Op zoek naar bron in Waterpaviljoen 1 Bloesem van Zeeland Zacharias Janssen MoUenvanger I Mollenvanger II DONDERDAG VRIJDAG ZATERDAG" MAANDAG DINSDAG WOENSDAG Waterland Neeltje Jans heeft een nieuwe directeur, de 46-jarige Bert van de Hoef uit Middelburg. Onder zijn leiding is het recreatiepark grondig aan het ver anderen. Met het doel dit jaar hetzelfde aan tal bezoekers te trek ken dan vorig jaar, of meer, vond een be hoorlijke reorganisatie plaats die ook het fi nanciële kaartje moet verbeteren. „We moeten weer een ge zond bedrijf worden. Door de reorganisatie hopen we dit jaar op nul uit te komen: geen winst, maar ook geen verlies," meent Van de Hoef. door Naama Hardeman De monumentale boerderij aan de Molenweg in Dreischor staat vol antiek aardewerk. Grote zwarte potten uit de vijftiende en zes tiende eeuw, roodbruin geglazuurd aardewerk, spaarvarkens, vogelfluitjes, taart- en pudding vormen, potkacheltjes en een oranjebruine poffertjespan. Niet voor niets wordt het ge bied rond Kapelle ook wel de 'bloesem van Zeeland' genoemd. Die benaming geeft het bijzonde re van de gemeente aan: uitge strekte boomgaarden - voorna melijk gevuld met appel- en pe renbomen - zorgen in het voor jaar (april/mei) voor een wit-rose deken van bloemen. Het zal dan ook niet lang meer duren alvo rens de pruimen-, peren- en ap pelbomen weer hun kleuren pracht laten zien. Woensdag 12 april 2000 FAAM 21 Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u., klaverjassen, 19.30 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, ontmoe tingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, line-dancing, 20 u. FNV Zeeland, telefo nisch spreekuur ABW-uitke- ring van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, peutergym van 2,5 tot 4 jaar, 9.30 u., peu tergym tot 2,5 jaar, 10.30 u. Sportschool Stamina Vlissin gen, astmafitness voor men sen met astma en COPD, 14 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, klaverjassen, 19.30 u. Multi Colour Middelburg, workshop: schaapjes maken met hooi en wol, 19.30 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, handenarbeidclub, 10 u. Herengracht 52 Mid delburg, dameskledingbeurs, 9.30 u. Jongerencentrum Midgard Middelburg, grootbeeldvi- deofim, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, klaver jassen, 20 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, kla verjassen, 13.15 u. 't Spui Vlissingen, Margot Mortier en Margreet de Haan vertellen over hun reis naar China, 19.30 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, maandelijk se bijeenkomst NVBS, 19.45 u. Speeltuinvereniging De Oude Stad Vlissingen, buurtcontact- middag, 16 u. Wijkcentrum Scheldebuurt Vlissingen, buurtcontact, 15 u. P.C. School De Wissel Vlissingen, rommelmarkt, 9 u. Zuiderba ken Middelburg, bingo, 20 u. Buurthuis De Schuur Oost- Souburg, bingo, 20 u. Peu terspeelzaal De Zandvretertje Zoutelande, speelgoed- en kledingbeurs, 10 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, pro vinciale finale van de Nationa le Voorleeswedstrijd, 13.30 u. Sporthal Baskenburg Vlissin gen, aangepast sporten voor mensen met chronische lucht wegklachten, 14.30 u. De Pa rel Domburg, babyzwemmen, 15 u. Theo van Doesburg centrum Vlissingen, country line dance voor beginners, 9.45 u. Zuiderbaken Middel burg, verenigingsavond filate listenvereniging De Zeeuwse Delta, 19.30 u. Sportfond- senbad Vlissingen, zwemvier- daagse, 7-19.30 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, pa ranormale avond met bloe- menseance, 20 u. Stichting In- en Uitloophuis Vlissingen, koffie contactoch tend, 9.30 u. Bachten Reede Vlissingen, handwerkgroep