3esg c Uil Vlissingers op de bres voor groene Spuikom Ondank Is 's werelds loon voor kerkorganist Kerncentrale Borssele opent deuren Schoolplein De Vossenburch Ingekleurd uitverfqjop k 1» Tfctot n 50% V korting ZOMER KOOPJES MARKT i STEÜTEL StlKIKItlKlQKI JService DONDERDAG 29 I JUNI WOENSDAG 28 JUNI 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 26 WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN F A NIEUW GEOPEND IN 'BIJ ONS THUIS' MIDDELBURG BINNENKORT BIJ U THUIS? door Joep Bremmers Stedenbouwkundig adviesbureau Kuiper Compagnons heeft in opdracht van de ge meente Vlissingen een plan gemaakt voor be bouwing van de Spuikom, op de grens van de Vlissingse binnenstad. Gelijk met de presen tatie van de plannen heeft de Stichting Vlis- sings Groen Hart bezwaar tegen de bouwplan nen aangetekend. „We vinden een beetje groen belangrijk in de stad", verwoordt Suzanne Hol- lebrandse het standpunt van de stichting. „Een mens kan niet alleen leven van beton en steen, en er is al zo weinig groen in Vlissingen". Alternatief Leen Wouters uit Westkapelie is al veertig jaar kerkorganist. Onlangs zou in de Toeris tenkerk daar op feestelijke wijze aandacht aan geschonken worden. WSb& Wie eens een kijkje wil nemen in de wereld achter het stopcontact kan in juli en au gustus terecht bij het bezoekerscentrum van de kernenergiecentrale in Borssele. Elektriciteits- Productiemaatschappij Zuid-Nederland (EPZ) verzorgt dan rondleidingen over het complex. Kleurige muurschilderingen hebben van het kleuterplein van openbare basisschool De Vossenburch in Middelburg een vrolijke boel ge maakt. De opening van het plein werd afgelopen week feestelijk gevierd met een optocht door de wijk Dauwendale, waarna de jongste leerling Chierien Hunsel het plein 'officieel' opende. Het feest daarna was voor alle leerlingen meteen de afsluiting van het schooljaar. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: meü^' Spuistraat 17 Arbeids 02J Bureau OP DE GROTE MARKT VAN 8.00 TOT 16.00 if IN GOES i UUR ONDERNEMERS ORGANISATIE GOES - .- J^SE BIBUO^S D£CORATJ£S 6 CADEAUS Sint janstraat 6 4331 KC Middelburg Telefoon (0118) 62 47 47 De Stichting Vlissings Groen Hart bereidt een alternatief plan voor waarin de Spuikom een educatief ecopark moet worden. De Spuikom achter de Vlis singse boulevards is al eeu wen prominent aanwezig in de stad. Het waterbekken werd gebruikt om overtollig water uit de polder af te voe ren. Aanvankelijk was het wa terbekken een molenwater, een molen zorgde voor de af voer van het overtollige water in de haven van Vlissingen. Sinds het einde van de negen tiende eeuw was het bekken voorzien van een sluis en loosde de Spuikom overtollig water rechtstreeks in zee. „Nu is het een mooi stukje groen in de stad", is de mening van Katharina Hollebrandse, die samen met zus Suzanne in het bestuur van de Stichting Vlis sings Groen Hart zit. „Er is niet veel groen in Vlissingen terwijl dat toch heel belangrijk is in een stad. In veel grote steden zie je dat er juist steeds voorzichtiger met het weinige groen wordt omge sprongen. Vlissingen lijkt in die ontwikkeling achter te lo pen". Het plan van de ge meente Vlissingen is prestigi eus. In de Spuikom moeten tweehonderdzeventig huur- en koopwoningen en een woonboulevard met twintig duizend vierkante meter win keloppervlak worden gereali seerd. Vorige week schreef wethouder Henk de Haas van ruimtelijke ordening en stede lijke ontwikkeling op de infor matiepagina van de gemeente Vlissingen in deze krant: „Het is een gedurfd plan met ruim te voor groen en water...". „Niets van waar", vinden Su zanne en