Wielerkampioenschap vrije renners breed Rabobank stimuleert jeugdige paardrijders Middelburg plaatst informatiepanelen Mae-Uku houdt voor twintigste keer zomerfeest wsêêêèêsë: WOENSDAG 9 AUGUSTUS 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 32 WEKELUKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Het Nederlands Wielerkampioenschap voor Vrije Renners, dat zondag 27 au gustus gereden wordt in Heinkenszand, krijgt een grote en vooral ook sterke bezet ting. Meer dan driehonderd renners komen in actie op het zeven kilometer lange en se lectieve parcours, dat bij uitstek geschikt is voor een dergelijke titelstrijd. Het NK valt overigens samen met het Nederlands kam pioenschap voor junioren en nieuwelingen van de KNWU in 's-Heerenhoek. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Ruitersportvereniging De Scheldestad houdt 11 en 12 augustus een concours hippique op het saunaterrein in Vlissingen. een van de ru brieken tijdens dit concours heet de Rabobank TalentenRubriek, waarmee ook Rabobank Wal- cheren-Zuid meedoet met het landelijke Talen tenplan om jeugdige ruiters te stimuleren en te ondersteunen bij de beoefening van hun sport. De gemeente Middelburg heeft deze week twee nieuwe elektronische informatiepane len in gebruik genomen. Op de Middelburgse hoofdwegen de Schroeweg en de Sandberg- laan worden via de panelen binnenkomende automobilisten geïnformeerd over evenemen ten in de stad, wegomleidingen en welke par- keermogelijkheden er zijn. Klassieke muziek, films en toneel. Dat is in het kort wat er het komende najaar aan culture le manifestaties in het kader van de Zeeland Nazomer Festivals te doen is in Zeeland. Vorige week werd in Middelburg het programma van de Zeeland Nazomer Festivals gepresenteerd. De organisatie van de festivals heeft een klein boekje samengesteld waarmee de festivalgan gers kunnen kiezen wat vari hun gading is. De Zeeland Nazomer Festivals worden van 31 au gustus tot en met 24 september gehouden. Tango Reality-toneel Mobiel theater s i .v ÉS!!! 11111111 Het Molukse wijkcentrum Mae-Uku aan de Prins Hendrikstraat in Oost-Souburg viert donderdag 10 tot en met zaterdag 12 augustus voor de twintigste keer het Midzomerfeest. Op het programma staat onder meer theater, film, sportieve activiteiten, dans, muziek en een Mo lukse markt. Omdat het zomerfeest voor de twintigste keer wordt gehouden pakt Mae-Uku het dit jaar groot aan en zijn er diverse spon sors aangetrokken. De opbrengst van het zo merfeest is bestemd voor noodhulp op de Mo- lukken. Minikermis Pasar Maluku muziekspektakel' j befoodsingdemo's de Koninklijke Schelde Groep is jarig fotowedstrijd duikdemo's vlootshow de mannen van de Koninklijke Marine [m/v] K&C Computers Hobeinstraat 99-101 4381 PC Vlissingen Tel. 0118-440197 Fax 0118-430781 Philips 8x4x32 Rewriter nu voor 465,- Pioneer 16/40 speed DVD speler nu voor 365,- Kom gerust langs in onze nieuwe zaak. Wij leveren allerlei bekende A-merk artikelen voor uw pc. Ook stellen wij uw pc samen op maat naar uw wens. Snelle leveringen. We hebben een eigen website, kijk op: http:/www.kenc-computers.nl De organisatie van het NK 2000 is in handen van het wielercomité Vitesse in Heinkenszand en stichting Trimbelangen Midden-Zee land. Start en finish van het wielerfestijn zijn in de Dorpsstraat. Het parcours wordt tijdens de wedstrijden afgesloten voor alle verkeer. Het pu bliek wordt voor de feeste lijkheden opgewarmd door een optreden van de Zeeuwse band Surrender in De Stenge