ItltleviÉ MiMibiêHiémblbiiiiiii. ii GEMEENTE MIDDELBURG Koopsubsidie Walcherse Open Monumentendag 400 jaar handel Nederland en Japan Controle hondenbelasting Commissievergaderingen Deelnemende monumenten Komst AZC Stromenwijk Open Vrij williger sdag uw Onderhoud Baljuwlaan Werkzaamheden Lange Noordstraat Onderhoud Looierssingel/ Walensingel 't Zand en Breewijk 30 km-zone Woensdag 6 september 2000 FAAM/VLISSINGER 3 Week 36 MAXIMAAL TEXT VANAF PAG. 830 Informatienummer 675 555 Tafeltje Dekje Deze informatiepagina van de Gemeente Middelburg wordt samengesteld door de afdeling Communicatie. Reacties zijn van harte welkom! Voor informatie, folders en inzage van stukken kunt u bij Communicatie terecht: Stadhuisstraat 2, telefoon 675450, iedere werkdag open van 8.00 tot 12.00 en van 13.00 tot 16.00 uur. Internet site: www.middelburg.nl info middelburg, nl Vorige week is de bouwvergun ning voor het asielzoekerscen trum in de Stromenwijk ver leend. Dit houdt in dat het COA (Centraal Orgaan opvang Asiel zoekers) kan beginnen met de bouw van het nieuwe AZC op het terrein van de Stichting Arduin. Het COA regelt en verzorgt in Ne derland de opvang van asielzoekers. Dat zijn er momentcel 60.000 in heel Nederland. In Middelburg zijn momenteel twee centra. Al meer dan tien jaar is aan de Kruitmolenlaan een AZC gevestigd. Daar is eind 1998 de opvang van asielzoekers in de Berghuijskazeme bijgekomen. Deze centra voldoen niet meer aan de criteria die vandaag de dag aan asielzoekerscentra worden gesteld. Daarom heeft het COA besloten een geheel nieuw centrum te bouwen op het terrein van Stichting Arduin aan de Koudekerkseweg in Middelburg. Er is voor gekozen om zelfstandige huisvesting voor de asielzoekers te creëren. Hierdoor krijgen de bewo ners een groter gevoel van privacy en rust. Dit is overigens niet nieuw. Elders in Nederland zijn reeds cen tra met deze opzet gebouwd. Begeleidingscommissie Bij de opening van elk nieuw AZC wordt een begeleidingscommissie ge vormd. die bestaat uit vertegenwoor digers uil de buurt. Deze commissie zorgt ervoor dat geluiden uit de buurt bij de organisatie van het AZC ge hoord worden. In de begeleidings commissie Stromenwijk zullen ge meente, politie, ondernemers, en buurtbewoners samenwerken om er voor te zorgen dat hel nieuwe cen trum geen probleem, maar veel eerder een verrijking van de buurt zal zijn. Voor informatie over deze nog op te richten commissie kunt u contact op nemen met Ankie Fcldbrugge van het COA. Zij is te bereiken op het num mer 06-27044181. De exacte datum waarop het COA de eerste paal voor dit nieuwe onderkomen zal slaan, is nog niet bekend. Waarschijnlijk zul len in oktober de voorbereidende werkzaamheden van start gaan. Via deze pagina, internet en teletekst houden wij u de komende periode op de hoogte van de verdere gang van zaken rondom het AZC. Op 16 september is het feest voor de vrijwilligers, hel is dan Open Vrij will igersdag! Het speelt zich al lemaal af in Park Toorenvliedt van af 11.00 uur. De dag wordt georga niseerd door Wijkbeheer West, Stichting Welzijn Ouderen Middel burg, Stichting Cultureel Werk Middelburg en de gemeente Mid delburg. Het thema van de Open Vrij will igersdag is "Middelburg Actief'. De hele dag zijn er demon straties cn activiteiten. Er staan veel kraampjes cn ook is de prijsuitrei king van het Lokale Compliment van de Rabobank. Bezoekers kun nen heen en terug mee met de paardentram vanaf de Markt naar het Park Toorenvliedt Volgende week leest u op deze pagina meer over de Open Vrijwilligersdag. "Tafeltje Dekje" is een activiteit van de U.V.V. voor ouderen, ge handicapten