Ster van Walcheren, durf en brutaliteit Marianne wint slagzinwedstrijd Folkloristische dag op Abdijplein Middelburg breed OPHEFFINGSVERKOOP Tien genomineerden voor BOV-trofee Expositie over Jacob Roggeveen Shanty koor zingt in Veere ©QMGWÏK) Orgelconcert Charles de Wolff in Vrouwenpolder De Koninck Mossel Zeebanket Festival 20-21-22 juli 2000 HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN WOENSDAG 12 JULI 20p0,^s£^BiBü°^X 32CQ r Vlasmarkt "Straatje van Verlangen Middelburg Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Eindklassement De Junior Kamer Walcheren heeft tien bedrij ven genomineerd voor de BOV-trofee, de onderscheiding voor Beste Ondernemers Visie Midden-Zeeland. Effectieve Communicatie is het onderwerp waarop dit jaar de bedrijven zijn beoordeeld. De trofee wordt op 10 november tijdens een feestelijke bijeenkomst in Grand Ho tel Arion in Vlissingen overhandigd. Commissa ris W. van Gelder van Zeeland is uitgenodigd die overhandiging voor zijn rekening te nemen. Nog voor de eerste etappe van de driedaagse wielerwedstrijd Rabobank Ster van Wal cheren verreden werd, was het al spannend. Zou Leontien van Moorsel meerijden in de Farm Frites-Hartol ploeg? Dat deed ze dus niet, maar ook zonder Van Moorsel kan Klaas Lens tra, voorzitter van de organiserende Stichting Wielercomité Koudekerke, met een zeer sterk deelnemersveld terugzien op een bijzonder ge slaagd evenement, door hemzelf aangeduid als een 'mini Tour de France'. Ringrijderij met ver sierde sjezen en deelnemers in Zeeuwse dracht op en rondom het Abdij plein. Dat zijn de ba sisingrediënten van de 1e folkloristische dag in Middelburg op donderdag 13 juli, waarbij tradities een grote rol spelen. Om dat de Zeeuwse Ring rijders Vereniging ook nog eens het vijf tigjarig jubileum viert wordt er, nog meer dan anders, extra de nadruk gelegd op de Zeeuwse dracht. De vereniging hoopt zelfs op publiek in dracht, zodat de dag een heus kleder drachtspektakel ople vert. Wind Rondemister herenmode Kortingen tot 50% op de restanten Overhemden lange en korte mouw 75 p.s.,2voor 125,- Kostuums nog enkele maten Truien en Sweatshirts nu Slipovers van 129,- nu voor ƒ450,- 135,- faam/ M Deze week: Werk in Uitvoering Rooiaanvragen Sloop middengebied Magistraatwijk 1. Hanka Kupfernagel 7 55 34 2. Edith Klop l!l0 3. Sandra Rombouts 1.16 4. Anouska v.d. Zee 1.19 5. Cindy Bauwens 1.25 6. Meike de Bruijn 1.27 7. Sonja van Kuik 1.33 8. Sandra Misbach 1.46 9. Vanja Vonckx 1.52 10. Esther van der Helm 1.56 11. Bouje Doedee 2.03 Tussensprints: 7 Kupfernagel 27 Puntenklassement: 7. Van Kuik 57 Jongerenklassement: Van der Helm 36 zijn de vragen waar het om draait bij de prijzen. Het publiek kan daar trouwens aan meedoen want voor de mooiste com binatie is er de pu blieksprijs. Maar het gaat natuurlijk niet al leen om mooi. Het sportieve element komt naar voren in twee aparte wedstrij den waarin de veertig paren en de bijna der tig ringrijders te paard proberen zoveel mo gelijk ringen te steken. Het principe van het ringrijden is voor bei de groepen gelijk. In dertig ronden moet de wedstrijdring die een doorsnede heeft van 38 mm gestoken wor den. Bij gelijke eind stand wordt door een afvalrace bepaald wie de winnaar wordt. Daarbij wordt de ring steeds kleiner wat bij een sterk deelnemers veld kan resulteren in een ring van 10 mm. Toch zijn er verschillen want de ringrij- der te paard gaat galoppe rend de 36 meter lange baan door en steekt de ring met een lange lans. Bij het