WE KRIJGEN ER ALLEMAAL MEE TE MAKEN Geheime nota doet ouderen een toontje lager zingen Gevraagd: Vrijwiiligersdag 2000 Een kleurrijke cursus 612004 Wandelen bezorgers warme maaltijden Exposities Molstraat 13 Kort verhaal Spiegeltje, spiegeltje Informatief huisbezoek FAAM/VLISSINGER GOED [DAT A «IJ WEElS 20e JAARGANG NUMMER 113 Mantelzorg is "naastenliefde", iemand heeft hulp nodig en krijgt zorg van een naaste ver want, vriend of vriendin. De overheid is er dol op, want het kost niets. En ben je zo vriendelijk om iemand in een moeilijke situatie (tijdelijk) te helpen, dan zit je er aan vast, want de indi catie-organen stellen dan vast dat de hulp vraag beantwoord wordt en dus is er geen thuiszorg of andere zorg van overheidswege nodig. Of het wel zo wenselijk is om hulpbe hoevende mensen zo lang mogelijk thuis te houden is tegenwoordig geen vraag meer: ja, zeggen overheid en alle professionele hulpver leners: dat is wenselijk (want goedkoper?) en dus goed. Minder bereidheid Hulp op maat Wie voor wie? Dialoog UW Middelburg Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur De redactie van de seniorenkrant wenst u een bijzonder prettige zomervakantie toe. 8 Woensdag 21 juni 2000 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 Overzicht van de con tactperso nen van de vrijwillige hulpdien sten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stro- menwijk: mevr. P.M. Den Hollander, tel. 626513. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Nieuw Middelburg: dhr. A. v. Vrou- werf, tel. 626385. Griffioen I en II: mevr. P. Janse, tel. 637407 en mevr. A. v.d. Leer, tel. 614968. Interkerkelijke hulpdienst Arnemuiden: mevr. S. de Looff tel: 602615 Telefooncirkels: Stromen- wijk-'t Zand: mevr R. Jongeri- us, tel. 637065 Vandaag maar eens geen wandeling, maar een stukje over een wandelgidsje: het heet "Wandelgids, Zeeland en West - Brabant, 25 wandelin gen" (uitgeverij Stap voor Stap) en het kost f 16.90 bij de boekhandel. Er staan vijf wan delingen op Walcheren be schreven met allerlei bijzon derheden over wat er te zien is. Twee wandelingen op Zuid- Beveland (rond Nisse en bij Baarland), één wandeling op Noord-Beveland (de Schots man), vijf op Schouwen, één op St. Philipsland en vier in Zeeuws-Vlaanderen. Genoeg te doen voor deze zomer dus. Met een beetje uitkienen met behulp van het nieuwe bus boekje (of Internet: www.con- nexxion.nl) vindt u een bus verbinding naar het begin- of eindpunt van vrijwel iedere wandeling. In het boekje staan prachtige wandelingen van di verse lengtes. Het is wel verstandig om eten en drinken mee te nemen, want niet overal is horeca onder weg. Ik vind zelf de bloemdij- ken rond Nisse een schitteren de wandeling, maar ook de wandeling: Meliskerke, histo rie en prachtige duinen is een aanrader. Het boekje geeft voor weinig geld veel ideeën en heel veel wandelplezier! En voor de wandelende internetters zijn veel routes te vinden bij "www.natuurmonumenten.nl". seniorenkrant Mantelzorg Aangezien ik er de leeftijd voor heb, ben ik ook mantel- zorger voor mijn moeder, maar uitsluitend in organisa torische zin: ik verzorg haar fi nanciën, zorgde dat ze in een aanleunwoning kwam en van daar in het verzorgingshuis en enkele malen per week ga ik op bezoek. Mijn vrouw doet voor haar vader samen met haar zussen en broer meer: elk weekend wordt er verble ven en gezorgd en de dichtst- bij wonende dochter draaft (heel vaak) op, als er in de week iets gebeurt. In de NRC van 10 mei jl. schreef redactrice Joke Mat een interessant stukje over mantelzorg, dat mij aan het denken zette. Er is blijkbaar ook een landelijke organisatie van thuisverzorgers, LOT ge heten met een directeur, Arie Ouwerkerk. Hij zit midden in het onderwerp en geeft enkele getallen, die te denken geven: 1.4 miljoen(l) mensen in Ne derland zorgen voor hulpbe hoevende partners of familie leden, in mijn ogen een gigan tisch getal. En zoals te ver wachten is tweederde gedeel te van hen vrouwen tussen de 35 en 65 jaar. Maar, zegt hij, de bereidheid tot mantelzorg slinkt: 