Nooit meer bang COC Midden- Zeeland heeft het moeilijk Campagne 'Fiets naar ie werk'van start Fietsend door de bessen stienke dat het koud wordt! V Goeiendag, daè bin 'k wi! Zou ik julder nog 's wat meuge vraege? Vraege kost niks en je kan nooit wete wat at er van uutbroedt. Kent er eên van julder misschien de uutdrukkieng 'stienke as een Makkabeêer' en waè komt dat vandaen? Van de Makka- beërs uut de Apocriefe boeken? Stoenke die ménsen dan zö? Of komt 't van iets anders af of 'k 'et mis schien verkeerd verstae? Schrief ge rust even nè 'De Faam' of anders bel je me mè. Avast bedankt! Afgelopen Koninginnedag vierde de COC-af- deling Midden-Zeeland niet alleen de ver jaardag van de vorstin, maar ook de vierde ver jaardag van het COCcafé Goudwaard. Over een jaar zal dus het eerste lustrum gevierd kunnen worden. Maar voor het zover is zullen er toch meer bezoekers moeten komen in het pand aan de Lange Noordstraat in Middelburg. DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Homohuwelijk Wie meedoet aan de campagne 'Fiets naar je werk' bewijst zichzelf en de samenle ving een dienst. Circa zestig procent van de Zeeuwse bevolking, een groep van ruim 200.000 mensen, beweegt te weinig en loopt daardoor aanzienelijk meer kans op welvaarts- ziekten. Volgens prof. dr. Han Kemper van de Vrije Universiteit in Amsterdam zorgt lichame lijke inactiviteit voor 35 van de sterfgevallen door hart- en vaatziekten. Sponsoring Meer dan vijfenze ventig procent van de Nederlandse zwarte bessenoogst is afkomstig uit de ge meente Borsele. Za terdag 3 juni wordt dat fietsend gevierd tijdens de zesde Bor- selse Zwarte Bessen- dag. Woensdag 17 mei 2000 FAAM/VLISSINGER 19 Toe aan een Hoog Rendement-ketel? Vraag naar het Nefit Warmte Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 j|i_'l|i voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFIT Nu ik toch bezig ben met 'uutdruksels', zal ik maar weer gewoon eens een opsomming geven van wat Walcherse uitdrukkingen die me de laatste jaren Nederlandse) uitdrukking: een 'eêle spekkoper weze. 't Weer verdraeg noga. Of: de lucht verdraeg noga. Dat wil zeggen: dit weertype is niet zo vat baar voor verandering. Soms lijkt er dan neerslag aan te komen, maar 'daè kom nie vee van'. 'Vast weer' dus. 'Oe wou je't Dinne of deur een doekje? Spot tende uitdrukking in de trant van: je kunt krijgen wat je wilt, maar het maakt toch geen verschil. Ie is fientjes vet. Hij ziet er slank uit, maar is in feite nogal zwaar. Ze wier daè bebeuterd en besukerd. Ze werd daar in de watten gelegd. Bin je noe glad van jen 'ola? Een uitroep: ben je nu helemaal gek? Je goeie reize, ee! Typisch Walchers (of Zeeuws) is het om bij wijze van afscheid niet te zeggen: de goeie reize, maar 'je goeie rei ze'. Jan Zwemer ter ore kwamen. 't Is een leven of a Maerten trouwt, maer ie ao geên meisje. Een plastische beschrijving van 'een hoop kabaal'. Je kan d'r geên 'aertje op verleie. Met deze uit drukking wordt aangegeven dat iemand piekfijn aangekleed is. De uiterlijke verzorging is zodanig dat ook het kammen tot in de puntjes uitgevoerd is! Die ao 's even een 'aerienk van 't rooster g'aele! Een Westkappelse uitdrukking voor iemand die denkt dat hij een goede zaak heeft gedaan. In de rest van Walcheren gebruikt men eerder de (algemeen door Mieke Roelse Afdelingsvoorzitter Ad Bak huizen spreekt over een „zor gelijke financiële situatie" en barcoördinator Jan Louwerse doet er samen met zijn team Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peu tergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Fitnesscentrum Stamina Vliss ingen, astmafitness voor men sen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Stichting In- en Uitloop huis Vlissingen, wenskaarten maken, 10 u. Het Bolwerk Vlissingen, bingo, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, bingo voor 50- plussers, 14 u. Strandpavil joen Panta Rhei Vlissingen, jamsessie, 20 u. Café-Res taurant Rosenhof Vrouwen polder, Toeristisch