Feest bij heropening Winkelcentrum Dauwendaele Café Tympaan slaat nieuwe weg in Karolingenmarkt Oost-Souburg is er weer Woningdecoraties MarteUo opent in Middelburg De kleur van steen i i Tien jaar CDoor ons gedaen zorgeloos douchen! Grote boekenmarkt in Middelburg Aanstaande zaterdag wordt in Oost-Souburg de Karolingenmarkt gehouden. De Evene mentencommissie van middenstandsvereniging Nemidso organiseert traditiegetrouw twee markten per jaar. Eind mei en begin september. Woordvoerder van de commissie is Kees Schroevers. De andere leden zijn Evert Huson, Wessel Francke, Ivan de Vriend en Jonnie Wee- zepoel. Samen tekenen zij voor de organisatie van het evenement dat steeds meer bezoekers van buiten het dorp aan zich weet te binden. EK-voetbalspel Winkelcentrum Dauwendaele in Middelburg wordt aanstaande zaterdag, 27 mei, fees telijk heropend. Sinds oktober 1999 zijn de 21 ondernemers van het winkelcentrum druk in de weer met de verbouwing van het pand uit 1973. Er is een vleugel aangebouwd, de super markt is verplaatst en er zijn twee nieuwe be drijven in het winkelcentrum getrokken. Tij dens de officiële heropening zijn er tal van acti viteiten in het rond het winkelcentrum. Regiofunctie Dansvloer Gambia Café Tympaan aan de Markt in Middelburg is al sinds 1991 een bekend adres in Middel burg. Een café waar je eerder op de dag van een goed kopje koffie genoot, en later op de avond onder het genot van een glaasje, lekker kon swingen. Nu, negen jaar later, hebben de nieuwe eigenaars het café in een ander jasje gestoken. In de Segeersstraat in Middelburg heeft Vera den Hamer de deuren geopend van haar winkel in cadeau- en woningdecoraties Martello. De zaak ver koopt onder meer kleine meubelen in glas en metaal, hebbe dingetjes om het inte rieur te verfraaien en blanke grenen meube len. Eén van de vrijwilligers die meeborduren is de Middelburgse Dieni Korenhof. Ze is lid van de Nederlandse merklappenclub Merkwaardig en dus zeker niet onbekend met het borduren van merklappen. Toch stuitte ze bij het borduren van het Middel burgse Stadhuis op een probleem. Kleur- omschrijvingen als zandgeel en licht-zand- geel bijvoorbeeld. Daarom zat er maar één ding op: met tien strengetjes borduurgaren naar het gebouw zelf. Kijken en vergelijken. De Zeeuwse merk- en stoplap in het Guiness book of Records Peca herenmode bestaat gewoon Camerafestival bij Foto Verschoore Sponsoractie bij TenTije Fitnesscentrum Woensdag 24 mei 2000 FAAM/VLISSINGER 25 Omschrijving verticaal: 2 slee; 3 gebouw in Amsterdam; 4 telwoord; 5 levenslucht; 7 gasvormig element; 8 fier; 9 Europeaan; 10 voegwoord; 11 tota le rand; 14 Engelse titel; 16 bijenkoningin; 18 doel; 19 twist; 20 verlegenheid; 22 Ezau; 24 honingdrank; 25 verlangen; 27 slot woord; 30 strekking; 32 gemeendheid; 33 al; 36 hoofdtelwoord; 38 lof; 41 handelend optreden; 42 hondenras; 43 hechting; 45 bijbels figuur; 46 snel ronddraaien; 48 op dezelfde wijze (lat.); 50 paradijs; 51 muziekgezelschap; 53 beschonken; 55 houtsoort; 57 zeer spoedig; 60 vreemde munt; 61 voornaamwoordelijk bij woord; 64 vreemde munt; 66 boom; 68 familielid; 70 salvo erro- re (afk.). Er ontstaat de naam van een voorwerp wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers in de juiste volgorde plaatst: 3.11.37.39.40.42.46.61.63.71. Stuur uw oplossing vöör woensdag 31 mei naar de redactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de