Ziekenhuis Walcheren Joossensi Groot Feest in Arnemuiden bij Ziekenhuis en Thuiszorg vormen nieuwe divisie Begeleider (rto/v) Oproepkracht begeleide Cliëntenraad voor ziekenhuis en ZRTI Voor eerste hulp eerst naar huisarts 4,95 8 8 B sffjiH ia ccc PERIODIEK BERICHTVAN HET ZIEKENHUIS WALCHEREN nummer 12, juni 2000 Hergroepering van poiikiinieken MCM Cardiologie Goes assisteert op Walcheren Geen aanwijzingen voor hepatitus B Gezamenlijk project rond diabeteszorg Bezoektijden en gemengde verpleging gehandhaafd 3*Cleywegt dk Bakkerssurprise *1 Y/» "vruchtencake" Waldkoren Fijn dat Jaap bij het langlaufen m'n enkel zo go heeft ingepakt. Kon ik toch nog zelf verder Het Oranje Kruis Wij zetten NU de bloemetjes buiten! Primera Fotoservice rimera Het echte FK gevoel Wordt MILJONAIR FN SPAAR BIJ PRIMFRA VOOR GRATIS STAATSL0TFN! Hangstraat 45 - Arnemuiden - 0118-606035 IPrimera J FAAM/VLISSINGER Woensdag 21 juni 2000 E»SÉ3BBBS'0P0Ö BBHariEEBKB» 0 _a wi: i tl ki brl £Ti SP r tt» «a C u JB ii .e)!oit Foto: Het Medisch Centrum Middelburg. foto Ruben Oreel De poliklinieken in het Medisch Centrum Middelburg zijn onlangs gehergroepeerd. De polikliniek Oogheelkunde is niet meer in het Jan Matenshuis gevestigd, maar zit nu ook in het Medisch Centrum. Daar zijn nu de volgende poliklinieken gevestigd: cardiologen; chirurgen: dermatologen; diabetes verpleegkundige; internisten keel-, neus- en oorartsen oogartsen; orthopedisch chirurgen podotherapeut; pijnbestrijding psychiaters (in het Jan Matenshuis) reumatologen revalidatiearts; urologen; laboratorium röntgen geriatrie De poliklinieken van de kinderartsen, de gynaecolo gen, de longartsen, de neurologen, de plastisch chi rurgen en de kaakchirurgen zijn in Vlissingen geves tigd. Ziekenhuis Walcheren en de Stichting Thuiszorg Walcheren zijn bezig met de voorbereiding van één gezamenlijke afde ling. Via deze divisie wordt de samenwer king over de muren van zorginstellingen heen (de transmural zorg) in één organisa torisch kader geplaatst. Op deze manier willen beide instellingen de samenwerking hechter verankeren en minder vrijblijvend maken. De afgelopen jaren heeft deze vorm van zorgverlening over de instellingen heen zich sterk ontwikkeld. De bedoeling is, dat deze ene gezamenlijke divisie uiterlijk in januari volgend jaar van start gaat. De divisie Transmurale Zorg valt onder gezamenlijke verantwoordelijkheid van zowel Thuiszorg als Ziekenhuis Walcheren, beitje instellingen zullen er per soneel voor leveren. In totaal komen er ongeveer dertig mensen te werken. Zij zul- De Raad van Bestuur van Ziekenhuis Walcheren heeft met de maatschap cardio logie van de Stichting Oosterschelde- ziekenhuizen in Goes afspraken gemaakt over de opvang en behandeling van nieuwe cardiologie-patiënten. Als gevolg van de onderbezetting van de maatschap cardiolo gie op Walcheren is net noodzakelijk geble ken voor de komende tijd deze aanvullende maatregelen te nemen om de patiëntenzorg in zo goed mogelijke banen te leiden. Op Walcheren is voorlopig door ziekte en het landelijk gebrek aan vervangende car diologen slechts één cardioloog beschik baar. Daardoor is het niet mogelijk de poli kliniek volledig te bemannen. In de cardio logie krijgen op Walcheren acute patiën tenzorg en de klinische zorg voorrang. De verwijzing van cardiologie-patiënten naar de Goese maatschap geldt voor nieu we hartpatiënten, die vermoedelijk niet opgenomen hoeven te worden. Met de Goese cardiologen is afgesproken dat er een speciaal spreekuur wordt inge steld. De huisartsen op Walcheren zijn van de nieuwe afspraken op de hoogte gesteld. Ze zijn ook geïnformeerd over de manier, waarop ze hun patiënten bij deze voorlopi ge oplossing moeten verwijzen. len vanuit de nieuwe divisie werken voor patiënten thuis, op de polikliniek en in het