Waarderingskamer berekent dat huurwaardeforfait omlaag moet Flatwoning is veelal minder vochtig en gezonder dan een rijtjeswoning Bouwgarant is na vijf jaar volwassen Woonbon 33 jy ,cbt'nP Uit een enquête van De Nederlandsche Bank blijkt dat de stijging van de prijzen debet is aan een stevige economische impuls de afge lopen jaren. Tussen 1996 en 1999 verzilverden Nederlandse huiseigenaars massaal de over waarde van hun woning, door de bestaande hypotheek over te sluiten of door het opne men van een tweede hypotheek. Omdat de on- roerendezaakwaarde van woningen de afgelo pen vier jaar gemiddeld met 50 procent steeg, heeft de Waarderingskamer berekend dat het huurwaardeforfait omlaag kan. Het wonen is sinds het begin van de vorige eeuw behoorlijk verbeterd. Centrale verwar ming, overal in huis stromend gezuiverd warm en koud water en riolering zijn verworvenhe den die zonder meer hun diensten hebben be wezen, met name voor de gezondheid. Daar zijn zeker meer mensen mee geholpen dan ziek van geworden. Maar duidelijk is wel dat be paalde maatregelen ook een keerzijde hebben. Op 1 september is er voor de Stichting BouwGarant alle reden voor een feestje. Niet alleen bestaat de stichting dan vijf jaar, maar tevens is 'BouwGarant' inmiddels een vol wassen garantieregeling. In 1999 werden er bij BouwGarant 6500 werken aangemeld en het aantal projecten blijft gestaag toenemen. ONVOLLEDIG OF ONJUIST INGEVULDE W00NB0NNEN WORDEN NIET IN BEHANDELING GENOMEN. i DEZE WONINGEN Schipperstraat 24 Steenvl ietstraat 29 Fregatstraat 32 Torricellistraat 38 Torricellistraat 27 Schipperstraat 17 Scheldestraat 6 8 Eindje de Rondte 12a 1 Woensdag 16 augustus 2000 FAAM/VLISSINGER 21 Bezoekadres: Markt 2, 4416 AH Kruiningen. Postadres: Postbus 14, 4416 ZG Kruiningen. Telefoon: 0113-396400. Openingstijden Maandag t/m donderdag: 8.00 - 112.00 uur en van 13.00 - 16.00 uur. Vrijdag: 8.00 - 12.00 uur. C V - Zwartebessestraat 1, Krabbendijke ADVERTENTIE 834 woningtype eengezinswoning aantal slaapkamers 3 huurprijs f758,73 beschikbaar per 15 september 2000 VOORWAARDEN Leeftijd vanaf 18 jaar Aantal personen 2 - 3 Inkomen vanaf f 3.000,00 Mooie hoekwoning, gelegen aan een woonerf met volop parkeerge legenheid in de wijk. Deze woning is een ideale starterswoning. Cromvlietstraat 13, Rilland ADVERTENTIE 837 woningtype eengezinswoning aantal slaapkamers 3 huurprijs f 632,75 beschikbaar per 22 september 2000 VOORWAARDEN Leeftijd vanaf 18 jaar Aantal personen 1 - 3 Inkomen vanaf f 1.800,00 Wat oudere, recent gemoderniseerde woning met een grote achter tuin en gelegen op loopafstand van het centrum. Foto: Leunis Vertinde De Nederlandsche Bank deed onderzoek naar het gebruik van hypothecair krediet en naar de verwachtingen die de consument heeft van de wo ningmarkt in de toekomst. Deze categorie Nederlanders staken 32 miljard gulden in het onderhoud en/of de verbou wing van hun woning en aan consumptieve bestedingen. Zeven miljard gulden vond zijn weg naar de aflossing van le ningen en naar beleggingen. Uit de verzamelde onderzoeks- cijfers komt naar voren dat de uitgaveimpuls uit de gestegen prijzen van huizen in 1999 zorgde voor een extra econo mische groei van tussen de 0,6 en 0,7 procent. De jaren ervoor was er sprake van een 0,4 procent extra eco nomische groei. Volgens De Nederlandsche Bank is de in vloed van de huizenprijzen op de groei van de economie zo groot, dat als in 2000 de beste ding van hypothecair krediet wegvallen de economische groei met meer dan 1,5 pro cent keldert. Zevenenvijftig procent van de huiseigenaars in Nederland vindt dat de ei gen woning is overgewaar deerd. Zestig procent verwacht echter dat de groei van de prij zen nog niet stopt. De algeme ne verwachting is dat de huis- prijzen niet