i i Witte asperges van Wakherse bodem Bakker Bliek maakt lekkerste bolus i Prijzen Geerefestival uitgereikt Crossroads: muziekcafé voor de rijpere stapper De Fishshop: nieuwe viszaak in Winkelcentrum Dauwendaele l HARDY ZONNEBRIL IS ZEKER FOUT. Woensdag 19 april 2000 FAAM/VLISSINGER 33 Onder de naam Het Aspergepunt Walcheren zijn Nicole en Rien Dieleman, aan de Abeel- seweg in Middelburg, begonnen aan hun eer ste aspergeseizoen. Witte asperges, wel te ver staan. En dat is op Walcheren uniek. Het echt paar Dieleman zit dan ook met hun bedrijf op een grondsoort die er zich voor leent. Het ste ken van de asperges is in volle gang en dat is een bekroning op een periode van vijf jaar zorgvuldige voorbereiding. Maar nu is het zo ver: aspergetijd. Lange adem De uit Veere afkomstige bakker P. Bliek van bakkerij Bliek heeft de eerste plaats be haald bij de wedstrijd om de beste bolus van Zeeland. Een jaar lang mag hij zich de beste Zeeuwse bolusbakker noemen en de bolustro fee in de kast zetten. De tweede plaats is be haald door bakker P. Daane uit Vlissingen en bakker A. Remijn uit Kwadendamme is geëin digd als derde. Recepten Vlissingen is een café rijker. In het pand op de Nieuwendijk waar voorheen Café de Dijk was gevestigd hebben bedrijfsleiders Anita de Wit en Geert van Enckevoort onlangs de deu ren van Café Crossroads geopend. Winkelcentrum Dauwendaele in Middelburg heeft er sinds kort een viszaak bij. Martin Meedendorp opende er de Fishshop. Gegaran deerd zeevers is het motto. Die garantie kan Meedendorp geven want alle producten komen rechtstreeks van zijn visgroothandel op het Vlissingse industrieterrein Vrijburg. Middelburgse antiek- en verzameldagen Vendex KBB opent virtuele moederdagwinkel Jeugdige tennissers in het nieuw gestoken Computerbeurs in de Zeelandhallen Kampioen Veere 2 in nieuwe shirts door Mieke Roelse De land- en tuinbouw kent moeilijke tijden en vooral veel wisselvalligheid. Op een goed aardappeljaar kan een jaar vol gen waarin de piepers niet eens de gemaakte kosten op brengen. „Dat is een van de redenen dat je verder moet kij ken dan je standaard gewas sen", vertelt Dieleman. Zijn vrouw heeft dan al uitgelegd wat niet in aanmerking kwam. „Een minicamping beginnen betekent het opgeven van je privacy", zegt ze. „Samen met onze bedrijfsverzorger hebben we van alles overwogen. We zitten hier op een kreekrug die precies van de Nieuwe Vlis- singseweg naar de watergang loopt en dat betekent zand grond. Toen kwamen de as perges in beeld. Op klei kan dat niet, maar na een grondig bodemonderzoek bleek dat hier een mogelijkheid lag. Al leen ben je er dan nog niet, in tegendeel dan begint het pas". Witte asperges telen is een stuk moeilijker dan groene. Er mag geen sprankje zonlicht bij komen want dan verkleuren de asperges. Daarom worden de bedden opgehoogd. Wie zich met deze teelt wil bezig houden moet dus over een lange adem beschikken en het soort idealisme dat nodig is om de voorbereidingsperiode te overbruggen. „Je moet er wél in geloven dat al je inves teringen een keer terugko men", beamen de Dielemans. „Op het stuk grond wat je er voor gaat gebruiken komen de eerste twee jaar gewassen die de grond goed losmaken. Dan komt het jaar waarin je de planten er in zet. Het daar opvolgende jaar blijf je er van af en dan komt pas het jaar dat je kunt oogsten. Je kunt niet met een normale frees machine werken, zoals bij aardappels. De bedden zijn veel breder en met het aan aarden staat of valt de kwali teit van de asperges. Dan kun je wel een loonwerker uit Bra bant laten komen met zo'n speciale machine, maar dat De jury, onder leiding van de heer van der Giessen van Pu- ratos, bijgestaan