en diegenen, die (tijdelijk) zelf niet voor een warme maaltijd kunnen zorgen. De maaltijden kunnen iedere maandag tussen 8.45 en 9.30 uur worden besteld. U kunt hiervoor bellen met nummer 0118-638570. Het bezorgen ge beurt ook op deze dag. Menu vanaf maandag 11 september tot en met zondag 17 september 2000 Maandag Gebakken vleesballetjes, snijbonen, aardappelen. Dinsdag Reepjes varkensvlees, roomsaus, wortelen, aardappelen. Woensdag Paprika schnitzel met groente en rijst. Donderdag Gegrilde kippenpoot, gemengde groenten, aardappelpuree. Vrijdag Visschotel, groenten in saus, aardappelen Zaterdag Macaroni schotel met ham en kaas. Zondag Wat de pot schaft Op 1 januari 2001 treedt de Wet Bevordering Eigenvvoningbezit (BEW) in werking. Met deze wet wil de regering de keuzevrijheid tussen huren en kopen bevorde ren. Hiertoe wordt een zoge naamde 'koopsubsidie' in het le ven geroepen. De regeling is gericht op huishou dens met een laag inkomen die nu veelal gebruik maken van huursub sidie en de stap naar een koopwo ning gaan nemen. De koopsubsidie is een tegemoet koming in de hypolheeklastcn, die kan worden toegekend bij de aan koop van een woning of een woon wagen in combinatie met een stand plaats. Deze subsidie wordt maan delijks overgemaakt aan de eige naar-bewoner. De hoogte van de subsidie bedraagt maximaal f 301,- en is afhankelijk van hel inkomen. Daarboven komt nog een genor meerde toeslag voor de financiering van de eventueel verschuldigde overdrachtsbelasting. Alleen aanvragers met een inkomen dat binnen de inkomensgrenzen van de Huursubsidiewet blijft, komen in aanmerking voor de koopsubsidie. De totale kosten voor het verkrijgen van de woning mogen niet meer dan f 247.400 bedragen. De hoogte van de hypotheek mag maximaal f 197.900 bedragen. Zodra de wet in werking treedt op 1 januari 2001 worden de verschillende bedragen aangepast aan de ontwikkeling van de inflatie en de bouwprijzen van woningen op dat moment. Verder gelden voor de aanvraag van de koopsubsidie de volgende voorwaarden: De aanvrager moet minstens 23 jaar zijn; De aanvrager mag de afgelopen dne jaar geen eigenaar-bewoner zijn geweest; De aanvrager moet de woning zelf gaan bewonen en zich na overdracht van de woning bij de Gemeentelijke Basisadministratie inschrijven. Aanvraag Koopsubsidie moet worden aange vraagd bij het Ministerie van Volks huisvesting, Ruimtelijke Ordening en Mileubeheer (VROM). Ook voor verdere informatie over koopsubsi die kunt u met het Ministerie van VROM contact opnemen, telefoon 070-3395005 of kijk op internet op www.koopsubsidie.nl. Gemeenten zijn op geen enkele wij ze betrokken bij het aanvragen of verlenen van de koopsubsidie. In Middelburg betalen hondenbe zitters belasting voor het houden van hun hond. Een regelmatig te rugkerende controle is nodig om tot een goede uitvoering van deze belastingregeling te komen. Het is de bedoeling binnenkort in een ge deelte van de gemeente Middel burg te controleren of hondenbe zitters daadwerkelijk hondenbe lasting betalen. Vanaf half september De controle wordt in opdracht van het gemeentebestuur uitgevoerd. Half september gaan de controleurs op pad. In het controlegebied bellen Op 11 september 2000 start aanne mingsbedrijf firma van de Dries uit Driewegen met het vernieuwen van de riolering in de Van Reigersberg straat. Schorerstraat en Baljuwlaan. VAn 11 t/m 29 september werkt men aan de van Reigers- bergstaat/Van de Perrestraat lot in de Baljuwlaan. Van 2 tol 20 oktober wordt het stuk vanaf het winkelcen trum lol de Schorerstraat aange pakt. Tijdens de werkzaamheden zal de straat voor het