sjezen- rijden is het de vrouw die met een korte lans steekt, terwijl de man ment. Het paard draaft en in een ronde kunnen meerdere ringen worden ge stoken. Het parkoers voor de sjezen loopt van het Abdijplein, Kor te Burg, Groenmarkt, Onder den Toren, Koorkerkhof en te rug naar het Abdijplein, waar ook de baan voor de ringrij ders ligt. De hele dag door worden er klederdrachtshows verzorgd door leden van 'Ons Boerengoed' en 'Het Walchers Kostuum'. Begonnen wordt om 9.30 uur en de finales zijn om 16.30 uur voor het ringrij den te paard en om 17 uur bij het sjezenrijden. Het publiek kan tot 15 uur meedoen met de publieksprijs door de bon te halen en weer in te leveren bij de geluidswa gen op het Abdijplein. Wie de bon inlevert maakt ook nog eens kans op een verrassings pakket. Als alle prijzen om 17.30 zijn uitgereikt is er een einde gekomen aan de 1e folkloristische dag. Op de 2e folkloristische dag zijn geen sjezen aanwezig, wél twee honderd ringrijders die in zes banen kampen. Maar dat is pas op donderdag 10 augus tus. Pronken met paard, dracht en sjezen op het Abdijplein De Middelburger Jacob Roggeveen staat cen traal in een expositie die het Zeeuws Archief tot en met 9 september houdt in de expositie ruimte in de middeleeuwse kelders van het Van de Perrehuis. Roggeveen vertrok in 1721 in op dracht van de WIC naar de Stille Zuidzee. Op 6 april 1722 ontdekte hij Paaseiland. Op de expo sitie zijn stukken te zien over het leven van Ja cob Roggeveen, twee logboeken van de reis en diverse objecten afkomstig van Paaseiland. De expositie is vrij toegankelijk op werkdagen van 9 tot 17 uur. Permanent is er een expositie over het Van de Perrehuis waarin het Zeeuws Ar chief in Middelburg is gevestigd met als titel Een bijzonder huis op een bijzondere plek. Het vorig jaar opgerichte shantykoor 'Het Veerse Scheepstuig' begint het eerste op treden nogal spectaculair. Vrijdag 21 juli ko men de mannen zingend op de hoogaars Ye 36 aan bij de Campveerse toren in Vee- re, om daarna een uitvoering te geven. Het koor, dat geleid wordt door Emilia Tabach- nik, doet dat op uitnodiging van de stich ting 'Behoud Hoogaars' die de dag daarop zeildag organiseert op het Veerse Meer. Het repertoire bestaat uit oude, voornamelijk Engelse zeemansliederen (shanties), volks liedjes en populaire songs. De bedrijven die kans maken op de trofee zijn: Advanta Van der Have in Kapelle, Istimewa Elektro in Vlissingen-Oost, ModuSpec Engineering bv in Serooskerke, Motel Restau rant de Caisson in Kapelle, Nestaan Holland bv in Tholen, OAZ Advies in Goes, Sprint Foto in Goes, Van Heijst Infor mation Consulting in Goes, Taxionderneming Livo in Mid delburg en Weststrate Verpak king in Middelburg. De BOV- trofee verkiezing is een lande lijk evenement. In 1998 werd dit voor de eerste keer gehou den op Walcheren op initiatief van de Junior Kamer Walche ren. Inmiddels - zo stelt de or ganisatie vast - is het ge groeid tot één van de grootste business to business evene menten in Zeeland. Het be drijfsleven zelf sponsort het gehele evenement. Regionieuws van en voor ieder dorp en elke stad Valt al honderd jaar wekelijks gratis op elke deurmat. Met die slagzin heeft Marianne uit Middelburg voor honderd piek aan VVV-bonnen gewonnen. Ze was een van de vele taalcreatievelingen die bij de slagzinwedstrijd in een specia le bijlage van de honderdjarige Faam/Vlissinger, aan het werk was gegaan. Voor de jury een moeilijke keuze, omdat meerdere slagzinnen genomineerd werden. Uiteindelijk