café, 16 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvi- deofim, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. Buurt huis De Schuur Oost-Sou burg, Carribean-avond, 20.30 u. De Piek Vlissingen, Kids are Allright; optredens van jeugdbandjes, 21.30 u. vrijwilligers alles aan om te zorgen dat die vijfde verjaar dag ook gehaald wordt. De Nederlandse Vereniging tot Integratie van Homoseksu aliteit COC heet het voluit, maar iedereen weet met al leen COC meteen waar je over praat. Die letters staan trou wens voor Cultuur en Ont spanningscentrum. Maar wat doet het COC eigenlijk „Voorlichting geven, de tele fonische hulpdienst beman nen, contact onderhouden met de leden", geeft voorzitter Bakhuizen aan. „En dat alles vanuit dit pand. Maar het café is dè plek waar mensen elkaar kunnen ontmoeten, waar ie dereen zichzelf kan zijn en het contactpunt voor het gebied Midden-Zeeland. Ik heb een hekel aan het woord homo- horeca. Maar met één café in Zeeuws-Vlaanderen, café De Dijk in Terneuzen en ons café Goudwaard voor Walcheren, de Bevelanden en Schouwen- Duiveland wordt wel duidelijk dat er voor homoseksuelen niet echt veel eigen plekken zijn waar gelijkgestemden kunnen uitgaan. Bovendien zit je, zonder een etiket te willen plakken, toch in een gebied met een sterk landelijk karak ter en een christelijke inslag. Je kunt Zeeland dus niet ver gelijken met de Randstad. Dat betekent ook dat de opvang van mensen die nog in de ver- Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact, 16 u. Wijkcentrum Schelde buurt Vlissingen, buurtcon tact, 15 u. Zuiderbaken Mid delburg, veiling filatelistenver eniging De Zeeuwse Delta, 14 u. Buurthuis Aldegonde Vlis singen, dansavond, 20 u. 't Gasthuis Middelburg, infor matiedag Nederlandse CVA- vereniging 'Samen Verder', 10.30 u. Loskade Middel burg, D-Dag, defensiedag met diverse demonstraties, 12 u. Strandpaviljoen Panta Rhei Vlissingen, strandvolleybal- toernooi, 10 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, bingo, 20 u. Wijkcentrum De Zwaan Oost-Souburg, dansavond, 20.30 u. De Drukkery Mid delburg, Annie M.G. Schmidt- dag met onder andere pop penkast, voorlezen, zingen en video, 11 u. Schoolplein De Vossenburch Middelburg, kleedjesmarkt, 10 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, da- mesgym, 13.30 u., darten, bil jarten en klaverjassen, 20 u. Zwemschool De Parel Dom burg, babyzwemmen, 15 u. Markt Middelburg, boeken- en verzamelmarkt, 11 u. Verga derzaal Beneluxlaan Middel burg, informatieavond Stich ting VoedselAilergie, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u„ koers- bal, 13.30 u., country line dan sen, 18.30 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, darten, 19 u. Jon gerencentrum Midgard Mid delburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. (advertentie) warrende fase van hun co ming-out zitten, een plek in de buurt moeten hebben waar ze terecht kunnen. Daarin vervult het café een spilfunctie. Voor het werk dat we doen zijn we afhankelijk van subsidies en giften, want alles is op vrijwil lige basis. De omzet van het café is daar een aanvulling op en dat houdt op het moment dus niet over". De naam van het café, Goud waard, is een rechtstreeks ge volg van het adres waar de COC-afdeling voorheen ge vestigd was: de Eigenhaard- straat. De afdeling verhuisde en de cafénaam verhuisde mee. Waar precies de dalende bezoekerslijn begon is moei lijk aan te geven. Wanneer die lijn weer stijgend moet wor den is duidelijker. Nu, of liever nog gisteren. Barcoördinator Jan Louwerse heeft daar al ideeën over. Hij zegt: Er zijn in het verleden tal van activitei ten geweest waar iedereen enthousiast over was. Dat moet weer en vaker gebeuren. Thema-avonden, het bereiken van oudere homoseksuelen, multiculturele evenementen; dat alles moet nieuw leven in geblazen worden. En als het aangekondigd wordt ook doorgaan, want dat was ook nog wel eens een probleem. Je kunt ook denken aan beslo ten feesten die georganiseerd