auping Tien jaar breed Stichting Polderhuis presenteert plan voor museum Zeeuws feestje in Bosnië VERVROEGDE AFSLUITING faam/ •32Sg C KORTING OP PULLMAN zorgeloos douchen! Regionale onderbouwdag in HZ Middelburg in Ridderslag van Zierikzee tempo-team WOENSDAG 17 MEI 2000 en Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: In de Hogeschool Zeeland (HZ) komen vrijdag 19 mei zo'n tweehonderdvijftig leerkrachten uit de onderbouw van de Zeeuwse basisscho len en directeur van basisscholen bij elkaar om zich te buigen over het onderwijs in de onder bouw. Met als motto 'ononderbroken ontwik keling' houden de HZ en het Regionaal Pedago gisch Centrum Zeeland (RPCZ) een symposium over de huidige ontwikkelingen in het onder wijs. door Joep Bremmers De geschiedenis van Westkapelle, de Atlanti- kwall en de verwevenheid van het Walcher- se dijkdorp met de zeedijk in Westkapelle moe ten de hoofdingrediënten gaan vormen van het museum dat de Stichting Polderhuis in het voormalige Polderhuis onder aan de dijk in Westkapelle wil vestigen. Draagvlak door Ad Hanneman Voordat de uit Middelburg afkomstige serge ant 1e klas Leo Potappel het wist stond er een grote groep Zeeuwen om hem heen daar in Bosnië. En nog rapper dan iedereen het kon volgen was een afspraak gemaakt om maar eens een Zeeuws feestje te bouwen. „Hoe we elkaar hebben gevonden, is me nog steeds een raadsel", legt hij uit. En het ging allemaal zo snel dat hij de namen stomweg niet meer weet. Marijke Vael Middelburg speelt een belangrijke rol in de 'Ridderslag van Zierikzee', het historische openluchtspel dat deze zomer wordt opge voerd in de monumentale binnenstad van Zie rikzee. De stad wordt genoemd als een van plaatsen die werden veroverd door de Vlamin gen. Het openluchtspel is gebaseerd op pogin gen die de Vlamingen begin 1300 ondernamen om Holland en Zeeland te veroveren. Zierikzee werd daarbij drie keer belegerd, maar hield als enige stad in het gebied stand, onder meer door de inzet van de bevolking. Wanneer die er niet in was geslaagd de Vlamingen af te slaan, was Zeeland nu een deel van België geweest. Bel 0900 - 20.20.990 voor de beste banen in Zeeland In verband met Hemelvaartsdag dient kopij voor de editie van woensdag 31 mei vervroegd aangeleverd te worden. Uiterste inlevertijd van materiaal voor: redactie is woensdag 24 mei 15.00 uur, advertenties donderdag 25 mei 12.00 uur. BF.W. EX^> faam/ 10% *aktie is alleen geldig bij (advertentie) Toe aan een Hoog Rendement-ketel? Vraag naar het Nefit Warmte Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. r/l' NEFIT 0 Aanpasbaar bouwen Middelburg werkt aan betere doorstroming Tangent Commissievergaderingen Badhotel het Veerse Meer in Arnemuiden heeft een nieuwe eigenaar, Celine Hoornweg. Ze heeft meteen een aantal veranderingen in het hotel doorgevoerd. In het Middelburgse winkelcentrum Dauwendaele is een vesti ging van Moviemax geopend. De videotheek nieuwe stijl introduceert een aantal noviteiten op het gebied van vi deo en dvd. Femke Vos de Wael heeft in Oost-Souburg de deuren van het atelier voor bloemsierkunst Plantaar dig Verantwoord geopend. pag- Het COC Midden-Zeeland heeft problemen. Het COC- café Goudwaard in Middelburg heeft te kampen met te genvallende bezoekersaantallen. Jan Zwemer heeft het in zijn wekelijkse rubriek Walchers Plat over een aantal uitdrukkingen waarvan hij de herkomst niet precies weet. De Ruyterstadsingers en het Zeeuws Mannenkoor uit Goes treden deze week op in Kloetinge en Vlissingen. Het concert heeft als naam 'Van Verdi tot Lloyd Webber' gekregen. In het Vlissingse Arsenaaltheater speelt de le gendarische bluesformatie Cuby and the Blizzards en in 't Beest in Goes is de voorstelling Gorilla meets Bambie te zien. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (0118) 484 316 (0118) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes S p U i straat ^Vlissingen tel: (0118) 422100 www.spui.nl In de boekhandel is de Gids "WEG met reisboeken- Zomer 2000" nu al te w halen. Behalve een keur aan reisboeken vindt u hierin bonnen met kans op GRATIS boeken' 4 Donderdag 18 mei van 13.30 tot 15.00 uur: een middag van het Opvoed- bureau over Kinderen in de basisschoolleeftijd en computerspelletjes en televisie". Oftewel: Bugs Bunny met een geweer, is dat ook geweld. En als "heel de klas" mag kijken, kan ik het dan verbieden? 4 Mei, maand van Japan in"t Spui: vrijdag 19 mei om 19.30 uur in de huiskamers wordt de Japanse papiervouwkunst ORIGA MI gedemonstreerd Oud-wethouder van Middelburg, de heer M. Vinke vertelt over zijn indrukwekkende ervaringen in Ja pan. Muziek op zaterdag in 't Spui op 20 mei zorgen leerlingen dwarsfluit en accordeon van der Zeeuwse Muziekschool 's mid dags voor een levendige sfeer tussen boekhandel en bibliotheek „De bijeenkomst is bedoeld om jaarlijks nieuwe impulsen te geven aan leerkrachten in de onderbouw", vertelt Mies van den Hemel van het RPCZ. „Dit soort bijeenkomsten w.or- den in het hele land gehou den. Vorig jaar hebben we voor het eerst een onder bouwdag gehouden en de be langstelling was overweldi gend". Tijdens de onderbouw dag worden er workshops ge houden die door de leerkrach ten kunnen worden bezocht. Van den Hemel: „Wij hebben er voor gekozen om alleen workshops te houden over za ken die al in de praktijk wor den gebruikt. Dus geen theo retische verhalen maar ont wikkelingen die al in de prak tijk worden gebracht". Zo houdt het RPCZ zelf een workshop over 'de Ml school: kinderen op school zijn op verschillende manieren 'knap', over het toepassen van de principes van meervoudige intelligentie op school. Basis school de Hasselbraam uit Et- ten-Leur geeft tekst en uitleg over 'klassenoverstijgend werken in groep 1-2. 't Kan echt' en mytylschool De Sprienke uit Goes verzorgt een workshop over 'Netjes schrijven'. De deelnemende leerkrachten kunnen kiezen uit tien verschillende workshops. De onderwijsdag is juist speci aal toegespitst op de onder bouw van het basisonderwijs omdat „de onderbouw het fundament van het hele basis onderwijs is", verduidelijkt Mies van den Hemel. „De on derbouw is door het Ministe rie van Onderwijs, Cultuur en Wetenschappen aangewezen als speerpunt. Er wordt bin nen het basisonderwijs veel aandacht geschonken aan de verbetering van de kwaliteit van het onderwijs. Een ander facet dat meespeelt is de openheid. Binnen het basison derwijs is een soort cultuur verschuiving gaande, scholen stellen zich naar de ouders toe steeds opener op. Zo was de school vroeger nog het do mein van de leerkrachten, nu is er veel meer communicatie tussen de basisscholen en de ouders". De regionale onder wijsdag wordt vrijdag van 9 tot 17 uur gehouden. (advertentie) Zaterdag 20 mei presenteert menteel eigendom van de ge- de stichting haar plannen in het verenigingsgebouw West kapelle Herrijst aan de Markt van Westkapelle. De stichting hoopt al in 2001 de deuren van het nieuwe museum te kunnen openen. De plannen van de Stichting Polderhuis zijn in goede aarde gevallen in West kapelle. Nu al hebben zich zo'n vijfenzeventig vrijwilligers aan gemeld om het museum van de grond te krijgen. „De Stich ting Polderhuis is in november opgericht en ons eerste doel was om draagvalk te creëren onder de Westkappelse bevol king", vertelt Jan van Beekhui zen, voorzitter van de Stichting Polderhuis. „Daar is ook de presentatie op zaterdag 20 mei voor bedoeld. Maar de plan nen zijn zo aangeslagen in Westkapelle dat we het idee hebben dat het draagvlak er nu al is". De Stichting Polderhuis is het gevolg van gesprekken die vorig jaar zijn gevoerd door Innovatie Coöperatie Noordwest Walcheren, een ini tiatief van de Rabobank Noord west Walcheren. Van Beekhui zen: „De coöperatie is opge richt samen met andere ban ken, de gemeente Veere en de provincie Zeeland om innova tieve ideeën van de grond te krijgen. Er is toen gepraat over het vrijgekomen gemeente huis, de kreken bij Westkapelle en het Polderhuis. Daar is het plan om een museum te vesti gen in het Polderhuis uit geko men. Het