verkeer wor den afgesloten. Er wordt getracht het ongemak tot een minimum te beperken. Met vragen kunt u con tact opnemen met dhr C. Mouthaan van de dienst Stadsbeheer, telefoon 675 391 de controleurs bij elke woning aan. Hij of zij stelt enkele vragen over hel al dan niet hebben van een hond. Het is de bedoeling dat hij of zij de vragen aan de deur afhandelt. Als niemand thuis is, beoordeelt de con troleur ter plaatste over het wel of niet aanwezig zijn van één of meer honden. Vanzelfsprekend kunnen de controleurs zich legitimeren met een door de gemeente verstrekt legitima tiebewijs. Tarieven Volgens de door de gemeenteraad vastgestelde 'verordening hondenbe lasting' betaalt iemand voor het hou den van één hond 110,- per jaar. Mensen die twee honden hebben be talen 220,- extra, in totaal dus 330,-. Voor de derde en volgende hond moet per hond nog eens 220.- extra betaald worden. Aangeven van een hond Wanneer u een hond heeft, bent u verplicht dit aan te geven bij de ge meente. Misschien heeft u sinds kort een hond en bent u nog niet in de gelegenheid geweest daarvan aangif te te doen. Wij adviseren u daarmee niet te lang te wachten. Het is uiter aard beter, dat u aan uw wettelijke verplichting heeft voldaan voordat de controles in september plaatsvin den. Bij de sectie belastingen, Lange Noordstraal 16, liggen formulieren die u kunt gebruiken om aangifte te doen. Wilt u meer weten en heeft u nog vragen over de hondenbelas ting? Bel dan met een van onze me dewerkers van onze sectie belastin gen. 0118-675 475/675 479. De riolering en de bestrating in de Lange Noordstraat tussen het Hofplein en de Stadhuisstraat is aan vernieuwing toe. De werk zaamheden zijn onlangs begon nen. De Lange Noordstraat is tij dens de werken niet toegankelijk voor verkeer. Automobilisten en fietsers worden omgeleid. Begin december is het werk klaar. De riolering wordt vernieuwd vanaf het Hofplein in de richting van de Stadhuisstraat. Ook de gas- en wa terleiding zijn aan vervanging toe. Als dat is gebeurd wordt een puin- fundering gestort waarop de nieuwe bestrating wordt aangebracht. Die bestaat uit gebakken klinkers dik- formaat (gemengd rood). Voor de parkeervakken gebruikt men klin kers dikformaat (rood). De trottoirs worden herbestraat met de aanwezi ge klinkers waalformaat. Het werk wordt in 3 fases uitgevoerd: Fase 1 van het Hofplein tot de St. Antheunisstraat Fase 2 van de St. Antheunisstraat tot Lange Noordstraat 42 Fase 3 van Lange Noordstraat 42 tot de Stadhuisstraat. De werkzaamheden zullen naar ver wachting begin december 2000 ge reed zijn. Voor de uitvoering van de werk zaamheden zal de straat voor het verkeer moeten worden afgesloten. Met de bereikbaarheid van de be drijven wordt zoals toegezegd zo veel mogelijk rekening gehouden. Er wordt getracht het ongemak tot een minimum te beperken. Indien u nog vragen hebt, kunt u contact opnemen met de heer P. van Dijke van de dienst Stadsbeheer be reikbaar, onder nummer 67 53 90. Belast met het dagelijks toezicht van de werkzaamheden is de heer J. Gabriëlse bereikbaar onder tele foonnummer 67 53 33. De volgende raadscommissiever gaderingen vinden de komende week plaats in de Raadzaal van het Stadhuis in Middelburg: Dinsdag 12 september: Commis sie Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening, Sport, Archief en Fi nanciën (VRSF). Secretaris me vrouw C.E. Vermast, telefoon 675 289. Woensdag 13 september: Com missie Welzijn, Personeelszaken. Onderwijs en Milieu (WPOM). Secretaris mevrouw J.P. de Nooijer, telefoon 675 531 Donderdag 14 september: Com missie Cultuur. Ouderenbeleid. Recreatie en