op 26 augustus. Het Nederlands kampioen schap staat open voor de categorieën cyclosportie- ven, veteranen en recrean ten, terwijl voor de eerste keer ook renners uit de sportklasse B van de KN WU mogen deelnemen. Dat heeft te maken met de sa menwerking tussen KNWU en De Vrije Bonden, die el- kaars licenties hebben er kend en het de renners zo mogelijk maken om wed strijden van beide organisa ties te fietsen. Bestuursvoorzitter Leo Bak ker van wielercomité Vites se zegt klaar te zijn voor het NK: „Ondanks het feit dat er op dezelfde dag het NK voor junioren wordt gehou den". Hij betreurt het dat beide evenementen samen vallen: „Maar daaraan was niet meer te ontkomen. We hebben al in september vo rig jaar duidelijk gemaakt dat wij op 27 augustus onze wedstrijd wilden houden. De toenmalige KNWU-con- sul zag daar aanvankelijk geen bezwaar in omdat de kans klein leek dat 's-Hee- renhoek op dezelfde dag een NK zou krijgen.' Daar voor waren meer kapers op de kust. Later bleek dat 's- Heerenhoek toch toestem ming kreeg. Toen was het voor ons niet meer moge lijk om een andere datum te prikken. We hopen elkaar niet in de wielen te rijden". Het programma voor het Nederlands kampioenschap in Heinkenszand begint om 10 uur, wanneer mannen tussen 40 en 49 zeventig ki lometer afleggen. Even la ter vertrekken achtereen volgens de mannen van 50 tot 60 (54 kilometer) en de vrouwen (42 kilometer). Rond 12 uur verschijnen de mannen van 16 tot en met 23 jaar (63 kilometer) en zes tig plussers (42 kilometer). Vanaf 13.30 uur fietsen mannen van 23 tot en met 30 jaar hun 98 kilometer, om 16 uur gevolgd door mannen van 31 tot 39 jaar. Souburger J. van de Weijgert is deze zomer te vinden in Renesse. Als parketsecretaris is hij mede belast met de uitvoering van het 'lik-op-stuk-beleid' dat de gemeente Renesse deze zomermaanden voert om excessen van baldadige jeugd tegen te gaan. Paul Sanders van de Herberg in Middelburg is sinds kort ook eigenaar van steakhouse De Tamboer aan het Plein 1940. pag- In Yerseke wordt zaterdag 19 augustus het jaarlijkse fes tival Mosselrock gehouden. Dit jaar treden onder meer Pink Carpet, Not James Dean en Racoon op. Bij Cine Ci ty in Vlissingen gaat de film Titan A.E. in première. In de nachtelijke voorpremière wordt zaterdag 12 augustus de film Romeo Must Die vertoond. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (01 18) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes (advertentie) Burgemeester Burgers Dolle donderdag Zonneboileraktie (advertentie) Unieke locaties Nazomer Festivals Het Rabobank TalentenPlan richt zich op ruiters van tien tot en met vijfentwintig jaar. Op lokaal of regionaal niveau kunnen zij tijdens concoursen hippique deelnemen aan een Rabobank TalentenRubriek, één van de categorieën waar in de ruiters, afhankelijk van hun ervaring, onderverdeeld zijn. De hoogst geplaatste jon ge ruiter of amazone in een dergelijke rubriek wordt uitge nodigd voor de TalentenSelec- tie, een dag waarop de aanleg van de deelnemers door erva ren, professionele trainers be oordeeld wordt op grond van protocollen die worden ont wikkeld door de Nederlandse Hippische Beroepsopleidin gen. Deze selectiedagen zul len regionaal worden opgezet en in totaal kunnen er enkele honderden ruiters aan deelne men. De beste ruiters en amazones worden uitgenodigd voor de TalentenClinic, met lessen die worden gegeven door Anky van Grunsven en Piet Raijma- kers en een aansluitende show, waaraan onder meer ook Olympisch