Vlissings museun i i van i I jonge vrouw op kansel Hervormd Burgh ...en nu ook 20% voordeliger! Misverstanden r mm y HET HUIS HARDY Verdwenen, maar niet vergeten, dat is de ti tel van de zomertentoonstelling die tot en met 1 oktober in het Stedelijk Museum aan het Bellamypark in Vlissingen te zien is. Centraal staat het Vlissingen van de negentiende en twintigste eeuw. Met schilderijen, foto's, scheepsmodellen en andere objecten wordt ge toond hoe het was, maar vooral ook wat er al lemaal niet meer is. Veel, zo niet alles, heeft te maken met het verdwijnen van de havens en bedrijven die daar mee te maken hadden. DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG ZONDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Rotschuiten Strijd Brit Verouderde vorm i Ze is vijfentwintig jaar, heeft een slank pos tuur en blond haar en een duidelijke, rustige stem. „Jezus heeft hart voor jou en mij, daar om moeten wij hart voor elkaar hebben", klinkt de stem van Maria Martha Myrthe Leydens vanaf de kansel. Ze is de nieuwe dominee van de Hervormde Gemeente in Burgh. Wie zich indringend bezighoudt met allerlei facetten van het menselijk bestaan, komt op den duur tot de conclusie, dat het in deze we reld 'bost' van de misverstanden. Een tekort aan kennis en/of het gebrekkig of helemaal niet proberen een ander te begrijpen, liggen over het alge meen ten grondslag aan alle mogelij ke types conflicten, scheidslijnen, vor men van discriminatie enzovoort. De wereld van taal en dialect vormt daar op geen uitzondering en ik zal probe ren om de lezers van 'Walchers Plat' daarover de komende weken nuttig en aangenaam te onderwijzen. FAAM/VLISSINGER 17 Woensdag 21 juni 2000 door Mieke Roelse Vlissingen tentoonstelling 'Verdwenen maar niet vergeten' foto Janne Wolterbeek m Depothouder Dick Broers van het Stedelijk Museum, die veel coördinerend werk voor de tentoonstelling verzet heeft, verwacht dat voor veel Vlissingers het getoonde her inneringen oproept. „Dat die herinneringen in de loop van de tijd een nostalgisch tintje hebben gekregen spreekt van zelf", zegt hij. „Daarom heb ben we bij elk thema een ver haal waarin we laten zien dat het niet allemaal zo rooskleu rig was". Bij twee schilderijen van de Vlissingse kunstenaar Piet Mos is de Spuistraat van weleer in twee richtingen weergegeven. Romantische schilderijen met een lief stroompje in het midden. „In het echt was dat een soort open riool, zo'n kleur als op Stichting In- en Uitloophuis Vlissin gen, koffie contactochtend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ont moetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peuter- gym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Fitness centrum Stamina Vlissingen, astm afitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjas sen, 19.30 u. Stichting In- en Uit loophuis Vlissingen, wenskaarten maken, 10 u. De Drukkery Middel burg, Stripmeeting met een aantal bekende Zeeuwse striptekenaars, 19.30 u. Jongerencentrum Midgard Middel burg, grootbeeldvideofim, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost-Sou burg, klaverjassen, 20 u. Wijkcen trum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Michaelsdreef 10 Middelburg, Walcherse Tuinda gen; tuin geopend voor publiek, 16 u. G. Eisenhowerlaan 54 Middel burg, Walcherse Tuindagen; tuin geopend voor publiek, 16 u. Het Bolwerk Vlissingen, vrijgezellen en alleengaanden dansavond, 20 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact, 16 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissin gen, buurtcontact, 15 u. Kinder boerderij De Klepperhoeve Middel burg, startplaats Fietstocht Walche ren, 9 u. Michaelsdreef 10 Mid delburg, Walcherse Tuindagen; tuin geopend voor publiek, 10 u. G. Ei senhowerlaan 54 Middelburg, Wal cherse Tuindagen; tuin geopend voor publiek, 10 u. Thomaskapel Middelburg, kinderfeest met theater, muziek en spelletjes, 14 u. Zeeuws Biologisch Museum Oost- kapelle, rondleiding 'Met de bos wachter op pad', 14 u. Sporthal Baskensburg Vlissingen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburgcentrum Vlis singen, country line dance voor be ginners, 9.45 u. Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, da- mesgym, 13.30 u., darten, biljarten en klaverjassen, 20 u. Zwem school De Parel Domburg, baby- zwemmen, 15 u. Markt Middel burg, boeken- en verzamelmarkt, 11 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissin gen, koffie contactochtend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, hand werkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlis singen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitke ring van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koersbal, 13.30 u., country line dan sen, 18.30 u. St. Jacobskerk Vlis singen, Van Randwijcklezing door C. Schuyt, 19.30 u. Oostkerk Mid delburg, koor- en samenzang- avond, 19.45 u. Wijkcentrum Open Hof Vlissingen, soosmiddag voor 50-plussers, 13.30 u. Dienstencentrum Oude ren Westkapelle, wekelijkse soos voor 55-plussers, 19 u. Sport- fondsenbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, darten, 19 u. Jongerencentrum Midgard Mid delburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. de schilderijen heeft het water dus nooit gehad. Bij deze schilderijen halen we de woorden aan van R.J. Peskens die in zijn boek Twee vorstin nen en een vorst over de Slijk straat schrijft. Zijn beschrij ving van die omgeving is re alistisch en geeft een heel an der beeld dan de schilderijen doen vermoeden". Een ander voorbeeld van 'zo was het, maar toch ook niet' is te vinden bij een model en af beeldingen van een hoogaars. Een type schip dat veel voor de kustvisserij gebruikt werd omdat de platte bodem geen probleem had met de zand banken. Mooie beelden zijn er geschilderd van deze schepen met hun hoge achterkant, waaraan ze hun naam ontle nen. „Maar kijk nu eens hier", wijst Broers een passage in het bijschrift aan. „Opgete kend uit de mond van een vis serszoon die een heel andere ervaring heeft. Rotschuiten, vond hij, die door hun platte voorkant bonkten en waar je met slecht weer doodziek van werd". De hoogaarzen zijn uit de Zeeuwse wateren verdwenen, de paar die er nog zijn worden door de Stichting Behoud Hoogaars gekoesterd en ge restaureerd. Verser in het ge heugen ligt het passagiersver- keer naar Engeland. Althans de periode waarin de Olau Line dat deed. Maar daarvoor al had de Stoomvaart Maat schappij Zeeland tot aan de Tweede Wereldoorlog de eni ge reguliere lijndienst tussen Engeland en de rest van Euro pa, de Mailboot. „Dat is ook de reden dat het station van Vlissingen zo ver van de stad af ligt, maar wél direct aan het water", legt Broers uit. „En met het verdwijnen van de Olau-schepen zie je dat veel Vlissingse bedrijven en be drijfjes ineens een klap kre gen". Het loodswezen en dan met name de tijd waarin de lood sen door roeiers in sloepen zo snel mogelijk 'om positie voe ren', wordt toegelicht. De eeu wige strijd tussen Belgische en Nederlandse loodsen, de kapitein had immers vrije keus, zorgde soms letterlijk voor strijd op het water. Een klap met de roeispaan was geen uitzondering. „Het is trouwens heel jammer dat er zo weinig documentatie over is", vertelt Broers. „Wel