BTZ-directeur: meer Zeeuwse identiteit uitdragen Hoogaarzen zeilen om het hardst JWMl Staatscircus Moskou op bezoek Meer faciliteiten strand Zoutelande Kunst op het fort Finale uitverkoop t/m za 29 juli omputer Express WOENSDAG 19 JULI 20 33SgC JAARGANG 101 - NUMMER 29 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN COMPUTER PROBLEMEN? BEL Walcheren Telefoon 0118 - 415546 Als het aan Ron de Reus lag, zou de toerist het veel meer voor het zeggen hebben in Zeeland. Althans als het gaat om het toeris tisch product. De provincie - aldus de directeur van het BTZ (Bureau voor Toerisme Zeeland) - is te lang blind gevaren op zon, zee en strand. De Zeeuwse identiteit moet worden uitgedra gen. Daar vraagt de consument om. In novem ber vorig jaar lanceerde het BTZ een strategi sche visie waarin al die gevoelens en wensen zaten verwoord. „Investeren in het Zeeland ge voel", luidde het credo toen als antwoord op het consumentenonderzoek. Cultuur en natuur Zeeuwse dracht ©OGMMQK] 1 1 - - - 15 In Veere wordt zaterdag 22 juli de Hendrik Wil lem van Loon Hardzeildag gehouden. Zo'n der tig hoogaarzen, hengsten en platbodems die van oorsprong voor de visserij gebruikt werden, nemen deel aan de wedstrijd. Als speciale gast is dit jaar het vijfendertig meter lange Noorse zeilschip Mathilde uit 1884 aanwezig. De wed strijd duurt van 10.15 tot ongeveer 16 uur. 17 Wethouder M. Brouwer-te Roller verricht vandaag (woensdag 19 juli) de officiële openingshandelingen bij de drie nieuwe voor zieningen die zijn aangebracht bij de overgang 't Pauwtje. De bestaande speeltuin is opnieuw ingericht en voorzien van vier nieuwe toestel len, er is een toiletunit aangebracht inclusief voor gehandicapten en er is een hellingbaan aangebracht om rolstoelgebruikers verant woord toegang tot het strand te geven. Fort Rammekens is de komende maanden de cor voor werken van Marianne van der Kooij, Anneke de Witte en Deirdre Mc Loughlin. Het betreft sculpturen van uiteenlopend materiaal en vorm die zijn geplaatst in de robuuste con touren van het half door de natuur overwoe kerde fort. De tentoonstelling is nog te zien tot en met 27 augustus. X co Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Service aan huis, ISDN Soft-/hardware installatie www.computerexpress.nl E-mail: mail@computerexpress.nl door Ad Hanneman In de discussie rond de Zeeuwse identiteit als ver koopbaar toeristisch product lopen twee rode draden, nage- noegt parallel. De ene is de smaak en het gevoel van die Zeeuwse identiteit, de andere is de voeding er van. Identiteit moet toch wel gevoed worden door een gezonde vlaag chau vinisme. Maar de Zeeuw is eerder geneigd zich weg te cij feren, te vergeten dat de ge schiedenis van deze provincie bepalend is geweest voor de vaderlandse historische feiten. Zuinig met opscheppen mis schien? „We doen heel veel met die identiteit, maar nog niet ge noeg", verwoordt De Reus de voortgang naar aanleiding van het rapport 'Bouwen aan Zeeuwse Sferen' waaruit de strategische visie werd gedis tilleerd. Hij noemt als voor beeld het Rondje Pontje. „Zee land had vroeger geen vaste verbindingen zoals de Pijler- dam en de Oosterscheldebrug. Het verkeer tussen de eilanden ging per veerboot. Op allerlei plaatsen voer een schip naar een overkant. Dat gegeven hebben we in ere hersteld en het blijkt succesvol. Dat is au thentiek. Maar ook Zeeland nu heeft van alles te bieden dat echt Zeeuws genoemd kan worden. Het Straatfestival in Vlissingen, het Schaapscheer- derfeest in Nisse en de Folklo ristische Dagen in Middelburg zijn daar een voorbeelden van, maar ook de attracties op Neeltje Jans". Uit het consumentenonder zoek - dat overigens onder meer werd uitgevoerd om de vooraanstaande toeristische plaats te behouden - noemde de consument bij Zeeland cul tuur en natuurbeleving op de eerste plaatsen. Het authentie ke van Zeeland kreeg daarbij een belangrijke plaats. En cul tuur is uiteraard een breed be grip. De Reus noemt wat voor beelden. „Wat veel mensen niet weten is dat we in Zeeland vier wijn boeren hebben. Dat is natuur lijk reuze interessant. Daarom hebben we De Zeeuwse Wijn route in kaart gebracht. Geïn teresseerden kunnen nu met een de gids in de hand die wijnroute maken. Die wijnrou te heeft trouwens te maken met de vernieuwingen die plaatsvinden op het platte land. Voorheen waren die wijnboeren vooral fruittelers". Er is overigens een noordrou te tussen Vrouwenpolder en Wissenkerke en één zuidroute tussen Oudelande en Nieuw- dorp. Met