-Pr» r* -,r>n^ Tour-directeur weg van Zeeuwse 'Mont Ventoux' Small Sail Festival in Vtissingen breed Documentaire zee en kust Nachtmarkt op de boulevards Bruinvissen terug naar zee HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw met: WOENSDAG 2 AUGUSTUS 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 31 of zie de Woningkrant pag. 15 t/m 20 door Peter Verdurmen komt naar Zeeland, althans naar uit. Mogelijk besluiten Het Tour-circus daar ziet het Tour de France-directeur Jean-Marie Leblanc en de zijnen nog deze maand of Zeeland in 2004 in aanmerking komt voor een etappe. Axelaar Ap den Doelder, lid van het werkcomité 'Tour in Zeeland', is optimistisch. Harde toegezeggin- gen zijn nog niet gedaan door Tour-directeur Leblanc. Er zijn echter tekenen die erop wijzen dat Zeeland 'zijn' Tour-etappe krijgt. Hulst Vlissingen staat donderdag 17 tot en met zondag 20 augustus in het teken van de ma ritieme manifestatie Small Sail. Als aanloopha ven voor Sail Amsterdam doen talloze histori sche schepen de Scheldestad aan. Tegelijkertijd pakt de Vlissingse horeca uit met het Horeca Muziekfestival en het Mosselfestival. En Vlissin gen heeft nog een feestje te vieren: het hon- derdvijfentwintigjarig bestaan van scheepswerf De Schelde die na grote moeilijkheden eerder dit jaar weer aan een feestje kan denken. Visserij De verhouding tussen mens en natuur staat centraal in 'Nieuwe Stroming', een grote documentaire die Ireen van Dits- huyzen maakt over de zee en de Neder landse kust. In Zeeland worden onder meer opnamen gemaakt van de natuurontwikke ling op Schouwen, natuurgebied Saefting- he, de Westerschelde en Domburg. Op de Vlissingse boulevards wordt vrijdag 4 augustus van 20 tot 1 uur de jaarlijkse mid- zomernachtmarkt gehouden. KIKMM Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Vanuit het Dolfijnen Opvang en Researchcen trum op Waterland Neeltje Jans worden donderdag 3 augustus twee dolfijnen uitgezet in de Noordzee. Het gaat om de vrouwelijke bruinvissen Leonie en Romy, die met succes zijn voorbereid op terugkeer naar hun leefge bied. Met Leonie en Romy meegeteld zijn er de afgelopen jaren acht bruinvissen uitgezet van uit Neeltje Jans. http://2eeland.woonkeuze.nl BEW. EX. fstEin. Zaterdag 2 september komt Je an-Marie hoogstpersoonlijk naar Zeeland: die dag wordt de Delta profronde verreden. De Tour-directeur neemt die dag ook een kijkje in de in aanbouw zijnde Westerscheldetunnel. Het is bekend dat Leblanc wat heeft met bijzondere water bouwkundige werken. De hoge brug bij St. Nazaire staat bijna jaarlijks op het menu van de Tourrenners. Een Zeeuwse Touretappe betekent promotie op wereldschaal voor Zeeland en de tunnel, een waterbouw kundig werk van formaat. In mei had een Zeeuwse delegatie in Parijs een ruim drie uur du rend informeel onderhoud met Tour-directeur Jean-Marie Le blanc. De Zeeuwen hadden een brief van de provincie op zak, waarmee men zich officieel kandidaat stelde voor een etap pe in de Tour van 2004. Het ge sprek verliep, aldus Ap den Doelder, in een bijzonder plezie rige sfeer ('We hebben zelfs nog geluncht met Leblanc'). Tot verbazing van de Zeeuwen vroeg Leblanc of zij er niet voor voelden om reeds in 2003, dus een jaar eerder dan gepland, een etappe voor hun rekening te nemen. Leblanc moet nog of ficieel antwoord krijgen op dat verzoek. Duidelijk is inmiddels dat 2003 onhaalbaar is. Ap den Doelder: „Organisatorisch le vert het geen onoverkomelijke problemen op. Er is echter één maar, de tunnel. De vraag is of die op tijd klaar is. Directeur Buis van de Westerscheldetun nel kan nog geen exacte ople veringsdatum noemen. De Tourrijders moeten door de tunnel kunnen. Daar staan wij op." Wat Den Doelder betreft komt alleen 2004 in aanmer king. „De vraag van Leblanc verbaasde me zowiezo. In 2003 bestaat de Tour precies 100 jaar. Ik ging er van uit dat in dat jaar louter in Frankrijk zou wor den gereden." In de sportwe reld en dat geldt zeker voor de Tour hangt heel veel af van goede contacten. Ap