Woensdag 12 October 1901. De geschiedenis van Juwelier Minderhoud is overal op Walcheren terug te vinden. Al sinds 1875 het bedrijf was toen eigendom van Huibrecht Gabriëlse bedient de zaak de bewoners van het eiland. De ze man verkocht vooral boerensieraden, huis-aan-huis en boerderij- aan-boerderij. Tegenwoordig heeft Minderhoud twee vestigingen; één in Westkapelle en één in Arnemuiden. De traditie om aan elke genera tie een bevredigend kleinood te bieden staat nog pal overeind. Paardenvijgen Handwerk door Ellen de Vriend-de Jong Hendrik van Belle begon in het crisisjaar 1930 met de verkoop van tafels en zelf beklede stoelen. Vanuit de Paardenstraat in de Vlissingse binnenstad bouw de hij een goede naam op. Inmid dels bestaat Van Belle Meubelen zeventig jaar. De vijfduizend vier kante meter grote showroom ligt als blikvanger tussen de Presi dent Rooseveltlaan en de Her- mesweg. f§ - Computermeubelen Voelsprieten door Lonne Smit Op het raam van Meubelinrichting Fa. P. Damman Zoon aan de Nieuwstraat in Middelburg staat het duidelijk te lezen: opheffingsuitverkoop. Frans Damman is al zo'n tien jaar gespecialiceerd in senioren meubelen maar stopt met zijn meubelzaak, nog nét geen zeventig jaar nadat vader Piet Damman, in 1931, met de meubelzaak aan de Vlissingsestraat in Middelburg begon. Seniorenfauteuils Vissen door Lonne Smit Dit jaar bestaat Tabakswinkel Sigarenhuis Anno 1920, aan de Segeersstraat in Middelburg, tachtig jaar. In de, zelfs voor een niet-roker, heerlijk ruikende ta bakszaak vertelt eigenaar en op richter van het Walcherse pijpro- kersgilde Ruud van de Waart, met graagte over de historie van zijn tabakszaak. Maitres Pipiers Onthaasting Woensdag 10 mei 2000 FAAM/VLISSINGER 27 Ko. I, Xegende Jziar^aH^. IIBUW8- IIBDILBU1GSCH ADVERfEITIEBLAD FAAM Juwelier Minderhoud uit Westkapelle ging vroeger te voet op pad De geschiedenis van Juwelier Minderhoud is enerverend. De oprichter van de zaak liep nage noeg alle dorpen op Walcheren langs. Hel kastje op zijn rug bevatte volop moois, waar vrouwen uren en dagen van konden genieten en zich opti ma forma voelden. Het was vooral goud en zil ver in die tijd. Maar ook de bloedkoralen en spelden om de kap op haar plaats te houden. De wegen waren - zo blijkt uit de overlevering - in die tijd niet altijd prettig begaanbaar. Hu- brechl Gabriclse moest dan ook behoorlijk goed schoeisel dragen om met met uiterst pijnlijke voeten thuis te komen. De boerinnen liepen in klederdracht en hiervoor waren de bijbehorende sieraden onmisbaar; zonder 'krullen' bleef de kap voor op hun hoofd niet zitten, daarom was de mobiele goudsmid zeer welkom. Loures Minderhoud, een landarbeider, trouwde met de nicht van Huibrecht en ging bij hem in de leer. Wanneer Huibreehts gezichtsvermogen'ach teruitgaat, proberen kwajongens hem met goud verf gelakte paardenvijgen als goudklompen te verkopen. Maar 'Ubetjes'- zo werd de kleine man genoemd - zijn reukvermogen was nog goed, zodat de jongens scheldend werden ver1 jaagd. Loures Minderhoud nam uiteindelijk rond 1900 de zaak van hem over. Halverwege de jaren dertig, is Lou's enige zoon Piel vijfentwintig jaar en deze brengt dan ook zijn aandeel in de zaak. Uitbreiding volgt en zo krijgt ook het woord innovatie inhoud als brillen over de toonbank gaan. Het echte handwerk in de vorm van slijpen en aanmeten van brillengla zen wordt een vanzelfsprekendheid. Niettemin blijven de Minderhouds ook handelsreizigers, want elke dinsdag krijgt een deel van de Walche- naren de opticus en juwelier aan de deur. Dat ge beurt dan allang niet meer te voet, maar per fiets. De ene week krijgt de zuidkant bezoek en de an dere week wordt de noordzijde 