voor 55-plussers, 14 u. Theo van Doesburgcentrum Vlissin gen, ontmoetingsmiddag voor 50-plussers, 14 u. FNV Zee land, telefonisch spreekuur ABW-uitkering van 10-12 u., tel. 625655 Speeltuinvereni ging De Oude Stad Vlissingen, peutermorgen, 10 u., koers- bal, 13.30 u., country line dan sen, 18.30 u. Clubhuis Olym pus Vlissingen, prijsklaverjas- sen, 20 u. Zeeuwse Biblio theek Middelburg, lezing door Jan Zwemer, 'Zeeland tussen bevrijding en wederopbouw', 20 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, peuterochtend, 9.30 u. Zeeuwse Bibliotheek Middelburg, ledenvergadering Nederlandse Bond voor Pen- sioenbelangen, 14 u. Sport- fondsenbad Vlissingen, zwemvierdaagse, 7-19.30 u. Braai-Tapperij De Mug Mid delburg, bierproefavond, 20 u. Stadsschouwburg Middel burg, inleiding 'Tweeling' door PZC-recensent, Willem Nijssen, 19 u. door Naama Hardeman „Bezoekers komen voor de fun, entertainment educatief ontspannen. Ze willen niet al leen een spelletje doen maar er ook wat van opsteken", legt Van de Hoef uit. Hij is van mening dat musea hier op moeten inspelen. „De men sen willen geen lange teksten lezen of film bekijken, want dat kunnen ze thuis ook. We denken aan exposities met knopjes en klepjes die open gaan. Exposities die de be zoekers zelf kunnen beleven. Vooralsnog is op Neeltje Jans alleen het Waterpavil joen veranderd. „Het Water paviljoen moest de kringloop van het water uitleggen, maar veel bezoekers snapten het niet," aldus Van de Hoef. Na onderzoek door bureau Futura uit Middelburg werd een aantal veranderingen aangebracht. Het thema 'kringloop' werd 'op zoek naar de bron' en waar eerst de uitgang van het waterpa viljoen was staat nu met fel groene letters 'entry'. In het waterpaviljoen worden be zoekers verwelkomd met vier Waar vroeger de ingang van het Waterpaviljoen op Neeltje Jans wasis nu de uitgang. foto Marieke Mandemaker. grote schermen waarop beel den zijn te zien van een na tuurfilm van Rob van Hoek over de zee. De woeste zee briest onder een donkere lucht waardoor bezoekers zich op een schip wanen. Even later klaart de lucht op en komt de zon door. De film wordt verlevendigd door in dringende zeegeluiden met in de wind klotsende golven en schreeuwende zeemeeuwen. Aan de linkerzijde van de in gang staat een aantal ge heimzinnig verlichte, levens grote foto's van Ruden Rie- mens over zee en strand. Daarna daalt de bezoeker door middel van een trap af naar het zoete water. In het schemerdonker ontpopt zich een spel van rode, blauwe, groene en gele lichten waar na plotseling water langs de wand stroomt. Het kleine plasje op de grond verandert in een wild ondergronds meertje. Wie over de trap loopt krijgt bijna zeker natte voeten. De stroom houdt even plotseling op als ze be gon en van het meertje blijft slechts een kleine plas water over. Vanwege het onregel matige niveau van de grond, lopen bezoekers wat te wan kelen, net als op een schip dat op zee vaart. Teksten als 'Is water gratis?' en 'No life, no water' ver schijnen in verlichte letters op de muur, afwisselend in Frans, Duits, Engels en Ne derlands. Op de bodem van een grote, opvallend diepe koker draait een film over water. Mensen reageren verrast op het schouwspel waarbij druppel tjes water als kristallen parel tjes in een vertraagd tempo' omlaag vallen. „Om het at tractiepark naar de wensen van de bezoekers aan te pas sen, zullen we de bezoekers dit zomerseizoen enquêteren" vertelt Bert van de Hoef. „Daarnaast is in samenwer king met Rijkswaterstaat een meerjarenplan opgezet. De komende vier jaar wordt een bedrag van vijf miljoen gul den geïnvesteerd in nieuwe exposities, waarvan