10 jaar geleden waren nog veel mensen bereid gren zeloze zorg te bieden, nu heb ben steeds meer mensen de neiging er iets voor terug te vragen. Jongeren bijvoor beeld willen dan nog wel en kele dagen per week hulp bie den, maar niet meer dan dat. Er komt ook geld beschikbaar: voor organisatie-ontwikkeling van mantelzorg, hulp- en ad viescentra, trainingen, steun punten e.d. Wellicht ook een "zorgloon", een soort fooi voor mantelzorg. Of we daar nu op zitten te wachten....? Het wordt langzamerhand een beetje veel voor de mens die de pech heeft dat hij of zij hulpbehoevend wordt: een behoorlijk aantal verschillende organisaties verleent "hulp op maat", alleen duurt het vaak zo lang voor die hulp er is, dat ofwel geen hulp meer nodig is ofwel de voortgaande ver slechtering weer andere hulp nodig maakt. Opvallend is ook, dat indicatie-stellingen vaak ervaren worden als zeer afstandelijk en bureaucratisch en vooral gericht op het NIET verlenen van zorg. Een klein voorbeeld dat ik zelf vorig jaar, liggend in het ziekenhuis, beleefde. Een mede-patiënt wilde dolgraag naar huis, maar hij had thuis hulp nodig. Zijn vrouw was heel slecht ter been, zijn dochters werkten, kortom voor een buitenstaan der typisch een geval van indi catie voor professionele hulp. Maar de mevrouw, die na mens het Regionaal Indicatie Orgaan (RIO) kwam sprak al leen met de patiënt en die wil de zo graag naar huis, dat hij tegen haar zei, dat zijn vrouw en dochters in staat waren om hem op te vangen. Bovendien was de man enigszins in de war, maar goed, voor de indi catie-mevrouw geen bezwaar om hem hulp te weigeren, zonder daarover met vrouw De seniorenkrant heeft de hand weten te leggen op de supergeheime 'Nota Corrige rend Ouderenbeleid'. In het voorwoord stelt de Minister president vast, dat het tot nu toe gevoerde óuderen-ver- wenningsbeleid' niet langer is vol te houden. Ouderdom gaat gepaard met steeds teruglopende producti viteit. De ontwikkeling van de arbeidsbeloning moet de pro ductiviteitsontwikkeling vol gen en zo moet het ook gaan met de andere arbeidsvoor waarden. Het oude gezegde 'wie niet werkt zal ook niet eten' gaat een stap te ver, maar het automatisme van het stijgen van het inkomen met de leeftijd moet zo spoe dig mogelijk buiten werking worden gesteld. Na deze algemene uitgangs punten worden spijkers met koppen geslagen door het op- Stichting Welzijn Ouderen Middelburg verzorgt al sinds 1987 demnaaltijdvoorziening in Middelburg. Deze maaltijden zijn bedoeld voor ouderen, gehandicapten en diegenen die tijde lijk niet in staat zijn om zelf een warme maaltijd te bereiden. Vijf verzorgingstehuizen bereiden deze warme maaltijden, die door vrijwilligers van maandag t/m vrijdag tussen 11.30 en 13.00 uur worden thuisbezorgd. De bezorgers halen de maaltijden op bij het verzorgingshuis en brengen ze daarna naar de mensen aan huis. Er maken 140 mensen gebruik van deze voorziening. Op dit moment zijn er 70 vrijwilligers, maar dit aantal is te klein. Er zijn nog dagen dat er meer vrijwilligers nodig zijn. Het is heel dankbaar werk, de gebruikers waarderen het zeer. Met name in deze vakantieperiode zou het fijn zijn als er wat versterking kwam, al is het maar voor twee maanden. Het kost maar een uurtje per keer. Voor meer informatie of aanmelding kan contact opgenomen worden met de SWOM 627537, Molstraat 13. Nieuwe vrijwilligers zullen met open armen ontvangen worden. sommen van maatregelen, waardoor het Corrigerend Ou derenbeleid handen en voeten krijgt. Het ouderenbeleid be gint al op veertigjarige leeftijd en werkt met tijdsintervallen van vijf jaar, waarna telkens aanvullende anti-verwennings maatregelen worden geno men. Bij het bereiken van de veer tigjarige leeftijd wordt de car rièreplanning afgesloten. De mens heeft dan het hoogte punt van zijn productiviteit be reikt. Als eerste maatregel wordt het salaris voor vijf jaar bevroren en wordt verdere promotie onmogelijk. Alleen bij collectieve verhogingen wordt het bevroren salaris met het collectieve percentage verhoogd. De