f3,21 Walcherse politiek positief over Vrijheidsgedachte Grote namen op bevrijdingsfestival Spektakel in Oostkapelle tijdens bevrijdingsdag breed De Maand Van De Vrijheid Seisplein 5 Middelburg Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Alle PZC-kantoren zullen i.v.m. Bevrijdingsdag vrijdag 5 mei a.s. gesloten zijn. Voor dringende zaken kunt u ons kantoor in Vlissingen bellen (0118 - 484 000). de grootste speciaalzaak van Zeeland ©ÜGMK1ÜK1 WOENSDAG 3 MEI 2000 32SCjC EX BEW 80^5 JAARGANG 101 - NUMMER 18 M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Internationaal recht 15 Vrijheid geef je door, luidt de gehanteerde na tionale slogan. De fakkel die verdraagzaam heid en respect voor andermans denken en doen in de estafette van jaar tot jaar symboli seert, blijft een maand branden in Zeeland. De Kunstbende voor de jeugd, het Bevrijdingsfesti val in Vlissingen, het Festival Cultureel gekleurd en de uitreiking van de wereldwijd bekende Four Freedom Awards zijn de uithangborden om Zeeuwen attent te maken op wat is ge beurd nooit te laten herhalen. Maar het initia tief komt van boven. Hoe zit het op straat, op school of in de lokale politiek en wat vinden ou deren die de oorlog hebben meegemaakt van dat alles? De redacteuren Joep Bremmers, Ellen de Dreu-Erkens, Marijke Vael en Peter Verdur- men hielden her en der de vinger aan de pols. Ad Hanneman bundelde hun aantekeningen. Onder het motto 'vrijheid geef je door' wordt vrijdag 5 mei in Vlissingen het jaarlijkse be vrijdingsfestival gehouden. Er vinden activitei ten plaats in de Sint Jacobskerk, het Arsenaal theater, op de Zeilmarkt, het Dijktheater, Arse naalplein en het de Ruyterplein. Op het Bella- mypark staat als vanouds het hoofdpodium waar dit jaar grote namen hun opwachting ma ken. Niet alleen Blof maar ook Anouk, Court ney Pine, Cheb Aïssa, Mighty Sparrow and the Troubadours laten Vlissingen swingend de vrij heid vieren. Niet alleen in Vlissin gen wordt de vrij heid gevierd op vrijdag 5 mei. In Middelburg wordt een kinderrom melmarkt gehouden en van 20 tot 22 uur wordt er op de Markt een muzikale show ge houden met de Euro band uit Rotterdam, de Deltaband uit Vlissin gen en Juliana en Jo- han Friso uit Middel burg. In Oostkapelle staat bevrijdingsdag 2000 in het teken van een grootse vliegshow. Bl0f 19 Bosnisch meisje Verzetstrijders tel. 0118-626721 fax. 0118-642676 home page hctp://www.zeelandneC.nl/deklertcpartet/ E-mail: dekleri<partet@zeelandnet.nl Plantaardig Verantwoord is verhuisd met haar binderij opent daarnaast een atelier. Nieuwsgierig? Zie pag. 19 Dodenherdenking Start herinrichting kernwinkelgebied Extra vergadering gemeenteraad advertentie Directie PZC Spuistraat ^Vlissingen tel: 01 18 422100 www.spui.nl De maand mei is de MAAND VAN JAPAN in 't Spui. Op vrijdag 12 mei demonstraties en informatie over IKEBANA, de Japanse bloemschik kunst en BONSAI, het kweken van Japanse mini-boompjes. Op 19 mei komt die andere populaire Japanse kunstvorm aan bod, het ORIGAMI, Japanse papiervouwkunst en vertelt de heer M. Vinke over zijn reis naar Nagasaki, die een diepe indruk heeft achtergelaten. KYOKO ISHIKAWA is Japanse, getrouwd met Simon Dekker, landbouwer te Arnemuiden. Sa men brengen zij hun foto's en verhalen naar 't Spui op vrijdag 26 mei. Deze avonden beginnen steeds om 19.30 uur in de "reizenkamer". In deze dagen van herdenkingen vindt u in de vitrine TOPSTUKKEN VAN KOPSTUKKEN, de persoonlijke keuze van bekend Vlissinger KLAAS OVERDAM. Z In de boekhandel: DE KLEUR VAN HOOP, Susan Madison, ONDER HUIDS, Nicci French, DE GROENE GLOED, Corine Kisling. Op BEVRIJDINGSDAG 5 MEI komende vrijdag zijn de bedrijven in't Spui GESLOTEN pag (advertentie) W)DE 7 Voor zijn algemene werk voor de vrijheid en bemiddelingswerk