ziekenhuis zelf. De transmurale divisie is het organistori- sche sluitstuk van de samenwerking, die intussen op allerlei deelgebieden tot stand is gekomen tussen beide organisaties. Op tal van terreinen zijn afspraken gemaakt over de verdeling en de uitwisseling van werk. Daarbij strekt de zorg van Thuiszorg Walcheren zich uit tot in het ziekenhuis. Zo werken er bijvoorbeeld drie transfer verpleegkundigen van Thuiszorg Walcheren in het ziekenhuis, waar ze het ontslag van patiënten naar hun plaats buiten het ziekenhuis voorbereiden en de patiënt daarvoor ook alle hulpmiddelen verstrek ken. De stomazorg was een aantal jaren geleden het eerste terrein, waarop de samenwer- Er zijn geen aanwijzingen, dat patiënten van Ziekenhuis Walcheren het afgelopen voor jaar besmet zijn geraakt met hepatitis B. Het ziekenhuis heeft in de loop van mei 91 patiënten uitgenodigd voor een bloedonder zoek. Deze patiëntengroep is zo ruim geko zen, dat met het onderzoek alle onzeker heid volledig kan worden weggenomen. Wie een dergelijke oproep niet in de brievenbus heeft gekregen, loopt geen enkel risico op besmetting. Het Ziekenhuis Walcheren heeft actie ondernomen, na de waarschuwing van een firma, die een ondeugdelijk desinfectiemid- del heeft geleverd aan ziekenhuizen in Nederland. Nagegaan is of patiënten die tus sen 13 maart en 4 april een operatieve ingreep hebben ondergaan, tot de risico groep zouden kunnen horen. Om volstrekte zekerheid te krijgen, zijn dus ruim 90 patiënten onderzocht, die in de betrokken drie weken voor een operatie in het ziekenhuis zijn geweest en bij wie moge lijk onvoldoende gedesinfecteerde instru menten zijn gebruikt. Het bloedonderzoek bij de 91 geselecteerde patiënten moet twee maal plaatsvinden. Het is in mei gebeurd en het onderzoek moet in juli worden herhaald. Na dit tweede onder zoek krijgen de betrokkenen schriftelijk de uitslag. De kans dat u risico heeft gelopen, is uiterst klein. king gestalte kreeg: patiënten zagen in en buiten het ziekenhuis dezelfde hulpverle ner. Die kent de patiënt en omgekeerd. Gaandeweg groeide het aantal specialis men, waarbij binnen en buiten het zieken huis werd samengewerkt. Nu gebeurt dat - behalve in de stomazorg - bijvoorbeeld ook op het terrein van de dia- beteszorg, HlV-behandeling, de CARA- zorg, de diabeteszorg, oncologie, de zorg voor chronisch zieken, de nazorg en de diëtetiek. Profijt De patiënt moet van deze gestructureerde samenwerking nog meer profijt trekken dan nu al gebeurt. Er is intussen meer een heid in het gebruik van materialen ontstaan. Adviezen worden op elkaar afgestemd, evenals de behandeling. Voor de inhoudelij ke kant van het werk zullen de medewer kers van de divisie Transmurale Zorg een nauwe relatie onderhouden met de Stichting Geneeskunde Walcheren, waarin onder meer medisch specialisten, huisart sen en verpleeghuisartsen samen optrek ken. Het gaat immers altijd over hun patiënten. De opzet van een divisie Transmurale Zorg sluit aan bij de ontwikkeling, die zich in de gezondheidszorg aandient. De komende jaren zal de rol van de transmurale zorg nog belangrijker worden. Dat is onder meer het gevolg van het beleid de opname duur in ziekenhuizen te bekorten en de patiënt niet langer in het ziekenhuis te hou den dan medisch noodzakelijk is. In de loop van dit jaar begint een project, waarin alle betrokkenen bij de diabeteszorg op Walcheren samenwerken. Het moet er toe leiden dat iedere hulpverlener over dezelfde actuele informatie van een patiënt beschikt. Het initiatief voor dit project onder de noe mer 'Integratie Diabeteszorg' is genomen door de Stichting Geneeskunde Walcheren. Daarin werken Ziekenhuis Walcheren, huisartsen en medisch specialisten samen om in samenspraak met ziekenhuizen, thuiszorg en verpleeghuizen de gezondheid zorg zo