vijfenveertigjarigen komen in aanmerking voor taakver lichting of job rotation (func tieverandering), waarbij de beloning zal worden aange past aan het nieuwe (lichtere) werk. Door de invoering van deze maatregel vermindert de werkdruk voor de ouder wor dende medewerker en kan men zich geleidelijk gaan voorbereiden op het pen sioen. Dit milde beleid wordt voor de vijftigers voortgezet. Sa men met de bedrijfsmaat schappelijk werker wordt een loopbaan-afbouwplan opge steld, dat zoveel mogelijk aan sluit bij de restant-capaciteit van de werknemer. Deze solli citeert opnieuw naar de func tie waarop hij volgens het af- bouwplan aanspraak kan ma ken. De vijfenvijftigers doen niet meer mee aan collectieve sa larisverhogingen. Men sluit hiermee aan bij de onlangs bekend geworden bevindin gen van enkele Oostenrijkse professoren op het gebied van arbeidsinzet, namelijk dat de arbeidsprestatie van de ouder wordende mens jaarlijks ver mindert met een percentage dat ongeveer gelijk is aan het inflatiepercentage. Bijkomend voordeel is dat de vijftiger ge leidelijk gaat wennen aan de lagere inkomsten na zijn pen sionering. Zestigers kunnen profiteren van de 'koop-je-vrije-tijd-rege- ling', die inhoudt dat iedereen wier aanwezigheid op de werkvloer volgens de werkge ver niet strikt noodzakelijk is vrije tijd kan inkopen. Dit geldt uiteraard niet voor diegenen die door de werkgever als 'waardevol' worden be schouwd. De op deze manier gekochte vrije tijd zal op het salaris in mindering worden gebracht. Tenslotte de vijfenzestigers. Zij worden gepensioneerd. Grondslag voor de berekening van het pensioenbedrag is het laatstverdiende salaris. De mogelijkheid bestaat om het pensioenbedrag te baseren op het salaris dat men op zijn veertigste jaar verdiende, maar dan moet men op die leeftijd zelf een aanvullende pensioenverzekering afsluiten. Overigens wordt er van uitge gaan dat het leven van een vijfenzestiger goedkoper wordt als de maatregel wordt doorgevoerd die het autorij den aan ouderen zal verbie den. Nu de super-geheime 'Nota Corrigerend Ouderenbeleid' door deze krant is gepubli ceerd, verwachten wij uit de kringen van de ouderen, en in het bijzonder van de ouderen bonden, verontwaardigde en strijdbare reacties. Voor de publicatie van deze reacties stellen wij onze ko lommen graag beschikbaar. Reacties kunt u sturen aan: Redactie Seniorenkrant, Mol straat 13, 4331 SM Middel burg. en kinderen te hebben ge praat. Er was mantelzorg. Blijkbaar is een botte bijl no dig om zorginstellingen tot zorg te bewegen: weiger elke vorm van mantelzorg. Maar ja, wie laat een medemens nu verkommeren of erger. Dan toch maar mantelzorg. En krijg je dan zorg, dan vraagt de overheid nota bene naar de "productie" van de mantelzor gen hoeveel uur zorg per week levert Uzelf? Er is soms een ander dilemma in de keuze tussen mantelzorg en professionele zorg. Want de vraag is: wie zorgt er voor wie? Als mantelzorger word je soms verscheurd tussen de wens om voor iemand die je na staat goed te zorgen en aan de andere kant wil je ook je eigen leven niet helemaal of helemaal niet aan zorg opoffe ren. Dat dilemma leidt, zo ver meldt genoemd krantenarti kel, heel vaak tot "burn out" verschijnselen: de dilemma's worden te groot, de belasting te zwaar. Voor je geweten vind je dat je zorg moet verlenen, maar in je hart vind je het vre selijk om te doen, of in ieder geval niet leuk. Saskia van der Lyké is over Mantelzorg gepromoveerd. Uit dat proefschrift blijkt, dat de overbelasting van mantel- zorgers veelal aan de overheid te wijten is. Uitgangspunt is immers, dat een mens zo lang mogelijk thuis moet blijven (zie boven), maar of de man- telzorgers het daarmee eens zijn vraagt niemand zich af. Zij pleit ervoor om de familie bij die beslissing (thuis blijven of in een instelling) te betrekken en dat lijkt me heel goed. De hulpvrager zelf is natuurlijk in de eerste plaats betrokken bij de keuze, maar niet altijd kan wat men wil. Ik pleit ervoor om de oplossing van problemen van mensen, die hulp behoevend worden in