Scheepsstrandingen Westkapelle verzameld Dichter aan zee Roofvogelshows Mossels duurder Straatje van (mossel)verlangen in Middelburg Slowaakse folkloregroep Zobor naar Zeeland Dichter aan zee is de titel van een bundel met ge dichten van Will van der Ven, geïllustreerd met krijttekeningen van Bernadette Paternotte. Roofvogelshows, jeugdcircus, muziek en volks dansgroepen. Het is slechts een greep uit de evenementen die vanaf 1 juli iedere avond wor den gehouden op Neeltje Jans. D'n Wasschappelsen Engel. Zo heet het on langs verschenen boek dat Cor Heijkoop ge schreven heeft over twee eeuwen scheeps strandingen om en nabij Westkapelle. De naam verwijst naar een zware storm uit het noord westen. Onlosmakelijk daarmee verbonden is de kreet: „Schip op d'n diek!". DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG: MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Sittie Op de mosselveiling van Yer- seke worden momenteel re- cordprijzen betaald voor de mosselen van het nieuwe sei zoen. De prijzen liggen gemid deld veel hoger dan vorig jaar. Voor de vierde keer wordt de Vlas- markt in Middelburg omgetoverd tot een "Straatje van Verlan gen". Drie dagen lang, op 20, 21 en 22 juli, halen de deelnemende bedrijven alles uit de kast om bezoekers te verwennen met culi naire hoogstandjes op het gebied van mosse len en andere zee vruchten, uiteraard geserveerd met bij passende drankjes. Omlijst door muzikan ten, komedianten en theater is de Vlas- markt van 12 uur tot middernacht één groot terras. Veertig leden van het Slowaakse folkoristische ensemble Zobor verblijven vanaf 31 juli twee weken lang in Goes. Tijdens dit verblijf treedt het gezelschap op in Zierikzee, Renesse, Barneveld, Zoetermeer, Nieuwpoort (België), Vlaardingen en Burgh-Haamstede. Voor een aantal studenten wordt nog altijd een onderkomen gezocht. Woensdag 12 juli 2000 FAAM/VLISSINGER 13 Kermismeeting - Op de laat ste dag van de Vlissingse ker mis komen op de Zeilmarkt en het Arsenaal weer tal van mo toren voor de Bike Contest. De mooiste machines in de cate gorieën Europees, Amerikaans, Japans en Old Timers leveren hun eigenaar vijfhonderd gul den op. Een motormarkt, live muziek en een tattoo-artist om lijsten de wedstrijd op zondag 23 juli van 12 tot 20 uur. Didgeridoo - Het exotische geluid van de didgeridoo is weer te horen in het Zeeuws Biologisch Museum in Oost- kapelle. Op woensdag 19 juli treedt de groep 'Goanna Drea ming' van de Zeeuwse Mu ziekschool in het Museum op van 20 tot 21 uur. Vooraf aan melden is noodzakelijk en kan via tel.nr.:0118-582620. Tennistoernooi - Tennisver eniging "De Stoof" heeft de banen aan de Biggekerk- sestraat in Koudekerke van za terdag 15 juli tot en met zon dag 23 juli gereserveerd voor het "Stoofwei - Toernooi 17+". Dit open tennistoernooi, dat ie der jaar volledig bezet is, kent de categorieën C1, C2 en D1 al le onderdelen. De finales wor den gespeeld op zondag 23 juli waarna de prijsuitreiking om 17 uur is. Voor deelnemers, sponsors en belangstellenden is er op vrijdagavond een ge zellig feestje met een verloting en muziek van "Any Time". Spuikom - De Stichting Vlis- sings Groen Hart heeft op dracht gegeven een onder zoek te doen naar de natuur waarde van de Spuikom in Vlissingen. Dat onderzoek wordt gedaan door studenten van de HZ studierichting Aquatische Ecotechnologie en vrijwilligers van de Walcherse afdeling van de Koninklijke Nederlandse Natuurhistori sche Vereniging. Vlissings Groen Hart hoopt hiermee op overtuigende wijze aan te to nen dat de Spuikom tot een open, natuurlijk stadspark te ontwikkelen is. Daarmee staat de stichting lijnrecht tegen over de bouwplannen zoals die er nu liggen. Studentenkrant - De stu denten van de Hogeschool Zeeland hebben nog net in het lopende studiejaar een exemplaar ontvangen van het studentenblad A3, een uitgave van de Socialistische Partij. Het blad, dat vier keer per jaar verschijnt, bevat informatie speciaal gericht op studenten zoals de Zalmsnip voor ka merbewoners. In