Polderhuis is mo- meente Veere en bleek voor ons het meest haalbaar. Het gemeentehuis is natuurlijk ook een goede locatie om een mu seum in te vestigen maar de verwerving van dat gebouw zou veel te veel geld kosten. Daarnaast is de rol van het Pol derhuis in de historie van Westkapelle misschien wel veel sprekender dan het voor malige gemeentehuis". Om het publiek kennis te laten maken met de plannen voor het museum wordt er zater dag 20 mei een expositiedag gehouden in gebouw Westka pelle Herrijst aan de Markt van Westkapelle. „We richten daar een aantal mini-exposi ties in als voorproefje op wat er straks in het Polderhuis te zien moet zijn", vertelt Ada van Hoof, secretaris van de Stichting Polderhuis. Om 10.30 uur wordt het boek 'D'n Wasschappelsen Engel, twee eeuwen scheepsstrandingen om en nabij Westkapelle' van Cor Heykoop gepresenteerd. Het eerste exemplaar van het boek wordt overhandigd aan J.S. Vleugels, de kapitein van het schip De Pax dat op de Westkappelse zeedijk strand de op 11 juli 1960. Vanaf 10 uur kunnen de exposities in Westkapelle Herrijst worden bekeken. „We hebben zelf een expositie ingericht en ook het Waterschap Zeeuwse Eilan den en de Stichting Atlanti- kwall Museum presenteren zich". De samenwerking met Voorzitter Jan van Beekhuizen de Stichting Atlantikwall Mu seum is opvallend. Deze stich ting presenteerde, onder voor zitterschap van de toenmalige burgemeester van Valkenisse W.J. Plomp, al jaren geleden prestigieuze plannen voor een Atlantikwallmuseum. Bij plan nen leek het echter te blijven maar nu krijgt de stichting een plaats in het Polderhuis. „Aan dacht voor de Atlantikwall past prima in onze plannen", is secretaris Van Hoof van me ning. „Westkapelle heeft een belangrijke plaats ingenomen in de verdedigingslinie uit de Tweede Wereldoorlog en het bombarderen van de dijk in Westkapelle in 1944 is een di rect gevolg van de aanwezig heid van de Duitse bunkers". •chts) oefent met vrijwilligers Naast de exposities is er zater dag 20 mei nog van alles te zien op de Markt in Westka pelle. „We geven een demon stratie met een oude heistel ling", vertelt Jan van Beekhui zen. „Zo willen we laten zien hoe de dijkwerkers vroeger te werk gingen", 's Middags tre den achtereenvolgens De Meissen, het Westkappels Kwartet en de band Ignore op. Na de presentatie gaat de Stichting Polderhuis aan de slag om de plannen rond te krijgen. „Allereerst moeten we geld bij elkaar krijgen om het Polderhuis te kunnen ver werven en daarna moet het pand verbouwd worden", doet de voorzitter van de stichting uit de doeken. „Het pand heeft nu weinig aantrek kingskracht, het is eigenlijk een klomp met stenen. De op gave is om het pand aan te passen waarbij de originele vorm herkenbaar blijft maar het moet wel meer in het oog springen". De Stichting Pol derhuis schat in dat er tussen de 1 en 2 miljoen nodig is om de plannen te kunnen realise ren. „De gemeente Veere en de provincie zien onze plan nen wel zitten. We willen de financiering zo rond krijgen dat als het museum eenmaal open is we onszelf kunnen bedruipen". Volgens Van Beekhuizen, in het dagelijks foto Jaap Wolterbeek leven directeur van de Vlis singse woningcorporatie Schelde Woongroep, moet het haalbaar zijn om het mu seum al volgend jaar te kun nen openen. „Bij de ontwikke ling van dit soort initiatieven is het zaak om de vaart erin te houden", is Jan van Beekhui zen van mening. „Daarom hebben we onszelf tot doel gesteld om het Polderhuis al in 2001 te kunnen openen. Als we nu geen spijkers met kop pen slaan ebt de belangstel ling langzaam weg en worden de plannen al gauw op de lange baan geschoven. Dat willen we voorkomen, we hebben nu het draagvlak dus moeten we ook nu doorzet ten". Zeeuwse militairen vieren feest in Bosnië. Tweede van rechts is Leo Potappel uit Middelburg. Wat wel vast staat is dat de Zeeuwen met de vredesmissie in Bosnië hebben genoten van die ene bijeenkomst. Volgens sergeant Potappel werd er een overheerlijke Zeeuws di ner op tafel gezet door - inder daad - een Zeeuwse kok. Gar nalen Mossel salade, kreeften- soep en kreeftenstaart uit de oven met mosterd roomsaus en gegratineerd met Perma- zaanse kaas vormden de hoofditems van de menu kaart. De 36-jarige Potappel genoot. Net als zijn collega's, waarbij op geen enkel mo ment werd gelet op rangen. Officieren, onderofficieren en soldaten. Ze zaten voor die ene dag op hetzelfde niveau. Het meest opmerkelijk - zo oordeelt Leo Potappel - is nog wel dat „we alle tien een andere standplaats hebben". Ook hebben ze andere func ties. De een verzorgt de goe derenstroom, de ander regelt de toestroom van brandstof en de ander regelt allerlei huishoudelijke artikelen die belangrijk zijn. Weer een an der draagt de bijnaam "oeder van de compagnie" Hij praat met soldaten, korporaals en onderofficieren bij proble men op het werk of privé. En dan was er nog een soort klusjesman van de basis en een arts bij het Zeeuws gezel schap. Het gesprek die dag ging na tuurlijk over Zeeland. Aan ta fel converseerde de groep over de Zeeuwse keuken. Mossels, garnalen, vis, kru- kels, lamsoren en zeekraal. Over de manier waarop die tot gerecht zijn om te toveren verschilden de meningen nog wel eens, maar het feit dat die discussie onder Zeeuwen plaatsvond, maakte het niette min tot een één stemmig ge zelschap. „Ondanks dat som migen elkaar nog nooit gezien hadden, bleek zo menigeen toch gemeenschappelijke ken nissen te hebben, op dezelfde school te hebben gezeten en het eens te zijn over de he dendaagse veranderingen in Zeeland. En de opmerking 'even een boulevardje pikken' als het gaat om de boulevard in Vlissingen, kende ieder een". Leo Potappel vindt het be langrijk dat er 'ook eens' posi tief nieuws komt uit Bosnië. En dat in den vreemde ook nog een Zeeuws woord tot een treffen kan leiden tussen enkele Zeeuwen betekent dat chauvinisme aldaar makkelij ker wordt geuit. (advertentie) De Ridderslag van Zierikzee is gebaseerd op de derde en laatste belegering van de stad in 1304. Toneelschrijver/regis seur Cees Möhlmann en com ponist Mar van der Veer lieten zich inspireren door histori sche gegevens uit de archie ven én de rijmkroniek van Me lis Stoke, het oudste bewaard gebleven geschrift over de la ge landen. Stoke was huis schrijver van Jan van Hene gouwen. Zijn rijmkroniek om vat onder meer een ooggetui- geverslag van het beleg van Zierikzee en de zeeslag die als gevolg daarvan werd gevoerd op de Gouwe. Het toneel/muziek spektakel, waaraan 110 toneelspelers in historische kostuums meewerken en paarden en geiten, geeft tevens een beeld van het alledaagse volksleven in het middel eeuwse Zierikzee. De laken industrie, waarvan veel straatnamen in de binnen stad nog steeds getuigen, speelde daarbij een grote rol. In de omgeving van de Dikke Toren, waar het stuk ook wordt opgevoerd, wer den wollen lappen geweven, overgoten met urine, met de blote voeten bewerkt en op gespannen op raamwerken. Vervolgens kon van de ver- vilte stof het dunne laken worden geschoren. Dit alles en de onderdrukking van het volk door de lakenbe- reiders komt tot uitdrukking in het stuk. Evenals het leven in kasteel Gravenhof, dat in de Middeleeuwen vlakbij de Dik ke Toren stond. Hier bereidde Willem van Henegouwen met andere edelen de 'ridderslag' voor. Die bestond eruit dat een aantal edelen te ridder werd geslagen om aanvallen van de Vlamingen te kunnen pareren. Die bestormingen bleken eerder te beginnen dan verwacht én op een moment dat Van Henegouwen naar Holland was om versterking te halen. Het volk besluit zelf de stad te verdedigen tegen de Vlamin gen die Zierikzee belagen met stormrammen, katapulten en evenhogen. Ondanks drie maanden uithongering hou den ze stand tot Jonker Wil lem terugkomt en met hulp van de Hollandse en Franse vloot de aanvallers verdrijft. De première van het stuk is zaterdag 3 juni. Daarna volgen nog vier voorstellingen op 9, 10, 16 en 17 juni. Aanvang 21.30 uur. (advertentie) 7 dagen per week tussen 9 en 21 uur

de Faam | 2000 | | pagina 1