breed Film over liefde, vrijheid en voetbal KOOPZONDAG VLISSINGEN De Maand Van De Vrijheid c- WOENSDAG 26 APRIL 2000 j 4^ÖDELB^SS' WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN a.s. zondag 30 april Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 ©QtiMKM 25 door Joep Bremmers Oostkapelle Oost-Souburg Ritthem Serooskerke 15 De republikeinse ondertoon in politiek Den Haag ten spijt wordt ook dit jaar weer Ko ninginnedag gevierd. Niet zoals gebruikelijk op 30 april, maar dit jaar een dagje eerder. Hieron der een bloemlezing uit de activiteiten die ter gelegenheid van Koninginnedag op Walcheren worden georganiseerd. Aagtekerke Biggekerke Domburg Gapinge Grijpskerke Koudekerke Meliskerke Middelburg Nieuw- en Sint Joosland Zowat huis-aan-huis is dezer dagen een krant verspreid waarin alles is te lezen over de Maand van de Vrijheid. Niet alleen de program ma's van De Kunstbende, het Bevrijdingsfesti val, Cultureel Gekleurd en de Four Freedom Awards worden uitgelegd, ook achtergronden bij de festiviteiten en herdenkingen krijgen aandacht. Ook het bioscoopcomplex Cine City is aangehaakt bij de bevrijdingsherdenkingen. Op 17 mei draait er net uitgebrachte speelfim Beautiful People van de jonge Bosnische cine ast Jasmin Dizdar. Vrijheid, onvrijheid, liefde, toeval en voetbal zijn vermengd tot een bizar humoristisch geheel. <T BEW. EX./- - faam/v IEDERE LAATSTE ZONDAG VAN DE MAAND MEER DAN 80 WINKELS GEOPEND!! Deze week: Avond nieuwe inwoners Huursubsidie: wat is het en voor wie? Optreden iwami Kagura Spuistraat V 1i s s i n g e n tel: (0118) 42210 0 w w w s p u i n 1 Hij is half Marrokaans, negentien jaar en bijna een bekende Nederlander: RASHID N0VAIRE. Afgelopen woensdag geportretteerd op televisie als kandidaat voor de NPS-cultuurprijs. KOMENDE VRIJDAG, 28 april, is hij in 't Spui vanaf 19.30 uur in de 'reizenkamer' om onder meer te vertellen over zijn laatste boek 'REIGERS IN CAÏRO', een reis om de wereld in verhalen. Met deze activiteit sluit 't Spui de april-reizenmaand af. MUZIEK OP ZATERDAG, een nieuwe activiteit in 't t) Spui. Komende zaterdag 29 april tussen de boekhandel en de bibliotheek RENSKE BREEMAN en haar KLEINE HARP van 14.00 tot 16.00 uur. Wist u dat de VVV/ANWB Uitwinkel in 't Spui u uitgebreid en deskun- dig advies kan geven over DAGTRIPS IN NEDERLAND? Ook voor uw boekingen! Komende zondag geopend! 4 In de boekhandel: de NIEUWSTE VAN BAANTJER, Kader Abdolah SPIJKERSCHRIFT, Maaike Lammers: VERSTEENDE VLINDERS. pag. (advertentie) pag. Jan en Willy de Nooijer hebben in de Langstraat in Arnemuiden de deuren geopend van hun nieuwe zaak in woning- en meubelstoffering. De Nooijer werkte dertig jaar als woningstoffeerder en begon een jaar geleden voor zichzelf, de zaken liepen zo goed dat hij nu een eigen winkel heeft kunnen openen. Kitschkunstenares Jantien van de Kraats uit Middelburg is met haar winkel verhuisd van de Sint Barbaragang naar de Lange Geere en boekhandel De Koperen Tuin in Goes heeft een serie ansichtkaarten met daarop oude Zeeuwse prenten op de markt gebracht. pag Deze week in de Woningkrant aandacht voor de problemen die zich voordoen wanneer iemand een huis laat bouwen en de aannemer tussentijds failliet gaat. Voor een klein bedrag kan het financiële risico's worden afgedekt. Voor gemeente is het vanaf het begin van deze maand eenvoudiger om voor bepaalde bouwaanvragen die in strijd zijn met het bestemmingsplan toch goedkeuring te verlenen. Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (0118) 484 316 (0118) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes Walcheren viert Koninginnedag bal met rad van avontuur in Nieuw- en Sint Joosland. Koninginnedag wordt in Oost kapelle van oudsher groots gevierd. Vrijdag 28 april om 19 uur gaat een jury van de Oranjevereniging al op pad om de versierde straten en huizen te jureren. Koninginne dag zelf begint om 8 uur met klokgelui waarna om 8.30 uur de reveille vanaf de toren wordt geblazen. Met als the ma 'vlieg er eens uit' wordt er om 9 uur verzameld voor ont moetingscentrum De Halve Maan voor de optocht. Om 9.15 wordt de optocht geju reerd waarna de stoet zich sa men met Crescendo om 9.30 uur in beweging zet. Kinderen van de basisschool hijsen on der de klanken van het Wilhel mus om 10.15 uur de vlag in Oostkapelle waarna om 10.30 uur de prijzen van de optocht worden uitgereikt. Van 10.30 tot 16.30 uur is er een spring kussen voor grote kinderen en een mini-springkussen voor de kleintjes bij de feesttent in het dorp. De mini-zeskamp begint om 10.40 uur voor leer lingen van de groepen 5 tot en met 8 van de basisscholen. Jongere kinderen kunnen van af hetzelfde tijdstip terecht bij de kinderspelen. De zeskamp voor deelnemers van 16 tot 70 jaar begint om 14 uur. Ook om 14 uur is de start van de langs-de-lijn-spelen voor deel nemers van 12 jaar en ouder. Voor de kleintjes is er kinder theater vanaf 14 uur en om 17 uur worden de prijzen van de verschillende wedstrijden uit gereikt. Het avondprogramma begint om 19.15 uur met een playbackshow die om 20.45 uur wordt gevolgd door een verloting. Om 21 uur begint de feestavond onder het mot to 'Oranje Feestgevoel'. Ook in Oost-Souburg begint Koninginnedag om 8 uur met klokgelui. Vanaf 9.30 uur zijn er kinderspelen voor de groe pen 3 tot en met 8 van de ba sisschool op het Oranjeplein waar eveneens een rommel markt wordt gehouden. De kinderen van de groepen 1 en 2 kunnen vanaf 10 uur terecht in de Doornlusstraat. In zaal Irene begint om 10 uur een kleurwedstrijd en om 10.30 en 13 uur is er in Oost-Souburg een playbackshow. Het jeugd orkest van Vlijt en Volharding treedt om 15 uur op, om 15.30 uur gevolgd door de volwassenen van Vlijt en Vol harding. Tot slot vertrekt om 17 uur een optocht vanaf het Oranjeplein door Oost-Sou burg. In Ritthem wordt om 8.55 uur de reveille geblazen vanaf de kerktoren. Om 9 uur verzame len de kinderen van de basis school in de Dorpsstraat waar na het zingen van het volks lied de kinderspelen begin nen. Eveneens in de Dorps straat is de vierkamp die om 13.30 uur begint. Een gezellig- heidsrit voor auto's, motoren, brommers en fietsers vertrekt om 16.15 uur vanuit de Dorpsstraat. Muziekvereni ging Onda geeft om 19.30 uur een concert in Ritthem en ver schillende verenigingen strij den vanaf 20 uur tegen elkaar in de touwtrekwedstrijden. De prijzen van de huisversier- wedstrijd en de gezelligheids- rit worden om 20.20 uur uit gereikt en om 20.45 uur is er een lampionoptocht. Het Oranjebal in Ons Dorpsleven begint om 21 uur. Ter ere van Koningin Beatrix wordt in Serooskerke om 8 uur van de kerktoren gebla zen en worden de klokken ge luid. Zie verder pagina 21 (advertentie) De zomer is in aantocht en de winterjassen kunnen zo langzamerhand weer terug de kast in. Staatsbosbeheer zetten de poorten van haar natuurgebieden open voor iedereen die van de ontluikende natuur wil genieten. Jan Zwemer gaat in Walchers Plat in op de uitdrukking 'een lucht as een zwemschoöle'. In het kader van de het festival Cultureel Gekleurd is er zaterdag 29 april wereldmuziek in het Arsenaaltheater in Vlissingen. In Middelburg spelen John Kraaijkamp en Dirk Zeeienberg vrijdag 28 april het Broadwaysucces Visiting Mr. Green. pag- De kinderen van basisschool De Springplank verzamelen om 10 uur bij hun school voor een optocht door het dorp. Het thema van de optocht is muziek en lawaai. De viering van Koninginnedag wordt om 11 uur officieel geopend met het zingen van het Wilhelmus op het Dorpsplein. Aanslui tend zijn er tot 12.30 uur kin derspelen. De meerkamp be gint om 13.30 uur en 's avonds