Provincie Zeeland Subsidies Milieufonds pz< huis-acm-huis kranten thuis in je buurt OMEGA 2000 HYPOTHEEK esSfch gezond bekeken Anticonceptie: kiezen voor jarenlang gemak Vitaal idee voor platteland Ons onderhoud Zeelandbrug Gesloten Stremmingen scheepvaart Kanaal door Walcheren Milieuprijs üSiOfficiële Mededelingen vraagt van u even wat aandacht! EEN NIEUW MILLENNIUM EEN NIEUWE HYPOTHEEK Woensdag 3 mei 2000 FAAM/VLISSINGER Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 18/2000 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 e-mail: infocentrum@zeeland.nl Van de 51 aanvragen voor een tegemoetkoming uit het Milieufonds voor het jaar 2000 hebben Gedeputeerde Staten er 35 (geheel of gedeeltelijk) toegekend. Daarmee is een bedrag uitgegeven van ruim 3,5 ton Milieu Saneringsplan Oosterhavenweg 14 te Vlissingen Adtl Cllle bewoners van MIDDELBURG Arnestein-Dauwendaele-Zuid Opdat u niet struikelt over ons werk. INLICHTINGEN: 0113-227601 Wijngaardstraat 21 4461 DA Goes LANGKEMPER Makelaardij O.G. en Verzekeringen Abdij Voor mensen met ideeën over het platteland, die willen na gaan of subsidie mogelijk is, is het nauwelijks te doen alle be staande subsidieregelingen te kennen. De provincie heeft dit opgelost door een van de mede werkers vrij te maken als aan spreekpunt vitaal platteland. Deze medewerker verzorgt informatie over de regelingen die er zijn en kan ervoor zorgen dat een subsi dieverzoek op de juiste plaats terecht komt. Formulier Er is een formulier ontwikkeld dat zowel voor de aanvrager als voor de beoordelaar van de subsidie aanvraag gemakkelijk is in het gebruik. Dit formulier is verkrijg baar door het insturen van een antwoordkaart die aangehecht is aan de folder Vitaal idee voor het platteland. Criteria Een subsidieverzoek komt over het algemeen eerder in aanmer king voor toekenning als het vol doet aan de volgende criteria: vernieuwend, ontstaan door samenwerking (met andere sec toren), verband houdend met andere projecten in de streek en er moet een draagvlak zijn (het project moet breed worden ondersteund) binnen de regio. Regelingen Regelingen waar een beroep op te doen is, zijn onder meer: Europees Stimuleringsprogram ma 5B, Leader en de Europese Kaderverordening plattelandsont wikkeling. De 5B-regeling geldt alleen voor Zeeuwsch-Vlaanderen met uitzondering van de gemeen ten Terneuzen en Sas van Gent. De regeling is trouwens ook aan vervanging toe en dat gaat wel licht nog dit jaar gebeuren. De provincie zelf heeft ook geld uitgetrokken ter ondersteuning van plattelandsvernieuwing, natuur, landschap en water. Naar verwachting treden alle regelingen nog dit jaar in wer king. Maar het indienen van pro jecten is nu al mogelijk. Na indie ning van een subsidieverzoek volgt een ontvangstbevestiging. Het kan zijn dat de aanvrager informatie krijgt over de voor waarden om op eigen risico het project te starten in afwachting van een besluit over de subsidie aanvraag. Verder krijgt de aan vrager bericht over de procedure voor de regeling die van toepas sing is op de aanvraag; en natuurlijk over de regeling zelf. Informatie De brochure Vitaal idee voor het platteland, is verkrijgbaar bij het informatiecentrum van de provin cie, Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. In verband met werkzaamheden is de Zeelandbrug een aantal nachten gesloten voor alle ver keer. Voor de komende week gaat het om de volgende nach ten: dinsdag 9 op woensdag 10 mei en woensdag 10 op vrijdag 11 mei. Nachtelijke uren De stremmingen zijn steeds van twaalf uur 's nachts tot vijf uur in de ochtend. Het verkeer wordt omgeleid via de weg over de stormvloedkering in de Oosterschelde. Spoedeisend ambulancevervoer kan wel van de brug gebruik blij ven maken. De stremmingen vloeien voort uit de reconstructie van de Zeeland brug. Fietsbus Het fietsverkeer is al sinds 1 april aangewezen op een speciale fietsbus en het reguliere open baar vervoer. Na 1 november kunnen zij pas weer op eigen kracht over de