OUDEREN OP DE DIGITALE SNELWEG Senioren-punt-computer-punt-kom op Flexibel pensioen en VUT? Puzzels Gemeente draagt bij in kosten maaltijden 612004 Wandelen Informatief huisbezoek Exposities Molstraat 13 ANBO PCOB Tai Chi Chuan Chinese gezondheidsoefening voor iedereen 20e JAARGANG NUMMER 112 Het overbrengen van berichten is in de loop der eeuwen steeds sneller gegaan. Bij de oude Grieken werden berichten letterlijk overgelo pen, daaruit is de marathon voortgekomen. Eeuwenlang werden mededelingen over grote afstanden met man- en/of paardenkracht ver voerd. Al heel lang bestond de rook-signalen- telegraaf van de indianen (wie herinnert zich Karl May niet?) In de 19de eeuw is de nieuwe tijd begonnen. In die eeuw werd de elektrische telegraaf uitgevonden en ook toegepast. De wereld werd een stukje kleiner. Kranten begon nen met grote oplagen te verschijnen, het nieuws kwam snel dichterbij. Steeds sneller Een beetje eng Net televisie Internet Leren omgaan MET AANDACHT JE BEWEGING VOLGEN Tai Chi Chuan, tegenwoordig ook wel geschre ven als Taijiquan, is een Chinese bewegingsleer die waardevol is voor jong en oud, vitaal of zwak. De houdingen en bewegingen vergen weinig of geen inspanning, zodat het door vrij wel iedereen kan worden beoefend. Hoogbejaard De kleine cirkelvorm Meldpunt Bereikbaar op werkdagen van 9.30 tot 14.00 uur UW Middelburg 34 FAAM/VLISSIIMGER Woensdag 19 april 2000 De Seniorenkrant is een uitgave van de Stichting Welzijn Ouderen, Middelburg, Molstraat 13, 4331 SM Middelburg Tel. (0118) 627537 Overzicht van de contactper sonen van de vrijwillige hulpdiensten voor ouderen in de wijken: 't Zand-Stro- menwijk: me vr. P.M. Den Hollander, tel. 626513. Magistraatwijk: mevr. N. Los, tel. 614398. Dauwen- daele: dhr. W. Kuyl tel: 623918. Nieuw Middelburg: dhr. A. v. Vrouwerf, tel. 626385. Griffioen I en II: mevr. P. Janse, tel. 637407 en mevr. A. v.d. Leer, tel. 614968. Interkerkelijke hulpdienst Arnemuiden: mevr. S. de Looff tel: 602615 Telefooncirkels: Stromen- wijk-'t Zand: mevr. R. Jongeri- us, tel. 637065 Vanaf 3 april zijn er 10 vrijwil ligers op pad om personen van 75 jaar en ouder te bezoe ken die in de Stromenwijk en 't Zand wonen. Alle personen vanaf die leeftijd uit deze wij ken hebben hierover een schrijven gehad. De vrijwilli gers informeren over allerlei zaken rondom wonen, zorg en welzijn. De bedoeling hiervan is om na te gaan of de ver schillende diensten voor oude ren hun doel bereiken en om ouderen wegwijs te maken in de wirwar van regelingen. Ook al maakt men op dit moment nog geen gebruik van regelin gen en voorzieningen voor ou deren, dan is het toch goed te weten welke mogelijkheden er zijn. Voorbeelden zijn maaltijd voorziening, (vrijwillige) thuis hulp of aanpassingen in huis om zo lang mogelijk in de ei gen woning te blijven. Opmerkingen en suggesties van ouderen zijn zeer waarde vol, want daardoor kunnen veranderingen in gang gezet worden. De vrijwilligers heb ben diverse folders bij zich, echter niet voldoende voor al le ouderen. De mogelijkheid is er echter wel om bij de Stich ting Welzijn Ouderen Middel burg ontbrekende informatie aan te vragen, dan wordt dit nagestuurd. De resultaten van de huisbezoeken worden in de Seniorenkrant gepubliceerd. seniorenkrant Dan komt in de 20ste eeuw, omstreeks 1920 de radio. Het duurt even, maar eind dertiger jaren waren er al veel mensen met een radio. Ook had je toen al kabel, nl. de radio-dis tributie of draadomroep, met vier kanalen. In de tweede we reldoorlog kon je dan op zon dagavond gespannen luiste ren naar Ome Keessie, die