De Ruyter-laarmarkt is al vijfentwintig jaar een begrip i Verrekijkerdag op boulevard HULP NODIG Bil STOPPEN MET ROKEN? SE KA W Giro 55055 De overwaarde VERANDA De Mooiste Serre Astma Fonds Aanbiedingen bij heropening Praxis VERANDA PALACE Verkoop, reparatie alle merken naaimachines 1.743,- 390,- In Vlissingen vindt in de Zeemanserve/Lange Zelke op vrijdag 2 juni de jaarlijkse De Ruyter- jaarmarkt plaats. In 1975 gebeurde dat voor het eerst, zij het op een andere dag en een andere plek. Piet Dekker was destijds één van de vijf marktkooplieden die het initiatief namen. Nu, een kwart eeuw later, is hij nog steeds een groot deel van het jaar bezig met de organisa tie van de markt, die mede door de standwer kers-wedstrijd al jaren veel publiek trekt. Taalgebruik Krentenbrood Wie veraf heel dichtbij wil halen kan zondag 11 juni terecht op de boulevard in Vlissin gen. Daar staat het Middelburgse bedrijf Focus Optiek in Grand Hotel Arion met een enorme hoeveelheid verrekijkers, telescopen, observa tiekijkers, nachtkijkers sterrenkijkers en nog véél meer. In totaal kan het publiek met zo'n vierhonderd kijkers de horizon afturen. Tevens is de Zeeuwse uitvinder van de verrekijker, Zacharias Jansen, present. Uiteraard niet live, maar een levende replica. Nieuwe King-kaart Vlissingen gepresenteerd Feest in Vrouwenpolder De Praxis in Vlissingen heropent vandaag, woensdag 31 mei, na een grootscheepse verbouwing. Het pand is vergroot en daarmee is ook het assortiment uitgebreid. Tijdens de openingsweek trakteert de Praxis haar klanten op een groot aantal aanbiedingen. Daarnaast zijn er de eerste vier dagen ook diverse activi teiten in de winkel. 2e Pinksterdag geopend Cpolo^ KOM OPXSTOP in PVC - hout - aluminium Marleen reagét snel toen ik in glas tra Hebben we toch nog lekke gewandeld. Kapitaalvisie introduceert De hypotheek met de laagste maandlast volledig afgestemd op het nieuwe belastingstelsel. Bel gratis en vrijblijvend KA 1' I I 'AA I .VIS I li www.kapitaalvisie.nl Visie sinds 1966... Woensdag 31 mei 2000 i i FAAM/VLiSSINGER 15 door Mieke Roelse In 1975 is De Ruyter-jaar- markt opgezet als reactie op het besluit van de gemeente om de zaterdagse weekmarkt van de Oude Markt naar de Lange Zelke op vrijdag te verschuiven. „Wij waren daar niet blij mee en het pu bliek eigenlijk ook niet", ver telt Dekker. „Maar het was verplicht en toen ons plan voor een tweede markt in de wijk Paauwenburg ook niet door de gemeenteraad kwam, weken veel marktlie den uit naar Axel. Het be stuur van de Centrale Vereni ging voor Ambulante handel heeft toen als versterking voor de weekmarkt het initia tief genomen. De eerste jaarmarkt was in de Spuistraat op de vrijdag voor Pinksteren. Door de overkap ping van de Lange Zelke moest de weekmarkt naar de Zeemanserve, maar daar zat helemaal geen loop in. Nu is de weekmarkt op de Spuistraat en wij weer op de Zeemanserve en in de Lange Zelke de standwerkers. In dat bestuur zaten de helaas over leden bedenker Nico Smith, Kees van Krimpen, Piet Tilroe, Jaap de Smit en ik. Vanaf het begin zijn er standwerkers ge weest, hun aantal is wel ge groeid van vier tot twintig nu. De meest spraakmakende ac tie was destijds het uitdelen van bonnetjes waarmee je een rondvlucht van vliegveld Midden-Zeeland boven Vlis singen