Zeeuwse koks naar internationale kookwedstrijd Van Vollenhoven opent archief Sport op Middelburgse braderie Expositie merklappen in Veere i breed Vüssingse scholier acteert in zelfgeschreven toneelstuk WOENSDAG 14 JUNI 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 24 te tgm ^^Ooelm M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN door Joep Bremmers Een team bestaande uit vier Zeeuwse koks maakt zich op voor de Regional Flavours of Europe Cup, een internationale kookwedstrijd voor streekgerechten. De keukenbrigade staat onder leiding van de gevierde chef-kok van het Jacob Roggeveenhuis in Middelburg. Jobse is hiervoor gevraagd door Commissaris van de Koningin drs. W.T. van Gelder, De wedstrijd wordt van 25 tot en met 28 september gehou den in zowel Nederlands als Belgisch Limburg. Jobse en zijn collega's hebben een voorge recht, visgerecht, vleesgerecht en dessert sa mengesteld met louter Zeeuwse ingrediënten. Talent Het Zeeuws Archief in Middelburg wordt vandaag, woensdag 14 juni, officieel geo pend door mr. Pieter van Vollenhoven. Het Zeeuws Archief herbergt de archieven van het voormalige Rijksarchief in Zeeland en de ge meentearchieven van Middelburg en Veere. Het nieuwe onderkomen van het archief bestaat deels uit nieuwbouw en het monumentale achttiende eeuwse Van de Perrehuis aan het Hofplein in Middelburg. Aansluitend aan de opening houdt het Zeeuws Archief zaterdag 17 juni een open dag. De braderie van Middelburg valt dit jaar pre cies in de periode van de Europese kam pioenschappen voetbal. De organiserende Stichting Evenementen Middelburg haakt hier op in door de braderie, die van donderdag 15 tot en met zaterdag 17 juni wordt gehouden, in het teken van 'sport en spel' te houden. Als centraal punt wordt de Markt ingericht voor sport- en spelactiviteiten. n Museum de Schotse Huizen in Veere is de reizende tentoonstelling geopend. De ten toonstelling 'Door mijn gedaen' is onderdeel van de Zeeuwse recordpoging om de grootste merklap ter wereld te maken. Voorzitter Gert de Kok van het comité van aanbeveling van 'Door ons gedaen' opende de tentoonstelling met het borduren van een stukje van het wa pen van Zeeland. 9 Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: In het Middelburgs Minitheater is vrijdag 16 en zaterdag 17 juni het toneelstuk End of my Life te zien. OPRUIMING CL BEW. EX. faam vl De streekgerechten die de Zeeuwse koks in Limburg gaan klaarmaken zijn vorige week gepresenteerd tijdens een bijeenkomst in het Badho tel Domburg. „Zeeland heeft de grote rijkdom te beschik ken over een aantal zeer be kende en wijd en zijd gewaar deerde culinaire producten van zee en land", sprak Com missaris van de Koningin Van Gelder tijdens de bijeenkomst. „Ik noem er maar enkele: oes ters en mosselen, kreeften en zeegroenten als zeekraal en lamsoren". Van Gelder bena drukte dat de Zeeuwse keuken misschien niet zo'n opvallen de culinaire traditie heeft maar er zeker mag zijn. Vol gens de commissaris heeft Zeeland ook op culinair ge bied de toerist heel wat te bie den. „Waar ik voor zou willen pleiten is het nog consequen ter uitdragen van deze streek eigen producten en gerech ten. Dat kan in onze provincie nog veel intenser. Innovatieve productontwikkeling, een goed netwerk van distributie punten en horeca en het toe ristisch bedrijfsleven die er mee aan de slag gaan. En ook een bewustwording van de ei gen Zeeuwse bevolking, die de trots op de eigen tradities en producten en gerechten uit dragen en er zelf ook volop van genieten. Op die wijze timmer je aan de weg en kan de Zeeland-bezoeker er niet meer om heen". In de keukens van de Zeeuwse horecagelegenheden wordt de laatste jaren