Wolatelier Bernadien bestaat twintig iaar Bruna geeft Smart weg j Herintrederscursus ViaZorg staat aan m m m m Www.burg25.nl opent in Middelburg i Twintig jaar geleden begon Bernadien Jobse in de schuur achter haar woning in Oost- kapelle een bescheiden atelier annex winkel tje met zelfgesponnen wol, wat droogbloe men en schilderwerk. Het grappige winkeltje werd al snel een echte onderneming die door vele toeristen en mensen uit de regio bezocht werd. Toen er een pandje in het centrum van het dorp vrijkwam was het voor Bernadien een logische stap om daar een echte winkel te openen. Arjan Klaassen uit Grijpskerke heeft onlangs een Smart Cabrio overhandigd gekregen van boekhandel Bruna. Klaassen heeft het ca deau gekregen als winnaar van de prijsvraag op www.bruna.nl die in het voorjaar door Bru na is gehouden. Hip Mijlpaal c H Zalig, vindt herintreedster Nel Roode haar te rugkomst in de zorg. „Dit is mijn plekje, ik zit hier goed". Nel Roode stopte met haar werk als Z-verpleegkundige toen ze kinderen kreeg. Toen die naar de middelbare school gingen, be gon het bij Nel Roode weer te kriebelen. Ze stuurde een open sollicitatie naar Zorgcentrum Swerf-Rust en volgde op aanraden van het zorgcentrum een herintrederscursus. Afgelo pen juni haalde ze haar diploma en raakte via ViaZorg direct aan het werk als verzorgende in Swerf-Rust. Meester schoorsteenveger in Middelburg Dubbelyoghurtvan Melkunie Leerlingen Scheldemond maken CD Smulpapenbuffet en Wijnproeverij bij Koperen Ketel Arduin werkt mee aan open dag zorgsector Rijwielhuis Marco verlaat Zeeland Roompot schenkt roeifiets De Middelburgse winkelpromenade Nieuwe Burg heeft er een nieuwe winkel bij. Frank en Robert Bijleveld hebben onlangs de deuren van hun nieuwe casualstore www.burg25.nl geopend. Anders dan de naam doet vermoe den gaat het hier niet om een internetcafé, maar om een mannenmodezaak, gespeciali seerd in american sportswear voor de modebe wuste sportieve man. Woensdag 6 september 2000 FAAM/VLISSINGER 9 door Inge Adriaanse Bernadien Jobse komt eigen lijk uit de zwakzinnigenzorg, als klassenassistent werkte zij lange tijd in het zmlk-onder- wijs. „Op een gegeven mo ment vond ik het tijd voor iets anders en ben toen eens na gaan denken over wat ik ei genlijk wilde", legt Jobse uit. „Iets creatiefs moest het zijn, dat wist ik zeker. Zo is het idee ontstaan om geleidelijk mijn hobby naar een professioneel niveau te tillen. Om de start van het ei gen bedrijfje te kunnen ma ken ben ik toen parttime als tandartsassistente gaan wer ken. Het geld dat ik daarmee verdiende investeerde ik in mijn atelier. Vele vrije uurtjes bracht ik door met spinnen, weven en schilderen. De gro te schuur achter ons huis werd ingericht als werkruim te-winkel. En ondanks de be hoorlijke ruimte stond de schuur binnen no-time vol met mijn zelfgemaakte spulle tjes, die door de toeristen, maar ook door mensen uit de omgeving gretig gekocht wer den. Het concept sloeg aan", stelt Bernadien Jobse, nog steeds enthousiast over haar keuze van destijds om voor zichzelf te beginnen, vast. Nu, twintig jaar na die voor zichtige start, is het atelier ge huisvest in twee aaneenge- Van maart tot en met mei heeft Bruna een prijsvraag ge plaatst op haar website. Be zoekers van www.bruna.nl maakten kans op de nieuwe Smart Cabrio door zich aan te melden voor de tweewekelijk se gratis nieuwsbrief en een gouden tip voor Bruna's web site te geven. Veel geïnteresseerde bezoe kers hebben tips en sugges ties voor de site aangedragen. De tips konden betrekking hebben op bijvoorbeeld de in formatie-voorziening via de site of het organiseren van een leuke activiteit. De jury heeft de inzendingen getoetst aan de volgende cri teria: klantvriendelijkheid, ver nieuwend en praktische uit voerbaarheid. De tip van Ar jen Klaassen voldoet aan deze criteria en zal in het najaar ook daadwerkelijk door Bruna gerealiseerd worden. Het be treft het persoonlijk verzenden