goed mogelijk veilig te stellen en te verbeteren. De kern van het diabetes-project bestaat uit de totstandkoming van een centraal informatiepunt. Een elektronische database, waarin de patiëntgegevens van laboratori um specialisten, huisartsen, praktijkver pleegkundigen en diabetesverpleegkundigen worden verzameld. Deze informatie moet ook onder deze hulpverleners uitgewisseld kunnen worden. Het gaat daarom om de aanzet voor een elektronisch patiëntendos sier. Via Internet zal dit voor de betrokken hulpverleners bereikbaar zijn. Het is nadrukkelijk de bedoeling, dat de gegevens alleen voor de beperkte groep medici en verpleegkundigen beschikbaar komen. Daarom is de toegang tot de infor matie beveiligd; alleen geautoriseerde per sonen kunnen de informatie raadplegen. Zo wordt de privacy van de patiënt verzekerd. Overigens is het de (diabetes)patiënt zelf die bepaalt of hij/zij wel of niet wil deelne men aan de centrale opslag van zijn infor matie. Voor de financiering van het project is extra geld beschikbaar, onder meer via de huisartsen en van het ziekenfonds. Doordat de financiering veilig gesteld is, kan het pro ject een looptijd van drie jaar krijgen. Het kan volgens de Stichting Geneeskunde Walcheren beginnen in de tweede helft van dit jaar. Ziekenhuis Walcheren heeft enige tijd gele den een onderzoek ingesteld naar de mate waarin bezoekers en patiënten tevreden zijn over de in 1998 ingevoerde bezoekre geling en de invoering van gemengde ver pleging op sommige afdelingen. Wat de bezoekregeling - globaal: dagelijks tussen 15 en 20 uur - betreft blijkt een klei ne minderheid van de ondervraagden er bedenkingen tegen te hebben. Een zeer ruime meerderheid van de deelnemers aan het onderzoek is wel positief over de ruime bezoekmogelijkheden. Voor de Raad van Bestuur (de directie) van Ziekenhuis Walcheren zijn de uitkomsten voldoende positief om de huidige situatie voort te zet ten.Dat geldt ook voor de reacties op het onderzoek rondom gemengde verpleging, mannen en vrouwen door elkaar op een kamer. Ook deze regeling blijft gehand haafd. Uiteraard 'zullen de wensen van patiënten, die niet gemengd verpleegd wil len worden, zoveei mogelijk worden gere specteerd en gehonoreerd. Sinds december vorig jaar hebben Ziekenhuis Walcheren en het Zeeuws Radiotherapeutisch Instituut (ZRTI) geza menlijk een Cliëntenraad. Dit is een instituut dat - onaf hankelijk van het ziekenhuis - aandacht geeft aan de belan- r gen van de patiënten. Een cliëntenraad voor ziekenhuizen is wettelijk voorgeschreven om de medezeggenschap van patiënten/cliënten uit de sfeer van de vrijwilligheid te halen. Tot de wettelijke taken van de Cliëntenraad hoort dat ze fungeert als forum voor directie en voor patiënten en patiëntenorganisaties. Gevraagd en ongevraagd kan de raad adviezen geven over zaken als het algemene beleid van het ziekenhuis, plannen voor nieuwbouw of ingrijpen de verbouwingen, over patiëntenvoorlichting, de kwali teitszorg en over fusieplannen. Voorts kan de Cliëntenraad zich bezighouden met wijzigingen in de orga nisatie, met de 'randvoorwaarden' van de zorg, zoals de hotelfunctie van het ziekenhuis en de regeling van de bezoektijden, en met een verandering van de grondslag van het ziekenhuis. Voor de duidelijkheid: de Cliëntenraad is geen klachtenbureau voor individuele klachten: daar is de klachtencommissie voor. De vijf leden van de eerste Cliëntenraad van Ziekenhuis Walcheren en het ZRTI zijn: W. J. van den Bosse, Koudekerke, voorzitter; mevrouw M. A. M. Bergen- Langenberg, Oost-Souburg; mevrouw E. Crucq-Zwartveld, Vlissingen en de heren R. R. Augustijn uit Oostkapelle en J. H. D. Roodenburg uit Middelburg. Het komt nog steeds voor dat mensen die medische hulp nodig hebben rechtstreeks naar de afdeling Spoedeisende Hulp van het