met zijn makkers naar de maan ging: een spannend hoorspel over senioren! Het hebben van een radio-ont vanger was in de oorlog ver boden, want dan zou je naar de 'verboden zenders' kunnen luisteren, maar radio-distribu tie mocht, omdat de bezetter kon controleren wat over de kabel werd uitgezonden. Na de oorlog kreeg vrijwel ieder een een radio, en in de 50-er jaren begon de televisie, die al heel snel tot een enorm mas sa-medium uitgroeide: wie heeft tegenwoordig geen tele visie? In de 80-er jaren begint de computer door te breken en ben ikzelf begonnen met een Spectrum ZX, die via het tele visiescherm moest worden bekeken. En nu leven we in het jaar 2000 AD en is de computer ons leven gaan beheersen. Toch zijn er nog heel veel se nioren, die het een beetje eng vinden en in ieder geval niets voor hen. Het is bijna net zo eng als de videospeler, die heel veel mensen ook niet kunnen bedienen. En dat is jammer. Want televisie is een medium, dat veel ergernis wekt, maar soms, of misschien ook wel vaker dan soms heel leuke programma's laat zien, ter ontspanning of tot lering, of om de wereld dichtbij te bren gen. De videospeler kan ook heel handig zijn om program ma's op te nemen, die je an ders zou missen, of om een film uit de videotheek te draai en. Je hoeft er niet de deur voor uit en het is vaak heel prettig om vanuit je gemakke lijke stoel "Casablanca" nog eens te zien, of "Once upon a time in the West" of "The lon gest day". Dat geldt zij het op heel ande re manier, ook voor de com puter. Het is een heel erg dom apparaat, dat alleen maar weet van nullen en enen, maar door die heel snel langs een vooraf bepaalde route te halen, ontstaat er een beeld: een tekst op het scherm, of een foto of wat dan ook. Het is net televisie, maar dan televi sie, die jezelf maakt. Juist voor senioren, die soms veel tijd hebben, maar die niet al tijd de deur uit willen of kun nen geeft de computer een eindeloos scala aan mogelijk heden. Er zijn heel veel spelletjes te koop, of via de bibliotheek te huur, die een heel aangenaam tijdverdrijf geven. Ikzelf ben enigszins verslaafd aan pa tience, waarvan ik een pro gramma heb, dat honderden varianten van patience kent. Er is één maar aan verbonden: vals spelen kan niet! Ook bridge is heel goed op de computer te spelen (de com puter speelt dan de tegenpar tij). Of schaken, dammen, en ook spelen, die zich als een detective-boek ontwikkelen en waar U dan de hoofdrol in kunt spelen. En dan is er Internet, de com puter verbonden met miljoe nen andere computers via te lefoon of kabel. Een E-mail (gewoon een briefje, getikt op de computer) versturen naar bijvoorbeeld kinderen of klein kinderen op grote afstand te gen heel lage kosten. Er kun nen zelfs foto's aan gehangen worden, of gesproken berich ten. En met een heel eenvou dig camera'tje kun je video- gesprekken voeren. Zoals aan alles, hangt er na tuurlijk een prijskaartje aan: een computer inclusief (vol doende grootbeeldscherm kost tussen de 2000 en 3000 gulden. Maar het is ook heel goed mogelijk om een wat ou dere computer (bijvoorbeeld van Uw zoon of dochter of kleinkind, die het apparaat na twee of drie jaar al sterk ver ouderd vinden) een beetje te verbeteren en dan ben je voor veel minder klaar, denk aan 300 tot 500 gulden. Een aansluiting op Internet via de telefoon is vandaag de dag meestal gratis, maar de tele foonkosten kunnen aardig op lopen: je moet nl. verbinding maken met een soort centrale, die dan weer zorgt voor de ge wenste verbindingen. De telefoonkosten zijn niet zo hoog: het telefoontarief van