medaillewin nares Tineke Bartels mee werkt. De overige deelnemers van de TalentenSelecties kun nen de clinic volgen vanaf de tribune. Verspreid over het land zullen vier van dergelijke TalentenClinics gehouden worden. De beste deelnemers aan de clinic worden op voor dracht van Van Grunsven en Raijmakers opgenomen in het Rabobank TalentenTeam, dat ingezet wordt voor shows en quadrilles, het rijden van dres suur in een groep, tijdens in ternationale evenementen in Nederland. Leden van het Ta lentenTeam krijgen bovendien de mogelijkheid voor het vol gen van trainingen bij Anky van Grunsven of Piet Raijma kers. De Rabobank hoopt door middel van dit TalentenPlan de jeugd te stimuleren om hun sport op een nog hoger niveau te bedrijven, los van de meer dan waardevolle trai ningsstructuur die door de hippische bonden is opgezet. Ook de directeur van de Rabo bank Walcheren-Zuid ziet het nieuwe plan als een mooie vervanging van de traditione le sponsoring die de Rabo bank sinds jaar en dag han teerde. „Alleen het plaatsen van een bord of het ophangen van een spandoek zijn vormen van sponsoring die een beetje achterhaald zijn. Door de Ra bobank TalentenRubriek tij dens het concours van De Scheldestad willen wij een bij drage leveren aan het helpen realiseren van de ambities van jeugdige ruiters, ledereen wil op zijn of haar niveau toch het maximale bereiken. Wij denken dat het deelnemen aan of zelfs al het bijwonen van een clinic door Anky van Grunsven en Piet Raijmakers voor heel veel ruiters een enorme uitdaging is. We zijn ook erg blij dat deze grote na men uit de Nederlandse hippi sche sport zo enthousiast zijn om met ons in dit plan samen te werken", aldus directeur De Waard. Middelburg is één van de eer ste gemeentes in Nederland die deze borden gebruikt om het verkeer te sturen. Het gro te voordeel is dat het verkeer vroegtijdig op de hoogte is van eventuele omleidingen of parkeerproblemen en daar re kening mee kan houden. Ook kan de informatie snel worden aangepast en nieuwe informa tie worden toegevoegd. Ande re gemeenten zien ook veel nut in de toepassing van elek tronische informatie langs in valswegen. De dynamische displays staan op palen en zijn ruim twee meter breed en bijna ander halve meter hoog. De techni sche mogelijkheden zijn enorm, maar eerst zal er goed bekeken worden hoe automo bilisten reageren op de pane len. Het mag niet zo zijn dat bestuurders worden afgeleid van de weg en er ongelukken ontstaan. De teksten op het scherm kunnen zowel van links naar rechts als van bo ven naar beneden worden af gedraaid. Voorlopig werkt Middelburg met drie kleuren. In de nabije toekomst komen er ook afbeeldingen op het in formatiebord. Er zijn weer bijzondere loca ties gevonden voor de evene menten van de Zeeland Nazo merfestivals. Een van die bij zondere locaties is de Middel burgse Abdij. Het plein van dit voormalige klooster vormt acht keer het decor voor de opera Curlew River (wulpen rivier) van Benjamin Britten. In deze op het veertiende eeuwse Noh-spel 'Sumidag- awa' geïnspireerde opera spe len Westerse monniken een Japans mysteriespel. Het le vert een wonderlijke symbio se op tussen de culturen van West-Europa en Japan. De be faamde kostuumontwerpster Emi Wada uit Japan werkt mee aan de productie in Mid delburg. Zij liet zich inspireren door zowel de kimono's van het middeleeuwse Noh- theater als door de witte pijen van de Norbertijner monniken die in vroeger dagen de Mid delburgse Abdij bevolkten. De Vlaamse componist