Katharina Holle brandse. „Het is geen plan met groen en water, meer een groenstrook naar de parkeer plaatsen. Er is door de ge meente nooit serieus nage dacht om er een park van te maken, en daar zijn wij het niet mee eens". „Het plan zoals het er nu ligt ziet eruit als een militaire ba sis", meent Suzanne Holle brandse. „Er komen torens in van zestig en bijna tachtig me ter hoog, net zo hoog als de Sardijntoren die op de boule vard is gebouwd. Het complex wordt zeer beeldbepalend voor Vlissingen". Momenteel ligt er al een weg door de Spuikom en is er een parkeer Suzanne en Katharina Hollebrandse: Vlissingen is". ,Het hoofdbezwaar tegen de plannen is voor ons dat er al zo weinig openbaar groen in foto Jaap Wolterbeek plaats aan de kant van de stad. „Die parkeerplaats zou tijdelijk zijn en ligt er nu al twintig jaar", weet Katharina Hollebrandse. „In 1978 heeft de Spuikom een bouwbe- stemming gekregen. Maar waarom moeten ze dat nu net op één van de weinige groene plekjes in Vlissingen bouwen. Straks komt het Scheldeter- rein vrij en is er genoeg ruim te om projecten als dit te reali seren, en misschien komt het ontwerp daar ook nog wel veel beter tot z'n recht". Om de bouwplannen van de gemeente tegen te houden willen Suzanne en Katharina Hollebrandse zoveel mogelijk Vlissingers mobiliseren. „We gaan een alternatief plan pre senteren waarin de Spuikom een soort educatief ecopark moet worden", vertelt Suzan ne Hollebrandse. „De afde ling Walcheren van de Ko ninklijke Natuurhistorische Vereniging gaat inventarise ren wat er zoal aan flora en fauna voorkomt in het braak liggende terrein en studenten aquatische ecotechnologie van de Hogeschool Zeeland gaan onderzoeken hoe het met de kwaliteit van het wa ter is gesteld". Het ecopark zoals de Stichting Vlissings Groen Hart dat voor ogen heeft zou onderhouds arm kunnen worden aange legd. „Door planten te kiezen waarbij onkruid geen kans krijgt kan het park onder- houdsvriendelijk worden aan gelegd", weet Suzanne Holle brandse. „Dus het hoeft de gemeente niet eens zoveel te kosten". De officiële inspraak procedure voor de plannen met de Spuikom is net begon nen. „Eigenlijk zou die een aantal weken geleden al be gonnen zijn", vertelt Katharina Hollebrandse. „Nu begint die midden in de zomer, je zou bijna denken dat het tactiek van de gemeente is om de in spraakperiode in vakantietijd te houden. We verbazen ons dat niemand iets tegen de plannen doet, het is geen vechten tegen de bierkaai. Dit soort bouwplannen zijn tegen te houden ook al zegt de ge meente Vlissingen dat we al te laat zijn. Vlissingen veran dert langzaam in een soort Knokke, en daar zitten we niet op te wachten". Volgens Su zanne en Katharina Holle brandse zijn veel Vlissingers het niet met de plannen eens. „Het kleine stukje groen dat er nu nog is in de Spuikom staat symbool voor de inspraak van de burger", zegt Suzanne Hol lebrandse tot besluit. „Er wordt gewoon niet naar de burgers geluisterd". «®ss»a Maar wat een kroon op het werk dat Wouters belangeloos voor allerlei kerken verricht heeft zou moeten worden, viel volledig in het water. Het was volgens Wouters een schrale vertoning. Kwaad is hij niet, wel verdrietig en teleurge steld. Maar zijn vader had het hem vroeger al gezegd: „Leen jongen, je moet aller knechten knecht zijn". „Ik ben als jon gen van zeventien jaar begon nen als kerkorganist bij wat toen de Hervormde Evangeli satie was, hier in Westkapel ie", vertelt Wouters. „Een jaar later was ik dirigent van het Hervormd Kerkkoor in Klever- skerke en al vrij snel daarna ook organist. In Domburg heb ik ook jaren gespeeld en nu