FaamA/lissinger van woensdag 7 juni bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 10 mei luidt: magnetron De vrijkaarten van Cine City gaan naar R. v.d. Hout uit Mid delburg. Bij de puzzel van vorige week is er iets mis gegaan waardoor de puzzel niet was op te lossen. Hiervoor onze excuses. Daarom zullen wij dan ook volgende week twee prijswinnaars trekken. De jaarmarkt kent een aantal vaste onderdelen. „De markt kramen van de eigen winke liers met speciale aanbiedin gen", begint Schroevers de opsomming. „Aangevuld met kramen van speciale jaar marktlieden zijn dat er in to taal 125. De verenigingen van het dorp organiseren activitei ten en er zijn loterijen voor een goed doel. De draaimolen staat bij Omroep Zeeland in de Kanaalstraat en daar is ook een podium met terras waar 's morgens Flashback en 's mid dags Sue zullen optreden. Ge zellige muziek voor iedereen. Cor Boer zal met zijn ham mondorgel de hele middag spelen bij het terras van zaal Rehoboth. Niet gebonden aan een podium loopt 's morgens het Junior Drum corps Johan Friso over de markt en 's middags The Ori ginal Zealand Streetparade Jazzband". Ook altijd goed bezocht is de rommelmarkt op de Karolingenburg. „Maar daar horen geen handelaren thuis", benadrukt Schroe vers. „Er wordt ook op ge controleerd want dat is echt voor kinderen en hun ouders. Trouwens even een dringend beroep aan iedereen die daar gaat zitten: neem alsjeblieft de onverkochte spullen en je eigen afval mee terug. Een kleine moeite en het scheelt een hoop opruimwerk". Op diezelfde burg zal op uitnodi ging van de Vrienden van de Karolingische Burg, de Mid delburgse rugbyclub Oemoe- menoe een demonstratie ge ven en activiteiten organise ren waar met name de jeugd aan mee kan doen. Een speciaal thema heeft de jaarmarkt niet, maar toch zal er uiteraard aandacht worden besteed aan de EK. „Daar heb ben we een EK-voetbalspel aan verbonden", vertelt Schroevers. „Op bonnen die in De Souburger/'t Putje staan kan iedereen een gokje wagen en voorspellen wie de finalis ten worden. Op de markt zijn er ook nog bonnen te krijgen. Als er meerdere goede inzen ders zijn, wordt de winnaar bepaald door doelschieten, waarbij een bekende keeper het doel zal verdedigen. Oran je-artikelen zullen veelvuldig te vinden zijn op de markt. In de Kanaalstraat is verder nog een Skoda autoshow van Eu- rocar uit Goes en in een spe ciale wagen van ABN/Amro kunnen kinderen gratis op de foto. Vanaf tien uur staan in de Rehobothstraat oude motoren opgesteld die om twaalf uur vertrekken voor een toertocht over Walcheren. We vinden zelf dat we een goed program ma hebben voor elk wat wils. Het weer kunnen we niet orga niseren, maar ik ga er van uit dat het wel goed komt", be sluit Schroevers optimistisch. Het vernieuwde Winkelcentrum Dauwendaele. Moviemax en de Fishshop zijn de nieuwkomers in het win kelcentrum. „Die zitten in de nieuw aangebouwde vleugel", weet Peter Zuiddijk, coördina tor van het heropeningsfeest en eigenaar van Discus die renspeciaalzaak. „De super markt is verhuisd naar het wijkontmoetingscentrum en de vrijgekomen ruimte is on der meer benut door Fotostu dio Theo van der Genugten die zijn zaak wat heeft uitge breid". Volgens de onderne mer was het hoog tijd dat het winkelcentrum echt gereno veerd werd. „Het was hard nodig. De entrees zijn ver nieuwd, overal is