worden op de avonden dat we dicht zijn. Dan kan iemand hier zijn of haar verjaardag vieren of wat dacht je van een receptie van een homo-huwe lijk". Doelstelling van het COC is: een samenleving waarin mannen en vrouwen met ho moseksuele gevoelens hun ei gen leefstijl kunnen kiezen. Dat het in de praktijk nogal te genvalt, moet Bakhuizen he- Voorzitter Ad Bakhuizen (links) laas beamen. „Tolerantie is een mooi woord, maar meest al houdt het op bij de voor deur", zegt hij. „En tolerantie is iets anders dan acceptatie. Iemand die om z'n geaardheid in elkaar geslagen wordt heeft niets aan al die termen. Die heeft hulp nodig, van de poli tie, van slachtofferhulp en van ons. Dat is hier in Middelburg trouwens goed geregeld. Ook Emergis verwijst mensen naar ons door. Zij zijn deskundig als het gaat om psychische knopen te ontwarren, maar wij zijn toch meer ervarings deskundigen, zoals dat zo mooi heet. En de gemeente Middelburg doet met een bij drage al veel meer dan de meeste andere gemeenten in ons gebied. Het ging even heel goed met de acceptatie en toen kwam Aids. Dat stem pel werd weer meteen op de i bar-coördinator Jan Louwerse homo's gedrukt terwijl Aids vooral te maken heeft met veelvuldig wisselende contac ten en dat zijn niet alleen de homo's. Maar het betekende voor ons wel weer terug naar af. Het duurt jaren voor dat plakkertje er weer af is". In het café liggen natuurlijk folders over veilig vrijen en is er een ruim aanbod van bla den en tijdschrift voor de 'ei gen' doelgroep, inclusief Dito: het blad voor de afdeling Mid den-Zeeland. Waarin de roep om redactionele vrijwilligers. Want dat is toch wel het grootste probleem. Mensen vinden die zich belangeloos inzetten voor de goede zaak. Zonder die vrijwilligers kan geen enkele activiteit op po ten gezet worden. En bezoe kers natuurlijk; veel meer dan nu het geval is. Vaste avonden heeft het café in de vorm van van het COC Midden-Zeeland. foto Jaap Wolterbeek elke tweede vrijdag van de maand T T, wat staat voor travestieten en transseksu- elen. De derde vrijdag is een vrouwelijke avond, wat iets anders is dan een vrouwen avond zonder mannen. De zondag is er altijd een aange klede borrel, waarbij het aan geklede aspect de bijgelever de hapjes betreffen. En in de weekends zijn er speciale DJ's zodat barwerk en muziek niet door elkaar lopen. Verder is het café voor iedereen open van woensdag tot en met zon dag van 21 tot 2 uur. Voor ie dereen toegankelijk „Het klinkt een beetje dubbel", geeft Bakhuizen toe. „Maar er komen hier regelmatig hetero vrouwen die het fijn vinden om te weten dat als ze een drankje krijgen aangeboden, daar verder geen bijbedoeling achter zit". Asielzoekers - De provinciale commissie Maatschappelijke Zaken van het CDA brengt woensdag 17 mei een werkbe zoek aan het Vakantiecentrum in Serooskerke aan de Oostkapel- seweg. In het vakantiecentrum in Serooskerke wordt een aantal asielzoekersgezinnen gehuis vest tijdens de lopende proce dure voor de aanvraag naar een status. De CDA commissie praat tijdens dit werkbezoek met het beheer en de asielzoe kers zelf. Toornvliet - Eind maart is de restauratie van het koetshuis van buitenplaats Toornvliet in Middelburg gereed gekomen. Inmiddels hebben drie mede werkers van Staatsbosbeheer er hun intrek genomen. In het pand wordt zaterdag 20 mei van 14 tot 16 uur een open dag ge houden. Het poortgebouw, dat laatst in gebruik was als woon huis, is de afgelopen maanden grondig verbouwd en gerestau reerd. Schmidtdag 2000 Zaterdag 20 mei 2000 wordt voor de vijf de keer de Annie M.G. Schmidt dag gehouden. Doel van deze dag is om zoveel mogelijk men sen in aanraking te brengen met het werk van de schrijfster. In de Zeeuwse Bibliotheek wordt een tentoonstelling ingericht met boeken van Schmidt, cd's met liedjes van de schrijfster en videobanden en cd-rom's die zijn gebaseerd op het werk van Annie M.G. Schmidt. De Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg is zaterdag 20 mei van 10 tot 