zullen dalen. Evenals vorig jaar is De Neder landsche Bank van mening dat jonge huishoudens met een ei gen huis grote risico's lopen. Mochten de huizenprijzen da len met twintig procent, dan heeft de helft van de huiseige naars in de leeftijd tot 30 jaar een hypotheekschuld die de dan geldende waarde van het huis niet dekt. Huurwaardeforfait Het huurwaardeforfait be draagt nu 1,25 procent van de onroerendezaakwaarde die de gemeente heeft bepaald. Het bedrag moet jaarlijks door de huiseigenaar worden betaald. De Waarderingskamer vindt dat het huurwaardeforfait moet worden verlaagd, ter compensatie van de flink ge stegen waarde van huizen. In de Randstad steeg de waarde boven het gemiddelde. In Am sterdam verdubbelde de waar de van huizen zelfs. Anders dan in andere gemeenten wordt in Amsterdam van de peildatum 1 januari 1992 uitge gaan in plaats van de peilda tum 1 januari 1995. Op de peil datum vindt de waardevast stelling van huizen plaats. Op 1 januari 1999 werd op nieuw de waarde van huizen vastgesteld. Op 1 januari 2000 begint een nieuwe periode van vier jaar voor de onroerende- zaakbelasting. Door de fors ge stegen prijzen voorziet de ver eniging Eigen Huis grote pro blemen, want de woonlasten zullen er vanaf volgend jaar flink door stijgen. De Waarderingskamer vindt dat niet alleen het huurwaar deforfait dient te worden aan gepast, het instituut vindt dat gemeenten het tarief voor de onroerendezaakbelasting voor huiseigenaars ook moeten ver lagen. Wereldwijd buigen onderzoe kers zich over de relatie tussen een steriele en tochtvrije leef omgeving en de gezondheid. Het klinkt misschien een beetje tegenstrijdig, maar enig vuil en op z'n tijd wat ziektekiemen is net zo onontbeerlijk voor de gezondheid als verse lucht. De door een aantal weten schappers ontwikkelde 'hygië nehypothese' stelt dat de mens gedurende bijna de gehele ge schiedenis blootgesteld is ge weest aan vuil en ziektekiemen. Pas sinds een aantal decennia wordt de mens nog nauwelijks echt vies en blinkt het huis eveneens van properheid. Voor de ontwikkeling van het im muunsysteem geen louter po sitieve ontwikkeling, want wie nooit ergens aan blootgesteld wordt, kan ook geen natuurlijke afweer ontwikkelen. Gevolg: een zwakker gestel. Het staat inmiddels onomstote lijk vast dat het aantal astmapa tiënten de laatste decennia spectaculair is toegenomen. Hetzelfde geldt voor het aantal kinderen dat te kampen heeft met allergieën. Op een studie dag werd gesteld dat vijftien jaar geleden 7,5 procent van de bevolking klachten aan lucht wegen vertoonde en dat dit percentage nu verdubbeld is. Bij sommige wetenschappers leeft de angst dat deze vijftien procent binnen dertig jaar weer verdubbeld zal zijn. Het is niet te zeggen of bepaal de woningtypen ongezonder (of gezonder) zijn dan andere. Wel zijn woningen van na 1960 vaak vochtiger, doordat bij de bouw meer rekening werd ge houden met energiebesparen de maatregelen. Warmte wordt hierdoor beter vastgehouden, maar ook vocht en vervuilde lucht. Flatwoningen zijn veelal min der vochtig dan rijtjeswonin gen, vanwege de warmte uit de omringende, en vooral onder liggende ruimten. Een te voch tige woning is vooral goed voor de groei van huismijten, die weer slecht zijn voor de ge zondheid van de mens. Veel is wel te bereiken met een juist gebruik van de woning. Ventilatiesystemen worden na melijk nogal eens als hinderlijk ervaren, vooral vanwege de ge luidsoverlast. Ze worden niet of nauwelijks gebruikt, terwijl ze vaak wel aanwezig zijn en het binnenmilieu kunnen verbete- x r Foto: Leunis Vertinde Open geisers en niet damp- dichte vloeren zijn andere fac toren die de 'gezondheid' van het binnenmilieu bepalen. Sa menvattend staan deze voor vocht- en ventilatieproblemen. De