Lezing over hoogbegaafdheid werkt drempelverlagend Bunkers open op monumentendag jazz By The Sea Domburg i 1 CV-KETEL NODIG? Programma 2000 In het Goese Calvijn College wordt 12 septem ber een lezing gegeven door Rob Brunia over 'De ontwikkeling van het hoogbegaafde kind'. Deze lezing wordt georganiseerd door Choo chem, een vereniging van hoogbegaafden. Addy van Leeuwen, regiocoördinatrice en zelf moeder van drie kinderen, waarvan er twee met zeker heid hoogbegaafd zijn, is blij dat er nu in het Zeeuwse ook aandacht aan wordt besteed. Walcheren VAN DAG TOT DAG DONDERDAG VRIJDAG" ZATERDAG ZONDAG: MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Acceptatie De Stichting Bunkerbehoud, die haar zetei in Middelburg heeft, stelt tijdens open monu mentendag, zaterdag 9 september, twee bun kers op Walcheren open. Ook op Schouwen- Duiveland stelt de stichting een bunker open voor publiek. Interbellum Dinsdag 12 september Woensdag 13 september Donderdag 14 september Vrijdag 15 september Zaterdag 16 september Zondag 17 september Woensdag 6 september 2000 FAAM/VLISSINGER 15 door Marja Minnaert Addy Van Leeuwen: „Het is een wijdverbreid misverstand dat hoogbegaafdheid aange leerd wordt door de ouders en dat kinderen het graag willen zijn. Iedere ouder probeert de interesses van zijn of haar kind te stimuleren en daarbij gaat de een op voetbal en kon mijn oudste zoon al op zijn Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Vismarkt Middelburg, an tiek- en ambachtenmarkt, 9 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvideo film, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Markt Middelburg, open luchtsamenkomst viering 111- jarig bestaan Leger des Heils, 14.30 u. Hofpleinkerk Mid delburg, jubileumfestival Le ger des Heils, 19.30 u. Zeeuws Archief Middelburg, open dag, 9 u. Fort Rammekens Ritthem, ex cursie door het natuurgebied Rammekenshoek en het Fort Rammekens, 14 u. Korpsge bouw Hoogstraat 20 Middel burg, dankdienst Leger des Heils, 10 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Wijkcentrum Schel debuurt Vlissingen, soosmid- dag, 13.30 u. Zwemschool De Parel Domburg, baby- zwemmen, 15 u. Markt Mid delburg, boeken- en verzamel- markt, 11 u. Stadsschouw burg Middelburg, overzicht van de geschiedenis van het theater in Middelburg, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, koersbal, 13.30 u., country line dansen, 18.30 u. Fort Ram mekens Ritthem, excursie door het natuurgebied Ram mekenshoek en het Fort Ram mekens, 19.30 u. Dorpshuis Ons Dorpsleven 's-Gravenpol- der, lezing door reumatoloog dr. de Sonnaville, 'Nieuwste ontwikkelingen in de reumato logie', 19.30 u. Zeeuwse Bi bliotheek Middelburg, lezing door Francisca van Vloten, 'Een onbarmhartig mooi erf deel. Het Domburg van de Góths', 20 u. vijfde lezen. Hoe ik er achter kwam dat mijn kinderen 'zo' waren? Toen Jos, de oudste, vijf was, las ik een artikel over hoogbegaafdheid. Natuurlijk merkte ik wel dat hij leergierig was. Zo sprak hij vroeg en leerde snel. Door dat artikel kwam ik in contact met een psycholoog en toen hij zes was, is hij getest. Resultaat was een IQ van 145 terwijl 100 het gemiddelde is. Natuurlijk namen we contact op met de school, want hij gaf er al blijk van dat hij alles meteen snap te en we hebben gevraagd of hij een klas mocht overslaan, maar zij vonden dat hij er so ciaal en emotioneel niet aan toe was. Nu is hij tien en heeft speciale opdrachten. Het gaat redelijk goed met hem. Zo ging het eigenlijk ook met Thomas van acht, maar vreemd genoeg heeft hij een taalontwikkelingsachterstand. Dat lijkt in tegenspraak, maar is bij hoogbegaafde kinderen normaal. Suzanne van drie is nog te klein, maar ook zij ver toont tekenen in die richting". Het is bekend dat HB (hoogbe gaafde) kinderen