Landschapsbeheer zoekt karakteristieke elementen Verbouwen met de hele straat voordelig De winter de baas met goed onderhoud Woonbond houdt verkiezing van slechtste en beste verhuurders Open dag KORT KORT KORT Scouts bouwen nieuw clubhuis Bison Handcleaner: ideaal voor de laatste buitenklussen Ruzie om kleine lettertjes Lage BTW tarief ook bij NVOB-aannemer Kies de garagedeur die bij u past Midden-Zeeland zaterdag 2 september 2000 10.00 -14.00 uur De Stichting Landschapsbeheer Zeeland heeft onder de noemer 'erfgoed, al goed' een prijs vraag uitgeschreven. Inzet van de prijsvraag is het vinden van cultuurhistorisch en aardkundig waardevolle elementen in het Zeeuwse land schap die de moeite waard zijn om te worden opgeknapt. De drie beste ideeën worden be loond met vijfduizend gulden, uiteraard te be steden aan de realisatie van het idee. Verbouwen doe je meestal op eigen houtje. Maar het kan ook anders, bijvoorbeeld samen met de buren. Vier huiseigenaren van dezelfde wijk besloten tegelijkertijd tot het bijbouwen van een extra verdieping. Aannemer Hans Nieuwenhuis werd ingeschakeld bij deze niet alledaagse klus. Herfst en winter, de natuurlijke vijanden van uw huis, staan weer voor de deur. Een goed moment om te kijken hoe uw huis er voor staat. Is de dakbedekking nog in orde? Zijn de goten niet verstopt? En hoe staat het met de kozijnen? Wie verstandig is, denkt vooruit. Voorkomen is immers beter dan genezen (ook financieel). Een onderhoudscontract kan uit komst bieden. Ook dit jaar houdt de Nederlandse Woonbond weer de verkiezing van de slechtste en beste verhuurders. Tot 1 oktober kunnen huurders en huurdersorganisaties hun verhuurder voordra gen voor een van deze twee 'prijzen'. Uit de voordrachten kiest een onafhankelijke, deskun dige jury begin december de slechtste en beste verhuurders in de sociale en de particuliere huursector. In 1999 kreeg de Woonbond zo'n tweehonderdvijftig aanmeldingen binnen. De verwachting is dat dit aantal dit jaar nog hoger zal zijn, omdat de aanmeldingsfomulieren bre der worden verspreid. Zo zijn ze nu ook van in ternet te halen. Woensdag 30 augustus 2000 Jaargang 4 nummer 17 Advertentie Wie goed oplet kan overal in het Zeeuwse landschap ele menten vinden die een histo risch verhaal vertellen. Dijken, inlagen, opgeworpen woon- hoogten, sluisjes en dijkcoupu- res getuigen van de eeuwen oude strijd tegen het water. Kreken en welen herinneren aan momenten dat die strijd voor de mens minder fortuin lijk uitpakte. Traditioneel inge richte boerenerven laten iets zien van het leven op het plat teland in vroeger tijden. Hoog- stamfruitboompjes zorgden voor de nodige vitaminen, knotbomen voor stook- en ge reedschapshout, iepen voor wagenhout. Doornheggen wer den tot de komst van het prik keldraad gebruikt als veeke ring. Het snoeihout ervan werd opgestookt in de bakovens. Drinkputten dienden voor het drenken van vee. Bijgebouwen als bakkeet, varkenskot, wa genhuis en aardappelkelder spreken voor zich. Bunkers Van een andere orde zijn vlied bergen, schansen, ringwal- burchten en bunkers, die ver tellen van woelige en geweld dadige tijden. Er zijn ook spo ren van nog veel oudere tijden zoals de kreekruggen die ont stonden in de vroege middel eeuwen en zandopduikingen uit de ijstijd. Veel verschillènde landschapselementen dus. En dan zijn er ook nog de elzen- meten, grenslinden, houtwal len, hollestelles, rosmolens, boerenhekken, oude muurtjes, welputten, kerkhoven, voorma lige trambanen, kerkpaden en noem maar op. Allemaal heb ben ze hun eigen verhaal. Het verhaal van onze voorouders en