13 uur geopend. Teekenacademie - Voorzitter A.C. Meyer van de Stichting Teeken Academie in Middelburg opent 20 mei om 14 uur de ex positie van het jongerenatelier van het Middelburgs Instituut voor Kunstzinnige Vorming. De Fancy fair - Basisschool Het Vlot in Vlissingen houdt 26 mei op het schoolplein in de Bloe- menlaan een fancy fair. Hierbij zijn activiteiten voor jong en oud zoals een springkussen, schmin ken, rommelmarkt en spelletjes. De fancy fair begint om 15.15 uur. Cactussen - Rob Wondergem en Ben Polderman, twee lief hebbers van het kweken van cactussen en rotstuinplanten, willen door middel van open da gen hun hobby wat meer be kendheid geven. Zaterdag 20 mei houden de kwekers van 10 tot 18 uur een open dag aan de Dorpsstraat 38 in Biggekerke. Daar is een grote rotstuin die op dit moment volop in bloei staat. Seafarers - The Mission to Seafarers (voorheen de Mission to Seamen) houdt dinsdag 23 mei haar jaarlijkse ledenverga dering in de Mission Chapel aan de Ritthemsestraat 498 in Rit- them. De agenda, notulen van de laatste ledenvergadering en het financiële jaarverslag liggen ter inzage bij de Mission. Reiki - Bij Good Medicine aan de Badhuisstraat in Vlissingen wordt 19 en 20 mei een cursus Reiki eerste graad gegeven. In lichtingen en/of aanmelding, tel. 0118-410335. Accordeola - Accordeonver enging Accordeola uit Vlissin gen houdt woensdag 24 mei een open repetitie in het club gebouw aan de Adriaan Coorte- laan 3 in Vlissingen. Accordeola biedt zowel de mogelijkheid les sen te volgen aan de Zeeuwse Muziekschool als privé. Ook heeft Accordeola keyboard en slagwerk. Meifeest - Peuterspeelzaal 't Pietepeutertje houdt zaterdag 20 mei een multicultureel mei feest. Dit houdt in, dat er zoveel mogelijk is geprobeerd alle ver schillende culturen, die verte genwoordigd zijn op de school, samen te brengen en uit te beelden door spelletjes, dansen, poppenkast en springkussen. Het evenement wordt van 10 tot 15 uur gehouden. Kemper, die al 25 jaar onder zoek doet naar het bewe gingspatroon van de Neder landers, wijst erop dat we ons onvoldoende bewust zijn van het risico van te weinig beweging. Voor de organisa toren van de campagne 'Fiets naar je werk' zijn de uitspra ken van Kemper aanleiding om te wijzen op het belang van gezond bewegen. Wie naar het werk fietst werkt overigens niet alleen aan de eigen gezondheid, maar levert tevens een bij drage aan een verbetering van het milieu. Het mes snijdt dus aan twee kanten. Doel van de campagne 'Fiets naar je werk' is een bijdrage te leveren aan duurzame ont wikkeling. Onder het motto 'Denk mondiaal, handel lo kaal' hebben de gezamenlijke provinciale COSsen (Centra voor Internationale Samen werking) een campagne ont wikkeld waarin een beter mi lieu, natuurbehoud, werken aan je eigen gezondheid en internationale solidariteit sa men gaan. De fiets speelt hierin een hoofdrol. 'Fiets naar je werk' is enkele jaren geleden in Zeeland met veel succes van start gegaan. Andere provincies hebben de campagne overgenomen. In middels is het een landelijke campagne. De initiatiefne mers rekenen dit jaar op 20.000 deelnemers. Onderzoek heeft aangetoond dat de fietscampagne effect ressorteert. Deelnemers gaan vaker op de fiets en maken minder autokilometers. „Woon-werkfietsers zijn fitter en zitten beter in hun vel", zo stelt een medewerker van COS-Zeeland in Goes. De campagne 'Fiets naar je werk' wordt door verschillende or ganisaties ondersteund. 