i Nieuwe fietsroute langs Zeeuwse wijnboeren i Tolplein Westerscheldetunnel in aanbouw Open dagen in Buttinge pzc huLs-aan-huls kranten SSSSS regioredacteuren door Joep Bremmers Vier Zeeuwse wijnboeren hebben een fiets route langs hun bedrijven uitgezet. Er zijn twee routes van zo'n dertig kilometer en tus senstops kunnen worden gemaakt bij de bedrij ven. De noordelijke wijnroute doet Wijngaard de Druivengaerde in Wissenkerke en Wijngaard 't Vierendeel in Vrouwenpolder aan. Boonman's Wijnmakerij in Nieuwdorp en Wijnmakerij de Hellenburg in Oudelande zijn opgenomen in de zuidelijke wijnroute. Steeds meer agrarische bedrijven zoeken hun heil in de wijnmakerij nu de traditionele landbouw terug loopt. DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAGl ZONDAG: MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Groei Bessenwijn Twee Buttingse bedrijven houden vrijdag 28 en zaterdag 29 juli open dagen: de rodebes- senkwekerij van Bart Francke en de Middel landse Zeetuin van Wim Uilenbroek. In een grote tent in Borssele is vo rige week donderdag de starthan deling verricht voor de aanleg van het tolplein voor de Westerschel detunnel. Het tolplein wordt - be halve als locatie voor de tolinning - ook ingericht als serviceplaats. 12 FAAM/VLISSINGER Woensdag 26 juli 2000 COC - In het COC Café Goud- augustus de Nationale Herden- waard aan de Lange Noord- king ter nagedachtenis van de straat 52 in Middelburg wordt burgerslachtoffers in Neder- voortaan elke eerste en vierde lands Oost Indië. De herdenking Wie denkt naar Frankrijk te moeten afreizen om een wijn makerij te kunnen bekijken heeft het mis. Op Walcheren en Beveland zijn steeds meer bedrijven die zich toeleggen op het maken van wijn. Waarom zou dat in Vrouwen polder niet kunnen", vraagt wijnmaker Jurjen van Opstal van Wijngaard 't Vierendeel in Vrouwenpolder zich af. „Vrou wenpolder heeft bijna de meeste zonuren van heel Ne derland, misschien kan het wel nergens zo goed als in Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Vismarkt Middelburg, an tiek- en ambachtenmarkt, 9 u. Waterland Neeltje Jans, jeugd circus Hogerop, 18 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvi- deofim, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Water land Neeltje Jans, demonstra tie volksdansen door Medio Burgum, 18 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, nachtwandeling, 23 u. Markt Middelburg, boerenmarkt, 9 u. Waterland Neeltje Jans, roofvogelshow, 18 u. Fort Rammekens Ritthem, ex cursie door het natuurgebied Rammekenshoek en het Fort Rammekens, 14 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostka pelle, rondleiding 'Keutek- tocht', 14 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Zwemschool De Pa rel Domburg, babyzwemmen, 15 u. Markt Middelburg, boeken- en verzamelmarkt, 11 u. Kunstwerk tegen over Wooldhuis Vlissingen, natuur wandeling door het Nollebos langs duinen en zeedijk, 19 u. Waterland Neeltje Jans, de monstratie Volksdansen door Medio Burgum, 18 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fort Ramme kens Ritthem, excursie door het natuurgebied Ramme kenshoek en het Fort Ramme kens, 19.30 u. Waterland Neeltje Jans, jeugdcircus Ho gerop, 18 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, darten, 19 u. Jongerencentrum Mid gard Middelburg, grootbeeld videofilm, 20 u. Waterland Neeltje Jans, roofvogelshow, 18 u. Clubhuis Willen is Kun nen Vlissingen, wandelmor gen voor 50-plussers, 9 u. Gasthuiskerk Middelburg, open huis, 10.30 u. Vrouwenpolder". Wijngaard 't Vierendeel is één van de vier Zeeuwse wijnmakerijen die in de Zeeuwse Wijnroute zijn op genomen. Jurjen en zijn vrouw Clementine van Opstal zijn in 1997 van de teelt van appels overgeschakeld op het maken van appelwijn en ap- pelcider. „Commercieel ge zien was dat een