het eerste nummer bovendien een tenta men met Jack Spijkerman. Wielerronde - De Wielerron de van Westkapelle jubileert want dit jaar wordt de ronde voor de vijfentwintigste keer verreden. Woensdag 26 juli starten de cyclosportieven, ve teranen en recreanten rond 20.15 uur na het schot van bur gemeester A. de Bruyn. Voor afgaand daaraan zijn er twee stratenlopen op het vroegere wielerparkoers. De trimmers starten om 18.30 uur en de wedstrijdatleten om 19.15 uur. Zij worden weggeschoten door wethouder J.J. Korstanje. Rondemiss is Verona Conté. Buurtpreventie - In de Vlis singse Bonedijkebuurt is een projectgroep Buurtpreventie Bonedijke van start gegaan. De projectgroep probeert een positieve bijdrage te leveren aan het woon- en leefklimaat in de Bonedijkebuurt. Na de zomer zullen ongeveer twaalf borden geplaatst worden met de tekst "Attentie Buurtpre ventie". Ook in de Schilders- buurt zal een dergelijk project worden gestart. Voetbaltoernooi - Voetbal lende jongeren tussen acht en zestien jaar uit alle buurten van Groot-Lammerenburg strijden vrijdag 11 augustus om de Trofee van Groot-Lam merenburg. Om 10 uur begint dan een voetbaltoernooi dat georganiseerd is door de werkgroep Activiteiten Bos- senburgh. Er wordt gespeeld op het Indianenveld in Bos- senburgh, tegenover de ach terkant van school De Hou- tuyn aan de Wickenburg. Kinderbijbelclub - De kin derbijbelclub van 'De Schuur' in Oost-Souburg is dit jaar van 10 tot en met 14 juli. De obs 'De Mozaïek' aan de Don- gestraat is de plek waar van 9.30 tot 12 uur kinderen vanaf 4 jaar zingend, luisterend en knutselend bezig zijn met het thema 'God helpt'. Ook in obs 'Ravenstein' in Vlissingen is er in dezelfde periode een kin derbijbelclub. Van 31 juli tot en met 4 augustus is er nog een club in de Vlissingse obs 'De Houtuyn' en van 6 tot en met 11 augustus zet het wijk centrum 'Open Hof' (ook in Vlissingen) de deuren open voor de kinderen. Strandjutten - Struinen langs het strand en kijken wat je vindt. Dat kan zondag 23 ju li weer onder leiding van de Jutter van het Zeeuws Biolo gisch Museum in Oostkapelle. De start van de rondleiding is vanaf het museum om 14 uur en duurt tot 15.30 uur. Jutters van alle leeftijden kunnen zich opgeven voor de tocht. Burgemeester - Voor de ge meente Middelburg heeft Commissaris van de Koningin W.T. van Gelder de heer D.C.B. Burgers bereid gevonden om waarnemend burgemeester te zijn. Burgers was in die functie ook al in 1996 en 1997 in Mid delburg werkzaam. Burge meester Spar van der Hoek heeft zijn taken neergelegd en is voor onbepaalde tijd met verlof gegaan in afwachting van een afvloeiingsregel. Boswandeling - Met de bos wachter op pad. Onder die noemer heeft het Zeeuws Bio logisch Museum samen met Staatsbosbeheer een wande ling georganiseerd op woens dag 26 juli door het natuurge bied De Manteling. De bos wachter start met zijn wande ling om 14 uur vanaf het muse um en zal tijdens de anderhalf uur durende natuurwandeling veel vertellen over het gebied. Dorpentocht - Fietsen voor het goede doel kan in de Terre des Hommes Dorpentocht op dinsdag 1 augustus. Opstap pen voor de 60 km lange tocht kan tussen 9 en 19 uur in Mid delburg, Oost-Souburg, Kou dekerke, Biggekerke, Melisker- ke, Zoutelande, Aagtekerke, Domburg, Oostkapelle, Se- rooskerke en Gapinge. Infor matie en voorverkoop route boekjes bij de VVV's en de winkel van Terre de Hommes in Middelburg. Op de dag zelf kan bij de stempelposten nog ingeschreven worden. De kos ten zijn zes gulden, voor kin deren tot twaalf jaar en 65+ drie gulden. De nieuwe bundel werd over handigd aan de organisator van de Kunstschouw Westerschou- wen, Fred Kiel.Paternotte is een van de kunstenaars wier werk tijdens dit evenement wordt geëxpo-seerd Het is te zien in galerie 't Opstapje in Renesse, waar ook de dichtbundel te koop is. Zij werd in 1951 gebo ren in Amsterdam en werkt reeds zeventien jaar in Zaan dam als beeldend kunstena res. Ze maakt monotypes, zeefdrukken en werkt in ge mengde technieken