'Ne derland in beweging!' heeft het fietsen naar het vyerk als speerpunt gekozen in de strijd tegen een toenemende bewegingsarmoede en wel- vaartsziekten. De campagne wordt tevens ondersteund door provincie, gemeenten en organisaties op het gebied van vervoers management. Ook Ecoopera- tion, een organisatie die de samenwerking met ontwikke lingslanden op het gebied van duurzame energie, mobi liteit en natuurbehoud stiu- muleert, is een belangrijke partner in de campagne. Via Ecooperation worden duurza me ontwikkelingsprojecten in onder meer Bhutan (zonne panelen) gerealiseerd. Het is de bedoeling dat deel nemers zich laten sponsoren door hun werkgever. Met de opbrengst, er wordt ingezet op minimaal één cent per gefietste kilometer (meer mag natuurlijk!), wordt een fonds gevormd om projecten in Bhutan en andere ontwik kelingslanden te financieren. Een inschrijfformulier kan worden aangevraagd bij COS-Zeeland in Goes, 0113- 250051. Aanmelding kan ook via de campagne-website www.fietsactie.nl. De deelnemende Zeeuwse bedrijven hebben een eigen actiecoördinator. Op de aan- meldingskaart vermeld je hoeveel kilometer je in totaal denkt te kunnen fietsen in de actieperiode, die loopt tot 1 oktober. Afhankelijk van de woon-werkafstand en het aantal werkdagen bepaalt de deelnemer zijn of haar eigen streefafstand. De fietsprestaties worden da gelijks of wekelijks bijgehou den op een deelnemerskaart. Die dient na 1 oktober te wor den ingeleverd. Alleen inge leverde kaarten tellen mee voor het resultaat en bij de verloting van de prijzen. Op het campagnebureau worden alle gegevens ver werkt. De resulaten komen in nieuwsbrieven en worden te vens op de campagne-websi te geplaatst. Elk bedrijf dat aan de actie deelneemt ontvangt een lijst van deelnemers met hun fietsprestaties. Bedrijven en instellingen die zich voor de campagne in schrijven krijgen aparte aan dacht. Het is de bedoeling dat Rommelmarkt - Het comité Oostkerk - Viforoasa (Roemenië) houdt zaterdag 20 mei een ba zaar/rommelmarkt op het schoolplein van de Verwe- rijstraat in Middelburg en op het Oostkerkplein. De bazaar begint om 9 uur en gaat door tot 15.30 uur. Er is onder meer een grote verloting met als hoofdprijs een toerfiets en andere prijzen. De trekking vindt plaats om 14.30 uur. tentoonstelling kan zaterdag 20 en zondag 21 mei van 13 tot 17 uur worden bezocht in Galerie GHL aan de Gravenstraat 63 in Middelburg. Via een uitgestippelde route van zo'n dertig kilometer lang kunnen deelnemers steeds op de eerste zaterdag na Hemelvaartsdag met fiet sen of auto's door de zwarte bessenvelden dwalen. Op deze manier wordt kennis gemaakt met de kwaliteits producten die gemaakt wor den van de zwarte bessen - al dan niet ambachtelijk. Die zijn aan het eind van de rou te en bij De Koebel in Hein- kenszand (ook liggend aan de route) te koop. In de rit is verder een bezoek aan een bessenteler opgeno men. Daarnaast wordt bekeken hoe de Borselse vruchtjes in jam, vruchtensaus, chutney, Hero- cassislimonade, bier, wijn, crème de cassis, bessenjene ver, bonbons, vlaai en paté verwerkt worden. Maar ook het infocentrum van de Zeeuwse Schaapskud de is geopend. Daar begint de rit ook: tussen 9.30 en 14 uur kan er gestart worden. elk deelnemend bedrijf een actiecoördinator aanwijst. Die krijgt van het campagnebu reau deelnemerskaarten, pos ters, een handleiding en wer vende teksten voor het perso neelsblad. Daardoor kost het opzetten van een fietsactie relatief wei nig tijd. Het COS-Zeeland gaat ervan uit dat een coördi nator vier tot acht uur nodig heeft om de actie voor te be reiden. Veel bedrijven besef fen inmiddels dat het belang rijk is om het woon-werkfiet- sen te promoten. Een over dekte fietsenstalling, kleed- en wasruimte, vergoedingen en (wie geluk heeft) een fiets- van-de-baas zijn in dit ver band een must. COS Zeeland: „Stimuleringsmaatregelen voor het woon-werkfietsen betalen zich dubbel en dwars terug door een lager ziekte verzuim, betere arbeidspres taties en besparing op kosten voor auto-parkeerplaatsen." Wie meedoet maakt boven dien kans op prachtige prij zen. Onder de deelnemers worden onder andere 25 nieuwe Bata- vus-fietsen verloot. In de prij- zenpot zitten voorts 250 Na tionale Fietsbonnen, 250 jaar abonnementen op het maandblad De Vogelvrije Fiet ser en 160 jaarabonnementen op het kwartaalblad Fiets Ac tief. Zuid-Beveland kent talloze streekeigen producten waarin de zwarte bessen een voorname rol spelen. foto Anton Dingemanse

de Faam | 2000 | | pagina 19