Zeeland onder de loupe pz< huis-aan-huis kranten thuis in je buurt Provincie Zeeland Autisme sOfficiële Mededelingen Ons onderhoud vraagt van u even wat aandacht! Voetgangerstarief veerdienst Diversen Provinciaal Restauratie Uitvoeringsprogramma Milieu Vergunning Hoondert In beroep Nieuwe uitgaven wmm Ruimtelijke Ordening Wijziging bestem mingsplan Veersepoort, gemeente Middelburg (wijzigingsplan Prooijenspark II) Vergunningen Zeeuwgrond B.V. Aan alle bewoners van MIDDELBURG Amestein-Dauwendaeie-ZuidOOST-SOUBURG Opdat u niet struikelt over ons werk. Woensdag 12 april 2000 FAAM/VLISSINGER Informatierubriek van de Provincie Zeeland, nr. 15/2000 Afdeling Voorlichting, Abdij 6, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, telefoon (0118) 63 10 39 e-mail: infocentrum@zeeland.nl Abdij Nieuws Bij het realiseren van een voor ziening voor Zeeuwse autisten is samenwerking van groot belang. De deskundigheid voor de bege leiding en behandeling van de doelgroep autisten is verspreid over de twee sectoren, verstan delijk gehandicaptenzorg en geestelijke gezondheidszorg. Om ervoor te zorgen dat cliënten niet tussen wal en schip terecht komen, zijn goede voorzieningen nodig en een netwerkstructuur, waarbinnen wordt samengewerkt. Emergis Het initiatief van Emergis om te komen tot een woon/werkvoor ziening staat dan ook niet op zichzelf, maar maakt deel uit van een breder geheel. Om de zorg voor autisten in Zeeland te ver beteren zijn twee trajecten uit gezet. Naast de noodzakelijke voorziening is er een goede aanzet om te komen tot een even noodzakelijk zorgcircuit. Er is een projectgroep in het leven geroe pen die wordt gevormd door vertegenwoordigers uit de zorg sectoren en een vertegenwoor diging van de ouders. Deze pro jectgroep heeft onlangs een enquête gehouden onder zorg aanbieders en (mogelijke) verwij- zers om de problemen en de mogelijkheden in beeld te krijgen. Op basis van de uitkomsten zal een beleidsplan worden opge steld met daarin concrete voor nemens om het zorgcircuit goed vorm te geven. Regiovisie In het kader van de regiovisies geestelijke gezondheidszorg en verstandelijk gehandicaptenzorg zal aandacht worden besteed aan het nader vormgeven van een zorgcircuit voor mensen met autisme, dat aansluit bij de in Zeeland aanwezige mogelijkhe den en deskundigheid. In de aan gepaste versie van de aanvraag van Emergis wordt aangegeven dat men de voorziening niet meer op het bestaande terrein wil rea liseren, maar zo mogelijk op een terrein dat aan het Emergis-ter- rein grenst. Ook als het de zorg voor autisten betreft zijn er mogelijkheden om te komen tot een verantwoorde oplossing bin nen de grenzen van de provincie Zeeland. Positieve uitwerking Gezien de ontwikkeling van het netwerk dat moet leiden tot een zorgcircuit, gaat het niet alleen om de autisten die direct gebruik maken van de voorziening waar voor Emergis het initiatief heeft genomen. Het totale initiatief, voorziening én zorgcircuit, heeft een positief effect op de situatie van alle autisten in Zeeland. Gezien de ontwikkeling van de noodzakelijke, breed inzetbare deskundigheid achten Gedepu teerde Staten de oprichting van de specifieke woon/werkvoor ziening een onmisbare stap in de gewenste richting en hebben dit ook aan minister Borst van volks gezondheid, welzijn en sport medegedeeld. De gezamenlijke verantwoordelijkheid die de sec toren willen nemen voor de op vang en begeleiding van autisten kan op termijn leiden tot verdere samenwerking. Vanaf maandag 1 mei gaat het zomertarief weer gelden. Voetgangers en (brom)fietsers op de lijn Vlissingen Breskens moeten in deze periode betalen voor de oversteek. Per keer kost dat 1,50. Het is ook mogelijk om een abonnement te nemen: voor 15,00 kan gedurende de zomerperiode onbeperkt gebruik worden