brug. Van 18 september tot en met 9 oktober is de brug voor alle ver keer gesloten. Donderdag 4 en vrijdag 5 mei zijn de kantoren van de provincie gesloten. Bestuurders en ambte naren hebben die dagen vrij. Maandagochtend 8 mei gaan de deuren van de provinciale kanto ren weer open voor bezoekers en is iedereen weer bereikbaar. Nieuws Het geld uit het Milieufonds is verdeeld over vier categorieën: duurzame landbouw, milieuspa rende initiatieven, activiteiten op het gebied van natuur- en milieu educatie en overige projecten. Een volledig overzicht van toege kende subsidies staat beschre ven in Milieutijdingen 61, april 2000. AbdijNieuws geeft een aantal voorbeelden weer uit de verschillende sectoren. Duurzame landbouw Vogelaar Fruitcultures vof krijgt de helft van het aangevraagde bedrag van 48.1555,- toege kend voor de opvang van hemel water van bedrijventerrein Zuid- weg in Krabbendijke. Huishoudelijk en bedrijfsafvalwa- ter op het bedrijventerrein Zuid- weg geproduceerd, wordt afge voerd via een rioleringssysteem. Het hemelwater dat van de bedrijfsgebouwen en het verhar de bedrijventerrein aan de Zuid- weg afstroomt, wordt opgevan gen en afgeleid naar de water gang. De fruitteler vult met dit water een waterbassin. Hij ge bruikt het voor nachtvorstbestrij- ding, bestrijding van bepaalde plaaginsecten (perebladvlo) en bevloeiing. Door het hemelwater op te van gen, worden drie belangen ge diend: hergebruik van zoet water, kostenbesparing bij de telers (geen aankoop van landbouwwa- ter) en toenemend waterbergend vermogen. Het opvangen van hemelwater van bedrijfsgebou wen en verhard terrein op een bedrijventerrein en het hergebruik ervan iri de fruitteelt is uniek in Zeeland. Zoet water wordt effi ciënter gebruikt en de onderne mer past minder gewasbescher mingsmiddelen tegen de pere bladvlo toe. De fruitteler zal wel gevraagd worden om de ervarin gen met het project te delen met in ieder geval collega-onderne mers. Milieusparende initiatieven Fotodesign Huub de Jonge krijgt maximaal 10 duizend gulden voor de bouw van een onder grondse woning annex studio De ondernemer is sinds 1995 bezig met de voorbereiding en dit jaar wil hij met de bouw begin nen. Door diverse technieken te gebruiken, zoals zonnepanelen, gedreven superzuinig voertuig. De totale kosten van dit project lopen tegen de acht ton. Het doel van het project is om met een prototype aan te tonen dat een superzuinig vervoermid del mogelijk is, een redelijk com fort biedt en tegen redelijke kos ten valt te produceren. Alle elek trische of hybride auto's of ver voermiddelen die zijn ontwikkeld, zijn niet verder gekomen dan op zijn best een energiegebruik van warmtepompen, windenergie, zui vering van afvalwater, duurzame bouwmaterialen enzovoort wil hij tot een zogenoemde nulenergie- woning komen. De ervaringen die De Jonge opdoet, wil hij delen met geïnteresseerden (informatie avonden, open huis). Ligfietsbouwer Bram Moens uit Middelburg krijgt een 'aanmoedi gingspremie' van vijfduizend gul den voor de ontwikkeling van een prototype van een elektrisch aan 1:35. Moens verwacht een ver bruik van tenminste 1:60. Hij ont wikkelt het prototype in samen werking met onder andere de Technische Universiteit Delft. Natuur- en milieu-educatie De Zeeuwse Milieufederatie krijgt 9.580,- voor de communicatie over een door de Zeeuwse natuur- en beschermingsorganisa ties opgestelde watervisie. Deze visie willen de organisaties ge bruiken als voeding voor het waterhuishoudingsplan. Namens de Zeeuwse organisaties vraagt de ZMF een subsidie aan voor het drukken van de visie. Over deze visie willen ze vervolgens in overleg gaan met andere organi saties, overheden, bedrijven en burgers. Voor dat doel wordt een communicatieplan opgesteld door medewerkers van de provin cie Zeeland, Natuurmonumenten en staatsbosbeheer. De provincie steunt het streven omdat zij het belangrijk vindt dat op het gebied van waterkwaliteit en -kwantiteit een opbouwend kritisch tegen spel