den Doel der, in Zeeuwse wielerkringen bekend als de man van de In ternationale Juniorendriedaag- se, kent Leblanc inmiddels al een paar jaar. „Met louter een formeel briefje naar Parijs haal je zo'n Tour-etappe niet binnen. Men moet je kennen." De Axe laar heeft vrij toegang tot het Tour-dorp. Daar verkeert hij te midden van renners en oud renners, officials, journalisten en sponsors. „Frederique Ra- phanel, de tweede speaker van de Tour, ken ik inmiddels vrij goed. Leblanc is een heel druk bezet man. Af en toe krijg je de kans om hem kort te spreken. Dat soort contacten zijn goud waard." Overigens zal het in 2004 niet de eerste keer zijn dat de Tour-karavaan Zeeland aan doet: in 1958 zagen de inwo ners van Sluis en Aardenburg de renners langsflitsen. Intern is al het nodige gefiloso feerd over de finish/startplaats van de Zeeuwse Touretappe. Ap den Doelder opteert voor Hulst, en maakt daar geen geheim van. De nabijheid van Vlaamse steden als Antwerpen en Gent zou wel eens in het voordeel kunnen uitpakken van de Rey- naertstad, immers binnen een straal van 60 km van de start plaats moet hotelaccomodatie gevonden worden voor zo'n 3000 man. Den Doelder vraagt zich af of de 'overkant' zo'n aan tal kan behappen. Zeeland moet zich voorbereiden op een ware invasie: tienduizen den Tour-volgers, velen met een camper, zullen neerstrijken in de provincie. Ap den Doelder: „De campings in Zeeland kunnen een dergelijk aantal niet behap pen. In Frankrijk mogen de cam pers vrij langs de weg staan. Dat moet ook hier kunnen." Wie een Tour-etappe wil binnenha len moet centen hebben. In de wezig bij de opening. Niet alleen tijdens het festival zelf maar ook al daarvoor en daarna komen er bijzondere historische schepen naar Vlis singen. Van 11 tot ongeveer 20 augustus komen er Tall Ships naar Vlissingen die daarna naar Sail Amsterdam vertrekken. Zo zijn er bekende namen te verwachten als de Amerigo Vespucci uit Italië, de Arung Samudera uit Indone sië en Nederlands eigen Een dracht. De historische zeil schepen kunnen op het Sail- terrein worden bezichtigd en bewonderd. Het festival speelt zich af aan de Piet Heinkade, het Stationsplein en de Lampsinstraat en omgeving. De meeste schepen die aan het terrein liggen .afgemeerd kunnen tussen 11 en 18 uur worden bezichtigd en op een Het Small Sail Festival Vlissin gen staat dit jaar in het teken van 'heden en verleden van het varend volk'. Vlissingen heeft iets met de zee. De stad is niet alleen di rect aan het water gelegen, de stad heeft eeuwen van de zee geleefd. De visserij, de scheepsbouw en de overslag van goederen hebben in he den en verleden voor de inko mens van veel inwoners van de stad gezorgd. Small Sail wordt vrijdag 18 augustus of ficieel geopend bij de Zeehon- denwerf, nabij het Arsenaal in Vlissingen. Een Seaking heli kopter verzorgt dan een spec taculaire demonstratie van een reddingsactie. Een ge wonde zeeman wordt door de helikopter van een Vlaamse loodsboot gepikt. Ook het Scheldeloodsenkoor is aan- groot aantal schepen kunnen ook rondleidingen worden ge maakt. De Koninklijke Marine houdt van 18 tot en met 20 augustus open dag op het Scheldeterrein. Er kan een schip worden bezichtigd, het Korps Mariniers is aanwezig en een promotiebus en duik- tank van de marine kunnen worden bekeken. Tijdens de open dagen worden er onder meer reddingsdemonstraties gegeven met een Lynx heli kopter. Tijdens Small Sail wordt zater dag 19 augustus de visserij dag gehouden. De vismijn aan de Buitenhaven is van 10 tot 17 uur geopend en bezoekers kunnen er gratis éen visje ko men proeven. De visserijdag wordt door de gemeente Vlis singen georganiseerd omdat het een gemeentelijk bedrijf is met een jaaromzet van maar liefst zestig miljoen. De haven van Vlissingen is niet alleen de thuisbasis voor de Vlis singse visservloot maar ook de schepen van vissers uit Ar- nemuiden liggen doorgaans in Vlissingen. Aan de kade kan tijdens de visserijdag de vloot worden bewonderd en er wor den demonstraties gegeven