met diver se materialen op papier en doek. Beïnvloed door Oost-Eu- ropese en Aziatische kalligra fie straalt haar werk een uit heemse, soms mystieke sfeer uit. In 't Opstapje zijn ook zes van de originele krijttekenin gen te zien die in 'Dichter aan zee' staan. Will van der Ven uit Didam is 53 jaar en schrijft al sinds haar middelbare school tijd gedichten, waarvan een aantal werd gepubliceerd in regionale dagbladen. Met de zomeravondactiviteiten wil Waterland Neeltje Jans haar imago als informatiecentrum aanpassen. Op het voormalige werkeiland zijn ook attracties als de water speelplaats voor kinderen en een dolfijnencentrum. Dat recre atieve aspect wordt deze zomer verder uitgebreid door de zo meravondactiviteiten, waarvoor Waterland dagelijks is geopend tot 21.00 uur. Daarmee wordt gemikt op een herhalingsbezoek van mensen uit de regio en op badgasten die na een dag aan het strand geconfronteerd drei gen te worden met zomerfiles. Door eerst naar Neeltje Jans te gaan kunnen zij die ontwijken. Om dat te stimuleren kunnen bezoekers na 17.00 uur Water land Neeltje Jans bezoeken te gen gereduceerd tarief. In juli en augustus wordt iedere woens dag- en zaterdagavond een roof vogelshow gehouden. Op zon dag- en maandagavond zijn er concerten, onder meer van big band The Evergreens, Fireman Cook muziek en het Humoreske Blaasorkest. Iedere dinsdag avond geeft jeugdcircus Hoger op een voorstelling en op don derdag en vrijdag verzorgt Me dio Burgum een volksdanshow. door Mieke Roelse Storm betekent schade en schade vraagt om herstel. De Westkappelse gemeenschap had er dus belang bij dat de ze 'engel' af en toe een hand je hielp. Niet in het minst om wat er te jutten viel. Heijkoop heeft uit gebreid onderzoek gedaan, maar vermeldt speciaal zijn belangrijkste bron: de inmid dels overleden P. Kesteloo van Rooijen. Uit die gesprek ken ontstond het idee voor dit boek dat is opgedeeld in een aantal hoofdstukken. Het begint met Westkapelle en d'n diek. Terecht, want de dijk is voor Westkapelle sinds jaar en dag Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Vismarkt Middelburg, an tiek- en ambachtenmarkt, 9 u. Abdijplein Middelburg, fol kloristische dag, 9 u. Water land Neeltje Jans, demonstra tie volksdansen door Medio Burgum, 18 u. Grand Hotel Arion Vlissingen, zomer- avondbridge, 19.30 u. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, jamsessie, 20 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvi- deofim, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Water land Neeltje Jans, demonstra tie volksdansen door Medio Burgum, 18 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, nachtwandeling, 23 u. Markt Middelburg, boerenmarkt, 9 u. Waterland Neeltje Jans, roofvogelshow, 18 u. Kanovijver Vlissingen, duin- en strandwandeltocht, diverse afstanden, 9 u. Fort Rammekens Ritthem, ex cursie door het natuurgebied Rammekenshoek en het Fort Rammekens, 14 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Zwemschool De Parel Domburg, babyzwemmen, 15 u. Markt Middelburg, boe ken- en verzamelmarkt, 11 u. Kunstwerk tegen over Woold- huis Vlissingen, natuurwande ling door het Nollebos langs duinen en zeedijk, 19 u. Grand Hotel Arion Vlissingen, zomeravondbridge, 19.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655. Fort Ramme kens Ritthem, excursie door het natuurgebied Ramme kenshoek en het Fort Ramme kens, 19.30 u. Braai-Tapperij De Mug Middelburg, bierproefavond, 20 u. Water land Neeltje Jans, jeugdcircus Hogerop, 18 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, sociaal spreekuur, 13.