al weer twintig jaar bij de Toeris tenkerk. Ook elke tweede zon dag van de maand bij The Mission to Seaman, maar dat heet nu anders. Dat betekende soms wel vijf diensten op een dag en katholiek, hervormd en Duitse diensten door elkaar. Ik ben niet zo'n goede organist hoor, ik ken er zat die beter zijn, maar in begeleiding ben ik goed en mijn kwaliteit is dat ik er altijd was. Psalmen vind ik het mooist om te spelen en bij speciale diensten, zoals doop-, rouw- en trouwdien- sten doet het me emotioneel ook heel wat. Daarom had ik wel verwacht dat die speciale dienst in de Toeristenkerk iets bijzonders zou worden. Ik heb zelfs mijn kinderen gevraagd te komen. Maar van al die ker ken waar ik ooit gespeeld heb, was er niemand. De uitnodi gingen zouden niet aangeko men zijn. Ze hebben Lang zal ze leven voor me gezongen en ik kreeg een boekenbonnetje. Dat was het dan, bedankt Leen". Op de een of andere manier vallen jubilea bij Wou ters wel vaker in het water. Af gelopen februari was hij vijf entwintig jaar werkzaam als ambtenaar van de Burgerlijke Stand, waarvan de laatste drie jaar in dienst bij de gemeente Veere. Voor die tijd was hij dat pro Deo, zoals dat heet. „Dat is toch ook wel iets om aan dacht aan te besteden, dacht ik zo" verzucht Wouters. „Maar als je niet voortdurend de aandacht op jezelf vestigt, zoals sommige mensen doen, dan ben je blijkbaar niet be langrijk. Maar goed, van de bruidsparen die ik in de echt heb verbonden heb ik wel al tijd waardering gekregen. Er waren wel tijden dat ik ook nog 's avonds op bruiloften en partijen speelde. Soms was ik ceremoniemeester, even later de trouwambte naar, dan de organist in de kerk en dan later weer present op het feest voor zang en dans. Dan zag je mensen kij ken, dat is weer diezelfde vent, doet-ie dat ook nog? En ja, ik doe inderdaad veel. Maar ik kan moeilijk née zeg gen, altijd al gehad. Alleen verwacht je niet dat je dan af gescheept wordt met een boe kenbonnetje, want ik doe al ja ren mijn best en er heeft nooit iemand tevergeefs een beroep op me gedaan. Je leert de mensen kennen, zal ik maar zeggen", besluit Wouters die al weet wat hij het aanstaande echtpaar vanavond gaat advi seren. Trouwen in november, dan heb je korte dagen maar wel lange nachten. Of ook dat in dank wordt afgenomen is afwachten. Wmm T jy-- De kerncentrale nodigt bezoekers uit voor een kijkje, foto Anton Dingemanse Vorig jaar heeft het grote plein al zo'n kleurige opknapbeurt gehad, nu werd het plein van de kleuters onder handen ge nomen. Letterlijk onder han den, want leerkrachten en ou- Het versierde kleuterplein van openbare basisschool De Vossenburch in Middelburg. ders hebben de afgelopen we ken het verven van de muur schilderingen op zich geno men. Ontwerpers van onder meer een olifant, een tanksta tion met politieauto en na tuurlijk een vossenburch, zijn Lucy de Graaf en Tini van Bebber. Zij ontwierpen ook de schilderingen voor het grote plein. Grappige details zijn de echte tankslangen die uit de muur komen naast de be drieglijk echte politiewagen. De muren van het plein, dat aan de achterkant van de school aan de kant van de Kruitmolenlaan ligt, waren hard toe aan wat meer kleur en fleur. „Lelijk en grauw was het", zegt Marja Wisse van De Vossenburch. „En zeker voor de kleintjes geen gezellige omgeving. Nu zijn we hele maal klaar en hebben alle leerlingen een gezellig plein, de groten en de kleinen". Nog een weekje kunnen de leerlin gen genieten van hun 'nieu we' school, dan begint de gro te vakantie. Maar na de vakan tie gaat het schooljaar in elk geval op het plein weer vrolijk verder. (advertentie) GROEN COLLEGE GOES garandeert werk! Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie elders in deze krant In het bezoekerscentrum van de centrale laat een compacte tentoonstelling alles zien over het opwekken van elektriciteit: over de verschillende energie bronnen, over milieuzorg, nut tige restproducten en radioac tief afval en over veiligheid. In de filmzaal draait een dertien minuten durende film die een indruk geeft van het hele be drijf, met vestigingen in Zee land, Noord-Brabant en Lim burg. De kijker krijgt uitleg over het proces van de elektriciteits productie in de EPZ-centrales en er is een rechtstreekse ver binding met een camera in het reactorgebouw, waardoor be zoekers ook een kijkje in het hart van de centrale gegund wordt. Een gids leidt mensen vanaf zestien jaar (legitimatie ver plicht) over het complex, waarbij onder meer het impo sante machinehuis en de high tech regelzaal worden be zocht. Het bezoekerscentrum in Borssele is van 1 juli tot 1 september van maandag tot en met vrijdag van 13 tot 17 uur open. 's Zaterdags is het centrum tussen 10 en 17 uur toegankelijk voor publiek. Het bezoekerscentrum is te vinden op het industriegebied Vlissin- gen-Oost, havennummer 8099. advertentie) (advertentie) Informatiebijeenkomst over Kanaalweg Bouwstoffenbesluit Herstructureringsplannen Magistraatwijk Lange Kerkstraat 41 Goes Tel. 0113-270025 Vlissingen tel: (01 1 8 y 422100 www.spui.nl Z0MERREDUCT1E: In de zomervakantie geldt een lager dagtarief voor het le nen van boeken. Voor boeken ingeleverd in de periode van 3 juli tot en met 12 augustus gelden de volgende dagtarieven per boek: de losse leenpriis 35 cent wordt 25 cent; de prijs voor Spuipashouders na de eerste gratis weelc wordt ver laagd van 25 cent naar 15 cent; de dagprijs voor 65+ pashouders en uitkeringsge rechtigden gaat van 15 cent naar 10 cent. 4 Informatie over de WESTERSCHELDETUNNEL is van 3 tot 15 juli te bezichtigen in de "Zeeland/maritiem-kamer" in 't Spui. Het is een "eiland" met foto's en teksten over de kosten, bouw, exploitatie en de geschiedenis van dit gigantische pro ject. De bibliotheek Oost-Souburg is in de vakantie van 17 juli tot en met 5 augustus 1 gesloten. In de boekhandel: profiteer van de laatste restanten AANBIE- DINGEN uit de Forest-folder! Nu al volop SCHOOLAGENDA'S verkrijgbaar. Hotel Westduin In Arnemuiden is een vestiging van 'gemakswinkel' Primera geopend. Hotel Westduin in Koudekerke hoort weer bij de Golden Tulip-keten en de Middelburgse slijter Van Leerzem is Slijter van het Jaar 2000 geworden. pag. In het Bevelandse Wemeldinge wordt de kunst en natuurroute gehouden. Tijdens het lopen van de route krijgen bezoekers tekst en uitleg over de diverse kunstuitingen die er te zien zijn. Jan Zwemer gaat in Walchers Plat in op misverstanden. Bij Cine City in Vlissingen gaan deze week drie nieuwe films in première: Wrongfully Accused met Leslie Nielsen, Teigetje met Winnie de Poeh en zijn vriendjes en The Next Best Thing met in de hoofdrollen Madonna en Rupert Everett. In de Middelburgse Abdij worden in de zomermaanden rondleidingen gegeven en ook Waterland Neeltje Jans heeft speciale activiteiten in het hoogseizoen. Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (01 18) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes (advertentie) (advertentie) garandeert werk! Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie elders in deze krant bv garandeert werk!! Vele glastuinders in Zeeland wachten op jou Grijp je kans en zie voor verdere informatie de advertentie elders in deze krant (advertentie)

de Faam | 2000 | | pagina 1