Groot festival Nieuwe wijnspeciaalzaak m Middelburg in Geeregebied Middelburg MWG neemt van Sies over Verhuurgigant Boels opent In Goes bedrijfskleding Op zoek naar sponsors (Door ons gedaen 1 Onder het motto 'Door ons gedaen, door u ondersteund' heeft voorzitter Gerard Heerebout van de Vereniging Zeeuwse Mu sea aan meer dan tweeduizend bedrijven een oproep gedaan de poging om met 260 hedendaagse merk- en stoplappen eind van het jaar een plaats in het Guinness Book of World Records te bemachtigen te onder steunen. „Cultureel erfgoed is van ons alle maal", schrijft Heerebout in de brief die eind vorige week werd verstuurd. „Voor onder nemers een kans om een hedendaagse merklap te sponsoren waardoor iets van nu wordt vastgelegd in de toekomst", onder schrijft de uit Zeeuws-Vlaanderen afkomsti ge directeur Boudewijn Calseijde van het Nederlands Centrum voor Handwerken in Breda. De Zeeuwse merk- en stoplap in het Guïness book of Records Hele klus Vorig jaar zijn ze voorzichtig begonnen in het Geeregebied met het organiseren van een festival. Dit jaar wordt het grootser aangepakt. In de Korte Geere, de Lange Geere en de Gee- repassage zijn op zaterdag 15 april tal van acti viteiten georganiseerd voor groot en klein. Maar liefst eenentwintig winkeliers en zaken nemen er aan deel. Vanaf tien uur 's morgens tot vier uur 's middags zal het Geeregebied in feeststemming zijn. Ambachten Niet alleen gaat voor niets de zon op, op 5 tot en met 8 april kan men eveneens gratis in huis of tuin klussen met professioneel ver- huurgereedschap. Gratis huren dus. Op deze vier dagen viert Boels Verhuur namelijk de ope ning van haar nieuwe 'superstore' in Goes. En met deze ludieke actie wil Boels de inwoners van Goes kennis laten maken met haar ver huurservice én haar nieuwe pand aan de An thony Fokkerstraat 4a. Veiligheid Prijsvraag MWG uit Heinkenszand heeft onlangs het be- drijfskleding-gedeelte van Sies uit Middel burg overgenomen en is daarmee zo'n beetje de meest toonaangevende zaak in bedrijfskleding van Zeeland geworden. Overigens gaat Sies van uit het pand aan de Nieuwe Burgh in Middelburg gewoon door met de verkoop van beenmode. Aan de Houtkaai in Middelburg is wijnspeci aalzaak 12 of meer geopend. Die naam slaat uiteraard op het alcoholpercentage en geeft daarmee meteen aan dat voor een kratje bier dit niet het juiste adres is. Maar dat is ook de bedoeling niet, want al heeft eigenaresse Monique Vreeke haar slijtersvakdiploma; de werkelijke liefde ligt bij de wijnen. In de sfeer volle zaak krijgen die alle ruimte, aangevuld met een klein assortiment gedistilleerd. Afbeeldingen uit het boek Door mijn gedaen van Eef de Jonge-Everaert. Zeeland maakt als alles volgens plan verloopt in het Jaar van Textiel 2000 de grootste merklap ter wereld. Onder be geleiding van het Bureau Provinciaal Museumconsulent Zeeland moet dat uitgroeien naar een plaats in het Guiness- book of Records. Dat staat te gebeuren tijdens een manifes tatie eind dit jaar. Uw weekkrant volgt de ontwikkelingen op de voet. Op deze plaats krijgt u regelmatig informatie over dit groots opgezette project waaraan pakweg tweehonderd vrijwilligers (m/v) deelnemen. In de brief maakt Heerebout gewag van de historische waarde van merk- en stoplappen. „Merklappen zijn prachti ge, vaak heel persoonlijke borduursels met een rijkdom aan motieven". Calseijde vult aan dat de merklappen heel veel zeggen over wat in de regio leeft. „Ik zag bij de regiobijeen komsten dat borduurders met fantastische ideeën werkten. Het was allemaal hedendaags. Zelfs de popgroep Blpf was gebruikt. Het is prachtig dat dit allemaal wordt vastgelegd". Calseijde