c r SOUBURG EVENEMENTEN Muskusratten in Neeltje Jans breed Festival1 smaLL saiL 18 en 19 augustus Door ons gedaen krijgt vorm WOENSDAG 16 AUGUSTUS 2000 /<Z BEW. EX. JAARGANG 101 - NUMMER 33 M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Voor meer informatie zie pagina 12 en 13 van deze krant De Zeeuwen hebben het hart op de juiste plaats. In de maanden september en okto ber komen 400 slachtoffers van de vuurwerk ramp in Enschede en directe aanverwanten een weekje op verhaal aan de West-Zeeuws-Vlaam- se kust. De gemeente Oostburg betaalt de reis- en verblijfkosten. Daarvoor is 20.000 gulden uitgetrokken. 100 Eigenaren van vakantiebun galows en stacaravans stellen spontaan hun accommodatie voor één of meerdere weken beschikbaar. Vertaald in geld gaat het om een bedrag van 80 tot 100.000 gulden. Ook in Mid den-Zeeland trekt men zich het lot aan van de getroffenen uit Enschede. De Stichting Zeeland Helpt Enschede komt met een vergelijkbaar ini tiatief. Er liggen brieven klaar voor campings, bungalowparken en particuliere eigenaren van vakantieonderkomens Midden-Zeeland Vanaf deze week worden de handwerken voor 'Door ons gedaen', de grootste mer klap ter wereld, ingeleverd om aan elkaar te worden gemaakt. Hoewel het uiteindelijke for maat van de merklap nog niet bekend is, lijkt het erop dat 'Door ons gedaen' ongeveer 139 meter lang gaat worden. Naast 259 persoonlij ke borduursels van deelnemende Zeeuwen, maken nog 19 andere borduursels deel uit van de merklap: de zeventien wapens van de Zeeuwse gemeenten, het wapen van de pro vincie Zeeland en een borduurlap met de kaart van Zeeland en een verantwoordingstekst. ervicebv m Best'f Sale! Imha computers software: Bij Walterland Neeltje Jans is een tijdelijke tentoonstelling geopend over muskusrat ten. De tentoonstelling is te zien tot 4 oktober in de Delta-Expo in het Topshuis. De expositie schetst een duidelijk beeld van het leefpatroon en daarmee de schadelijkheid van de muskus- en beverrat. Foto's, interactieve elementen en een hele reeks in natuurlijke houding opgezet te exemplaren zorgen voor een compleet beeld. Daarnaast wordt ook de Zeeuwse situ atie getoond. Beverrat ArbEïüsW^ Bureau 19 Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: muziekspektakel bel'oodsingdemo's de Koninklijke Schelde Groep is jari9 fotowedstrijd duikdemo's vloot show de mannen van de Koninklijke Marine Im/v] faam/ Zeeland haalt rampslachtoffers binnen door Peter Verdurmen en Ellen de Dreu Zeeland leeft mee met de slachtoffers van de vuurwerk ramp in Enschede. Op 13 mei werd een complete wijk weg gevaagd. De ramp kostte aan 21 mensen het leven. Tallozen verloren huis en haard. Enkele dagen na de ramp be sloot het college van Oost burg om de slachtoffers een hart onder de riem te steken. Een verblijf aan de kust kan helend werken, zo werd gere deneerd. De verhuurkantoren en campings werden ge vraagd om medewerking. De reactie overtrof de stoutste verwachtingen. Het Oostburgs college besloot daarop het be drag voor reis- en verblijfkos ten te verdubbelen tot 20.000 gulden. Samira de Kievit, ge meentevoorlichtster: „De me dewerking is enorm. Ook an dere bedrijven willen iets doen. Zo is er een tuincen trum dat bij ieder gezin een bloemetje bezorgt." De heer Lot stelt z'n vakantie bungalow in strandpark Scheldeveste bij Breskens een week beschikbaar. Toen hij werd benaderd door Jans Keymel van Verhuurbureau Breskens zei hij direct ja. „Als je geld geeft gaat dat in de grote pot, je weet niet wat er mee gebeurt. Dit is veel direc ter." De gemeente Enschede heeft de practische coördina tie op zich genomen. Walter Hooghiemstra, beleidsmede werker: „We werken met een prioriteitenlijst. Bovenaan de lijst staan de families die ver wanten verloren hebben. Ook mensen met psycho-sociale klachten hebben voorrang. De hulpverleners dragen men sen voor." In den lande zijn er meer van dergelijke initiatie ven, onder meer in Limburg. Zeeland springt er qua om vang echter uit, aldus Hoog- (advertenlie) hiemstra. De beleidsmede werker wil geen mediacircus rond de komst van de vuur werkslachtoffers naar Zee land. „De verhuurders wordt op het hart gedrukt om hier uiterst discreet mee om te gaan." Ook in Midden-Zeeland wordt hard gewerkt om de slacht offers te helpen. Coby Sluyter uit Kapelle richtte al vrij snel na de ramp de Stichting