Restaurant De Eetkamer opnieuw ingericht Brandstof besparen door een goede bochten techniek Museumwinkel weer geopend Foto's bij Wonen Diezijn Super Troep Opruim Spektakel Revolutionaire brillenglazen bij Het Huis Har dy Opticiens Brouwerijbezoek bij Gall Gall Dat is althans de mening van Wilfred van der Sande. Niet vreemd voor wie bedenkt dat hij de vestigingsmedewerker is van Beter Ho- rep aan de Coosje Buskenstraat in Vlissingen. Met collega-audicien Marco van der Gaag en medewerkster Esther vormt hij het team dat in de onlangs verhuisde vestiging mensen bege leid om meer en beter te horen. Voor zover mo gelijk natuurlijk. Miniaturisering Restgehoor Nieuwe look bij Cosmo Hairstyling In het kader van de herindeling Stationsstraat heeft de gemeente Middelburg ook een boom voorzien pal voor het terras van Café Kanaal- zicht. In september zou dat moeten gebeuren en in afwachting daarvan is alvast een afwate- ringsrooster aangebracht waar zolang een bloembak op staat. Eigenaresse José de Gast van het café, dat beter bekend is onder de naam De Reutel, is er niet blij mee. indoor Karting in Zeelandhallen Nieuwe fietspuzzeltocht op Walcheren en wandeltocht in Veere Restaurant De Eetkamer aan de Wagenaar- straat in Middelburg heeft een nieuw interi eur. De zaak van Jan en Emma de Pree werd zeven jaar geleden geopend en heeft inmiddels een uitstekende reputatie opgebouwd. De ver bouwing was volgens het ondernemersecht paar noodzakelijk om de gasten nog beter te kunnen ontvangen. O O rtoestell Woensdag 21 juni 2000 FAAM/VLISSINGER 9 Een goed gehoor wordt onderschat Een soepele rijstijl is onderdeel van energiebewust rijden. Voor al bij het nemen van een bocht kan flink bespaard worden als de automobilist de volgende regels in acht neemt. Bijtijds voor een bocht het gas loslaten zodat het zelfrollend vermogen van de auto wordt benut. Bijremmen is niet nodig en de auto kan zelfs in de derde versnelling door de bocht. In de bebouwde kom uiteraard, daarbuiten is zelfs de vierde of vijfde versnelling mogelijk. Na de bocht weer rustig en gelijkmatig gasgeven. Op die manier daalt het brandstofverbruik aanzienlijk. Met de sluiting van het Zeeuws Museum viel ook de verkoop in de museumwinkel van de Vrienden van het Zeeuws Museum stil. In een tijdelijk gebouwtje in de Kloostergang van het Abdij complex hebben de vrijwilligers van de Vrienden een nieuwe verkoopruimte gevonden. De openingstijden zijn gelijk aan die van Abdij Historama, maandag tot en met zaterdag van 11 tot 17 uur en zondag van 12 tot 17 uur Brooymans van de Gruiter Wonen Diezijn aan de Langevie- le in Middelburg presenteert de nieuwe collectie meubelen en stelt werk ten toon van de Antwerpse fotografe Chantal Visser. Het betreft zwart-wit werk en is deel van een reportage over een voormalige gieterij in Bergen op Zoom. De foto's zijn tot en met 2 september te zien. Rick de Blickveger en Mijke de Troepkijker, de twee figuurtjes die namens het Zwerfafvalbestrijdingsteam elk jaar kinderen stimuleren om hun afval op te ruimen, zijn dit jaar op zoek naar kinderen die mee willen doen aan het STOP spektakel. Dit Su per Troep Opruim Spektakel evenement zal bestaan uit kinder theater, een zwerfafvalquiz, een troepwerpspel en een Mega- zwerfafvalrace op een 14 meter lange troep-hindernisbaan. De juiste data en plaatsen worden nog bekendgemaakt. Onder de naam Airwear is een nieuwe generatie brillenglazen uitgekomen die twintig procent lichter, dunner en twaalf keer sterker zijn dan hun voorgangers. Daarmee komen de opticiens van Het Huis tegemoet aan de vragen