Toerisme (CORT). Secretaris mevrouw J.P. de Nooijer, telefoon 675 531 De vergaderingen van deze com missies beginnen allemaal om 19.30 uur. Iedereen kan de bijeen komsten vanaf de publieke tribune bijwonen. Mensen die slecht ter been zijn. kunnen van te voren con tact opnemen met de boden van het stadhuis (telefoon 675 403). De vergadcragenda en de daarbij behorende stukken liggen vanaf vier dagen voor de vergadering ter inzage bij de secretaris van de des betreffende commissie en bij de af deling Communicatie Stadhuis- straat 2. Het is mogelijk om tijdens deze vergaderingen uw stem te laten ho ren, u heeft recht van inspraak. U dient dan van te voren bij de secre taris van de commissie dit spreek recht aanvragen. De onderhoudswerken omvatten een twaalftal "hobbels" die rigou reus verwijderd worden. Dit weg nemen gebeurt lot cn met de onder liggende fundering. De werken zul len bij werkbaar weer naar ver wachting een week in beslag ne men. Bewoners van de Looierssingel en Walcnsingel kunnen ook 's nachts hun woning bereiken, zij het te voet. Er wordt getracht het onge mak tot een minimum te beperken. De verkeersomleidingen worden duidelijk aangegeven. Indien u nog vragen hebt, kunt u contact opnemen met de heer P. Weijmans van de dienst Stadsbe heer, bereikbaar onder telefoon nummer 67 53 31. Op maandag 18 september 2000 start de Zeeuwse Asfalt Onderne ming met onderhoudswerken aan het wegdek van de Looierssingel en de Walensingel. De werken zullen 's nachts uitgevoerd worden en wel lussen 20.00 uur en 06.00 uur. De wegen zijn tussen genoemde tijden volledig afgesloten. Tussen 06.00 uur en 20.00 uur zijn de Looierssingcl en de Walensingel wel voor het verkeer opengesteld. Gedurende de Open Monumenten dag kunnen belangstellenden een bezoek brengen aan de volgende monumenten: Het Abdijcomplex en de Lange Jan: 207 treden de hoogte in!; Bodenplaats, Engelse Kerk: een overblijfsel van hel Cellebroeders- klooster dat daat tussen 1471 en 1484 gevestigd was; Achter de Houttuinen 30, Klove niersdoelen: de jongste van de drie Middelburgse schutterijen; Wagenaarslraat 1een monumen taal huis met aan de zijkant de unie ke laatmiddeleeuwse houten St. Pietersgevel; Hofplein 16, Van de Perrehuis: Een unieke combinatie van oud en nieuw; Kuiperspoort: Een van de meest schilderachtigste plekjes van Mid delburg; Dam 61. den vliegende Herdl: een voudige en harmonische architec tuur van oudheidkundige waarde; Damplein 29, de Pauw: een fraai huis uit het midden van de 16c eeuw; Oostkerk, Oostkerkplein: een gaaf voorbeeld van classicistische barok uit de 17e eeuw; Gasthuiskerk, Lange Delft 94: de kapel van het verdwenen Sl. Barba- ragasthuis met in de toegangsdeur nog een authentiek middeleeuws Het autoverkeer in de Breewijk en 't Zand mag binnenkort niet har der gaan dan 30 kilometer per uur. Om de verkeersveiligheid en de leefbaarheid in de wijken te be vorderen zijn Breewijk en 't Zand zijn aangewezen als 30 km-zone. Bij de in - en uitgangen van de wij ken komen er 30 km/h-poorten, die automobilisten er op wijzen dat zij in een 30 km-zone rijden. Duurzaam veilig verkeer heeft in Middelburg een hoge prioriteit. Al verschillende wijken zijn ingericht als 30 km-zone en voorzien van bij voorbeeld verkcersremmende hob bels. Nu dan zijn 't Zand en de Breewijk aan de beurt. Een van de doelstel lingen is om verkeer wat geen be slemming heeft in de wijk uil de wijk te weren. Die automobilisten kunnen gebruik maken van de doorgaande wegen om de wijken heen waar 50 km per uur mag worden gereden. Dit geldt voor verkeer komende uil de rich ting van Koudekcrkc dat naar de