wordt geboden. Overige aanvragen Een bedrag van vijftienduizend gulden is gereserveerd voor de Milieuprijs. De Milieuprijs wordt jaarlijks toe gekend aan belangrijke initiatie ven op het gebied van milieu in Zeeland. De kosten bestaan uit het prijzengeld, het kunstwerk, de oorkondes en de kosten die gepaard gaan met de uitreiking. Milieutijdingen Bovenstaand artikel is ontleend aan de nieuwst uitgave van Milieutijdingen (nr. 61). Het blad beschrijft verder de volgende onderwerpen: Succesvolle proef met blauwe container voor papierafval; Chaos buisleidingen in beeld; Zeeuwse milieuprijs kent drie winnaars; Meer sturing in natuurbeheer; Natuurontwikkeling in Passagegeule. Milieutijdingen is gratis verkrijg baar bij het informatiecentrum van de provincie,Abdij 9 in Middelburg, tel. (0118) 63 14 00. Een gratis abonnement nemen kan ook. Van maandag 8 tot en met woensdag 10 mei moet de scheepvaart op het Kanaal door Walcheren tussen een uur 's mid dags en elf uur 's avonds reke ning houden met hinder bij de sluispassage in Vlissingen. In de grote sluis staat de noordelijke binnenebdeur dan gedeeltelijk bui ten de kast. Dat is nodig ter voorbereiding op de vervanging van de trek-/duw- stang van de deur. In de nacht van woensdag 17 op donderdag 18 mei is de door gaande scheepvaart tussen acht uur 's avonds en zes uur 's och tends gestremd. Dan vindt de fei telijke vervanging van de stang plaats. De draaibrug in Souburg is in de nacht van vrijdag 12 op zaterdag 13 mei tussen negen uur 's avonds en zeven uur in de och tend niet beschikbaar voor het scheepvaartverkeer. Die nacht worden de motoren van de brug gewisseld. Het wegverkeer ondervindt geen hinder van het werk aan de sluis en de brug. Vorige maand is de Zeeuwse Milieuprijs uitgereikt. De prijs is gegaan naar de bouwers van wooncomplex de Hoven van Axel. De provincie geeft met die uitslag uiting aan de waardering voor de initiatiefnemers van dit project: de Regionale Zeeuwsch-Vlaamse Woningbouwvereniging, architect Levien de Putter en de gemeente Axel. Voor de woningen is weinig ener gie nodig, in de wintertuin is het al prettig toeven als het buiten nog koud is, hergebruik van hemelwater en er is zelfs gedacht aan een plekje voor de zwaluwen. Dit zijn enkele overwe gingen die hebben geleid tot de toekenning. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben een onderzoeksrap port en een saneringsplan ont vangen van Petrocare B.V. te Rotterdam met betrekking tot bodemverontreiniging op het ter rein van Petroplus Tankstorage Vlissingen B.V. aan de Oosterha venweg 14 te Vlissingen. Gedeputeerde Staten zijn van plan deze verontreiniging als ern stig te beschouwen en tevens met het saneringsplan (artikel 39 Wet bodembescherming) in te stemmen. De ontwerp-beschikking ligt van 3 mei tot en met 31 mei 2000 ter inzage bij de directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1 te Middelburg op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, en in het gemeentehuis van Vlis-singen, op werkdagen van 8.30-12.30 uur en 13.30-15.00 uur en (na telefonische afspraak 0118-487204) op woensda gavond van 17.15-20.15 uur. Belanghebbenden kunnen in de zelfde periode schriftelijk of mondeling hun zienswijze op de aanvraag en de ontwerp-beschik king naar voren brengen bij Gede puteerde Staten van Zeeland, Postbus 165, 4330 AD Middel burg, tel. 0118-631072/ 631778. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer L. van Schöll of mevrouw M. Hordijk (tel. 0118- 631072/631778). Redaktio: M. de la Rivièrearts De meeste vrouwen kunnen zwanger worden vanaf hun tienerjaren totdat ze bijna vijftig zijn. Het kiezen van een anti conceptiemiddel is gedurende die perio de veeleer een dynamisch proces dan een eenmalige beslissing. Vrouwen kun nen om verschillende redenen wisselen van anticonceptiemiddel. Enerzijds door hun ervaringen met een bepaalde methode of de opvattingen daarover. Anderzijds kunnen ook hun behoeften in de loop der jaren veranderen. Zelf