gemaakt van de veer dienst. Het zomertarief wordt vooral ook gehanteerd om te voorkomen dat de veerdienst wordt gebruikt als mini-cruise. Omdat in deze periode alle voet gangers en (brom)fietsers weer worden geteld is er ook zicht op het aantal passagiers dat mee gaat. Teveel passagiers kan de veiligheid in gevaar brengen. Voor degene die toch voor niets wil meevaren is er ook nog een mogelijkheid. De betalingsplicht geldt tussen 8.45 uur en 20.00 uur. Waardekaarten Inwoners van Zeeuwsch-Vlaan- deren kunnen voor de overtocht op de lijn Vlissingen-Breskens hun waardekaart gebruiken. De waar- dekaart moet dan wel magne tisch voorzien zijn van een num mer. Wie geen nummer op de kaart heeft staan (op het witte vlak onder de veerboot) kan de kaart geschikt laten maken in de voetgangerstunnels op donder dag 20 april en van dinsdag 25 tot en met vrijdag 28 april. In de voorverkoop is het ook mogelijk om abonnementen aan te schaf fen voor personen. De terminal van Vlissingen is geopend van 8.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 17.00 uur. De ter minal te Breskens is voor de verkoop geopend van 7.00 uur tot 12.00 uur en van 13.00 uur tot 16.00 uur. Voor reparatie van gebroken kaarten kunt u op beide terminals terecht. Het leven is goed in Zeeland. Dat is een conclusie van het rapport 'De sociale ruimte van stad en platteland in de provincie Zeeland'. In opdracht van de provincie Zee land heeft SCOOP een analyse gemaakt van de gegevens van het WoningBehoefte onderzoek 1998. De gegevens van het WBO-onder- zoek zijn verzameld via een grote steekproef uit de bevolking. In totaal deden ruim 9000 Zeeuwen mee aan dit onderzoek. Per huis houden werd er één persoon bij het onderzoek betrokken. De uit komsten van het onderzoek zijn ook vergeleken met twee andere provincies, het stedelijke Zuid- Holland en de landelijke provincie Drenthe. Huishoudens In Zeeland zijn er relatief weinig alleenstaanden. Het aantal samenwonenden (gehuwd of niet) zonder kinderen ligt ruim boven het landelijk gemiddelde. In die groep zitten ook de 55-plussers. Het gemiddelde inkomen van de huishoudens ligt iets boven de landelijke cijfers. Dat komt voor namelijk omdat er relatief veel tweepersoonshuishoudens zijn, waarvan beiden ook een eigen inkomen hebben. Het opleidings niveau verschilt niet echt van het Nederlandse gemiddelde, onge veer de helft van de hoofden van huishoudens zit op MBO-niveau. Het aantal allochtonen is in Zee land iets lager dan het gemid delde. Omdat in het onderzoek allochtoon werd gedefinieerd als niet in Nederland geboren, kwam er uit de bus dat de voornamelijk in Zeeuwsch-Vlaanderen wonende Belgen de grootste groep vor men. Woningen Het beeld over de woonsituatie wijkt behoorlijk af van Nederland als geheel. Zo zijn er veel meer eengezinswoningen en ook het aandeel koopwoningen is flink hoger. In het algemeen wil een kwart van de huishoudens binnen twee jaar verhuizen. De cijfers voor Zeeland liggen daar weer onder. Dat kan te maken hebben met de tevredenheid over de woning en de woonomgeving. Leefsituatie Van de Zeeuwse huishoudens heeft vijfenzeventig procent vol doende winkels in de buurt en dat is weer minder dan in bijvoor beeld Zuid-Holland en Drenthe. Het veiligheidsgevoel in huis en in de omgeving is groot. Dat past een inkomen tot 27.595,00 en de meerpersoonshuishoudens die een inkomen hebben dat lager is dan 37.629,00. Tussen stad en platteland is er een behoorlijk verschil. In de steden bestaat bijna de helft van de doelgroep uit alleenstaanden, op het platte land is dat een derde. De doel groep op het platteland bestaat vooral uit samenwonenden (gehuwd of ongehuwd) met kinderen. bij het landelijke karakter van de provincie. Ondanks de uitgestrek theid van de provincie liggen wonen en werk dicht bij