wordt er gefeest in het gebouw Amicitia. Om 9 uur verzamelt de jeugd van Biggekerke zich op het schoolplein om zich op te stel len voor de lawaaioptocht. De traditionele aubade staat ge pland voor 10 uur op het kerk plein. In de speeltuin kunnen kinderen van de bovenbouw vanaf 10.15 uur spelen en om 11.15 uur is er in Biggekerke een playbackshow. De prijzen van de playbackshow worden om 12.15 uur uitgereikt, 's Middags kunnen er vanuit Biggekerke fietstochten met opdrachten gemaakt worden. Van 13.30 tot 14.30 uur is de inschrijving en deelnemers dienen uiterlijk om 17 uur te rug in het dorp te zijn. Om 20 uur wordt er in het café van Biggekerke een knock out show gehouden. Koninginnedag 2000 begint in Domburg om 9 uur met klok gelui en trompetgeschal. Een uur later is er muziek in het dorp en om 10.30 uur begin nen de kinderspelen op het oude voetbalveld. De zeskamp voor oudere jongeren en vol wassenen begint om 13.30 uur. Om 17 uur is er een play backshow waar om 19.30 uur de prijsuitreiking van volgt. Live muziek met de band Car touche is er om 20 uur als de feestavond begint. Nadat om 8 uur de klokken in Gapinge hebben geluid verza melen om 9 uur de kinderen van het dorp zich op het voet balveld voor activiteiten die het thema middeleeuwen heb ben. De kleuters doen spelle tjes en de onder- en boven bouw gaat kastelen bouwen. Veere's Genoegen maakt om 10.30 uur een kleine rondgang door het dorp. De zeskamp be gint om 13.30 uur en Het Joop Does Theater geeft om 15 uur een voorstelling voor jong en oud. Om 20 uur worden de prijzen uitgereikt van de zes kamp, het huizen versieren en de best verklede inwoner van Gapinge. Daarnaast staat ver enigingsgebouw in het teken van feest met een optreden van El Combo. De Oranjevereniging Grijps kerke begint zaterdag om 8 uur met klokgelui. Een uur la ter volgt de optocht van ver klede kinderen op versierde fietsen waaraan Muziekvereni ging EMM uit Serooskerke meewerkt. Het thema van de Koninginnedag in Grijpskerke is sprookjes. Om 9.30 uur opent de voorzitter van de Oranjevereniging de festivitei ten officieel als hij samen met twee kinderen van de Berg- padschool de vlag hijst en de ballonnen oplaat. Om 9.45 uur volgt de prijsuitreiking van de verkleedwedstrijd en de ver sierde fietsen optocht. Om 10 uur beginnen de kinderspelen. Kinderen uit de groepen 1 tot en met 3 van de basisschool kunnen terecht op het veld bij de feesttent. Voor de leerlin gen uit de groepen 4 tot en met 8 is er een vossenjacht door het dorp en peuters van anderhalf tot en met drie jaar kunnen zich uitleven in peu- terland. De kinderspelen du ren tot 11.30 uur. Om 13.30 uur begint de vierkamp met deelnemers vanaf 16 jaar. Voor de kinderen is er een springkussen. De prijzen van de vierkamp worden om 16.30 uur uitgereikt. Om 19 uur wordt er een playbackwed- strijd gehouden en Koningin nedag wordt in Grijpskerke af gesloten vanaf 21 uur met een groot feest in de tent waar de band Borderline van zich laat horen. Koninginnedag in Koudekerke wordt voorafgegaan door een wedstrijd touwtrekken voor jeugdteams die vrijdag 28 april vanaf 18.30 uur op het Dorpsplein wordt gehouden. Aansluitend is er vanaf 21 uur karaoke in Eetcafé Dorpszicht. Op Koninginnedag zelf wordt op het Dorpsplein vanaf 14 uur de 'middag van oranje' gehouden. Er zijn dan onder meer springkussens, een skel terbaan, schiettent, foto-expo sitie, mini-playbackshow, ver loting, kindervrijmarkt en di verse kraampjes voor hapjes en drankjes. Om 19 uur begint de wedstrijd touwtrekken voor volwassenen. Vanaf 21 uur staat Eetcafé Dorpszicht in het teken van het Oranjebal. De Oranjevereniging uit Me liskerke begint om 9 uur met een aubade. De kinderen zin gen ter ere van de Koningin en de zanghulde wordt in ont vangst genomen door een af