door een le raar brood- en banketbakken van de vakschool Goes en 2 omroepmedewerkers van Omroep Zeeland, was una niem in haar beslissing dat bakker Bliek de lekkerste en beste bolus maakte. De jury beoordeelde de bolussen op smaak, vorm en kwaliteit. De bolustrofee werd uitgereikt tijdens de voorjaarsvergade ring de Nederlandse Brood- en banketbakkers Onderne mers Vereniging (NBOV) Re gio Zeeland, welke gehouden werd op 10 april op de scho lengemeenschap Groot Stelle te Goes. Het is voor de twee de keer in het bestaan van de afdeling Zeeland dat er ge streden werd om de bolustro fee. Sinds 1986 strijden de Zeeuwse bakkers al jaarlijks om de Zeelandtrofee, de beste bakker van Zeeland. Omschrijving horizontaal: 1 boeiend (fig.); 6 sukkel; 11 medelijden; 12 keukenkruid; 13 ie dereen; 14 dik; 16 natuurgeweld; 18 nestel; 19 gewoonterecht; 21 plaats in Gelderland; 23 gevangenis; 25 Ierse politieke orga nisatie (afk.); 26 worstelterm; 29 herkauwer; 31 Engelse univer siteit; 32 worm; 33 bergplaats (mv.); 36 rangtelwoord; 39 stuk hout; 40 wagen; 42 lidwoord; 43 bloem; 44 bedoelen; 45 kleur; 47 wolvlok; 49 dierengeluid; 51 pret; 53 hetzelfde; 54 moham medaans feest; 55 inviteren. Omschrijving verticaal: 1 polijsten; 2 brokkelig stukje brood; 3 azijn; 4 ontkenning; 5 missen; 6 mond; 7 dierenverblijfplaats; 8 deel van een kachel; 9 soort toneelstuk; 10 combinatie van coureurs; 15 plaats in Enge land; 17 teken in de heraldiek; 20 roofvogel (mv.); 22 nachtver blijf; 24 ontvangtoestel; 27 stel; 28 kloosterling; 29 zoogdier; 30 honingdrank; 33 steen; 34 heimelijk; 35 vaartuig; 37 gezindheid; 38 beklimmen; 40 weten; 41 bewegen; 46 dronkaard (dial.); 48 watervogel; 50 bijbels persoon; 52 pausennaam. Er ontstaat de naam van huisraad wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers in de juiste volgorde plaatst: 4.5.7.9.25.27.33.38.50 Stuur uw oplossing vöör woensdag 26 april naar de redactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de Faam/Vlissinger van woensdag 3 mei bekend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 5 april maart luidt: 'ladenkast'. De vrijkaarten van Cine City gaan naar R. Koeroo uit Nieuw en St. Joosland. schiet niet op. Want als het moet gebeuren dan moet dat nu, op die speciale tijd dat het weer en alles meezit. Dus kochten we zelf zo'n frees. Door de bedden te bedekken met zwart plastic, waardoor je wel warmte maar geen UV- stralen doorlaat, blijft de grond mooi zacht en kunnen de asperges rustig met hun kop boven de bedden uitko men zonder te verkleuren. Bo vendien moet je een meerja renplan hebben want op een bepaald moment, na acht tot tien jaar, is de grond uitgeput. We schuiven dus steeds een stuk op, daar hebben we ge lukkig de ruimte voor. Het aspergeseizoen beslaat maar acht weken, ruwweg van half april tot eind juni en in die tijd moet het allemaal gebeuren. Het steken van de asperges moet zorgvuldig ge beuren. Bij dat steken wordt de grond aan één kant van de asperge weggeschoven, waar na met een speciaal mes de asperge wordt afgesneden. „Daar moet je handigheid in krijgen en goed opletten, want er kunnen er een paar bij el ft/en en Nicole Dieleman met de eerste Walcherse asperges kaar zitten", zegt Dieleman. „We hebben een vaste ploeg mensen waaronder veel scho lieren, waar we al een beroep op konden doen bij de oogst van bloemkool en andere groenten. Die willen graag en wij werken zelf natuurlijk ook mee. Personeelsproblemen zoals nu in Limburg en Bra bant hebben we dus gelukkig niet. Waar het om gaat is een kwaliteitsproduct zo vers mo gelijk aan te bieden voor een normale prijs. En om te laten zien hoe dat gaat met asper ges. Daarom