een open dia loog tussen alle be trokkenen: het slachtoffer, de fa milie, vrienden en de professionele hulp, dus in eerste instantie het Indica tie-orgaan te be spreken en daar voor oplossingen te zoeken. Dat kost misschien even ex tra tijd, maar het resultaat kan de pa tiënt het gevoel ge ven dat al het mo gelijke wordt ge daan. De mantel- zorgers, dat ze niet alleen staan en de professionals, dat ze welkom zijn in de gegeven situatie. Mantelzorg is een onderwerp, waar iedereen op zijn tijd mee te maken krijgt. Een on derwerp dus om mee over na te denken. Reageert U eens op dit artikel, samen worden we er misschien wijzer van. P.C.Porrey Traditioneel presenteert het vrijwilligerswerk zich op de derde zaterdag van september aan het publiek. Na de zomer vakantie is het weer de tijd om vrijwilligers te werven en an dere vrijwilligers in het zonne tje te zetten. Vorig jaar werd in 318 Neder landse gemeenten door 1851 organisaties, waaronder een groot aantal Stichtingen Wel zijn Ouderen, de Vrijwiiligers dag gevierd. Ook de gemeen te Middelburg heeft toen sa men met de SWOM een dag met het thema "Jong en Oud" georganiseerd.Dit jaar is het thema "Middelburg Actief", met als ondertitel 'een kijk- en doedag voor en door vrijwilli gers'. De organiserende instellingen zijn het Wijkbeheer West, de Stichting Welzijn Ouderen Middelburg, de Stichting Soci aal Kultureel Werk Middelburg en de Gemeente Middelburg. De locatie Park Toorenvliedt biedt, evenals het thema, rui me mogelijkheden. Op 16 september zullen hier tussen 11 en 16 uur diverse kraampjes staan en allerlei ac tiviteiten plaatsvinden. Een aantal organisaties heeft inmiddels een schrijven gehad om mee te werken en een ma nier te bedenken om de eigen organisatie, liefst zo origineel mogelijk, te presenteren. Ook zal er weer een vrijwilli- gerskrant verschijnen, die op grote schaal verspreid zal worden. Hopelijk brengt deze dag het belang van het vrijwil ligerswerk goed onder de aan dacht. Want Middelburg zou zonder inbreng van vrijwilli gers een heleboel voorzienin gen moeten missen. De Ver enigde Naties ondersteunt het vrijwilligerswerk ook van harte en heeft 2001 uitgeroe pen tot "het Internationale Jaar van de Vrijwilliger". Maar voorlopig richten we ons toch maar op de plaatse lijke situatie. Inlichtingen en opgaven bij de SWOM, tel: 627537. Ingang Toorenvliedt Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbezoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen De Boog, Heren gracht 52, dinsdag en woens dagmiddag, tel. 638570, secre taris 626090 Deze zomer zijn werken van 2 vrouwen te bewonderen. Al lereerst van Gera Dauvillier; zij exposeert o.a. landschap pen, stadsgezichten en stille vens in olieverf. Verder toont Joke Hoek van Dijke bloemen en stadsgezichten in aquarel en portretten in pastei. De werken zijn van maandag tot en met vrijdag in het SWOM- gebouw in de Molstraat te be kijken van 10 tot 16 uur. Hoe leef je met elkaar in een samenleving die steeds kleur rijker wordt? Want met elkaar werken we, gaan we naar school, wonen we en kopen we in dezelfde supermarkt. Zowel Nederlandse ouderen als ouderen uit andere cultu ren hebben er soms moeite mee om zich thuis te blijven voelen in een veranderende omgeving. Is het daarom niet goed een brug te slaan waar door het leven met elkaar prettiger wordt? De Stichting Welzijn Ouderen Middelburg (SWOM) nodigt alle inwoners vanaf 50 jaar uit het zuidelijk deel van Middel burg uit voor een cursus rond dit onderwerp. In deze cursus wordt gepro beerd meer oog te krijgen voor eikaars positie, zowel die van allochtone als van au tochtone ouderen. Er is aan dacht voor vragen en proble men, feiten, vooroordelen en achtergronden. Bestaande ac tiviteiten en ervaringen wor den naast elkaar gelegd en uitgediept. Om een paar voorbeelden te noemen: wat is de invloed van migratie in onze wijk, hoe kleurrijk is onze omgeving, religie en an dere culturen en hoe leg je contacten. Theorie en discussie, bezoek aan een moskee en een kerk, gastdocenten van allochtone en