nieuwe ver lichting en plafonds en er zijn lichtkoepels in het dak aange bracht". Met de grootscheep se verbouwing is een bedrag van ruim een miljoen gulden gemoeid. „Dat is door de on dernemers zelf betaald", ver klaart Zuiddijk. „De gemeente heeft een duit in het zakje ge daan door de verhuizing van de supermarkt te betalen". Volgens ondernemer Peter Zuiddijk en Firi den Hoedt, van het gelijknamige reclame bureau dat de pr van het win kelcentrum ter hand heeft ge nomen, is het winkelcentrum er niet alleen voor de bewo ners van de wijk Dauwendae le. „Het winkelcentrum heeft echt een regiofunctie", is Pe ter Zuiddijk van mening. „On ze klanten komen niet alleen hier uit de wijk maar van heel Walcheren en zelfs Zuid-Beve land". „Een groot voordeel is dat je gratis voor de deur kunt parkeren", voegt Firi den Hoedt toe. Het Winkelcentrum Dauwen daele wordt heropend door drie ondernemers van het eer ste uur: Bliek, De Visser en Van 't Westende. Om 10.15 uur hijsen de ze vlag met het nieuwe logo van het winkel centrum, nadat vanaf 9 uur Juliana Drum and Buglecorps door de straten van Dauwen daele is getrokken om het feest in te luiden. Na de offi ciële heropening verzorgt het corps nog een miniconcert. Tussen 11 en 15 uur bespeelt Arthur van Poppel met armen, handen, benen en voeten maar liefst twintig instrumen- fels en stoelen. Ivo Smits en Jeroen Verdonk zijn sinds kort eigenaars van het vrijdag 19 mei heropende café. Richt Tympaan zich nu op een an der publiek? Smits, al sinds 1995 werkzaam in Tympaan: „Nee, we streven als vanouds een ongedwongen sfeer na voor een breed publiek. Daar hoort nog steeds goede en dansbare muziek bij, al draai en we nu wat meer dance- classics uit de jaren zeventig en tachtig." Verdonk voegt hieraan toe: „Werd de sfeer misschien vroeger wat meer bepaald door de muziek, nu is de keuze breder en wordt deze meer aangepast aan het pu bliek wat binnen is". Ook is er een dansvloer ge creëerd. Smits legt uit: „Als de sfeer ernaar is, kunnen men sen hier lekker dansen. Je kunt wel zeggen dat in ons café dus eigenlijk alles moge lijk is en we kunnen er geluk kig op bogen dat hier zelden of nooit rottigheid is". Oud en ten tegelijk. De instrumenten zijn gemonteerd aan zijn 'mu- ziekfiets'. Om 13 en 15 uur treedt Operette- en musical vereniging Papillon op. Zij zin gen onder meer bekende mu sicalsongs. Vanaf 13 uur kun nen kinderen knutselen in de jong moeten zich hier dus goed op hun gemak kunnen voelen en dat is precies wat de nieuwe eigenaars, goede vrienden van elkaar, willen. Smits: „Vroeger kwam ik nog al eens in een kroeg in Breda. Daar stond ik bijvoorbeeld in mijn gewone kloffie naast een oudere man in driedelig kos tuum. Even verderop weer pu bliek wat er totaal anders uit zag. En iedereen had het naar zijn zin". Verder serveert men nu ook dagelijks broodjes in de kroeg, én op het honderd plaatsen tellende terras. Ver donk: „Alles is écht verse waar, die we dagelijks krijgen aangeleverd. En daarbij durf ik te stellen dat de prijs-kwali- teitsverhouding erg goed is". Ook beschikt Café Tympaan over een goed geoutilleerde bierkaart. Verdonk: „Zeg het maar, naast het gewone bier diverse Belgische bieren van het vat en van andere soorten bier hebben we altijd voldoen de op fles voorradig". Café Tympaan is zeven dagen per week open van 10 uur tot 2 uur. Kabouterknutselhoek. Boven dien