ziekenhuis in Vlissingen komen in plaats van naar hun huisarts te gaan. Het gevolg van deze onterech te toeloop bij Spoedeisende Hulp is dat er daardoor regelmatig onnodige wachttijden ontstaan. Het risico van lange wachttijden dreigt in het bijzonder, nu het zomerseizoen weer voor de deur staat en de bevolking van Walcheren tijdelijk weer fors zal toenemen door de aanwezigheid van duizenden vakantiegangers. Daarbij komt dat er een tekort is aan (assistent)artsen voor de afdeling Spoedeisende Hulp. Om ernstige wachttijden te voorkomen, wijst Ziekenhuis Walcheren er met nadruk op; voor medische hulp is de huisarts de hulpverlener, waar men eerst naar toe moet. Deze verwijst zo nodig door naar de afdeling Spoedeisende Hulp. De afdeling Patiëntenvoorlichting van het ziekenhuis heeft in een folder aangegeven hoe de werkwijze van Spoedeisende Hulp is en hoe die hulp zo doelmatig mogelijk kan worden gegeven, als de patiënt de juiste weg volgt. Deze folder is in de hal van het zieken huis in Vlissingen te verkrijgen. Centrum voor Geestelijke Gezondheidszorg i. Voor minimaal 20 en maximaal 36 uu\per week. Binnen Langdurige Zorgen Wonen, Beschermende WoonvornfMjddelburg, ontstaat in de vakantieperiode van 10 juli 20ocNot 20 augustus 2000~myerband met onderbezetting bovengenoemde vacature. Informatie De begeleider houdt zich bezig met de individuele en groepsgerichte begeleiding van bewoners in de Beschermende Woonvorm Middelburg. Ook levert de begeleider een aandeel in de uitvoering en evaluatie van begeleidingsplannen. Met de oproepkracht begeleider wordt een zogenaamde voorovereenkomst aangegaan. Dit is een principe-afspraak, hetgeen inhoudt dat te zijner tijd op afroep werkzaamheden zullen worden verricht. De oproepkracht mag maximaal 20 uur per maand worden ingezet. Functie-eisen Naast het diploma B-verpleegkundige of een andere relevante opleiding op MBO/HBO-niveau, is het hebben van affiniteit en ervaring met het begeleiden van bewoners met een psychiatrische problematiek van groot belang. Wij verwachten dat u zowel zelfstandig als in teamverband kunt werken. Daarom zoeken wij teamworkers met een stimulerende en enthousiaste persoonlijkheid. Flexibiliteit en bereidheid alle diensten te verrichten is ook belangrijk. Salariëring Salariëring en andere arbeidsvoorwaarden zijn overeenkomstig de CAO voor deGGZ. Inlichtingen Inlichtingen over deze functie kunt u inwinnen bij mevrouw C.C.H. Slot, hoofd basisvoorziening Walcheren LZW, telefoonnummer on8 68 75 00. Sollicitatie Schriftelijke sollicitatie, onder vermelding van vacaturenummer 2000.51 linksboven op de envelop, kunt u vóór 1 juli 2000 richten aan Emergis, Dienst Personeel en Opleiding, mevrouw J. Langendijk, personeelsadviseur, Postbus 253, 4460 AR Goes. Acquisitie naar aanleiding van deze advertentie wordt niet op prijs gesteld. K.v.K. Middelburg S 41115214 Geestelijke gezondheidszorg bieden dichtbij huis, in heel Zeeland. Samen zoeken naar het beste antwoord op ieders persoonlijke vraag. Mensen behandelen, begeleiden en verzorgen. Deskundig en degelijk. Dat is wat Emergis doet, dagelijks. Luxe Brood-, Beschuit en Banketbakkerij do./vrij./za. 22-23-24 juni van Ï^Tvoor ma./di./woe. 26-27-28 juni van 4-^tTvoor 2,99 Brakstraat 24 - tel. 0118-613059 Middelburg http://www.ehbo.nl Meer weten over EHBO? Bel msm- sm ijMiiiBiiuiiiiHiiMiiimiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiinimmmmsmimmmmsmmtmvmttmvtmmm «ssssasimvi Pij f. 10,= aan tijdschriften waar eigew keuze eew tuiwiersefje Kado! (bestaawde uft; wiwischepje ew zaadwatje wet potgrowd) Haarscherp*voordelig*swel klaar! Pij elke opdracht eew &RATIS FOTOAIPUM KAPO! Pij bestediwg vaw f. 10,= aaw rookwarew eew orawje asbak Kado sir f ptUrtera o \nl«Tne Ntèl voordeel 3s^aifeaL-I -mm bii

de Faam | 2000 | | pagina 2