Schroebrug of het centrum wil en vice versa. Op het kaartje is gearceerd aange geven om welk gebied het gaatDe dik gemarkeerde wegen zijn de doorgaande wegen om de wijken heen. Het landelijke thema van de Open Monu mentendag is dit jaar 'Nederland Waters taat'. Wat dat betreft hebben de Walcherse steden veel te bieden, met name door de lange maritieme his torie. Op 9 septem ber openen de vele monumentale pan den hun deuren voor het publiek. In de speciale Monumen tenfolder die gratis te verkrijgen is bij de afdeling Communi catie van Middel burg leest u er alles over. De wethouders P.M. Bruinooge (Middel burg), J. Wisse (Veere) en C. dc Keijzer (Vlis- singen) meren op 9 september om 10.00 uur aan bij de Middelburgse Spijkerbrug met twee originele hoogaarzen. Gezamenlijk hijsen zij de Monumentenvlag als startsein van de Walcherse Open Monumentendag. In Middelburg worden gedurende de hele dag rondleidingen gegeven langs grach ten, woningen en bruggen. Lopend langs de bezienswaardigheden ver telt de gids over de belangrijke rol die het water voor de ontwikkeling van Middelburg heeft gehad. De eerste rondleiding begint aanslui tend op de openingsceremonie om 10.00 uur. Dc start is bij dc gedenk naald aan de Rotterdamse Kaai/Punt. Daarna zullen er vanaf dezelfde plek om 12.00. 14.00 en 16.00 uur rondleidingen gegeven worden. De stadstochten duren on geveer 1 uur en zijn gratis mee te wandelen. Vlissingen en Middelburg doen dit jaar voor dc twaalfde keer mee aan de landelijke monumentendag. Vee- re werkt dit jaar voor dc tweede keer samen met het stadsgewest. Dc Open Monumentendag heeft als doel iedereen de gelegenheid te ge ven kennis te maken met hel cultu rele erfgoed van de vele steden in Nederland. Ook in dc rest van Europa doen ste den mee aan deze dag. Tussen 10.00 uur en 17.00 uur ope nen vele monumenten op Walche ren gratis hun deuren. De openge stelde monumenten zijn herkenbaar aan de Open Monumentendag-vlag. Iedereen kan op deze dag een kijkje nemen in deze gebouwen. Soms wordt er iets extra' s georganiseerd, zoals een tentoonstelling of een rondleiding. Tussen de Markt in Middelburg en het Bellamypark in Vlissingen rijdt op deze dag een an tieke "museumbus", die monumen- tenbezoekers gratis "in stijl" tussen de twee steden vervoert. Om meer te weten te komen over de geopende monumenten kunt u de Walcherse monumenten folder ophalen bij de afdeling Communi catie, Sladhuisslraat 2 te Middel burg. Ook bij de VVV/ANWB in de Nieuwe Burg is de folder te ver krijgen. Ter gelegenheid van de Open mo numentendag op 9 september een bezoek aan een de deelnemende panden in Middelburg: de Baron Chassee. De 30-jarige Michiel Smulders is secretaris van de in het pand gevestigde Heerensocië teit en geeft met trots een rondlei ding door het pand. Hij begint in de tuin. "Persoonlijk vindt ik de bij dit pand behorende tuin de blikvanger. Vanaf het overdekte terras kom jc hier on der het genot van een biertje goed tol rust. Zo'n grote achtertuin in het centrum van de stad is moeilijk te vinden en vergt veel onderhoudt. Daar zorgt een groep vrijwilligers voor en dat doen ze goed. de tuin ligt er keurig bij. Smulders stopt bij de door een stellage ondersteunde Moerbeiboom. "Dit is één van de oudste monu mentale bomen van Middelhurg. Storm cn bliksem hebben de boom wel aangetast, maar zijn bijzondere waarde loont dc moeite om hem te behouden". De kok van de sociëteit passeert en trekt een paar bessen van de takken: "dc moerbeibes is dc lekkerste bes" en stopt ze in zijn mond. "De kok had 30 jaar een goeddraaiend restaurant in Ameri ka", vertelt Smulders