Ecoscope: een digitale blik in de toekomst i Tien jaar i 1 Originele Sunstar: Nooit meer bang 1 s - p P 1 d zorgeloos douchen! 'Deu 't land nee' JOLIGE POSTBODE BEZORGT VOORPROEFJE VAN MOEDERDAG Groeneveld Opticiens dat het koud wordt! Hoe meer baby's worden geboren, hoe snel ler de energiebronnen opraken, zegt direc teur van milieucentrum Ecoscope in Renesse, Leo Jacobs. Met beide handen probeert hij het spel 'Baby's op de aarde gooien' uit. DONDERDAG VRÏJDAG ZATERDAG ZONDAG" MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Dit is een aflevering voor mensen van ver uit de vorige (dus de twin tigste) eeuw. Ze gaat over woorden die nauwelijks nog gebruikt worden omdat de voorwerpen in kwestie steeds minder gebruikt worden en er dus zelden nog over gepraat wordt. Wat dacht u van een afsteker? Dat is een stuk ijzer dat het mogelijk maak te om met één paard te rijden voor een wagen waar je normaal met twee paarden voor reed. De 'afsteker' werd aan de dissel vastgemaakt en dat kon zowel aan de linker, als aan de rechter kant ervan. 5 - 45 54 71 75 OLDTIMERDAG OP 3 JUNI BRADERIE OP15# 16 EN 17 JUNI, PASAR ASEAN OP 7, 8 EN 9 JULI BIERFEEST DEFENSIE PAKT UIT OP 20 MEI Van 49,50 voor 29,50 Sunny Days are here again! Groeneveld Opticiens heeft honderden zonnebrillen. En er is al een zonnebril op sterkte vanaf 99,-! Woensdag 10 mei 2000 FAAM/VLISSINGER 17 (advertentie) Het werkt nog niet optimaal. Voordat het nieuwe milieu- Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, ont moetingsmiddag voor 50- plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line- dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW- uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peutergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Fitnesscen trum Stamina Vlissingen, astmafitness voor mensen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Stichting In- en Uit loophuis Vlissingen, handen- arbeidclub, 10 u. Zendings huis De Herberg Middelburg, lezing door Herman Goud zwaard, 'Het prothetische woord is zeer vast', 10.30 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvi- deofim, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. De Cou- burg Koudekerke, Night of the Sports met Hans Kraaij jr. en Gerrie Knetemann en uit reiking van de Zeeuwse sportprijzen, 19 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, le zing door Arie van den Berg, 'Geschiedenis van de kinder- of centprenten', 16 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcon- tact, 16 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. Clubhuis Olympus Vlissingen, bingo, 20 u. Buurthuis Aldegonde Vlissingen, salsa feest, 20.30 u. Nieuwe Burg Middel burg, Landelijke Fietsdag, 9.30 u. Zeeuws Biologisch Museum Oostkapelle, rondleiding 'Vroege vogels', 6 u. Kapel van Sint Maarten Hoogelan- de, moederdagverkoop, 12 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met Astma en COPD, 14.30 u. Theo van Does burgcentrum Vlissingen, country line dance voor be ginners, 9.45 u. Speeltuin vereniging De Oude Stad Vlissingen, damesgym, 13.30 u., darten, biljarten en klaver jassen, 20 u. Zwemschool De Parel Domburg, baby- zwemmen, 15 u. Zuiderba ken Middelburg, verenigings avond filatelistenvereniging De Zeeuwse Delta, 19.30 u. Zeeland Sport Vlissingen, start van de Avondvierdaag se, 18.30 u. Markt Middel burg, boeken- en verzamel- markt, 11 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissingen, ontmoetingsmid dag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zeeland, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speel tuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koersbal, 13.30 u., country line dansen, 18.30 u. Club huis Olympus Vlissingen, prijsklaverjassen, 20 u. Sy nagoge Middelburg, lezing door rabbijn Van Dijk, 'Is er leven na de dood', 20 u. Buurthuis Aldegonde Vlissin gen, bingo, 20 u. De Mug Middelburg, bierproefavond, 20 u. Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met astma en COPD, 12.30 u. Zuiderbaken Middelburg, dansen voor senioren, 15 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, darten, 19 u. Jon gerencentrum Midgard Mid delburg, grootbeeldvideofilm, 20 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, dialezing door E. Blaas, G. de Voogd en A. Lier over het leven op de buiten plaats Toornvliet, 20 u. educatieve centrum Ecoscope in Renesse woensdag 31 mei officieel wordt geopend voor het publiek, moet nog een aantal voorzieningen worden getest. Daarom kan het pu bliek er nu reeds terecht om ze uit te proberen. Ecoscope is een doe- en activiteitencen trum waar bezoekers op ge avanceerde wijze een blik in de toekomst kunnen werpen. Op een luchtige manier wor den milieuvraagstukken bena derd. Met behulp van onder andere computerspellen maakt de bezoeker kennis met de technologische ontwikke lingen op milieugebied in de Nederlandse industrie, bouw, transport en landbouw. Spe len laten zien hoe de consu ment door eigen keuzes het milieu beïnvloedt. In Ecosco pe staat het milieu op Schou- wen-Duiveland centraal Het entreekaartje is voorzien van een streepjescode waarmee de verschillende computer spelen kunnen worden ge speeld. De streepjescode be vat ook informatie over de be zoeker zodat de spelcompu ters hem aanspreken in hun eigen naam en in de taal (Ne derlands, Engels of Duits). 'Natuur is maakbaar', luidt de tekst van het spel vlakbij de ingang. In een eilandachtige Het nieuwe doe- en activiteitencentrum Ecoscope in Renesse kan tot en met de officiële opening op 31 mei worden 'uitgeprobeerd' door bezoekers. tafel bedekt met gras bevin den zich twee computers met hetzelfde spel. Daaromheen zitten grote plastiek boeken met informatie over verschil lende soorten dieren aan de tafel bevestigd. „Welkom, je hebt tot 2040 om het eiland naar jouw wensen aan te pas sen". Op het computer scherm verschijnt een afbeel ding van de provincie Zee land. Alleen Schouwen-Duive- land is in kleur afgebeeld. Het eiland is in vijf parten ge deeld. De bezoeker mag ze naar eigen inzicht inrichten. Een gigantische golfbaan langs de kust bij Scharendijke en Brouwershaven, landbouw bij Oosterland en Ouwerkerk, bos bij Kerkwerve en Seroos- kerke, recreatie (heel onlo gisch) in het midden van het eiland en industrie aan de kust bij Renesse en Westen- schouwen levert een vreemd beeld op. Deze enorme meta morfose van het eiland zou volgens de spelcomputer lei den tot uitsterving van zes diersoorten die hier van natu- foto Marijke Mandemaker. re horen. Door deze verande ring zou in 2040 de meest voorkomende diersoort op het eiland de mug zijn. Wan neer wordt gekeken naar de consequenties van de huidige stand van zaken in het Schou- wen-Duivelandse milieu, blij ken twaalf diersoorten die hier van nature horen, in de toekomst uit te sterven. „Dit systeem met pedalen op de grond laat zien welke ap paraten je al dan niet in huis hebt", legt directeur Jacobs uit. leder pedaal waarop de bezoeker gaat staan, schakelt een van de vele elektrische apparaten aan die "aan de muur hangen. Ze variëren van een elektrische tandenborstel en blikopener tot radio, mag netron, telefoon en wasma chine. „Hier zie je dat naar mate er meer mensen komen, meer energie gebruikt wordt. Bezoekers krijgen een beeld van de hoeveelheid energie die in huis wordt gebruikt. „Er komen steeds meer apparaten want mensen hebben meer geld en willen apparaten om het gemak van het huishou den te vergroten. Maar dat betekent een