elkaar. Het merendeel hoeft niet meer dan 15 kilometer af te leggen naar de werkplek. Veel van dat woon-werkverkeer trapt naar de baas. Beleid Het volkshuisvestingsbeleid heeft een belangrijke doelgroep, de eenpersoonshuishoudens met Het rapport Wie meer wil weten over het onderzoek, de conclusies en aan bevelingen kan het rapport opvra gen bij het provinciaal infor matiecentrum, Abdij 9, postbus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maan dag tot en met vrijdag geopend van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben 4 april 2000 het Concept Provinciaal Restauratie Uitvoeringsprogramma 2000- 2005 vastgesteld. Het programma dient jaarlijks te worden opgesteld ingevolge het Besluit Rijkssubsidieregeling Monumenten 1997 (BRRM-1997). In het BRRM-1997 is een onder scheid gemaakt in budgethou- dende en niet-budgethoudende gemeenten. Voor de niet-budgethoudende gemeenten (met minder dan 100 rijksmonumenten) is nu het Concept Provinciaal Restauratie Uitvoeringsprogramma 2000- 2005 voorlopig vastgesteld. Hierin staat in volgorde van prio riteit aangegeven welke rijksmo numenten voor subsidie in aan merking komen voor de gemeen ten Axel, Borsele, Hontenisse, Hulst, Kapelle, Noord-Beveland, Oostburg, Reimerswaal, Sas van Gent en Terneuzen. De overige budgethoudende gemeenten (met meer dan 100 rijksmonumenten) stellen jaarlijks een eigen Ge meentelijk Restauratie Uitvoe ringsprogramma op. Dit zijn Schouwen-Duiveland, Middelburg, Vlissingen, Veere, Goes, Sluis/ Aardenburg en Tholen. Het Concept Provinciaal Restau ratie Uitvoeringsprogramma ligt van 14 april tot 13 mei 2000 ter inzage bij de Directie welzijn, economie en bestuur, Abdij 6, kamer G 405, Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren, in het Provinciaal Informatie centrum, Abdij 9, Middelburg, op werkdagen van 9.30-12.30 en 13.30-16.30 uur, bij alle Zeeuwse gemeenten op de voor hen gebruikelijke tijden en in de Zeeuwse Bibliotheek gedu rende de openingstijden. Voor het inzien buiten de kan tooruren en kopieën kunt u zich te wenden tot het secreta riaat van de Afdeling welzijn (tel.0118-631434). Belanghebbenden kunnen hun zienswijze tot 15 mei 2000 schriftelijk kenbaar maken bij het college van Gedeputeerde Staten. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aan Aannemings- en verhuurbedrijf J. Hoondert Zn. te 's-Heerenhoek een vergunning ingevolge de Provinciale Milieuverordening Zeeland ver leend voor het gebruik van een mobiele puinbreekinstallatie in de provincie Zeeland. In de vergunning zijn een aantal wijzigingen aangebracht ten op zichte van het ontwerp. De vergunning ligt van 14 april tot en met 25 mei 2000 bij alle gemeenten in Zeeland op de gebruikelijke wijze ter inzage, alsmede bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren. Degenen die bedenkingen heb ben ingebracht tegen de ontwerp- vergunning, de adviseurs die advies uitgebracht hebben over de ontwerp-vergunning, degenen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die zijn aangebracht ten opzichte van de ontwerp-ver gunning en belanghebbenden aan wie redelijkerwijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp-vergunning kunnen tot en met 26 mei 2000 tegen de ver gunning beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's Gravenhage. De vergunning wordt op 27 mei 2000 van kracht, tenzij overeen komstig artikel 36 van de Wet op de Raad van State, juncto artikel 8.81 van de Algemene wet be stuursrecht een verzoek tot het treffen van een voorlopige voor ziening is gedaan bij de Voorzit ter van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State. Voor nadere informatie over het inzien bij gemeenten en buiten kantooruren, monde linge toelichting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wenden tot J. Provoost