kon maken. Daar ston den de mensen voor in de rij. En ook toen al werd de markt geopend door een wethouder. Toen wethouder Adan en nu wethouder Meijers. Hij zal trouwens bijgestaan worden door Michiel De Ruyter, in le venden lijve. Die mag als naamgever van de markt niet ontbreken. En dat we al weer jaren de markt op de vrijdag na Hemelvaart houden, komt gewoon omdat er dan veel mensen vrij zijn. En van veel publiek, ook uit de regio, moeten we het hebben na tuurlijk". De standwerkers zijn al even genoemd. De eisen die aan hun verhaal en product wor den gesteld zijn hoog. „Ge lukkig hoef ik niet te jureren", vindt Dekker. „Dat doet, ook alweer twintig jaar, mevrouw Van Nassau-Damen als voor zitter van de jury, aangevuld met twee juryleden. Ze probe ren zo onopvallend mogelijk tussen het publiek de stand werkers te beoordelen. Dat is niet eenvoudig hoor, alleen met een goed verhaal ben je er niet. Je moet geen rommel verkopen, overtuigend kun nen verkopen en plezierig met je publiek omgaan in correct taalgebruik. We hebben wel eens iemand uitgesloten van deelname omdat hij te grof in de mond was. Een grapje of kwinkslag hoort erbij, maar vloeken of dubbelzinnige op merkingen niet. We letten bij de inschrijvingen ook op of de branches gelijkmatig verdeeld zijn. Dat doen we bij de zoge noemde stille kramers trou wens ook. De standwerkers strijden om de Michiel De Ruyter-bokaal, een wisselbe ker die ze na drie keer winnen definitief in hun bezit krijgen. Voor de beste drie is er de Mi chiel De Ruyter-trofee, een be ker met de afbeelding van de zeeheld. Jammer is wel dat de uitslag en de prijsuitreiking om halfvijf vaak zo weinig pu bliek trekt". Dat publiek op. De Ruyter markt bestaat vooral uit gezin nen en ouderen. „Het is een echte familiedag, die sfeer heeft het wel", zegt Dekker. „Daarom is er ook dit jaar voor de kinderen een lucht kussen, een draaimolen en loopt er een clown rond. Er is een optreden van de New i i Omschrijving horizontaal: 1 vogel; 6 volgens de regels; 12 salaris; 13 onduidelijk; 14 leng temaat (afk.); 16 beschadiging (pop.); 18 onjuiste mening; 19 voegwoord; 20 wig; 22 iets zeer aangenaams; 23 zuivelproduct; 24 deel van een kachel; 26 later; 27 laatstleden (afk.); 28 lied; 29 lang stuk hout; 31 betaalplaats; 33 lans; 34 opschepper; 36 aan tal aaneen gebouwde huizen; 37 babbelaar; 39 huisraad (po.); 40 hetzelfde (lat.); 43 zetel; 45 persbureau (afk.); 47 volgelingen van een afwijkende stroming; 49 smalle strook; 50 junior (afk.); 51 voorzetsel; 53 grondsoort; 54 uitroep; 55 deel van hoofd- huidbedeksel; 57 aaneengeregen voorwerpen; 58 verkoopterm (afk.); 59 vreemde munt; 60 deel van een boom; 62 militaire rang (afk.); 63 grond bij een boerenwoning; 64 verhaaltjesfi guur; 66 onzin; 67 glazenhouder. Omschrijving verticaal: 1 televisietoestel; 2 bijwoord; 3 zeedier; 4 samenbindmiddel; 5 oculeren; 7 eivormig; 8 advies; 9 persoon; 10 landbouwwerk tuig; 11 laaghartig mens; 15 stoffen die grond vruchtbaar ma ken; 17 schelpdier; 18 dans; 19 brandstof; 21 drinkgerei; 23 gie rigaard; 25 het gekochte; 28 bijbelse persoonlijkheid; 30 brand stof; 32 plaats in Drente; 33 waterkering; 35 schel; 36 aanbie ding; 38 onrechtmatig jagen; 39 reddingsmiddel; 41 kleur; 42 beroep (vr.); 44 smalle strook; 45 rijstdrank; 46 