i I Beach jumping in Vlissingen Goese Doel Festival Voortaan Veel nostalgie in fotoboek over Zoutelande onbezorgd m bad! Geschiedenis en dialect Op het badstrand van Vlissingen, voor de boulevards, wordt zondag 28 mei een con cours hippique voor paarden gehouden. Het evenement is georganiseerd door Ruitersport vereniging De Scheldestad en begint om 14 uur. Voor de derde keer wordt het christelijke benefietfestival 't Goese Doelfestival 27 mei gehouden in het Sint Willibrordcollege aan de Fruitlaan in Goes. Meer informatie Wanneer ik vertel dat ik een boek geschreven heb over de geschie denis van Zeeland (het komt uit op 26 mei), reageren sommige mensen met de opmerking: dat heb je zeker in 't Zeeuws geschreven? Nee dus. Ge schiedenisboeken worden nooit in dialect geschreven en dus ook niet deze dikke turf over de geschiedenis van Zeeland in de jaren 1945 tot 1950. In feite is 'dialect' voor mij zowel een hobby als een bijverdienste, terwijl mijn eigenlijke beroep historicus is. Ik ben dus gewoon om teksten in het Nederlands te schrijven. ZATERDAG ZONDAG MAANDAG- DINSDAG WOENSDAG VRIJDAG Bij Uitgeverij Deboektant in Oostvoome is het tweede deel van 'Zoutelande in vroeger tijden' verschenen. Het fotoboek is samenge steld door R Davidse uit Meliskerke. In het ruim tachtig pagina's tellende boek staan zo'n negentig foto's van voor de Tweede Wereldoor log. Uitgeverij Deboektant heeft in dezelfde se rie nog fotoboeken over Middelburg, Grijpsker- ke en Nieuw en Sint Joosland in voorbereiding. DONDERDAG Kootje van Kees We zijn er inmiddels al gewend aan geraakt. Bij aankoop van een wasmachine of een televisie wordt boven op het aankoopbedrag een verwijderingsbijdrage betaald. Van af 1 april zal echter niet alleen de verwijderingsbijdrage worden afgedragen bij aankoop van groot wit- en bruin goed, maar ook bij aankoop van kleine elektrische appara ten. Dit betekent dat boven op het aankoopbedrag van bij voorbeeld een elektrische tandenborstel of een naaimachi ne een verwijderingsbijdrage wordt betaald die varieert van f2,50 tot f. 40,-. Kleine apparaten Inleveren Woensdag 24 mei 2000 FAAM 19 Biomarkt - De Zeeuwse Mi lieufederatie en Micmec Wal cheren houden zaterdag 27 mei een biomarkt in Milieu Educatie Centrum De Kloek aan de Ko renbloemlaan in Vlissingen. Op de markt wordt informatie gege ven over biologische landbouw en natuurvriendelijk tuinieren en er worden biologische produc ten verkocht. De bijeenkomst begint om 10 uur. Oud-katholieken - De oud- katholieke gemeenschap in Zee land, deel van de oud-katholieke kerk van Nederland, houdt zater dag 27 mei een kerkdienst in de kapel naast de Maria Magdale- nakerk aan de Singelstraat in Goes. De dienst begint om 10.30 uur. Pastoor K.J. Homan uit Den Haag zal in de eucharis tieviering voorgaan. ACM - Het Activiteiten Cen trum Middelburg krijgt dit jaar van de 'vereniging vrouwelijk handwerken' een donatie van ruim vijftienhonderd gulden. Dit geld is samengebracht tijdens het lentefeest van de vereni- ging. Christenunie - Donderdag 25 mei vergadert de Christenunie, voorheen RPF/GPV. Het Middel burgse raadslid A.H. Rots houdt een inleiding over de 'Ontwikke ling Middelburg 2030/Rapport Riek Bakker. Na de pauze is er gelegenheid voor discussie over de actuele politieke situatie in de gemeente Middelburg. De vergadering wordt gehouden in de Gereformeerde kerk aan Klein Vlaanderen in Middelburg en begint om 20 uur. Kunstbende - Ruim tweehon derdzeventig Zeeuwse deelne mers worden zondag 28 mei verwacht in de Stadsschouw burg in Middelburg voor de tien de editie