vaardiging van het gemeente bestuur. Voor de kinderen van basisschool De Zeester zijn er vanaf 9.30 uur kinderspelen in het dorp. Om 13 uur kan er een fotopuzzeltocht door Me liskerke gemaakt worden. In woners van Meliskerke kun nen ook meedoen aan de ver sierde huizen wedstrijd. Om 17 uur strijden ploegen van zes mannen, zeven vrouwen of tien kinderen om de eer en de wisselbeker in de wedstrijd touwtrekken. Vanaf 21 uur is er een Oranjebal met de band Double Face. De hele dag is er voor de kinderen op het gras veldje bij Ons Huis een springkussen. Scouts hijsen om 9 uur op de Markt in Middelburg de natio nale driekleur. Aansluitend houdt burgemeester L.B.H. Spar van der Hoek zijn felicita tierede en wordt er een auba de gehouden. Van 10 tot 12 uur zijn er kinderspelen op de Markt en op de Dam wordt van 9 tot 17 uur een ringrijderij ge houden. 's Middags presente ren diverse verenigingen zich op de Markt en om 13.30 uur begint het traditionele Abdij concert met het Middelburgs Muziekkorps, Humoreske en Onda Middelburg. Jeugdkorps Friso zet de toon tijdens de ballonnenoptocht die vanaf 19.30 door de straten van de binnenstad trekt. Op de Markt wordt van 20 tot 22.30 uur een dans- en volksdansfestival ge houden met onder meer Roe meense, Koerdische en Neder landse dansen. Inwoners van Nieuw- en Sint Joosland worden zaterdag om 8 uur met klokgelui op Ko ninginnedag gewezen. Om 8.45 uur stellen de versierde fietsen en brassband Onda zich op waarna om 9 uur Ko ninginnedag wordt geopend door de voorzitter van de plaatselijke Oranjevereniging. Om 9.10 uur volgt de samen zang van vaderlandse liederen waarna om 9.15 uur de rond gang van de versierde fietsen en Onda begint. Vanaf 10.15 uur zijn er kinderspelen en om 13.30 uur begint de zeskamp voor deelnemers vanaf 14 jaar. Omstreeks 17 uur wordt er een kinderbingo gehouden waarna om 20.30 uur de prijs uitreiking van de verschillen de wedstrijden plaatsvindt. Vanaf 21 uur is er een Oranje- La Kei producties speelt donderdag 27 april in Middelburg de voorstelling Uit Liefde. Madam Justice Louise Arbour ontvangt de Award voor vrijwa ring van vrees. Zij was aanklager bij de Tribunalen voor voor malig Joegoslavië en Rwanda. daarbij van groot belang. Vooral jongeren kunnen hel pen dit waar te maken. Via de Maand van de Vrijheid bieden de initiatiefnemers (het provinciebestuur samen met andere organisaties) aan knopingspunten zoals bewust wording, inzicht, discussie en positieve actie. Een aantal bestaande evene menten maakt deel uit van de Maand: het Festival Cultureel Gekleurd, het Bevrijdingsfesti val Zeeland en de uitreiking van de Four Freedoms Awards. Maar ook zijn er an dere activiteiten, die elk jaar weer nieuw kunnen zijn. Centraal uitgangspunt zijn tel kens de Vier Vrijheden (Four Freedoms) zoals de vroegere Amerikaanse president Frank lin D. Roosevelt ze kort en krachtig formuleerde: - vrij heid van godsdienst - vrijheid van meningsuiting - vrijwa ring van vrees - vrijwaring van gebrek De "Maand van de Vrijheid" beslaat dit jaar de periode van 22 april (start Festival Cultu reel Gekleurd) tot en met 27 mei (uitreiking Four Freedoms Awards in Middelburg). Voor meer informatie: www.maandvandevrijheid.nl Het symbool voor vrijwaring van vrees. De periode rond bevrijdings dag gaat in Zeeland vanaf nu "Maand van de Vrijheid" he ten. Het is de bedoe ling om extra in spanningen te ont wikkelen die de ver draagzaamheid in de Zeeuwse samenle ving bevorderen. In Zeeland is het steeds gewoner dat we te maken hebben met me deburgers die anders zijn of denken of een andere culture le achtergrond heb ben. En helaas moe ten we er ook hier goed op letten dat agressie niet onver antwoord toeneemt. Leven en laten le ven" in vrijheid en verdraagzaamheid is i

de Faam | 2000 | | pagina 1