lachend, "we hebben al vaak van zijn gerechten mogen genieten". Heerensociëteit De secretaris van dc heerensociëleit tief mee aan dc Monumentendag. Bezoekers worden gastvrij ontvan gen en onze leden tonen de bezoe kers hel pand met plezier. Ik zou graag zien dat meer particulieren en bedrijven hun monumentale pand open zouden stellen. Er zijn genoeg panden in de stad die er van dc bui tenkant schitterend uitzien, maar ik zou graag eens achter de monumen tale gevel willen kijken. Ik kan het mij goed voorstellen datje geen on bekenden in je woning wilt hebben lopen, maar hel gaal er mij echt niet om welke tv iemand heeft of welke bloemen cr op tafel staan. Nee. het gaat mij om het huis. Een openstelling op Monumentendag zou hiervoor een mooie gelegen heid zijn." de Vergenoeging. M. Smulders, laat dc grote, statige kamers zien van het prachtige pand Baron Chassee. "Als je hier 100 jaar geleden was binnenge stapt had je een elitaire club van sigarenrokende oude men sen aangetroffen. Tegenwoor dig hebben wij leden uit alle lagen van de bevolking. In principe kan iedereen lid wor den wat ik een positieve ont wikkeling vindt." Het pand is meer dan een ontmoetingsplek waar gepraat en gedronken wordt. "Bridgen, biljarten, een kaartje leggen, boogschieten in de achtertuin, een beleggings club. Wc hebben zelfs een groep mensen die om de zoveel lijd hun kookkunsten vertonen. Ver der worden er hier ook bruilofts feesten cn recepties gehouden." Achter de gevel Bij hel binnentreden van de Baron Chassee kun jc je ogen goed de kost geven: het plafond, de fraaie schoorstenen, betimmeringen en schilderingen zijn een lust om naar te kijken. Je waant je terug in de 18c eeuw, toen het oude patriciërs huis werd gebouwd. Met gepaste trots laat Smulders het huis zien. "Wij zijn een besloten, maar gast vrije sociëteit. Dus mocht er eens een bezoeker de tuin binnenstappen dan is cr altijd tijd voor een praatje of een bezichtiging van het huis. Wij doen dan ook al lange tijd ac- Madonnabeeldje; Stadhuis, Markt: een van de mooi ste stadhuizen van het land staat in Middelburg; Baron Chassee, Gortstraat 30: fraaie schoorstenen, betimmeringen cn schilderingen in dit mooie patri ciërshuis; Molen Buiten Verwachting, Nieuw en Sint Joosland: Een uit 1874 date rende stenen korenmolen; Lutherse Kerk, Zuidsingel 60: een eenvoudige bakstenen zaalkerk met een mooi orgel; Pakhuis dc Kemel. Kinderdijk 88: Terug naar de 17e eeuw in dit VOC-pakhuis; P.Z.E.M. Kantoor. Poelcndaclesin- gel 10.12: in 1938 bouwde architect Rothuizen dit kantoor met dienst woning; Gemaal Boreel: dc afwateringssitu- atie van Walcheren was dankzij dit gemaal gemoderniseerd De Nederlandse koopvaardijsche pen zeilden vanaf de zestiende eeuw de hele wereld over. Op zee werd een strijd van leven op dood uitgevochten niet andere zeeva rende naties om maar vooral als eerste nieuwe landen te ontdek ken. Die te koloniseren en han delsbetrekkingen aan te knopen met de nieuw ontdekte volkeren. Op 19 april 1600. na een gevaarlij ke zeereis van ongeveer 7 maanden, arriveerde het Nederlandse zeil schip "de Liefde" als eerste buiten landse schip in Japan. Het was hel enige schip van een vloot van vijf. dat de linke oversteek had over leefd. Toen acht jaar later opnieuw twee Nederlandse schepen arriveer den sloten Nederland en Japan een handelsovereenkomst die de Neder landers een wel heel bijzondere po sitie gaf. Nederland was het enige land dat handel met Japan mocht drijven en dat gedurende 200 jaar. Pas in 1853 doorbraken de Amerikanen de Ne derlandse hegemonie. Tot die tijd hielden de Nederlanders de mono polie in stand