Reigersbergstraat Rilland: van grauwe wijk tot Mondriaan-buurtje Eerste paal Dwarskaai Middelburg Kunst in Haagbeuk Middelburg Huurverhoging 1 juli 2000 per eiize met: KORT KORT KORT Binnentuin Escolar geopend Jeu des boules-baan geopend in Griffioen Middelburg Geld voor uitvoering Convenant Warmtepompsystemen Klaverblad start zorgproject Herinrichting Paul Krugerstraat Vlissingen Tuindokter houdt spreekuur bij Intratuin BouwFlex stimuleert instroom schoolverlaters bouw Woningcorporatie AWR is volop bezig met het herstructureren van de Reigersbergstraat en omgeving in Rilland. Een aantal modelwonin gen is al klaar, de sloop van de huizen laat niet lang meer op zich wachten en zodra dat ge beurd is, kan de bouw van het Reigerspark- complex beginnen. Een rondgang langs de ver schillende woningen met Jan Polderman, hoofd woonbeheer bij AWR en daarmee ook projectleider van het miljoenenproject dat voorziet in de ombouw van woningen tot le vensloopwoningen, het doen van groot onder houd bij bestaande woningen, de sloop van een deel van de buurt en de bouw van een se nioren appartementen complex. Leegstand De Middelburgse wethouder P.M. Bruinooge sloeg onlangs de eerste paal van het complex Dwarskaai in Middelburg. Dit gebeurde in aan wezigheid van bestuurders, genodigden en de kopers. 1957 Niet blij Levensloopwoning Kosten Woongoed Middelburg is begonnen met het verlevendigen van seniorencomplex De Haag- beuk in Veldzigt. Daarmee komt de hoofdste delijke woningcorporatie tegemoet aan het verzoek van bewoners die vlak na de opleve ring van het complex, een jaar gele den, vroegen om vooral de gemeen schappelijke ruimte op te vrolijken. Per 1 juli berekenen de meeste woningcorpora ties en andere verhuurders weer de jaarlijkse huurverhoging door aan de huurders. Dit jaar is er het één en ander gewijzigd ten opzichte van voorgaande jaren, laat de Huurdersvereniging Middelburg weten. Woensdag 10 mei 2000 Jaargang 4 nummer 10 Advertentie door Ellen de Dreu De wijk rond de Reigersberg straat die nu wordt aangepakt kent een behoorlijke geschiede nis. „De meeste van de wonin gen zijn gebouwd voor militai ren van de kazernes in Woensdrecht, zo aan het eind van de jaren vijftig", weet Jan Polderman. Inmiddels zijn de meeste huizen danig verou derd. „Bijna alle woningen zijn van hetzelfde type en eenvou dig. Er is bijvoorbeeld maar een heel kleine keuken in aan wezig. Boven zijn twee kleine slaapkamertjes, één iets grote re en een hele kleine douche ruimte. Niet alle huizen hebben centrale verwarming". Wel hebben de woningen zonder uitzondering een diepe tuin. „Eigenlijk te diep, want een tuin van achttien tot twintig meter diep is vaak al te groot om goed te kunnen onderhou den", weet Polderman. Hij is kind aan huis in de buurt en kent er zowat alle buurtbe woners. Die trekken hem, zodra ze Polderman signaleren, dan ook acuut aan zijn jasje. „Hé Polderman", roept een man die hard bezig is om het huis van zijn zoon klaar voor bewoning te maken, „heb je even vijf mi nuten, want dat lek in de gang is nog steeds niet verholpen". Nadat hij het probleem heeft doorgebeld is Jan Polderman ondertussen alweer druk in ge sprek met een andere buur vrouw. De leegstand in de wijk is mo menteel groot, daar een be hoorlijk aantal woningen ge sloopt moet worden. Het van dalisme in de leegstaande wo ningen is gelukkig beperkt ge bleven, constateren Polderman en de buurvrouw. Ook een an- Deze voormalige kleine huizen aan de Reigersbergstraat zijn al omgebouwd tot 'levensloopwoning' gen kiezen welke kleur hun gevel heeft, verandert de wijk in een echt 'Mondriaan-buurtje'. der echtpaar mengt zich in het gesprek. „Verderop is wél een raam ingegooid. Zulke kleine jongetjes hebben het gedaan", weet één van de buren te ver