wat er onder de toe risten kennelijk leeft is De Reus en de zijnen aan de slag gegaan met het bedrijfsleven. Het eerste resultaat is er al. In het weekeinde van 16 en 17 september wordt De Smaek van Zeeland op het Abdijplein gehouden. Naast een boeren- markt koken koks Zeeuwse producten die staan uitgestald in een kring op het provincie plein in Middelburg. Ook is er een podium waar Zeeuwse ar tiesten optreden. Toeristen, maar ook eigen mensen, legt De Reus uit, kunnen dan tege lijkertijd proeven. „Het abso luut geen kopie van de Stad houdersfeesten die destijds in Middelburg werden gehou den. Het is een volkomen nieuwe vorm van bezig zijn met de consument en hem fei telijk op zijn wenken bedienen. Het moet een Zeeuws feest worden met een uitstraling tot ver buiten de provincie". Bij eigen Zeeuwse identiteit wordt het schrikbeeld opge- BTZ-directeur Ron de Reus: „Stap voor stap moeten we verder en alert zijn voor bewegingen in de marktü. foto Edwin Marlissa roepen dat er straks dames en heren zich voor een dagloon in de originele dracht hijsen. De Reus wijst die veronder stelling naar het rijk der fabel en. „Zoiets kan natuurlijk niet. Zoiets hoort bij folklore. Ik vind het doodgewoon dat mensen die ringrijden met sje zen in dracht deelnemen. Dat hoort er stomweg bij. Maar die folklore moet je wel in stand houden. Ook dat is in het belang van het toerisme. We moeten daar samen het bedrijfsleven wegen met voor vinden om te bewandelen. Net zoals het bedrijfsleven enorm blij is met het feit dat Zeeland Natuurmaand is veranderd in Zeeland Natuurland. In elk sei zoen heeft de Zeeuwse natuur wat te bieden. Het bedrijfsle ven springt daarop in met bij voorbeeld arrangementen". Maar er moet nogal wat ver anderen. Mensen gaan vaker met vakantie en meer op reis. Maar er zijn minder overnach tingen. Uit het continu vakan tie onderzoek van overnachtin gen van Nederlanders in hun eigen land kwam dat vast te staan dat in 1999 9.63 miljoen overnachtingen werden geteld en in 1995 10.2 miljoen. Maar het aantal vakanties was ho ger. „Mensen gaan vaker, maar minder lang", stelt De Reus vast. „Er is dus een noodzaak om te veranderen. We moeten ruimte hebben voor innovatieve productont wikkeling. Op basis van die ruimte en die ontwikkelingen kunnen we standhouden en het product aantrekkelijker maken. Maar dat gaat niet in één keer. Stap voor stap moe ten we verder en alert zijn voor bewegingen in de markt. Zo kunnen we het redden en de toerist een aangename va kantie bieden. Want komt die toerist thuis en vertelt daar hoe heerlijk het is in Zeeland, dan bereik je mond op mond reclame. En daar valt geen stok tussen te krijgen". Kees-Jan Mol en zijn vrouw Jacobien runnen nu het bedrijf, dat door grootvader Mol in de jaren vijftig werd opgericht. Onlangs openden ze een nieuwe werkplek aan de Gerbrandystraat 41 A. De Kapper aan de Korte Geere in Middelburg mag sinds eind juni het keurmerk Masters of Hair op de gevel hangen. Volgens eigenaar Margriet van der Bijl is het de eerste kapsalon in Zeeland die deze titel mag voeren. pag. Op de Vlissingse Boulevard Evertsen, bij de Strandveste en de Sardijntoren komen woensdag 9 augustus verschillende hulpverleningsorganisaties niet alleen hun reddingsmaterieel tonen, maar vooral wat ze er mee doen en hoe dat gebeurt. Willem Walcheren's Speelkasteel is uniek voor Zeeland. Het bestaat uit een ruim zes meter hoog buizen doolhof waarin diverse attributen zijn verstopt. Bij Cine City worden tijdens de zomervakantie elke zaterdagnacht voorpremières vertoond. Aanstaande zaterdag is om 23.45 uur de nieuwe film Me, Myself Irene te zien. In de Watertoren in Oost-Souburg en expositieruimte W#AK en de galeries in de voormalige Willem lll-kazerne in Vlissingen worden kunstwerken getoond waarin de mens centraal staat. De Noord-Bevelandse plaats Wissenkerke onderstreept haar band met de landbouw zaterdag 22 juli tijdens de Zeeuwse Folkloredagen. pag. De Van Loon Hardzeildag is een dag vol tradities in Veere en geld als een eerbetoon aan de Arnemuidse vissersvloot voor wie Veerenaar Hendrik Willem van Loon in 1928 een hardzeildag organiseerde. Het was crisis en de vissers had den het bar slecht. Gezien het prijzengeld van veertig zilve ren riksen en bovendien een fles jenever voor elk deelne mend schip hoefde Van Loon zich geen zorgen te maken over het animo onder de Ar- nemuidense vissers. De Stich ting Behoud Hoogaars heeft de traditie enkele jaren gele den nieuw leven ingeblazen