kon den Joep Bremmers, Mieke Roelse en Ad Hanneman zich vinden in de inzending van Marianne Corstanje, die dezer dagen de VVV-bonnen krijgt toegestuurd. door Mieke Roelse Wie heeft het mooist versier de paard of sjezencombinatie en wie heeft de meest artistie ke sjezencombinatie of vormt het mooist versierde paar. Dat Toen donderdag 6 juli de der de editie van de Ster van Wal cheren van start ging, had de Raboploeg in de Tour de Fran ce een topdag. Van Bon won en ploegmaat Zberg werd tweede. Op de laatste dag van de Ster was er weer een ritze- ge voor de Rabobank; Erik Dekker was de Raboman die de winst pakte. Aan de Ster van Walcheren komt echter geen man te pas. De Ster, die als nationale open wedstrijd meetelt voor de KNWU Rabo bank Competitie 2000, is spe ciaal voor Dames Elite. Maar elitair gaat het er niet aan toe bij de meiden, beaamt ook mi- crofonist Bert van Gilst. Tegen de achtergrond van een tropisch decor, het is immers Pasar Asean op de markt in Middelburg, stelt Van Gilst de rensters voor. In het Neder lands, Duits of Engels stelt hij vragen, vergeet niet de spon sors te noemen en is overal tegelijk. Kortom, aan alles is te zien dat Van Gilst dit niet voor het eerst doet. „En toch is dit anders dan zomaar een koers", legt hij uit. „Het is een klassieker waarbij de dames een topprestatie neerzetten. Daarbij vind ik over het alge meen dat vrouwentopsport sterk ondergewaardeerd wordt. Je moet natuurlijk goed op je taalgebruik letten. Geen geintjes of grapjes dat er een op borstlengte voorligt. Dat waarderen de rensters ook. Dat merk je als je zo'n ve dette vraagt voor de micro foon te komen. Aan de andere kant roepen ze tijdens de koers wel eens dingen naar el kaar, nou dat zou ik niet moe ten zeggen hoor". En weg is- ie weer, om wethouder Piet Bruinooge, onder meer van sport, te assisteren bij de start - procedure. Op vrijdag is er meer wind dan op donderdag. Baukje van Doedee is de enige (advertentie) Zeeuwse van het gezelschap. In de eerste etappe finishte ze als vijfentwintigste. Vlak voor de tweede etappe aan haar de vraag of meer wind, als Zeeuwse, in haar voordeel is. „Bij dit soort klassiekers gaat het om brutaliteit en durf", zegt ze. „En aan dat lef ont breekt het me wel eens. Het is een spel om goed voorin te zitten en de wind maakt dat spel moeilijker". Ook Lenstra verwacht dat er door de wind meer strijd geleverd gaat wor den. „Het is tot nu toe lekker gegaan, alle deelnemers zijn nog in de race", zegt de voor zitter met onafscheidelijk pet je. „Maar ik denk dat het pelo ton vanavond wel in drie/vier stukken aankomt op de Boule vard in Vlissingen". Hij krijgt geen gelijk, want slechts een klein groepje van vier is het peloton vóór. Op de afsluiten de zaterdag ziet het er donker uit boven Biggekerke waar de tijdrit over 13 km start. Toch blijft het droog en onder streept Hanka Kupfernagel nog eens haar suprematie. Niet voor niets is ze tweede geworden tijdens het WK tijd rijden. Met een tijd van 16:04.96 blijft ze Heidi van de Vijver voor in de tijdrit én in het klassement. Toch ziet Cris- Tussensprint in Veere tel Hermans, ploegleidster van Vlaanderen 2002 waarin Van de Vijver en Vonckx de sterren zijn, nog wel mogelijk heden. Ze zegt: „We hopen natuurlijk op een ritwinst. Maar vooral op het verzoek van de rensters zijn we hier. Die wilden graag nog een trai ningsronde rijden als voorbe reiding op de vrouwen Tour. En als ze zelf aangeven dat ze zo'n kleine ronde mee willen pakken, zijn