gewricht; 48 tob be; 50 tijdmaat (mv.); 52 leus; 55 bezit; 56 botervat; 59 Engelse titel (afk.); 61 schadelijk insect; 63 voegwoord; 65 lutetium (afk.). Er ontstaat de naam van een muziekinstrument wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers in de juiste volgorde plaatst: 3.5.19.26.36.41.42.52. Stuur uw oplossing voor woensdag 7 juni mei naar de redactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de FaamA/lissinger van woensdag 14 juni bekend gemaakt. Energy Country Dancers en natuurlijk doen alle markt kooplieden hun best om er een plezierige dag van te ma ken. En de krentenbroodactie niet te vergeten. Daarbij wor den bonnetjes uitgedeeld waarmee voor nog geen twee gulden een krentenbrood ge kocht kan worden. De stand werkers nemen elk jaar in aan tal toe, maar met 110 eenhe den zit de markt aan z'n top. Meer ruimte dan je hebt, is er niet. Maar daar heeft markt meester Theo Marinissen dan ook z'n handen vol aan.". Het huidige bestuur bestaat uit Willem de Smid, Henrie Smul ders en John Schets. En Dek ker natuurlijk, bloemenman in ruste sinds 1985. „Dat maakt de verdeling juist zo goed", legt hij uit. „Die andere jon gens staan op de markt, zij weten wat er leeft, waar vraag naar is. Ik ben meer de admi nistratieve regelaar en daar begin ik toch al in januari mee. Inschrijvingen, rekenin gen, reserveringen en spreek buis wezen. En na de markt is er ook nog een hoop te rege len, maar ik vind het leuk om te doen. Je bent marktkoop man of niet, dat krijg je er nooit meer uit". SVV*.® •.vVrf.:..;-; Piet Dekker, één van de initiatiefnemers van De Ruytermarkt die jaarlijks in Vlissingen wordt ge houden. foto Jaap Wolterbeek burg heeft plaatsgevonden. Zelf timmert Focus Optiek ook regelmatig aan de weg met al lerlei noviteiten. Tijdens de Verrekijkerdag zal blijken dat de acht specialisten die aan wezig zijn kunnen worden be titeld als 'uitermate deskun dig', voorzegt Dik Hulshof van Focus Optiek. In Vlissingen heeft Jack Pateer van King Kaart Promotie de nieuwe King-kaart voor Vlissingen ten doop gehouden. De kaart is te koop voor een bedrag van vijfenzeventig gulden en geeft de kaarthouder interessante kortingen bij elf horecagelegenhe den. Zo geeft La Plage op de Vlissingse boulevard kortingen op lunch, hoofdgerecht en wijn arrangementen, kunnen bij de Ver geten Balk tegen een aantrekkelijke prijs spare-ribs worden af gehaald en geeft Taxi Livo uit Middelburg aantrekkelijke kortin gen op een taxiritje. Deelnemende zaken zijn verder: Restaurant De Groene Dolfijn, Grieks restaurant Delphi, Italiaans restaurant Pizza Express, Chinees-Indisch restaurant Nieuw China Garden, Indoor Karting Middelburg, restaurant De Steenbok in Kamper land, Brasserie 't Hart van Vlissingen en western restaurant Beef Beans. Het bedrijf King Kaart Promoties die de kortingskaart aan de man brengt is inmiddels niet alleen meer in Zeeland actief. „We zijn een paar jaar geleden begonnen in Zeeland maar de kaart is zo'n succes gebleken dat we nu ook in Friesland, Drenthe, Noord-Brabant en België zaken doen", vertelt Jack Pateer. „Het is eigenlijk begonnen als een grapje maar is steeds serieuzer geworden. De formule slaat denk ik zo aan omdat het zowel voor de klant als de ondernemer interessant is. De klant is goedkoper uit als