hebben we in de winkel ook een verwerkings- Bij Duifhuizen Lederwaren in Middelburg zijn afgelopen zaterdag de prijzen van het festival in het Geeregebied uitgereikt. Uit handen van Jochem Schmetz van Duifehuizen Lederwaren heeft meneer Oomkes een reiskoffer ontvangen en mevrouw Caljouw ging naar huis met een Pentax- camera uit handen van Hilde van den Dool van Combi Back. foto Jaap Wolterbeek band staan, zodat mensen het hele proces kunnen volgen. Van de gestoken asperges tot de keurige bundeltjes voor de verkoop. Voordat de asperges dan op je bord liggen, moet er nog wel wat mee gebeuren. Daarvoor zijn er ook spullen in de winkel te koop als dun schillers en pannen, maar ook een mooi wit wijntje en ei eren. En natuurlijk geven we advies en recepten. Wij eten ze zelf het liefst klassiek met nieuwe aardappelen, gekook te eieren, ham en een boter- sausje. Maar er zijn veel meer toepassingen natuurlijk". In de winkel zullen ook andere gewassen van het bedrijf van Dieleman te vinden zijn én an dere Zeeuwse producten als mosterd en dergelijke. Maar de komende weken draait al les om de asperges. Verser dan vers kan niet, de veiling komt er niet aan te pas. Wie niet dezelfde dag de asperges gaat eten, kan ze natgehou- den wel een week goedhou- den. Tip van aspergeboer Die leman: „Invriezen kan ook. Schillen en los naast elkaar in vriezen, daarna in de gewens te hoeveelheid bundelen. Niet laten ontdooien maar bevro ren de pan in". Goed om te weten. En het kopen van as perges 'in de buurt' scheelt een hoop kilometers naar Bra bant en Limburg. Bent u op een smakelijke manier nog milieuvriendelijk bezig ook! „We richten ons op een wat ouder publiek dat goeie mu ziek kan waarderen", vertelt Anita de Wit. „Studenten- café's zijn er al genoeg in Vlis singen". Café Crossroads is genoemd naar het gelijknami ge nummer van de legendari sche bluesgigant Robert Johnson. „En daar is meteen de toon mee gezet", is Anita de Wit van mening. „We wil len een rock en blues café zijn waar de wat rijpere stapper zich op zijn gemak voelt. Stu- dentencafé's zijn er al genoeg Anita de Wit en Geert van Enckevoort van Café Crossroads. foto Jaap Wolterbeek in Vlissingen en we hebben gemerkt dat er voor de wat oudere Vlissingers niet veel is om eens uit te gaan". Wie Café de Dijk gewend was zal bij binnenkomst in Crossroads direct merken dat er een an dere wind waait. „We hebben flink verbouwd", doet Geert van Enckevoort uit de doeken. „Het is nu meer in de sfeer zo als je die in een rock en blues café zou verwachten. We moeten het wel allemaal nog wat verder aankleden maar het begin is er". Zo wordt de bar van Café Crossroads sfeervol verlicht door lan taarnpalen en geeft een stop licht in de hoek aan of er nog bier geschonken wordt. De Wit: „We hebben gekozen voor een sfeervolle maar ro buuste inrichting. Dat past ook weer bij de blues en de rock, geen watjes-gedoe". Achterin de zaak is ruimte in gericht voor live optredens. Want muziek is belangrijk bij Crossroads. „We hebben elke maandag avond een jamsessie en elke vrijdagavond speelt er een band", vertelt Geert van Enckevoort, zelf muzikant en een bekend gezicht op Vlis- Naast grote klanten als Hotel Arneville en Hotel Arion kun nen nu ook 'kleine' klanten kennismaken met zijn assorti ment. Er wordt door veel mensen nog steeds te weinig vis gegeten. „Terwijl vis toch zo gezond en lekker is en de verschillende soorten vis die er zijn, maken dat je eindeloos kunt variëren", zegt Meeden dorp. „Voor veel oudere men- Robert ten Dam (links) en Martin Meedendorp in de nieuwe Fishshop foto: Jaap Wolterbeek sen is het normaal om zeker twee keer in de week vis te eten. Die