tellen, terwijl ze met haar han den de maat van jongetjes van zes of zeven jaar aanwijst. „Ik Op een unieke locatie aan de Dwarskaai en de Hagepreek- gang heeft Kenters Projectont wikkeling uit Ridderkerk een heel bijzondèr appartementen complex ontwikkeld. De locatie is historisch en zeker ook bij zonder te noemen. Bij graaf werkzaamheden zijn zelfs de fundering van een gedeelte van de stadsmuur en toren ge vonden. Het voormalige scholencom plex bestond uit twee gedeel ten. Het uit 1949 stammende hoofdgebouw is gelegen aan de Dwarskaai met aan de voor zijde het Prins Hendrikdok, een voormalig scheepsdok uit de achttiende eeuw en aan de achterkant het prachtige Stads- binnenhof met zijn indrukwek- mentale zestiende eeuws histo rische straatje Kuiperspoort. Het hoofdgebouw, dat een mo numentaal karakter heeft met neoclassicistische elementen wordt verbouwd tot zes riante stadsappartementen, waarbij het oorspronkelijke karakter ge handhaafd blijft. Er wordt uit gegaan van een dubbele oriën tatie, zowel op de stad als op de zuidzijde van het binnenste delijke gebied met de nieuw te realiseren appartementen. Op het binnenterrein zijn de be staande gebouwen inmiddels verwijderd om plaats te maken voor veertien stadsapparte menten genaamd Het Binnen hof. De appartementen zijn worpen met een juiste afstem ming op de monumentale om geving. Rondom het complex worden fraaie tuinmuren ge metseld, waarbij de reeds be staande tuinmuren worden in gepast. Er zijn elf parkeerplaat sen op eigen terrein. De afwerking van het oude en nieuwe appartementencom plex is zeer compleet. In enkele appartementen worden bij voorbeeld twee badkamers aangebracht. Ze zijn geschikt voor jong en oud en worden gebouwd volgens de eisen van aanpasbaar bouwen. Boven dien zijn ze alle bereikbaar met lift. Daarnaast beschikken de appartementen over een toe gangscontrole door middel van een audiovisuele intercomin stallatie. Er zijn nog enkele appartemen ten te koop. De verkoop is in handen van ERA Makelaardij Bimmel, Faase Faase in Mid delburg. De bouw wordt uitge voerd door Kanters Bouwbe- heb ze gelijk weggestuurd, voordat ze nog meer schade zouden aanrichten". Polderman is blij met de goede sociale samenhang in de wijk. „Doordat alle buurtbewoners een oogje in het zeil houden, hebben we het vandalisme goed weten te beperken. Wel heb je hier - hij wijst op de al omgeploegde tuinen achter de te slopen woningen, red. - wat last van afval dat zo maar ge dumpt wordt. Maar goed, dat hou je misschien toch". Het plan Reigersbergstraat en omgeving werd nu twee jaar geleden gelanceerd. Polder man weet het nog precies: „Dat was op 28 oktober 1998, ik zal die dag nooit vergeten. We hadden een informatiebijeen komst gepland waarop we uit wilden leggen wat er ging ge beuren". De wijk was niet blij met de voornemens van AWR. „ledereen zou een stuk van zijn tuin moeten inleveren om aan de achterkant van de woningen een carport en infrastructuur om met je auto bij die carport te kunnen komen te realiseren. En dat viel bepaald niet in goe de aarde", herinnert Polder man zich. „Na die bijeenkomst is er een bewonerscommissie in het leven geroepen en daar mee heb ik net zo lang onder handeld tot iedereen tevreden kon zijn". De bewoners kregen bijvoorbeeld een goede ver huiskostenvergoeding en bo vendien alle medewerking bij verhuizing - ook een eventuele tijdelijke. „We hebben er echt alles aan gedaan om iedereen zo goed mogelijk van dienst te zijn. Wanneer bewoners naar een tijdelijke wisselwoning moeten wordt die behangen en voorzien van vloerbedekking. Bij iemand die zelf niet in staat was om te verhuizen hebben we het zelfs voor hem ge daan". Inmiddels zijn de reacties van de buurtbewoners al een stuk positiever, heeft Polderman ge merkt. „Vooral over de levens loopwoningen hoor je van ie dereen dat ze prachtig zijn. Zelf ben ik er ook echt trots op", vertelt hij. De levensloopwo ningen zijn woningen die van klein en eenvoudig onderko men veranderd zijn in wonin gen waar een gezin een leven lang in zou kunnen blijven. „Achter het huis is op de bega ne grond een deel aange bouwd, waar zich een grote vierde slaapkamer en een rui me badkamer bevindt", legt Polderman verder uit. „Je houdt dan toch nog een fat soenlijke tuin over, waar naar keuze een carport of garage wordt gebouwd". 