enorme stijging van energiegebruik", aldus Jacobs. Een bord aan de muur bevestigt zijn uitspraak: „we gebruiken nu zeven keer meer energie van in 1945." Ecoscope is bestemd voor verschillende doelgroepen: volwassenen, kinderen van 10 tot 16 jaar én kleine kinderen. „Voor de kleintjes is in het ge bouw een parcours uitgezet van tunneltjes en gangetjes tussen de muren door. Daar beleven ze van alles. Er zijn voorwerpen die ze voelen of die iets laten zien over de na tuur, over muisjes, over beest jes. leder gedeelte waar de kinderen doorkomen past bij de rest van de tentoonstel ling." Via luikjes kunnen kin deren het hele gebouw door kruipen. Het ziet er allemaal heel spannend uit. „Ik wil het zelf ook een keer uitproberen. Wanneer ik de gelegenheid heb, kruip ik er deze week doorheen", aldus de directeur. Weinig mensen zullen ook nog weten wat het 'steênket' was of is. Het is als term ook nooit zo verbreid geweest: 'steênket' werd in Zoutelande gezegd en men bedoelde er de stenen basaltglooi ing aan de zeekant mee. Misschien is het (mede) afgeleid van 'staketsel', zoals de met elkaar ver- bonden palen heetten, die vroeger op de zeedijken stonden om de golfslag te breken. Heel wat meer Walcherenaren zullen weten wat 'deu 't land riee' is. ledereen die voor 1940 op een dorpsschool zat, heeft het meegemaakt. 'Deu 't land riee' was het schoolreisje en gebeurde meest al om de twee jaar. De kinderen namen plaats op de banken van een stel 'verewaegens' (huifkarren) die door mensen uit het dorp beschikbaar waren gesteld. Meestal reden deze mensen zelf met de wagen. Zo waren ze ook een dagje uit. De kinderen kregen snoepgoed mee en broodjes werden door de school beschikbaar gesteld. Men reed een vaste ronde, het eiland Walcheren rond, en twee-of drie keer werd er onderweg 'uutgespanne' (gepleisterd) om te spelen en te eten. Kinderen van 't Nieuwe- land pleisterden bijvoorbeeld bij de uitspanning 'Oranjezon' bij Vrouwenpolder. Stopplaatsen zon der een café of een speeltuin waren bestemd voor de korte stops in de ochtend of de middag. De 'Zeêduunse poorte' bij de buurtschap 't Weêltje on der Oostkapelle was zo een pauzeerplek. Wanneer volwassenen 'deu 't land reeë', meestal jonge jon gens en meiden, heette dat 'spelerieen'. Dat een rondje door Walcheren 'deu 't land' ge noemd werd, verwijst er misschien naar dat in vo rige eeuwen Walcheren als hét land, ongeveer in de zin van 'vaderland' beschouwd werd. Er zijn in elk geval 17e en 18e eeuwse teksten waarin die gedachte naar voren komt. Dat zou ook kunnen verklaren waarom oudere Walcherenaren zeggen: 'in Walcheren' en niet 'op Walcheren'. Je woont immers 'in' een land. Wie 'op' gebruikt, denkt daarbij in feite aan het feit dat Walcheren een (schier)eiland is. Maar voor de Walcherse bevol king van vroeger eeuwen, met name uit de tijd dat Walcheren in de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden een vooraanstaand gewest was, was die eilandsituatie niet onderscheidend. Zij woonde dus 'in' het land van Walcheren en niet 'op' het ei land Walcheren. Dat wereldbeeld is allang ver dwenen, maar er zijn dus (misschien) in het taal gebruik nog enkele kleinigheden van overgeble ven. Leutig ee? Jan Zwemer 2 3 4 6 7 8 y ,0 11 13 14 15 l 20 21 22 23 24 25 27 28 29 34 30 31 32 33 35 36 37 38 39 40 42 43 44 46 47 48 49 50 51 52 S3 55 56 58 59 60 61 62 63 64 66 66 67 68 60 73 74 Omschrijving horizontaal: 1 klanknabootsing (kindertaal); 6 deftig; 11 hij (spreektaal); 12 voornaamwoordelijk bijwoord; 13 regelmaat; 14 boom; 16 streek; 18 oogst (dial.); 20 groot water; 22 conclusie; 25 hoofd telwoord; 27 stand; 29 heldendicht; 30 groente; 31 klaar; 33 drievoud; 35 voegwoord; 36 afstandsmaat (afk.); 37 plaats in Frankrijk; 