Gouden Milieubarometer voor Ons Buiten IHIZ boert prima Arsenaaltoren harmonisch versierd métjÉfeji Speelstad in teken van Egypte breed Unieke eendenmossel in Arsenaal Keukens half geld PALAZZO P omp o e Z Nu x gehele CO collectie Z halve prijs KEUKEN INTRODUKTIE DAGEN WOENSDAG 5 JULI 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 27 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN SHOES Camping Ons Buiten aan de Aagtekerkseweg in Oostkapelle is onderscheiden met de Gouden Milieubarometer. Het keurmerk wordt verleend door de Stichting Keurmerk Milieu, Veiligheid en Kwaliteit, een organisatie die is gelieerd aan belangenorganisatie voor de toe ristische sector Recron. Het is voor het eerst dat de mileubarometers worden uitgereikt aan bedrijven in de recreatiesector. In Zeeland heeft naast Ons Buiten ook Camping Kijkuit in Zoonemaire een Gouden Milieubarometer in de wacht gesleept. Grijswatersysteem Kabouters De HZ (Hogeschool Zeeland) heeft het fi nanciële boekjaar afgesloten met een positief resultaat van ruim twee miljoen gulden. Dat is één miljoen gulden meer dan was begroot. De versiering die beeldend kunste naar Loek Grootjans aanbracht aan de uit kijktoren van Het Ar senaal in Vlissingen wordt vrijdag 8 juli onthuld. Lex ter Braak, directeur van het Fonds voor Beel dende Kunsten, Vormgeving en Bouwkunst introdu ceert het werk van Grootjans voor een gezelschap genodig den op de luxe salon boot Friesland. Op het bunkerterrein aan de Langeleenweg in Vlissingen wordt van 24 tot en met 29 ju li speelstad gehouden. Het evenement voor kinderen van 6 tot en met 12 jaar staat dit jaar in het teken van Egypte en heeft de naam To- tantownis gekregen. Kinderen kunnen hun ei gen hut bouwen en daarnaast worden er nog tal van activiteiten georganiseerd. De VLI 6 had vorige week een uitzon derlijke vangst. Bij het binnenhalen van de netten van vijftig meter diepte bleek er een plastic ton bij te zitten waar op dieren zaten die er uit zagen als wit met oranje mosselen aan een tien cm lang steeltje. De ton werd apart gezet en regelmatig met vers zeewater overgoten. Direct na aankomst werd de ton met de 'vreemde wezens' aan Het Arsenaal over handigd. Bioloog Jan van der Veen stelde na onderzoek vast dat het om een kolo nie eendenmosselen ging. 20-50% korting 10% korting 13 17 Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: KINDERSCHOENEN Scherminkelstraat 28/33 Vlissingen 0118-414386/419089 door Joep Bremmers Om voor de Gouden Barome ter in aanmerking te komen moeten recreatiebedrijven aan een groot aantal eisen ten aanzien van het milieu vol doen. „We proberen al jaren rekening te houden met het milieu", vertelt Krijn Coppool- se, eigenaar van Camping Ons Buiten. „We zijn eigenlijk al begonnen met erover na te denken tijdens de energiecri sis in de jaren zeventig. Begin jaren tachtig hebben we de zonnecollectoren laten plaat sen. Daar wordt het water voor het zwembad en de dou ches mee opgewarmd". Cop- poolse laat de collectoren op de daken van de wasgebou- wen op de camping zien. „Het water wordt allereerst door de zon verwarmd. Zo kan de tem peratuur al tot boven de vijftig graden Celcius oplopen. Om legionnella-bacteriën tegen te gaan wordt het water nog wel naverwarmd". Zonnecollectoren is niet het enige dat de Stichting Keur merk in het oog viel bij de be oordeling van Camping Ons Buiten. Coppoolse: „Naast het gouden keurmerk zijn er ook zilveren en bronzen onder scheidingen. Sowieso moet er aan een aantal basisvoor waarden worden voldaan om in aanmerking te komen. Zo moeten er waterbesparende plaatjes in de kranen zijn aan gebracht, moet er op een mi lieuverantwoorde manier wor den schoongemaakt en er wordt gekeken naar geschei den afvalverwijdering. Voor de Gouden Milieubarometer is er een lijst opgesteld met zestien optionele maatregelen waarvan we aan tenminste elf eisen moesten voldoen". Zo heeft Coppoolse een grijswa tersysteem waarmee regen water en spoelwater