'aangedaan'. Wie zaken wilde doen met Juwelier Minderhoud kon zijn of haar naam noteren op een inschrijflijst die hing op een centraal punt in het dorp. Tot in de jaren zeventig werden overigens brillen ver kocht. Het uitbreken van de oorlog gooide roet in het eten van Minderhoud. Ze sloegen op de vlucht voor de Duitsers, maar niet voordat zoveel mo gelijk sieraden waren verzameld. Wat niet mee kon stopten ze in draineerbuizen, die ze aan bei de kanten dichtmetselden en in een regenput achter het huis wierpen. Ondanks alle commotie die in die tijd over Walcheren kwam bleven de kleinoden bewaard in de regenput en konden ze de zaak in Westkapelle weer opbouwen. Toch bleef de handel niet beperkt tot Westlka- pellc. Goede zaken werden gedaan op de Mid delburgse weekmarkt. Net als andere juweliers betrok Minderhoud de woonkamer van een fa milielid waar een flinke koffer juwelen werd uitgestald. Daar kwam dan de vaste klandizie uit de stad om sieraden te kopen, een reparatie af te geven of iets in te ruilen op een nog mooi er sierstuk. Het ging hier nog steeds om sie raden die tot de Zeeuwse klederdracht behoor den. Rond 1965 nemen de zonen van Piet. Loures en Hans de zaak over. De zoon van Loures, die ook Piet heel en net als zijn vader een opleiding tot goudsmid heeft gevolgd, neemt ook deel in het bedrijf en opent in 1988 een zaak in Arnemui den. „De mensen werden mobieler door de komst van de auto, waardoor het overbodig werd om zelf naar de mensen toe Ie reizen. Ove rigens is het aanbod in een winkel veel groter dan uit een koffer en ik had ik al een grote klan tenkring in Arnemuiden". verklaart Piet Min derhoud de stap naar de vissersplaats. „Boven dien ligt Arnemuiden centraler dan Westkapel le", meent hij. Hij voegt er aan toe dal de win kel in Westkapelle groter is. waardoor er daar meer plaats is voor het maken, reparen en res taureren van sieraden. Juwelier Minderhoud is in meer dan een eeuw tijd uitgegroeid tot een bedrijf met 'voor elk wat wils'. Er wordt een complete collectie Zeeuwse sieraden verkocht. Klanten kunnen bovendien van oude boeren sieraden een eigentijds ontwerp laten maken. Uiteraard heeft Juwelier Minder houd tegenwoordig ook een grote collectie mo derne sieraden. Zeventig jaar Van Belle in Vlissingen Hendrik van Belle's handel liep goed. Hij aarzel de niet lang toen er een pand in de Scheldestraat vrijkwam en vestigde daar zijn Van Belle Meu belen. In 1970 verhuisde de zaak als één van de eersten naar het bedrijventerrein aan de Vlissing se Hermesweg, waar een pand van ruim twee duizend vierkante meter werd betrokken. Als vanzelf gingen Hendriks zonen Pieter, Leendert en Jaap in de zaak meehelpen, Gedrieën vormen zij tegenwoordig de directie van het bedrijf. „We hebben de taken verdeeld in logistiek, inkoop en ft Pieter van Belle: Het is nooit saai want mensen hebben allemaal een eigen smaak". verkoop", vertelt algemeen adjunct-directeur Pieter van Belle, „We hebben in Vlissingen een geweldige stek en zijn van alle kanten goed be reikbaar. Tachtig procent van onze klanten komt van Walcheren". Van Belle is tevreden over de locatie waar het familiebedrijf is gevestigd. „Be zoekers kunnen hun auto gratis op ons terrein parkeren en ook de bus stopt voor de ingang". Van Belle Meubelen heeft vijfjaar geleden een aantal ingrijpende verbouwingen ondergaan. Zo werd de showroom uitgebreid tot vijfduizend vierkante meter, de entree verplaatst en met de foto Jaap Wolterbeek verkoop van keukens begonnen. Van Belle blijft een familiebedrijf, want twee kleinzoons van de oprichter vormen de directie van Van Belle Keu kens. Pieter van Belle en zijn broers blijven zelf ook in de showroom actief. Pieter