de eerste over de watersnoodramp van 1953, dit najaar is te zien." Deze zomer is Neeltje Jans in juli en augustus voor het eerst ook 's avonds open tot 21.00 uur. „Veel vakantiegas ten gaan overdag naar het strand, en in de avonduren is er hier in de buurt niet zoveel te doen," aldus directeur Van de Hoef. Voor de avondpro gramma's geld een verlaagd tarief. „Ook worden 's avonds extra activiteiten ge houden zoals een roofvogel show, een concert en een in formatieavond over het Zeeuwse werk- en trekpaard. We zijn bezig voor alle zestig avonden dat we open zijn een programma te maken." Ver der wordt de mogelijkheid onderzocht om de bezoekers te laten zwemmen tussen de bruinvissen. Antiek aardewerk in streekmuseum Wijkcentrum Open Hof Vlis singen, soosmiddag voor 50- plussers, 13.30 u. Diensten centrum Ouderen Westkapel- le, wekelijkse soos voor 55- plussers, 19 u. Sportfond- senbad Vlissingen, aangepast zwemmen voor mensen met Cara, 12.30 u. Zuiderbaken Middelburg, dansen voor se nioren, 15 u. Buurthuis De Schuur Oost-Souburg, darten, 19 u. Jongerencentrum Mid gard Middelburg, grootbeeld videofilm, 20 u. Ziekenhuis Walcheren Vlissingen, 'Verslik u niet!', informatieve bijeen komst voor mensen met epi lepsie, 19.30 u. Sportfond- senbad Vlissingen, zwemvier daagse, 7-19.30 u. Wijkcen trum De Zwaan Oost-Sou burg, dansmiddag voor senio ren, 13.30 u. ,De collectie is zeer uitgebreid. 'Aardewerk van alledag' is het thema van de wisselexpositie die dit jaar te bezichtigen is in het streek- en landbouwmuse um Goemanszorg Het betreft een verzameling van twee particuliere verza melaars, Paul Smeede en Adrie Vermeulen uit Rotter dam", vertelt de 45-jarige Luk- kie Nederhoed-Zijlstra, vice- voorzitter van Goemanszorg. De meest kostbare onderde len van de expositie staan in vitrines. „Deze potten zijn uit de tijd dat de mensen nog niet konden glazuren", zegt Neder hoed-Zijlstra wijzend naar een kolossale en iets minder grote pot in de eerste vitrinekast. De potten ernaast zijn wel ge glazuurd. „Bodemvondsten verdronken land van Reimers- waal 1350-1600", vermeldt het bordje bij de aardwerken. „We proberen een relatie te leggen met Zeeland", zegt Ne derhoed-Zijlstra. Ze wijst op een drietal borden. „Dit is een bestelling die werd afgeleverd bij iemand uit Brouwersha ven." Tussen de borden ligt het originele boek waarin de bestellingen werden opge schreven. De opengeslagen bladzijden zijn beschreven in 1902 en 1903. De ouderwetse letters in zwarte inkt vertellen dat een bord destijds acht gul den kostte. Het museum is ingericht als een huis. In een ouderwetse bedstee zit een vrouwenpop met nachtkleding uit vroegere tijden. In een wiegje aan de muur van de bedstee ligt een babypop in kleding die daarbij past. In de woonkamer staat een antieke linnenkast die het museum in bruikleen heeft. „Zo'n kast zouden we zelf nooit kunnen betalen. We krij gen ook veel van mensen die naar een zorgcentrum verhui zen en daardoor veel dingen niet mee kunnen nemen." In de keukenkast staan potten, pannen, schalen en taartvor men van aardewerk in de meest uiteenlopende model len. Ook op de keldervloer staat een aantal potten uitge stald. Daarnaast de pannen waarin vruchten en groenten werden gekookt om vervol gens in een weckfles in de voorraadkasten te verdwijnen. Potten uit de tijd dat mensen nog niet konden glazuren maken onderdeel uit van de expositie 'Aardewerk van alledag' die deze zomer is te zien in streek- en landbouwmuseum Goemanszorg in Dreischor. foto: Janne Wolterbeek. Aan de andere kant van de kelder vertelt een aantal kar nen hoe men vroeger room in boter veranderde. De museumlocatie