Johan de Smet schreef het oratori um De Johannespassie voor een aantal vooraanstaande festivals in Nederland en Bel gië. Het oratorium is vrijdag 1 tot en met zondag 3 septem ber te zien en te horen in de tuin van de Sint Baafskerk in Aardenburg. Twaalf zangers en evenveel musici vertellen het lijdensverhaal van Chris tus in de vorm van een eigen tijdse mix van muziek, zang en video. Het oratorium wordt gebracht als openingsvoor stelling van het Festival van Zeeuws-Vlaanderen. De andere concerten van het Festival van Zeeuws-Vlaande ren spelen zich gewoon bin nen af. Al voor het twaalfde jaar komen orkesten van solis ten uit alle windstreken naar Zeeuws-Vlaanderen om mu ziek van hoog niveau te spe len. Het programma vermeldt onder meer het Vlaamse Cur- rende, het Franse pianoduo Laffite, het Orkest van de Achttiende Eeuw en het Buda pest Concert Orkest met het Nationaal Koor van de Ukrai ne. Hoogtepunten zijn de Ne derlandse première van de koorsymfonie 'Morgenrot' van de Belgische componist Piet Swerts door het Vlaams Radio Orkest en Koor en een pro gramma geheel gewijd aan Astor Piazolla door het Or- questa de Camara de Mayo de Buenos Aires. In het grens- dorpje Koewacht begint de Europese tournee van dit Ar gentijnse kamerorkest. Het be tekent voor Zeeuws-Vlaande ren de wereldpremière van het Concierto de Nacar van Piazolla voor orkest en drie solisten. Een broeikas bij het dorpjes Kapelle, met weids uitzicht over de akkers van Zuid-Beve land, is de speellocatie voor het toneelstuk De Drang, uit gevoerd door het Zeeuwse Theater Split. Letterlijk met de handen en voeten in de aarde en tussen een weelde van bloemen spelen zij het tra gisch, komisch drama over een hardwerkend tuinders echtpaar van de Duitse schrij ver Frans Xaver Kroets. Het le ven van Otto en Hilde wordt beheerst door een monster verbond tussen werk en hu welijk. Wanneer Frits, de broer van Hilde, op de tuinderij komt werken wordt het dage lijkse leven op grove wijze verstoord. Langzaam tekent zich een groot menselijk dra ma af. Sinds vorig jaar begint het filmseizoen in Zeeland. De Het Zeeuwse filmfestival Film by the Sea speelt zich voor een groot deel af bij Cine City in Vlissingen. tweede editie van Film by the Sea belooft opnieuw tiental len premières van Hollywood- producties en art-films, een malige vertoningen, specials en retrospectieven, filmma kers en acteurs, educatie en muziek-optredens. Het film festival zoomt in op de nieu we Spaanse cinema en wijdt een bijprogramma aan de im pact van literatuur op film. Onder de noemer 'Unre- leased' worden films getoond die verder niet in Nederland uitkomen. Film by the Sea speelt zich af in Cine City in Vlissingen, in het historische Schuttershoftheater in Mid delburg en in een mobiele filmzaal die voor de gelegen heid in het centrum van de Zeeuwse hoofdstad wordt ge plaatst. Het volledige pro gramma van Film by the Sea wordt 1 september bekend gemaakt. Het Zeeuwse film festival wordt van dinsdag 12 tot en met zondag 17 septem ber gehouden. In de Grote Kerk van Veere wordt 19, 21 en 23 september de opera I Due Foscari van Verdi uitgevoerd door het Zeeuws Orkest en het Zeeuws Philharmonisch Koor in sa menwerking met ParkOpera uit Amsterdam. I Due Foscari vertelt het waargebeurde ver haal van de Venetiaanse fami lie Foscari, waarin een vader gedwongen wordt zijn zoon te verbannen naar Kreta. Multi- projecties leggen een relatie tussen de lagune van Venetië en de waterrijke omgeving van Veere. Het minizine, zoals het pro grammaboekje van de Zeeland Nazomer Festivals is genoemd, kan worden aangevraagd via nummer 0118-659659. 