je woonplaats is van toepassing, ook al ben je verbonden met Amerika of Marokko, maar er worden wel telefoontikken ge teld. Bij een tamelijk beschei den gebruik ben je toch al gauw tussen de 25 en 50 gul den per maand kwijt aan extra telefoonkosten. Een andere mogelijkheid is In ternet aansluiten via de kabel waarlangs ook de televisie signalen krijgt. In ons gebied is dat via de Zeelandnetkabel. Dan betaal je een vast bedrag per maand, zo'n 25 gulden, maar dan komen er geen tele foonkosten bij en bovendien blijft de telefoon bereikbaar. Wel moet er een soort deco der aangeschaft of gehuurd worden. Aanschaf is zo'n 600 gulden. Kortom: computeren is vrij prijzig, zeker met Inter net erbij. Maar je hebt er ook veel plezier (en soms ergernis) van. Hoe leer je omgaan met zo'n apparaat? Bij de SWOM is er een heel handig en eenvoudig boekje te verkrijgen, dat een eerste kennismaking beschrijft met een computer. Diezelfde SWOM geeft ook cursussen, maar die zijn altijd heel snel volgeboekt. Er zijn ook parti culiere cursussen, die weer vrij prijzig zijn. En dan kun je ook op je eigen computer een cursus volgen, via een CD- schijf (in jargon heet dat een CD-ROM, ROM staat voor "re- ad only memory", (oftewel een geheugen, dat alleen ge lezen kan worden), die je stap voor stap wegwijs maakt op de computer. Of misschien hebt u kennissen of kinderen, die u wegwijs kunnen maken op het apparaat. Hoe het ook zij, senioren, de computer zal het leven in de komende jaren sterk gaan beïnvloeden. Het is dus zeker de moeite waard om er wat meer van te weten en nog be ter is het om er zelf eens mee te gaan spelen. Misschien heeft een kennis van U nog een niet meer gebruikte com puter staan, waarop U mag oefenen. En als U eenmaal de smaak te pakken hebt, zal er een nieuwe wereld voor U opengaan! In Zeeland is een afdeling van de HCC (Hobby Computer Club), die geregeld club-avonden organiseert. Het lidmaatschap van die vereni ging kost f 75,per jaar. Daarvoor krijgt U een mooi, maar soms moeilijk maand- tijdschrift, en een gratis aan sluiting op Internet. Mocht U geïnteresseerd zijn maar niet precies de weg we ten, dan kunt U bellen met Margot Piscaer van de SWOM, die dan wel weer ie mand weet, waar U kunt gaan kijken of waarmee U eens kunt praten. Tai Chi wordt al jarenlang ge doceerd in de Molstraat en ge niet ruime belangstelling. Bij voldoende deelname gaat bin nenkort op maandagmorgen een derde groep van start. Tai Chi Chuan is het langzame, vloeiend bewegen met grote concentratie, maar zonder krachtsinspanning, volgens een voorgeschreven serie vor men of houdingen. Door deze bewegingen worden lichaam, ademhaling en bewustzijn één geheel. Tai Chi Chuan kan ver taald worden als 'grote ultie me vuist'. Tai betekent 'het hoogst bereikbare', Chi is 'le venskracht'. Het wordt be schouwd als de krachtigste en meest praktische vechtkunst, hoewel de meeste mensen het beoefenen vanwege de ge zondheidsbevorderende waar de en niet als vechtkunst. Chu an betekent vuist en wordt meestal weggelaten omdat deze vorm niet veel beoefend wordt. De vorm die wel ge bruikt wordt is de 'zachte' vorm, hier komt geen brute spierkracht aan te pas en er zijn geen snelle bewegingen. Alle bewegingen vloeien har monieus in elkaar over. Vol gens de Chinese leer geeft het regelmatig beoefenen van Tai Chi levensenergie. Hoe men er ook over denkt, het is in het algemeen goed voor de ge zondheid. In China doen dagelijks miljoe nen mensen hun oefeningen, iedereen kent de beelden wel van Chinezen die massaal op een fabrieksplein of in het park met hun 