steeds meer met streekeigen producten gewerkt. De keuze van com missaris Van Gelder om juist Sjaak Jobse te vragen de Zeeuwse afvaardiging te lei den is niet verwonderlijk. Job se heeft een imposante staat van dienst en won niet alleen veel culinaire wedstrijden in Nederland maar ook ver daar buiten: Luxemburg, Bazel, Singapore en Chicago zijn slechts enkele plaatsen waar Jobse zijn kunnen heeft gede monstreerd. Voor de Europese wedstrijd voor streekgerechten heeft Jobse een jonge team samen gesteld. „Er is genoeg kwali teit onder de Zeeuwse koks", vertelt Jobse. „Ik heb er be wust voor gekozen om jonge Commissaris van de Koningin drs. W.T. van Gelder (links) onthult de Zeeuwse streekgerechten van koks Lanny van WaardeSjaak Jobse en Corné Rasenberg. René Colijn ontbreekt op de foto. Foto Jaap Wolterbeek koks te vragen. Er zijn veel jonge koks die flink aan de weg timmeren, daar moeten we het in de toekomst van hebben. Dan is deze wedstrijd een leuke aanmoediging voor het jonge talent". De keuze van Jobse is gevallen op Lan ny van Waarde, sous-chef van restaurant De Kluizenaar in Middelburg, René Colijn, chef kok van Grand Hotel Arion in Vlissingen en Corné Rasen berg, chef-kok van het Badho tel Domburg. De Zeeuwse koks gaan vier gerechten op de wedstrijd klaarmaken. Het voorgerecht is van de hand van René Co lijn en bestaat uit een mousse van mesheften en mosselen met een Zeeuwse saladekrans en zeewierstengel. Corné Ra senberg stelde het visgerecht samen: makreel met Zeeuwse lekkernijen. Rasenberg: „De Zeeuwse lekkernijen bestaan uit een medaillon van makreel met daarop Zeeuwse oester, gegratineerd met Hollandaise saus, quenelles van Zeeuwse truffelaardappelen, saus van Zeeuwse oesters met uitge bakken Zeeuwse vlegelspek". Sjaak Jobse zelf maakt een oud Walchers vleesgerecht. „Een gestopte varkensmilt, bij enkele Walcherse slagerijen is het nog te krijgen. En het is niet alleen erg lekker maar bo vendien kost het ook nage noeg niets". De gestopte var kensmilt wordt geserveerd op een mousselina van koop- mans-blauwe aardappel en een grove mosterdjus. Het dessert tenslotte is gemaakt door Lanny van Waarde van restaurant de Kluizenaar. 'Fi nale in trio van Zeeuwse streeklekkernijen' heeft hij zijn creatie gedoopt. Het dessert wordt gevormd door een compositie van boterbabba- laar-ijs, Zeeuwse bolus met bavaroistopping, Bevelandse peer en zwartebessensaus. Zowel de Zeeuwse koks als de Commissaris van de Koningin hebben hoge verwachtingen van de culinaire wedstrijd. „We moeten de wedstrijd ge woon winnen", vindt Van Gel- der. „Het enige nadeel is dan dat we volgend jaar de wed strijd in Zeeland moeten orga niseren, maar daar zullen we ook wel uitkomen". Met de officiële opening is de fusie tussen de gemeentear chieven van Middelburg en Veere definitief een feit. Vijf tien strekkende kilometer Zeeuwse historie kan in het Zeeuws Archief gratis door ie dere geïnteresseerde geraad pleegd worden. De depots waar de documenten, foto's, tekeningen, kaarten, audio- en videobanden liggen zijn speci aal ingericht om deze infor matie onder optimale omstan digheden voor de huidige en komende generaties te bewa ren. Architecten Cor Boonstra en Jan Benthem, laatstge noemde is bekend van het ontwerp van de ontvangsthal van Schiphol en de renovatie van het Anne Frankhuis, te kenden voor de restauratie van het oude Van de Perre huis en de nieuwbouw van het Zeeuws Archief. De feestelijke opening begint met de overdracht van het ge bouw van de Rijksgebouwen dienst aan representanten van de gebruikers: de burgemees ters van Middelburg en Veere en een vertegenwoordiger van het Ministerie van Onder wijs, Cultuur en Wetenschap