vindt het advi seren van klanten één van de leukste kanten van zijn werk. „Het is nooit saai want mensen heb ben allemaal een eigen smaak. En de meubel branche zelf is ook gevoelig voor trends. Ook de televisie draagt hieraan bij met alle interieurpro gramma's. Vroeger had je eiken meubelen in huis en werd er alleen eiken bijgekocht. Tegen woordig zijn er veel meer combinaties mogelijk. Men durft in huis meer kleuren en stijlen door elkaar te zetten. Zo komen de grijs- en bruintin ten, die helemaal uit waren, weer terug. En de laatste tijd is er opvallend veel vraag naar com- putermeubelen voor in de woonkamer". Kwaliteit en service zijn belangrijk voor Van Belle. Daartoe is sinds kort de slaapkamerafde ling vernieuwd, Klanten kunnen nu proefliggen op een matras met voelsprieten. Uil de computer rolt daarna een advies over de aankoop van een goede matras. „We hebben voor dit systeem ge kozen als extra service aan onze klanten. Zo kunnen we ook zitmeubels op maat leveren. Want of je nu twee meter lang bent of de helft kleiner, zitcomfort is belangrijk. De banken en stoelen kunnen in diepte en hoogte worden aan gepast. Zeker voor senioren is comfort en extra stabiliteit van meubels belangrijk. Wij kunnen hen adviseren in een stoel of een bed met auto matische voorzieningen". Van Belle Meubelen heeft alles in eigen handen, zo ook een expeditieafdeling. „Wij schuiven nieuwe aankopen niet tot achter de voordeur maar installeren alles gebruiksklaar bij de klant", aldus Pieter van Belle. „Ons zeventigja rig jubileum hebben we niet echt gevierd. Over vijfjaar zijn we meer van plan". Damman Meubelinrichting na zeventig jaar dicht Meubelverkoper Frans Damman: ..Senioren klinkt -o oud". foto Jaap Wolterbeek Frans Damman vertelt hoe vader Piet na acht jaar uit de Vlissingsestraat verhuisde naar de Gort straat. Nog geen jaar later, in 1940, brandde het pand volledig af. toen Middelburg in het begin van de oorlog hevig gebombardeerd werd. Het gezin verhuisde naar het hoekje van de Bellink- straat. „Dat was vroeger eigenlijk een straatje met een beetje een slechte naam omdat er nogal eens wat gestolen werd, maar wij hebben daar nooit wat van gemerkt. We woonden daar veer tien jaar en met veel plezier", vervolgt Damman zijn verhaal. „In 1954 verhuisden we naar de Nieuwstraat, waar ik de zaak in 1965 overnam. Ik was toen ongeveer dertig jaar, en ging met mijn vrouw Annie boven de zaak wonen." De bedrijfsnaam heeft Frans toen heel bewust niet veranderd als eerbetoon aan vader Piet. die ook na de overname intensief in de zaak bleef helpen. „Hij had zo zijn eigen vaste klanten, die het liefst door hem geholpen werden" lacht Frans Damman. „En zo had ik de mijne". In 1990 be sloten Frans en Annie Damman, die tot dan toe allerlei soorten meubels en stoffering in hun as sortiment hadden (echtgenote Annie naaide zelf de gordijnen), zich te gaan specialiseren in seni orenfauteuils. „Eigenlijk noem ik het liever 55- plusser fauteuils, senioren klinkt zo oud, terwijl de gemaksstoelen ook bestemd zijn voor jongere mensen met rugklachten en in het algemeen voor mensen die gewoon lekker willen zitten". Dam man was toen. en is nog steeds, de enige speci aalzaak op Walcheren op dat gebied, en over klandizie heeft hij nooit te klagen gehad. „De vergrijzing neemt nog steeds toe", legt Frans uit. „En dat zal zeker tot het jaar 2030 doorgaan". Maar desondanks neemt zijn enige zoon Erwin de zaak niet van vader Damman over. „Ik zal mijn klanten wél missen", bekent hij. „Het is ongelooflijk lijn om met oudere men sen te werken. Die hebben de tijd voor een praat je, en je leert ze heel persoonlijk kennen." Zaterdag 3 juni zal de laatste dag zijn