'ochtendgymnastiek' bezig zijn. ledereen weet nu ook dat het 'balletachtig' ritu eel Tai Chi heet; geestelijke en lichamelijke fitness training op z'n chinees. Tai Chi Chuan wordt al eeuwenlang in China beoefend. In de westerse we reld is het een tamelijk nieuw verschijnsel; in de zestiger ja ren is het via Taiwan naar de USA verspreid en van daaruit verder over West-Europa. Inmiddels is ook hier het besef gegroeid dat bewegen een gezonde bezigheid is, zeker omdat we veel van onze werk zame vrije uren zittend of lig gend doorbrengen. Er is een keur aan bewegingsactivitei ten, van tafeltennis tot snow- boarden en een zeer uitge breid fitness-aanbod. Het doel van dit soort bewegingsvor men is vooral het bereiken van een mix van spierkracht en snelheid om zodoende vet te verbranden. Daarnaast zijn ze zeer prestatiegericht: het doel is altijd hoger, sneller, verder enz. De meeste sporten voltrekken zich in de competi tiesfeer en zijn dus minder ge schikt voor ouderen. De bewe gingsvormen waarbij spier kracht, snelheid en uithou dingsvermogen centraal staan kent men in China ook. Be kend zijn b.v. Kung-Fu, Taek- won-do en Karate en een combinatie van deze vormen Tae Bo. Deze vormen noemt men de 'harde' stijl. Met de 'zachte' stijl, waar Tai Chi onder valt, kan men door gaan tot zelfs boven de negentig. In China zijn er grote aantallen hoogbe jaarde beoefenaars die niet al leen moeiteloos met de jeugd mee kunnen trainen, maar ook Tai Chi beoefenen op een ni veau waar jongeren niet aan kunnen tippen. Want met Tai Chi kan men blijven groeien en beter worden naarmate men in leeftijd toeneemt. Voorwaarde is wel dat het op de juiste wijze en met regel maat beoefend wordt. Bij de Stichting Welzijn Oude ren is Vicente Quandt de per soon die op zeer professionele wijze de ouderen instrueert. "Tai Chi is zo opgebouwd dat je vanuit de houding de bewe ging leert en als je dit be heerst volgt de vorm. leder een begint op deze zelfde wij ze". De vorm die hij gebruikt is de kleine cirkelvorm, een gemakkelijke en prettige vorm. Na drie maanden be heers je die al. "Belangrijk voor Tai Chi is de motivatie, de wil om door te gaan. Je moet tegelijkertijd bewegen en ontspannen en dat is vaak het moeilijkste". Een groep start met voorbe reidingsoefeningen, een ken nismaking met diverse staan de en zittende oefeningen, be doeld om te kijken naar eigen mogelijkheden en beperkin gen. Wanneer men deze oefe ningen onder de knie heeft, volgt de kleine cirkelvorm en als dit allemaal zonder moeite wordt uitgevoerd, volgen ge zondheidsoefeningen, waarbij het soepel houden van ge wrichten en spieren belangrijk is. Aan veiligheid wordt ook aandacht besteed. Als iemand bijvoorbeeld last heeft van zijn rug wordt naar de beste zit- houding gezocht of wordt be keken wat er gedaan kan wor den om spierpijn te verlichten. "Bij het werken naar een vorm krijgt de beweging een doel en dat geeft rust. Bij het oefe nen van de bewegingen gaan de mensen ervaren dat er een bepaalde warmte naar boven komt; bij andere vormen van gymnastiek transpireer je, bij Tai Chi doe je alles op een ont spannen manier, waarbij je warmte ontwikkelt zonder dat je transpireert; de inspannen de ontspanning wekt energie op. De gewrichten en spieren worden warm, de bloedcircu latie wordt geprikkeld en voelt goed aan, je krijgt meer zuur stof in het bloed. Als je dit va ker doet verbetert ook de kwa liteit van het bloed". De gezondheidsoefeningen bevorderen het algehele wel zijn en de lichamelijke conditie en werken preventief. In China wordt Tai Chi wel met succes