van de Kunstbende, de wedstrijd in kunst voor iedereen tussen 13 en 19 jaar. Om 13 uur gaat een non-stop programma van start dat een dwarsdoor- snee laat zien van wat jong Zee land aan creativiteit in huis heeft. De prijsuitreiking wordt omstreeks 20.30 uur verwacht. Naturisten - Naturistenvereni ging Zeelandia houdt zondag 28 mei van 11 tot 16 uur een open dag op haar terrein de Belt in Vlissingen. Geïnteresseerden kunnen een kijkje nemen op het terrein van de vereniging en kunnen kennis maken met het fenomeen naturisme. De Belt is te vinden aan de Fort de Ruyter- weg 6 in Ritthem, de ingang is direct achter de eerste grote windmolen. Swaminathan - De Indiase plantengeneticus dr. M.S. Swa minathan ontvangt zaterdag 27 mei in Middelburg de Four Free doms Award 'Vrijwaring van ge brek' tijdens een plechtige bij eenkomst in de Nieuwe Kerk in Middelburg. Een dag voor het eerbetoon houdt dr. Swaminat han een referaat over 'popula tion, environment en food secu rity' in de Hogeschool Zeeland in Vlissingen. De bijeenkomst begint om 14.30 uur. Finse avond - Zaterdag 27 mei ontvangt de onlangs terug getreden president van Finland Martti Athisaari de Four Free doms Award in Middelburg. Om Finland in Zeeland te promoten hebben de organisatoren van De Maand van de Vrijheid/werk groep Four Freedoms Award 2000 een Finse avond georgani seerd in het Middelburg Schut tershofcafé. De Finse avond wordt woensdag 24 mei gehou den en begint om 20 uur. Avondvierdaagse - Van 5 tot en met 8 juni houdt MTV '69 smaen met de ZWB de avond vierdaagse in Middelburg over afstanden van 5, 10 en 15 kilo meter. De start is 5 juni om 18.30 uur in de kantine van de MTV-sporthal De Zandkuil aan de Breeweg in Middelburg. Op het strand zal bij laagwater door zo'n vijftig vrijwilligers een hindernisparcours wor den opgebouwd. Hindernis sen die, zoals het bij een der als Vlissingen past, zullen worden opgebouwd uit of aangekleed met maritieme voorwerpen. Er wordt gere den in de klassen B, L, M, Z en gelijk evenement en een stad ZZ-paarden. Concours hippique met een maritiem tintje in Vlissingen Het festival is enerzijds bedoeld om christelijke pop- en rockmuzikanten de kans te geven zich te profileren, ander zijds is de opbrengst bestemd voor de stichting Comité Ba- raolt. Baraolt is een klein stadje in het Hongaarssprekende noordelijke deel van Roemenië. Het gebied wordt door de regering nog altijd niet volledig erkend en zelfs onderdrukt. De opbrengst is bestemd voor zomerkampen die er georganiseerd worden voor kinderen uit arme gezinnen. De kinderen krijgen tijdens het kamp een pakket met kleding, schoenen, tandenborsstel, zeep en speelgoed. Aanvang 18.30 uur. (advertentie) Toe aan een Hoog Rendement-ketel? Vraag naar het Nefit Warmte 'i. Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 ,Ü_J|l voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFITjjJJ Met vragen over de verwijderingsbijdrage kan men terecht in de winkel van aankoop. Hier ligt ook een folder waarin alles precies wordt uitgelegd. Daarnaast kunnen consumenten gratis bellen met de informatielijn over de verwijderings bijdrage 0800-0242002 of schrijven naar: Stichting Neder landse Verwijdering Metalektro Producten, Post bus 190, 2700 AD Zoetermeer. Tijdens het historisch onderzoek kom ik wel met dialect in aanraking. Natuurlijk is het vooral een voordeel om dialect te spreken wanneer je mensen gaat interviewen. Voor mijn boek over '1945-1950' interviewde ik 35 personen over heel Zeeland, ter wijl ik heel wat anderen opgebeld heb voor achter lopen, dabberen. Het