stamt uit 1700. Het streek- en land bouwmuseum werd in 1974 opgericht in een school, op de plaats waar nu het dorpshuis van Dreischor staat. De grondlegger van het museum was dokter J. L. Braber. Na de ramp van 1953 vroeg hij de mensen geen goede spullen weg te doen, maar te schen ken aan het museum. Na de sloop van de school, opende staatssecretaris Nuis in 1996 het huidige museum. Op de vloer liggen de vloerplavuizen uit het schooltje. „Het leuke aan die plavuizen is dat er al lerlei fossielen inzitten van beestjes, blaadjes en schel pen", vertelt Nederhoed-Zijls tra. In het afgelopen jaar trok het museum 8600 bezoekers. Luk- kie Nederhoed-Zijlstra is een de zestig vrijwilligers die bij het museum betrokken zijn, een van haar taken is de pu blic relations: mogelijk geïnte resseerde groepen uitnodigen voor een museumbezoek. Het museum wordt gesubsidieerd door de gemeente Schouwen- Duiveland. Daarnaast is er een aantal sponsors en heeft het museum 'vrienden', die jaarlijks een bijdrage leveren. Voor die vrienden en sponsors wordt jaarlijks door een spe ciale bijeenkomst programma georganiseerd in het muse um, dit jaar op 26 mei. Daar bij krijgt de achterban uitleg over de huidige expositie. De expositie 'Aardewerk van alledag' is te zien tot en met 31 oktober. Een nieuw stuk in Goemanszorg is een kapwa- gen uit de vorige eeuw. „Er zijn maar twee van deze kap- wagens in Nederland, de an dere staat in Nienoord in Leek. De kapwagen in Goemanszorg komt uit de Beverlanden. Om dat in Goes geen plaats was in het museum, staat hij hier. Het is echt een topper". Museum Goemanszorg is geopend van dinsdag tot en met zaterdag van 10.00 tot 17.00 uur en op zondag van 12.00 tot 17.00 uur. In de periode van 1 juli tot en met 31 augustus is het mu seum ook op maandag open van 10.00 tot 17.00 uur. Betreft mijn brief gepubli ceerd in de Faam/Vlissinger van 22 maart 2000 en artikel Zacharias Janssen herleeft in Stadsschouwburg Middelburg in de Faam/Vlissinger van 29 maart 2000 In mijn tweede brief betreffen de de Sterrenwacht in de Faam/Vlissinger van 22 maart staat onderaan vermeld dat Hans Lippershey rond 1600 in Middelburg de Kijker had uit gevonden welke vervolgens model stond voor bouwen van telescoop en microscoop. Deze opmerking wordt in de Faam/Vlissinger van 29 maart in het hoofdartikel weerspro ken door die vinding aan Zacharias Janssen uit Middel burg toe te schrijven. Deze laatste was wel brillenslijper en had zijn bedrijf in Middel burg maar deed deze uitvin ding niet. Hij maakte het ap paraat wel na maar niet van iets dat hij in Italië bij Gual- trotti had gezien. Gallileo Gal- leï haalde wel zijn onderdelen voor de telescoop bij deze Ita liaan vandaan die ze op zijn beurt uit Middelburg had ge haald bij Zacharias Janssen. Als de meesterknecht van Zacharias had Hans Lippers hey, geboren 1570 te Wesel, in 1608 de Kijker uitgevonden. Op 2 oktober 1608 bood hij zijn Kijker aan bij de Staten Generaal voor gebruik bij de strijd tegen Spanje. Hij kreeg voor de Kijker een beurs van 900 florijnen met de eis om een Kijker te ontwikkelen die voor zicht met twee ogen ge schikt was. Aan deze verbeter de Verrekijker heeft waar schijnlijk Zacharias Janssen zijn medewerking verleend. Een en ander is na te lezen in de New Encyclopaedia Britan- nica 15th edition 1991 volume 7 page 387. In de redactie van EB hebben altijd enige profes soren van de universiteit te Leiden zitting, zodat de be richtgeving over Nederlandse zaken nauwelijks in twijfel ge trokken kan worden. N.A. Blomme uit Vlissingen Ik wilde graag mijn grote af grijzen kenbaar maken, over het artikel "de mollenvanger