kiezen De laatste jaren is er een trend om anti conceptiemiddelen te ontwikkelen die tege moet komen aan de individuele behoeften van vrouwen. Deze behoeften blijken te ver anderen tijdens verschillende fases van hun leven. Keuzevrijheid is een zeer belangrijk punt geworden bij het verstrekken van anticonceptiemiddelen. Het geven van voorlichting en informatie over het gebruik van anticonceptiemiddelen is van groot belang om tot een weloverwogen keuze voor een bepaald voorbehoedmiddel te komen. Een ideaal anticonceptiemiddel moet zeer betrouwbaar zijn, vrij van bijwerkingen en niet storend bij het vrijen. Er komen steeds meer keuzemogelijkheden waarvan de effectiviteit niet meer afhankelijk is van dagelijkse handelingen van de vrouw of haar partner. Een zeer recente innovatie op dit gebied is Implanon, dat in Nederland werd ontwikkeld. Daarmee kunnen vrou wen nu kiezen voor een gebruiksvriendelijk en lang werkend anticonceptiemiddel in de vorm van een hormoonhoudend staafje. Dit kleine, zeer buigzame kunststof staafje he-it de grootte van een lucifer en wordt ne! onder de huid in de bovenarm van de vrouw ingebracht. Het mag er maximaal dr.. jaar blijven zitten. Daarmee hoeven vrouwen niet meer dagelijks een pil te slik ken, Het staafje kan natuurlijk op elk gewenst tijdstip worden verwijderd, bijvoor beeld als u zwanger wilt worden. De bestaande vruchtbaarheid van de vrouw keert snel en volledig terug. Jarenlang gemak Sinds de introductie van het hormoonhou dend staafje hebben vrouwen een nieuw alternatief voor hun anticonceptie. Het staafje geeft vrouwelijk progestageen af en wordt onder lokale verdoving ingebracht net onder de huid aan de binnenkant van de bovenarm van de vrouw. U kunt het niet zien zitten maar wel voelen. Net als bij orale anticonceptiva die alleen progestageen bevatten, kan de menstruatie bij het gebruik van dit voorbehoedmiddel minder worden of helemaal uitblijven. Anderzijds kunnen bloedingen ook juist vaker voorkomen. Voor een periode van drie jaar biedt het staafje een zeer effectieve anticonceptieve bescherming, omdat er geen eisprong optreedt. Dit, in combinatie met het feit dat de anticonceptieve werking onafhankelijk is van de gebruikerstrouw van de vrouw, maakt dat dit middel een bescherming tegen zwangerschap biedt die hoger is dan de bestaande methoden. Om te weten of bovenstaande methode ook voor u geschikt is, kunt u het beste contact met uw huisarts opnemen. N.V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in MIDDELBURG (Arnestein-Dauwendaele-Zuid) aan het waterleidingnet van maandag 1 mei t/m donderdag 4 mei 2000 en van maandag 8 mei t/m vrijdag 12 mei 2000 en van maandag 15 mei t/m vrijdag 19 mei 2000. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan nomaal. Mocht na onze werkzaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van de N.V. DELTA Nutsbedrijven te Vlissingen, telefoon (0118) 483676 of op Internet http://www.delta-zld.nl/ e-mail: info@delta-zld.nl N.V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan- delta sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat I 1 bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd. U kent inmiddels alle lage rentehypotheken en prachtige voorbeelden waarvan u net geen gebruik kan maken omdat u net te weinig verdient, i Geen 60% belasting betaalt en net geen ton verdient. DE OMEGA 2000 Hypotheek bestaat uit een lage rentelening. Een flexibele levensverzekering en een hoog renderend spaarsysteem waarop u zelf invloed kan uitoefenen. Ook u kan hierdoor een lage maandlast creëren. IVOORBEELDEN: Uw leeftijd is 35 jaar, u koopt een huis van 225.000,-. Uw hypotheek bedraagt 250.000,- Netto komt u op 845,- met een normale belastingdruk van 37%, rente 5 jaar vast. U koopt een nieuw huis van 350.000,-, netto maandlast 910,-. U koopt een nieuw huis van 400.000,-, netto maandlast 1010,-. Hypotheek adviseur "NVM MAKELAAR Bel voor een gratis rekenvoorbeeld of wip eens langs.

de Faam | 2000 | | pagina 7