is afgeleid van 'klistérie', een oud Zeeuws woord voor 'smeerboel'. Op het mo ment dat Teêuw het noteerde (15 maart 1945) was Serooskerke een eilandje dat af en toe overspoeld werd door zeewater. Het was dus een grote mod derboel en iedereen 'klisterde' daar dus in rond. Een ander oud Walchers woord dook op in de no tulen van de gemeenteraad van Domburg van 7 augustus 1951. De beraadslagingen gingen over een stuk grond in gemeente-eigendom, waarop voor de oorlog een gebouw had gestaan zodat de gemeente verplicht was daar iets anders voor in de plaats te bouwen. "De heer Dourleijn meent dat de grond door dergelijke servituten erg duur wordt." 'Servituut' is een heel oud woord, dat teruggaat op het franse 'servitude', de extra lasten waarmee vóór de franse revolutie een eigendom bezwaard was en die ten goede kwamen aan de (ambachts)heren. In het Walcherse spraakgebruik van het midden van de twintigste eeuw betekende 'sèrfetuuten' nog ongeveer: vervelende bijkomstig heid of steeds terugkerend ongemak. In de manier waarop Dourleijn het woord gebruikte, zat dus nog iets van de oorspronkelijke, 18e eeuwse betekenis van 'servituut'! Jan Zwemer grondinformatie over de dorpspolitiek ter plaatse. Dan is het heel makkelijk wanneer je Zeeuws praat. In schriftelijke bronnen kom je maar zelden dialect tegen. Natuurlijk, er was de Zeeuwse column van 'Freek Hóógstee' in het zaterdags bijvoegsel van de Provinciale Zeeuwsche Middelburgsche Cou rant aan het eind van de jaren 1930. Freek Hóóg stee was in werkelijkheid mevrouw Steketee-Hoog- vliet uit Baarland en in haar stukjes kun je soms wat informatie halen over bijvoorbeeld politieke kwesties in Goes of in de Zak van Zuid-Beveland. Soms duikt er tussen de Nederlandse woorden in een historische bron ineens een Zeeuws woord op. In het oorlogsdagboek van Teêuw Sturm, schoen maker te Serooskerke, eindigt bijvoorbeeld de be schrijving van het bezoek van Koningin Wilhelmina met het zinnetje: 'Mijn vrouw liep op haar sloffen te klisteren.' Klisteren wil ongeveer zeggen: rond- Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact, 16 u. Wijkcentrum Schelde- buurt Vlissingen, buurtcon tact, 15 u. Clubhuis Olympus Vlissingen, bingo, 20 u. Scheldepoort Vlissingen-Oost, snuffelmarkt, 13.30 u. Buurt huis De Schuur Oost-Sou burg, rommelmarkt, 10 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, marathon klaver jassen, 10 u. Campingboer derij Oranjepolder Arnemui- den, Border Collie schapen- trainingsdag, 10 u. Neder lands Hervormde Kerk Nieuw en St. Joosland, rommel markt, 9 u. Thomaskapel Middelburg, kinderkanjer- feest, 14 u. Sporthal Bas- kensburg Vlissingen, uitvoe ring Dios, jazzballet en turn- groepen, 19 u. Buurthuis Aldegonde Vlissin gen, prijsklaverjassen, 13.30 u. Badstrand Vlissingen, Be ach Jumping, springwedstrijd voor paarden, 14 u. Café De Goede Verwachting Lewe- dorp, kennismakingstocht toerafdeling ZRTC Theo Mid delkamp, 9 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, da- mesgym, 13.30 u., darten, bil jarten en klaverjassen, 20 u. Zwemschool De Parel Dom burg, babyzwemmen, 15 u. Markt Middelburg, boeken- en verzamelmarkt, 11 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koers- bal, 13.30 u., country line dan sen, 18.30 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, darten, 19 u. Jon gerencentrum Midgard Mid delburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvi- deofim, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Het Bol werk Vlissingen, dansavond voor