soms ook van onze jeugd. Een verhaal dat voor een deel uitlegt hoe het komt dat de om geving waarin we leven is zo als ze is. Deze sporen uit het verleden wil de Stichting Landschapsbe heer Zeeland al goed. in stand houden want ze geven het landschap een eigen karakter en daardoor herkenbaarheid. Bovendien zijn ze vaak ook van waarde voor de natuur. Om dit erfgoed voor de toekomst te behouden moet onderhoud, herstel en beheer worden ge pleegd. De Stichting Land schapsbeheer Zeeland voert dit jaar dan ook samen met de overige elf provinciale stichtin gen landschapsbeheer in Ne derland een campagne onder het motto: erfgoed al goed. Inzenden Het startsein voor deze cam pagne is in mei van dit jaar ge geven in de provincie Utrecht. In estafettevorm worden twaalf provinciale evenemen ten georganiseerd elk met zijn eigen thema. In Zeeland staat de Krabbeschans bij Sluis cen traal. Op 14 oktober wordt op het terrein van de Krabbe schans een publieksdag ge houden. Om zicht te krijgen op cultuur historisch en aardkundig waardevolle elementen die de moeite van het opknappen waard zijn, is een prijsvraag uitgeschreven, ledereen kan meedoen door op zoek te gaan naar 'vergeten' elemen ten met een historisch verhaal. Een stukje historie dat nu nog verstopt zit in het landschap, maar dat hersteld en zichtbaar gemaakt zou moeten worden. Per provincie worden de drie meest aansprekende inzendin gen elk beloond met vijfdui zend gulden, bedoeld voor het opknappen van het voorge stelde element. De prijzen worden uitgereikt op de publieksdag van 14 ok- tober.ledereen die wil mee doen aan de prijsvraag kan een deelnamemap aanvragen bij de Stichting Landschapsbe heer Zeeland (tel. 0113- 230936) met daarin een in schrijfformulier, het reglement van de prijsvraag en een re tourenvelop. Inzendingen die nen voor 15 september te zijn ingestuurd. Opdrachtgever Bertus van der Graaf, behoorde tot de tweede lichting verbouwers. Waarom behoorde hij niet tot de eerste groep? "We speelden al een tijdje met de gedachte om een nieuwe verdieping te laten plaatsen. Maar op de een of andere manier kregen we dat niet rond met de gemeente. Totdat we op een dag een auto van aannemer Nieuwenhuis de straat in zagen rijden. Toen bleek dat anderen er wel in geslaagd waren en een extra etage lieten bouwen. Ik heb toen ter plekke gezegd dat ik De NVOB-aannemer was vanaf het prille begin bij deze ver bouwing betrokken. Hij vertelt: "Het begon allemaal met ie mand die een extra etage op zijn woning wilde laten plaat sen. Daar voegden zich drie ande ren bij die dat idee wel zagen zitten. Dat was de eerste fase. Vervolgens - in de tweede fase - meldden zich weer vier be woners die enthousiast waren over het resultaat. In septem ber volgt fase 3 en ik heb zo het gevoel dat dit nog niet het eindpunt is." dat ook wel wilde. Dat kon niet direct, daarvoor moest ik volgens de aannemer nog even geduld hebben". "Nieu wenhuis stelde bovendien," al dus Van der Graaf, "dat de operatie goedkoper zou wor den als ik een aantal buren mee zou krijgen. Daar heb ik me dus met verve aan gezet en uiteindelijk kreeg ik er acht mee, waarvan vier in onze straat." Is het voordeel echt zo groot? Nieuwenhuis: "Er is een groot kostenvoordeel. Vooral de kosten in de aan loopfase kun je drukken als je het samen doet. Ook fabrieks- timmerwerk kan goedkoper. Vijf kozijnen in een keer maken kost nu eenmaal minder dan steeds één kozijn. En ook op transportkosten kan bespaard worden." Het is duidelijk dat een verbouwing samen aan pakken financieel aantrekkelijk is. Zijn er nog andere voorde len? Van