39 zendgemachtigde (afk.); 40 telegramtekst (afk.); 41 welpenleidster; 42 scheel; 43 waterstand (afk.); 45 reeds; 46 vo gel; 48 hoenderproduct; 49 persoonlijk voornaamwoord; 51 af meting; 54 sjouwen; 56 toestand van rust; 57 bijna; 60 sieraad; 61 zware bijl; 62 spijkeren; 64 ontkenning; 65 demon; 67 over blijfsel; 69 verkoopterm (afk.); 71 wedstrijd (Gr.); 73 Romeins heerser (hist.); 74 overblijfsel; 75 beschamend; 76 geluksvogel. Omschrijving verticaal: 1 muzieknoot; 2 honingdrank; 3 opening; 4 deel van het hoofd; 5 lengtemaat (afk.); 6 schoolwerk (afk.); 7 bemoediging; 8 le venslucht; 9 klef (dial.); 10 persoonlijk voornaamwoord; 11 in zien ter kennisneming; 15 de oudere (lat.); 16 pont; 17 rund; 19 opgeworpen hoogte; 21 paradijs; 23 oosterlengte (afk.); 24 we laan; 26 verharde huid; 28 het lekken; 30 baanbreker; 32 larve; 34 werkelijk; 37 soort vaartuig; 38 groente; 43 voorlopig; 44 deel van een tuin; 47 begroten; 49 verlegenheid; 50 vreemde taal; 52 broedplaats; 53 proefgewicht; 54 ruimtelijk (geluid); 55 oude vochtmaat; 58 werktuig; 59 oude lengtemaat; 62 lekkernij; 63 bladader; 66 gemalin van Aegir (myth.); 68 tegenslag; 70 ge wicht (afk.); 72 deel van de bijbel (afk.); 73 nota bene (afk.); 74 slee. Er ontstaat de naam van een keukenhulp wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers in de juiste volgorde plaatst: 1.2.4.31.57.59.62.72.74. Stuur uw oplossing vóór woensdag 17 mei naar de redactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de Faam/Vlissinger van woensdag 24 mei békend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 26 april maart luidt: 'gasfornuis'. De vrijkaarten van Cine City gaan naar W. Boone uit Koude kerke. De Stichting Evenementen Middelburg (SEM) vindt dat moeders een extraatje ver diend hebben. Daarom fungeert clown Joli Jolig zaterdag 13 mei als brenger van een speciale postbestelling voor moe ders. Hij trekt met zijn spe ciale PTT-bakfiets, volgela den met platjes, door de straten van het Middelburg se centrum. Op een aantal plaatsen stopt hij om plant jes uit te delen aan moeders die daar lopen. Om 11.00 uur staat hij op de kruising Markt/ Segeersstraat/Lange Delft. In de loop van de dag zijn er onder andere stop plaatsen op het Damplein, op de hoek van de Segeers- straat, bij de Geerepassage en in de Lange Viele. Op deze manier hoopt de SEM 1000 moeders gelukkig te maken. Parfumerieën Laban en Dou glas sluiten zich bij deze ac tie aan. Drie meisjes voor zien moeders van een lekker geurtje. Vanaf 10.00 uur staan ruim 100 klassiekers en oldtimers van 25 jaar en ouder opge steld op de Markt. Deelne mers worden in een Con cours d' Elegance voorge steld aan het publiek en maken vervolgens in een aantal groepen een rondrit over Walcheren. Er is nog beperkte mogelijk heid om als deelnemer in te schrijven. Inlichtingen na 19.00 uur: 0118 - 636414 of 06- 55814987. Voor de Braderie kunnen kraamhouders nog aanmel den via tel. 0118-642370. De Pasar Asean biedt nog mogelijkheden voor kraam houders met oosterse waar of oosterse snacks. Boven dien wil de SEM tijdens de pasar een talentenjacht in oosterse sfeer houden, waarvoor belangstellenden zich kunnen inschrijven. In lichtingen: 0118-461929. Op 3 september houdt Ee- terij 't Stadscafé in samen werking met de SEM een bierproeffestijn op de Markt. Er zullen weer vele soorten wijn te proeven zijn. Het festijn wordt muzi kaal onder andere opgeluis terd door knallers als Lee Towers en Marianne Weber. Het Bierfestijn is uitermate geschikt voor sponsoring. Inlichtingen: Anja van Oeffelen tel.0118-613480 Op de Loskade presenteren zich behalve luchtmacht, marine en landmacht ook een aantal verwante instel lingen. Officiële opening om 11.45 uur. Aantrekkelijk programma