heeft zelf zo'n tweehonderd merklappen in zijn museum, uit talrijke delen van Europa. „Merklappen wer den in het verleden vooral gemaakt door mensen die niet konden schrijven. Ze borduurden als het ware een bood schap op een lap. Zo zie je ook dat de typen verschillen. Op merkelijk is trouwens dat de Zeeuwse merklappen uit het verleden niet zo gek veel schepen vertonen. Dat zie je veel meer in de buurt van Hamburg en Bremen. De Zeeuwse merklappen worden vooral gekenmerkt door agrarische af beeldingen. Bijvoorbeeld een paard dat in de tredmolen loopt. Daarnaast was het kennelijk interessant om de poort van Middelburg te borduren". De borduursters zijn op zoek naar allerlei sponsors. Spon sormogelijkheden variëren van f.140,- tot f. 7.400,-. Spon sors krijgen naar betaling een stuk service en publiciteit op vele manieren terug. De organisatie meent dat het sponsors geen windeieren zal leggen. Zeker in het licht van de be langstelling van de vele media die op de eindmanifestatie zullen afkomen. FAAM/VLISSINGER 9 Calseijde vergelijkt het pro duct anno 2000 met de Zeeuwse alom bekende wandtapijten die in het Zeeuws Museum zijn te be wonderen. De Zeeuws-Vla ming die ook in het Comité van Aanbeveling zit voor de nu te maken mammoet merk lap beseft wel dat het nog een hele klus is om straks de gewenste afmeting te krijgen voor een plaats in het Guin ness Book of World Records. „We moeten er ons van be wust zijn dat dat geen makke lijk karwei wordt". Dat aan elkaar zetten gebeurt overigens in augustus. Eind van het jaar worden de merklappen - sa men goed voor 140 meter hedendaags bewerkte cultuur - tijdens een publieksmanifestatie gepresenteerd. In de brief die het Zeeuwse bedrijfsleven heeft binnengekregen schrijft Heerebout enthousiast dat het een feest is om te zien hoe de borduursters prachtige regionaal getinte afbeeldingen hebben gemaakt. „De belangstelling van de media is groot", werft Heerebout. „Zelfs landelijk wordt regelmatig aandacht besteed aan Door ons Gedaen (de werktitel van het project, red.) Woensdag 5 april 2000 Bovendien regeren op die dag de voetgangers, voor ander verkeer zijn de straten afge sloten. „En dat mag ook wel eens een keertje", vindt Anne van den Hout, eigenaresse van kledingreparatieatelier Zipper. Samen met buur vrouw Rona Verhage van de exclusieve damesmode- en westernkledingzaak Splendid, is zij verantwoordelijk voor een deel van de organisatie. „Met de braderie en andere evenementen vallen wij er al tijd buiten. Dan zijn deze stra ten de doorgangsroute voor brandweer en ambulances, mocht dat nodig zijn. Maar op de festivaldag kunnen we alle ruimte benutten. Omdat er nu zoveel zaken meedoen wordt het één lange sliert van krampjes en allerlei andere dingen er tussen door. Hoog tepunt voor de kinderen is na tuurlijk het optreden van Muis en Leeuw tussen een en twee uur 's middags. Dat gaat ge beuren op het pleintje bij lunchgalerie Dustoch. Op dat zelfde podium zullen model len van bureau Aliènne vijf keer een modeshow presente ren met kleding van De Spie gel, Shop 6 en Splendid. Twee keer 's morgens en twee keer 's middags" Verhage neemt het woord over: Tussen de kramen van winkeliers door, zijn er oude ambachten te bekijken. Spin nen, weven en nettenboeten, maar ook een imker zal wat la ten zien en een mosterdma ker. Er is een demonstratie van glas-in-lood zetten en bij de pottenbakker mogen kinde ren zelf aan het werk. Omdat we een breed thema hebben, de natuur, valt daar veel on der. Natuurlijke materialen en typisch Zeeuwse producten zoals Zeeuwse Zaken die le vert. Staatsbosbeheer heeft een eigen kraam waar voor lichting