van de moderne brildra ger. Lichter in gewicht en door de geringe dikte passend voor elk montuur. Bovendien filteren de Airwear glazen honderd pro cent tegen ultraviolette stralen. Gemaakt van een praktisch on breekbaar materiaal en vele malen krasbestendiger dan ge woon kunststof of glas zijn ze daarmee ook erg geschikt voor kinderen. Het Huis Hardy Opticiens aan het Bellamypark in Vlis- singen heeft alle informatie in huis. Bierliefhebbers kunnen via hun plaatselijke Gall Gall slijter nog tot 1 juli inschrijven voor een bezoek aan een bierbrouwerij naar keuze, waaronder de Palm-, Gulpener-, Bellevue- en Dom- melschbrouwerij. In juli en augustus worden de brouwerijen bezocht. Een rondleiding en proeverij staan daarbij centraal. De toegang is gratis bij aankoop van twee flesjes speciaalbier bij Gall Gall. door Mieke Roelse Dat het horen wordt onder schat komt door verschillende factoren. „Ten eerste zie je het niet, het is onzichtbaar. Een slecht gehoor dus ook", legt Van der Sande uit. „En ten tweede besef je het pas als je een probleem krijgt. Het is zo vanzelfsprekend dat ik vóór ik audicien werd, er zelf ook nooit bij stilstond. Toch be paalt het gehoor een groot deel van vooral je sociale le ven". Het werk van een audi cien begint als een cliënt bin nenstapt met een recept van de oorarts. Maar voordat mensen zo ver zijn dat ze naar die oorarts gaan heeft vooral te maken met hun omgeving. „Mensen wachten vaak veel te lang en als dan bij de oor arts uit een gehoortest blijkt dat er een gehoorverlies is, willen ze bij een eerste be zoek vaak gerustgesteld wor den. Ze hopen heimelijk dat de dokter het een beetje overdreven heeft", vertelt Van der Sande. „Als we dan doorvragen blijkt dat inder daad de televisie steeds har der moest en dat op feestjes het geroezemoes een brij van geluid is geworden. Daarna gaan we bekijken wat de bes te oplossing is. Dat is een proces van maanden. Want eigenlijk gaat het ook om het weer leren horen. Welk type hoortoestel uiteindelijk voor die persoon het meest ge schikt is hangt ook af van wat iemand zelf wil en wat de mogelijkheden binnen zijn verzekering zijn. Maar gehol pen wordt iemand altijd, voor elke beurs is er een passend hoortoestel. Met de huidige technologi sche ontwikkelingen kan na tuurlijk ook steeds meer. Je ziet dan ook de laatste jaren dat de hoorapparaten steeds kleiner worden maar wel veel beter zijn". Als voorbeeld van de miniatu risering, zoals Van der Sande het noemt, laat hij een hoor- toestelletje zien dat in het oor gebracht wordt. Kleiner dan het topje van een pink. „Niet voor iedereen geschikt hoor", haast hij zich te zeggen. „Oren kunnen er te klein of te groot voor zijn, sommige mensen zijn er allergisch voor en weer anderen produceren te veel oorsmeer. Maar in de toe komst zullen dit soort appa raatjes steeds meer gebruikt en gevraagd gaan worden. We zien nu al dat de doel groep verjongt. Vroeger maakten mensen van zeventig en tachtig de grootste groep uit. Die zijn er nog steeds na tuurlijk, maar de vijftigers en zestigers rukken op. Dat heeft te maken met het feit dat die mensen een veel actiever so ciaal leven hebben dan hun leeftijdgenoten vroeger en slechthorendheid komt ze dan gewoon 'niet uit'. Bovendien zijn mensen meer met zichzelf en hun lichaam bezig en als je dan een hoorapparaatje hebt dat niemand ziet, dan is het helemaal mooi natuurlijk. Maar nogmaals, het moet wel kunnen". Vroeg of laat krijgt iedereen met slechthorendheid te ma ken. Er wordt dan gesproken over ouderdomsslechthorend- heid. Dat is gewoon een ge volg van