der Graaf: "De een heid van vorm in de straat wordt bewaard. Dat is ook wat waard. Overigens stelt de ge meente vaak nogal wat voor waarden. Ook daarom kun je het maar beter samen aanpak ken." Mensen kijken naar elkaar Is Van der Graaf tevreden met het uiteindelijke resultaat? "Zeker, het is precies gewor den zoals ik het me had voor gesteld. Voor mijn nieuwe baan had ik thuis een werkka mer nodig en die ruimte is er nu." Ook NVOB-aannemer Nieuwenhuis is enthousiast. Hij ziet het verbouwen met de hele straat in de toekomst een grote vlucht maken. "Cijfers zijn er niet, maar ik heb nu al het gevoel dat het steeds vaker gebeurt. Logisch, want men sen kijken toch naar elkaar. En dan denken ze "Hé, dat wil ik ook wel." Als vervolgens blijkt dat het financieel is op te bren gen, dan is het besluit snel ge vallen. En geef ze eens onge lijk." kunt de inspectie natuurlijk zelf doen aan de hand van de con trolelijst die u op www.nvob.nl of in het VerBOUWblad aan treft. U kunt ook een deskundi ge, zoals een NVOB-aannemer, uw huis grondig op gebreken laten lopen. Een zorg minder Hij weet waar hij op moet let ten tijdens de onderhoudsin- spectie en ziet wat het ongeoe fende oog niet ziet. Neem het dak, bij uitstek een kwetsbare plek. Op het eerste gezicht kun nen kleine zaken - een verstop te goot, een verschoven dak pan - uitgroeien tot vervelende lekkages. De vakman weet dit en zal in een vroeg stadium in grijpen. Zo voorkomt u kostba- zorgeloos een aantal jaren ver der te kunnen. Niets is echter minder waar. Een huis is een gebruiksartikel dat onderhoud nodig heeft. Regen, sneeuw en hagel tasten op den duur het houtwerk aan. Ondanks de duurzaamheid van de heden daagse bouwmaterialen, zullen op termijn onvermijdelijk pro blemen ontstaan. En dat kunt u voorkomen met goed onder houd. Kostbare reparaties voorkomen Het is verstandig minstens één keer per jaar uw huis grondig te inspecteren, bij voorkeur in de herfst als u toch al van plan was om de bladeren uit de dakgoten te verwijderen. U re reparaties. Het is echter nog beter achterstallig onderhoud vóór te zijn,bijvoorbeeld door het afsluiten van een onder houdscontract met een NVOB- aannemer. Hij zorgt ervoor dat het hele huis systematisch wordt aangepakt. Het hout werk blijft in optimale conditie. De aannemer houdt bovendien het metsel-, voeg- en ijzerwerk goed in de gaten. Geen over bodige luxe want aangetast voegwerk kan lekkage veroor zaken. Ook het dak van uw wo ning wordt regelmatig op knel punten nagekeken. Kosten beheersen Wanneer u als woningbezitter 1 a 2 procent van de waarde van uw huis opzij zet, beschikt u over voldoende budget om uw woning in topconditie te houden. Bovendien is het mo gelijk in overleg een onder houdsplan op te stellen dat uit gesmeerd wordt over een aan tal jaren. De kosten zijn dan beter be heersbaar en u heeft er geen omkijken meer naar. Een hele zorg minder. De verhuurder die als beste of als slechtste uit de bus komt, doet het over de hele linie goed of juist slecht. Belangrij ke aandachtspunten zijn in ie der geval het onderhoud, het huurbeleid, de dienstverle ning en het overleg met de huurders. Maar om gekozen te worden moet een verhuur der een extra plus- of minpunt hebben. De beste sociale ver huurder van 1999, Kombinatie 86 uit Zeist, doet er bijvoor beeld alles aan om alles huur ders bij het beleid te betrek ken. Er is een seniorencom missie en een jeugdbewo- nerscommissie. Kombinatie 86 wil huren echt aantrekkelijk maken voor iedereen. En de beste particuliere verhuurder van 1999, Stienstra Beleggin gen uit Heerlen, heeft