hij uit gaat eten en de restauranthouder heeft meer klanten. Vandaar ook de naam: King-kaart, dat is een ver wijzing naar de klant is koning". De King-kaart wordt in Vlissin gen huis-aan-huis verkocht. In augustus brengt King Kaart Pro moties ook een nieuwe kaart voor Middelburg op de markt. Donderdag 1 juni (hemelvaartsdag) en vrijdag 2 juni worden in Vrouwenpolder de Vrouwenpolderse Dagen gehouden. Donder dag begint het feest met een jaarmarkt en is er de hele dag live muziek en straattheater. Speciaal voor kinderen staat er in het dorp een grote tent waar kinderspelen plaatsvinden, 's Middags treedt hier ook de Vrouwenpolderse formatie Wannabee op. Om 20 uur speelt dansorkest Passe Partout in de feesttent. Een paardentram rijdt de hele dag langs de mooiste plekjes van Vrouwenpolder. Vrijdag 2 juni is niet alleen een ambachten- en hobbymarkt in Vrouwenpolder maar wordt ook het traditionele ringrijden ge houden. Voor kinderen is er 's morgens een vrijmarkt en 's mid dags een mini-playbackshow. Vanaf 20 uur is in de feesttent de Veronica Drive-lnnshow aanwezig. De Vrouwenpolderse dagen zijn georganiseerd door de Ondernemersvereniging Vrouwen polder. Aansluitend op het twee dagen durende feest houdt wijnmakerij Wijngaard het Vierendeel aan de Vrouwenpolderse- weg 44 een open dag. Zeeland gaat er prat op dat Zacharias Jansen de verrekij ker heeft uitgevonden. Dat ge beurde in Middelburg in de zestiende eeuw. Het Zeeuws Museum heeft nog een astro nomische kijker in de collectie die de in Antwerpen geboren brillenmaker en lenzenslijper samenstelde. Hoewel hij niet echt de uitvinder is maar een constructie van de Italiaan Gu- alterotti zo verbeterde dat het voor talrijke doeleinden bruik baar werd, staat hij toch als zodanig geboekt. Het huis waarin hij woonde is in de ne gentiende eeuw afgebroken en stond op het Koorkerkhof. Tegen de nabij gelegen Nieu we Kerk (onder de Lange Jan) werd een gedenksteen ge plaatst waarop staat dat daar het huis heeft gestaan van de uitvinder van de vero telesco- pii inventore. Uiteraard zijn de presentato ren van de kijkers op de verre kijkerdag apetrots op het feit dat de uitvinding in Middel- Zo kunnen klanten van de Praxis zaterdag van 10 tot 17 uur genieten van gratis poffer tjes in de winkel voor doe-het- zelvers. Een sneltekenaar is van 11 tot 17 uur aanwezig om portret ten van de klanten te maken. Tot en met zaterdag 3 juni krijgen klanten bij besteding van vijfenzeventig gulden een cadeaubon van tien gulden. Daarnaast wordt er elk uur aan een betalende klant een professionele gereedschaps kist, exclusief inhoud, wegge geven. Livingstoneweg 44 - 4462 GL Goes (bij de Zeelandhallen) tel. 0113-221221 -fax:0113-221170 http:/www.zeelandnet.nl/veranda Showroom geopend: dagelijks van 9.00-17.00 uur zaterdag van 10.00-16.00 uur vindt u bij: Wie gestopt is met roken, heeft het niet altijd even makkelijk Daarom is er de stoppen-met- roken informatielijn U kimt er terecht voor advies, informatie over hulp bij stoppen, of een persoonlijk gesprek als steun tje in de rug. Bel: 0900-500 20 22 (20ct.p/m) de kortste weg naar kwaliteit! 