van SMS berichten aan klan ten van www.bruna.nl. SMS is een mogelijkheid om klanten op maat te bedienen, hetgeen hoog bij Bruna in het vaandel staat. Via een SMS-bericht zal de website haar klanten infor meren over bijvoorbeeld be stellingen of nieuw versche nen titels. sloten panden aan de Dorps straat 9. De winkel toont een bonte verzameling stoffen wolsoorten, garens, knopen, applicaties en kleding. „Alles wat hier aan kleding hangt is door mij of een van mijn me dewerkers gemaakt", vertelt Jobse. Ze houdt alle trends nauwlettend in de gaten en speelt daar graag op in. „In de grotere steden ga ik steeds op zoek naar de nieuwste trends op modegebied en pik daar de dingen uit die mij aanspreken. Ik houd van apar te modellen en werk graag met bijzondere stoffen en wolsoorten. Het liefst ont werp ik de kleding zelf, maar omdat dat erg arbeidsinten sief is werk ik ook veel met patronen uit modische hand werkbladen. Dan moet ik er wel altijd iets van mezelf in leggen hoor, al is het maar een extra zakje of ik geef het een eigenwijs tintje met hele grote knopen of zo", bekent Jobse Het klantenbestand van Ber nadien Jobse is zeer divers. „Eigenlijk komen mijn klanten overal vandaan", zegt Berna dien. „Sommige mensen ko men speciaal hier op vakantie om de winkel te bezoeken, veel Duitsers komen ieder jaar terug. Maar ook veel Zeeuwen en mensen uit andere provincies komen naar hier om wol, stoffen of accessoires te ko pen. Wel is er een onder scheid te maken in het soort klant", vervolgt ze. „Er zijn twee categorieën, de doe het zeivers en de klanten die hei zelf maken niet zien zitten en een kant-en-klaar product wil len. Zij bestellen bij ons een ontwerp in de maat en kleur van hun wens". Ook voor de zogenaamde moeilijkere maten heeft Wo latelier Bernadien volop ont werpen. „Veel mensen durven niet zo erg te experimenteren en houden heel lang vast aan voor hen vertrouwde model len en kleuren", weet Jobse. „Vaak reageren zulke mensen heel verrast als zij zichzelf of hun kind in een heel ander model kleding zien of met een kleur die ze zelf niet zo snel zouden kiezen. Heel bij zonder zijn de ontwerpen die ik maak voor een paar gehan dicapte klanten", vervolgt de jubilerende ondernemer zichtbaar enthousiast. „Dat vereist veel precisie en maat werk. Deze kleding moet comfortabel en mooi zijn, voor de kinderen uiteraard vooral hip, maar het moet ook ondanks het afwijkende model mooi vallen. Zo'n ont werp is een echte uitdaging, maar geeft enorm veel vol doening als de klant het dan aan heeft en er tevreden over is", benadrukt Jobse. „Het atelier is alleen 's mor gens open, de rest van de dag hebben we nodig voor het ontwerpen, breien, naai en en inkopen", legt Jobse uit. „Ik besteed veel tijd aan het up to date houden van het assortiment materialen en de collectie ontwerpen, maar ook aan de klanten. Je moet de tijd nemen om Bernadien Jobse (rechts) in haar Wolatelier Bernadien. Foto Jaap Wolterbeek dingen uit te leggen en de klant helpen bij materiaalkeu zes, zodat zij goed voorbereid aan de slag kunnen om hun eigen creaties te maken". Na twintig jaar heeft Jobse on danks alle drukte nog steeds ontzettend veel plezier in haar werk. "Dat komt vooral omdat ik al tijd nieuwigheden zoek, je moet natuurlijk niet stil blij ven staan want dan wordt het saai en lijkt iedere trui op de vorige die je maakte" besluit Jobse. Vanwege de enorme drukte tijdens dit zomersei zoen heeft Bernadien nog niet echt iets spectaculairs aan het twintigjarig jubileum gedaan. Er staat in ieder ge val wel een bijzondere activi teit op de rol voor dit najaar. Zodra de drukte een beetje geluwd is begint Bernadien Jobse met de voorbereidin gen voor de viering van deze mijlpaal. A B D E F G J K L M N O 1 2 3 4 1 5 6 7 a 9 10 11 12 13 14 15 v Voor dit kruiswoordraadsel worden de omschrijvingen gegeven per horizontale of verticale regel, leder hokje in deze puzzel heeft daardoor zijn eigen