logische stap", verklaart Van Opstal. „De appels brengen niets meer op. Door de fusies van de veilingen zijn de kleine te lers buiten de boot gevallen. We zijn toen begonnen met appelcider en appelwijn te maken want dat werd hier nog nergens gemaakt". Van Opstal heeft nu ook een fors perceel met druiven aange plant. „We hebben hoge ver wachtingen van de druiven- wijn. We willen er een mooie, pittige muskaatachtige wijn van maken". Spijt heeft Van Opstal nog nooit gehad van de overstap van appelteelt naar wijnmakerij. „Het heeft te maken met de frisheid van de ondernemer. Als je een andere kans krijgt moet je die durven pakken. Zowel mijn vrouw als ik heb ben nu ook nog een volledige baan in het onderwijs. Maar over zo'n tien jaar loop ik te gen de vijftig en dan willen we van de wijnmakerij kunnen leven". Samen met drie andere wijn boeren heeft Van Opstal de Zeeuwse Wijnroute samenge steld. „Eigenlijk om wat meer bekendheid aan onze sector te geven. Na de zomer willen we Wijnmaker Jurjen van Opstal uit Vrouwenpolder. een stichting oprichten voor verdere samenwerking. We wisselen nu ook al kennis uit en gaan dan ook bekijken of er nog meer bedrijven zich bij ons kunnen aansluiten". Want het aantal wijnmakers in Zee land is nog steeds aan het groeien. „Toen we hier begon nen lachte iedereen ons uit", herinnert Van Opstal zich. „Sindsdien zijn er al weer ne gen hectare druiven aange- pland voor de wijnproductie, het is dus een groeiende be drijfstak". Het bedrijf van Van Opstal is opgenomen in de noordelijke wijnroute die ook de Duiven- gaerde in Wissenkerke aan doet. Wijnmakers Niek en Lidy Reijnen hebben onlangs hun bedrijf fors uitgebreid en vijf endertig druivenstokken aan- gepland. Naar verwachting kan de eerste wijn van de nieuwe wijngaard in 2002 worden geproefd. De zuidelijke wijnroute voert langs de wijnmakerij van Lou en Tonny Boonman in Nieuw dorp en Wijnmakerij de Hel lenburg van Henk en Resjan Nieuwdorp in Oudelande. Lou en Tonny Boonman timmeren al sinds 1993 aan de weg met hun Borselse bessenwijn. Van oudsher worden er op grote schaal zwarte bessen geteeld in de zak van Zuid-Beveland. De wijn wordt puur natuur ge maakt, zonder toevoeging van geur-, kleur- en smaakstoffen. Naast wijn maakt de wijnma kerij ook sappen, sauzen, jams en chutney's. Wijnmakerij De Hellenburg in Oudelande is pas dit jaar geo pend. De naam Hellenburg is te danken aan het kasteel dat in vroeger tijden iets verderop in het dorp Baarland heeft ge staan. Dankzij de zeeklei, de be schermde ligging tussen de dijken, het hoge aantal zonu ren is de zak van Zuid-Beve land sinds jaar en dag uiter mate geschikt voor de teelt van fruit. Foto Edwin Marlissa Henk en Resjan Nieuwdorp maken appelwijn en wijnen van bessen en vlierbloesem. De twee wijnroutes staan be schreven in de brochure De Zeeuwse Wijnroute die ver krijgbaar is bij de deelnemen de bedrijven en de VVV-kanto- ren op Walcheren en Beve land. De wijnroute kan elke dag worden gereden maar wie ook een rondleiding door de bedrijven wil kan in juni en augustus terecht op woens dag- en donderdagmiddag van 13 tot 16 uur. In septem ber worden er alleen op woensdagmiddag van 13 tot 16 uur rondleidingen gegeven en buiten het seizoen op af spraak. Zowel vrijdag als zaterdag worden er om 11, 13 en 15 uur rond leidingen gegeven in de rodebessenkwekerij aan de Middel vrijdag van de maand 'fresh Fri day' gehouden. Naast trendy dance-tunes worden er dan frui tige cocktails geschonken. De dresscode is gewaagd, sexy of trendy maar is niet verplicht. Gevonden - Bij de politie op Walcheren zijn in de periode van 10 tot en met 18 juli de vol gende gevonden voorwerpen aangegeven. Een bromfietskap, vier armbanden, negen bank- pasjes, drie brillen, fototoestel, autotelefoon, drie mobiele tele foons, drie klantenkaarten, vi