'Voor klein bedrag financieel risico afdekken' Extra ruimte kan geld opleveren Goedkeuring bouwaanvraag in strijd met bestemmingsplan nu eenvoudiger Het plaatsen van schutting is aan regels gebonden Woi a^keuze met: KOET KORT KORT Basco viert hoogste punt Lammerenburg CNV geeft picknickset aan Grijpskerke Nieuw Sandenburgh wordt gesloopt Nieuwe openingstijden RWS kantoor Stationsstraat weer open Eindcontrole verbouwing bij de oplevering HUREN in Midden Zeeland. Bepaal dan uw Ongeveer een jaar geleden selecteerde J. Vaatstra met zijn vrouw een prachtkavel om hun droomhuis op te zetten. In de showroom van een ontwerpbureau viel de keuze op een woning die leek op een authentie ke boerderij. Alles leek in kannen en kruiken en de aannemer begon met de bouw. De droom dreigde vervolgens in een nachtmerrie te eindigen; de aannemer ging failliet. Gouden greep Faillissement Prettig geregeld Wie een jaar of twintig een woning kocht, hield voornamelijk rekening met de toen spelende woonwensen. In twintig jaar kan er echter een hoop veranderen. Vanaf begin april is het voor gemeenten een voudiger om voor bepaalde bouwaanvragen, die in strijd zijn met het bestemmingsplan, toch goedkeuring te verlenen. Aangezien goed keuring van de provincie nu niet meer nodig is, kunnen gemeenten zelfstandig beslissen. Het gaat hier om aanvragen voor bijvoorbeeld een aan- of uitbouw of bijgebouwen bij een wo ning, gebouwen voor openbare nutsvoorzienin gen of voor openbaar vervoer. Het leek allemaal zo ideaal: binnen een half jaar zou het echtpaar Vaatstra hun nieu we 'boerderijtje' kunnen be trekken. Met de stad aan de voorkant en het platteland praktisch in de achtertuin zouden ze kunnen gaan ge nieten van een onbezorgd pensioen. Door het ontwerp bureau kregen de Vaatstra's een aannemingsbedrijf uit de regio toegewezen dat zorg zou dragen voor de bouw. 'Van tevoren hadden we een aantal huizen bekeken die ook door dat bedrijf waren gebouwd', vertelt de 'VUT- ter'. 'Die zagen er stuk voor stuk goed uit. Het bedrijf be stond al een groot aantal ja ren en had een goede reputa tie. Wij konden op dat mo ment ook niet vermoeden dat het helemaal anders zou gaan lopen.' In het voorjaar werd met de bouw begonnen. 'Zelf heb ik aangedrongen op een BouwGarant-verzekering. Sommige aannemers zeggen dan: 'dat is niet nodig meneer, het komt allemaal goed'. Maar als die aanne mer failliet gaat, heb je dus helemaal niets. Dus heb ik al les zwart op wit laten vast leggen. Achteraf bleek dit een gouden greep te zijn ge weest. Naarmate de bouw vorderde, vielen mij steeds meer zaken op die niet klop ten. Er werden dingen te laat afgeleverd. Ik had een over eenkomst dat ik per stadium zou betalen. Daarin staat pre cies wat er gebouwd gaat worden en wanneer die be paalde fase klaar zou zijn. Je moet ook niet betalen als je het niet hebt gecontroleerd. Op een gegeven moment zou het huis tot en met het met selwerk klaar zijn. Toen ik ging kijken, bleek dat het dak er wel was maar dat de deu ren, kozijnen en ramen nog ontbraken. Op de factuur stond bovendien dat ik per omgaande moest betalen. Dan voel je aan je water dat er iets niet klopt.' 'Later bleek dat de firma een paar jaar geleden was over genomen en sindsdien niet meer zo goed draaide', ver telt Vaatstra. 'Het ontwerpbu reau dat de aannemer aan mij had toegewezen, verdiept zich niet in de financiële ge zondheid van hun aanne mers. Dan begint het onzeke re traject. Je weet immers niet wat er aan de hand is. Gaat de aannemer failliet? Is er al surseance van betaling aangevraagd? Wie gaat het afbouwen? In ieder geval heb ik met aangetekende brieven alle partijen op de hoogte ge steld van de perikelen. Geluk kig wist ik dat ik BouwGarant achter mij had staan. Niet lang daarna werd het faillis sement van de aannemer be kend en traden de bepalin gen van de verzekering in werking. Dit betekent dat BouwGarant een expert stuurt die alle zaken voor je waarneemt'. 