is er de hele dag een springkussen bij het winkel centrum. De ondernemers van het win kelcentrum laten zich uiter aard van hun beste kant zien tijdens de heropening. Zo deelt Gemakswinkel Primera vanuit een gele promotieke ver presentjes uit en wie bij Z&Z het juiste gewicht van een stuk afgesneden kaas raadt, hoeft niet te betalen. Bij Gall Gall is een demon stratie van de Soda-club, waar is te zien hoe zelf fris drank gemaakt kan worden. Grillspecialist Ab de Visser laat bezoekers proeven van zijn grillproducten en snack bar Le Passage serveert gra tis bitterballen. De Marskra mer verzorgt een demonstra- foto Jaap Wolterbeek tie kaarsen maken en De Fishshop verkoopt speciaal voor de gelegenheid Holland se nieuwe vanaf een ouder wetse viskar. Discus Dierenspeciaalzaak de Trouwe Vriend verkoopt hon denbotjes en de opbrengst is bestemd voor een dierenarts in Gambia. De Golff Supermarkt laat een bungeebaan komen en fotograaf Theo van der Ge nugten houdt open huis in zijn nieuwe zaak. Banketbak kerij Bliek bakt feestelijke oliebollen en de ABN Amro heeft een stand ingericht. Drogist Van Aken tot slot, biedt bezoekers een gratis huidanalyse aan. Daarnaast is Ronald Eekhof, kampioen armworstelen, bij de zaak aanwezig om demonstraties te geven. Een compleet ander interieur is het eerste wat opvalt bij het betreden van Café Tympaan. Het marmer is verdwenen en het kunststof van vroeger heeft plaats gemaakt voor na tuurlijke materialen. Een soli de houten vloer, een grote bank over de lengte van het etablissement, en houten ta- Op de Markt in Middelburg wordt zondag 4 juni de grootste boekenmarkt van Zeeland gehouden. Antiquariaten van binnen en buiten Zeeland zijn vertegenwoordigd op de markt. Naast boeken zijn er ook muzikale optredens van Leerorkest De Door braak, het Tilburgs Leerorkest en Ed Cijsouw met zijn draaiorgel De Lilliputter. Onder de deelnemers zijn de meeste toonaangevende anti quariaten uit Zeeland zodat er in elk geval veel boeken over Zee land te vinden zijn. Uit Deventer komt een kraam met uitsluitend Duitse boeken, uit Amsterdam een antiquariaat gespecialiseerd in kinderboeken en er is ook een antiquariaat met bijna uitslui tend Engelstalige boeken. Verder is uitgeverij ADZ uit Vlissingen present en het bij boekenverzamelaars bekende tijdschrift Boe kenpost is ook aanwezig. De Drukkerij op de Markt biedt voor de gelegenheid een groot aantal boeken tegen kleine prijsjes aan. Ivo Smits (links) en Jeroen Verdonk van Café Tympaan. foto Jaap Wolterbeek Omschrijving horizontaal: 1 gehalte van goud; 6 innig; 12 omtrek; 13 loven; 15 lengtemaat (afk.); 17 gedachte; 19 voorzetsel; 20 persoonlijk voornaam woord; 21 gesloten; 23 uitstekend; 25 bron; 26 scheepsbouwer; 28 keurig; 29 kortschrift; 31 voornaamwoordelijk bijwoord; 32 uier (dial.); 34 van een zekere; 35 insect; 37 vroeger; 39 plaats in ons land; 40 verdriet; 42 slag; 44 vuilnis; 47 betalingsstelsel; 49 interval (muziek); 52 internationale organisatie (afk.); 54 verdie ping; 56 bij; 57 toevlucht; 58 elasticiteit; 59 sukkel; 62 hoofdtel woord; 63 eminentie (afk.); 64 insect; 65 netheid; 67 voorzetsel; 68 pont; 69 bloem; 71 keukengerei (mv.); 72 rijksdaalder (volk staal mv.). Vera den Hamer, die met deze gebeurtenis een langgekoes terde droom in vervulling zag gaan, vertelt hoe de ope ningsdag één grote race te gen de klok was. „Laat in de middag