gegeven wordt. En aansluitend op de oude am bachten is natuurlijk ook De Diana Wielemaker (midden): „Bedrijfskleding is tegenwoordig ook aan trends en mode onderhevig", foto Anton Dingemanse r 00 0 f 1 B I I I Omschrijving horizontaal: 1 onaangenaam gevoel (fig.); 6 keukenkruid; 13 zoogdier (vr.); 15 grote afstand; 16 soortelijk gewicht (afk.); 18 bladvezels van agave; 19 muurholte; 20 klaar; 21 mak; 23 hoofddeksel; 24 lof dicht; 25 loot; 26 plezier; 28 gesloten; 29 Oud-IJslandse litera tuur; 30 reukwater; 32 woud; 33 universiteitsbode; 34 selenium (afk.); 35 klaagzang; 36 van de; 40 dik; 41 hemellichaam; 44 paard; 46 goochelen; 49 boksterm (afk.); 50 lengtemaat; 51 ont kenning; 52 weefsel van een dier; 54 bloedvat; 55 dïerenverblijf- plaats; 57 klanknabootsing; 58 keurig; 59 soort papegaai; 60 lok middel; 62 rivier in Afrika; 63 voorzetsel; 64 onderzoekinstituut (afk.); 65 reptiel; 67 neodymium (afk.); 68 herinneren aan; 70 godsdienstige rede; 72 eerste (fig.); 73 familie van zwemvogels. Omschrijving verticaal: 1 vervelend mens; 2 getij; 3 verlaagde muzieknoot; 4 tocht; 5 vorderen; 7 eerstvolgende (afk.); 8 deel van het lichaam; 9 hoofdtelwoord; 10 gravure; 11 muziektoon; 12 groep sportmen sen; 14 vocht; 17 keukenhulp; 20 onbepaald voornaamwoord; 22 honingdrank; 24 groot water in Europa; 25 melkklier (dial.); 27 zuignap; 28 vat; 29 gelofte; 31 moerasvogel; 32 plant; 36 in sect; 37 deel van het hoofd; 39 zangstuk; 42 deel van de hals; 43 beroep; 44 oorzaak; 45 Sociaal Economische Raad (afk.); 47 huid; 48 vlokje; 49 knaagdier; 50 een dwaas; 53 keukengerei; 55 bende; 56 zoogdier; 59 in het jaar (lat.); 60 berg; 61 teleurstel lend; 64 hoeveelheidsterm; 66 scheepstouw; 68 legerafdeling (afk.); 69 deel van een Franse ontkenning; 71 verkoopterm (afk.). Er ontstaat de naam van een meubelstuk wanneer u de letters uit de hokjes met de volgende nummers in de juiste volgorde plaatst: 8.14.29.49.55.59.60.61.73. Stuur uw oplossing vóór woensdag 12 april naar de redactie van de Faam/Vlissinger, Postbus 18, 4380 AA in Vlissingen. Uit de goede inzendingen wordt een winnaar getrokken. Die krijgt twee vrijkaarten voor een film in Cine City. De prijswin naar wordt in de Faam/Vlissinger van woensdag 19 april be kend gemaakt. De oplossing van de puzzel uit de Faam/Vlissinger van woensdag 22 maart luidt: 'boekenkast'. De vrijkaarten van Cine City gaan naar L. Francke uit Middel burg. bedrijfskleding daarom buiten de provincie. Dat is niet meer nodig". Niet alleen qua modellen is er veel keuze. „Daarbij komt dat we bijna alles op voorraad hebben", somt Diana Wiele maker op. „En in alle maten. Voor hele kleine tengere vrou wen tot echt grote dikke man nen. Geen enkel probleem". De bedrijfskleding maakte de afgelopen jaren flinke ontwik kelingen door. Traditionele koks- en oberkleding is uiter aard nog wel verkrijgbaar, maar slechts weinig bedrijven maken er nog gebruik van. Diana Wielemaker: „Tegen woordig zie je dat ook be drijfskleding aan trends en mode onderhevig is. Kokspak- ken met kreeftprinten of ser veersterblouses met pizza printen zie je dan ook steeds meer". Service is voor Diana Wiele maker en Melchert Janse een vanzelfsprekende zaak. „Hore- ca-ondernemers werken op andere tijden dan in winkels gewend is. Maar wij vinden het geen enkel punt om ook op afspraak op een maandag avond eens een keertje te werken. Dat hoort er allemaal bij". Was men al lange tijd van plan om de badkamer of keu ken te verbouwen, behang af te stomen of de tuin met pro fessioneel gereedschap op orde te brengen? Dan is nu het meest gunstige moment hiervoor aangèbro- ken. Bij Boels Verhuur kun nen