nummer; bijvoorbeeld A1 is het raak punt van regel A verticaal en regel 1 horizontaal, en is dus het eerste hokje op de eerste regel. Omschrijving horizontaal: 1 aap - kledingstuk; 2 persoonlijk voornaamwoord - hoender product - zeepwater - familielid - muzieknoot; 3 gierigaard - kleur; 4 uitroep - bedrag - lof - vreemde munt (afk.); 5 bezigheid tot ontspanning - plaats in Drente - spleet; 6 sportman - erbar men; 7 onmeetbaar getal - muzieknoot - dodenrijk - soort on derwijs (afk.) - uitroep; 8 vogel - vordering; 9 titel (afk.) - muziek noot - deel van het oor - boom - muzieknoot; 10 wegdek - soort van antilope; 11 vlek - radio-actief gas - onbesuisd optreden; 12 bijwoord - hevig - wintersportartikel - voegwoord; 13 vreemde munt - zacht; 14 hij (spreekt.) - Frans lidwoord - hervormd Es peranto - voorzetsel - muzieknoot; 15 manier van bomen bewer ken - vastberaden. Omschrijving verticaal: A bijdehand - vruchtennat - zangstem - soort brood; B zieken huisafdeling (afk.) - neiging om alles van de beste kant te be schouwen - voegwoord; C hoeveelheidsterm - flink; D Europe aan - onderricht - knaagdier - zangstem; E onderbuikplooi - boomvrucht - albinobunzing; F vogel - eetlust; G overblijfsel - persoonlijk voornaamwoord - deel van een gebouw - bijwoord - voorzetsel; H watering - gelofte; I voorzetsel - en dergelijke (afk.) - deel van het oor - rund - rivier in Rusland; J ongevuld - schrijf gerei; K Arabische titel - boom (dial.) - een weinig; L moerasvo gel - medisch specialisme (afk.) - tuingereedschap - soort bier; M lied - water in Noord-Brabant; N klaar - sieraad - soort vaar tuig (afk.); O sluis - koordans - soort boot - kleur. Er ontstaat een uitdrukking wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers achter elkaar plaatst: G15.G14.E14.C13.D13.I11.H11 - F3.M6.L6 - J13.013.K13.L13- G7.H7.05.06.L6 - N6.M5.N5.B15.F15.G15. Stuur uw oplossing vöör woensdag 13 september naar de re dactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissin- gen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de Faam/Vlissinger van woensdag 20 september bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 23 augustus luidt: 'Open kaart spelen'. De vrijkaarten van Cine City gaan naar B.K.A. van den Enden uit Middelburg. De cursus is haar goed beval len. „Al met al was het rede lijk pittig, je moet er veel tijd in steken", vertelt Roode. „Maar met een beetje organi satietalent is het goed te doen". Ook haar gezin re ageerde positief op haar te rugkomst in de schoolban ken. „Het zat er ook wel in dat ik terug zou gaan in mijn oude baan. Ik ben echt zo'n zorgtype. Maar ondanks mijn eerdere opleiding tot Z-ver pleegkundige waren toch een heleboel dingen uit de cursus nieuw voor mij. Dus een cur sus volgen is echt een aanra der". Nel Roode volgde van no vember tot juni theorie op het Regionaal Opleidings Centrum Zeeland (ROC) in modules. Elke module werd afgesloten met een toets. Tussendoor liep ze tien we ken stage. „Dat was heerlijk", vertelt ze. „Het voelde zalig, ik zat hele maal op m'n plek. Na die sta ge miste ik mijn werkplek ook echt". Volgens de herintreed ster is er nog een ander voor deel aan stage lopen. „Het geeft je de mogelijkheid om uit de vogelen hoe je alles met je gezin kunt regelen als je straks echt aan het werk bent". In juni ontving Nel Roode haar certificaat. Ondertussen had ze al contact gezocht met ViaZorg, het mobiliteitscen trum van de zorg. Deze in stantie linkt vacatures uit de zorg aan de goede persoon. „Dat intake-gesprek was heel prettig", vertelt Roode. „De medewerkers daar kijken echt naar wat je wilt en kunt". Roode hoefde niet lang ge bruik te maken van de dien sten van ViaZorg. Met de eer ste vacature waarop ze re ageerde, was het al raak. „Dat was een vacature voor verzorgende bij Swerf-Rust en daar kenden ze me nog van een jaar geleden. Dat was een tijdelijke baan als oproepkracht, maar toen er een vaste baan vrijkwam wa- De 25-jarige