slijtage, net als de bril die op een bepaald mo ment onmisbaar wordt. Deze vorm betreft meestal de beide oren. Een andere vorm waarbij maar één oor problemen geeft is de lawaaislechtho- rendheid. Schietinstructeurs krijgen daar last van, maar ook landbouwers op hun trek kers. De discogangers komen nog niet bij Van der Sande langs, maar die zullen over een tiental jaren wel eens massaal aan het hoortoestel moeten. Beter Horen kan veel doen maar bij doofheid houdt Omschrijving horizontaal: 1 betaalplaats; 3 halfgod; 7 grondstof voor baksel; 10 hoender product; 11 kleur; 12 deel van een schip; 14 verschil tussen bru to en nettogewicht; 15 pont; 16 roep; 17 plaats in ons land; 19 ten bedrage van; 20 part 21 mannetjeshond; 22 theaterrang; 24 redeloos wezen; 26 groente; 27 ondergrondse ruimte; 29 oude vochtmaat; 30 onbepaald voornaamwoord; 31 plaats in het Midden-Oosten; 33 vruchtengerecht; 35 titel (afk.); 36 bordspel; 37 sprookjesfiguur; 39 bijwoord; 40 karaat (afk.); 41 ontstemd; 42 graafschap in Engeland; 44 vlekkenwater; 45 verbrandings verschijnsel; 47 gevolg; 49 uiteinde; 50 eerste melk van een kalfkoe; 52 vlek; 53 ongebonden; 54 honingdrank; 55 klein kind; 57 maanstand (afk.); 58 slee; 59 koerier; 60 dichtgesloten hand; 63 geheimschrift; 64 tuig van een trekdier; 65 familielid; 66 echt genote; 67 hert; 68 snelheid. Omschrijving verticaal: 1 keukengerei; 2 uitroep; 3 bijbels figuur; 4 vrucht; 5 open plek in het bos; 6 boom; 7 eind; 8 lof; 9 landbouwwerktuig; 11 fami lielid; 12 hap; 13 verkeerd; 14 anti; 15 kledingstuk; 16 zeer warm; 18 kaartspel; 20 lidwoord; 21 friszuur; 23 oude lengte maat; 25 voornaamwoordelijk bijwoord; 26 alcoholische drank; 28 waan; 29 grap; 30 fout; 32 deel van een schip; 34 nauwgezet; 36 doel (sport); 38 bijwoord; 40 stilstaand water; 41 wangen- kleur; 43 geaardheid; 44 bijna; 45 voorzetsel; 46 open ruimte; 48 aanhef boven een brief (afk.); 49 ontwerp; 50 verzoek; 51 water in ons land; 54 tijdelijk gebruik; 56 deel van het gebit; 59 aan bieding; 60 kudde dieren; 61 beteuterd; 62 kikker; 63 omstreeks (lat.afk.); 64 persoonlijk voornaamwoord; 65 persoonlijk voor naamwoord. Er ontstaat de naam van een muziekinstrument wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers in de juiste volgorde plaatst: 5.13.35.43.48.49.55.58. Stuur uw oplossing vóór woensdag 28 juni mei naar de redactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de FaamA/lissinger van woensdag 5 juli bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de FaamA/lissinger van woens dag 7 juni luidt: 'pierement'. De vrijkaarten van Cine City gaan naar M.A. van der Heide uit Vlissingen. het op. „Wat nog wel kan is, zelfs bij een beetje restgehoor, er voor zorgen dat iemand weer hoort", zegt Van der Sande. „Wij maken een ver schil tussen horen en luiste ren. Horen kun je een geluid als klap, boem. Luisteren is verstaan. Als ik tegen ie mand praat die me wel hoort, maar niet kan ver staan wat ik zeg dan kan hij dus niet luisteren. Bij restge hoor proberen we iemand zo te helpen dat hij in ieder ge val weet uit welke richting het geluid komt". Niet iedereen heeft de moge lijkheid om zelf naar Beter Ho ren te komen. Om die reden is Van der Sande vaak op pad, tot aan Schouwen-Duiveland toe. „Daar houden we dan zit ting; een soort servicepunt zeg maar. Ook bij zorginstel lingen is het makkelijker voor de mensen als wij er een mor gen of middag zijn", verklaart Van der Sande. „Dat betekent dat je ook psychologisch wel geïnteresseerd moet zijn in oudere mensen. En dat je moet kunnen relativeren. Ie mand die na een