deokaarten, drie identiteitskaar ten, pasfoto, twee ziekenfonds pasjes, colbertjasje, benzine dop, bromfiets, fietsen, zeven portemonnees, reisdocument, ring, zeven sleutels, sleutelbos, handtas, twee plastic tassen, linnen tas en een telefoonkaart. De voorwerpen kunnen tijdens kantooruren worden opgehaald op het politiebureau in Middel burg. Beachvolleybal - In de kern van Zoutelande wordt donder dag 27 en vrijdag 28 juli een beachvolleybaltoernooi gehou den. De classificatiewedstrijden worden donderdag van 13 tot 20 uur gehouden, gevolgd door aerobic dansen. De finalewed strijden vinden vrijdag van 11 tot 18 uur plaats waarna er een beachparty in Zoutelande wordt gehouden. De velden zijn uitge zet in de Langstraat die speciaal voor de gelegenheid is voorzien van een dertig centimeter dikke laag zand. Hatha Yoga - Vanaf septem ber geeft Jose Spangenberg een cursus Hatha Yoga in Oost-Souburg. Cursisten ne men alle lichaamshoudingen aan die erop gericht zijn li chaam en geest beter te leren kennen. Met behulp van adem halingsoefeningen leren deel nemers het lichaam op te la den met levensenergie, waar door er een gevoel van energie en ontspanning ontstaat. Inlich tingen en/of aanmelding, tel 0118-474938 Rommelmarkt - De Hervorm de gemeente Oostkapelle houdt donderdag 3 augustus haar jaar lijkse rommelmarkt/bazaar op het parkeerterrein van de kerk aan de Dorpsstraat. De rommel markt duurt van 9.30 tot 17 uur, om 11 uur er is ook een verkoop per opbod. De opbrengst is be stemd voor de Hervormde ge meente en het project 'Zeeland helpt Cambodja'. Oorlogslachtoffers - Samen met de Indische Pensioenbond houdt de Vereniging Kinderen uit de Japanse Bezetting en de Bersiap 1941-1949 zaterdag 19 wordt gehouden in het Stads park Hattem in Roermond en begint om 13.30 uur. Zomerfeest - Van donderdag 10 tot en met zaterdag 12 augus tus houdt de Stichting Mae-Uku haar jaarlijkse zomerfeest in en rond de Molukse wijk in Oost- Souburg. Het festijn staat voor een deel in het teken van de moeilijke situatie in de Molukken op dit moment. De opbrengst van het zomerfeest is bestemd voor directe humanitaire hulp aan de slachtoffers in met name de vluchtelingenkampen. Evenementendag - In Zoute lande wordt donderdag 3 augus tus de folkloristische evene mentendag gehouden. Van 14 tot 24 uur zijn er in de Langstraat en rondom de kerk diverse attracties waaronder een wedstrijd ringrijden in origi nele Walcherse klederdracht door ringrijdersveremging De Zandruiters. Ook worden er ou de ambachten gedemonstreerd zoals touwslaan, kantklossen, babbelaars maken en gareel ma ken. Het klederdrachtmuseum van P. Melis is present met een collectie en dansgroep Medio- burgum laat Zeeuwse volksdan sen zien. Supercross - In Aagtekerke wordt vrijdag 28 juli een super cross gehouden op het voor de gelegenheid aangelegde crossterrein op de hoek van de Pekelingseweg en de Aagte- kerkseweg. De wedstrijden be ginnen om 15.30 uur. Er wordt gereden in de klassen local heroes, 65 cc, 85 cc, vetera nen, 125 cc super, 250/500 cc super en de bromfietsklasse. De wedstrijden zijn georgani seerd door Motorclub De Peke- linge. Gevonden - In de periode van 17 tot en met 23 juli zijn bij de Walcherse politie de volgende gevonden voorwer pen aangegeven: veertien bank- en girobescheiden, dek bedhoes, kinderbril, fototoe stel, vijf mobiele telefoons, bi bliotheekpas, bouwtekening, twee klantenkaarten, geld, twee kinderwagens, vier hor loges, drie identiteitsbewij zen, twee lidmaatschapskaar ten, paspoort, vijf rijbewijzen, halsketting, zes kledingstuk ken, kunstgebit, fietsen, por tefeuilles, portemonnees, twee reisdocumenten, vriend- schapsring, kinderschoen, drie sleutels, autosleutel, drie bromfietssleutels, vijf sleutel bossen, sleuteletui, tas, twee kentekenbewijzen, reis- en kredietbrief en twee