Snip en Snap Snip en Snap Snip en Snap Snip en Snap Maak een slagzin en verdien honderd gulden ADVERTENTIEBLAD VOOR MIDDELBURG EN DE DORPEN OP WALCHEREN UITGEVERS: LITTOOIJ OLTHOFF, POSTREKENING 42280, TELEF. 238 VERSCHIJNT DES WOENSDAGSMIDDAGS No» 3 11 OCTOBER 1939 44e JAARGANG PRIJS DER ADVERTENTIÊN: Zo maar honderd piek aan VVV-bonnen verdienen bij een krant die haar eeuwfeest viert? Dat kan. Vul deze bon in en maak een slogan met maximaal tien woorden. De naam De Faam dient in deze slogan voor te komen. Een jury, bestaande uit uitgever en redacteuren, bepaalt de uiteindelijke winnaar. De slogan mag vrij worden gebruikt door de uitgever. Mijn slogan luidt: NaamVoorletters AdresPostcode WoonplaatsTelefoonnummer Stuur de deze bon voor vrijdag 26 mei naar de redactie Faam/Vlissinger. Postbus 18,4330 AA Vlissingen Zet in de linkerbovenhoek van de enveloppe het woordje 'slagzin' Woensdag 10 mei 2000 FAAM/VLISSINGER 31 ADVERTENTIÊN KUNNEN TOT UITERLIJK 12 UUR AANGE NOMEN WORDEN AAN HET BUREAU SPANJAARDSTRAAT □EFHRM VAN 1-3 REGELS 45 CT., IEDERE REGEL MEER 15 CENT, 3 MAAL PLAATSING WORDT SLECHTS 2 MAAL BEREKEND. BIJ CONTRACT VOORDEELIGE VOORWAARDEN St. Laureiiis Souburg Verstrooiing voor en na de oorlog De Faam heeft zich in de loop van de af gelopen eeuw steeds onderscheiden als een krant die in staat bleek te zijn menin gen niet onder stoelen of banken te stop pen. Hoe bescheiden qua volume ook - 99 pro cent van de ruimte werd vanaf het begin gebruikt voor advertenties - waar een vin ger op een zere plek moest worden gelegd gebeurde dat. De rubriek Snip en Snap die voor en na de Tweede Wereldoorlog werd afgedrukt is daar een voorbeeld van. In een oud cahier heeft iemand de oude Snip en Snap columns bewaard. Ze zijn van 1948 tot en met 1950. Uit de dialogen valt veel te halen. Vooral hoe het met Middelburg was gesteld in die tijd. Wo ningnood, een paardonvriendelijke sta- tionsbrug, heffing van gemeentebelastin gen, voetgangers die geen ruimte geven aan het gemotoriseerd verkeer in de Lan ge Delft, een meisje dat in de oorlog is geboren ziet eindelijk straatverlichting 's avonds, de verhuizing van fabrieken uit de binnenstad naar buitengebieden, waarom de klok van het Middelburgse stadhuis gekke Betje heet, slijmende ambtenarij, dictaten uit Den Haag bij de wederop bouw, de verrijking die een zwanenfami- lie in de Veste, een extra kolenbon in 1950 en die prachtige koolzaadvelden op Wal cheren. Het is een aantal voorbelden uit de rijke verzameling van Snip en Snap. Op deze pagina drukken we een aantal van die dialogen af. Met name oudere Middelburgers zullen ze zich nog herinne ren. Over de naam van die rubriek doen trou wens de meest vreemde verhalen de rond te. Zo vertelde een oud-voorlichter van de gemeente Middelburg dat de makers van de Snip Snap revue die naam waren te gengekomen in de vooroorlogse Faam ter wijl ze iets sterks nuttigden in of op het terras van De Huifkar. Overigens een aannemelijk verhaal. De Faam werd immers vroeger uitermate zorgvuldig bezorgd. Etablissementen zo als daar waren als De Huifkar en het Ne- derlands(ch) Koffiehuis kregen steevast de bezorgers op de dag van de versprei ding binnen. Per tafel werd aan de gasten een krant overhandigd. Uiteraard graaide de dankbare ontvanger van De Faam iets uit zijn vestzakje. Op deze pagina drukken we een aantal van die rubrieken af. Helaas is slechts een deel er van gebundeld. Uit de stukken blijkt dat de oorlog flinke sporen achter liet bij de mensen. Snip en Snap beschou wen de problemen en gaan hier en daar echt ver in hun kritiek, met name naar de overheid. Snip: Machtig, ben jij daar weer, SnapWat doel mij dat een groot genoegen. In geen jaren heb ik je gezien. Waar heb jij al die tijd gezeten Snap: Ja, als ik daar over begin, ben ik nog niet klaar. Daar praten wij nog wel eens over. In ie der geval heb ik veei beleefd, toen ik Middel burg moest verlaten. SnipEn vond je het niet erg veranderd Het is ons oude Middelburg nog niet. Snap: Dat zal waar wezen. Toen ik met de trein aan