van Zeeland" in de Faam/Vlis singer van 5 april 2000. Ten eerste begrijp ik niet waarom dit dieronvriendelijke artikel zo dominant met bijbehoren de foto op de voorpagina ge plaatst moest worden. Ook de uitlatingen van de geïnter viewde A. Koppert, die zich nota bene nog durft te profile ren als zijnde een grote na tuurvriend, vervult mij en ve len met mij met grote afkeer. De manier waarop deze "na tuurvriend" indruk probeert te maken met het noemen van door hem vermoorde aantal len mollen, getuigt mijn in ziens van een verknipte ja gersmentaliteit, alsof je met deze argumentatie de zaak kan vergoelijken en verdedi gen, zodat het de natuur goed zou doen. Mijn haren rijzen hiervan letterlijk ten berge! Vanuit biologisch oogpunt ge zien is de mol een zeer nuttig dier, die zorg draagt voor de volgende zaken binnen zijn habitat: een goede en natuur lijke beluchting en vermen ging van verschillende grond lagen en instandhouding van een evenwichtige balans ten aanzien van de in de grond le vende flora en fauna. Uit de gehele toon van dit artikel en de uitlatingen van de geïnter viewde blijkt maar weer de ar rogantie van de mens, die zich zonder pardon boven de na tuur plaatst. Ook vanuit journalistiek oog punt is er nog een en ander op te merken aan dit subjec tieve en tendentieuze artikel. Zoals u wel zult weten moet een voorpagina artikelen vol doen aan de volgende stelre gel: "heeft onderwerp/artikel een breed maatschappelijk draagvlak en/of een brede maatschappelijke belangstel ling?". Gezien dit onderwerp gaat dit dus niet op, omdat dit onderwerp alleen speelt bin nen de "smalle" agrarische gemeenschap binnen Zee land. Dus met plaatsing van dit artikel op de voorpagina heeft u dus ook de plank mis geslagen! Ik hoop dat ik en andere lezers van de Faam/Vlissinger in het vervolg van deze berichtgeving ver schoond blijven. Jules Timmerman uit Vlissingen Opmerking van de redactie: Over het journalistieke oog punt gesproken, de "smalle" agrarische gemeenschap bin nen Zeeland heeft het groot ste deel van de provincie in gebruik en wij eten dagelijks de producten van dit deel van de bevolking. Met het maat schappelijke draagvlak zal het dus wel goed zitten. Boven dien selecteren wij onze ver halen op nieuwswaarde. Het was een onaangename verrassing om de Faam/Vlis singer van 5 april jongstleden uit de brievenbus te pakken. Een glimlachende mollenvan ger die voldaan een klem vasthoudt met daarin een mol, die vermoedelijk een zeer pijnlijke en langzame dood gestorven is. Is dat voor paginanieuws? Een eenzijdig artikel waarin wordt beweerd dat iedere mol ongedierte is, dat met zijn gangen en mols hopen veel overlast veroor zaakt. En in zo'n klem onmid dellijk dood? Vergeet het maar! Een mol doet geen mens kwaad, eet slechts wormen en veroorzaakt voor niemand overlast, omdat zijn leven zich onder de grond afspeelt. Wat jammer dat iemand zijn geld wil verdienen aan het zinloos martelen van onschuldige die ren. Helaas stond het tele foonnummer van deze dieren kweller ook nog vermeld, op dat argeloze lezers die zijn dieronvriendelijke praatjes ge loven, hem kunnen bellen. Ik erger mij helemaal niet aan molshopen. Integendeel, ik vind het erg leuk om te zien hoe een mol zijn hoopje op werpt en ik hoop altijd een glimp van het diertje te kun nen opvangen. Natuurlijk zijn er mensen die niet van de natuur houden en die de voorkeur geven aan strakke kunstmestgazonnetjes zonder oneffenheden. Voor zulke mensen is er een dier vriendelijk alternatief: een ap paraatje dat met ultrasone ge luidsgolven de mol verjaagt. Zeer effectief en waarschijnlijk veel goedkoper dan het tarief van