klussers een dag lang kosteloos gebruik maken van topkwaliteit apparatuur en machines. Door de artikelen in de ope ningsweek gratis te verhuren wil Boels iedereen zelf laten ontdekken dat 'huren' bij Boels een aantrekkelijk alter natief is voor 'kopen', zowel voor de doe-het-zelver als voor bedrijven. Bovendien beantwoordt Boels met een uitgebreid as sortiment verhuurartikelen aan een zeer uiteenlopende vraag: bouw- en tuinmachi- nes, gereedschap, rolstei- gers, aanhangwagens en noem het allemaal maar op. Boels Verhuur koppelt gemak aan veiligheid. De medewer kers, onder aanvoering van filiaalmanager Ron Klein, hebben allen een gedegen opleiding achter de rug. Zij geven duidelijke instructies, zodat iedereen optimaal en veilig van de professionele machines en apparaten ge bruik kan maken. Bovendien zorgen ze dat de huurder snel aan de slag kan. En mocht het even niet zo lopen als het zou moeten, dan staat Boels Verhuur met haar uitgebreide service klaar: 24 uur per dag en zeven dag per week. Alle artikelen voldoen aan de strengste veiligheidseisen, zoals de Europese CE-nor- men. Daarnaast wordt ieder artikel altijd na gebruik nage keken en regelmatig aan een servicebeurt onderworpen, leder artikel wordt bovendien geleverd met een gebruikers handleiding. Boels Verhuur behaalde als eerste verhuur bedrijf in Nederland het ISO 9002-certificaat: een garantie voor kwaliteit. Boels Verhuur is in nauwe lijks twintig jaar uitgegroeid van een eenmanszaak tot een concern met honderd ver- huurshops en 43 'supersto res'. Verspreid over Neder land, België en Duitsland werken er ruim vijfhonderd medewerkers. Zowel zakelijke als particuliere klanten kun nen er terecht voor meer dan 2500 verschillende artikelen. Boels is daarmee de grootste verhuurspecialist van Neder land. Zeeuwse Wasdag van de par tij". De Zeeuwse Wasdag is een gezelschap van vier per sonen, een soort Saartjes, waar de Wemeldingse familie Smits achter schuilgaat. Zij doen de was, zoals dat rond 1910/1920 gebruikelijk was. Zonder electrische hulpmid delen dus, maar mét een pin nig omaatje die 't allemaal wel zal regelen. Wie de groep eerder aan het werk heeft ge zien, weet dat er veel te la chen valt. Te zien op het mid denstuk van de Lange Geere. Uiteraard zijn de winkeliers ook prominent vertegenwoor digd op hun eigen festival. Tal van speciale aanbiedingen en spectaculaire kraamkoopjes maken de feeststemming compleet. Volgende week zal in deze krant een speciale Geeregebiedpagina verschij nen, waarin nog meer infor matie staat. Goed bewaren én goed lezen en bekijken die pa gina want er is een prijsvraag aan verbonden. De oplossing krijgt een vervolg op de festi valdag zelf. Alle deelnemende zaken hebben een ei in hun etalage liggen, maar er is er maar één met een GOUDEN ei. Wie, gewapend met de aanwijzingen uit de adverten tiepuzzel, als eerste dat spe ciale ei weet te vinden wint de hoofdprijs. Die moet hier nog even geheim blijven, maar het zal zeker de moeite waard zijn Anne van den Hout om ruim een week voor Pasen al te beginnen met eieren zoe ken. Er kan er maar een de eerste zijn. Toch zijn er voor de andere bezoekers heel veel andere prachtige prijzen te winnen tijdens het festival. Het Geeregebied presenteert zich dan als een weliswaar klein, maar heel gezellig win kelgebied waar een goede on derlinge sfeer het mogelijk maakt dat zo'n evenement kan plaatsvinden. „En geen winke liersvereniging of belangen- commissie. Gewoon mensen die het leuk vinden om te doen", zegt Van den Hout. „De Schoenenreus bijvoor beeld doet ook mee, terwijl meestal landelijke ketens dat niet doen. Jammer is wel dat foto