kwam, wilde ik mijn Stationsbrug opstormen, maar ik was bijna te water gerend. Die nood brug zal toch wel gauw tot het verleden beho ren, al is het dan niet van 't jaar, dan toch ze ker in 1949. Snip: Helaas vriend, in dit opzicht moet ik je teleur stellen. Daar komt in 1949 niets van, dat is ze ker. Laten wij hopen in 1950. Snap: Je moet weten, ik moest weer ergens gaan wo nen. Dus dacht ik, naar De Faam, daar stonden vroeger altijd zoveel' advertenties inBoven huis te huur, Benedenhuis te huur enz. enz. Snip: Dat viel je dan wel erg tegen, dat De Faam er helemaal nog niet was. Snap: Dat kun je denken. Middelburg zonder De Faam, hoe bestaat het! Snip: Ja vriend op 't ogenblik is het nu eenmaal zo. De toestand is heel wat veranderd door die vresellijke oorlog. Maar laten wij hopen, dat dat spoedig voor elkander komt. Snap: Wat hebben we jaren aaneen wekelijks met el kander gebabbeld. Snip: Gelukkig dat De Faam nu verschijnt met de St. Nicolaas. Snap: Met aandacht hoop ik de advertenties te lezen. Geloof me. dat ik nieuwsgierig ben hoeveel van de oude klanten ik er nog in zal terugvin den. Snip: En dan gaan wij straks een wandeling maken door onze hoofdstad, die eenmaal zo mooi was en zo deerlijk verwoest is door die barbaren. Snap: Graag, want dan wil ik ook eens met je praten over de toestand in geheel Nederland, want jij die de gehele tijd hier gebleven ben, weet daar meer van dan ik, die het maar moet hebben van horen zeggen. Snip: Maar je hebt toch wel kranten gelezen Snap: Natuurlijk, maar ja kranten zeg me eens, zeg gen die altijd precies de waarheid Snip: Kom, kom, je moet soms een beetje lussen de regels door lezen en hier en daar met een kor reltje zout. Snap: Dat heb ik ook al gedacht. Maar dan wilde ik nog van je weten welke Ministers hebben wij tegenwoordig Snip: Wat ga je nu beginnen Sedert wanner ga jij aan politiek doen Vroeger hebben wij daar nooit over gesproken, als ik mij wel herinner. Snap: Neen, maar ik wil alleen de namen weten. Snip: Nu om je waarheid te zeggen, kan ik dat op 't ogenblik niet. Er zijn nog al vreemde, onge wone namen onder en dan valt er weer eens een af en komen er weer een paar nieuwe bij. Een paar namen kan ik je wel zeggen, dat zijn Ministers, die aanblijven, b.v. de Ministers Drees en Lieftinck. Snap: Ja, die laatste naam ken ik, de Minister van Fi nancien. Deze was zo altent mij reeds een paar drukwerkjes te zenden als welkom thuis. De volgende keer hoop ik ze eens mee te nemen, dan kan jij ze invullen, want ik begrijp er niet veel van. Snip: Neem de volgende keer liever een boterletter mee. Snap: Weetje nog wel, dat we precies tien jaar gele den eens boterletter kregen met St. Nicolaas. Deze was bezorgd aan het bureau van De Faam. Snip: Dat is waar, toen Middelburg een der schoon ste sleden van Nederland was. En nu gaan we samen een straatje om. v Snip: Behoorde jij ook tot de degenen, die gebruik maakten van de aangeboden gelegenheid, om de nieuwe kazerne te bezoeken Snap: Dat begrijp je. het was al zovele jaren geleden, dat ik als militair in een kazerne vertoefde, dat ik gaarne van deze gelegenheid heb gebruik gemaakt. Snip: En je zag wel verbetering dunkt me in vergiij- king van die oude kazerne, waar jij als twintig jarige vertoefde. Snap: Het bracht mij een grote teleurstelling. Snip: Nu zit ik toch te kijken. Ik hoor steeds zeggen, dat deze kazerne een pracht van een gebouw is. Snap: 0. wat dat betreft, heb ik niets dan lof. Neem b.v. de inrichting van de slaapzaal in de nieuw vleugel. Keurig, in één woord. Er zijn daar meen ik, zestig slaapplaatsen, maar..... Snip: O, nu weet ik wel watje zeggen wil, in mijn tijd zouden ze daar 300 kribben geplaatst heb ben. Snap: Goed gezegd, en dan die eetzaal met keurige tafels en banken en netjes alles opgediend, dat kan in een hotel niet beter, zou ik haast zeg gen. Snip: Heb je er soms nog gegeten ook Snap: Neen, ik niet, wel was er in de grote keuken gelegenheid om een kop erwtensoep te gebrui ken. Een keuken vriend, een droom Snip: Maar nu zit ik te