'Vervolgens ben ik samen met de door BouwGarant in geschakelde export en de nieuwe NVOB-aannemer gaan kijken op de bouw om te bepalen wat er precies was uitgevoerd en wat er nog gedaan moest worden. De NVOB-aannemer en de expert maken dan onafhan kelijk van elkaar een afbouw- offerte op basis van de oor spronkelijke begroting. Toen daarover overeenstemming was, is de nieuwe aannemer aan de slag gegaan. Eind ok tober is ons huis opgeleverd. De meerkosten (die ten op zichte van de oorspronkelijke offerte nog ongeveer fl. 50.000,- extra bedroegen) vielen geheel onder de verze kering van BouwGarant.' Vaatstra vond het naast die bijdrage van een halve ton vooral aangenaam dat de za ken door een expert worden waargenomen. 'Deze onge lukkige samenloop van om standigheden heeft ons vier maanden vertraging opgele verd die we in een zomer huisje hebben doorgebracht. Zulke narigheden kun je vaak niet zien aankomen', vindt Vaatstra. 'Het overkomt je ge woon. Ik wil dan ook ieder een die gaat (ver)bouwen op het hart drukken om een BouwGarant af te sluiten. Het wordt allemaal prettig gere geld en voor een klein be drag dek je een enorm risico af.' Het aanvraagformulier Bouw Garant is bij de NVOB-aanne mer verkrijgbaar. Wie dit for mulier ingevuld terugstuurt, ontvangt een garantiecertifi caat van Stichting BouwGa rant. Dit certificaat is het be wijs dat de Stichting het werk accepteert. Wie het certificaat in bezit heeft, kan met de bouw beginnen en zijn de voorwaarden van toepassing. Wanneer er na oplevering klachten zijn over het werk kan men rechtstreeks contact opnemen met het secretari aat van de stichting. Op het klachtmeldingsformulier kun nen de klacht(en) vermeld en beschreven worden. Deze procedure kost fl. 250,- exclu sief BTW. Dit geld krijgt men terug zodra de klacht ge grond wordt bevonden. Na ontvangst van de klacht neemt een onafhankelijke deskundige contact op met de certificaathouder en de aannemer. Daarna worden er gezamenlijk concrete afspra ken gemaakt over de afwikke ling van de klachten. Deze deskundige zorgt er boven dien voor dat die afspraken ook daadwerkelijk worden nagekomen. Mocht de aannemer failliet gaan, dan schakelt Stichting BouwGarant een bouwexpert in die vaststelt welk bedrag nodig is om het werk af te maken. Het bedrag dat men moet betalen voor deze ver zekering is afhankelijk van de aanneemsom en de aard van het werk. Voor meer informatie, tel. 035-5427209 of kijk op inter net: www.bouwgarant.nl. Als de woning te klein is ge worden, is verbouwen nog een optie, maar wat als de woning -nu bijvoorbeeld de kinderen de deur uit zijn- op eens te groot is. Verhuizen naar een kleinere woning lijkt dan voor de hand te lig gen, maar een andere mo gelijkheid is het verhuren van een kamer. Met name in studentenste den is de vraag naar kamers altijd zeer groot en als huis eigenaar kan er op deze ma nier een extraatje verdiend worden. En wie niet al te veel als huur vraagt, hoeft de inkomsten zelfs niet eens aan te geven. De belastingdienst gaat na melijk pas de hand ophou den als de bruto huurop brengst meer dan fl. 7000,- is. Dit bedrag is inclusief vergoeding voor energie en dergelijke. Voorwaarde is wel dat de huiseigenaar zelf de woning bewoont en dat de huurder gedurende de gehele huur- periode op het adres staat ingeschreven bij de ge meente. Bovendien mag het verhuurde gedeelte niet een zelfstandige woning vor men. Bij alle bouwaanvragen gaat het om vrijstelling van het be stemmingsplan. De aanvragen moeten altijd eerst worden ge toetst aan het geldende plan. Het betreft een gemeentelijke bevoegdheid, waarbij aanvra gen kunnen worden gewei gerd. Bezwaar en beroep tegen het gemeentelijke besluit blij ven mogelijk. Afgezien van en kele kleine aanpassingen blijft de bouwvergunningprocedure in de Woningwet op dit mo ment ongewijzigd. Voorstellen om deze procedure te vereen voudigen zijn nog in behande ling. In de huidige Wet Ruimtelijke Ordening (WRO) kan een ge meente met behulp van artikel 19 vrijstelling verlenen van het bestemmingsplan op basis van een verklaring dat een dergelijk plan wordt voorbereid (voorbe- reidingsbesluit) of een herzie ning van het bestemmingsplan die in procedure is. Het 'oude' artikel 19 gaat er van uit dat een gemeente vrijstel ling verleent van een geldend bestemmingsplan, vooruitlo