meneer Koppert! Waarom schrijft u dit allemaal? Graag zou ik zien dat u ter compen satie van het artikel waarin zinloos geweld tegen onschul dige dieren wordt aangepre zen, u in de toekomst een arti kel plaatst van een organisatie die juist voor dieren opkomt. Als ik aan dieren zoals mollen denk, lijkt de Faunabescher ming mij daarvoor een ge schikte groepering. Ik hoop u hiermee op een goed idee te hebben gebracht. Marleen Drijgers uit Vlissingen Legerkorps - In het paas weekeinde krijgt het muziek korps van het Leger des Heils in Vlissingen bezoek van zijn En gelse collega's. Tien jaar gele den was het korps ook al te gast in de Scheldestad en sinds dien bestaan er nauwe banden. Er staan allerlei optredens en opluisteringen van diensten op het programma. Paasappel - De commissie Zingen in Middelburg houdt sa men met de Zendings- en Evan gelisatiecommissie van de chris telijk gereformeerde kerk op Tweede Paasdag (24 april) haar jaarlijkse Paasappel. Ds. L. Wul- schleger en ds. G.J.H. Vogel verlenen medewerking aan de ze zangdienst in de Ontmoe- tingsker aan de Oosterschelde- straat. Aanvang 10 uur. Paaszangavond - Soli Deo Gloria uit Oostkapelle houdt za terdag 15 april een Paaszang avond in de Saromkerk aan de Noordweg in Oostkapelle. Het begint om 19.30 uur. Medewer king verlenen Soli Deo Gloria onder leiding van Paul Heyboer, het jeugdkoor Klein Gloria onder leiding van Baukje Geldof, Musi- ca Juventa onder leiding van Si mon van Keulen en het School- koor Calvijn College onder lei ding van Kok van Luik. Simon van Keulen is tevens organist. Persoonlijke levensge schiedenis - Ina Brouwer, do cent praktische humanistiek aan de Universiteit voor Humani stiek bespreekt zondag 16 juli het thema 'Hoe gaan we om met onze persoonlijke levensge schiedenis'. Brouwer gaat er van uit dat veel mensen op bepaalde momen ten ontdekken dat feiten en ge beurtenissen vaste patronen vormen in hun levensloop. De bijeenkomst wordt gehouden in het Jacob Roggeveenhuis in Middelburg, aanvang 10.30 uur. Epilepsie - Onder de titel 'Ver slik u niet' houdt de afdeling Zeeland van de EVN (Epilepsie Vereniging Nederland) een bij eenkomst over medicijngebruik en epilepsie. Dat gebeurt woensdag 19 april in het Zieken huis Walcheren in Vlissingen, aanvang 19 30 uur. Galm-test - Senioren die in Domburg deelnemen aan de ac tie GALM (Gezond Actief Leven Model) besluiten het project met een tweede fitheidstest. Ook mensen die met aan het project hebben deelgenomen kunnen zich inschrijven Het GALM-project in de gemeente Domburg wordt sinds februari gehouden in vier kernen van de gemeente Veere, te weten Vee- re, Vrouwenpolder, Domburg en Oostkapelle en is bedoeld voor mensen tussen de 55 en 65 jaar. Voor meer informatie (tussen 9 en 13 uur) 0118-670837. De fit heidstest wordt woensdag 19 april gehouden in het Sportcen trum Schuttershof in Domburg. Schildklier - De internist en en docrinoloog dr. Biesmond spreekt dinsdag 18 april in de Oosterscheldeziekenhuizen in Goes over schildklier en schild klierziekten. De internist uit Roosendaal be handelt vanaf 20 uur over een te snel en te langzaam werkende schildklier Heilzame kruiden - Micmec Walcheren gaat donderdag 13 april samen met Kitty Hage van kruidentuin De Vier Elementen in Middelburg tussen 9 30 en 15 uur in op de heilzame werking van kruiden. Dat gebeurt in het Milieu Educatief Centrum aan de Korenbloemlaan in Vlissin gen. Historie - Dr. Jan Zwemer houdt dinsdag 18 april vanaf 20 uur een lezing over het onder werp 'Zeeland tussen de bevrij ding en de wederopbouw'. Dat gebeurt in de Aula van de Zeeuwse Bibliotheek Ook wordt de film Eiland