zich in enkele jaren op alle punten verbeterd. De slechtste ver huurder uit 1999, Dela Uit vaart uit Eindhoven, deed niets aan onderhoud en wei gerde stelselmatig met de huurders te overleggen. Men maakte wel afspraken, maar kwam die vervolgens niet na. In de sociale huursector is de prijs voor slechtste verhuur der in 1999 niet uitgereikt. Er was geen sociale verhuurder die het over de hele linie zo bont maakte dat deze titel ge rechtvaardigd was. Aanmelden Bij de toekenning van de prij zen wordt onderscheid ge maakt tussen de sociale en particuliere huursector omdat sociale verhuurders (woning corporaties) een andere doel stelling hebben dan de mees te particuliere verhuurders. Zo is het de wettelijke taak van woningcorporaties om men sen met een laag inkomen be taalbaar te huisvesten. Parti culiere verhuurders hebben deze verplichting niet en kij ken doorgaans meer naar ren dementsdoelstellingen. De prijzen worden toegekend door een onafhankelijke jury, waarvan de leden zeer des kundig zijn. Om de jury haar werk goed te kunnen laten doen, worden de aanmeldin gen uitgebreid gecontroleerd en van achtergrondinformatie voorzien door Woonbondcon sulenten, die over veel kennis en ervaring beschikken. Bij aanmeldingen van individuele huurders wordt altijd contact gezocht met de huurdersorga nisatie, als die er is. Verdient uw verhuurder vol gens u de titel beste of slecht ste verhuurder van 2000, doe dan mee aan de Woonbond verkiezing. Bel de Woonbond voor een aanmeldingsformu lier (tel. 020-5517700) of haal het formulier van internet (www.woonbond.nl). Huur ders die problemen met de verhuurder hebben die direct om een oplossing vragen kun nen ook bij de Woonbond te recht. Leden van de Woon bond kunnen hiervoor gratis de Huurderslijn bellen, bereik baar van maandag tot en met donderdag tussen 10 en 13 uur en dinsdagavond tussen 18.30 en 20 uur, tel. 020- 5517755. Interesse in een nieuwe of bestaande seniorenwoning (leeftijd vanaf 55 jaar)? Kom dan naar de open dag of neem contact op metWoongoed Middelburg, tel.: 0118 - 691700. Wij vertellen u graag meer over onze mogelijkheden. Aan de Geerseweg in Middelburg is onlangs de bouw van het nieuwe clubhuis van Scouting Blauwe Jungle gestart. Het hui dige clubgebouw van de Blauwe Jungle aan de Nassaulaan stamt ui 1990 en moet wijken voor het realiseren van woning bouw in het bestemmingsplan Veersche Poort. De gemeente Middelburg heeft de scouts een kavel aangeboden aan de Geerseweg en een bedrag voor de bouw van een nieuw club huis beschikbaar gesteld. Daarnaast hebben sponsors de nodi ge gelden en goederen in natura toegezegd. Het clubgebouw is ontworpen door het Architectenbureau Archikon in Goes en wordt gebouwd door Proverko Bouwgroep Terneuzen-Goes. De Blauwe Jungle is een scoutinggroep voor mensen met een verstandelijke handicap in de leeftijd van ongeveer twaalf tot veertig jaar. De Blauwe Jungle is de enige groep op Walcheren voor verstandelijk gehandicapten, in heel Zeeland zijn er slechts drie van deze bijzondere groepen. Nog even de kozijnen schilderen? Bezig aan de laatste buiten- klussen van een bijna voorbije zomer? Bison Handcleaner is het product voor het reinigen van sterk vervuilde handen. Snel, schoon en gemakkelijk. Want water, zeep en handdoek zijn niet altijd binnen handbereik. Bison Handcleaner is een superieure handreinigingscrème. De cleaner heeft een drievoudige wer king: het reinigt, verwijdert en verfrist moeiteloos de vuile han den. Poriëndiep, speciaal voor ondermeer latex, olie, vet, teer bitumen en de meest gangbare verfsoorten. De