Marsjel Leonhart van schoonmaakbedrijf 'T Zand- dorp' uit Middelburg heeft het diploma Meester Schoorsteenve ger binnen. In Nederland is hij daarmee de jongste schoor steenveger met deze hoge kwalificatie. Het betekent dat Marsjel niet alleen alles weet van schoorste nen, maar dat hij ook opgeleid is op het gebied van vernieuwde bouwregelgeving ten aanzien van veiligheid en hinder en ken nis heeft van alle soorten verwarmingstoestellen. Ook voor ad vies over stooktoestellen, stookgedrag en brandveilige installa ties kunnen de klanten van 'T Zanddorp' nu bij het bedrijf te recht. Melkunie Dubbelvla was er al, met smaken als aardbei-vanille, sinaasappel-vanille, banaan-chocolade en chocolade-vanille. Op 11 september introduceert Melkunie nu ook Dubbelyoghurt. Het is een combinatie van twee smaken halfvolle aromayoghurt in één pak. Smaakvarianten zijn aardbei-vanille en perzik-vanille en door de toevoeging van frisse en fruitige smaken wordt het gezonde en lekkere van yoghurt extra speciaal. En het mengen is al door Melkunie gedaan, dus dat is makkelijk. Onder de 1200 leerlingen van de Vlissingse Scholengemeen schap Scheldemond bleek tijdens audities zoveel muzikaal ta lent aanwezig, dat er een "Scheldemond-CD" komt. Dinsdag 12 september worden de opnames, waar verschillende klassen en groepen aan meewerken, gemaakt in het tot studio ingerichte muzieklokaal. De CD zal op 24 november via Radio 538 feestelijk gepresen teerd worden in de school. Barbara Voogt en Bob van der Hout van Restaurant Koperen Ketel in Middelburg hebben voor het najaar een aantal bijzon dere zondagen gereserveerd. Zo kan op 10 september, 24 sep tember en op 8 en 15 oktober deelgenomen worden aan een smulpapenbuffet. Ondanks het woord buffet worden de heer lijkheden van de buffettrolley en van zilveren schalen voor u aan tafel geserveerd. Hoofdgerecht is ossenhaas van het Black Angusrund met pas send garnituur. Daarvóór een rijk voorgerecht en voor het nage recht is er keuze uit talloze desserts. Bij de wijnproeverijen op 19 en 26 november worden bij iedere gang van een viergan genmenu twee glazen wijn (voor)geproefd. Wijnen die afge stemd zijn op het gerecht en die geselecteerd zijn uit het assor timent van wijnspeciaalzaak '12 of meer' van Monique Vree- ke. Alle avonden beginnen om 18 uur en reserveren wordt sterk aangeraden. De landelijke open dag voor de zorgsector is dit jaar op 16 sep tember. Over alles wat de Stichting Arduin doet zal op die dag in de Arduin informatiewinkel (in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg), van 10 tot 13 uur informatie te verkrijgen zijn. De Arduin bedrijven zoals de Kringloopwinkel, de Glazen Pui en manege Paardoes in Vlissingen zullen opengesteld zijn, evenals in Middelburg Dustoch en de fietsenstalling. Bij Dustoch en Paardoes is de consumptiebon in te wisselen die bij een bezoek aan de informatiewinkel gegeven wordt. De informatiewinkel biedt onderdak aan Woonbureau Arduin, Vacaturebank Arduin, de Meditheek, een reisinformatiebureau en het Vriendschaps bureau. Begin september zal rijwielhuis Marco niet meer op de ver trouwde stek aan het Kuipers-Rietbergkwartier in Middelburg te vinden zijn. De zaak verhuist naar Brabant. De NS-stalling in Middelburg van dezelfde ondernemer, blijft gewoon bestaan. Voor reparaties, service en garantie wordt op die manier borg gestaan. Waterland Neeltje Jans is op 9 en 10 september de plaats waar het Europees Kampioenschap Roeifietsen plaatsvindt. Een van de deelnemers is Thérèse Schuit. Deze triatlete doet tijdens het kampioenschap een aanval op het absolute vrouwen uurrecord met een ligfiets. Een spiksplinternieuwe 'Thys 222' is haar daar toe overhandigd door P. Hamelink. PR-medewerker van hoofd sponsor Roompot Zeeland Vakanties. Het huidige uurrecord staat op 48,1 km/uur. Schuit heeft in de maand juli in Gent al 46,2 gereden, goed voor het officiële werelduurrecord ligfietsen voor dames. Op 9 en 10 