De landmacht is aanwezig met een groot aantal voertuigen. Ver der is er een de tachement tele com en zijn er klimactiviteiten voor de jeugd. De marine ver zorgt vanaf 14.00 uur demonstra ties o.a. een para dropping en een hijs/reddingsde monstratie. Het defensiespek takel wordt tussen 13.00 en 17.00 uur muzikaal onder steund door de Steelband van het Korps Mariniers. De luchtmacht presenteert zich met een veldkeuken of veldhospitaal en geeft ook diverse demonstraties. Daarnaast zijn onder ande re op het terrein aan de Loskade aanwezig Keep Them Rolling (de vereni ging van bezitters van oude legervoertuigen) uiteraard met een aantal voertuigen, de Koninklijke Marechaus see, de vereniging van oud- marinepersoneel en de zee- kadetten. De defensiedag wordt afge sloten om 17.00 uur. Nadere informatie volgt on der andere in de Faam/Vliss inger en in een advertentie in de PZC. Deze informatierubriek valt inhoudelijk en redactioneel onder verantwoordelijkheid van de werkgroep PR en Publiciteit van de Stichting Evenementen Middelburg (SEM) en verschijnt - afhankelijk van het nieuwsaanbod - eenmaal in de twee weken in de FaamIVIissinger Redactieadres SEM: Braamstraat 18, 4388 CP Oost-Souburg, tel. 0118-463473. Toe aan een Hoog Rendement-ketel?Vraag naar liet Nefit Warmte 't Garantie Plan Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570 - 67 85 00 j/'jli voor tie actievoerende Nefit dealer bij n in de buurt. NEFIï! Inburgering - De Vlissingse wethouder L.C Poppe-de Looff heeft vorige week in de Burger zaal van het stadhuis in Vlissin gen aan tien 'nieuwe' Vlissin- gers zogenaamde inburgenngs- certificaten uitgereikt. Om de nieuwkomers zo goed mogelijk te helpen bij het opbouwen van een bestaan in Nederland, moe ten de nieuwe bewoners een in- burgeringsprogramma doorlo pen. Het certificaat is het bewijs dat de nieuwkomer het inburge- ringsprogramma met goed ge volg heeft doorlopen. Japanse bezetting - De afde ling Zeeland van de vereniging Kinderen uit de Japanse Bezet ting en de Bersiap 1941-1949 houden woensdag 24 mei van 10 tot 16 uur een inloopdag in wijkcentrum het Zuiderbaken aan de Rentmeesterlaan in Mid delburg. Ook heeft de vereni ging een telefonische hulplijn geopend waar een professio neel maatschappelijk werker of een lotgenoot bellers te woord staan, tel 0800-0248484. Zeeuwse Bibliotheek - De Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg houdt vrijdag 12 mei een vriendenbijeenkomst in de bibli otheek. Tijdens de bijeenkomst, die om 16 uur begint, geeft drs R.M. Rijkse, conservator bijzon dere collecties, een lezing over de collectie kinderprenten van de Zeeuwse Bibliotheek en het project Metamorfoze. Om 16.10 uur geeft Arie van den Berg een lezing over het kinderprenten, geïllustreerd met dia's. Night of the Sports - Vrijdag 12 mei wordt in Koudekerke de Night of the Sports 2000 gehou den. Tijdens de bijeenkomst die wordt gepresenteerd door Hans Kraay jr. worden de Sportprijzen 1999/2000 uitgereikt, wordt de verkiezing van de vrijwilliger van het jaar gehouden en gaat Gerrie Kneteman in op de Tour de Fran ce in Zeeland. De bijeenkomst wordt gehouden in sport- en ge meenschapscentrum De Cou- burg en begint om 19.30 uur Rommelmarkt - De Juliana Korpsen uit Middelburg houden zaterdag 13 mei een rommel markt in en rond het clubge bouw Molen de Hoop aan het Vlissings Bolwerk De rommel markt begint om 8 uur en om 11 uur wordt er een verkoping bij opbod gehouden. De rommel markt duurt tot 16 uur Vis - Vis is het thema van de kooksessie die zaterdag 13 mei wordt gehouden in de leskeuken van het Toeristisch Centrum Oranjezon aan de Schoolstraat 4 in Oostkapelle. Kok Corné Ra- senberg demonstreert de berei ding van diverse visgerechten, waarbij