veel emotio nele problemen hebben. Hoe komt dat eigenlijk? „Ze han delen, in tegenstelling tot nor male kinderen, erg 'top- down'", vertelt Addy van Leeuwen verder. „Alles wordt beredeneerd. Voordat ze van een stoel springen, denken ze eerst na over de hoogte en vervolgens wordt het eng. Maar ook in hun handelen zijn ze zo en zelfs in hun praten. Gevolg is vaak onhandigheid, slechte motoriek, ze kunnen niet automatiseren. En dan nog de acceptatieproblemen bij leeftijdsgenoten. Ze den ken over andere dingen na en dieper, hebben levensvragen en het kost hun veel moeite om met kinderen van een nor male intelligentie om te gaan. Dat is logisch: zou iemand met een IQ van 100 in een groep van lage IQ moeten functioneren, dan is dat ook zwaar". Vandaar ook dat Addy van Leeuwen zich aangesloten heeft bij een vereniging voor ouders van HB-kinderen. Eerst was dat Pharos, nu Choo chem, dat een christelijke ach tergrond heeft. Ook is er HIQ, een vereniging die HB-kinde- ren met elkaar in contact brengt en ze spelmogelijkhe- den op hun niveau geeft. De lezing in Goes is de eerste in een serie van twee. Over twee maanden, op 21 novem ber, zal logopediste Janneke Baas een toelichting geven over het niet automatiseren van hoogbegaafden. Rob Brunia, zelf hoogbegaafd en dus ervaringsdeskundige, werkt al vijftien jaar met HB- kinderen. Hij is een project groep voor deze kinderen ge start, waarin ze uitdagingen krijgen en op hun niveau wor den aangesproken. Verder doet hij veel aan bemiddeling, ondersteuning en wijst hij ou ders de weg als eenmaal de verschijnselen van HB er zijn. „Hoogbegaafd zijn is vaak niet leuk. Vijftig procent van de HB-kinderen heeft problemen Addy van Leeuwen, regiocoördinatrice van Choochem, met haar kinderen Jos, Thomas en Su zanne. Foto Anton Dingemanse en dat komt met name door het taboe dat nog steeds rust op hoogbegaafd zijn", ver volgt Addy van Leeuwen. „Al hoewel het voorkomt bij twee procent van de bevolking, moeten de meeste scholen er erg aan wennen. Vaak wordt ook verkeerd gediagnosti ceerd ADHD (hyperactiviteit) of zelfs verwijzing van een ZMLK-school, omdat de kin deren apathisch zijn en niet meer willen leren. Zelf ben ik ook op zoek naar mensen in Zeeland die dit her kennen. Contact hierover is welkom. Zelf ben ik bereik baar onder telefoonnummer: 0113-621965. Maar ik hoop met name dat er ook mensen uit het onderwijs naar deze le zing zullen komen". De lezing begint om 20 uur en de toe gangsprijs bedraagt fl. 10,-. Plaats: Calvijn College, Klein Frankrijk 19 te Goes. De Stichting Bunkerbehoud is in 1999 opgericht met als doel het beschermen en restaure ren van bunkers teneinde ze voor het nageslacht te bewa ren. Daarnaast voorziet de stichting belangstellenden van informatie en houdt ze open dagen met als doel het draagvlak voor het behoud van bunkers te vergroten. Op Walcheren brengt de Stichting Bunkerbehoud zater dag 9 september een Duitse en een Nederlandse bunker open. De Duitse bunker staat in de Trekdijk nabij Fort Ram mekens. De bunker uit de Tweede Wereldoorlog is jaren lang in de vergetelheid ge raakt maar is enkele jaren her ontdekt door leden van de stichting. Het betreft een op stelling voor aan stuk anti- tankgeschut, daar geplaatst voor de landinwaartsgerichte verdediging van Vlissingen. Bijzonder aan de bunker is dat het dak niet zoals gebruikelijk is uitgevoerd in gewapend be ton maar bestaat uit een 22 centimeter dikke stalen plaat. Leden van de stichting zijn van 10 tot 17 uur aanwezig om tekst en uitleg over het verdedigingswerk te geven. De Stichting Bunkerbehoud is ook aanwezig bij de Buitenha ven in Vlissingen. Daar heeft de stichting een Nederlandse bunker uit het interbellum, de periode tussen de twee we reldoorlogen, ontgraven en toegankelijk