Wijnroute Zeeland geen utopie Eindpresentatie slagwerkschooi STEVIG AFGEPRIJSD Maand van de Vrijheid in Zeeland The Supremes origineel in Goes De Maand Van De Vrijheid C 3 DAGEN EEN 'GEKKENHUIS" BIJ FORD JOOSSE IN VLISSINGEN WOENSDAG 5 APRIL 2000 öLior% JAARGANG 101 - NUMMER 14 ^%DDEL6V3S^ M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN S P U i si raat ©Q.MI®om Zaterdag 15 april wordt een groots festival gehouden in het Middelburgse Geeregebied. Voetgangers regeren die dag trouwens voor alle andere verkeer. MWG neemt bedrijfskleding over van Sies. Die blijft wel actief op het gebied van de beenmode. Middelburg is een wijnspeciaalzaak rijker. 13 Stemmen van vluchtelingen gebundeld verschenen. Een boekbespreking. Walcheren Kort vol wetenswaardigheden Scream 3 wordt zaterdag voor het filmpanel gedraaid. Wie er bij wil zijn doet er goed aan zo snel mogelijk te bellen. The Hurricane, een trilogie die niet anders gefilmd kon worden naar het leven van de profbokser Rubin Carter, met Denzei Washington in de hoofdrol. Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: Het Bureau voor Toerisme Zeeland bewijst, samen met vier wijnbouwers, dat een wijn route in Zeeland geen utopie is. Vier wijngaar den staan maandag 10 april vanaf 15.30 uur model voor de Zeeuwse wijncapaciteit. RESTANT COLLECTIE 12% of meer Hij heeft bewondering voor hun slimheid, graafcapaciteiten en prachtige, zwarte vacht. Toch geeft iedere mol, die hij in zijn klemmen aantreft, hem een tevreden gevoel. „Het is toch ongedierte dat met zijn gangen en molshopen veel overlast veroorzaakt." De 26- jarige Aart Koppert uit Oosterland is moUen vanger. Hij doet dit werk reeds jaren 'uit lief hebberij', maar staat sinds kort ook ingeschre ven bij de Kamer van Koophandel. Daarmee is hij de enige professionele mollenvanger van Zeeland. „Ze hadden daar zo'n initiatief nog niet eerder meegemaakt." Een gulden Vaste route Grevelingendam Vriendendiensten Hoofdgangen De periode rond bevrijdingsdag gaat in Zee land vanaf nu "Maand van de Vrijheid" he ten. Het is de bedoeling om extra inspanningen te ontwikkelen die de verdraagzaamheid in de Zeeuwse samenleving bevorderen. Grootste Levi's collectie! Laagste prijs! Lees meer over dit spektakel op de achterzijde van deze krant BEW. EX. faam/ De mollenvanger van Zeeland (advertentie) V 1 i s s i n g e n lel: (0118) 422100 www.spui.nl APRIL MAAND VAN HET REIZEN De eerste zwaluwen zijn binnen: tijd voor de reiskriebels! Op drie vrijdagavonden steeds van 19.30 tot 21.00 uur in de "reizenkamer" in 't Spui snufjes van willekeurige plek ken op de wereldbol. 47 April: een avond over SURINAME met verhalen van de heer Vriesde, traditionele kleding en hapjes: 14 april: twee CHINA-reizigsters. Margot Mortier en Margreet de Haan, komen hun ervaringen en foto's met u delen; 28 april: een Marokkaans/Nederlandse jongen van 19, RASHID N0- VAIRE, komt vertellen over zijn nieuwste bundel "Rei gers in Cairo", een reis om de wereld in verhalen. IN GEPREK MET PIET QUITE. Hij is de auteur van "Koninklijke Mij. De Schelde. 125 jaar scheepsbouw in Vlissingen" en komt op zater dag 8 april naar 't Spui. Van 11.00 tot 12.00 uur kunt u met hem in ge sprek over zijn boek. Bekijkt u dan ook de presentatie van oude foto's van De Schelde en oude gereedschappen. Van 12.00 tot 15.00 uur sig neert de heer Quite zijn boeken in de boekhandel De Ruiter Fanoy. In Bibliotheek Souburg is i.s.m. "Mies" EEN to MINITENTOONSTELLING ingericht over tui nen met de nieuwste boeken op tuingebied. pag. Advertentieverkoop (01 18) 484 316 Redactie (0118) 484 276 Bezorgklachten (0800) 023 1231 Uitgebreid colofon: zie pagina zoekertjes (advertentie) Extra raadsvergadering Commissievergaderingen Asfaltering Molenwater (advertentie) Dat gebeurt in Nieuwdorp bij Boonmans Wijnmakerij aan de Stoofweg. De andere deelnemers zijn Druivengaer- de uit Wissenkerke, Wijn gaard 't Vierendeel uit Vrou wenpolder en Wijnmakerij de Hellenburg uit Oudelande. Al eeuwen wordt wijn in héél Europa verbouwd. Dat het in Nederland wat op de achtergrond is