ftel.0118-631769). voorschriften ter bescherming van het milieu. De inrichting is gelegen aan de Polenweg 3 te Nieuwdorp, kadas traal bekend gemeente Borsele, sectie A, nummers 1183 (ged.) en 1187 (ged.). In de vergunningen zijn een aan tal wijzigingen aangebracht ten opzichte van de ontwerp-vergun- ningen. De vergunningen liggen van 13 april 2000 tot en met 24 meix 2000 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 te Middelburg, op werkdagen van 8-17 uur en desgevraagd buiten kantooruren, en bij Rijkswaterstaat directie Zeeland (kamer 156), Koe straat 30 te Middelburg, op werk dagen van 9-12 en 13-16 uur, Het Groene Woud 1 te Middel burg, op werkdagen van 912 en van 1416 uur, en in het ge meentehuis van Borsele, Stenevate 10 te Heinkenszand, maandag tot en met vrijdag van 8.30-12.30 uur, op donderdag avond van 17-20 uur. Degenen die bedenkingen heb ben ingebracht tegen de ontwerp- vergunning(en), de adviseurs die advies uitgebracht hebben over de ontwerp-vergunning(en), dege nen die bedenkingen hebben tegen wijzigingen die zijn aange bracht ten opzichte van de ontwerp-vergunning(en) en be langhebbenden aan wie redelijker wijs niet kan worden verweten geen bedenkingen te hebben ingebracht tegen de ontwerp-ver- gunning(en) kunnen tot en met 25 mei tegen de vergunning(en) beroep instellen bij de Afdeling bestuursrechtspraak van de Raad van State, Postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. De vergunning(en) worden op 26 mei 2000 van kracht, tenzij over eenkomstig art. 36 van de Wet op de Raad van State, juncto art. 8.81 van de Algemene wet bestu ursrecht een verzoek tot het tref fen van een voorlopige voorzie ning is gedaan bi] de Voorzitter van de Afdeling bestuursrecht spraak van de Raad van State. Voor het inzien buiten kan tooruren, mondelinge toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot de heer J. Geurts (tel. 0118-631774). De hoorcommissie bestemmings plannen, dat is een commissie die GS adviseert over beslissin gen naar aanleiding van de bezwaren/bedenkingen die zijn ingediend tegen verschillende bestemmingsplannen, komt woensdag 19 april bijeen in een openbare zitting. De aanvang van de zitting is 09.00 uur en wordt gehouden in het gebouw van de provinciale directie Ruimte, Milieu en Water, Het Groene Woud 1, Middelburg. Alle zaken gaan over het door de gemeente Reimerswaal vastge stelde bestemmingsplan 'Glastuin- bouwlocatie Eerste Bathpolder'. De Subcommissie voor gemeen telijke plannen heeft Gedeputeer de Staten geadviseerd (gedeel telijk) goedkeuring te onthouden. De gemeente Reimerswaal en Fortis Investments te Utrecht zijn uitgenodigd om te reageren op het advies van de Subcommissie. De gemeente wordt tevens ge vraagd te reageren op de beden kingen die zijn ingebracht door P.A. v.d. Velden te Ossendrecht, M.J. Braam te Rilland, de Zeeuwse Milieufederatie en A.J. Boot te Rilland. Nieuwsbrief Archeologie De tiende nieuwsbrief archeologie is inmiddels uitgekomen. In dit nummer staat een overzicht van het actuele beleid van provincie en gemeenten op het gebied van de archeologie. Van de recente onderzoeken, waarnemingen en vondsten in de provincie wordt uitvoerig verslag gedaan. Het is mogelijk een gratis abonnement te nemen op de Nieuwsbrief Archeologie. Daartoe kan contact worden opgenomen met het sec retariaat van afdeling Voorlichting van de provincie, tel. 0118- 631394/631396. Van boerenland tot toeristisch product Zeeland is in trek bij toeristen, vooral in de zomer. Voornamelijk om te genieten van zon, zee en strand. Vroeger was de agrarische sector de belangrijk ste pijler van de economie. Met de komst van de industrie en de opmars van recreatie en toeris me zijn er twee belangrijke pijlers toegevoegd aan de Zeeuwse economie. In de derde herziene druk van het