pen. Boudewijn Büch, geïnspi reerd door de kunstopdrach ten die overal in- en rond het Zeeuws Archief verwerkt zijn, zal de genodigden toespre ken. Na de openingshandeling door mr. Pieter van Vollenho ven sluit popgroep Raccoon de happening af. Aansluitend aan de opening houdt het Zeeuws Archief za terdag 17 juni open dag. le dereen die de studiezaal van het archief wil bekijken, alge mene informatie over de in houd van de archieven zoekt of een rondleiding wil in het in originele stijl gerestaureer de Van de Perrehuis kan van 10 tot 16 uur in het archief te recht. Naast de rondleidingen worden er ook historische films vertoond in het auditori um, de expositieruimte is ge wijd aan het Van de Perrehuis en zijn omgeving waarvan de geschiedenis teruggaat tot ver in de Middeleeuwen. In ver band met de opening en de open dag is de studiezaal van het Zeeuws Archief woensdag 14 en zaterdag 17 juni geslo ten. Gedeputeerde Gert de Kok zet zijn 'kruisje' in het wapen van Zeeland. Foto Eef de Jonge-Everaert Zo komen er op de Markt ver schillende opblaasbare attrac ties. Speciaal voor kinderen is er een Formule 1-baan en voetballiefhebbers kunnen hun hart ophalen bij het grote opblaasbare doel waar de snelheid van de bal boven dien wordt geregistreerd door een snelheidsmeter. Verder is er op de Markt Bunji Soccer en een kleefwand met klimpi- ramide. De Stichting Sportie ve is aanwezig met de zoge naamde wervelwind, reuze vier op een rij en de bibber- spiraal. De sport- en spelactiviteiten op de Markt worden vrijdag en zaterdag muzikaal omlijst door entertainer John Prins uit Middelburg. Zaterdag 17 juni is ook Entusiasta op de Middelburgse braderie aan wezig. De dertig man tellende forma tie uit Maastricht speelt Brazi liaanse muziek. Vrijdag van 19 tot 21 uur is ook het Orkest Olé te bewonderen. Evenals voorgaande jaren is ook het populaire kinderduo Muis en Leeuw in het pro gramma van de braderie op genomen. Het duo treedt vrij dag van 19 tot 19.45 uur op op de Markt. Naast sport en spel zijn er natuurlijk de vertrouwde kraampjes op de braderie in Middelburg. De tentoonstelling is onder verdeeld in verschillende the ma's, die elk een bepaald as pect van de merklap belich ten. Veel aandacht gaat uit naar het cultuurhistorische as pect van de merk- en stoflap- pen. De geschiedenis komt uitge breid aan de orde en vooral: wie maakten de lappen? Met originele voorbeelden, veel foto's en ondersteunende do cumentatie wordt het verhaal van de merklappen en hun maaksters verteld. Interessant en deels nog onverklaard zijn de verschillende motieven en symbolen die werden gebor duurd. Waarom pronken de pauwen op Zeeuwse lappen zo zelden, en waar komt het Spuistraat ^Vlissingen tel: 0 I I 8 422100 www.spui.nl K Van 15 tot en met 30 juni staat in 't Spui de tentoonstelling HET LEVEN IS B HART...., zorg er goed voor. Deze presentatie van de Nederlandse Hartstichting bestaat uit grote namaakorganen, folders en een beeldschermwand met video en computertests. Maand van het spannende boek. Nu eens geen verzonnen de- tectives en nagespeelde achtervolgingen, maar het echte werk! Een RECHERCHEUR van district Walcheren, de heer Tolhoek, komt vertellen hoe spannend het echte politiewerk in onze ei gen stad kan zijn. Niet te missen' Vrijdagavond 16 juni om 19.30 uur. In Topstukken van Kopstukken de keuze van POLITIECOMMISSARIS Hans Dirksen. SAXOFOONS gaan klinken door de ruimtes in 't Spui, zaterdagmiddag 17 juni van 14.00 tot 16 00 uur bespeeld door de muziekschoolleerlingen van Marijke Poppe. 