'Keuze' is een rode draad in het Reigersbergstraat-verhaal. „We hebben zoveel mogelijk gepro beerd om alle klanten zelf te la ten kiezen wat zij voor opties wilden. Zo konden bewoners kiezen voor een open of juist dichte keuken, een serre, dub bel glas en wat dies meer zij. Die verbeteringen in de woning worden dan overigens wel Omdat de bewoners zelf mo- foto Anton Dingemanse doorberekend in de huur". Leuk detail is dat de voor- en achtergevels in de wijk besla gen zijn met hout. „Dat geeft nu een grauw gezicht, maar bij de model-levensloopwoningen in de Reigersbergstraat zie je al dat dat snel gaat veranderen". De beoogde levensloopwonin gen zijn alle in andere kleuren geschilderd. „Wij willen de be woners gewoon zelf de keuze geven welke kleur er op de ge vel komt. Zo krijg je een leuk Mondriaanbuurtje en ben je gelijk af van dat sociale wo- ningbouw-imago waarin alle huizen dezelfde kleur voordeur hebben", zegt Polderman en thousiast. Het herstructureren van de Rei gersbergstraat en omgeving kost rond de dertien miljoen gulden. Een behoorlijk bedrag voor een woningcorporatie. „Van de gemeente hebben we inmiddels een toezegging dat ze zes ton mee zullen betalen", vertelt Polderman. „Maar dat is dus lang niet kostendekkend. Daarom hebben we ook een beroep gedaan op de provin cie, of zij ook een deel willen betalen". Overigens staan te genover de kosten van het pro ject ook baten, omdat nage noeg alle huurders in de wijk door het groot onderhoud in huur omhoog gaan. Maar dat staat niet in verhouding tot de kosten", weet Polderman. Naar verwachting is het hele project over twee jaar afge rond. kende bomen en het monu- door Paul Strik uit Boxtel ont- drijf BV uit Ridderkerk. schacht. Voor dat laatste wordt een zestien meter hoge steiger gebouwd. De Middel burgse wethouder Joan van Dijk opent de opgevrolijkte Haagbeuk 21 juni. Woongoed Middelburg be keek - samen met de bewo nerscommissie, de zorgcoör- dinator en kunstenaar Gerrie Starreveld - het leefklimaat in het atrium van De Haagbeuk. Daarin kon inderdaad een aantal verbeteringen worden aangebracht. Aan de hand van deze gegevens is kunste naar Gerrie Starreveld met een plan gekomen. Dat omvat onder meer een kleurontwerp voor de binnenkant van het gebouw, een entreeverbete ring, een kleur- en vormont- werp voor de zestien meter hoge liftschacht, een ontwerp voor een podium met bankjes en zelfs een geluidsinstallatie waarop - zachtjes - het geluid van gekwetter van vogels te horen is. Een deel van het plan wordt al uit gevoerd. Zo is schilderbedrijf Schiboo uit Mid delburg bezig de groene en blau we kleuren in het gebouw aan te brengen. Gerrie Starreveld maakt de muurschilde ring in het atrium en rond de lift- De verhuurder moet de huur der voor 1 juni schriftelijk een huurverhogingsvoorstel doen. Wanneer dit voorstel later wordt ontvangen, gaat de ver hoging pas in op het moment dat er minstens een volle maand voorbij is gegaan vanaf ontvangst van de brief, ingaan de op de eerste dag van de maand. De verhuurder is altijd verplicht in het huurverhogingsvoorstel te vermelden: de nu geldende huurprijs, het bedrag en het percentage van de huurverho ging, de datum waarop de huurverhoging ingaat en de wijze