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, darten, 19 u. Jongerencentrum Mid gard Middelburg, grootbeeld videofilm, 20 u. Waterland Neeltje Jans, roofvogelshow, 18 u. dé bron van inkomsten. In de negentiende eeuw was bijna de hele beroepsbevolking be trokken bij de dijk. Dat werd later minder, maar na de ver woesting van de dijk in WO-II moest er toch weer hersteld worden. Voor de auteur blijft Westkapelle een dorp van diekers, redders en jutters. In de twee volgende hoofd stukken worden strandingen uit de achttiende en negen tiende eeuw behandeld, waarbij die van de VOC-sche- pen 't Vliegend Hart, de Rei gersbroek en de Woestduyn de meest aansprekende zijn. Van 't Vliegend Hart dat in 1725 verging is door een En gelse duikploeg tussen 1982 en 1985 belangrijk historisch materiaal naar boven ge haald. Veel daarvan is in het Stedelijk Museum in Vlissin gen te zien. De Reigersbroek verloor haar lading in 1937. Deel van die lading waren kaurischelpjes die gevonden werden en als 'keutjes' door de Westkapel- laars bij een gezelschapsspel gebruikt werden. Het VOC schip Westduyn dat in 1779 in de problemen kwam kon aanvankelijk op weinig hulp rekenen. Vanwege het slechte weer weigerde het reddingsvaar tuig van de Kamer van Zee land de zee op te gaan. De Vlissingse loodsen Frans en Jacob Naerebout durfden het wel aan en hun spectaculaire redding van 87 opvarenden leverde de broers eeuwige roem als zeehelden op. Vijgen en amandelen had het Engelse schoenerschip Queen of the Isles aan boord. Toen het in 1887 strandde moest er speciale bescher ming komen om de Westka- pellaars te beletten het zoge noemde viegescheepje te 'helpen' lossen. De Engelse driemastschoener Doris heeft alles te danken aan de Vlis singse vissersfamilie Schroe- vers. Vader Jacob en zijn zoons redden in 1907 bijna alle opvarenden en werden overladen met geschenken en eerbetoon. Zeilschepen verdwenen lang zaam maar zeker uit beeld; het stoomschip had definitief zijn intrede gedaan. De Finse bark City of Benares, (de Sit tie zei men in Westkapelle), sloeg in 1911 in tweeën op de dijk. Moedige Westkapellaars vormden een levende lijn en zagen kans een aantal opva renden te redden. De trieste wrakresten bleken echter wel een decor waartegen veel (school)foto's gemaakt wer den. Na deze ramp werd in West kapelle een wippertoestel ge plaatst. Dit reddingstoestel, om schipbreukelingen in een soort broek langs lijnen over te halen, bewees goede dien sten bij het redden van de be manning van de Priede, Westkappels voor Pride of the West. De schoener sloeg in 1920 geheel tot wrak. De stranding van het ss Edith in 1926 heeft veel Westkapel laars goede diensten bewe zen. Van de lading, waaronder glas, vaten benzine, stukken ijzer en kilo's spijkers, is veel op 'duistere' wijze verdwe nen. De oorlog en dan vooral de landingen van de geal lieerden veranderde de kust van Westkapelle aanzienlijk. Dijkherstel was nodig en de traditie van de dijkwerkers keerde weer. Achter de ver nielde dijk werd een nieuwe waterkering gebouwd. Straat namen in Westkapelle als Achillesweg en Benaresweg verwijzen naar twee schepen die na de oorlog soms spec taculair strandden. Het ms Achilles kapseisde in 1957 op het Zuiderstrand en het ms Benares liep aan de grond in 1966. De belangstelling was groot van zowel toeschou wers uit en buiten het dorp. Het badseizoen 1960 werd voor Westkapelle gered door het ms Pax dat op 11 juli op drift raakte en over de strek dam sloeg tot bijna tegen de De Priede in strijd met d'n Wasschappelsen Engel strandhuisjes. Pas op 3 augustus kwam de Pax vlot en dat betekende het einde van een extra attractie op het strand. Aan bod komen verder in het boek nog strandingen bij Zoutelande en Domburg, op loopafstand van Westkapelle. Ook het reddingsstation krijgt uitgebreid aandacht waarbij de moeizame aanloop uit de doeken wordt gedaan. In het negende en laatste hoofdstuk wordt ingegaan op de burge meester als strandvonder en de burger als jutter en uiter aard de spanning tussen die twee uitersten. Wat je vindt mag je houden kan natuurlijk verschillend uitgelegd worden en aan het eind van de oorlog waren si garetten en cornedbeef na tuurlijk zéér welkom. Het boek heeft een uitgebrei- foto archief Cor Heijkoop de literatuuropgave, bronver melding en een handig regis ter van scheeps- en per soonsnamen. Maar vooral de vele foto's zullen bij veel Westkapellaars en andere Zeeuwen