dat nu architectonisch aangepast is aan de nieuwe situatie. Daar bij komen ook de architecten aan het woord en hun keuze voor het contrast tussen het bestaande gebouw en de nieuwbouw. In het laatste hoofdstuk komt de geschiede nis aan bod van de drie afzon derlijke archiefdiensten. Zij De presentatie van het boek vond plaats op Open Monu mentendag 9 september in het op die dag volledig openge stelde Van de Perrehuis. De eindredactie van het rijk geïllu streerde boekwerk lag in han den van Jeanine Dekker. Zij is als zelfstandig historisch on derzoeker speciaal benaderd voor dit project. De aanleiding tot het boek gaat terug tot 1997. Het Rijks archief en de gemeentearchie ven van Middelburg en Veere zouden op één plek gehuis vest worden; het Van de Per rehuis. Er kwam een werk groep die ondersteunend on derzoek ging doen ten behoe ve van de bouw en nieuw bouw. „Toen eenmaal bleek dat er architectonisch, histo risch en wat de omgeving be treft zoveel boven tafel kwam, ontstond het idee om daar een boek van te maken", ver telt Dekker. „Dertien auteurs hebben ieder op hun eigen gebied onderzoek verricht. De bewerking van die bevindin gen zijn daarna door Peter Don, Albert Meijer en mij ge daan en Katie Heyning is ver antwoordelijk voor het beeld materiaal". Don werkt bij de Rijksdienst voor Monumen tenzorg in Zeist en Meijer is werkzaam bij het Zeeuws Ar chief. Wat is nou het bijzonde re van het huis en de plek? „In feite heb je met zo'n zeshon derd jaar geschiedenis van deze plek een aardige dwars doorsnede van Middelburg. Sommige bewoners hielden een dagboek bij en over Van de Perre is natuurlijk heel veel bekend", zegt Dekker. „Het boek begint met de eerste bewoners, de Duitse Orde die in de zomer van 1316 hier een commanderij stichtte. De Duit se Orde was een geestelijke ridderorde, ontstaan in de tijd van de kruistochten. Ze hielden zich hier in Middelburg voorna melijk bezig met ziels- en zie kenzorg. In vier hoofdstukken worden sprongen in de tijd ge maakt met vaste onderdelen als de buurt, de gebruikers/be woners en het gebouw zelf. Be langrijk blijkt door de eeuwen heen de status van het huis te zijn. Het heeft iets speciaals". Nadat de geestelijke functie verdween (de reformatie) kwam er een periode van parti culiere bewoning. Aanspreken de namen als Anna van Bour- gondië en de familie Van Rei- gersbergh waren in de zestien de en zeventiende eeuw bewo ners van het huis. De Van Rei- gersbergh-tak, die hun adellijke titel gekocht hadden en met het huis (alweer) extra status wilde toevoegen, stierf in 1765 kinderloos uit. Nicht Jacoba van den Brande erfde het ge bouw én trouwde met Johan Adriaen van de Perre. „Uit die tijd dateert de uitbreiding en de bouw van de gebogen voorge vel. Van de Perre gaf daar op dracht voor, maar wilde de ou de commanderij volledig be houden. In alle boeken staat dat hij de Antwerpse bouw meester Jan Pieter Baurscheit daartoe in de arm nam. Maar er zijn nu sterke aanwijzingen om aan te nemen dat niet Baurscheit maar zijn neef En- gelbert Baets het werk heeft uitgevoerd", weet Dekker, daar mee meteen een voorproefje gevend van een aantal verras send nieuwe inzichten waar het laatste woord nog niet over ge zegd is. Ook opvallend is dat de Noordmonsterkerk volgens de laatste bevindingen nog geen zes meter van het Van de Perrehuis gestaan moet heb ben. In de negentiende eeuw kwam het pand in handen van Johanna Maria van den Bran de. Zij trouwde met Jacob Hendric Schorer. Tijdens de Deltaprofronde was Jean Marie Leblanc, di recteur van de Tour de France, op werkbezoek in Zeeland. Le blanc onderzocht of een start of finish van een etappe van de Tour mogelijk is in Zee land. Bij de afsluiting 's avonds in het Prinsenlogement van het Moiddelburgse Abdijcomplex lag de culinaire invulling in handen van de brigade die Zeeland gaat vertegenwoordi gen bij de Europa Cup voor Streekgerechten. Zowel Le blanc als zijn gezelschap liet zich de Zeeuwse streekge rechten goed smaken. „Excel lent", noemde Leblanc, die naast Tourbaas ook culinair liefhebber is, de kwaliteit van het eten. Op de foto (staand) van links naar rechts, oud wielrenner Hennie Kuiper, kok Sjaak Jobse, gedeputeerde Toine Poppelaars, koks Corné Rasenberg en René Colijn, ge deputeerde Jaap Hennekeij, oud-Tourrenner Jan Jansen en kok Lanny van Waarde. Zittend de oud-wielrenners Gerrie Kneteman en Kees Bal. Foto: Jaap Wolterbeek Jeanine Dekker voor het Van de Perrehuis. zijn tenslotte de huidige 'be woners'. Dat de buurt nog steeds belangrijk is blijkt uit het feit dat naast de beelden de kunst Rijksopdracht ook de buurtvereniging "de 28ste wijk" inspraak had en daarbij koos voor een door Nico van den Boezem vormgegeven hek. Lydia Schouten en Frans Franciscus waren uitverkoren om de kunstopdracht van het Rijk uit te voeren. Op de Open Monumentendag werd het boek aangeboden aan Rijksbouwmeester Wytse Patijn want de bouwhistorici van de Rijksgebouwendienst zijn nadrukkelijk betrokken ge weest bij de tot stand koming van de manier waarop het Van de Perrehuis er nu uitziet. Waarom het gebouw zo heet is duidelijk, Van de Perre is wel de meest illustere bewo ner van het huis én van Mid delburg geweest. Maar wan néér het huis zo is gaan heten weet eigenlijk niemand. „Ik schat in de twintigste eeuw, daarvoor heete het gewoon de commanderie of comman- derije. Maar dan praat je over Foto Jaap Wolterbeek de volksmond en daar ligt na tuurlijk nooit veel van vast", benadrukt Dekker. Het lijkt onlogisch dat een man als Van de Perre, die als buitenverblijf Westhove had, zijn stadspaleis geen naam heeft gegeven. Een kleine bijzonderheid die alleen maar onderstreept dat het hier inderdaad gaat om "Een bijzonder huis op een bijzondere plek". Het boek is te koop in het Zeeuws Archief en in de boekhandel voor 75 gulden. pag- 27 De Hogeschool Zeeland is met ingang van het nieuwe studiejaar met het lectoraat Duurzaamheid begonnen. De hogeschool is hiermee de eerste die met een derge lijk lectoraat start. Het lectoraat vloeit voort uit het docu ment 'Duurzaam HBO' dat de hogeschool onlangs heeft getekend. Naast het lectoraat Duurzaamheid begint de Hogeschool Zeeland ook met een lectoraat Ondergronds Bouwen.

de Faam | 2000 | | pagina 1