over het loodswezen, maar nauwe lijks over de roeiers. Terwijl die mannen echt een slaven- baan hadden. Hard werken, weinig loon en tijdens nachtdiensten slapen in de kazematten onder Mi- chieltje. Maar voor zeeschil ders natuurlijk wel een dank baar onderwerp, daar heb je het weer hè". Een tentoonstelling over Vlis singen zonder aandacht voor de Koninklijke Maatschappij de Schelde (KMS) kan natuur lijk niet. Want veel Vlissingers werkten of hadden op z'n minst familieleden 'op de fa briek'. Een verrassende invals hoek is de keuze voor een as pect waar de hele bevolking mee te maken had: de tewa terlatingen. „Dat waren fees telijke gebeurtenissen, daar kreeg je vrij voor van school", herinnert Broers zich, die als speler in de Harmonie so wieso van de partij was. „Dan zag het zwart van de mensen. Toen de KMS zich ging specia liseren in de bouw van mari neschepen was dat in één klap over. Ineens hadden bur gers daar niets meer te zoe ken". In een vitrine liggen klinkna gels en gereedschap, refere rend aan de tijd dat het klin ken van de scheepsplaten een alledaags geluid in Vlissingen was. Natuurlijk ontbreekt ook een afbeelding van de Willem he Leydens woont sinds eind april in de Burghse pastorie. Op 14 mei, moederdag, werd zij bevestigd als predikant. „Het was een bevestiging- en intrededienst. Na mijn theolo- gieopleiding in Leiden was ik kandidaat. Pas na mijn beves tiging in mijn eerste gemeen te mag ik mij predikant noe men. Nadat ik bevestigd was door iemand die zelf al predi kant is, nam ik de fakkel over door zelf voor te gaan: de in trededienst." „Liefhebben is ook kritisch Ruys niet; het schip waar bij de doop de schoolkinderen zelfs een reep chocola kregen! Met een schitterend schilderij van Gerard Jacobs, de kunste naar achter het Scheldelumi- nisme gaat de tentoonstelling verder naar het mondaine strandleven van Vlissingen. Badplaatsen trokken kunste naars aan en met de bouw van het luxueuze Grand Hotel des Bains in 1886 konden wel- gestelden (het woord toerist bestond nog niet) flaneren over de twintig meter brede wandelpromenade, de voorlo per van de latere boulevards. „De geschiedenis van dat ho tel, dat later omgedoopt werd in Hotel Britannia, is tekenend voor het vallen en opstaan van het toerisme in Vlissin gen", vertelt Broers. „Niets is het gebouw bespaard geble ven, de crisis, de vordering tij zijn. Kritiek is dan geen aan val op jouw persoon. De kracht van het geloof is om de zwakte van de mens te benoe men. Wij zijn niet volmaakt en hebben de geest van God nodig om ons te begeven op de weg van het goede." Wat Myrthe bijzonder vindt, is dat ze het vertrouwen krijgt van de mensen. Dat ik dit kan. Ze nemen me duidelijk serieus en denken niet: ach, een groentje, we zullen het wel even vertellen. Ik weet niet waar ik aan begin, zij ook dens de bezetting door de Duitsers en het om die reden ook volledig kapotschieten tij dens de bevrijding. Wie de kranten van nu een beetje volgt, weet dat er nog steeds geen eind aan de ellende van 'Brit' gekomen lijkt". En met deze opmerking is ook de ten toonstelling een beetje gety peerd. Terugkijken met gemengde gevoelens. Voor Vlissingers zal er veel herkenning zijn en voor de bezoekende toeristen zullen de veranderingen in Vlissingen soms verbijste rend zijn. Maar wel erg mooi in beeld gebracht. Bij de ten toonstelling hoort een zaal- brief voorzien van illustra ties die de toeschouwers in staat stelt alles thuis nog eens op hun gemak na te le zen. niet." Dat ze jong is, èn vrouw èn predikant vindt ze niet apart. „Leeftijd is ook maar één indicatie." Myrthe begint zich thuis te