hij zijn keukengeheimen prijs geeft De kooksessie begint om 10 uur, inlichtingen en/of aanmelding, tel. 0118-581507 Avondvierdaagse - De Vlis singse Wandelsportvereniging De Vrolijke Tippelaars houdt van af 15 mei de traditionele avond vierdaagse. Er wordt gelopen over afstanden van 5 en 10 kilo meter. De wandeltocht vertrekt vanaf het clubhuis Zeeland Sport aan het Baskensburgplein tussen 18.30 en 19 30 uur. Deelnemers ontvangen na het lopen van de vier routes een medaille. Inlichtingen en/of aan melding, tel. 0118-464753. Vluchtelingen - In de week van 2 tot en met 8 april is er lan delijk gecollecteerd door ZOA- Vluchtelingenzorg. In de ge meente Middelburg is 16.849,80 opgehaald, in de gemeente Veere 9.886,60 en in de gemeente Vlissingen 14.177,15 Jeu de boules - Club jeu de boules Middelburg houdt zater dag 13 mei een stedenontmoe- ting tussen Middelburg en Wij- negem. Voordat de wedstrijden beginnen krijgen de Belgische spelers eerst een rondleiding door Middelburg, daarna worden ze ontvangen in het Abdijcom plex. Omstreeks 13 uur worden de spelers op het jeu de boules terrein aan de Koudekerkseweg 139-141 verwacht. De wedstrij den beginnen om 13.30 uur. Graskaas - In het kader van de landelijke fietsdag houdt kaas boerderij Schellach in Middel burg van 10 tot 16.30 uur een open dag. Ti|dens de open dag wordt de eerste graskaas van dit seizoen gepresenteerd. Naast kaas wordt er op de boer derij aan de Prooyensweg 26 ook karnemelk en boter ge maakt. Skeeleren - Senioren die de ba sistechnieken van het skeeleren onder de knie willen krijgen kun nen zich opgeven voor de intro ductiecursussen skeeleren die de Zeeuwse Sportraad samen met Bebop en Outsport houdt. Avondcursussen worden 15 en 22 mei van 19 tot 21.30 uur ge houden op de parkeerplaats van het Nollebos in Vlissingen. Inlich tingen, tel. 0118-670834. Zeelandia Run - Zaterdag 13 mei wordt voor de veertiende keer de Zeelandia Run gehou den. De Zeelandia Run is een rit voor en met verstandelijk ge handicapten met motoren met zijspan. De stoet vertrekt om 9.30 uur vanaf het stadhuisplein in Vlissingen met ruim honderd zijspancombinaties. Samen Verder - De Zeeuwse vereniging Samen Verder, een vereniging van en voor CVA-pa- tiënten en hun familieleden, houdt zaterdag 20 mei van 10.30 tot 16 uur een themadag in verpleeghuis 't Gasthuis in Middelburg, 's Morgens zijn er toespraken door deskundigen over neurologie en neuropsy chologie. 's Middags kan met een deskundig panel worden gediscussieerd over de proble matiek waar men bij hersen bloedingen en herseninfarcten tegenaan kan lopen. Spoorwegen - De Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen houdt vrijdag 12 mei haar maan delijkse bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. Klaas Zondervan uit Mid delburg houdt om 19 45 uur een dialezing over de vervanging van de Arnespoorbrug. Toneel - Een groepje Middel burgse enthousiaste toneelspe ler wil het komende seizoen, vanaf september, een nieuwe theatergroep beginnen. Hiervoor is de toneelgroep in oprichting op zoek naar mannelijke en vrouwelijke spelers in de leeftijd van 18 tot 60 jaar. De spelers willen op donderdagavond van 20 tot 22.30 uur gaan repeteren. De toneelspelers houden woensdag 17 mei van 20 tot 21 uur een kennismakingsbijeen komst in verenigingsgebouw De Vergulde Baars aan de Baarsjes straat 42 in Middelburg. advertentie Middelburg, Lange Delft 24.Tel. (0118) 612 083. Vlissingen, Walstraat 97,Tel. (0118) 415 051. (advertentie) Toe aan één Hoog Rendement-ketel? Vraag naar het Nefit Warmte V Garantie Plan. Nu met kans op één jaar gratis stoken! Bel 0570-67 85 00 |j|l|i voor de actievoerende Nefit dealer bij u in de buurt. NEFIT]

de Faam | 2000 | | pagina 17