ingezet ter ondersteuning van de behandeling van bepaalde chronische klachten zoals ge wrichtsklachten, osteoporose, slapeloosheid of maag en darmstoornissen. Tijdens de lessen geeft Vicente Quandt, die Oosterse filosofie gestu deerd heeft, ook informatie over de oorsprong en de prin cipes van Tai Chi, zodat men geleidelijk aan vertrouwd raakt met deze Chinese leer. De maatschappelijke discussie over de WAO en de pensioen en VUT-regelingen laait tel kens weer op. Meestal gaat het om de betaalbaarheid van de AOW en van de VUT. Bo vendien komt daar nu de krap pe arbeidsmarkt bij: wanneer de gezonde 50+ers later of he lemaal niet meer met de VUT zouden gaan, zou dit voor een aantal vacatures een oplos sing geven. Voor de nog wer kende VUT-gerechtigden die verlangend uitzien naar hun laatste werkdag is deze discus sie over de VUT echter een on gunstige ontwikkeling. Als VUT-regelingen worden afge schaft of ingekrompen kunnen zij in de toekomst geen beroep meer doen op het recht op vervroegde pensionering. Dat betekent dat mede door het hoge werktempo van deze tijd menige 50+er op zijn tand vlees de dan geldende pen sioendatum haalt, tenzij hij voor die tijd wordt afgekeurd. Hij zal dus minder fit dan zijn bevoorrechte voorgangers aan zijn derde levensfase begin nen. Naast de werknemers die graag profiteren van de VUT- regelingen zijn er werkenden die juist langer dan nu is toe gestaan willen of moeten door gaan met hun baan. Dat moe ten geldt bijvoorbeeld voor diegenen die met (te) hoge las ten zitten, zoals bijvoorbeeld op hen drukkende studiekos ten van hun kinderen. Een an der geval is de anesthesioloog professor Smalhout, die tegen zijn zin is gepensioneerd. Hij wil zijn boeiende vak nog niet vaarwel zeggen. Zo zijn er on getwijfeld wel meer werken den die willen doorgaan. Om aan dit verlangen tege moet te komen heeft de ANBO in haar concept-beleidsplan het actiepunt Arbeidsparticipatie opgenomen. Hierin wordt on der meer gesteld: 'De bevorde ring van de arbeidsparticipatie van vijftigplussers is een ter rein, waarop de bond de maat schappelijke participatie van haar leden kan bevorderen'. Zo bestaan dus naast elkaar de grote groep die zo vroeg mogelijk met zijn baan wil stoppen en de veel kleinere groep die juist langer wil doorgaan. Met belangstelling volgen we de ontwikkelingen die voor de beide groepen de arbeidsmotivatie gedurende hun restende arbeidsleven zullen bepalen en die door werken bij het begin van de derde levensfase. Op donderdag 24 februari kre gen de toenmalige wethou ders van ouderenbeleid en van sociale zaken, mevrouw van Dijk-Sturm en de heer Strous, voor de eerste keer de maandelijkse rekening gepre senteerd voor de bijstand die de gemeente Middelburg ver leent bij de verstrekking van warme maaltijden. Door deze bijstand kunnen de kosten die voor de maaltijden moeten worden berekend voor de so ciale minima beperkt blijven tot 3,93 per maaltijd. Oude ren die het financieel wat be ter hebben betalen hiervoor maximaal 8,80. De Stichting Welzijn Ouderen is al in 1987 begonnen met het rondbrengen van warme maaltijden. Het aantal is in de loop der jaren toegenomen van 10 tot 140 maaltijden per dag, die allemaal door zo'n 60 vrijwilligers worden rondge bracht. Door deze service kan in een aantal gevallen worden bereikt dat ouderen langer zelfstandig kunnen blijven wo nen. De gemeentelijke toelage wordt betaald uit de gelden van de bijzondere bijstand. Foto: het gemeentebestuur van Middelburg krijgt de rekening gepresenteerd In de maanden april en mei zijn werken van 2 vrouwen te