Juwelier \AN DEFSJMADEN Cactusliefhebbers houden open huis r breed 1 Festijn en boekje rond Zeeuws product Diana verruilt Zeeland voor Pacific TAXFREE SHOPPEN IN MIDDELBURG Braderie met sjezen in Gapinge 5Ko} 'cz WOENSDAG 23 AUGUSTUS 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 34 27 AUGUSTUS KOOPZONDAG RUYTERFEESTEN AANBIEDING: Op alle gouden 25' colliers KORTING WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Zeven cactuskwe kers op Beveland en Walcheren houden zaterdag 26 augustus open dag. Dat gebeurt tussen 10 en 17 uur. De kwekers zijn alle maal lid van de Zeeuwse afdeling van de vereniging Succu lente. De te bezichti gen cactussen zijn te zien in kassen en rots partijen. IN EEN GLOEDNIEUWE CASUAL STORE VANAF VOLGENDE WEEK Let op de advertenties in Faam/Vlissinger van 30 augustus en de PZC van 31 augustus Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Ontmoetingscentrum Mortiere Seniorenacademie Line Dance ©OïMKlOM Leadzangeres Diana 't Gilde gaat Kick the Bucket (en Neder land) verlaten. Voor dat ze op het vliegtuig richting Pacific stapt, verzorgt de band waar ze zes jaar mee rond toerde een afscheids concert. Dat gebeurt vrijdag 25 augustus in Middelburg op - wat wordt genoemd - het Tympaanplein, aan vang 21.30 uur. door Ad Hanneman Zeeuwen moeten een beetje toeristen wor den en toeristen een beetje Zeeuwen. Zo hoopt projectmanager Gerard van Keken van het BTZ (Bureau voor Toerisme) in Zeeland dat de bezoekers aan het tweedaags festijn 'de Smaek van Zeeland' zich zullen voelen. Het evenement wordt gehouden op zaterdag 16 en zondag 17 september op het Middelburgse Ab dijplein. Streekeigen producten zoals ze wor den verbouwd en hoe ze bereid kunnen wor den, staan er centraal. Die producten zijn im mers niet bij iedere Zeeuw bekend, oordeelt Van Keken. Niettemin serveren Zeeuwse res taurateurs uitgekiende hoogstandjes met ty pisch Zeeuwse producten waar echte Bourgon diërs likkebaardend van nagenieten, zonder dat het etiket 'made in Zeeland' er op staat. Zeeuwse noemer Culinaire Gilde Rondvertellen Hef is niet alleen een knus dorp, de bewo ners kunnen ook feesten met elkaar. Dat komt onder meer tot uiting op zaterdag 2 sep tember als Gapinge zich opmaakt voor de veel besproken braderie. ^SEBIBUO^ 'l>"V KLEINE MARKT 1 VLISSINGEN Tel. 0118-412605 Eric Rotte laat regelmatig op Omroep Zeeland zien hoe met Zeeuwse producten kan worden omgegaan. Foto Jaap Wolterbeek Zeeuwse keuken in restau rants alom wordt geprezen. Met het boekje Het Zeeuws Menu wordt dus feitelijk in gegaan op wat alom wordt rondverteld. „Menige regio is jaloers op wat hier uit de zee of van het land komt", zegt Van Keken. Mosselen en de Zeeuwse bo lus, of het palingbroodje in Zierikzee kennen de meesten wel. Maar wie heeft ooit ge hoord van mesheften, vlier- bloesemwijn, zeekool, kreu kels, zeeboontjes, poon of Zeeuwse eierdrank? Te veel mensen kennen dat niet. Daarnaast weten niet veel mensen dat er op het platte land tal van adressen zijn waar die producten te koop zijn. De gids helpt keukenprinsen en -prinsessen op weg om de juiste elementen voor hun culinaire hobby te vinden. Ook voor wie echt Zeeuws buitenshuis wil eten is de gids een leidraad. Het boek is te koop (f. 14,95) bij de VVV's en de boekhandel. Van Keken beaamt tot slot dat met het boekje wordt beoogd om het platteland, streekpro ducten en restaurants die ko ken met streekproducten een impuls te geven die de regio nale economie ten goede komt. Veel cactussen en vetplanten staan momenteel volop in bloei. Dat levert - aldus ver enigingssecretaris Bertus Spee - een fraai en kleurrijk schouwspel op. „Vooral als er tientallen soorten bij elkaar staan", voorzegt Spee. Hij en zijn leden ervaren regelmatig dat bij een bezoek