wachten op de teleurstelling van jouw. Je vindt alles even goed. Snap: Juist daarom. Ik was zo voldaan, dat ik mij di rect meldde en als vrijwilliger wilde dienst ne men. Maar men beduidde mij, dat zo iets op mijn leeftijd niet meer ging. Dat was mijn te leurstelling. Snip: Nu moet ik toch om je lachten. Mijn vrien Snap zou nog als korporaal van de wacht willen dienst doen. Maar heb je helemaal geen aan merkingen te maken over de nieuwe kazerne Snap: Jawel, ik begrijp niet. dat men aan hel front der kazerne, dus aan de kant aan de Korte Noordstraat, voor de ramen zichtbaar van bui ten af, de radiatoren heeft geplaatst. Als men mij de tekening had laten zien, zou ik dat heb ben laten veranderen. Snip: Verschillende brieven liggen weer op ons te wachten. We zullen ze wel niet allen kunnen afhandelen. Laat ik beginnen vriend met je voor te lezen een brief van dhr. B: „Zoals U uit de bladen al wel bekend zal zijn. schijnt men officieel voornemens te zijn de nieuwe straat bij ons Stadhuis 'Raadhuisstraat' te willen noemen. Vindt U ook niet, dat de simpele naam •Stadhuisstraat' - hoewel minder deftig - meer zou stroken met onze gewone en ge westelijke spreektaal en ook zeer zeker als een minder Duitsachtige klank een betere indruk maken? En komen bovendien ook de in Frankrijk en Engeland gangbare namen van 'hotel de vilïe' en 'town-half in vertaling daar niet beter mede overeen? Indien U met deze mijne mening en wens instemt, zoudt U mij een groot genoegen doen door daarvan in het door U gehouden gesprek blijk te ge ven". Snap: Die geachte Schrijver slaat de spijker op de kop. Ik vind het een pracht opmerking van hem. Neen, geen Raadhuisstraat, maar gewoon Stadhuisstraat. Snip: Ik ga er volkomen mee accoord. Altijd dat haken naar wat anders. Waarom deugt nu de naam Stadhuis niet meer? Stadhuis zegt me, dat dit het huis van de stad is, d.w.z. van ons allen. Van harte hoop ik, dat ons Gemeentebestuur van de dwaling dezes wegs terugkeert en we een Stadhuis- straat krijgen. Snap: Op de dorpen spreekt men van het Ge meentehuis of van het Raadhuis. Dit moet toegegeven Raadhuis klinkt niet onaardig, maar Middelburg is een stad en daarom blijven we speken van ons Stadhuis. Snip: Ik zou wel eens willen weten, hoe ze dit bedoelde gebouw nu in Amsterdam, Rot terdam, Den Haag noemen. Snap: lk kan het je niet zeggen; ik weet het niet. Snip; Kijk, hier een aardig schrijven. Het begint aldus: „Ofschoon geen ras-echte Middelburger, volk ik toch met belangstelling Uw weke lijkse onderhoudjes. En ziehier mijn be scheiden vraag aan U. Hoe komt het toch, dat de gemiddelde Middelburger zo weinig weet van de rijke en veelkleurige geschiedenis van zijn stad? Menige stad zou jaloers zijn op zulk een groots verleden, maar vele inwoners hier weten nog niet eens de verklaring van een bekende straatnaam. Wie komt er met een practische initiatief voor de dag, om onze inwoners meer ken nis over de geschiedenis van onze stad bij de brengen"? Snap: Dat is dus een vreemdeling, die veel op heeft met het rijke verleden van onze stad en hij zou willen, dat men dat niet vergat. Snip: Juist. Het blad De Faam helpt hier op bescheiden manier reeds aan mee door in haar feuilletons te spreken over vroe gere Middelburgse personen en toestan den. Snap: Wie geeft hier eens een tip? Snip: Dan hier liggen nog enige brieven. Een er van, van iemand, die Middelburg voor de verwoesting nooit gezien had, leest ons de les over ons vorig praatje. Snip; Dit wilde ik je nog even zeggen. Er werd mij juist nog een brief ter hand gesteld en het onderwerp, dat daarin wordt aangesne den, zou deze week moeten worden be sproken, maar..,.. Snap: Zo, is er weer een maar bij? Snip: Helaas ja, de brief is niet ondertekend. Wij hebben nu eenmaal gezegd, dat wij anonie me brieven in de papiermand deponeren. Snap: Is er niet uit af te leiden, wie de schrijver is? Snip: Naar het schrift te oordelen is hel van een dame. Het gaat over het inschrift op het oorlogsmonument. Snap: Misschien wil de schrijfster of schrijver er nog wel