boekje 'Van boeren land tot toeristisch product' staat per gebied en periode de ontwik keling beschreven. Herstructurering woonwijken Dimensies van herstructurering in steden en dorpen, dat is de titel van een brochure over gemeen telijke herstructureringsplannen. Het gaat om plannen die nog uit gevoerd moeten worden of soms al gerealiseerd zijn. In deze uit gave worden de plannen van Vlissingen, Rilland, Axel, Goes, Middelburg, Westdorpe en Terneuzen in de schijnwerper gezet. Het boekje en de brochure zijn verkrijgbaar bij het provinciaal informatiecentrum, Abdij 9, post bus 6001, 4330 LA Middelburg, tel 0118-631400. E-mail adres: infocentrum@zeeland.nl. Het informatiecentrum is van maandag tot en met vrijdag geopend van 09.30 tot 12.30 uur en van 13.30 tot 16.30 uur. Bf iH Gedeputeerde Staten van Zee land hebben de wijziging van het bestemmingsplan Veersepoort (ex artikel 11 van de Wet op de Ruimtelijke Ordening) goedge keurd. Het wijzigingsplan heeft betrek king op de gronden gelegen ten noorden van het woongebied "Prooijenspark" grenzend aan het sportpark "Veersepoort". Deze gronden met de bestem ming "recreatieve doeleinden" worden gewijzigd in de bestem ming "woondoeleinden"en de daarmee samenhangende be stemmingen, zoals in het onder havige geval"verblijfsdoeleinden" en "groen". Na wijziging van de bestemming is het de bedoeling de gronden aan te wenden voor de bouw van 17 vrijstaande wo ningen. Het besluit ligt met ingang van 13 april 2000 tot en met 24 mei 2000 ter inzage bij de Directie ruimte, milieu en water, Het Groene Woud 1 Middelburg, werkdagen van 8-17 uur en des gevraagd buiten kantooruren (voor het inzien buiten kan tooruren, mondeling toelich ting en kopieën van ter inzage gelegde stukken kunt u zich wen den tot mw. M.C. Wolterbeek, tel. 0118-631908). Gedurende de termijn van ter- visielegging kunnen belangheb benden tegen het besluit beroep instellen bij de Afdeling Bestuurs rechtspraak van de Raad van State, postbus 20019, 2500 EA 's-Gravenhage. Tevens kan een voorlopige voorziening worden gevraagd bij de Voorzitter van de Afdeling Bestuursrechtspraak. Gedeputeerde Staten van Zee land hebben aanvragen ontvan gen van Zeeuwgrond B.V. te Nieuwdorp om vergunningen Wet milieubeheer en de Wet ver ontreiniging oppervlaktewa teren voor de oprichting en het in werking hebben van een grond- stoffenbank. De aanvragen wor den op grond van de Wet milieu beheer gecoördineerd behandeld. Gedeputeerde Staten en Rijkswa terstaat directie Zeeland hebben de vergunningen verleend met N.V. DELTA Nutsbedrijven gaat werkzaamheden verrichten in MIDDELBURG (Amestein-Dauwendaeie-Zuid) OOST-SOUBURG aan het waterleidingnet van maandag 10 t/m vrijdag 14 april 2000 en van maandag 17 t/m vrijdag 21 april 2000. Tijdens de werkzaamheden kan bruin water uit de kraan komen. Wij adviseren daarom de bewoners van genoemd gebied een kleine hoeveelheid schoon water bij de hand te houden en voorzichtig te zijn met het wassen van wasgoed. Bruin water kan namelijk vlekken op wasgoed veroorzaken. De bewoners ontvangen een brief over de exacte datum van de werkzaamheden. Tevens kan tijdens de werkzaamheden de druk van het water lager zijn dan nomaal. Mocht na onze werkzaamheden toch nog sprake zijn van bruin water, laat de kraan dan enkele minuten doorstromen. Het water behoort dan helder te zijn. Voor meer informatie kunt u terecht op het districtskantoor van de N.V. DELTA Nutsbedrijven te Vlissingen, telefoon (0118) 483676 of op Internet http://www.delta-zld.nl/ e-mail: info@delta-zld.nl N.V. DELTA Nutsbedrijven aanvaardt geen enkele vorm van aan- delta sprakelijkheid voor de schade die zou kunnen voortvloeien uit het feit dat bedrijven, instellingen of personen niet vooraf individueel zijn gewaarschuwd.

de Faam | 2000 | | pagina 7