pend op een nieuw plan. In de praktijk blijkt echter dat ge meenten wel een voorberei- dingsbesluit nemen, maar een nieuw plan er vervolgens niet komt. Pogingen om dit te ver anderen zijn mislukt. Jaarlijks worden tussen de 11.000 en 12.000 'artikel 19-vrijstellingen' verleend. Met andere woorden: artikel 19 wordt vaak gehan teerd als een ad hoe project procedure, zonder dat het ruimtelijk beleid voor de omge ving van het project in beeld is. Het bestemmingsplan kan dus de maatschappelijke ontwikke ling niet bijbenen. De artikelen 18a en 19 van de WRO zijn nu vervangen door een nieuw arti kel 19. In het nieuwe artikel 19 wordt onderscheid gemaakt in bouwaanvragen die een 'zwa re' of 'lichte' procedure volgen. Bij de 'zware' vrijstellingen wordt de verklaring dat een be stemmingsplan in voorberei ding is (voorbereidingsbesluit) of een bestemmingsplan in procedure geschrapt. Deze voorwaarden zijn in het nieuwe artikel 19 vervangen door een inhoudelijk criterium: de ge meente kan vrijstelling verle nen van het bestemmingsplan voor de realisering van een project 'mits dat project is voorzien van een goede ruim telijke onderbouwing'. Dit be tekent besluitvorming op lokaal niveau en in een breder ruimte lijk kader geplaatst. Voor deze vrijstellingen is ook goedkeu ring van de provincie vereist. Voor de 'lichte' vrijstellingen van het bestemmingsplan kun nen de provincies voortaan sa men met de Inspecties Ruimte lijke Ordening (IRO's) bepalen welke vrijstellingen gemeenten zelf kunnen afhandelen. Zo is maatwerk per provincie moge lijk. Daarnaast is de voor het gehele land geldende lijst van gevallen die gemeenten zelf standig kunnen afdoen fors uit gebreid. Deze lijst is opgeno men in artikel 20 van het Be sluit op de Ruimtelijke Orde ning 1985 (BRO). Wonen op een relatief klein stukje grond, kan voor ergernis zorgen. Wie een redelijk tot goed contact met de buren heeft, zal zo'n ergernis vaak rustig kunnen oplossen, maar als het niet lukt om samen tot een compromis te komen, kan het burenrecht helpen. Naast geluidsoverlast blijkt de tuin zo'n bron van ergernis. Niet iedereen is zich er bijvoor beeld van bewust dat voor het plaatsen van een schutting op de grens van de tuin toestem ming van de buren nodig is. De meeste ideale situatie is om sa men een schutting te plaatsen en de kosten te delen, maar als er geen overeenkomst moge lijk is, dient de schutting op ei gen grond geplaatst te worden. Volgens de woningwet mag een schutting of afscheiding naast en achter het huis maxi maal twee meter hoog zijn. Het is mogelijk dat de gemeentelij ke verordening iets anders voorschrijft. Informeer daarom voor alle zekerheid bij de afde ling bouw- en woningtoezicht van de gemeente. L' (Advertentie) http://zeeland.woonkeuze.nl In de nieuwe wijk Lammerenburg in Vlissingen wordt hard ge werkt. Verschillende projectontwikkelaars en aannemers zijn er actief en langzaam maar zeker krijgt de nieuwe wijk zijn defini tieve contouren. Alle huizen worden duurzaam gebouwd: duurzaam in materiaalgebruik en ook in energiegebruik. Een wijk voormensen die bewust kiezen voor 'natuurlijk wonen': veel groen en veel water in de directe woonomgeving. Projectontwikkelaar Basco/Opus bouwt er aan het Haagland, Houtwal en Rietkraag in totaal 52 woningen waaronder 10 pa tiowoningen, 32 halfvrijstaande en 10 tussenwoningen. Het Vlissingse architectenbureau WTS is verantwoordelijk voor het bijzondere ontwerp. Deze 52 woningen vallen dan ook op door luxe en comfort: veel leefruimte, standaard vloerverwarming, centraal stofzuigsysteem en de mogelijkheid om te telewerken. Onlangs is bij de bouw van de woningen het hoogste punt be reikt. De afdeling Walcheren-Noord van de Hout- en Bouwbond CNV heeft aan de Jacob Catsweg in Grijpskerke een picknickset ge plaatst en bij het nieuwe gemeentehuis van de gemeente Vee- re een tuinbank. De bond heeft het gebaar gemaakt naar aan leiding van het honderdjarig bestaan van de bond. Het bonds- bestuur heeft voor elke afdeling een bedrag van vijfentwintig honderd gulden beschikbaar gesteld In Veere is een begin gemaakt met de sloop van Nieuw