voelen in Burgh. „Hoe meer dingen er uit de dozen kwa men en een plekje in huis kre gen, hoe meer ik me thuis ging voelen. Het is een hele overgang, van een studenten kamer naar een groot huis. Wennen gaat ook door te le ven, door in de tuin bezig te zijn. Vanaf de verhuisdag zijn er mensen met bloemen langs geweest. Ze zeggen: hé, leuk dat je er bent. Van de Com missie van de Burghsedag kreeg ik een hortensia, de Burghse bloem. Ik hoor niet alleen bij de gemeente, maar ook bij het dorp. Dat vind ik erg leuk." Toe'n Myrthe Leydens nadacht over wat ze wilde worden, dacht ze aan wat zij zelf het belangrijkste vind: God, de mens en deze wereld. „Je kunt niet breder en dieper denken. Het is heel persoon lijk, en gaat tegelijk iedereen aan. Veel mensen vinden de kerk uit de tijd. Omdat de do minee bij de kerk hoort, hoort die ook tot het verleden. Ik vind het dominee-zijn juist heel erg bij deze tijd horen. Dat de mensen niet meer met hun armen over elkaar willen luisteren, begrijp ik. Men vindt dit een verouderde vorm van overdragen. De bijbel is een schat waar we wat mee kunnen." De vierhonderd leden tellende Hervormde Gemeente van Burgh lijdt aan vergrijzing. „Dit komt door de pensioen migratie en doordat de jeugd elders studeert", verklaart Myrthe die de toekomst van de kerk niet negatief inziet. „Mensen staren zich snel blind op getallen: als er wei nig mensen zijn, kan de kerk wel sluiten. Ik geloof niet in paniek-denken. Juist in de Cartoons - Tekenen is lachen, dat is de naam van het project dat de Teeken Akademie Mid delburg in samenwerking met zes Middelburgse scholen voor voorgezet onderwijs heeft geor ganiseerd. Ruim honderd leerlin gen bedachten en maakten car toons. In de "Drukkery" aan de Markt in Middelburg worden de tekeningen tentoongesteld tot en met zaterdag 1 juli. Alle deel nemende leerlingen krijgen een exemplaar van de catalogus, die tevens als handleiding bij de tentoonstelling dient. Fossiele schelpen - Schel penkenners Freddy van Nieulan- de en Peter Moerdijk stellen hun kennis en ervaring ter be schikking op 24 juni. Dan organi seert Kust-VW Walcheren in sa menwerking met de Stichting Educatief Toerisme Zeeland 'Oranjezon' weer een program ma dat in het teken staat van fossiele schelpen. Na een inlei ding gaan de deelnemers zelf het strand op om bodemschat ten te zoeken die, weer terug in het Toeristisch Centrum Oranje zon gedetermineerd en bespro ken worden. Aanmelden kan op telefoonnummer 0118-581507. Rommelmarkt - Het Dorps plein in Koudekerke is zaterdag 24 juni de plek waar de jaarlijkse rommelmarkt gehouden wordt. Van 9 tot 15 uur kunnen allerlei bruikbare zaken van eigenaar wisselen. Ook plaatselijke on dernemers en vrijwilligersorga nisaties zoals Welfare, Unicef en de Dierenambulance nemen deel aan de markt. De op brengst van de markt is be stemd voor de activiteiten orga nisatie voor de inwoners van Koudekerke. Vlinderexpositie - Om de vlinderstand en de ontwikkelin gen hiervan in de provincie Zee land aan het Zeeuwse publiek te tonen, reist de expositie 'Vlin ders in Zeeland' door de provin cie. Tot en met 17 september is het Zeeuws Biologisch Museum in Oostkapelle de gastheer. In formatie wordt gegeven over vlinders in het algemeen en een beschrijving van de biotopen in Zeeland, ondersteund met fo to's. In de heemtuin zijn vlinders en vlinderplanten te bewonde ren. Voorjaarsvergadering - De VW-Vlissingen en de Stichting Vlissingen Promotie houden donderdag 22 juni hun voor jaarsvergadering om 20 uur in de bovenzaal van Restaurant Solskin aan de Boulevard Ban- kert in Vlissingen. Belangstellen den zijn