lanoline-ex- tracten zorgen voor een extra milde reiniging en de aangena me, frisse geur. De handcleaner werkt desinfecterend en is der matologisch getest, dus erg vriendelijk voor de huid. Door de handige meeneemverpakking staat Bison Handcleaner overal voor het grijpen. Met vieze handen omslachtig zoeken naar zeep of een agressief middel als wasbenzine hoeft niet meer. Bison Handcleaner is verkrijgbaar bij bouwmarkten en doe-het- zelf-zaken. Meer informatie is ook te vinden op www.bison.nl. Makkelijk handen wassen met Bison Handcleaner. Meestal is met een verzekering alles goed geregeld, maar in de praktijk blijken er wel eens problemen te ontstaan met de ver zekeringsmaatschappij of tussenpersoon over bijvoorbeeld de uitleg van de polisvoorwaarden ('de kleine lettertjes'), over de eigen risico of over het uit te keren bedrag. Wie in die gevallen behoefte heeft aan advies of hulp van een onafhankelijke des kundige kan terecht bij het Klachteninstituut Verzekeringen. Het Klachteninstituut Verzekeringen biedt één loket voor alle verze keringsklachten over of meningsverschillen met een verzeke ringsmaatschappij of tussenpersoon en is bereikbaar op tele foon 070-3338999. Na de indiening van de klacht zorgt het Klachteninstituut ervoor dat de klacht bij de juiste instantie te rechtkomt. Al een tijdje zijn de belastingland veranderingen aan de orde van de dag. Sinds 2000 vallen schilder- of stukwerk onder het lage BTW-tarief. Wanneer u door een NVOB-aannemer het schilder- of stukwerk laat uitvoeren, betaalt u ook het lage 6% BTW-tarief. Wel moet de woning ouder zijn dan 15 jaar. Ook het schilderwerk van een nieuw gebouwde serre aan uw 15 jaar oude woning valt onder het lage tarief. Het Nederlands Verbond van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB) is de grootste organisatie van aannemers in Nederland. Er zijn ruim vierduizend NVOB-aannemers verspreid over het land. NVOB- aannemers voldoen aan strenge criteria op het gebied van vak manschap, kwaliteit en betrouwbaarheid. Voor meer informa tie: NVOB, postbus 320, 3740 AH Baarn, telefoon 035-5427911. Of kijk op www.nvob.nl. Op deze website vindt u de adressen van de aangesloten aannemers. Ook vindt u er praktische in formatie over bouwen en verbouwen. Altijd van mening geweest dat elke garagedeur hetzelfde is? Dan mag u deze mening herzien, want voor elke leefstijl of ma nier waarop u de garage gebruikt, bestaat een garagedeur. Om snel vast te kunnen stellen welke wensen/eisen u stelt aan het gebruik van uw garage, heeft Novoferm een praktische chec klist ontworpen. Aan de hand daarvan, eventueel aangevuld met het gratis garagedeurenboekje, kunt u gericht informatie verkrijgen. Op deze manier weet u zeker dat u voor uw situatie de beste garagedeur kiest en wordt de beslissing een stuk een voudiger. Stel dat de garage veel wordt gebruikt als fietsenstal ling of een in- en uitloopruimte, dan is de nieuwe zijwaartse sectionaldeur een uitkomst. Dit is de eerste garagedeur die, in plaats van omhoog, naar opzij open gaat. De grootte van de doorloop-opening kunt u geheel zelf bepalen. De bediening is eigenlijk net zo simpel als het openen en sluiten van een gor dijn. De zijwaartse sectionaldeur heeft geen aparte loopdeur (een gewone deur in een garagedeur) en dus ook geen struikel- drempel. Zonder checklist zou deze 'op zijn kant geplaatste' sectionaldeur uw deur voorbij zijn gegaan. U kunt de checklist opvragen bgij de Novoferm Garagedeurenlijn, telefoon 0546- 580680. E-mailen kan ook: woningbouw@novoferm.nl. De garagedeuren van Novoferm.

de Faam | 2000 | | pagina 13