ze ook extra ge motiveerd". De ploeg heeft op dat moment van elke etappe en de tijdrit de tweede plaats opgeëist. Voor de start van het laatste grote stuk op zaterdag, Kou- dekerke-Koudekerke over 122 km, worden de tijdrit-win naars gehuldigd. Rondemiss is Tessa de Reu. Je zou je voor kunnen stellen dat bij een da meswedstrijd een rondemis ter meer voor de hand ligt. „Dat vind ik eigenlijk ook", zegt Tessa. „Maar ik doe dit nu voor het derde jaar en nie mand heeft er een probleem mee. Ik ook niet hoor, maar het zou voor de rensters wel leuk zijn". Uiteindelijk wint witte trui draagster Esther van Foto: Edwin Marlissa der Helm, als beste jongere, de laatste etappe. Zij finisht voor Edith Klep van de Onder nemers van Nature-ploeg die al wat prijzen in de wacht heeft gesleept in deze Ster en derde wordt Sandra Rom bouts, ploeggenote van Klep. Maar, evenals vorig jaar, is Hanka Kupfernagel weer op permachtig. Zij wint deze der de editie van de Rabobank Ster van Walcheren. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (01 18) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes Middelburg is een Grand Café rijker. Achter een oranje luifel op de Markt gaat sinds kort een sfeervol café schuil met een heel eigen uitstraling. Eigenaars Moni que Koldenhof en Peter Proos streven naast een aparte presentatie naar culinaire verrassingen voor hun gasten. Bowling- en Partycentrum De Kruitmolen in Middelburg is zaterdag 8 juli feestelijk heropend. Naast de aanleg van acht splinternieuwe bowlingbanen is er tevens een Partyzaal in gebruik genomen. pag De Amsterdamse kunstenaar Rien Verschuur heeft op dit moment een expositie van schilderijen en pentekenin gen in het ROC-gebouw aan de Boulevard Bankert in Vlissingen. Tegelijk is er in diverse horecabedrijven langs de Boulevards werk van hem te zien. De boule vards met hun weidse uitzicht zijn niet toevallig geko zen, want (Zeeuws)licht speelt een essentiële rol in het werk van Verschuur. Verder alle informatie over de nieuwste films. D'n Wasschappelsen Engel. Zo heet het onlangs ver schenen boek dat Cor Heijkoop geschreven heeft over twee eeuwen scheepsstrandingen om en nabij Westka- pelle. De naam verwijst naar een zware storm uit het noordwesten. Onlosmakelijk daarmee verbonden is de kreet: „Schip op d'n diekl". Voor de vierde keer wordt de Vlasmarkt in Middelburg omgetoverd tot een "Straatje van Verlangen". Drie dagen lang, op 20, 21 en 22 juli, halen de deelnemende bedrijven alles uit de kast om bezoekers te verwennen met culinaire hoogstandjes op het gebied van mosselen en andere zee vruchten, uiteraard geserveerd met bijpassende drankjes. Omlijst door muzikanten, komedianten en theater is de Vlasmarkt van 12 uur tot middernacht één groot terras. In de vrijgemaakte Gerefor meerde Kerk in Vrouwenpol der worden al veertig jaar or gelconcerten georganiseerd. Dit jubileum wordt gevierd met drie orgelconcerten. Het eerste jubileumconcert wordt gegeven door de bekende or ganist Charles de Wolff op 17 juli. De Wolff, die een Edison kreeg voor zijn Bach opna men, zal ook op deze avond werk van Bach vertolken. Bo vendien is dit jaar Bachjaar 2000. Op het programma staan onder meer de Fantasie G-dur, de Trio-sonate nr. 4, Passacaglia c-moll, Preludium en fuga e-moll afgewisseld met koraalvoorspelen. Het concert in de kerk aan de Schoolstraat begint om 20 uur. (advertentie) Lange Delft 46-48/ hoek Segeerstraat. 7Q 4331 AR Middelburg. -V telefoon 0118-613073

de Faam | 2000 | | pagina 1