welkom. Behendigheidswedstrijd - Meer dan honderd honden en hun begeleiders uit heel Neder land strijden zaterdag 24 juni in Wilhelminadorp om de titel Ne derlands Kampioen Behendig heid. De winnaar plaatst zich die dag tevens voor het Wereld kampioenschap dat dit jaar in Finland plaatsvindt. Oranisator is de Kynologenclub Zeeland. De wedstrijd is vrij toegankelijk voor toeschouwers. Vanaf 9.30 is het terrein open, bereikbaar door in Wilhelminadorp richting 't Goese Sas langs het kanaal te volgen. Wandelmars - De Mars rond het Veerse Meer is een wandel tocht over zestig kilometer. Za terdag 24 juni vindt de dertiende tocht plaats, georganiseerd door Wandelsportvereniging 't Zand. Om 9 uur precies start de tocht bij 't Praetuus aan de Frans Na- erboutstraat in Veere. De route gaat ondermeer over de sluizen kerk moet je geloven in wat klein en onzichtbaar is. Gelo ven is een raar product om te verkopen, je kan het niet zien. Je moet het handen en voeten geven in de praktijk. We den ken vaak dat we alles alleen moeten doen, maar dat is niet zo. God is er ook nog. We gelo ven toch dat een mosterd zaadje een grote boom wordt? De kerk is veel kleiner dan een van Veere naar Oranjeplaat, Wolphaartsdijk, over de Zand- kreeksluizen richting Kortgene en via Kamperland, de Schots man en de Veersedam weer te rug naar Veere. Deelnemen kan vanaf zestien jaar en op de rou te zijn twaalf verzorgingsposten aanwezig. De verwachting is dat de eerste wandelaars 's avonds om 18 uur binnenlopen. Rolstoelwandelingen - On der het motto 'Samen is zoveel meer' worden op de langste dag van het jaar, 21 juni, twee optochten georganiseerd door het Lokaal Comité Dag van de Ouderen in Vlissingen. In Vlis singen maken kinderen, oude ren en rolstoelers van Ter Reede onder muzikale begeleiding van 'Ons Genoegen' een boulevard- wandeling, terwijl de rolstoelers van de Zoute Viever in Oost- Souburg ondersteund door Vlijt en Volharding hun Omloop Sou burg hebben. Verzamelen bij Ter Reede in Vlissingen om 18.30 uur en bij de Zoute Viever in Oost-Souburg om 19 uur. Voor de leukst verklede kinderen is er een prijsje beschikbaar. Tai Chi - De Chinese bewe gingsleer Tai Chi staat centraal tijdens de gratis introductieles die de Tai Chi Qigongschool Midden Zeeland op 27 juni orga niseert. Eind augustus starten de nieuwe cursussen weer in Middelburg en Goes. De intro ductieles wordt gegeven in Mid delburg in de Kerksteeg. Voor informatie en opgave: 0118- 636053. Kinderkamp - Voor kinderen van eenoudergezinnen en kinde ren die om andere reden toe zijn aan vakantie organiseert Huma- nitas een kinderkampweek in Veere. Van zaterdag 1 juli tot za terdag 8 juli is er nog plaats voor kinderen van zeven tot elf jaar en bij het zeilkamp voor jonge ren van vijftien tot achttien jaar. Aanmelden, liefst na 20 uur kan op tel.nr. 0118-562308. Dierenambulance - Het alarmnummer van de dierenam bulance Zeeland is gewijzigd. Het nieuwe alarmnummer is 06- 23268462. Het oude nummer (0118-440688) is vervallen. De dierenambulance is 24 uur per dag bereikbaar. Artsen zonder Grenzen - Eindexamenleerlingen van Ne- halennia hebben tijdens een groots programma om het eind examenjaar af te sluiten een be drag van tweeduizend gulden opgehaald voor Artsen zonder Grenzen. Het thema van het feest was 'Around the world' en Artsen zonder grenzen sluit daar mooi bij aan. Vrijdag 23 juni zal tijdens de diploma-uitreiking VWO de cheque overhandigd worden. Duin-en Strandtochten - Wandelsportvereniging De Vro lijke Tippelaars heeft weer een aantal duin- en strandtochten georganiseerd. De eerste tocht is op 1 juli. Er wordt