autochtone afkomst zijn belangrijke ingrediënten van de cursus. De cursus bestaat uit twee ge deelten van in totaal twaalf bijeenkomsten, telkens op woensdagmiddag van 13.30 tot 16.00 uur in de periode van eind september tot eind december 2000. Het eerste gedeelte telt acht bijeenkomsten en is bedoeld om apart te volgen, dat wil zeggen een groep autochtone ouderen en een groep alloch tone ouderen om en om, een maal per twee weken. Het tweede gedeelte wordt geza menlijk door beide groepen gevolgd. Dit gedeelte bestaat uit vier bijeenkomsten, een maal per week. De bijeenkom sten voor Nederlandse oude ren zijn op 27 september, 11 oktober en 1 en 15 november. De bijeenkomsten voor bui tenlandse ouderen zijn op 4 en 25 oktober en 8 en 22 no vember. De gezamenlijk bijeenkomsten zijn op 29 november en 6, 13 en 20 december. De cursusplaats is de aula van de school 'de Leeuwenberg' aan de Oude Vlissingseweg. Dankzij een subsidie van de gemeente Middelburg zijn er geen kosten aan deze cursus verbonden. De cursus wordt begeleid door Tineke van de Water, vor mingswerker van ROC Zee land ondersteund door Mar- got Piscaer, ouderenwerker bij de SWOM. Inlichtingen en aanmeldingen bij de SWOM telefoon 627537. vrijwillige thuishulp Middelburg (een rubriek waarin wij ook op een bijdrage van u rekenen) Het bolwerk is een prachtig park rond de kern van Middel burg. Ik wandel er elke dag met mijn hondje. Elke dag wil zeggen, dat ik een heel jaar lang de seizoenen beleef, nu is het vol met prachtige bloe men en bladeren, het sist van de vogels en ook van de bank zitters, maar vooral van de weggooiers. Die vervuilen het bolwerk, ondanks de vele prullenbakken die er staan. Ze gooien hun afval zomaar rond de banken. Soms mikken ze wel op de afvalbakken, maar als het ernaast gaat, laten ze het liggen. De gemeente heeft de Werk plaatsen Walcheren inge huurd om het een beetje te onderhouden. Die mensen zijn heel aardig en doen hun best, maar ze zijn met te wei nig om het hele bolwerk elke dag een schone beurt te ge ven. Dat is jammer, want afval trekt afval aan. Och, er ligt al zoveel, het mijne kan er ook nog wel bij. Maar het lost niet op in de regen, zoals de hon denpoep dat wel doet. Dus blijft het wel eens lang liggen. En dat is heel jammer voor zo'n prachtig park, dat de he ren Zocher halverwege de ne gentiende eeuw hebben ont worpen, toen de Vestingwet werd ingetrokken en er ge plant mocht worden op de vestingwerken. Dus gemeen te: vraag mevrouw Bakker om wat korting, dan kunnen er wat meer Walcherse werk- plaatsen-mensen het Bolwerk mooi houden. En nu lees ik, dat de dijk langs het jaagpad weer vestingwerk wordt, zonder bomen en stru weel. Ook daar loop ik vaak en ook daar is het mooi. Heren en mevrouwen Waterschap: wilt u alstublieft de bomen la ten staan. Als er één door een storm omvalt, kom ik het gat wel opvullen. Zoveel moeite kan dat toch niet zijn met onze moderne machines. We weten dat het regenwoud van de aardbodem verdwijnt en dat is heel erg voor onze zuurstof voorziening, compenseer dat maar een beetje door veel bo men niet om te hakken. Peter Cadzand Begin april zijn 10 vrijwilligers op pad gegaan om alle perso nen van 75 jaar en ouder in de Stromenwijk en 't Zand te be zoeken. Een gigantisch kar wei, want er wonen ruim 550 personen van die leeftijdsca tegorie in deze wijken. Uiteraard stemt niet iedereen in met een huisbezoek, hoe wel de respons naar het zich laat aanzien groter is dan in zuidelijk Middelburg, waar een dergelijke actie al eerder werd uitgevoerd. Maar de vrij willigers bezoeken wel ieder adres van de lijst met de vraag of een huisbezoek ge wenst is. Het lag in de bedoe ling om eind mei de bezoeken af te ronden, maar dit lukt niet. Tweederde van de adres sen is bezocht, het resterende gedeelte zal de komende tijd aan de beurt komen. Wanneer iemand niet thuis is, krijgt de ze een briefje in de bus met een telefoonnummer dat ge beld kan worden. Zodoende kan ondanks de zomerperiode iedereen die dat wenst bezoek verwachten.

de Faam | 2000 | | pagina 8