alleenstaanden, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, bingo, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, dansavond, 20 u. Verwijderingsbijdrage voor kleine elektrische apparaten Klederdracht en klompjes, pop- penmensjes die met poppen spelen, levenmiddelenwinkel- tjes onder de naam koloniale waren, comestibles en manu facturen, de melkhandelaar met Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke ring van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peu tergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Fitnesscentrum Stamina Vlis singen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Schelde buurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Stichting In- en Uit loophuis Vlissingen, bloem schikken, 10 u. Strandpavil joen Panta Rhei Vlissingen, jamsessie, 20 u. Strandpavil joen De Dop Dishoek, beach- volleybaltoernooi, 13 u. paard en wagen en krullen of 'schaeveliengen' in de werk plaats van de timmerman. De ijscokar met ijsjes van twee cent, het ringrijden en de voor jaarsschoonmaak; het is maar een greep uit de foto's die dit fotoboek over Zoutelande be vat. Werd in het vorige deeltje vooral de badgastcultuur be licht, in dit deeltje is er vooral aandacht voor de inwoners van Zoutelande zelf. In dit boekje wordt stilgestaan bij de voor oorlogse tijd. Die tijd, het begin van de twintigste eeuw waarin landbouw en nering nog volop de hoofdrol speelden tot in de jaren dertig toen er een aarze lend opkomen van het toerisme viel te bespeuren. Wanneer de samensteller het toerisme aan haalt heeft hij daarbij weer een foto van de inwoners gezocht. Bij toerisme hoort ook foto grafie schrijft Davidse op pagina 36 en toont een foto van enkele jongeda mes in boerendracht voor de winkel van juf frouw Bosselaar. Zij bouwde een huis met winkel tussen de schuur van Jan Stroo en de ou de boerderij van Kootje van Kees en noemde dat het 'Zeeuwsch Fotohuis'. De badgasten en uiter aard ook de eigen bevol king konden er terecht voor foto's en fotomate rialen. Wanneer de sa mensteller P. Davidse naar het strand trekt zien we daar niet de toerist maar de eigen jeugd die in de onweerstaanbare golven en op het goud gele strand hun vertier zoekt. Het boek is een bijzon dere verzameling foto's die een rust uitstralen die het Zoutelande van nu niet meer kent. De sociaal-maatschappelij ke veranderingen in de twintigste eeuw zorgden voor steeds meer leven en vertier in het dorp. De badgasten waren voor veel inwoners een welkome aanvulling op het karige ge zinsinkomen dat veelal uit de landbouw werd gehaald. Men speelde in op de badgast die De meisjes Pietje Wondergem, Mina Machielse en PauHen Verhage spelen met hun poppen in de buurt van 'de Hoogte' in Zoutelande. De foto dateert uit 1908 of 1909. niet alleen van de zon en de zee wilde genieten, maar ook vroeg naar onderdak en ver zorging. Dit werd in ruime mate geboden. Er verrezen zo merhuisjes op achtererven en kamers en huizen werden ver huurd. Zelfs schuurtjes en stallen werden tot appartementen verheven. De badgast werd een toerist en Zoutelande werd uiteindelijk wat het nu is: een drukke, maar keurige badplaats. De verwijderingsbijdrage is ingesteld om een milieuverantwoorde inzameling en recycling van afgedankte elektrische en elektronische apparaten te bevorderen. Niet alleen grote elektrische apparaten bevatten milieubelastende stoffen. Ook de kleinere apparaten vormen een belasting voor het milieu. Op dit moment worden de kleine apparaten nog te vaak met het huisvuil weggegooid. Nu ook een verwijderingsbijdrage wordt betaald over deze apparaten kunnen consu menten hun