zijn dat gewend, ook al omdat vis vroeger veel goedkoper was dan vlees. Jonge mensen denken vaak dat het ingewikkeld en moei lijk klaar te maken is. Door naast de verse vis ook brood jes vis en meeneemmenu's aan te bieden, wil ik laten zien dat het ook anders kan. Wie geen tijd heeft of zelf niet wil koken heeft met zo'n menu een smakelijke maaltijd. Hoe vaak zeggen mensen niet: ik haal wel even wat. Ik zie onze menu's als een aanvulling op het aanbod dat er is voor die momenten. Een gezinsmenu wordt opgediend op een cate- ringschaal en verpakt in een mooi doos. Een beetje ver wennen mag best, vandaar die stijlvolle presentatie". Afhan kelijk van het aantal personen bestaan de menu's uit lekker- bekjes, kibbeling, gepaneerde mosselen, garnalenkroketten en inktvisringen. Standaard worden er gebakken aardap pelschijfjes, tomatensalade en saus bij geleverd. Dat vooral gebakken vis ook bij jongeren aftrek vindt, kan Meedendorp wel verklaren. „Ten eerste valt het onder de Tijdens de paasdagen worden in Middelburg de jaarlijkse an tiek- en verzameldagen gehouden. Dit evenement is de start voor een seizoen boeken- en verzamelmarkten op de Markt die wekelijks op maandag van 11 tot 17 uur worden gehouden. De antiek- en verzameldagen in het passweekend worden zaterdag 22 april van 10 tot 17 uur, zondag 23 april van 11 tot 18 uur en maandag 24 april van 11 tot 18 uur gehouden. Ook dit evene ment wordt op de Markt van Middelburg gehouden en op zo'n zeshonderd vierkante meter bieden vijfendertig standhouders een gevarieerd aanbod aan klein antiek en verzamelobjecten aan. Speciaal voor de gelegenheid wordt hiervoor een tent op de Markt geplaatst. Onder de naam www.voormoeder.nl heeft Vendex KBB een unieke winkel op het internet geopend. De online-winkel biedt de komende vijf weken een grote variatie cadeausuggesties voor moederdag. Het assortiment is samengesteld door acht tien formules van Vendex KBB, die op de website ook de ruimte krijgen om zichzelf te profileren. De bezoekers van de site kun nen kiezen uit het aanbod van een of meer specifieke formules of zoeken op categorie en prijs. Het artikel dat wordt gekocht, wordt verpakt in cadeaupapier en zonder prijskaartje op het ge wenste adres afgeleverd. Het is ook mogelijk om een persoon lijke wens toe te voegen. Het cadeau kan na Moederdag wor den geruild door het binnen acht dagen retour te zenden of te rug te brengen naar een van de vestigingen van de formule waar het artikel vandaan komt. De bedrijven die op de website zijn te vinden zijn Vroom Dreesman, Hema, de Bijenkorf, Praxis, M&S Mode, Dixons, Kijkshop, Hans Anders, Het Huis, Hunkemöller, Modern Electronics, Kien Mode, Kreymborg, Ami- ci, Prénatal, Scapino, Perry en Lucardi Het wedstrijd jeugdteam van tennisvereniging DOS in de nieu we trainingspakken. De selectie van het wedstrijd jeugdteam van de Vlissingse ten nisvereniging DOS is door Intersport Vlissingen in het nieuw gestoken. In vijf jaar tijd heeft hoofdtrainer Dennis Helleman een jeugdige wedstrijdgroep neergezet, die zich kan meten met de Zeeuwse top en op landelijk niveau meedraait. Eveneens is er een behoorlijke toename van jeugdleden in de breedte. Vol gens DOS is dit het resultaat van het jeugdbeleidsplan dat de tennisvereniging heeft opgesteld. Ook werkt de tennisvereni ging samen met de gemeente in de vorm van een schooltennis- project, waarin veel kinderen kennis kunnen maken met de ten nissport tijdens de reguliere gymles. In de Zeelandhallen in Goes wordt zaterdag 22 april een compu terbeurs gehouden. Op deze PC Discount worden zowel hard- als software tegen bodemprijzen aangeboden. Niettemin wordt garantie gegeven op de