gemaakt voor pu bliek. Deze Hollandse kazemat voor een zware mitrailleur is in 1939 gebouwd en is uitge voerd met een gietstalen koe pel. In totaal zijn er in de jaren voor de Tweede Wereldoorlog meer dan zevenhonderd van deze koepels gegoten en inge bouwd in bunkers. Momen teel resteren er slechts nog ze ven van deze bunkertjes. De koepelkazemat is gelegen naast het fietspad dat voor de zeedijk ligt. Het bunkertje is eenvoudig te vinden aan het eind van de Oostelijke Berm- weg, net naast het trainings centrum van de regionale brandweer. Op Schouwen-Duiveland opent de stichting de deuren van een hospitaalbunker aan de Nieuwe Weg. 16-19 uur Eetcafé Royal, Zoutelande 19-22 uur Blue Heaven 16.30 - 19.30 Muziektent (Langstr.), Zoutelande 19.30 - 22.30 Muziektent (Langstr.), Zoutelande 19.30 - 22.30 Eetcafé Royal, Zoutelande Daddy Multiplex Hotel Willebrord, Zoutelande Daddy Multiplex Stable Roof Jazzband 19.30 - 22 uur Heinekenplein, Domburg 21 - 01.00 uur Kroegentocht, Domburg: Jerommeke Tramzicht 't Vervolg Beach Club De Dolphijn Roode Leeuw Verdi 't Groentje 19.30 - 23.30 Juliana, Domburg 18-24 Mondriaan, Domburg De Keesjes Maryland Jazzband of Cologne Mr. Boogie Woogie Champagne Charlie Scaldis Jazzband Storyville Jassband Burlesque Charlestown Jazzband Trio Grande The Scat Cats Just For You Oiover Nepper Lillian Boutté. 11 -12.30 uur 12- 14 14.30- 16.30 17 - 19 19.30 - 22.30 14- 18 uur 20 - 24 uur 20.30 - 00.30 Museum, Domburg Heinekenplein, Domburg Heinekenplein, Domburg Heinekenplein, Domburg Heinekenplein, Domburg Streetparade Domburg 't Groentje, Domburg Rosenhof. Vrouwenpolder Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, darten, 19 u. Wijkcentrum Schelde buurt Vlissingen, darten, 19.30 u.* Jongerencentrum Mid gard Middelburg, grootbeeld videofilm, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kin derbingo, 14 u. Stads schouwburg, Middelburg, le zing door Paul Liekens, 'Ont dek de magiër in jezelf', 19.30 u. Zeeuws Biologisch Muse um Oostkapelle, workshop voor kinderen 'Pompoenen bewerken', 14 en 15 u. 12-13.30 Grote Kerk, Veere 14 - 18 uur 11 - 14 uur 14- 17 uur 14- 17 uur 14 - 18 uur 14- 17 uur 14-17 uur 14- 17 uur 14 - 18 uur 14- 17 uur 14- 17 uur 15- 18 uur 15 - 18 uur 15 - 18 uur 16 - 19 uur 17 - 21 uur 't Groentje, Domburg De Westkaap, Westkapelle De Groene Dolfijn, Vlissingen Panta Rhei, Vlissingen Arion, Vlissingen Kaapduin, Zoutelande De Stenen Toko, Domburg Lunchcafé Westhoven, Domburg 't Groentje, Domburg Breezand, Vrouwenpolder De Zandput, Vrouwenpolder Badmotel Westkapelle Badhotel, Domburg Bestevaer, Kamperland Zonneduin, Domburg Solskin, Vlissingen Bob Club de France Maryland Jazzband of Cologne Storyville Jassband Heineken Band (Pret-A-Porter) Scampus All Starts met, The Juggets, Efkes Anders Jasskapel, May Day, Brandaris en The Ori ginal Zeeland Streetparade Jazzband The Fourstream Jazzband The New Orpheans Lillian Boutté and Music Friends en Windy City Jazzband Scaldis Jazzband N.O.Kwartet Jan Learbuch Sessiebon Bé Meiborg trio New Orleans Red Beans Trio Joop Kort Minor Swing and Blues band Naguine Scaldis Jazzband Champagne Charlie Salt Lake Combo Remake en Menno Rade ma The Old Fashioners Jazzebel Two Tones Swing and Bluesband Plus Four De Stable Roof Jazzband. Melk - Homeopaat Wim Basti- aanse geeft een lezing over melk in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg. Op 14 september gaat hij vanaf 19.30 in op de vraag of zuivel in het algemeen en melk in het bij zonder wel of met gezond is voor de mens. Kaarten voor deze avond kosten twintig gul den aan de zaal. Reserveren kan via Marja Ottena, Agaat 11, 4337 MX Middelburg. Schilderweek - Stichting Educatief Toerisme Zeeland Oranjezon organiseert van 11 tot 15 september een schilder- week. Onder