verbaasd wordt gereageerd. „Niet veel mensen weten dat cactussen zo prachtig kunnen bloeien". Maar cactussen bloeien niet vanzelf. Het verreist een uitge kiende verzorging om de ste kelige planten in de bloei te zetten. Het vereist - legt Ber tus Spee uit - een goede ver zorging in de zomer en een strenge rusttijd in de winter. „Omdat we weten dat veel mensen van alles willen we ten over cactussen, houden we open dag in kassen en tui nen". Spee voegt er aan toe dat het ook om vetplanten gaat. De afdeling Zeeland van Suc- culenta telt ruim zestig leden die hun hobby met veel ple zier doen, weet de vereni gingssecretaris. Elke laatste vrijdag van de maand houdt de club een bijeenkomst in de Thomaskapel aan de Vrijland straat. Daar worden dan lezin gen en demonstraties gehou den door leden en genodig den. De Zeeuwen maken te vens regelmatig excursies naar kwekerijen en tentoon stellingen in Nederland en België. Verder is er een uitge breide bibliotheek waar ook de beginnende hobbyist de nodige informatie kan halen. De open dag wordt gehouden bij de volgende leden van Succulenta: J. Mesuy Nachtegaalstraat 12 Middelburg, T. de Rijke Noordweg 444 Sint Laurens. D. Antheunisse, Marnix- plein 17 West-Souburg, P. van de Vrede, Braamstraat 34 Oost-Souburg, B. Spee, Diepeneestraat 4 Borssele, J.W.C. de Jonge, Scheldestraat 95 Goes en H. Weeze- poel, Scheldestraat 97 Goes. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (0118) 484 316 (01 18) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes f advertentie) (advertentie) J. Mesu in Middelburg is ook klaar voor de open dag om zijn liefhebberij te tonen. Foto Jaap Wolterbeek De Zeeuwse Senioren Acade mie van de Hogeschool Zee land heeft weer een aantal cur sussen voor vijftig plussers op het programma staan. Ze wor den gegeven in Terneuzen en in Vlissingen bij een inschrij ving van tenminste tien cursis ten. Er wordt onder meer in fi losofie, literatuur, muziek en theologie gedoceerd. Een fol der over deze cursussen is aan te vragen bij het Bureau HZ Transfer, 0118-489151. De Happy Trail Dancers in Mid delburg dansen elke maandag en dinsdagavond onder leiding van een professionele dansle rares op Countrymuziek. Dat gebeurt in De Vergulde Baars. De vereniging houdt verder nog allerlei activiteiten die met dansen op countrymuziek heb ben te maken. Dinsdag 5 sep tember start een beginner- groep om 20 uur. Voor infor matie 0118-582884. (advertentie) Pt>9 In Schotland begon het vierduizend jaar geleden en tot op de dag van vandaag worden er Highland Games gehouden. Zaterdag 26 augustus vormt de Karolingische Burg in Oost-Souburg het strijdperk waar voor het eerst in Zeeland zo'n veertien teams zich zullen storten in deze historische Schotse volksspelen. pag- 19 Durf en gedegenheid bij het maken van producties binnen het Zeeuws amateurtheater worden gewaardeerd. Dat blijkt uit de zevenendertig nominaties voor de Zeeuwse Elektra-awards die voor de prestaties van het afgelopen seizoen zijn toegekend. Een Elektra-award is een beeldje bedoeld als pluim voor een opmerkelijke prestatie binnen het amateurtheater. Rijden met versierde sjezen is één van de hoogtepunten tijdens de braderie in Gapinge. Ook zal een aantal coryfeeën met wie Diana samen optrad aanwezig zijn. Het concert in de openlucht draagt de titel Ciao Diana. Overigens heeft Kick the Buc ket een opvolger in de per soon van Rinkje Wal, voor heen Rock Balloon. Volgens het management van de funk en soulband een waardige op volger, al zal Diana niet vlot vergeten worden. Als Diana 't Gilde het podium betreedt, is dat per definitie actie. Drie dagen lang staat de Vlissingse binnenstad bol van activiteiten. Op donderdag 24, vrijdag 25 en zaterdag 26 augustus worden De Ruyterfeesten gehouden. Deze