oplossingen variëren van simpel - wat vaker een raampje openzetten doet al wonderen - tot complex: het aanbrengen van een compleet nieuw venti latiesysteem in huis, als dit niet meer werkt. Wat verwarring kan wekken, is de grote tegenstrijdigheid in de adviezen over het binnenmi lieu. Vanuit gezondheidsover wegingen moet er permanent een raampje openstaan, de po litie vindt dat het juist dicht moet - liefst met dievenklau wen om inbraak tegen te gaan - de brandweer waarschuwt daarentegen weer dat al die in braakwerende maatregelen de woning in gevallen van nood een stuk onveiliger maken; van uit milieuoverwegingen en met het oog op de ecotax moet het raampje juist weer dicht. Wat het belangrijkste is? Wonen met een goed gevoel, want van stress en tobben is nog nooit iemand beter gewor den. BouwGarant biedt garantie voor drie fases: de afbouwga- rantie in geval van faillisse ment van de aannemer en doorloopt tot de oplevering, de herstelgarantie, die loopt van de oplevering tot zes maanden daarna en de ga rantie tegen constructieve ge breken, die geldt van 6 tot 18 maanden na oplevering. In de vijf jaar dat BouwGarant nu bestaat, heeft zij niet al leen in omvang, maar ook in opzet een hele ontwikkeling doorgemaakt. Eerst uitslui tend geldend voor onder houdswerken, nu ook moge lijk voor incidentele nieuw bouw. Eerst opengesteld voor bouwwerken met een aan- neemsom tot 250.000 gulden, nu werkend met een boven grens van 500.000 gulden. Bron: Aedes I Mijn belangstelling gaat uit naar: C} I I 1 Advertentienr.:Adres: I I 2 Advertentienr.:Adres: I 1 3 Advertentienr.:Adres: I Achternaam:Voorletters: I I Geb. datum:....MA/ Ik heb een klantnummer: O ja O nee Mijn klantnummer is: lODLiOLH I (Als u een klantnummer heeft, hoeft u hieronder niets in te vul- j len) I Adres: I Postcode plaats: Overdag telefonisch te bereiken op (privé):,..,.,, Overdag telefonisch te bereiken op (werk): Naam partner:voorletters: I Ik betrek de woning met:personen I Mijn bruto gezinsinkomen is: per j I I maand/jaar I I Ik woon in een zelfstandige woonruimtej I O ja, sindsj O nee Economische binding I I O nee I O ja I I plaats van het werk: I aantal km woon/werk: I I I WONEN IN DE GROENE RUST VAN REIMERSWAAL Reimerswaal staat bekend om de rust die er is. Het is één van de weinige ge bieden in Nederland, die nog niet dicht bevolkt zijn. U kunt er heerlijk wandelen of fietsen. In Reimerswaal is er volop werkgele genheid. In Yerseke hebben we de mos sel- en oestercultuur. Hansweert richt zich op de scheepvaart. In Kruiningen is de procesindustrie goed ontwikkeld. Krabbendijke heeft haar fruitteelt en Ril land ontwikkelt zich op het gebied van transport. Wonen en werken kan dus heel goed samengaan in Reimerswaal. Heeft u interesse in één van onze wo ningen? Lees dan voor het invullen van de woonbon de onderstaande informa tie even door. DE SPELREGELS Bij elke advertentie .zijn de kenmerken van de woning vermeld. Daarbij is ook aangegeven voor welke doelgroep de woning is bedoeld. Als u aan die voor waarden voldoet, kunt u voor de woning- in aanmerking komen. Het als voorwaarde genoemde gezinsin komen bestaat uit alle bruto inkomens van het huishouden, uitgezonderd de in komens van gezinsleden jonger dan 18 jaar. Inkomen uit vermogen behoort tot het gezinsinkomen. SELECTIEVOLGORDE Als u over een urgentieverklaring be schikt, dan krijgt u voorrang voor een passende woning. Daarnaast spelen de woon-werk afstand en de woonduur een belangrijke rol in de volgordebepaling. Degenen die wer ken in Reimerswaal of in een naastgele gen gemeente, zijn economisch gebon den. Natuurlijk dient u wel te voldoen aan de gestelde voorwaarden. AANMELDING Heeft u interesse in één of meer wonin gen? Vul dan de woonbon in en stuur deze