leiding van Sjoerdtje Hak wordt gewerkt aan het thema Met Hoogaar zen, Hengsten en ezels erop uit. Op één van de dagen staat een hoogaars ter beschikking. Voor inlichtingen en/of aanmel ding, tel 0118-581507. Zangkoor - Gemengde zang vereniging "Canto - Armonico' uit Vlissingen is op zoek naar dames en vooral heren van vijftig jaar en ouder om het koor te versterken. Informatie via tel. 414064. In wijkcentrum Open Hof geeft het koor een optreden op de Dag van de Ouderen op 30 september om 10 uur. Samen met het Sou- burgs Mannenkoor en Accor- deola is het koor ook te horen op 4 november om 19.30. Ook dit optreden vindt plaats in het wijkcentrum Open Hof Zeeuwse Volksuniversi teit - De nieuwe programma gids van de Zeeuwse Volksuni versiteit is uit. De gids geeft een overzicht van bekende én nieuwe cursussen die gege ven worden in verschillende plaatsen op Walcheren maar ook in de Bevelanden, Zeeuws-Vlaanderen en op Schouwen-Duiveland zijn er mogelijkheden. Het aanbod omvat cursussen, lezingen, workshops, excursies en rond leidingen. De gratis program magids is te bestellen via tel. 0118-634800. Squaredance - Square- en Rounddance groep de "North Sea Dancers" uit Vlissingen houdt voorafgaand aan het nieuwe danscursus seizoen een viertal open avonden. Voor Square dancing is de dansloca- tie Campus "De Ruyter" aan de Van Hogendorpweg in Vlis singen open op de vrijdagen 8, 15 en 22 september. Voor het verwante Round dancing is de open avond op donderdag 28 september. Alle avonden be ginnen om 20 uur. Zangavond - In de Ontmoe- tingskerk in Middelburg heeft de commissie Zingen in Mid delburg op zaterdag 9 septem ber een zangavond georgani seerd. De avond wordt gevuld met koor- en samenzang en een meditatie. Aan de avond wordt meegewerkt door ds. L Wüllschleger en op muzikaal gebied door het christelijk re gionaal mannenkoor "Sola Fi de" onder leiding van André van Vliet uit Schoonhoven. Aanvang om 19.30 uur. Spiritualiteit - Een lezing met als titel 'ontdek de magiër in jezelf' wordt gehouden door Paul Liekens in de Stads schouwburg in Middelburg Liekens verzorgt NLP-opleidin- gen (Neuro Linguïstisch Pro grammeren) en management trainingen. De lezing begint om 19.30 uur. NCRV-dagtocht - De reis commissie Zeeland-Zuid orga niseert een dagtocht naar de bekende Zeeuwse zangeres Marie-Cecile Moerdijk, woon achtig in het Belgische Lom mei. Een bezoek aan een bon- bon-atelier staat ook op het programma, alsmede lunch en diner. De tocht vindt plaats op 21 en 27 september. Opgeven kan nog tot 7 september, tel. 0118-591255 (mevrouw F. van Sluijs) of 0113-695635 (me vrouw N. Kramer). Prof. Bechtold - De auteur van het onlangs verschenen boek 'Hurt Feelings', professor W.M.M Bechtold, geeft op twee achtereenvolgende avon den een lezing in de Zeeuwse Bibliotheek in Middelburg, op 6 september is voeding en stoornissen het thema. Op 7 september spreekt prof Bechtold over emotionele in telligentie. Beide lezingen be ginnen om 20 uur. Kaarten kunnen gereserveerd worden via de Zeeuwse Bibliotheek. Neeltje Jans - Natuurmonu menten en het Zeeuwse Land schap organiseren op donder dag 7 september een gecom bineerde vaar- en wandeltocht vanuit Zierikzee naar Neeltje Jans. Om 11 uur vaart De Friesland haven 't Luijtje uit om ongeveer 16 uur weer te rug te keren. Aanmelden voor deze tocht kan bij rederij Geb- hard, tel. 06-55710933. Vredesdienst - In het kader van de Vredesweek 2000 (van 17 tot en met 24 september) wordt op 17 september een oecumenische vredesdienst gehouden in de Oranjeplein- kerk in Oost-Souburg. Rondom het thema "zinloos geweld" werken aan de avond met al leen de Rooms-Katholieke pa rochie, de Molukse kerk G.K.M.S. en de Samen-op- Weggemeente mee, maar zal ook politieagent Henk Wijkstra