en zeker met voldoende wind is het een spectaculair zicht om de schepen om het hardst te zien varen. De oudst deelnemende hoog aars is het nu honderd jaar oude vlaggeschip van de Stichting Behoud Hoogaars, de YE 36, gebouwd op Tho- len. Daarnaast bezetten meer dere jachthoogaarzen uit het eerste kwart van de vorige eeuw het wedstrijdveld. Daar onder zijn er twee die elkaar van vroeger nog erg goed kennen. In de twintiger jaren bestreden de Windroos en de Jetty elkaar vanuit Antwerpen op de Westerschelde op het scherpst van het zwaard. In perfect gerestaureerde staat binden ze nu opnieuw voor de kust van Veere de strijd aan. Maar ook kleinere scheepjes, zoals enkele zalmschouwtjes van de Vereniging tot Behoud van de Zalmschouw uit Wou- drichem nemen aan de wed strijd deel. De strijd gaat niet meer om zilveren riksen maar wel om de begerenswaardige minia tuur zilveren Jetty, de wissel- prijs die door de gemeente Veere enkele jaren geleden beschikbaar werd gesteld. De ze prijs wordt, volgens de tra ditie, door de burgemeester van Veere uitgereikt. Ook een andere traditie wordt in ere gehouden. De hoofdsponsor van het evenement, Ketel 1, zorgt ervoor dat elke schipper een kruik jenever krijgt. De platbodemvloot is 22 juli, maar ook al daarvoor, op ver schillende plaatsen in Zeeland te zien. Donderdagavond 20 juli kunnen de schepen wor den bewonderd in de haven van Zierikzee. Vrijdag 21 juli vindt dan de traditionele aan- Na jaren van voorbereiding is begin juli begonnen om van het Lampsinshuiscomplex aan de Nieuwendijk in Vlissingen een nieuw maritiem museum te maken. Het monumentale Lampsinshuis wordt gerestaureerd evenals de voormalige VVV-panden. Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (01 18) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes brengtocht plaats van Zierik zee naar Veere. De schepen worden aangevoerd door de stoomsleper Hercules en arri veren omstreeks 18 uur op de rede van Veere. Wanneer de wind uit de goede hoek waait, geven alle schepen met volle tuigage een extra rondje voor Veere. De hardzeilwedstrijd op 22 juli begint om 10.15 uur Het hardangerjakt Mathilde is dit jaar de eregast tijdens de Van Loon Hardzeildag in Vee re. met kanongebulder uit een antiek kanon. De prijsuitrei king vindt na de wedstrijd plaats in de Grote Kerk van Veere. (advertentie) I I I Het staatscircus van Moskou is van vrijdag 27 tot en met zondag 23 juli present in Zoutelande. Het circus staat dan op het terrein Kustlicht. Er wordt op hoog niveau geacteerd in de piste, zoals de toeschouwer dat gewend is van het circus uit de Russische hoofdstad. De vorstellingen zijn op zaterdag en zondag om 16.30 en 20 uur en op de vrijdag alleen om 20 uur. Lanse Vorststraat 12 Goes In het werk van De Witte speelt spiritualiteit een hoofd rol. Met het maken van een kunstwerk realiseert ze een in nerlijk verlangen. Innerlijke en uiterlijke zeggingskracht in eenvoud zijn kenmerkend voor haar werk. Van der Kooij is figuratief. De mens staat er in centraal. Ze probeert in fei te de toeschouwer in het kunstwerk te krijgen. Van het werk van Mc Loughlin kan worden gezegd dat het een voudig van vorm is, maar het straalt een stijlvol dimensio naal effect uit. De speeltuin van Zoutelande heeft een face lift ondergaan. De bestaande toestellen heb ben een fikse onderhouds beurt gekregen en er zijn drie nieuwe toestellen aange bracht. De speeltuin zoals die er nu staat kan worden omschreven als een volwaardige speeltuin, aldus Nita Kramer van de Stichting Strandexploitatie Walcheren. Zowel ;lokale jon geren als jeugdige badgasten kunnen er naar hartelust ge nieten. De gemeente Veere, de Rabobank, Kust VVV Wal cheren, Zomid en Zoutelande Actief hebben de renovatie en vernieuwing van de speeltuin financieel gesteund.. Met twee herentoiletten, twee damestoiletten, een herenuri noir en een damesurinoir het zogenaamde Lady Pi) en een sanitaire voorziening voor ge handicapten is het strand van Zoutelande up to date ge maakt voor alle gebruikers. Ook is het strand toegankelij ker gemaakt dankzij een hel lingbaan ter hoogte van de strandhuisjes. De helling is vooral geschikt voor rolstoel gebruikers. Er zijn in deze omgeving spe ciale strandhuisjes voor ge handicapten zodat het toilet en de hellingbaan feitelijk geen overbodige luxe zijn voor een badplaats van deze tijd. (advertentie) Sportbuurtwerk in de zomer Zeeuws Archief houdt tentoonstellingen Klein chemisch afval: Welles/Nietes Lijst

de Faam | 2000 | | pagina 1