Zee land Helpt Enschede op. „Ik ben penningmeester van country westernvereniging Southern Riders en werd 14 mei gebeld door een country club uit Enschede. Met een paar mensen uit de vereni ging zijn we toen direct be gonnen met het inzamelen van spullen". Omdat er in het rampgebied geen directe be hoefte bleek aan tweedehands Coby Sluyter richtte de Stichting Zeeland Helpt Enschede op. De stichting probeert op verschillende manieren hulp te bieden aan de slachtoffers van de ramp. foto Anton Dingemanse huisraad stopte deze actie al snel. „Toen heb ik de stichting opgericht en ben ik geld gaan inzamelen. In eerste instantie vanuit Noord- en Zuid-Beve land, maar in juni sloot een groepje mensen van de Mid delburgse tattoo-studio Fine Line zich bij ons aan. Sinds dien zijn onze activiteiten Mid den-Zeeuws". Het initiatief van Oostburg om slachtoffers van de ramp naar Zeeland te halen voor een korte vakantie krijgt ook een Midden-Zeeuws vervolg. „Maar dat zal zeker UITZENDORGANISATIE garandeert werk! Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie elders in deze krant Vanaf het moment dat de bor- duurpakketten zijn uitgereikt is er overal in Zeeland met veel inzet en plezier aan 'Door ons gedaen' gewerkt. Tijdens de eerdere bijeenkomsten in de regio waren de eerste re sultaten van het borduren al te zien. Met de gekozen motie ven en voorstellingen leek zich een heel bijzonder beeld van Zeeland te vormen. De borduursters en borduurders kozen voor hun compositie bekende en onbekende motie ven. Ze zochten en vonden beel den die de eigen omgeving of het eigen leven typeerden. In (advertentie) De slimme scanner die uw creativiteit alle ruimte geeft Met HP Intelligent Scanning Technology HP PrecisionScan LT software (OCR geïntegreerd) Scant/kopieert met 1 druk op de scan- of copy knop Eenvoudig te installeren en snel door USB Ind. Adobe Photo Deluxe 3.0 Resolutie 600 dpi en 36-bits kleur- verwerking Windows 98 www.BestSale.nl Badhuisstraat 60, 438! LV Vlissingen, Tel.:0118 - 41 19 00, Fax: 0118 -41 19 11 de loop van deze week zal blij ken of dit bijzondere beeld van Zeeland inderdaad wordt gerealiseerd. Na 21 augustus worden alle 278 delen van de merklap 'Door ons gedaen' zorgvuldig aan elkaar gezet. Een precies en tijdrovend werk, want de bloemenranden aan de bo ven- en onderzijde moeten één ononderbroken geheel vormen. Over de hele lengte van 'Door ons gedaen' wordt aan de achterzijde een doek bevestigd. Ook worden voor zieningen aangebracht om het kunstwerk te kunnen expose ren. De begeleidsters van 'Door ons gedaen', Mia El- mont en Eef de Jonge, schat ten dat met dit werk zo'n twee maanden zijn gemoeid. 'Door ons gedaen' wordt aan het eind van dit jaar officieel gepresenteerd en aangebo den aan het provinciaal be stuur in de persoon van gede puteerde Gert de Kok, lid van het comité van aanbeveling van 'Door ons gedaen'. Maar liefst 259 Zeeuwen borduren de grootste merklap ter we reld. Daarmee wordt de mer klap naar schatting zo'n 139 meter lang, waarmee de mer klap van Bayeux - zeventig meter lang - op één meter na wordt verdubbeld. (advertentie) iMa GROEN COLLEGE GOES W garandeert werk! Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie elders in deze krant nog niet, zoals in Zeeuws- Vlaanderen, in de komende herfstvakantie zijn", weet Sluyter. „Er liggen nu zeshon derd brieven klaar om te ver sturen naar eigenaren van campings, bungalowparken en andere accommodaties. Daarin vragen we ze om ruim te beschikbaar te stellen voor de slachtoffers. En verder zijn we hard op zoek naar geld, want het naar Zeeland halen van die mensen kost natuur lijk nogal wat". Naar verwach ting zullen de eerste ramp slachtoffers zich dan ook pas volgend voorjaar in Midden- Zeeland laten zien. De opricht ster van de stichting vindt dat zeker niet te laat: „Ik woon in Kapelle, maar ben opgegroeid in Schiedam. En ik kan me nog goed herinneren dat er bij ons op het dorp gezinnen werden gezocht voor slacht offers van de waters noodramp in 1953. Gastgezin nen waren er genoeg, maar kinderen kwamen niet. Niet gek ook, zo vlak na de ramp. Want die ouders waren blij met de kinderen die ze nog hadden en hadden er geen behoefte aan om ze alleen er gens naar toe te sturen. Het jaar na de ramp was het wél heel druk met Zeeuwse kin dertjes". De stichting zal niet alleen kinderen