telefoon kaarten. burgseweg in Buttinge. Kweker Bart Francke vertelt tijdens de rondleidingen wat er allemaal bij de bessenteelt komt kijken. De rondleiding door de kwekerij begint in de aangrenzende Mid dellandse Zeetuin aan de Middelburgseweg 17. De tuin kan beide dagen van 10 tot 17 uur worden bezichtigd. Het is voor het eerst in Nederland dat in een openbare weg door een naamloze vennoot schap een tolplein wordt aangelegd. Daarvoor was zelfs een speciale wet nodig, waarin gelijk geregeld is dat de NV Westerscheldetunnel de tunnel gedurende dertig jaar mag blijven ex ploiteren. Met de gemeente Borsele is nauw overleg gevoerd over het concept van het plein. De starthandeling werd dan ook verricht door J. Huisman, hoofd ruimtelijke ordening en mi lieu van de gemeente. Hij werd daarbij geassi steerd door J.C. van Houte, senior beleidsme dewerker van de NV Westerscheldetunnel. Het tolplein krijgt per rijrichting zes stroken waarin betaald kan worden. Dat kan met contant geld, credit cards of een abonnementskaart waar mee op afstand snel elektronisch kan worden betaald. De servicefunctie die het tolplein verder krijgt omvat een benzinestation met horecagelegen heid, een carpoolplaats en een busstation met fietsenstalling. De aanbesteding voor benzine en horeca activiteiten vinden nog dit jaar plaats. De omgeving van het dorpje Borssele wordt gekenmerkt door rechte wegen en vierkante percelen. Het tolplein wordt dan ook opgezet zoals de boomgaarden in de omgeving: een vierkante windsingel van populieren zal straks het tolplein omsluiten. Op het plein zelf wor den bloesembomen geplant. Zoeken: Op deze luchtfoto zijn de contouren van wegen en tolplein al goed te zien. Ook is het caisson te zien dat deze zomer nog in het water gelaten zal worden en daar de inrit van de tunnel zal zijn. foto Anton Dingemanse Cm/vD Uitgeverij Provinciale Zeeuwse Courant BV maakt deel uit van Wegener N.V. Zij is onder meer uitgeefster van het regionaal dagblad PZC, een aantal huis-aan-huis kranten en speciale uitgaven zoals het Zeeland Recreatie Ma gazine. De uitgeverij telt ruim 250 medewerkers en is gehuisvest in een mo dern bedrijvencomplex aan de rand van Vlissingen. Functie Wij zoeken enthousiaste journalisten met oog en gevoel voor de lokale en regionale verslaggeving. Hij of zij is in staat om daar helder en levendig verslag van te doen. De regioredacteur m/v die wij zoeken draagt zorg voor de redactionele inhoud van de onder zijn/haar vallende ti- tel(s), alsook de redactionele invulling van onder meer woningkranten, autokranten en het Zeeland Recreatie Magazine. Blad- en redactieformule zijn uitgangspunt bij de inhoudelijke afwegingen van het werk. Het gaat vooralsnog om een tijdelijk dienstverband. Taken Schrijft en redigeert artikelen over allerlei onderw erpen die betrekking hebben op de regio. Begeleidt freelance (foto)medewerkers. Ziet toe op de journalistieke kwaliteit van het werk. Onderhoudt en ondersteunt contacten met externe relaties van de redactie in de regio. Is nauw betrokken bij de ontwikkeling van het product. Ziet toe op de juiste opmaak van de krant(en). Profiel De kandidaat die wij zoeken beschikt over veel organisatie- en im provisatievermogen, beschikt in hoge mate over communicatieve vaardigheden, heeft kennis van tekstverwerking, is absoluut stressbestendig en beheerst de Nederlandse taal in woord en geschrift. Ruime journalistieke vaardigheden zijn een pre. Opleiding Onze kandidaat verricht zijn/haar werk op HBO-niveau, bij voorkeur School voor Journalistiek. Uw reactie Belangstellenden voor deze functie worden verzocht binnen veertien dagen na verschijning van dit blad hun reactie met c.v .te richten aan Redactie PZC huis- aan-huis kranten, Postbus 18, 4380 AA in Vlissingen, t.a.v. A.A. Hanneman.

de Faam | 2000 | | pagina 12