oude apparaat inleveren bij de gemeenten of - bij aankoop van een nieuw gelijksoortig apparaat - bij de winkelier. De apparaten worden vervolgens verzameld bij de regionale verzamelpunten, de zogenaamde Regionale Overslag Stations. Vanuit deze verzamelpunten worden de apparaten naar ÈÈn van de verwerkingsbedrijven getransporteerd waar ze op milieuvriendelijke wijze wor den gerecycled. De verwijderingsbijdrage is ingesteld ter financiering van dit in zamel- en verwerkingssysteem zodat de gehele Nederlandse bevolking het mi lieu ontlast. Zelfs de oudste kleine apparaten bevatten grondstoffen die opnieuw kunnen worden gebruikt. Met de verwijderingsbijdrage wordt ervoor gezorgd dat de grondstoffen niet verloren gaan. Ook wordt ertoe bijgedragen dat mogelijke schadelijke onderdelen van apparaten zo worden verwerkt en behandeld dat ze zo min mogelijk belastend voor ons milieu zijn. De hoogte van de verwijderingsbijdrage is afhankelijk van de verwerkingshande lingen van het apparaat. Het ene apparaat vergt nu eenmaal meer handelingen dan het andere. In de winkel kan de koper precies zien voor welke kleine appara ten een verwijderingsbijdrage moet worden betaald en hoeveel. In het kader staat een overzicht van de bedragen per apparaat. Na een bepaalde periode wordt het inzamel- en verwerkingstraject gelvalueerd om na te gaan of de verwij deringsbijdrage de kosten van het traject dekt. Dit kan betekenen dat de bedra gen na de evaluatie omhoog of juist naar beneden moeten worden bijgesteld. Voor een klein elektrisch apparaat, gekocht na 1 april jl. moet een verwijderings bijdrage worden betaald. Dit geldt ook voor producten die pas na 1 april worden geleverd, maar wellicht al voor die datum zijn besteld. Net als bij de grote appa raten is op de rekening een apart bedrag voor de verwijderingsbijdrage terug te vinden. Met de verwijderingsbijdrage draagt u een steentje bij aan het milieu. Per soort apparaat gelden de volgende bedragen: Kleine huishoudelijke apparaten (o.a. friteuse, stofzuiger, waterkoker) f. 2,50 Groot witgoed (koel- en vriesapparatuur) f. 40,- Groot witgoed (o.a. wasmachine, afwas- en droogautomaat) f. 20,- Klein witgoed (o.a. grill, afzuigkap en magnetron) f. 15,- Bruingoed (tv) f. 25,- Bruingoed (overig beeld- en geluidsapparatuur) f. 15,- Overig bruingoed (overig geluidsapparatuur) f. 5,- Klein divers bruingoed (o.a. discman, caraudio en walkman) f. 2,50 Elektrische muziekinstrumenten f. 5,- en f. 15,- Warmwaterapparatuur f. 1,50 tot f. 20,- Verwarmingsapparatuur f. 10,- Elektrisch tuingereedschap f. 9,- Elektrisch handgereedschap f. 4,- Naai-, brei, borduur- en lockgereedschap f. 20,- Bij aankoop van een nieuw apparaat kan, net als bij grote elektrische apparaten het geval is, het oude ap paraat bij de winkelier worden ingeleverd. Het appa raat moet dan wel gelijk zijn aan het nieuwe apparaat dat wordt gekocht. Dus een elektrische tandenborstel voor een elektrische tandenborstel of een discman voor een discman. Op een aantal apparaten wordt geen verwijderingsbij drage geheven, maar deze worden wel gerecycled. De gemeente geeft informatie waar en hoe de apparaten ingeleverd kunnen worden. In 1999 zijn in totaal 838.000 afgedankte apparaten in geleverd en gerecycled. Dit is een aanzienlijke toena me in vergelijking met 1998 toen de verwijderingsbij drage nog niet was ingevoerd. Met de start van de tweede fase op 1 april jl. en de daarbijbehorende cam pagne moeten deze cijfers fors toenemen zodat de ge hele Nederlandse bevolking werkt aan een beter mi lieu.

de Faam | 2000 | | pagina 19