naar Zeeland halen voor een welverdiende vakantie. „We richten ons heel bewust op gezinnen. Want ik denk, en nu redeneer ik zelf even als moeder van zes kinderen, dat je in zulke tijden juist zoveel mogelijk sa men moet blijven". Waterland Neeltje Jans geeft de geheimen van de muskusrat prijs. foto Waterland Neeltje Jans Op menige menukaart bij on ze zuiderburen prijkt de mus kusrat onder de naam 'wa terkonijn'. In Nederland is het dier meer bekend als gevaar voor de oeververdedigingen en an dere constructies. Muskus ratten graven namelijk holen en gangenstelsels in dijken, oevers en dammen. Een deel van de gangen ligt boven dien vlak onder de opper vlakte, waardoor onzichtbare valkuilen ontstaan. Daar naast doet de muskusrat zich te goed aan landbouwge wassen, wat hen ook niet ge liefd maakt bij boeren. De muskusratten in Neder land zijn oorspronkelijk af komstig van ingevoerde exemplaren uit Alaska. Dit gebeurde ruim tachtig jaar geleden toen er vijf exempla ren werden uitgezet op een buitenverblijf van een Oos tenrijkse graaf. De soort bleek zich uitstekend thuis te voelen en plantte zich ra zendsnel voort. Het gevolg was dat rond 1941 de eerste muskusratten (advertentie) garandeert werk Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie,elders in deze krant in Nederland werden gezien. En ook daar gaat het de soort voor de wind. Vreemd genoeg is de muskusrat geen echte rat. De soort behoort zelfs tot de familie van de muizen. En dat voor een dier dat ander halve kilo zwaar en, inclusief staart, een halve meter lang is. De beverrat is in 1930 vanuit Zuid-Amerika als pels- dier in Europa geïmporteerd. De pelsdierfokkerijen die niet rendeerden lieten de dieren vrij en zo verspreidden de beverratten zich. De Nederlandse dieren zijn vooral afkomstig van een populatie bij het riviertje de Roer in het grensgebied van Limburg en Duitsland. De beverrat is met zijn gewicht van maximaal tien kilo en een lengte van bijna een me ter een stuk forser dan de muskusrat. Het is volgens de overheden overduidelijk dat zowel de muskus- als de beverrat ui terst schadelijk zijn in Neder land. Provincies en water schappen zijn belast met de bestrijding. Zo werden enke le jaren geleden in het hele land maar liefst meer dan driehonderdduizend muskus ratten gevangen. De beverrat is nog lang niet zo talrijk, intensieve bestrij ding moet een verdere ex plosie va-n die soort voorko men. I pag- 15 Restaurant De Kluizenaer heeft nieuwe eigenaars. De zaak is overgenomen door Kees en Anneke Louws van Visüüs De Bakkêête. Het ondernemersechtpaar was al lange tijd op zoek naar een andere zaak. De Zeeuwse streekdracht-vereniging Ons Boeregoed bestaat tien jaar. De vereniging telt vijfhonderd leden en is daarmee niet alleen de grootste folkloristische vereniging van Zeeland, maar ook één van de grootste van Nederland. pag. Bij Cine City in Vlissingen gaat deze week de film Galaxy Quest in première. In de serie nachtelijke voorpremières die de bioscoop deze zomer verzorgd is zaterdagnacht de film Frequency te zien. In Yerseke treedt 19 augustus de Schots/Ierse folkband Ogham op. In en rondom de Kapel van Sint Maarten in Hoogelande wordt van 19 augustus tot en met 3 september het project Ode aan de Olm plaats. NiÉjykwJ pag. Met het nieuwbouwproject de Hooge Plaaten in Middelburg heeft Woongoed Middelburg de Zeeuwse architectuurprijs gewonnen. De architectuurprijs is in het leven geroepen door de Stichting Het Zeeuwse Gezicht. Consumenten kiezen steeds vaker voor producten en bedrijven met een keurmerk. Op die manier kiest hij of zij voor kwaliteit die door een onafhankelijke organisatie wordt gewaarborgd. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (01 18) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes (advertentie) Viaduct A58 krijgt rotondes Edelstenenbuurt advertentie li 11 tot .en.mét 20 augustus m. a wSchuifje va Ven, theetje drinken zaterdag 19 augustus VISPROEVERlJ In de Festivalkrant staan er in het tekst deel en het program ma soms verschillen de tijden vermeld voor bepaalde activi teiten. De tijden in het programma zijn de correcte. Op vrijdagmiddag zijn, in ver band met de uitvoering van werk, de loodsen van de Koninklij ke Scheldegroep niet toegankelijk voor het publiek. Festival Vlissingen Postbus 5.3 4380 AB Vlissingen

de Faam | 2000 | | pagina 1