4 Op vrijdag 16 en zaterdag 17 juni BOEKVERKOOP in de bibliotheek pag. Onder het motto 'Ons Zeeuwse bin nie zuunig, mae wae op de gezond-eid eéh...' kan de Zeeuwse consument zich sinds kort bij een groot aantal groentespecialisten abonneren op het Odin groente- en fruitabonnement. Welke maatregelen zijn in Zeeland genomen voor het Europese Kampioenschap voetballen. Jan Zwemer gaat in Walchers Plat in op woorden die bij hun vorming een 'grapje' hebben meegekregen. In Vlissingen spelen zaterdag twintig drumkorpsen tijdens het Nationaal Showfestival 2000 dat op het Stadhuisplein wordt gehouden. Het Middelburgs Kamerkoor geeft een zomerconcert in de Koorkerk in Middelburg en bij Cine City in Vlissingen gaan de films Find Destination en Three to Tango in première. mm Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (01 18) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes (advertentie) advertentie poortgebouw vandaan dat op veel Middelburgse merklap pen is te zien? De tentoonstelling laat ook zien dat de merklap, gemaakt van linnen, zijde, katoen en wol, kwetsbaar is. Insekten, vocht, licht, temperatuur, een goedbedoelde wasbeurt kun nen allemaal desastreuze ge volgen voor de lap hebben. Dat de merklap geen afgeslo ten hoofdstuk is blijkt uit de feit dat er nog steeds merklap pen worden gemaakt. Ook hiervan worden voorbeelden gegeven. Tot slot biedt de ten toonstelling ook actuele infor matie over het project 'Door ons gedaen', de grootste merklap ter wereld die wordt gemaakt door meer dan twee honderd Zeeuwen. advertentie Speelruimteplan Opening ontmoetingscentrum Dauwendaele Omruilen grijze container Het stuk is geschreven door de zestienjarige Patrick van den Dorpel uit Vlissingen en gaat over een jongen die ontdekt dat hij meer voor jongens voelt dan voor meisjes. Van den Dorpel speelt zelf ook in het stuk mee en nam ook de productie en regie ter hand. In november 1999 werd Patrick van den Dorpel gevraagd voor een gastrol in Een Sneeuw van het Middelburgs Mini- theater en toen kreeg hij de smaak te pakken. „Het werd tijd voor mijn eigen theater stuk", vertelt Van den Dorpel. „Ik ben gewoon gaan schrij ven. Ik zat in die periode toch een beetje in een identiteitscri sis. Op papier kon ik alles een beetje van me af schrijven en zo ontstond vanzelf het idee om mijn eigen theaterstuk te f schrijven". Er kwam echter wel het een en ander bij kij ken. Patrick van den Dorpel ontvangt voor zijn theaterstuk geen subsidie en maakt nogal wat kosten. Van den Dorpel: „Het begint al met de kosten voor het maken van de decors, de huur van de het theater, het maken van de toegangsbewij zen. Ik krijg gelukkig wel hier en daar wat hulp maar met de kaartverkoop hoop ik toch een beetje uit de kosten te ko men". Het stuk End of my Life gaat over het leven van Mark, een zestienjarige jongen die erachter komt dat hij meer voor jongens dan voor meis jes voelt. Als zijn moeder dit hoort, kan ze dit moeilijk ac cepteren en ze maakt een ver keerde beslissing die ze mis schien nooit meer ongedaan kan maken. Patrick van den Dorpel selecteerde de cast door vrienden en medescho lieren van Nehalennia Scho lengemeenschap te vragen. Het grootste deel van de spe lers komt echter van de Zeeuwse Ambitie, de toneel cursus die Van den Dorpel zelf ook volgt. End of my Life wordt op de planken gebracht door Patrick van den Dorpel, Koen van Bommel, Denice de Munck, Cindy Kooger, Anouk de Plaa, Escha Tanihatu, Mar- ga Kliphuis, Nona Cornelisz, Eveline Roskam, Brenda Smit, Chantal van den Dorpel, Ange la van Belzen, Matthijs van de Kevie en Sven Engels. Cindy Kooger verzorgde de chore- grafie en de muziek is van de hand van de Vlissingse gitarist Bob Roganovic. Kaarten voor het toneelstuk kunnen worden gereserveerd via telefoonnum mer 0118-466148.

de Faam | 2000 | | pagina 1