september zal zij tijdens het EK-roeifiet- sen op Waterland Neeltje Jans met haar nieuwe fiets aanwezig zijn. ren ze zo attent om mij eerst te benaderen". Roode werkt nu vierentwintig uur in de week in drie dagen. „In mijn werk als verzorgen de vind ik het belangrijk dat ik een hele dag meemaak van de bewoners waarvoor ik zorg. Als je alleen ochtenden werkt, zie je dat niet. Maar dat kan natuurlijk ook". Al met al is Roode prima te spreken over een herintre derscursus. „We komen zeker aan de bak", zegt ze tot be sluit. „De tekorten zijn groot, en ze kunnen ons goed ge bruiken". P. Hamelink overhandigt de 'Thys 222' aan Therèse Schuit. Rechts D.F. Thijs, directeur van Thijs Industrial Designs. „We zochten naar een eigen tijdse krachtige naam voor on ze nieuwe casualstore, die past bij onze doelgroep", ver klaart Frank Bijleveld de naam van de nieuwe winkel, die klinkt als een internetadres. „Eerst dachten we aan Burg 25, lekker kort en duidelijk, en toen kwam eigenlijk het idee van onze interieurontwerper om er dan www.burg25.nl van te maken. Past uitstekend in deze tijd en we hebben gelijk een naam voor onze binnen kort te verschijnen website", concludeert Bijleveld lachend. Bijleveld is geen nieuwkomer op het gebied van mannen mode in Middelburg. Al tien tallen jaren verkoopt de fami lie Bijlveld herenkleding in Middelburg. Vader Bijleveld begon in 1965 een herenmo dezaak in de Lange Delft, waarna zoon Robert in 1988 de zaak overnam en later voortzette in de Nieuwe Burg. Sinds januari dit jaar is daar broer Frank bijgekomen en sa men openden zij afgelopen donderdag hun tweede zaak aan de Nieuwe Burg 25. „Ei genlijk groeide onze winkel aan de overkant een beetje uit zijn jasje", legt Bijleveld uit. „Naast het wat klassiekere as sortiment mannenmode wil den we ook graag voorzien in de vraag naar wat meer spor tievere kleding en basics. Dat kan natuurlijk niet allemaal in een winkel, vandaar dat wij ons oog hebben laten vallen op dit pand", aldus Bijleveld. „De casualstore ademt dan ook een heel andere sfeer dan onze mannenmodezaak op nummer 12. In deze zaak heb ben we bewust gekozen voor een wit strak interieur. Dat geeft een heel fris en ruimte lijk effect, de blauwe wandver- lichting zorgt ervoor dat het geheel niet kil wordt", stelt Bijleveld, wijzend op de hel blauwe verlichting langs de wand. „Hoewel er wel wat overlap is met de collectie van de overkant, is deze zaak afge stemd op een ander publiek. Het assortiment hier is wat minder gekleed, kostuums en dergelijke hebben we hier niet, dus dat maakt al snel dat de doelgroep iets jonger is", vervolgt Bijleveld. „Dat neemt niet weg dat de wat oudere man zich ook uitstekend in de ze vrijetijdskleding kan verto nen hoor. De merken die wij hier voeren zijn stuk voor kwaliteitsmer ken, wij hebben gekozen voor Tommy Hilfiger, Polo Ralph Lauren, River Woods, Gaastra en Dockers". De winkel wordt gerund door Irma Corstanje, zus van Frank en Robert Bijle veld. Irma heeft uitgesproken ideeën over klantvriendelijk heid. „Onze klanten moeten zich hier op hun gemak voe len, dat is belangrijk", licht zij toe. „ledereen die binnenkomt wordt persoonlijk aangespro ken, dat spreekt voor zich, maar als de klant zich eerst wil oriënteren moet je hem met rust laten", meent Cor stanje. „Het ergste wat je kan overkomen is een ver koopmedewerker die bij alles wat je bekijkt of aanraakt alle plus punten van het kle dingstuk op gaat noe men", lacht zij. „Rust en ruimte om rond te kijken is wat wij in eer ste instantie beogen, de klant weet zelf heel goed aan te geven op welk moment hij ad vies wil en dan krijgt hij dat natuurlijk ook" besluit zij. Ter gelegen heid van de opening krijgt tot en met 9 sep tember iedere klant die f 299,- of meer be steedt www.burg25.nl Coen van Baaien, Marjan www.burg25.nl. Wattel en Irma Corstanje (vlnr) van mobiele telefoon Foto Jaap Wolterbeek beltegoed cadeau. bij een met

de Faam | 2000 | | pagina 9