herinneringen op roepen. D'n Wasschappelsen Engel, een uitgave van Uitgeverij ADZ'Vlissingen, is voor nog net geen vijfendertig gulden te koop in de boekhandel. De prijzen worden enerzijds bepaald door de vraag naar Zeeuwse mosselen en ander zijds - aldus het Mosselkantoor - is de kwali teit bijzonder goed en is er schaarste. De te verwachten aanvoer dit jaar is zestig miljoen kilo. Dat is veertig miljoen kilo min der dan vorig jaar. Oorzaak van de daling in aanvoer zijn de stormen van afgelopen win ter en de slechte zaadval van het voorjaar van 1999. Onvermijdelijk is dat de consu ment de mossel daardoor duur moet beta len. Vanaf donderdag 13 juli liggen de mosselen in de winkel. Woensdag 12 juli verlaten de vrachtwagens om precies 12 uur Yerseke met de eerste mosselen. Het mosselseizoen loopt tot april 2001. Vast onderdeel van de 'drie daagse' zijn oude ambachten. Het programma bevat een groot aantal artiesten die niet onder één noemer te vatten zijn. Jan van Dam is de mas cotte van het feest; een rasar tiest als het om mime en co medy gaat. Hij treedt alle da gen op. Dat doet ook Vegter van Slooten met zijn draaior geltjes. Drie dagen lang kun nen zowel kleine als grote mensen hun gezicht verras send laten beschilderen door Carla Derkzen. Boven alles en iedereen uit to rent op donderdag Qui-Vive op stelten, spelen Louis en Dhjana éénsnarige Didgeridoo en swingende Afrikaanse mu ziek en zingt het Duo Ambian ce muziek van Heintje tot Ha- zes. Gerty Hanekamp is als "De wandelende Tartière" zo wel donderdag als vrijdag te bewonderen. De eerste dag wordt afgeslo ten door Till-Dawn, een groep aanstormend Middelburgs ta lent met muziek voor jong en oud. Op vrijdag 21 juli is Prim rose aan de beurt, een groep die diverse soorten volksmu ziek speelt en de band El Combo, geen onbekende in het Zeeuwse (pop)festivalcir- cuit. Joy Rock verzorgt het eind van de avond, Zeeuwse veteranenrockers die als slo gan hebben: "Hou je van mosselen, dan hou je van Joy-Rock". De laatste dag van het festival maakt Jan Quelery ter plekke een prachtig mari tiem schilderij en zal ook Frank Los (onder nog veel meer) karikatuurtekeningen Beeld van een vorig mosselfestival in Middelburg. maken. Dixie en Jazz klinkt door de straat, verzorgd door het swingende looporkest Tophats. Renate Schneiderwind design staat garant voor een werve lende modeshow. Afsluiters van het festival zijn de Wanna bees: drie heren begeleiden de imposante zusjes Yvonne en Diana. Met deze vrij nieu we cover-band van Zeeuwse bodem is er dan een eind ge komen aan drie dagen genie- Foto Jaap Wolterbeek ten. Deelnemende bedrijven zijn Bommel, Celopatra, Mil- lertime, La Pampa, Rooie Oor tjes, The Duke, 't Hof, Allez, Van Toen en Nu, De Mug, Eet café 2000, Gespleten Arent en het Stadscafé. Folklore ensemble Zobor uit Nitra (Slowakije) verblijft van 31 juli tot 11 augustus in Goes. De Slowaakse groep Zobor beschikt, als zovele Oost-Eu- ropese ensembles, over zeer kleurrijke klederdrachten. De leden beheersen alle techni sche danselementen die een onvergetelijke indruk achterla ten bij de toeschouwers. Naast een intensieve dansop leiding volgen de studenten in de groep ook Engelse en Duit se taallessen. De Slowaakse volksdansgroep is hier op uitnodiging van Volksdansvereniging Vodago en de stichting Zeeuwse Kle- derdacht, die nog altijd op zoek zijn naar gastgezinnen die twee studenten van het ensemble in hun gezin willen opnemen. De opvang van de Slowaken gebeurt op puur vrijwillige basis. Meer infor matie is verkrijgbaar bij Ge rard van Damme: 0113 - 231755. Zobor treedt 1 augustus op op het Havenplein in Zierikzee. Een dag later is de groep te zien in de Kerkring in Renes se. 3 Augustus treden de Slo waken op in Barneveld, 4 au gustus in Zoetermeer, 5 au gustus in het Belgische Nieuwpoort en 6 augustus in het Oranjepark in Vlaardin gen. Het laatste optreden voordat de volksdansers weer huiswaarts keren is 10 augus tus in het centrum van Burgh- Haamstede.

de Faam | 2000 | | pagina 13