van het koken van vis waarbij pers zijn verschillende bedragen genoemd. Ap: „Hou het ge makshalve maar op 500.000 gulden. Daar komen uiteraard nog allerlei kosten bij. Valken burg, heb ik begrepen, was een aantal jaren geleden al bij al een miljoen kwijt voor de etappe." Het geld zal geen punt zijn, meent de Axelaar. „De provin cie en enkele grote bedrijven in Zeeland willen er hun schou ders onder zetten. Ook al enkele landelijke sponsors hebben be langstelling getoond." De etap pe zal veel positieve publiciteit opleveren voor de waterrijkste provincie van Nederland, zo verwacht Den Doelder. De ren ners nemen in hun kielzog 800 journalisten en zo'n 120 persfo tografen mee. De tv-beelden en foto's gaan all over the world. De Westerscheldetunnel is op het diepste punt 60 meter min NAP. Dat maakt dat er voor de renners die rijden voor het bergklassement (de bolletjes trui) mogelijk nog punten te pakken zijn in de Mont Ventoux van Zeeland. Wie de bergpun ten wegkaapt wordt echter pas na enkele minuten duidelijk: vanuit de tunnel kunnen geen tv-beelden worden doorge seind. lekkere recepten te krijgen zijn. Speciaal voor de fijnproe vers is er ook een uitgebreide vistafel met naast binnenland se ook buitenlandse vissoor ten. Tijdens de visserijdag zijn er extra mogelijkheden om te kunnen parkeren bij de vis mijn. De Vlissingse en Arnemuiden- se vissers zijn niet de enige die zorgen voor lekkernijen uit de zee. Speciaal voor het Mosselfestival dat van 16 tot en met 20 augustus op de Zeilmarkt in Vlissingen wordt gehouden worden er vanuit Yerseke kilo's mosselen aan gevoerd. De deelnemende restaurants zullen op de Zeil markt de mosselen op ver schillende manieren bereiden, presenteren en verkopen. Het Mosselfestival wordt muzikaal omlijst door Notabene, Cao's Ark, The Waves en The Old Firm. En er is nog meer mu ziek in Vlissingen tijdens het Horeca Muziekfestival dat van vrijdag 11 tot en met zondag 20 augustus plaats vindt. Hoe wel het programma tijdens het ter perse gaan van dit ma gazine nog niet honderd pro cent rond was, treden op een podium op het Beilamypark in elk geval Piet Veerman, het Dutch Philharmonic Orches tra, Marianne Weber, de Niro en Van Dik Hout op. Van Ditshuyzen wil in de film ook de herdenking van de watersnoodramp in 2003 verwerken en eventuele aanpassingen van de Delta werken in de komende ja ren. In Voordelta, de nieuwsbrief van Rijkswaterstaat, vertelt de cineast waarom zij koos voor een documentaire over dit onderwerp. „Wie echt 'wilde natuur' wil zien en voelen moet volgens mij naar de kust toe en de zee opgaan. En wie wil zien hoe men sen met de natuur omsprin gen moet kijken naar wat mensen op zee en met de zee uitspoken. Dat is de re den waarom ik graag deze documentaire wil maken: het gaat over de verhou ding mens en natuur". Ditshuyzen wil met Nieuwe Stroming in beeld brengen wat er verandert op zee en aan de kust en de manier waarop Nederlanders met die zee en kust omgaan. Die veranderingen wil ze tonen tegen de achtergrond van zorgen, angsten en genoe gens die mensen hebben bij de zee en de kust. Om dat te realiseren volgt ze met haar team de gebeurte nissen aan de kust tot en met 2006. „Zo kunnen we bijvoorbeeld zien hoe de nieuwe stromingen in het beheer van de kust en de zee hun vorm krijgen, hoe visserij en scheepvaart zich ontwikkelen en hoe nieuwe grondstoffen uit zee wor den gebruikt in farmacie en cosmetica. Ook volgt Ireen van Dits huyzen de ontwikkeling van Zeeuwse natuurprojecten, waaronder Plan Tureluur aan de zuidkust van Schou wen, de plaatsing van wind molens op zee en de veran deringen van de recreatie en badplaatscultuur langs de kust. De documentaire wordt volgens haar geen droge opsomming, maar een boeiende en dramati sche film waarin ook gevoe lens aan bod komen. Bij voorbeeld liefde voor zee en kust en angst voor zware stormen en overstromin gen, ongelukken en redde loos verloren zijn in de on metelijk grote zee. Auteur Dirk van Weelden helpt haar bij het maken van het