eens op terugkomen en dan de brief ondertekenen. Snip: De behandeling van de nog ingekomen brieven stellen wij uit hoor. Tot volgende week. Snip: Zijt ge Zaterdag middag ook bij de tewaterla ting van de zwanen in de vest aan de Veeree Singael geweest? Snap: Neen, 'k heb gehoord, dat het een leuke plech tigheid was. Snip: Ja, dat was het. Geestig merkte onze loco-Bur gemeester op, dat met Vlissingen nu ook Mid delburg kan spreken van tewaterlatingsche pen-zwanen. Snap: Aardig opgemerkt. Dank zij schenkingen van de heren Jobse en Konraad. De buurtvereni ging „Nieuw Middelburg" en een aankoop van onze gemeente is de Middelburgse zwanenfa- ntilie aanmerkelijk uitgebreid. Zij telt nu 12, stuks. Naar ik vernam zijn ook wij nog ter spa- J ke gekomen. Snip: Inderdaad, de heer Jobse merkte in zijn ope ningswoord op, dat in De Faam de heren Snip en Snap nog al eens Middelburgse toestanden bespreken, hun critiek niet sparen en soms ra ke zetten doen. Hij hoopte, dat zij bij deze;; plechtigheid tegenwoordig waren en ver/.ocht lien in hun wekelijks praatje op te wekken het1 goede voorbeeld van Nieuw Middelburg en omgeving te volgen. Snap: Dat doen we natuurlijk van heler harte. In al onze vesten die fraaie beesten te zien zwem- j men. zou een ware verrijking zijn van ons stadsschoon. SnipJa, dal ntoet en dat kanBewoners van Noord singel, Seissingel en Langevielesingel, wie neemt het initiatief Slaat de handen ineen en j gij kunt bereiken, dat ook gij die prachtvogels in uw vest in het water ziet spelen. Snap: We hebben het gehad over de vermeerdering van zwanen in de Veerse vest en nu gaan mijn gedachten ook naar de bevolkingstoeneming I in ons landje. Wat is die buitengewoon groot. Weet je wel, dat er iedere dag 600 kinderen geboren worden Snip: Dat heb ik ook gelezen en een rekensommetje brent me er toe, dat er bijna elke twee minuten in ons land een borelingske in eenwiegje gelegd wordt er er alzo vreugde is om nieuw leven. Snap: Inderdaad er zijn tegenwoordig veel volle wie- - gende kinderstoelen blijven de laatste jaren niet leeg. Als men bedenkt, dat in 1940 in Ne derlandse gemeenten ruim 67000 maal het ja woord heeft geklonken en in 1946 meer dan 197.000 trouwboekjes zijn uitgereikt, dan is de komst van 600 kinderen per dag alleszins ver klaarbaar. Snip: Wal zeggen de statistieken ons veel. De ge middelde Nederlander wordt 68 jaar. Op zijn levensavond ziet hij steeds ntéér kleine kinde ren om zich heen, want wij zijn op weg een millioenenvolk te worden. Snap: Wij zijn een gezond volk in een blijkbaar ge zond land, maar wij raken overbevolkt. De tienmillioenste is reeds geboren. En weet, dat 50 jaar geleden er nog maar 5 miljoen mensen tussen Dollard en Schelde woonden. SnipJij hebt het over 50 jaar geleden. Luister dan ook nog naar hetgeen 300 jaar geleden gebeur de. Dit werd ter onzer kennis gebracht..Naar Dr U. ons in zijn boek „De Monumenten van Middelburg" meedeelt kocht het Kuipersgilde in 1642 het gebouw aan het einde der naar hen genoemde poort. Sedert dit jaar zijn geslach ten gekomen en gegaan, doch hel Gildehuis isj gebleven. De tand des tijds, die alles ver» knaagt, had ook dit huis tot doelwit van haar geknabbel verkoren. Zo zelfs, dat het in verval was geraakt. Middelburg, thans zo zuinig be dacht met wat de ramp van '40 ons liet. kon een en ander niet langer aanzien en door de- goede zorgen van Monumentenzorg, gefinan cierd door Rijk provincie en Gemeente, is hel gebouw gerestaureerd. De Gildezaal is prachtig geworden. Hier past een woord van dank aan allen, in zonderheid aan H.H. van Beveren. de architect en Schuitemaker met zijn staf, die dit hebben tot stand gebracht." Nu bestaat er voor het Middelburse publiek de gelegenheid dit zelf te zienwant ids naar ge woonte houdt „Coloriei" hierin van vóór Kerst mis lot na Nieuwjaar haar jaarlijkse expositie, Twee vliegen in één klap dusmen doorleeft, in de oude zaal de tijden van weleer..,i En men aanschouwt de werken van thans.... In schil derstukken en tekeningen."

de Faam | 2000 | | pagina 31