door handel te bedrij ven vanaf het kunstmatige eiland Dcshima voor de kust van Nagasa ki Met de handel in specerijen, zij de, hout en suiker verdienden de Nederlanders veel geld. De Japan ners konden de Nederlandse kennis op het gebied van ziektebestrijding en waterbeheer goed gebruiken, zo is bijvoorbeeld Johannis de Rijke uit Colijnsplaat een Japanse volks held door de dijken die hij bouwde. Dc geschiedenis van Japan is er een van diepe dalen en hoge pieken. Om bij het land in de gunst te ko men om handel te mogen drijven zijn door westerse landen ware zee slagen uitgevochten. In de Tweede Wereldoorlog verbruide Japan alle krediet. Nu kan de natie weer op re spect rekenen en voert hel handel over de hele wereld. De Japanse economie werd ook wel de Aziati sche tijger genoemd. In 1978 werd het plan opgevat hel inmiddels ver dwenen eiland van dc Nederlan ders. Dcshima, weer op te bouwen. Inmiddels staan de eerste gebouwen cn in 2010 moet het eiland klaar zijn In Nagasaki is ook een replica op ware grootte te zien van hel Middelburgse VOC-schip de Prins Willem. Dc relatie tussen Neder land en Japan blijft een bijzonder verhaal. Activiteiten Dc Stichting 400 jaar handelsbe trekkingen tussen Nederland en Ja pan coördineert dit jaar de festivi teiten in Nederland om de speciale relatie tussen Nederland en Japan te herdenken. Middelburg speelt in die herdenkingen een belangrijke rol mede door dc zusterstedenband met Nagasaki en de geschiedenis van dc Verenigde Oost-Indische Compag nie (VOC). Het Zeeuws Archief, de gemeente Middelburg cn boekhan del dc Drukkerij organiseren in sep tember diverse exposities cn ten toonstellingen. In het gemeentehuis van Middel burg is een maquette te bezichtigen van Deshima, hel eiland waar de Nederlanders vanaf de zeventiende eeuw handel dreven met Japan. Ver der is er meer informatie over Ne derland cn Japan te verkrijgen en is er een kleine expositie ingericht. De gemeente ontvangt vanwege de zus terstadband met Nagasaki in okto ber bestuurders van de prefectuur cn de stad Nagasaki. Ook vind op het Abdijplein dc opera Curlew Ri ver plaats waarin monniken een Ja pans mysteriespel opvoeren. In het Zeeuws Archief kunt u vanaf 18 september gaan kijken naar dc expositie "Zeeland cn Japan: eilan den in contact". De tentoonstelling is ingericht in dc catacomben van het Van de Perrehuis cn gaat over de relaties tussen Zeeuwen en Ja panners door de eeuwen heen. Zo komt Johannis de Rijke uil Colijns plaat aan de orde, maar ook het Hollands eiland Dcshima. Verder zijn er diverse kunstzinnige en cul turele Japanse voorwerpen en af beeldingen te zien. De expositie in het Zeeuws Archief duurt tot cn met 3 februari 2001 cn is geopend van maandag tot en met zaterdag van 09.00 tot 17.00 uur. In de Drukkerij aan dc Markt in Middelburg verricht burgemeester mr. D.C.B. Burgers op 18 septem ber de opening van dc expositie van de Japanse groep Fukkatsu. Fukkal- su presenteert grote borduurwerken van Nederlandse landschappen, sommige zijn 4.5 meter lang en I meter hoog. De 20 Japanse dames die mee reizen verzorgen op 20 september ook een workshop tradi tioneel Japans handwerken. Ook wordt bij dc expositie het Middel burgse deel gepresenteerd van het langste geborduurde tapijt ter we reld. Op initiatief van het Bureau Provinciaal Museumconsulent Zee land werken zo'n 260 Zeeuwse mannen en vrouwen in de leeftijd van 11 lot 84 jaar aan een merklap van ongeveer 140 meter lang. Dc merklap staat vol met borduursels van 2000 jaar historie van Zeeland, zoals gebouwen, landschapsele menten en bijzondere personen.

de Faam | 2000 | | pagina 3