bewonderen. Allereerst van Gera Dauvillier; zij exposeert o.a. landschap pen, stadsgezichten en stille vens in olieverf. Verder heeft Joke Hoek van Dijke bloemen en stadsgezichten in aquarel en portretten in pastel han gen. De werken zijn van maandag tot en met vrijdag te bekijken van 10 tot 16 uur. De SWOM heeft in haar ge bouw in de Molstraat ook een legpuzzeluitleen. Iedere woens dagmiddag tussen 14.00 en 16.30 uur is er iemand aanwezig om u van dienst te zijn. Tot nu toe maken zo'n 15 mensen re gelmatig gebruik van deze mo gelijkheid, maar dat aantal mag nog best wat groeien. Het lenen van een puzzel kost niets en er is geen bepaalde termijn ge steld waarna de puzzels moeten worden ingeleverd. In voorko mende gevallen kunnen ook op andere dagen legpuzzels wor den geleend. U kunt zich dan melden bij de koffiebar/receptie om te laten registreren welke puzzel(s) u meeneemt. Alle aanwezige legpuzzels zijn door particulieren aan de SWOM geschonken. Ook u kunt op deze manier een bijdrage le veren aan de puzzeluitleen; aan vulling van de bestaande hoe veelheid is altijd welkom. vrijwillige thuishulp Middelburg Deze keer gaan we wandelen vanaf de Middelburgse Markt. Loop de Noordstraat in, langs het postkantoor, door de Kor te Noordstraat naar de Noord singel en vandaar de Noord- weg op. Deze weg loopt U heel ver in, tot voorbij nummer 342 (een Klokkenmaker heeft daar zijn bedrijf). U bent dan in Brig- damme. Dan slaat U rechtsaf de Ooststraat in. Aan het ein de weer rechts en dan linksaf een als "fietspad" aangeduid weggetje in. Dat loopt U af tot een asfaltweg, onderwijl om U heen kijkend naar de wei landen met het silhouet van Middelburg op de achter grond. Het zal wel een kerk- paadje zijn geweest dat geluk kig bewaard is gebleven. Op de asfaltweg slaat U linksaf. U loopt dan evenwijdig aan een ontsluitingsweg voor het nieuwbouwgebied, dat Prooij- enspark heet en waar de hui zen nog wit van nieuwigheid zijn. Deze weg loopt U helemaal uit tot U bij een betonweg komt en daar slaat U rechtsaf. Langs een boomkweker komt U dan aan bij de Biologische Kaasboer. Als het mooi weer is kunt U daar op een terrasje een heerlijk glas karnemelk drinken met een vers knappe rig broodje met heerlijke kaas erbij. Het is dan net of U met vakantie bent! Vanaf dat punt kunt U langs de Prooijensweg teruglopen naar Middelburg en wanneer U zich op de Lange Jan oriën teert komt U als vanzelf weer op de markt terug. In totaal zal de wandeling twee uur duren, met na een uur de rustpauze bij de kaasboerderij. De ANBO (Bond voor vijftig plussers) organiseert op woensdag 26 april om 14.00 uur in St.Willibrord aan de Bachtensteene een bij eenkomst, waarop Joh. Maas voorlichting zal geven over De zorg(Voorzieningen) van en voor Ouderen - hoe werkt de maaltijd-ex- press - wat is het RIO - wat doet Thuiszorg - Wat is bijzondere bijstand Op aansprekende manier zal hij uitleggen, wat deze en meer voorzieningen voor ou deren voor U kunnen beteke nen. Na de pauze zal Joh. Maas een demonstratie bloemschik ken geven. De stukjes, die hij maakt zullen onder de aanwe zigen verloot worden. Loten zijn aan de ingang verkrijg baar. Op woensdag 26 april spreekt de heer Kousemaker over revalidatietechnieken. Aanvang 14.15 uur in het kerk gebouw 'de Morgenster', aan de Adriaen Lauwe- reyszstraat no. 6. Diverse activiteiten: o.a. tafeltje dekje vriendschappelijk huisbe zoek handwerken ziekenhuiswerk luisterlezen bridge-soos Inlichtingen De Boog, Heren gracht 52, dinsdag en woens dagmiddag, tel. 638570, secre taris 626090

de Faam | 2000 | | pagina 34