waarop en binnen welke termijn er bezwaar tegen de verhoging gemaakt kan wor den. Er zijn drie redenen om be zwaar te maken tegen een voorgestelde verhoging. Ten eerste als de verhoging hoger is dan 3,8% - het wettelijk toe gestane maximum. Ten tweede wanneer er sprake is van ach terstallig onderhoud waardoor het woongenot ernstig wordt geschaad en als laatste wan neer de huurder als gevolg van de verhoging meer huur moet gaan betalen dan de maximaal toegestane huur volgens het puntenstelsel. De puntentelling van een woning is door de be woner zelf te controleren. Infor matie hierover is verkrijgbaar bij de Huurdersvereniging Mid delburg (0118-628 081). Als de voorgestelde huurver hoging meer is dan 2.2% dan moet de verhuurder dat moti veren. Dat betekent dat hij een puntentelling bij het verho- gingsvoorstel mee moet stu ren. De verhuurder is verplicht daarvoor een speciaal door het ministerie vastgesteld formu lier te gebruiken. Klopt de tel ling niet of maakt de verhuur der geen gebruik van het spe ciale formulier, dan kan de huurder bezwaar maken tegen het voorstel. De verhuurder mag de puntenspecificatie ove rigens ook later verzenden. Hij heeft daar tot uiterlijk zes we ken na de voorgestelde in gangsdatum voor. Huurders kunnen bezwaar ma ken door middel van een speci aal formulier dat gratis af te ha len is bij de Huurdersvereni ging. Het moet echter wel bin nen zes weken na ingang van de verhoging bij de verhuurder worden bezorgd. De verhuur der heeft dan weer enige tijd om het bezwaarschrift door te sturen naar een huurcommis- sie. Die doet dan een onder zoek en kan vervolgens uit spraak doen over de redelijk heid van de huurverhoging. Deze procedure kan overigens wel een jaar duren. De procedure bij de huurcom- missie wordt pas gestart als huurder en verhuurder vijfen twintig gulden legeskosten be taald hebben. De 'winnaar' van de procedure krijgt dit bedrag na afloop terug. Gaat de ver huurder akkoord met de be zwaren of stuurt hij het be zwaarschrift niet binnen de gel dende termijn door naar de huurcommissie, dan gaat de huurverhoging niet door. http://zeeland.woonkeuze.nl Afgelopen zaterdag, 6 mei, is de binnentuin van het duurzaam bouwen project Escolar aan de Wagnerlaan in Goes geopend. De binnentuin is het gezamenlijke eigendom van de bewoners van de zestien eraan gelegen woningen en is met behulp van verschillende sponsors door de bewoners zelf aangelegd en in gericht. In de binnentuin bevindt zich onder meer een water biotoop dat de woningen voorziet van water voor het spoelen van toilet, het besproeien van de tuin of gebruik in de wasma chine. In de Middelburgse wijk De Griffioen is onlangs een jeu de boulesbaan geopend. De baan is gebouwd in De Seishof, een terreintje dat nog geen anderhalf jaar geleden een verpauperd speelplaatsje was. Inmiddels is het, door de inzet van vrijwilli gers, sponsors, gemeente Middelburg en de Stichting Griffioen De Wijk omgetoverd tot ontmoetingspunt voor de volwassen Griffioenbewoner. Tijdens de opening van de jeu de boules baan op 14 april werden de regels van het spel vast uitgelegd aan de buurtbewoners. De ministeries van Economische Zaken en Vrom zijn woensdag 12 april met vijftig organisaties overeengekomen dat er jaar lijks tien miljoen gulden beschikbaar wordt gemaakt om de toepassing van warmtepompsystemen te stimuleren. Warmte pompen maken het mogelijk om omgevingswarmte te benut ten en worden als zodanig gezien als nuttige warmtebronnen. Door het structureel toekennen van tien miljoen gulden per jaar willen de ministeries bereiken dat warmtepompen hun in trede doen in de woningbouw. Het Klaverblad Zeeland - een samenwerkingsverband van ge bruikersorganisaties van zorg- en dienstverlening - deed in 1999 onderzoek naar de zorgpakketten