10 jaar garantie op afgewerkte deuren Ingebouwde inbraakpreventie Keuze uit vele kleuren Ramen en deuren met RAL-Gütezeichen Daar kun je op bouwen! Seka - uw dealer voor Zeeland •3" (0117) 46 18 50 Mobiel 06 - 22 52 60 54 - Fax (0117) 46 12 28 Vraag gratis offerte aan Het Kruis http://www.ehbo nl Korte Geere 4331 LE Middelburg Telefoon 0118-642157 Meer weten over EHBO? Bel 070 338 32 32 1,6 miljoen mensen in Nederland vechten tegen hun astma, bron chitis of longemfyseem. Het Astma Fonds vecht al meer dan 40 jaar met ze mee. Door onderzoek naar de oorzaken en door patiëntenzorg, scholing en voorlichting. Steun Carapatiënten in hun luchtgevecht. Geef! Giro 55055 hypotheek Als Innovatieve financiële dienstverlener introduceert Kapitaalvisie de overwaarde hypotheek. De huizenprijzen zijn de laatste jaren enorm gestegen. U heeft hier door waarschijnlijk een behoorlijke overwaarde in uw woning opgebouwd Deze overwaarde kunt u nu gebruiken om uw maandlasten aanzienlijk te verlagen en daarbij uw hypotheek optimaal af te stemmen op het nieuwe belastingstelsel. Daarbij kunt u ook nog eens geld in handen krijgen voor een verbouwing, een nieuwe keuken, badkamer, of voor andere bestedingen zoals het inlossen van uw (te) dure leningen. De overwaarde-hypotheek van Kapitnalvisie kunt u ook nog eens inclusief het unieke Hypotheek-Zekerheidsplan sluiten Hiermee bent u verzekerd tegen de gevolgen van arbeidsongeschiktheid-en onvrijwillige werkeloosheid En via ons unieke Reimara Recht Rendement Abonnement lichten onze juridisch en fiscaal adviseurs u voor omtrent alle juridische en fiscale Haken en ogen binnen 0112e samenleving, inclusief de verzorging van uw jaarlijkse belastingaangifte. Kapitaalvisie rekent gratis en vrijblijvend exact voor u uit wat in uw geval de gun stigste leenvorm is, iedere situatie is immers uniek en vereist maatwerk, en houdt daarbij rekening met alle fiscale gevolgen onder het nieuwe belastingstelsel. Uw huidige hypotheek Uw huidige lening Geld nodig 300.000,- bruto p/mnd bij 3,2% 1.057,- 50.000,- bruto p/mnd 1.000,- 20.000,- uw maandlast 400,- Totaal ƒ2.457,- Uw nieuwe overwaarde-hypotheek wordt ƒ420.000,- (overwaarde wordt aangewend ter verlaging van uw maandlast**) Uw nieuwe bruto maandlast wordt bij 3,2% f.714,- Uw directe bruto voordeel per maand Uw nieuwe netto1* maandlast wordt hypotheek 320. hypotheek 520. 000,- bruto 366,- netto*/ 91,- 000,- bruto ƒ1.060,- netto*ƒ465,- Netto bi| 60S I.B. Rente en andere wi|bgmgen en acceptatie voorbehouden. Individueel maatwerk. De overwaarde wordt gebruikt voor belegging middels een gewone bcleggcrsrckcmng bij grote Nederlandse financiële instellingen allen ingeschreven als effecteninstelling bij de Slichting Toelicht Effectenverkeer te Amsterdam. Voorbeelden bij een rendement van 10% op de beleggersrekening. Let op: de waarde van uw belegging kan fluctueren. In het verleden behaalde resultaten bieden geen garantie voor de toekomst Ook voor nieuwe hypotheken bij aankoop woning en voor fiscaal betrouwbaar en voordelig lenen. 1 F Sn a nel ële Dien Sten HENGELO - 'S HERTOGENBOSCH - GE0KND. MA t/H IA VAN 800 - 1100 UUR WELBf RGWEG 10. POSTBUS 1187.1SS0 86 HENGELO (Of GEVOLMACHTIGD INTERHEDIAIR 10ETSING EN REGISIMTIE 8KA 1IEL KAPIIAALVISIE fINANCIELE DIENSTEN BV.' IS INGESCHREVEN AIS CUÊNIENREHISIER Bij DE STICHTING TOEZICHT EFFECTENVERKEER IE AMS1ERDAM EN IS EEN DOCHIERONDERNEMING VAN KAPIIAALUNIE HOUAND N V

de Faam | 2000 | | pagina 15