jaar of vijf minder hoort, wijt dat altijd aan het apparaat. Dat deugt niet meer. Bij een gehoortest blijkt dan vaa'k dat het daar niet aan ligt, maar dat moet je soms wel een beetje voorzich tig vertellen. Dat hoort alle maal bij de nazorg. Er is een prima wisselwerking met de oorartsen en wie eenmaal ontdekt heeft wat er allemaal nog te horen is mét een hoor toestel blijft er ook zo lang mogelijk bijhoren". Onderschrift???????? (advertentie) Een boom voor de deur is op zich niet erg, maar deze bloembak betekent dat er nau welijks ruimte meer is tussen haar terras en de bak om door te lopen. Laat staan dat men sen met een kinderwagen of een rolstoel dat kunnen. Eind mei heeft ze een brief ge stuurd naar de gemeente maar tot nu toe is er nog niets veranderd. Of toch wel; inmid dels zijn het rooster en de bak dertig centimeter opgescho ven zodat het geheel nu hele maal vlak voor de deur staat. „Het is een belachelijke situ atie geworden, want wie niet langs het terras kan moet dan maar uitwijken aan de andere kant. Daar loop je meteen op straat en het is hier altijd druk dus dat kan helemaal niet", weerlegt De Gast een sugges tie van een ambtenaar die is wezen kijken. „Hij vond het juist in mijn belang, want wie om de bak heen moet komt De bloembak op het terras van Café Kanaalzicht. Foto Jaap Wolterbeek vanzelf op het terras terecht. Alsof iedereen die een trein wil halen dat gaat doen. En trouwens; niet iedereen wil hier op het terras zitten. Het loopt bij de gemeente ook weer lekker langs elkaar heen want mijn terrasvergunning is pas nog verlengd, dus ze we ten hoe groot dat is. En het gaat me niet eens zozeer om mezelf. Een boom voor de deur hoeft niet vervelend te zijn, al bestrijd ik wel dat er zogenaamd altijd een boom gestaan heeft. Dat zeiden ze ook nog. De laatste vijfentwin tig jaar in elk geval niet, dat weet ik zeker. Maar iedereen die langskomt vraagt aan mijn terraszitters wat hier nou de bedoeling van is. Dat is voor die gasten op den duur ook niet leuk meer. Ik hoop maar dat iedereen die er op de een of andere manier last van heeft gewoon bij de gemeente aan de bel trekt. Misschien dat er dan eindelijk iets gebeurt want dit is natuurlijk een idio te situatie waar niemand iets mee opschiet". Sinds kort is in de Zeelandhallen in Goes ruim vijfduizend vier kante meter gereserveerd voor de karting met een nieuw traject en nieuwe karts. Gedurende de zomermaanden kan optimaal gebruik gemaakt worden van het racecircuit. Het restaurant is afgescheiden door een glazen wand, zodat de toeschouwer wel ruim zicht maar geen lawaai heeft. Bovendien staan er een aan tal race-simulatoren opgesteld. Door de VVV is op Walcheren is een fietspuzzeltocht uitgezet. De route van 28 km voert door binnenwegen en onderweg dient men een aantal vragen op te lossen. Meedoen kan tot en met 24 september. Boekjes zijn te verkrijgen bij de VVV's van Oostkapelle, Westkapelle en Domburg. In Veere is een puzzelwandeling uitgezet en daar is de routebe schrijving waarin vragen zijn opgenomen te koop bij de VVV en 't Wapen van Veere. Voor beide tochten zijn er voor de prijswin naars VVV-bonnen beschikbaar. Café De Reutel in de knel Onder de naam Cosmo Textu re wordt voor deze zomer een kort of halflang kapsel geïn troduceerd bij Cosmo Hairsty ling in de Zusterstraat in Mid delburg, Kenmerken zijn zach te contouren en korte dekla gen. Aangevuld met de nieu we kleurmethode 'Star Color', waarbij twee dicht bij elkaar liggende kleuren gebruikt worden, zet Cosmo Texture de zomer kleurig en trendy in. Bij de mannen worden door