ontvangt Martti Ahtisaari de Four Freedoms Medal. Ook hij zal 27 mei aanwezig zijn in Middelburg om samen met vier ande ren de laureaten te ontvangen. Tïemen Alink van meubelmakerij Alink uit Middelburg heeft na vijfentwintig jaar zijn zaak overgedaan aan zoon Jan Alink die het bedrijf onder de naam Jan Alink Meubelen op Maat voortzet. Beveiligingsbedrijf Protection Zeeland in Arnemuiden heeft een nieuwe eigenaar en richt zich niet alleen meer op het reguliere beveiligingswerk maar houdt zich onder meer bezig met de aanhouding van stalkers. Prinses Juliana, de Dalai Lama en Marion Grafin Donhoff tijdens de uitreiking van de Four Freedoms Awards in 1994. Foto Jaap Wolterbeek festivals zijn om vrede te vie ren. „Dat de bevrijding jonge ren niet zoveel meer zegt is lo gisch. Dat er festivals gehou den worden voor jongeren in het kader van vrijheid zegt na tuurlijk ook niks. Want vrij dags slaan ze elkaar weer de hersens is", luidt haar resolu te boodschap. Met de Maand van de Vrijheid wordt een boodschap geventi leerd. De politiek ondersteunt die boodschap. „Je moet die 5 mei viering ook niet zien als louter en alleen een herden king van het einde van de Tweede Wereldoorlog", on derwijst het Vlissingse ge meenteraadslid Ronald den Broeder. En: „Het wordt lang zamerhand een dag waarop we ons realiseren dat onze vrijheid een hoog goed is dat we moeten verdedigen. Heel wat landen kennen een dicta tuur. De mensen daar worden onderdrukt. Zeker op 5 mei is het goed om daarbij stil te staan". Jo Korstanje, wethou der in de gemeente Veere valt De Broeder bij. „Ik vind het een goede zaak dat het steeds meer een zaak van bezinning wordt. Op 4 mei ben ik om acht uur thuis en kijk naar de televisie om de dodenherdenking te volgen". Korstanje wijst ver volgens naar de manier waar op internationaal recht wordt bedreven als het gaat om agressors en onderdrukkers. Hij ziet lichtpuntjes. „Het had niet veel gescheeld of Pino chet was veroordeeld ge weest. Wat dat betreft gaat het de goede kant op. Het oor logstribunaal in Den Haag spreekt mensen aan op hun misdaden. Ook op andere ma nieren ontstaat meer aan dacht voor mensenrechten" pag. Het Bevrijdingsfestival 2000 wordt om 13.30 uur geopend door de Vlissingse wethouder L.C. Poppe-de Looff op de Zeilmarkt alwaar vanaf 14 uur een informatiemarkt met als thema's 'de wereld in kleuren' en 'vrijheid geef je door' wordt gehouden. Het pro gramma op het Bellamypark begint om 14 uur met een op treden van saxofonist Court ney Pine. Pine vermengt jazz met hiphop, Afrikaanse ele menten en high tech. Zijn nieuwste studio-album zet weer nieuwe lijnen uit, en die laat hij met een zeskoppige band horen. Na Courtney Pine is het om 15.45 uur de beurt aan de nieuwe ster aan het raï-firmament Cheb Aïssa. De populariteit van raï-muziek be perkt zich allang niet meer tot Noord-Afrika. Raï blijkt heel goed samen te gaan met mo derne stijlen van reggae, rock and roll, rap en funk en is na Frankrijk begonnen aan de verovering van de rest van Europa. Voor wie nog niet met de Arabische muzieksoort heeft kennisgemaakt vormt Cheb Aïssa een goede intro ductie. Zijn debuut-cd 'Nuora' staat vol lekkere aanspreken de ritmische nummers. De Haagse zangeres Anouk verschijnt om 17.30 uur op het podium op het Bellamypark. Eigenlijk behoeft Anouk geen nadere introductie. Op het po dium heeft ze een fantastische uitstraling. Haar stem herin nert soms nog aan de oude bluesheldinnen waar het alle maal mee begon. Overtuigend in al haar songs, die met ver nieuwende band nog compac ter en krachtiger zijn. Mighty Sparrow and the Troubadours vervolgen het programma om 19.30 uur. Mighty Sparrow is de koning van de calypso en brengt satirische Carribean liedjes, meestal over een actu- Van woensdag 3 tot