van het zwembad worden opgevan gen om te kunnen hergebruikt bij het spoelen van de toilet ten. Bij het onderhouden van het terrein en de gebouwen wor den zoveel mogelijk duurzame materialen gebruikt en een milieuplan licht ten grondslag aan de bedrijfsvoering van Ons Buiten. Krijn Coppoolse is blij met de onderscheiding. „Je moet er zelf een beetje lol in hebben om zo met het milieu in de weer te gaan", is Coppoolse van mening. „Gelukkig staan onze medewerkers er ook ach ter. Die proberen zo goed mo gelijk milieuvriendelijk te wer ken, milieu staat als vast punt op de agenda van het werk overleg. Ook de medewerkers zien hun inspanningen nu be loond met de gouden baro meter". Volgens Coppoolse hebben de milieubesparende maatregelen geen noemens waardige extra kosten opgele verd. „De investering is na tuurlijk wat hoger maar het verdient zichzelf in een vrij korte periode ook weer te rug". Hoewel de Gouden Milieuba rometer de hoogste milieuon derscheiding voor de recre atiesector is, staan de ontwik kelingen bij Ons Buiten niet stil. „We hebben in het voor jaar een midgetgolfbaan aan gelegd. Ook hier hebben we weer alles met materialen ge maakt die het milieu zo min mogelijk belasten. Kabouters bij de verschillende hindernis sen vertellen iets over het mi lieu, zo krijgt ook het educatie ve aspect aandacht. Overi gens hebben we ook informa tiepanelen over de andere maatregelen zoals de zonne collectoren en het grijswater systeem". De nieuwste ontwikkeling bij Camping Ons Buiten is een nieuw electrabeheersysteem waarin de regel 'de vervuiler betaald' voorop staat. „Onze gasten willen steeds meer luxe magnetrons en kookpla ten in caravans zijn al lang geen uitzondering meer. We zijn nu aan het proefdraaien met een computersysteem Het gunstige resultaat is te danken aan de gestegen inkom sten uit cursussen, trainingen en consultancy, de verho ging van de rijksbijdrage en de groei van het aantal stu denten. De groei van de studenten was - zo meldt de HZ - groter dan verwacht. Verder is de liquiditeitspositie van de hogeschool sterk verbeterd. Die steeg in 1999 van 5,3 naar 8,4 miljoen. Ook de vermogenspositie van de HZ steeg. Als gevolg van deze positieve resultaten zal de school het be leid dat in 1998 werd ingezet en waarbij kostenreductie, omzetverhoging en contractactiviteiten en uitbreiding van de internationale activiteiten worden voortgezet. Met deze positieve resultaten is het beleid van doeltreffen der werken nog niet afgerond. Er zal nog verdere samen werking worden gezocht, onder meer met het ROC Zee land, door gebruik te maken van eikaars faciliteiten zoals een aantal laboratoria. Krijn Coppoolse van Camping Ons Buiten in Oostkapelle. waarmee we precies kunnen zien hoeveel stroom er op welke plek verbruikt wordt. Dat gaan we aan de klant doorberekenen en zo zijn we ook bezig om onze gasten mi lieubewuster te maken. Een magnetron in de caravan is geen enkel probleem, maar het neemt wel wat extra kos ten met zich mee". Ook op de lange termijn heeft Coppoolse nog genoeg noten op zijn zang. „We willen een beetje uitbreiden maar dan niet in kwantitatieve maar in kwalita tieve zin. De camping telt drie honderdvijftig kampeerplaat sen. Die plaatsen willen we wat groter maken en dan wil len we meteen ook wat poe len langs het terrein aanleg gen voor kikkers en reptielen". Middels een nieuwsbrief, ge drukt op houtvrij papier, houdt Coppoolse zijn cam- pinggasten op de hoogte van de ontwikkelingen ten aanzien van het milieu op zijn bedrijf. „En er wordt positief op gere- Foto Jaap Wolterbeek ageerd. Voornamelijk Duitse gasten ervaren een aantal maatregelen al als gewoon. In Duitsland loopt men iets voor op op dit gebied. Maar we merken wel dat de Nederlan ders aan een inhaalslag bezig zijn. Over een aantal jaren zijn dit soort maatregelen op tallo ze plekken te vinden". Om de uitkijktoren te versie ren werden drie kunstenaars uitgenodigd een ontwerp te maken. Een adviescommissie besloot