geraakt is te wijten aan de Franse over heersing in de tijd van Napo leon, toen de Franse wijn 'moest' overheersen ten kos te van de Nederlandse. Bijna anderhalve eeuw later krijgt de Nederlandse wijn een her kansing. Inmiddels zijn er Nederland breed pakweg honderd wijn gaarden. De opmars is mede een ge volg van de zoekende land bouw, die nieuwe mogelijk- heden aanboort. Het Bureau voor Toerisme Zeeland springt met dit ini tiatief in op de trend om aan streekeigen producten voor keur te geven. Het gevolg is onder meer dat het bureau druk in de weer is om een wijnbrochure samen te stellen die na april te koop wordt aangeboden bij de VVV's, horeca, wijnhandel en andere geïnteresseerde za ken. Niet minder dan veertig leerlingen van de Slagwerkschooi Rondomtrom demonstreren zondag 9 april dat de West- Afrikaanse handtrommel uitermate leuk en populair is. Dat gebeurt in het Vlissingse Arsenaaltheater vanaf 19.30 uur tijdens de inmiddels traditioneel geworden eindpresentatie djembespelen. De optredens van de leerlingen wordt afge wisseld met korte optredens van Rakadiou. Het publiek kan deelnemen aan een openbare les. De Zeeuwse Muziek school doet mee aan de organisatie van dit West-Afrikaan se lentefeest. MIDDELBURG - VLISSINGEN - GOES Wijnspeciaalzaak v.o.f. Houtkaai 1 4331 JR Middelburg Tel. 0118 - 62 66 35 Het eerste optreden in Nederland van de Su premes vindt plaats in de Zeelandhallen in Goes. De legendarische Amerikaanse 'meiden'- groep komt naar Europa voor promotie van de nieuwe single. Het trio dat al 23 jaar in dezelfde bezetting optreedt, is zaterdag 6 mei te zien in Goes. In het voorpro gramma wordt het pu bliek extra warm ge maakt voor de muziek uit de jaren zeventig door Boney M, met Bobby Farrel. De Neder landse band The Clarks covert die avond num mers van The Beatles en de Rolling Stones. De Platenbaas in Mid delburg en Music House in Vlissingen zijn de Walcherse verkoop adressen. advertentie) door Marijke Vael Aart heeft het momenteel be hoorlijk druk. „In het voorjaar zie je de meeste molshopen, vooral na een zachte winter. Wanneer het min tien graden vriest kruipen mollen diep weg in de grond en moeten hun voedselvoorraad aan spreken, maar bij een zachte winter kunnen ze gewoon doorwroeten in de bovenlaag van de aarde". Na zijn dagelijks werk bij een groenvoorzieningsbedrijf en op zaterdag trekt Aart Kop pert erop uit om op verzoek van instanties als waterschap of gemeente, bedrijven of particulieren de strijd aan te gaan met de kleine gravers. Vanaf 1 mei werkt hij weke lijks twee dagen minder in loondienst ten gunste van de mollenvangst voor zijn eigen bedrijf. Het begon allemaal met een weiland dat zijn vader op nieuw inzaaide, toen Aart nog op de lagere school in Ooster land zat. „Er kwamen steeds meer molshopen in het jonge groen en mijn ouders zochten een oplossing. Ze kochten een aantal mollenklemmen die ze de molshopen wat opzij te trekken en steeds te voelen merk ik waar de hoofdgangen; de 'ritten' lopen. Vervolgens is het zaak om- in die ritten pre cies op de juiste hoogte klem men te plaatsen, want een mol is slim. Ik heb het meegemaakt dat hij zich onder een klem door groef". Wanneer de klem goed in een 'rit' staat weet Aart Koppert zeker dat hij beet zal hebben. „Iedere mol heeft zijn eigen territorium; een gangenstelsel waar hij in zijn eentje leeft. Al leen in het voorjaar zoeken ze elkaar op om te paren. Om aan voldoende voedsel te ko men gaat zo'n mol dagelijks een paar keer door zijn gan genstelsel, want hij eet zijn ei gen gewicht aan verse wor men. Alleen wanneer er niet genoeg voedsel meer is te ha len, of bij gevaar, maakt hij nieuwe gangen. Door dat voorspelbare gedrag komt hij tijdens zijn vaste route in de klem terecht". Volgens Aart Koppert is het dier dan onmiddellijk dood. „Het is de meest humane ma nier van verdelgen. Ik hoor over het vangen van mollen allerlei verhalen. Bijvoorbeeld over fosfortabletten die in de grond worden geschoten om gas te verspreiden waarvan mollen dood zouden gaan. Het is niet verboden maar het helpt