en met zaterdag 6 mei wordt er in Oostkapelle een tentoonstel ling over de bevrijding van uur wordt de last post gebla zen waarna het om 20 uur twee minuten stil wordt. De stilte wordt doorbroken met het eerste en zesde couplet van het Wilhelmus. Feest is het vrijdag 5 mei in Oostkapelle. Om T0 uur begint de bevrijdingsintocht met me dewerking van Interscaldis Pipes and Drums, legervoer tuigen van Keep them Rolling en Schotse oud-strijders. De vliegshow met tal van beken de en minder bekende toestel len begint om 13.30 uur. Het bevrijdingsfeest in Oostkapel le wordt zaterdag 6 mei afge sloten met een rondrit over Walcheren met de oude leger voertuigen en om 20 uur een concert van het orkest van de Koninklijke Luchtmacht in sporthal De Halve Maan. Zie voor meer informatie over de festiviteiten in Oostkapelle ook de speciale pagina over de vliegshow in deze krant. eel onderwerp. Sparrow maakt elk festival zonnig, ook als het weer niet zo meewerkt. Topper op het Vlissingse festi val is onbetwist de trots van Zeeland: Blpf. De band gaat dit jaar per helikopter op tour nee langs de bevrijdingsfesti vals in Nederland en komt om 21.30 uur naar Vlissingen voor een extra lang optreden. Tij dens het festival spelen ze een speciaal lied voor War Child. Als bijzondere gast treedt een 21-jarige Kosovaarse zangeres met Blpf op. Niet alleen op het Bellamy park bruist het vrijdag 5 mei van de activiteiten. Zo speelt om 14 uur in het Arsenaal theater de eveneens uit Zee land afkomstige band Rac coon en treedt in de Sint Ja cobskerk om 14.30 en 16 uur musical- en operettegroep Pa- pillon op met fragementen uit Miss Saigon, Schindlers List en Les Misérables. Het Zeeuws Philharmonisch Koor is om 20 uur te zien in de kerk. Het koor treedt er op met het Argentijns ensemble Picardo Mendeville en enkele solisten. De voorpresentatie van de Kunstbende Zeeland vindt om 15.30 uur plaats in het Arse naaltheater en het Dijktheater staat van 13.30 tot 17 uur in het teken van 'skaten op the beast'. Op het Arsenaalplein wordt een informatiemarkt gehouden en op het de Ruy terplein en de Nieuwendijk worden een kinderkermis en vrijmarkt gehouden. Anouk. Foto Patricia Steur Walcheren gehouden in het ontmoetingscentrum De Hal ve Maan in Oostkapelle. Aan de tentoonstelling werkt on der meer de vliegtuigber- gingsdienst van de Koninklijke Luchtmacht mee. Woensdag 3 mei is er 's avonds in het dorp een kinderdisco met mede werking van discoboys De Juke Box. De disco wordt ge houden in de feesttent en be gint om 19.30 uur. Om 21 uur wordt er een verloting gehou den en om 23 uur is de disco afgelopen. Net als in de mees te andere Walcherse plaatsen wordt 4 mei de traditionele dodenherdenking in Oostka pelle gehouden. Van 19.20 tot 19.28 uur luiden de klokken in Oostkapelle waarna om 19.30 uur het Zeeuwse volkslied wordt gezongen. Om 19.58 Een Amerikaanse B-25 Mitchell zoals die in de Tweede Wereldoor log is gebruikt voor de bevrijding van Europa. Foto Coert Munk pag- Het bezoekersaantal van het Tunnelcentrum bij Terneuzen ligt boven verwachting. Volgens communicatiemedewerker Nancy Vinke zijn al meer dan 82.000 bezoekers een kijkje komen nemen in het informatiecentrum, waar de bouw van de Westerscheldetunnel op de voet kan worden gevolgd. Zaterdag 6 mei wordt in De Burg in Colijnsplaat een benefietconcert gehouden waarvan de opbrengst bedoeld is voor een Nehalennia monument. Trio Colijn, JFK en Bite a Bit treden er vanaf 19.30 uur op. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (01 18) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes Uit de aantekeningen van de diverse Zeeuwen komt vast te staan dat mensen er goed over nadenken. Jong en oud, man of vrouw, autochtoon en allochtoon zijn het er over eens dat de vrijheidsgedachte een puur Nederlandse zaak is. Ze wordt weliswaar opgehan gen aan de bevrijding van de Tweede Wereldoorlog, maar oorlogsvrij is deze aardkloot niet. „Vrijheid is niet per de finitie blijheid", stelt Jaap Boekhout uit Breskens vast. Bij het einde van de Tweede Wereldoorlog was hij twaalf en evacueerde met zijn ou ders van het Walcherse Nieuw en St Joosland naar Arnemui den. Na de verwoestende bombardementen kon hij sa men met zijn vader meevaren met een vissersboot om te be zien hoe de familie in Bres kens het er af had gebracht. Tegenwoordig woont hij weer in Breskens. „Overal waren mensen op zoek naar gewon den", vertelt hij over de rava ge die ze aantroffen in de Zeeuws-Vlaamse vissers plaats. Ook een tante van hem was dodelijk getroffen. On danks die verschrikkelijke er varingen kijkt hij niet om in wrok. „Maar we moeten wel lering trekken uit wat er toen gebeurde. Dat geldt ook voor zinloos geweld. Dankzij een Bevrijdingsfestival kunnen vooral jongeren bewust wor den gemaakt van de vrijheid waarin ze leven". Hoe kostbaar ervaren jonge ren hun vrijheid? Frank Stout (16) en Rachel de Wijs (15) zijn leerlingen van de Professor Zeemanschool van de Pontes Scholengroep in Zierikzee. Van de Maand van de Vrijheid, het Bevrijdingsfestival en de Four Freedom Awards hebben ze nog nooit gehoord. Wel hebben ze nagedacht over wat vrijheid inhoudt. „Bij ons in de klas zit een Bosnisch meisje. Ze heeft een video over haar land getoond en er over verteld. Dan besef je in eens dat je hier kunt doen en laten wat je wilt en hoe belangrijk dat is. Gerard Renes (15) en Martin van Trie- rem (14) zijn leer lingen van het atheneum van die scholengroep. Ook zij verwij zen naar Bosnische schoolge- noten. „Aan hun gedrag kon je merken dat ze in onvrijheid hadden geleefd. Dankzij de vrijheid hier sloegen ze even helemaal door". In de om gang met buitenlandse jonge ren - zo stelt het viertal vast - gaat het goed op Schouwen- Duiveland. „Die worden gerespecteerd. En als er eens een mop over wordt verteld, zijn die nooit op de persoon gericht". Martin van Trierem vindt de aandacht voor vrij heid en alles wat in de Maand van de Vrijheid wordt georga niseerd 'ietwat overdreven'. Maar hij als via de televisie geconfronteerd wordt met oorlog en discriminatie denkt hij: „Shit. Maar goed dat het in Nederland anders is". Maar onbekend maakt in dit geval niet onbemind. Tijdens een lekker zonnig weertje en genietend daarvan op een ter ras vertellen Sabrina Zijlmans en Monique Verdaasdonk (beiden 20) wel eens van de slogan Maand van de Vrijheid te hebben gehoord en/of gele zen. Het Bevrijdingsfestival in Vlissingen is alom bekend, meent het tweetal. Maar de uitreiking van de Four Free dom Awards is voor hen ab soluut onbekend. „Ik vind het leuk dat de festivals er zijn, maar ik zoek er niet meteen een boodschap achter", be kent Sabrina Zijlmans eerlijk. In datzelfde Goes stelt de 71- jarige G.H. Verstappen vast dat de aandacht voor bevrij dingsdag enigszins overtrok ken. „Ik richt liever de blik op de toekomst". En wat de Four Freedom Awards betreft. „Ik heb er over gehoord. Maar wie zo'n onderscheiding ver dient, krijgt hem toch niet. Kijk maar naar de verzetstrijders. Die krijgen nu pas erkenning. Zoveel jaar na dato. En de ho ge heren maar insignes ont vangen". Zijn één jaar oudere plaatsgenoot mevrouw C. de Muijnck maakte de oorlog zelf helemaal mee. In de gezellig drukke winkelstraat van de Ganzenstad maakt ze makkelijk tijd voor een praatje en stelt vast dat het heel erg goed is dat in de hele provincie In de Stadsschouwburg in Middelburg is vrijdag 5 mei de cabaretier André Manuel te zien. Op bevrijdingsdag speelt in podium 't Beest de legendarische Engelse band de Buzzcocks.

de Faam | 2000 | | pagina 1