gelopen over 5, 10, 15, 20 of 30 km. Starten kan tussen 9 en 13 uur, voor de 20 en 30 km tot 11 uur. De Kanovijver in Vlissingen is het startpunt. Ook op 15 juli, 5 en 19 augustus kan er gelopen worden. Jongerendienst - Praise for the King is het thema van een speciale jongerendienst die door evangeliegemeente De Wijn gaard georganiseerd is. Op zon dag 25 juni begint de jongeren dienst om 9.30 uur in CSW Kla- renbeek, Gen. Eisenhowerlaan 25 in Middelburg. McDonald, maar kan een gro tere impact hebben." Graag zou Myrthe meer jongeren bij de kerk betrekken. „We heb ben een diaken nodig. Ik hoop dat het een jeugddiaken wordt. Ik wil graag iets doen met kinderen uit het AZC, maar het zijn nu alleen nog maar plannen. Myrthe is erg blij met haar werk. „Ik hoop dat de gemeente geen spijt krijgt van de keus." door Naama Hardeman „We moeten niet op een softe den, maar op een moeilijker manier van elkaar houden manier door elkaar te aan- door elkaar altijd lief te vin- vaarden zoals wij zijn." Myrt- Martha Myrthe Leydens: „Ik geloof niet in paniek denken". foto Janne Wolterbeek, Een heel oppervlakkig misverstand is dat dialecten onderdelen zijn van een standaardtaal, zeg maar de ruwere variant die er van afgeleid is. Dat is mis schien zo met diverse stadsdialecten, maar niet met de streektalen en zeker niet met het Zeeuws. Het Zeeuws bestond al in de 13e eeuw, het Neder lands werd pas vanaf de 17e eeuw gevormd. Bij de dialecten die vooral in dat Nederlands terug te vin den zijn (zoals Brabants en Hollands) hoort niet het Zeeuws. Even oppervlakkig is het misverstand dat een voor stander van dialect een tegenstander van de stan daardtaal zou zijn. Zulke tegenstanders, mensen die per se alleen maar dialect willen spreken, zijn er niet veel. Hun tegenstand vloeit over het alge meen voort uit onmacht, het zijn meestal mensen die de standaardtaal gewoon niet machtig zijn. De meeste voorvechters van de streektaal anno 2000 beheersen naast het dialect van hun geboorte streek ook het Nederlands (en misschien nog wel meer talen). Dikwijls gaat het om mensen met taal gevoel en zijn zij geïnteresseerd in taal in het alge meen. Zij eisen alleen een eigen plekje onder de zon voor hun moerstaal, het dialect. In de praktijk pleiten zij voor tweetaligheid: je kan nu eens Ne derlands, dan weer Zeeuws praten. Van onver draagzaamheid of 'Friese toestanden' is geen spra ke. Het gaat er maar om: dialect moet mógen. De bij uitstek 20e eeuwse visie dat dialect minder waardig zou zijn aan de standaardtaal (nog zo'n misverstand) willen zij afbreken. (Me leve uutein- delijk in de 21e eêuw, toch zeker Een derde groot misverstand is dat liefde voor de streektaal, die zich uiteraard het eerst van al mani festeert als liefde voor je eigen streektaal, ook zou betekenen dat je een soort chauvinisme aanhangt. Dat hoeft helemaal niet zo te zijn. Natuurlijk, er zijn mensen die zweren bij het Zeeuws en tegelijk ook menen dat de wereld (dus de mensen) buiten Zee land van minder gehalte zijn dan Zeeland en de Zeeuwen. Dat is een gevaarlijke, eigenheimer-ach- tige gedachte die niets te maken heeft met de lief de voor de eigen taal. Zelfs uitdrukkingen als 'De Zeêuwse taele is de mooiste taele van aollemaele' vind ik een beetje kras. Je moet er altijd achteraan denken: 'vö mien'. Vö een ander is dien ander z'n (of d'r) moerstaele vanzelf de mooiste taele van aollemaele, dienke julder ook nie Jan Zwemer (advertentie) HET HUIS IN ACTIE Airwear® brillenglazen: ultralicht dus ultra comfortabel. zien zonder zorgen VLISSINGEN - BELLAMYPARK 38 - TEL. (0118) 41 20 10

de Faam | 2000 | | pagina 17