het haar te crashen lange en korte plukken afgewisseld met een nochalant en ruig kapsel als resultaat. De nieuwe kapsels van Cosmo Hairstyling. foto Cosmo Hair styling mensen kunnen het zelf zo duur of goedkoop maken als ze zelf willen. Wij serveren al een compleet menu vanaf zes tig gulden. Sommige mensen bijvoorbeeld, nemen dit menu en kiezen er een hele goede wijn bij". De Eetkamer heeft een prima wijnkaart. Jan de Pree: „Wij hebben alle wijn, ook uit de zogenaamde nieu we wereld zoals Australië en Nieuw Zeeland. Daarnaast na tuurlijk de klassieke wijnen en de zogenaamde toppers". Een andere activiteit van De Eetka mer is het organiseren van zo genaamde 'thema-avonden'. Ongeveer drie keer per jaar worden vaste gasten uitgeno digd zo'n avond te bezoeken. Men kan hierbij denken aan een Italiaanse avond, waarbij ge rechten en wijnen uit Italië cen traal staan, of een speciale 'wild-avond' aan het eind van het seizoen. Verder kan er met Jan en Emma de Pree gespro ken worden over het organise ren van (huwelijks)feesten in hun restaurant. De Eetkamer is vijf dagen per week geopend, maandag en donderdag is het restaurant gesloten. De keuken is open van 18 uur tot 21.30 uur. Overigens houdt men niet strikt vast aan de bovenge noemde dagen en tijden. In overleg kan er altijd (voor groe pen) gereserveerd worden, het zij voor lunches of diners. keuken". De keuken waar Jan de Pree de scepter zwaait, is geënt op de Franse keuken met een eigen interpretatie en uitbreiding. Uiteraard wordt alles vers bereid. Jan de Pree hierover: „De kwaliteit staat bij ons voorop. Verder vinden wij het belangrijk dat hier een goede sfeer is tegen een be taalbare prijs". Dat De Eetka mer gewaardeerd wordt door haar gasten bleek al zo'n vier jaar geleden toen Ton de Zeeuw het etablissement be zocht en een positief artikel hierover publiceerde in De Te legraaf. Dit leverde het restau rant veel respons op. Zowel van binnen de provincie als ver daarbuiten werden nieuwe gasten verwelkomd. Ook an dere bladen, ondermeer Quote en Michelin, bestempelen het restaurant als een plaats waar het goed toeven is. De eigenaars waarderen het uiteraard als mensen het on derscheid proeven tussen ge rechten van de 'klassieke am bachtsman" en de snelle hap. Aan de andere kant wil men drempelverlagend werken. Jan de Pree: „Het genieten van een goede keuken in een gezellige sfeer is toch wel ons motto. Daarbij zijn kleding en leeftijd niet belangrijk, leder een moet het hier naar zijn zin hebben". Emma de Pree voegt hieraan toe: „En de Wie bekend is in restaurant De Eetkamer valt de koerswij ziging bij binnenkomst direct op. Het oude interieur heeft namelijk plaats gemaakt voor moderne, comfortabele stoe len en een prachtige mozaiëk- vloer. Met name de vloer geeft het restaurant min of meer een mediterraan tintje. Het oogt modern maar toch warm en uitnodigend. Waar om deze verandering? Emma de Pree vat het kort en bondig samen: „Wij vinden dat de ambiance nu echt past bij de Jan en Emma de Pree in het nieuwe interieur van restaurant De Eetkamer. foto Jaap Wolterbeek 's Werelds befaamdstc en meest comfortabele lits-jumeaux. Met 2 compleet verstelbare Au ping-spiralen en 2 eersteklas matrassen. Afmetingen: 180 x 200 cm. Speciale actieprijs compleet verstelbaar: 2.395,- Compleet vast: 2.095,- Pot Stoutenbeek, Nieuwendijk 89, Axel, Zeeuws-Vlaanderen. Elke zondag geopend van 13.00 tot 18.00 uur. Telefoon (0115) 56 20 10. SieMatic keukenstudio 1e verdieping. Bezoek ons op Internetiwww.stoutenbeek.nl Wij komen Breng bij u thuis 1

de Faam | 2000 | | pagina 9