dat Dam man Meubelinrichting geopend is. En daarna? "Dan ga ik vissen", zegt Damman vergenoegd. „Heel veel vissen, op een stukje water tussen Serooskerke en Oostkapelle waarvoor ik het visrecht heb gekocht". Ook zal het echtpaar Damman nog vaker dan voorheen te vinden zijn in hun stacaravan in Arnemuiden, genie tend van hun welverdiende rust, ook al zal er daar voor een luxe seniorenfauteuil weinig ruimte zijn 'Ik was als jongen al geïnteresseerd in sigaren' „In 1920 werd aan de Segeersstraat 31 door de familie Bosselaar een bakkerij gevestigd, die te gelijkertijd tabakswinkel was (in een ruimte van nauwelijks acht bij drie meter). Ik heb nog een tachtig jaar oud sigarenzakje van hem, met daar op de tekst: 'In de wolken met een sigaar van Bosselaar'. En ter illustratie neemt hij nog een extra diepe trek van zijn geurige pijp. „Bosselaar verkocht zijn zaak aan de familie Koets", ver volgt Van de Waart. „Die deed de tabakswinkel in 1970 weer over aan de familie Van 't Westein de. Mijn vader en mevrouw Van 't Wesleinde wa ren neef en nicht, en ik was als jongen al geïnte resseerd in sigaren, dus toen ik in 1987 op 33-ja- rige leeftijd de kans kreeg de zaak te kopen, aar zelde ik geen moment. Zo kon ik mijn kruide nierszaak en hel daarbij behorende zware sjouw werk, dal mijn rug al aardig verpest had, vaarwel zeggen". Via de Nederlandse Sigaren Organisatie volgde Van de Waart een vakopleiding, en na nog geen drie jaar begon hij aan zijn eerste verbouwing om meer winkelruimte te creëren. Als lid van het samenwerkingsverband Compaenen breidde hij toen ook meteen zijn assortiment genotsmidde len uit met kwaliteitskoffie en -thee. Met gepaste trots vertelt de middenstander: „Ik heb nu met alleen meer dan tweehonderd soorten pijptabak en ruim twintig sigarenmerken van de allerbeste kwaliteit, maar ook vijftien verschillende soorten koffiebonen van de topsoort Arabica Ik maal ze zelf hier in de winkel, in elke gewenste grotheid. Héél wal anders dan de supermarkt mélanges!". Diverse oorkondes sieren de wanden (voor zover er nog ruimte is) van zijn zaak. die inmiddels in binnen- en buitenland vermaard is. wegens Van de Waards jarenlange inzet. „Ik ben vooral zeer verguld met de onderscheiding die ik van de 'Confrérie des Maitres Pipiers de Saint-Claude' kreeg, in mei 1994, waarvan ook Prins Bernhard In 1994 richtte de Middelburgse ondernemer 'T Walchersche Pijproockgilde' op, samen met een paar klanten. „Pijproken is een cultuur", legt hij uil. „Evenals het sigaarroken. Pijp en sigaar zijn verfijnde genotsmiddelen, die met aandacht en in de juiste sfeer gerookt worden. Een heel andere wereld dan die van de sigaret en rookversla ving". Het door hem georganiseerde eerste Ne derlandse Kampioenschap Pijproken in Zeeland, dat in 1994 in 't Schuttershof gehouden werd, kreeg dan ook veel positieve aandacht, ook in de pers. Van de Waard steekt nog eens een heerlijke sigaar op. „Een Hajenius", legt hij uit. zichtbaar genietend van de smaak. „Ter viering van hel tachtigjarig jubileum zal er eind deze zomer een sigarenproeverij worden gehouden bij PC.G. Ha jenius in Amsterdam. Ook breng ik een prachtige jubileumpijp uit, met zilveren band. En in de cember wordt er een feestelijk 'open huisgehou den, met bonels en hapjes. Ach, eigenlijk is het hier altijd open huis, met name op de zaterdag middag, ais de echte rookliefliebbers elkaar hier opzoeken. Want pijp- en sigaarroken is een so ciale bezigheid, een moment van onthaasting, van de lijd nemen om te genieten". De Middelburgse middenstander Ruud van de Waard: ..Pijp- en sigarenroken is een sociale beiigheif. foto Jaap Wolterbeek sa O: ast: mmmm I

de Faam | 2000 | | pagina 27