Jaap Wolterbeek ze van hun hoofdkantoor niet de schoenen mochten leveren voor de modeshows. Dan zou den de modellen van top tot teen aangekleed zijn door ei gen winkeliers". Het mag de pret niet drukken; de organi satie van het Geeregebiedfes- tival is er klaar voor om de vijftiende april een bruisend feest te laten worden. MWG is sinds de overname van Sies gespecialiseerd in kleding voor medische instel lingen en horecabedrijven. „Dat wil zeggen dat we hier in de zaak enorm veel keuze hebben voor de klanten", legt Diana Wielemaker, die samen met haar broer Melchert Jan- se de scepter over de Mitchel Wielemaker Groep zwaait, uit. „Dat zie je elders in het land ook wel, maar tot nog toe was er eigenlijk geen zaak zo uit gebreid in Zeeland. Veel grote ondernemingen kochten hun Wijn en spijs, daar zit de com binatie waar Vreeke iets mee heeft. Ze legt het uit: „Ik maak een onderscheid in eetwijnen en drinkwijnen. Er zijn wijnen die je makkelijk, zonder iets erbij, kunt drinken. Prettige wijnen die altijd en overal van pas komen. Maar er zijn ook wijnen die wel degelijk een tegenwicht nodig hebben. Die komen pas echt tot hun recht bij een mooi stuk vlees of een vis schotel. Zou je zo'n wijn zo maar even drinken, dan is het niet lekker. Ik wil daar klanten graag in adviseren, het is toch leuk om met iemand een di ner door te spreken en daar de juiste wijn bij te kiezen. En je kunt niet overal verstand van hebben. Als iemand vraagt: doe mij maar een lekker wijntje, dan is dat pas het begin. Want smaak is heel persoonlijk. Als ik weet waar het voor is, een feestje of receptie of een ex clusief diner dan kun je ver der. En natuurlijk speelt het budget mee. Niet iedereen legt zomaar vijfentwintig gul den neer voor een mooie fles wijn. Daarom heb ik ook wij nen van rond de tien gulden staan. Daaronder niet, dan kom je in de buurt van de su permarktwijnen en dat is mijn bedoeling niet. Het is juist de uitdaging om wijnen te bie den die misschien niet altijd even bekend zijn, maar wél de moeite waard. Het gaat bij wijn om genieten, maar het moet natuurlijk niet te gek worden". Wie op de televisie wel eens de presentatie van de Beaujo- lais Primeur heeft gezien, weet dat daarbij termen als bouquet, afdronk en finesse je om de oren vliegen. „Ik ken die termen ook en weet wat ze betekenen, maar het is vaak uiterlijk vertoon", vertelt Vree ke. „Een klant die daar geen Monique Vreeke boodschap aan heeft ga ik niet lastigvallen met moeilijke woorden. Wél kun je met wijnkenners die daar prijs op stellen op hetzelfde niveau praten. Maar een term als decanteren bijvoorbeeld, betekent niets anders dan óverschenken. Dat doe je met wijnen die niet ge filterd zijn, waardoor er een restje onder in de fles zit dat niet in je glas hoort. Of bij wij nen die beter tot hun recht ko men als ze eerst een uurtje ademen. Met de proeverijen die ik in de toekomst wil orga niseren, wil ik meer aandacht gaan besteden aan sommige druivensoorten. De Merlot bij voorbeeld. Van die druif wordt foto Jaap Wolterbeek wijn gemaakt in Frankrijk in de bordeauxstreek, maar ook in Chili en Zuid-Afrika. De ver schillen in klimaat en grond soort makën dat de wijnen uit die gebieden, ondanks dezelf de druif, heel anders smaken. Dat is leuk om te weten en je maakt zo misschien kennis met een voor jou onbekend wijntje". Champagne, toch ook een wijn, heeft 12 of meer nu niet liggen. Daar lopen de Ne derlanders buiten oud en nieuw niet warm voor. Maar wie gaat trouwen of anders zins iets te vieren heeft, kan dat natuurlijk altijd bestellen. Binnen een week kunnen de kurken dan alsnog knallen.

de Faam | 2000 | | pagina 9