vertellen hoe men bij de politie met dat thema omgaat. Voor ganger van de vredesdienst is ds Aarnoud van der Deijl, mu zikale medewerking wordt ver leend door organist Piet Arendse en de cantorij van de SOW-gemeente onder leiding van Bram Beekman Fzn. De dienst begint om 19 uur. Schotse Herdershonden - Strandpaviljoen De Jutter, aan de Rampweg/Nieuweweg in Ellemeet (richting Ouddorp) is zondag 17 september de plaats waar de Schotse Her dershondenvereniging haar re giodag houdt. Op het program ma staan een demonstratie vachtverzorging voor lang- en kortharige collies Ook zal een instructeur van de Kynologen Club Zeeland iets vertellen over trainen met je hond, waarna dat zelf in de praktijk gebracht kan worden.De dag begint om 10.30 uur Het Palet - Voor wijkcentrum 'het Palet' is het nieuwe cur susseizoen begonnen. Aan de Willem Roelofszlaan in Vlissin gen is nog beperkt plaats voor de cursussen Line-dance voor beginners en kinderen, maan dagavond 19 tot 20.15 uur Op dinsdag tussen 19 en 20 uur Spaans voor beginners. Woensdag kindertheater van 18.30 tot 19.30 uur en tussen 20 en 22 uur de Puma zelfver dedigingscursus. Kledingma- ken kan op donderdag- en vrij dag van 9.30 en 12 uur terwijl ook op donderdag van 19.30 tot 22 uur de Klaverjasclub van start gaat Eind september vol gen nog cursussen aquarelle ren en iconen schilderen. Voor opgave en/of inlichtingen, tel 416099, 414660. NVBS-Zeeland - De Zeeuw se afdeling van de Nederland se Vereniging van Belangstel lenden in het Spoor- en tram wegwezen (NVBS) houdt op vrijdag 8 september een bij eenkomst in de Zeeuwse Bibli otheek in Middelburg. Een dia- meebrengavond waarbij per bezoekereen maximum van 50 dia's geldt. De avond begint om 19.45. De Meyboom - Gestaltprak- tijk de Meyboom start op 14 september een tweetal groe pen. Angèle Nederlof leidt een twee-wekelijkse Bio-energeti- cagroep, gericht op een beter omgaan met je lichaam. Ook twee-wekelijks kan deelgeno men worden aan een Gestalt- groep, waarbij het groepsver band belangrijk is Voor infor matie en folder, tel. 467542. 50-Plussers - Voor de twee de keer organiseert de Zeeuw se Sportraad in samenwerking met Fitnesscentrum Ten Tije een triatlon voor 50-plussers in Vlissingen. Op het programma staan 20 kilometer fietsen, 5 kilometer wandelen en 500 meter (of een half uur) zwem men. Deelnemers kunnen alle onderdelen op hun eigen tem po afwerken. Meedoen is be langrijker dan winnen en bo vendien gratis. Voor inschrij vingen of informatie, tel. 670837 Zeeuwse Sportraad. Boswandeling - Met de boswachter op pad door het natuurgebied De Manteling. Dat kan weer op zondag 17 september. De wandeling, ge organiseerd door het Zeeuws Biologisch Museum en Staats bosbeheer, start om 14 uur vanaf het museum en duurt tot ongeveer 15.30. Vooraf aanmelden is noodzakelijk, tel 582620 Fruitwandeltocht - Sport- punt Zeeland in Goes is de start plaats voor de 41ste Fruitwan deltocht 2000 die op zaterdag 9 september tussen de Beveland- se boomgaarden gelopen kan worden. Afstand naar keuze 5, 10, 15 of 25 kilometer De start tijden zijn tussen 9 en 10 uur voor de 25 kilometer, tussen 10 en 12 uur voor de 15 kilometer, tussen 10 en 13 uur voor de 10 kilometer en tussen 10 en 14 uur voor de 5 kilometer De or ganisatie is in handen van het Comité Fruitwandeltochten Goes en de afdeling Noord- West Beveland van het Neder landse Rode Kruis. Tot 9 sep tember kan vooraf ingeschreven worden bij fam De Bondt, tel 216992. (advertentie) laat dan nu een hoogrendement combi/cv-ketel installeren met GarantieLease van mrmte-Garant Gegarandeerd het hele jaar warmte en warm water voor enkele tientjes per maand.' voor meer informatie Bel GRATIS naar O244O2M WamrteyUGarant postbus 235, 2980 AE Ridderkerk

de Faam | 2000 | | pagina 15