die verzorgings- en ver pleeghuizen hun bewoners aanbieden. Daaruit bleek dat er grote verschillen bestaan tussen zorgpakketten die men ook al kreeg op grond van de AWBZ. Bovendien is er een overlap in de zorg. De provincie heeft bij de presentatie aangegeven een vervolgonderzoek op prijs te stellen. Daarmee is Zeeland de eerste provincie waar een dergelijk onderzoek gedaan wordt. De gemeente Vlissingen is begin dit jaar gestart met de voor bereidingen van de herinrichting van de Paul Krugerstraat, Scheldestraat, Van der Manderestraat en de De Lannoystraat. Inmiddels zijn de straten klaar voor de herinrichting. Bewoners zijn 20 april geïnformeerd tijdens een voorlichtingsbijeen komst. Langs de Paul Krugerstraat - tussen de Scheldestraat en de Van Manderestraat - wordt een parkeerhaven voor laden en lossen aangelegd. Aan één kant van de De Lannoystraat wordt een parkeerverbod ingesteld. Bij Aquarette worden vier parkeervakken gemaakt in verband met de noodzakelijke ruimte voor een ondergrondse afvalcon tainer. Een tweede ondergrondse afvalcontainer wordt ge plaatst op de hoek Lannoystraat/Van der Spiegelstraat. In het planontwerp zijn de Van der Manderestraat en de De Lannoy straat 30 km gebied. Daarnaast is er voor snelheidsremmers gekozen in de vorm van twee meter hoge stroken welke wor den aangebracht in de Van der Manderestraat ter hoogte van de nummers 8, 22 en 34. Deze stroken worden net zo hoog als het wegdek. In de bocht Van der Manderestraat/De Lannoy straat wordt een visuele afscheiding geplaatst in het voetpad. Dit voorkomt volgens de gemeente het berijden van het voet pad door motorvoertuigen. De straten krijgen daarnaast nieu we verlichting. Bij Intratuin in Koudekerke komt zaterdag 27 mei een tuindok ter die van 9.30 tot 16.30 uur spreekuur houdt. De tuindokter gaat zieke planten gratis consulteren. Want nu het tuinseizoen in volle gang is, komt het voor dat tuinliefhebbers geconfron teerd worden met onprettige verschijnselen in en rondom de tuin. Bekende problemen, die vaak voorkomen in het voorjaar, zijn schimmels en insecten die bloemen en planten aantasten. Daarbij blijft het onkruid welig tieren, verschraalt het gazon door de zon en kan het zelfs zo zijn dat het terras wordt omge ploegd door mieren of dat de stenen vies worden door groene aanslag. Toch is het vaak moeilijk te beoordelen hoe een aangetaste plant behandeld moet worden of hoe andere tuinproblemen moeten worden opgelost. Voor het bezoek aan de tuindokter geeft Intratuin als tip om in een afgesloten zak of tas een 'ziek' takje of blaadje mee te nemen zodat de tuindokter het pro bleem goed kan beoordelen. Als enige uitzend- en detacheringsorgsanisatie met een officië le leererkenning bevordert BouwFlex, onderdeel van Randstad, de broodnodige instroom van aspirant-vaklieden als nieuwko mers in de bouwbranche met een geheel eigentijdse aanpak. Waar bij oudere doelgroepen in een schaarse arbeidsmarkt de lease-auto inmiddels bijna gemeengoed is geworden, hoopt BouwFlex met de lease-scooter op even eigentijdse wijze jon geren aan te spreken om zich op volwassen wijze te verbinden met een goed gekwalificeerde toekomst in de bouwbedrijfstak. Leerlingen ontvangen op de eerste dag van de leer-arbeids- overeenkomst een splinternieuwe scooter. Aanschaf en all-risk verzekering worden door BouwFlex betaald, evenals een dege lijke helm, alarm en slot. De scooter vergroot de bereikbaar heid van bouwprojecten aanzienlijk, omdat die vaak niet ge makkelijk bereikbaar zijn met het openbaar vervoer. Hoewel de scooter in eerste instantie bedoeld is voor woon-werk verkeer mag hij ook met een geringe eigen bijdrage privé worden ge bruikt. Het onderhoud en reparaties zijn voor rekening van BouwFlex.

de Faam | 2000 | | pagina 13