traditionele afsluiter van het seizoen, georganiseerd door een speciale evenementen commissie van de ondernemersvereniging Winkelcentrum Vlissingen, ziet er dit jaar wat anders uit dan anders. Naast de bekende gezelligheid en vertrouwde elementen zoals meer dan 125 kramen, mode en muziek, is er nu ook voor een jonger publiek écht wat te beleven. Min of meer parallel aan het tweedaagse festijn geeft BTZ een culinaire reisgids uit on der de titel Het Zeeuws Menu. In dat boekje presente ren horecagelegenheden zich die op de een of andere ma nier Zeeuwse lekkernijen op het menu hebben staan. Ge deputeerde G. van Zwieten kreeg afgelopen maandag het boekje officieel overhandigd. Beide initiatieven, het boekje en het festijn, passen precies in de toekomstvisie van het BTZ, namelijk invulling geven aan de strategische visie 'Bouwen aan Zeeuwse sfe ren', een notitie die eind vo rig jaar werd gelanceerd. Het evenement in festijn moet een traditie worden, meent Van Keken. Het is ze ker geen afgeleide van de Stadhoudersfeesten zoals die tot voor een aantal jaren wer den gehouden op de Middel burgse Markt. Daar immers presenteerde de hoofdstede lijke horeca zijn kunnen. „Het gaat om de Zeeuwse cultuur. En daar hoort eten en drinken bij, maar ook podiumactivi teiten". Van Keken bekent dat daar mee een aantal factoren on der de Zeeuwse noemer zijn gebracht. Maar dat past in het tijdsbeeld. „Zeeuwen en toeristen zijn steeds meer op zoek naar de regionale wor tels, de streekeigen kenmer ken van deze provincie". Tijdens 'de Smaek van Zee land' wordt flink uitgepakt als het gaat om de Zeeuwse cul tuur. Een keur aan muzikan ten en verhalen vertellers komt op het podium op het Abdijplein. In de filmzaal van de Abdij staat trugkieke van Omroep Zeeland geprogram meerd met films over land bouw en visserij in het verle den. ZLTO (Zeeuwse Land- en Tuinbouw Organisatie) en het ZJAK (Zeeuws Agrarisch Jon geren Kontakt) staan borg voor de agrarische entourage van het evenement alsook de creatie van een landschaps schilderij van tien bij twee meter. Voor beide organisa ties kwam 'de Smaek van Zeeland' goed uit, want het evenement valt precies in de Week van het Platteland. In de aanwezige restaurants kan 'in stijl' worden genoten van echte Zeeuwse menu's. Zeeuwse koks vertonen er en public hun culinaire kunsten. Leden van het Culinaire Gilde assisteren daarbij. Gerechten die zeker op de menukaart staan zijn gepocheerde pa ling gegarneerd met vlierbes- sencompot, zwarte bessen- mousse, geitenkaas bavarois met Zierikzeese Bijenhong- saus en een proeverije van Zeeuwse mosselen. Een Zeeuwse productenmarkt die wordt gebouwd rond een aantal thema zoals de hroen- tentuun, de visviever, de Zeeuwse wien- en bierplekke en beuter, kaes en eiers, moet de aandacht nog meer rich ten op de streekproducten. Hoewel Zeeuwen zich niet per definitie op de borst klop pen als het gaat om hun kwa liteit is het opmerkelijk dat bij navraag onder toeristen de Talrijke activiteiten worden die dag ontplooid rond de 35 kra men in het centrum, die wor den bemand door onderne mers m/v uit de omgeving. Hoogtepunt op de braderie van Gapinge is ongetwijfeld het ringrijden met versierde sjezen.Maar er is meer. Voor jong en oud is gezorgd. Er is een schiettent, een springkussen, schminken, over de daken kijken vanuit een kraan en er is een loterij met aantrekkelijke prijzen. Ook kunnen bezoekers hun evenwicht testen op een ro deostier en een groep line dance treedt er op. Als kroon op de dag wordt een feest avond gehouden in het ver enigingsgebouw en onder aanvoering van de muzikale tonen van This Play kunnen vanaf 21 uur de voetjes rit misch worden bewogen. De braderie zelf wordt gehou den tussen 10 en 17 uur.

de Faam | 2000 | | pagina 1