nauwelijks. Het gangenstelsel volspuiten met water of een bierflesje in graven omdat dat een fluitend geluid zou maken dat mollen eng vinden heeft geen zin om dat mollen zich bij onraad wat dieper terug trekken in de grond. Zij graven dan een ver ticale gang en vandaar uit weer een horizontaal gangen stelsel." Volgens de mollenvanger houden mollen vooral van losse, droge grond omdat daar veel wormen in zitten. „Daarom zie je vaak molsho pen in weilanden en grasvel den." Op Schouwen-Duive- land is vooral de berm van de Grevelingendam populair bij de zwarte gravers, evenals het gebied rondom Sirjansland en de westhoek van Schouwen. In Zuid-Beveland ving Aart Koppert mollen bij 's Graven polder. Het liefste zou de mollenvan ger fulltime en in heel Zeeland actief zijn. „Het is een leuk be roep. Je komt overal, maakt mensen blij en je hebt eer van je werk". Aart Koppert is tele fonisch bereikbaar via 06- 53287071. Aart Koppert: „Het is nog nooit gebeurd dat ik mollen in een bepaald gebied niet kon uitroeien", foto Jaap Wolterbeek. aan mijn drie broers en mij gaven en stelden één gulden in het vooruitzicht voor iedere mol die we zouden vangen. In het begin konden we er niet veel van, maar op een gege ven moment kregen we de slag te pakken en brachten de ene na de andere mol aan. Toen mijn moeder 25 gulden beschikbaar stelde voor dege ne die de honderdste mol zou vangen, werd het een echte sport". Het verhaal over de activitei ten van de gebroeders Kop pert ging in Oosterland en omgeving van mond-tot- mond. „Eerst belde een buur man die ook last had van mol len, later volgden meer men sen". In de loop van de jaren was het vooral Aart die derge lijke 'vriendendiensten' op knapte. Op advies van zijn moeder zette hij enkele jaren geleden een advertentie en kreeg zo zijn eerste 'professionele' op drachten. „Van de reinigings dienst en de beheerders van de golfbaan in Bruinisse. Later belde ook de gemeente Schouwen-Duiveland omdat er mollen op een begraaf plaats en sportveld zaten. En ik kreeg veel reacties van boe ren. Bij een boerderij in Sir jansland heb ik 170 mollen ge vangen". Volgens Aart Koppert slaagt hij er altijd in de mollen in een bepaald gebied uit te roeien. „Eerst zoek ik de verse mols hopen op. Je herkent ze aan de kleur van de aarde en ik vraag een boer ook wel eens de grond plat te maken met een sleper, zodat de hopen nieuwe duidelijk zichtbaar worden." Die graaf ik een beetje uit en steek er voorzich tig mijn vingers in om de mol- lengang te voelen die eronder zit. Door de graszoden naast Het symbool van de vrijheid van meningsuiting. Want ook in Zeeland is het steeds gewoner dat we te ma ken hebben met medeburgers die anders zijn of denken of een andere cultu rele achtergrond hebben. En helaas moeten we er ook hier goed op letten dat agressie niet onverantwoord toeneemt. Leven en laten leven" in vrij heid en verdraagzaamheid is daarbij van groot belang. Vooral jongeren kunnen hel pen dit waar te maken. Via de Maand van de Vrijheid bieden de initiatiefnemers (het provinciebe stuur samen met andere organisaties) aankno pingspunten zoals bewust wording, inzicht, discussie en positieve actie. Een aantal bestaande evene menten maakt deel uit van de Maand: het Festival Cultureel Gekleurd, het Bevrijdingsfesti val Zeeland en de uitreiking van de Four Freedoms Awards. Maar ook zijn er an dere activiteiten, die elk jaar weer nieuw kunnen zijn. Centraal uitgangs punt zijn telkens de Vier Vrijheden (Four Freedoms) zoals de vroegere Amerikaanse presi dent Franklin D. Professor Bornislaw Geremek, minister van buitenlandse zaken van Polen ontvangt 27 mei de award voor vrijheid van me ningsuiting. Roosevelt ze kort en krachtig formuleerde: - vrijheid van godsdienst - vrijheid van me ningsuiting - vrijwaring van vrees - vrijwaring van gebrek De "Maand van de Vrijheid" beslaat dit jaar de periode van 22 april (start Festival Cultu reel Gekleurd) tot en met 27 mei (uitreiking Four Freedoms Awards in Middelburg). Voor meer informatie: www.maandvandevrijheid.nl

de Faam | 2000 | | pagina 1