San denburgh. Het pand moet wijken voor een gloednieuw zorg centrum waarin de belangrijkste vormen van ouderenzorg zijn ondergebracht. De Stichting Protestantse Ouderenzorg op Wal cheren vernieuwt het deel van het gebouw waar op termijn vijftig bewoners wonen die aanspraak maken op verzorgings huiszorg. Ten behoeve van een verpleegunit van de Stichting Verpleeg en Rusthuizen Zeeland wordt het andere deel gereno veerd. Hiermee krijgen dertig bewoners de beschikking over een nieu we kamer. Tweeëntwintig van hen wonen dan op een eigen af deling waar men een eigen kamer met sanitair heeft. Het kantoor van de Regionale Woningbouwvereniging Samen werking (RWS) in Goes heeft nieuwe openingstijden. In de ou de situatie konden klanten van RWS niet op het kantoor terecht tussen 12 en 13 uur en na 17 uur. Omdat de woningbouwver eniging vanuit de markt heeft gemerkt dat de. klant behoefte heeft aan ruimere openingstijden is het kantoor vanaf 1 mei maandag tot en met donderdag van 9 tot 18 uur geopend en op vrijdag van 9 tot 12 uur. De receptie is maandag tot en met vrijdag al om 8 uur geopend. Met het uitbreiden van de be zoektijden streeft RWS ernaar om haar klanten nog beter van dienst te kunnen zijn. De Stationsstraat in Middelburg is weer geopend voor door gaand verkeer. Met de herinrichting van de straat is 15 maart begonnen. Het wegdek is opnieuw geasfalteerd en de lindebo men zijn vervangen. Het tijdelijke tweerichingsverkeer op de Hoogstraat, Nieuwe Haven, Turfkade en Houtkaai is nu weer opgeheven. Het wegverkeer dient echter nog wel rekening te houden met het werken aan de aansluitende wegen en trot toirs aan de Stationsstraat. Met het opknappen van de Sta tionsstraat heeft de gemeente Middelburg een eerste stap ge zet in de richting van het realiseren van het strategisch project Stationsgebied. En dan is het zover. Na een periode van weken of maanden wordt de nieuwe woning of de verbouwing opgeleverd. Voor de opdrachtgever een heel belangrijk moment. De oplevering is namelijk veel meer dan een formaliteit, want het is zaak om vast te stellen of de aannemer goed werk heeft geleverd. Het is verstandig, als particulier, een deskundige in te schakelen voor het uitvoeren van de 'schouw', zoals de inspectie van het opge leverde werk heet. Een specialist van het Bouwcentrum of de 'vereniging eigen huis', bijvoorbeeld. Die weet precies waar hij of zij op moet letten. Aan de hand van het bestek of de wer- komschrijving inspecteren de opdrachtgever, de deskundige en de uitvoerder of aannemer het opgeleverde werk. Hoe gede tailleerder het bestek of de werkomschrijving, hoe beter de deskundige zijn werk kan doen. Komen er tijdens de inspectie gebreken aan het licht, dan worden die vastgelegd in een zoge noemd 'procesverbaal van oplevering'. Met de uitvoerder wordt ter plekke afgesproken binnen welke termijn deze gebre ken zullen worden hersteld. Deze afspraak komt ook in het pro cesverbaal, dat vervolgens door beide partijen wordt onderte kend. Volgens de letter van de wet is de aannemer daarna niet meer verantwoordelijk voor de gebreken die wel zichtbaar zijn, maar niet tijdens de inspectie werden gesignaleerd. Voor on zichtbare gebreken, die pas later aan het licht komen, is de aan nemer wel aansprakelijk. Tot vijf jaar na de oplevering blijft de aannemer aansprakelijk voor verborgen gebreken. Bij ernstige problemen, zoals constructiefouten in de fundering, is die ter mijn tien jaar. Tot de oplevering ligt het risico bij de aannemer. Vanaf dat mo ment is de eigenaar zelf verantwoordelijk voor bijvoorbeeld de opstalverzekering van het nieuwe huis. Na een verbouwing kan de waarde zijn gestegen en doet de eigenaar er verstandig aan het verzekerd risico te verhogen. Wie zich goed wil voorbe reiden op de oplevering, leest er meer over in het gratis Ver bouwblad van de Nederlandse Vereniging van Ondernemers in de Bouwnijverheid (NVOB), tel. 035-5427911. Alle informatie is ook te vinden op www nvob nl. NVOB-aannemers werken met de Verbouwingsovereenkomst, hierin worden de afspra ken duidelijk vastgelegd. Foto: LEUNIS VERLINDE

de Faam | 2000 | | pagina 15