zo spoedig mogelijk op. U kunt per woonbon hoogstens op 3 advertenties reageren. Als u over een klantnummer beschikt, dan hoeft u het onderste deel van de woonbon niet meer in te vullen. U ont vangt een klantnummer, zodra u voor de eerste keer een woonbon heeft inge zonden. Bent u met in de gelegenheid om de Woningkrant door te nemen, dan kunt u ons een zoekopdracht geven. Wij zullen dan woningen voor u selecteren die aan uw wensen voldoen. Neem met ons contact op als u een zoekopdracht wilt geven. Als u voor een woning in aanmerking komt, nodigen wij u uit voor een nader gesprek en een bezichtiging. Mochten uw gegevens bij controle niet blijken té kloppen, dan vervalt het aanbod. Na de bezichtiging krijgt u één dag be idenktijd om definitief te beslissen. Als u geen bericht ontvangt, dan bent u niet geselecteerd voor een woning en kunt u reageren op de advertenties in de volgende Woningkrant. NADERE INFORMATIE Nadere informatie over het huren van een woning treft u aan in onze brochu re, die op ons kantoor verkrijgbaar is Heeft u vragen of opmerkingen over het huren van een woning van de Stichting AWR (voorheen Algemene Woning bouwvereniging Reimerswaal) dan kunt u ons bellen. Wij zullen u graag nader informeren. Woonbonnen dienen uiterlijk dinsdags aansluitend op de bezorging van deze Woningkrant vöör 12 uur in ons bezit te zijn. Ruime hoekwoning in zeer gewilde wijk met veel parkeergelegen heid. In mooie wijk, nabij het centrum aan een woonerf gelegen tussen woning, voorzien van een HR-combi-ketel. Waalstraat 16, Hansweert ADVERTENTIE 851 woningtype eengezinswoning aantal slaapkamers 3 huurprijs f777,37 beschikbaar per 1 oktober 2000 VOORWAARDEN Leeftijd vanaf 18 jaar Aantal personen 2 - 4 Inkomen vanaf f 3.000,00 Energiezuinige hoekwoning in het centrum van het dorp. De woning is voorzien van hetelucht verwarming. Sloestraat 17, Hansweert ADVERTENTIE 839 woningtype eengezinswoning aantal slaapkamers 3 huurprijs f576,92 beschikbaar per 15 september 2000 Aggerstraat 2, Rilland ADVERTENTIE 843 Zwartebessestraat 36, Krabbendijke ADVERTENTIE 848 VOORWAARDEN Leeftijd vanaf 18 jaar Aantal personen 2 - 5 Inkomen vanaf f 3.200,00 VOORWAARDEN Leeftijd vanaf 18 jaar Aantal personen 1 - 3 Inkomen vanaf f2.800,00 Spiervlietstraat 14, Rilland ADVERTENTIE 844 woningtype minder validenwo- ning aantal slaapkamers 4 huurprijs f 783,01 beschikbaar per 1 oktober 2000 VOORWAARDEN Leeftijd vanaf 18 jaar Aantal personen 1 - 4 Inkomen vanaf f 1.800,00 Hoekwoning met aanbouw (slaapkamer en douche), beneden ge heel rolstoeltoegankelijk. Er is parkeergelegenheid voor de deur. Roompot 15, Hansweert ADVERTENTIE 846 woningtype eengezinswoning aantal slaapkamers 4 huurprijs f 886,06 beschikbaar per 15 september 2000 VOORWAARDEN Leeftijd vanaf 18 jaar Aantal personen 2 - 5 Inkomen vanaf f 3.400,00 Ruime, goed geïsoleerde hoekwoning met parkeervoorziening in de straat. De zolderslaapkamer is bereikbaar met een vast trap. Schipperstraat 9, Yerseke ADVERTENTIE 847 woningtype eengezinswoning aantal slaapkamers 3 huurprijs f682,62 beschikbaar per 1 oktober 2000 VOORWAARDEN Leeftijd vanaf 18 jaar Aantal personen 1 - 3 Inkomen vanaf f 1.600,00 Enkele jaren geleden gemoderniseerde mooie starterswoning met voor- en achtertuin. De woning is voorzien van een HR-combi-ketel. Rustig gelegen tussenwoning, nabij het strandje. De woning heeft een open keuken en wordt voorzien van nieuw sanitair in douche en toilet. woningtype eengezinswoning aantal slaapkamers 4 huurprijs f820,55 beschikbaar per 10 oktober 2000 woningtype eengezinswoning aantal slaapkamers 3 huurprijs f754,71 beschikbaar per 13 oktober 2000 VOORWAARDEN Leeftijd vanaf 18 jaar Aantal personen 2 - 4 Inkomen vanaf f 2.200,00

de Faam | 2000 | | pagina 21