van Ver trouwen van John Fernhout ver toond. Smiths 24 Game - Maaike de Graag van de christelijke basis school De Regenboog uit Oost kapelle is winnaar geworden van de Smiths 24 Game Provin ciale Scholenkampioenschap pen Zeeland. Het Zeeuwse kampioenschap was de vierde van de reeks Smiths 24 Game Scholenkampioenschappen die de komende maanden in elke provincie worden gehouden Het spel bevordert de reken prestaties van de deelnemers. Inlagen - Zaterdag 15 april wordt er een excursie langs de inlagen van Noord-Beveland ge houden De excursie is georga niseerd door de afdeling Wal cheren van de Koninklijke Ne derlandse Natuurhistorische Vereniging De excursie wordt gegeven door Chiel Jacobusse, mede werkers van het Zeeuws Land schap en begint om 10 uur bij vogelkijkhut de Keihoogte in Wissenkerke. Voorlezen - Zaterdag 15 april wordt de provinciale finale van de zevende Nationale Voorlees wedstrijd voor de provincie Zee land gehouden. De finale wordt gehouden in de Zeeuwse Biblio theek in Middelburg en begint om 13.30 uur. Tien kandidaten uit de groepen 7 en 8 van basis scholen uit de provincie strijden om de titel Provinciale Voorlees- kampioen 2000. Oud-katholieken - De oud- katholieke gemeenschap in Zee land, deel van de oud-katholieke kerk van Nederland (Unie van Utrecht), houdt zaterdag 15 april, ter gelegenheid van palm zondag, een kerkdienst in de ka pel naast de Maria Magdalena- kerk aan de Singelstraat in Goes. De dienst begint om 10.30 uur. Spoorwegen - Vrijdag 14 april houdt de Zeeuwse afdeling van de Nederlandse Vereniging van Belangstellenden in het Spoor- en Tramwegwezen (NVBS) haar maandelijkse bijeenkomst in de Zeeuwse Bibliotheek in Middel burg. De bijeenkomst begint om 19.45 uur. Modegala - In de Vroone in Kapelle wordt dinsdag 18 april een modegala gehouden. Aan het gala doen tien Bevelandse modehuizen en Fiesta Exclusief bruidskleding uit Middelburg mee. Het gala begint om 20 uur en de zaal is vanaf 19.30 uur ge opend. Apollo - De honderdjarige brassband Apollo geeft 14 april een concert in verzorgingste huis Ter Mantelmge in Dom burg. Het concert begint om 19.30 uur. Borstvoeding - Dinsdag 18 april houdt borstvoedingsorgani satie La Leche League Neder land een voorlichtingsbijeen komst over borstvoeding aan de Vuurtoren 15 in Middelburg De bijeenkomst begint om 20 uur en duurt tot 22 uur. Inlichtingen, tel. 0118-593156. Boulevardrace - Zaterdag 15 april houdt de Zeeuwse Federa tie Sloeproeien haar jaarlijkse sloeproeiwedstrijd voor de bou levard van Vlissingen. De wed strijd begint om 13 uur vanuit de Koopmanshaven. Juist in die periode is het aantrekkelijk fietsen in Zuid-Beveland. Er zijn talloze fietsroutes, waarvan een aantal door de Anwb is voorzien van wegwijzers. De routes geven een beeld van de vaak cultuurhistorische bezienswaardigheden en de veelzijdigheid van het landschap. Zo toont de bloesemroute de uitbundige bloesempracht van Zuid-Beveland in de lente. Terwijl de Zeevruchtenroute de fiet sers langs Ooster- en Westerschelde voert met onder andere een tussenstop in het beroemde Yerseke. Het onstaan van het polderlandschap in de Zak van Zuid-Beveland wordt belicht in de Zak van Zuid-Bevelandroute. Al fiet send wordt de eeuwigdurende strijd van de Zeeuwen tegen het water steeds dui delijker. De molenroute biedt de mogelijk heid om de vier molens in de gemeente Reimerswaal te bekijken en de Boeren landroute voert door excursieboerderijen door de Zak van Zuid-Beveland. De routes zijn verkrijgbaar bij VVV-kanto- ren. En trouwens, daar komen ook lief hebbers van de wandelsport ook ruim schoots aan hun trekken.

de Faam | 2000 | | pagina 21