besloten we toch maar open te gaan, ook al stond nog steeds niet alles op zijn plek en waren we nog druk bezig alles te prijzen. Maar de reacties van de eer ste klanten waren er niet min der enthousiast om". De reden waarom Middelburg als locatie winkel werd uitge kozen lag voor de hand. „We hebben zo'n beetje overal in Nederland gewoond, en toen we van Helmond naar Dom burg verhuisden, ging ik di rect op zoek naar een geschikt pand voor mijn cadeau- en woningdecoraties. Middel burg vond ik sowieso een mooi stadje en er bleek een prachtig pandje te huur te zijn aan de Segeersstraat. Precies wat ik wilde", en ze blikt te vreden rond. „Martello is het Italiaanse woord voor ha mer", legt Den Hamer uit. „Mijn eigen meisjesnaam is Schoenmaker, maar daar was niet moois van te maken". De winkel heeft een oppervlakte van zo'n negentig vierkante meter moois, variërend van klein- meubelen in glas en metaal, metaal en hout, gietijzeren kandelaars in allerlei maten, grappige hebbedingetjes, meubels in puur, onbehan deld grenen, en nog veel meer. „Wat ik ook belangrijk vind, is dat alle artikelen ook goed betaalbaar zijn. Af en toe hangt er wel een iets duurder kunstwerk aan de muur, maar zoiets mag best wat meer kosten". Ze reist het hele land af om haar bij zondere inkopen te doen: mooie spullen die niet in grote massa's geproduceerd worden. „Het is voor mij allemaal nieuw en heel spannend", bekent de kersverse ondernemer. „Maar ik merk nu al dat mijn assorti ment bij het publiek aanslaat. Kijkers zijn tot nu ook bijna al tijd kopers geweest, en dat geeft veel voldoening". Martello is geopend op dinsdag tot en met vrijdag van 10 tot 17.30 uur, en op zaterdag van 10 tot 17 uur. en is ruim op gezet. De Napelsgele muren versprei den een prettig warm licht. „Ik hou van ruimte", gaat Den Hamer verder. „Daarom staat de winkel niet bomvol, zo dat alles zijn ei gen aandacht krijgt. En ik koop alleen in wat ik zelf mooi vind", glimlacht ze. „Ik ben hier vijf hele dagen in de week, dus ik moet me er zelf ook thuis voe len". Op je ge mak rondkijkend zje je heel wat Vera den Hamer van Martello in Middelburg. foto Jaap Wolterbeek door Mieke Roelse Het startpakket dat iedere vrijwilliger als basis heeft, kent een aantal vaste onderdelen. De afmeting ligt vast, ieder een gebruikt dezelfde stof als ondergrond en het patroon en de kleuren van de rand zijn voor iedereen gelijk. De in vulling van de merklap is vrij en door die persoonlijke keu ze vertelt een merklap ook veel over degene die het werk gemaakt heeft. Dat is bij Dieni Korenhof niet anders. In het midden van haar merklap is de horen des overvloeds ge borduurd. „Die staat voor al het goede dat me in Zeeland is overkomen", vertelt de in Leiden geboren borduurster. „Ik woon hier al dertig jaar; mijn kinderen zijn er geboren en het Zeeuwse deel van mijn leven zie ik als een volle en rijke periode. Ik ben begonnen met het stadhuis, rechts in de hoek. Daar had ik een patroon van, maar zonder kleur- nummers. En ja, daar ben ik inderdaad voor naar 't stad huis geweest en nu klopt het. De afbeelding op de deur heb ik uitvergroot geborduurd. Dat was ook zoiets. Het leek volgens sommigen een ade laar, maar het is een feniks. Als een feniks uit de as herrij zen slaat natuurlijk op de herbouw na de brand in 1940. Al leen had ik daar weer een patroon van met twee koppen, zo puzzel je wat