scenario en cameraman Pi- otr Kukla maakt in Zeeland opnamen voor de docu mentaire. Wethouder Th. Meijers opent om 20 uur de midzomernacht- markt bij Grand Café Ste- fano's met kanongebulder. Al le drie de boulevards zijn ge vuld met marktkramen waar door er een markt van maar liefst twee kilometer lengte ontstaat. Marktkooplieden vragen de aandacht met hun uitstalling, terwijl de stand werkers, de smaakmakers van de markt, het publiek probe ren te trekken met hun ver kooppraatjes. Op de Boule vard Bankert is ook een podi um gebouwd waar van 20 tot 23 uur oude klederdrachten worden geshowd door het Zeeuws Cultureel Erfgoed 'Ons Boeregoed' en Walacra. Ook worden er demonstraties gegeven door country dan cers. Op de Boulevard de Ruyter worden oude ambachten ge demonstreerd en het geheel wordt om 0.30 uur afgesloten met een spectaculair vuur werk. Bij Cine City in Vlissingen gaat de film Gone in 60 Seconds in voorpremière. Ook nieuw is de ijzingwekkende thriller Stir of Echoes van David Koepp, onder meer de schrijver van Mission Impossible en Jurassic Park. In de Nederlands hervormde kerk in Kapelle speelt zaterdag 5 augustus organist Charles de Wolff. Woningcorporaties Basco en Schelde Woongroep uit Vlissingen hebben onder de bewoners van het Middengebied een enquête verspreid waarmee de knelpunten in de wijk moeten worden geïnventariseerd. Daarnaast zijn beide woningcorporaties begonnen met het verkopen van huurwoningen. pag- 9 In Middelburg wordt zondag 6 augustus de manifestatie Kunst in de Openlucht gehouden. Zo'n negentig kunstenaars van binnen en buiten Zeeland tonen hun werk langs de oude kaaien in de monumentale straten en op de pittoreske pleinen van Middelburg. Triatleet Floris Jan Koole heeft aan de Kinderdijk in Middelburg de deuren geopend van zijn sportzaak Koole Sport. In de winkel worden niet alleen sportartikelen verkocht, Koole geeft ook adviezen en trainingsschema's aan (beginnende) hardlopers. Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (01 18) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes (advertentie) Kennismaking met wethouders Nieuwbouw crematorium mei overgebracht naar Neeltje Jans. Ook Romy heeft bewe zen dat ze goed achter de le vende vis kan jagen en dus te rug kan naar zee. Een helikopter van het Search en Rescue team van de Ko ninklijke Luchtmacht zorgt 3 augustus voor het transport van de bruinvissen. Begeleid door dr. Ron Kastelein, re- searchbioloog van het dolfina rium, vliegen Leonie en Romy naar de uitzetlocatie. Waterland Neeltje Jans en Dolfinarium Harderwijk wer ken al geruime tijd samen. Gestrande dolfijnen gaan di rect na hun vondst naar Fort Heerewich, het overdekte op vangcentrum van het dolfina rium in Harderwijk. Als ze her steld zijn, verhuizen de dieren naar Neeltje Jans. In het bas sin bouwen ze weer conditie op en leren ze opnieuw zelf vis vangen, zodat ze zich in open zee kunnen handhaven. Op Neeltje Jans wordt ook uit gebreid onderzoek verricht naar het voorkomen van ver drinking door dolfijnen in vis netten. Per helikopter worden bruin vissen Leonie en Romy don derdag naar een locatie zo'n honderdtachtig kilometer ten noordwesten van de Wadden eilanden. Het volwassen vrouwtje Leonie is acht jaar. Zij strandde bij Noordwijk op 4 december 1999 met ernstige verwondingen op haar kop en rug, waarschijnlijk ten gevol ge van een verstrikking in een visnet. Na een behandeling van vier maanden in het Op vangcentrum van Dolfinarium Harderwijk werd ze op 12 april van dit jaar overgebracht naar Neeltje Jans. Hier heeft ze be wezen dat ze goed levende vis kan vangen en ze heeft weer voldoende conditie opgedaan om weer teruggezet te wor den in haar natuurlijke leef omgeving. Romy is vier jaar en strandde in oktober 1998 op Texel met een verwonding in de oksel onder haar rechter borstvin, wat vermoedelijk de reden van stranden is geweest. Na een behandeling van ander half jaar in Harderwijk is ze 25 Ap den Doelder. foto Peter Verdurmen 5 -1

de Faam | 2000 | | pagina 1