geleverde artikelen. Zowel bedrijven als computerbedrijven zijn aanwezig. Verder is er een zoge naamd 'prijzenfestival' om 11.30 uur, 13.30 uur en om 15.30 uur. De daghoofdprijs is een multimediaverrassingspakket. De deel nemers maken bovendien kans om een pc ter waarde van f. 2500,- te winnen. De beurs is geopend tussen 10 en 16 uur. singse jamsessies. „Instru menten zijn in het café aan wezig, muzikanten moeten zich hier ook thuis kunnen voelen". Een andere troef om de klanten zich op hun gemak te laten voelen is volgens Anita de Wit het barperso- neel. „We willen niet dat er steeds iemand anders achter de bar staat en het zijn ook geen achttienjarigen. Er staan ervaren mensen ach ter de bar en de trefwoorden zijn warmte en vriendelijk heid. Je moet er gewoon in je eentje kunnen binnenstappen zonder dat je je opgelaten hoeft te voelen". Café Crossroads is dagelijks, behal ve op dinsdag, geopend vanaf 13 uur tot 2 uur met een uit loopmogelijkheid naar 3 uur. „Voorlopig zijn we nog op dinsdag gesloten maar in de zomer zijn we gewoon zeven dagen per week geopend", vertelt De Wit. „We hebben ook een keuken maar voorlo pig serveren we alleen kleine dingen zoals een tosti of een broodje. Misschien dat we dat in de toekomst nog verder gaan uitbreiden maar een echt eetcafé worden we niet, het café staat centraal". Het elftal van Veere 2. Het elftal van Veere 2 is niet alleen zaterdagvoetbal kampioen geworden maar heeft ook nieuwe voetbalshirts en tassen. De shirts zijn geschonken door Schildersbedrijf Boogaard en Verf- markt Boogaard in Middelburg en Vlissingen. Sporthuis Jan Jongepier uit Middelburg sponsorde de voetbaltassen. De voet ballers van de Reserve Eerste Klasse van Veere is gepromo veerd naar de Hoofdklasse, het hoogste niveau bij de reserve elftallen. Op de foto zitten (vlnr) Arno Nieuwenhuizen, Niek Cor- ré, Martin Koppejan, Robert Baas, André van Maldegem en Wil- co Heij. Staand zijn (vlnr) shirt-sponsor Jan Boogaard, trainer Harry Koster, Tim de Kraker, Frans Schreuder, Raoul Euser, Ed win van Tatenhove, Adriaan Kroese, Jan Zondervan, Ricky Be- suijen, Jan Pieter Adriaanse, Bert Jan Nieuwenhuizen en leider Piet Baas. advertentie) snelklaar voeding en dat spreekt jongeren aan", licht hij toe. „En gebakken vis is graatvrij en dat is nou juist de drempel bij mensen die wel vis willen eten, maar ja die graten hè. Bij sommige vissen zoals kabeljauw hou je altijd wat graten, want dat is een rondvis. Graatarm noemen we dat, maar voor wie dat wil kunnen we dat ter plekke file ren. Dat geldt trouwens voor alle verse vis in de zaak". Wie bij zaak aan een winkel denkt, is op het verkeerde been ge zet. De Fishshop heeft een grote open toonbank/vitrine en houdt het midden tussen een winkel met een Mediter raan tintje en de gezelligheid van de vismarkt. Wachtend op uw beurt kunt u een videofilm bekijken over de vangst en verwerking van zeevis. De bediening is in han den van Meedendorp zelf, broer Richard en bedrijfsleider Robert ten Dam; voor Sou- burgse Sparklanten een be kend 'vis'-gezicht. En met de visgroothandel achter de hand kan wat er vandaag niet is, voor de volgende dag be steld worden. Achter het net vissen is er dus niet bij in de Fishshop. zien zonder zorgen VLISSINGEN - BELLAMYPARK 38 - TEL. (0118) 41 20 10 I i.lli <l»' NU UV-PROOF GLAZEN CADEAU BIJ UW NIEUWE ZONNEBRIL OP STERKTE. Hoe goed is üw zonnebril? De opticiens van Het Huis kijken er des kundig naar. En vanzelfsprekend vindt u bij Het I luis altijd een écht goede zonnebril op sterkte. Mét UV-proof glazen, dus gegarandeerd veilig en comfortabel voor uw ogen. Kom gerust vergelijken en kiezen!

de Faam | 2000 | | pagina 33