af". En het puzzelwerk is nog niet klaar, want aan de linkerkant van de merklap komt haar huis en dat van de buren. Daar is geen patroon van en daar moet Dieni met foto's en teke ningen zelf wat van maken. „Gelukkig zijn er veel rechte lij nen, dat scheelt", lacht ze. „De beide huizen zijn eikaars spiegelbeeld en heten samen Heil en Broederschap. Er zit wel heel veel kleur in; verschillende steensoorten en ge kleurd voegwerk. Dat wordt dus weer strengetjes uitzoe ken. Maar daar hoef ik de deur niet voor uit, nou ja de voordeur dan. Linksonder op de lap borduur ik waarschijn lijk korenbloemen en korenaren als een verwijzing naar mijn achternaam. Want het blijft natuurlijk een eigen, per soonlijk getinte merklap. Zelfs het stadhuis heeft een per soonlijke noot want mijn vriend is ambtenaar bij de ge meente. Daarom hoort het stadhuis ook bij mij en mijn merklap". Dieni Korenhof verricht veldwerk. foto Jaap Wolterbeek Zeeland maakt als alles volgens plan verloopt in het Jaar van Textiel 2000 de grootste merklap ter wereld. Onder be geleiding van het Bureau Provinciaal Museumconsulent Zeeland moet dat uitgroeien naar een plaats in het Guiness- book of Records. Dat staat te gebeuren tijdens een manifes tatie eind dit jaar. Uw weekkrant volgt de ontwikkelingen op de voet. Op deze plaats krijgt u regelmatig informatie over dit groots opgezette project waaraan pakweg tweehonderd vrijwilligers (m/v) deelnemen. In de uitgave van de FaamA/lissinger van vorige week werd ten onrechte gemeld dat herenmodehuis Peca in Middelburg is ver dwenen. Deze mededeling berust op een foutieve interpretatie van de redactie. Peca herenmode aan de Lange Delft in Middel burg bestaat gewoon. Bij Foto Verschoore in Vlissingen wordt tot 20 juli het camera festival gehouden. Om klanten zo goed mogelijk te informeren over het nieuws op het gebied van camera's krijgen klanten van Verschoore het magazine Camera Aktueel cadeau. Bovendien maken klanten die een nieuwe camera aanschaffen kans op een heel jaar lang gratis fotograferen. Prijswinaars krijgen maar liefst tweehonderd foto's op 10 bij 15 centimeter cadeau om al les wat er het komende jaar gebeurt in beeld te brengen. Ko pers van een digitale camera krijgen na aanlevering van de di gitale bestanden tweehonderd foto-afdrukken gemaakt op een professionele printer. Zaterdag 27 mei houdt TenTije Fitnesscentrum aan het Bas- kensburgplein in Vlissingen van 10 tot 16 uur een cardiopar- cours waarvan de opbrengst ten goede komt aan mensen met kanker. De bedoeling is dat teams een uur lang op vier ver schillende cardiotoestellen (roei, fiets, step en loopband) zo veel mogelijk gesponsorde kilometers maken. Men kan zich per team of individueel opgeven. Het initiatief van deze spon soractie ligt in het samenwerkingsverband tussen Ten Tije en het Roparun-team Atletas Volando. Dit team doet 31 mei mee met de langste non-stop estafetteloop van Rotterdam naar Pa rijs. De Stichting Roparun organiseert voor de achtste keer dit grootste loopevenement van Nederland. In 1999 bedroeg de totale opbrengst 2,9 miljoen gulden en werd door 123 teams bijeengebracht. (advertentie) Toe aan een l loog Rendement-ketel? Vraag naar liet Nefit Warmte V Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Be! 0570 - 67 85 00 j|i voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFIf[ ''l'j

de Faam | 2000 | | pagina 25