uiteindelijk voor het idee van Grootjans. Volgens de commissie is zijn ontwerp een 'harmonisch samengaan van architectuur,beeldende kunst en poëzie'. De architec tuur en de technische con structie - aldus nog steeds de adviescommissie - van het ge bouw zijn op een intrigerende manier benaderd. „Hierbij zijn ook de bakens voor de scheepvaart een inspiratie bron geweest en sluit de kleurstelling op een logische wijze aan bij de directe omge ving" De toren van Het Arsenaal met zijn kunstzinnige versiering. ff |m| bB Iedere dag tussen 9 en 16 uur kunnen de kinderen zich uitle ven op het terrein. Er is een waterglijbaan, stokbroodbak- ken, schminken, handvaardig heid en natuurlijk hebben alle spelletjes te maken met het thema en gaan de kinderen op reis door Egypte en de oud heid. Iedere dag wordt er sa men met de kinderen een Speelkrant gemaakt die bij de poort wordt uitgedeeld en mee naar huis kan. Als extra activiteit is er op 25 juli een opblaasbare hindernisbaan, op 27 juli een bungeerun en op 29 juli een rodeostier. Om dat het bouwen van hutten al tijd spijkers en hout betekent, kunnen kinderen het beste stevige schoenen aandoen. Bij heel zonnig weer is een petje en zonnebrandolie ook geen luxe. De werk- en spelgroep bestaat uit vrijwilligers en daar zijn er nog steeds te wei nig van. Wie zich wil aanmel den kan dat doen op tel. 0118- 415540/410352. Eendenmosselen behoren niet tot de weekdieren, maar tot de familie van krabben en kreeften. Met hun zuig- voet houden ze zich vast aan alles wat beweegt in zee. Vaak zitten ze ook op boeien. Dit soort mossel zit tame lijk vast aan een plaats, maar door de stroming kunnen ze over de hele wereld terechtkomen. Vroeger zat de eendenmossel vast aan de romp van houten zeesche pen. Deze dieren konden de snelheid van deze zeilsche pen nadelig beïnvloeden De mossel is nu te zien in de onderwaterwereld van Het Arsenaal. (advertentie) Herencollectie Blue Willi's dames- en herencollectie Plein 1940 nr. 20, Middelburg 0118 - 612508 advertentie O Lange Vorststraat 12 Goes Fotostudio Theo van der Genugten heeft een nieuwe behuizing in winkelcentrum Dauwendaele en meer ruimte voor studiowerk. Ad en Matty Luitwieler hebben hun drogisterijzaak overgedaan aan nieuwe eigenaar Andreas van den Goorbergh In Serooskerke wordt zaterdag de jaarlijkse Stroskerkse Dag met ringrijderij gehouden. pag. Veel aandacht voor de 24-uurs van 's-Heerenhoek. Pastorale au Parvis in Nisse is uitgegroeid tot een heus festival en voorlopig even de laatste Walchers Plat. Na de vakantie pakt Jan Zwemer de draad weer op. pag. Bij Cinecity in Vlissingen gaan deze week drie films in première: Tarzan, een animatiefilm van Disney met in de Nederlandse versie de stem van Katja Schuurman voor Jane en die van Peter Blok voor Tarzan. The ninth gate is een thriller van Roman Polanskï waarin Johnny Depp op zoek is naar de sleutel van de hel en Mission Impossible deel 2 met Tom Cruise dreigt het succes van deel 1 te overtreffen. pag. In de woningkrant een impressie van het gloednieuwe, eind juni geopende Woonzorgcentrum in Heinkenszand. Advertentieverkoop (0118) 484 316 Redactie (01 18) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes (advertentie) De nieuwste Kroon Caribbean keukens van 2000 worden u ter introductie voor de heltt van de door de leverancier aanbevolen adviesprijs aangeboden! Daarnaast biedt Hans Verkerk honderden apparaten aan tegen zeer speciale prijzen. Wij garanderen u de beste service kwaliteit, wij geven u het beste keukenadvies en direct de laagste prijs! WKROON Cwiibbmn GOES: RINGBAAN WEST 2b - 0113-216451 HULST: INDUSTRIEWEG 3b - 0114-317179 50% korting is uitsluitend geldig op al het kastenwerk van het merk Kroon eh Caribbean - vraag naar de voorwaaroeh in 0e showroom - niet in. combinatie met andere aanoiedingeii - - geldig t/h 8 juli 2000 (advertentie) Bouwstoffenbesluit Folkloristische dag Welstands- en monumentencommissie S

de Faam | 2000 | | pagina 1