4x i De Molukse Werkgroep Sou burg hield in 1981 het eerst Midzomerfeest. „Dat was de voorloper van Mae-Uku", legt Tonny Blaauw van Mae-Uku uit. „Dat was toen net na de roerige jaren zeventig en een groep jongeren wilde een feest voor zowel de buurtbe woners als mensen van bui ten de Molukse gemeenschap. Dat is ook eigenlijk altijd de opzet gebleven, om het ogen schijnlijke gesloten karakter van de buurt te doorbreken". Nu de huidige situatie in de Molukken met de dag ver slechtert verwacht Blaauw dat het dit jaar extra druk zal wor den op het Midzomerfeest. „We hebben dit jaar van vijf instellingen subsidie gekre gen, dat is jarenlang niet zo geweest. Zo kunnen we de opbrengst gebruiken voor noodhulp op de Molukken. Een van ons gaat het geld zelf brengen zodat we weten dat het ook inderdaad goed te recht komt. Geld sturen via de bank is ook al helemaal niet zo eenvoudig meer. Het grootste deel van het geld zal naar de vluchtelingenkam pen op de Molukken gaan en als doel op de lange termijn willen we werken aan de we deropbouw van het basison derwijs. We hebben een uitge breid netwerk op de Molukken en onze steun is echt bedoeld als humanitaire hulp, er zullen geen wapens van het geld ge kocht worden". Het Midzomerfeest speelt zich af in en rond het gebouw van Mae-Uku aan de Prins Hen drikstraat in Oost-Souburg. Donderdag 10 augustus wordt het feest om 13.30 uur geo pend met een theater-vertel voorstelling van Nel Lekatom- pessy. Nel Lekatompessy Om 13 uur begint de sport- en spelmiddag met onder meer een springkussen. Van 15 tot 17 uur staat een minikermis met een gekke fiets, bibber- spiraal, vier op een rij, klom- penspel, kip op stok en spij kerslaan op het programma. Tegelijkertijd wordt een le vend tafelvoetbaltoernooi ge houden. Vrijdagavond wordt er van 20 tot 24.30 uur een culturele avond gehouden met optre dens van het Flamenco Duo Alegria, de Surinaamse theatergroep Amazone, de Molukse cabaretier Daan Ta- nate en de Molukse band JWP. Zaterdag wordt van 10 tot 20 uur de kraampjesmarkt Pasar Maluku gehouden. Speciaal voor de kinderen is er een vrijmarkt en er zijn ook diver se muzikale optredens tijdens de Pasar Maluku. De zomerdriedaagse van de Stichting Mae-Uku wordt za terdagavond afgesloten met een grote feestavond die om 19.45 uur begint. Achtereen volgens zijn er optredens van Ujung Futuring, Lativa, Yong- ky Pattikawa, Tjakalelegroep Noes-a-lna en als klap op de vuurpijl de New Funk Experi ment met als speciale gast de vermaarde Molukse zanger Jopie Latul. Jopie Latul treedt zaterdag avond op in de Molukse wijk in Oost-Souburg. kreeg enkele jaren geleden een prijs voor haar werk als beste zwarte actrice in Neder land. Ze speelt al jaren theater en is bijna niet meer weg te denken ujt de Molukse theaterwereld in Nederland. Het stukt dat Lekatompessy in Oost-Souburg speelt gaat over conflictsituaties in de dierenwereld. Het verhaal wordt op een theatrale manier verteld. De officiële opening van het midzomerfeest volgt om 14.45 uur waarna van 15.15 tot 17.15 uur een film wordt vertoond en nader wordt ingegaan op de huidige situatie op de Molukken. Van 20 tot 22 uur is er een bingo en later op de avond worden er twee films vertoond. Vrijdag 11 augustus wordt er van 10 tot 12 uur een kinder- kook- en bakcafé gehouden. zaterdag 19 augustus 2 VISPROEVERIJ

de Faam | 2000 | | pagina 1