32s gr- Zacherias Janssen herleeft in Stadsschouwburg Middelburg Gong in podiumcafé De Piek Geboren: schrikkelbaby Best Power! breed EXCLUSIEVE W00NIDEEËN? Voor krachtige Pc's moet u bij Imha computers zijn. ©0KIGMQK] Komt u even op de koffie in uw nieuwe winkel? OPZOEK NAAR WERK? KIJK DAN OP PAGINA 13 en 14 VANAF PAGINA 23 GRATIS POWER-BAL WOENSDAG 29 MAART 2000 JAARGANG 101 - NUMMER 13 M WEKELIJKS HUIS AAN HUIS OP GEHEEL WALCHEREN Het leven van Zacharias Janssen - de Middel burgse brillenslijper die wel de uitvinder van de Zeeuwse verrekijker genoemd wordt - staat centraal in de musical Zacherias Jansen, die de Goese Operette Vereniging dit voorjaar brengt. De Oost-Souburger Rob van der Meule neemt de hoofdrol voor zijn rekening en de voorstel ling gaat donderdag 13 april in première in de Middelburgse Stadsschouwburg. 1 i V De race om de eer ste 'millennium baby' was nog maar net voorbij toen zich alweer een ongewone datum in de westerse kalender aandiende. 29 februari 2000: een bijzonder schrikkel jaar. En daar hoort na tuurlijk ook een 'schrikkelbaby' bij. Theorie G5E3ZS1 PRESARIO 746Ö] Best'f Sale I Imha computers: Badhuisstraat 60. door Joep Bremmers De jaren zeventig herleven het komende weekend in het Vlissingse podiumcafé De Piek. Het poppodium viert deze maand zijn der tigjarig bestaan met drie weekenden muziek uit de jaren zeventig, tachtig en negentig. Hoogtepunt van het jaren zeventig-weekend vormt ongetwijfeld het optreden van de psy chedelische jazzrockformatie Gong. Theepot pag Informatie over de gemeente Middelburg vindt u op pagina 3 Deze week: faam/ Zacharias Janssen - nog altijd knipper (1867), Michiel de is er een straat in de provin- ciehoofstad die aan hem her innert - leefde eind zestiende, begin zeventiende eeuw. De markante Middelburger is een tijdlang gezien als uitvinder van de verrekijker, maar te genwoordig is duidelijk dat Zacherias Janssen het instru ment niet zelf verzon maar na maakte: hij had op één van zijn reizen door Europa een soortgelijk apparaat gezien in Italië, gemaakt door de Itali aan Gualtrotti. Zijn verrekijker was eerder een verbetering van dat model dan het resul taat van een eigen ingeving. De Goese Operette Vereniging (GOV) heeft de musical over Zacherias Janssen zelf be dacht en gemaakt. Voorzitter van de GOV Sidney Henne- man: „We wilden in het jaar 2000 eens iets extra's doen, een mooie grote Zeeuwse musical neerzetten. Daarom hebben we librettist Jan Burg graaf gevraagd voor ons een familiemusical neer te zetten, waarin hij terugblikt op de ge schiedenis en vooruitziet naar de toekomst". Het resultaat is een verhaal waarbij werkelijk heid en fantasie hand in hand gaan. Zo neemt Zacherias Janssen door zijn verrekijker bijzonde re Zeeuwse gebeurtenissen waar uit het rijke Zeeuwse verleden. Maar is hij ook in staat om situaties te zien die zich in de toekomst afspelen. Het publiek komt zo roemrijke figuren als Jantje de Prenten- Ruyter (1607-16760, meneer Van Dale uit Sluit en Jacoba van Beieren tegen, om uitein delijk in het jaar 2000 te belan den. De markante Middelbur ger krijgt grote problemen met zijn omgeving wanneer hij zijn bevindingen wereld kundig maakt. Hij wordt be schuldigd van hekserij, maar zoals dat hoort bij een fami liemusical loopt het verhaal goed af. De muziek voor de musical werd door de Vlaming Hans Swinnen gecomponeerd. Hij deed dat in de stijl die zich het beste laat vergelijken met die van 'Les Miserables'. In het stuk zijn bovendien regionale Zeeuwse volksliederen te her kennen. Swinnen neemt ook de directie van de musical voor zijn rekening. De Middel burgse Anastasia Arestedes tekent voor het ontwerp van het decor. De Goese Operette Vereniging trok voor de hoofd rollen twee gastspelers aan: Rob van der Meule speelt Zacharias Janssen, Marjolein van Zonneveld zet Zacharias' dochter Maria neer. Rob van der Meule voltooide zijn klassieke zangstudie aan het Brabants Conservatorium in Tilburg. Hij studeerde bij Marius van Altena, Meta Bourgonjen, Bernard Kruysen en Hans Smout. Als bas-bari ton verleende hij solistische medewerking aan menig ora torium- en operaconcert. Daarnaast is hij actief als lie- derenzanger met een voor keur voor het impressionisti sche Engelstalige lied. Van der Meule houdt zich ook bezig met koor- en ensemble- werk. Hij dirigeerde het ka merkoor Musica Cordis uit Goes en het barbershopkoor Sea Sound Singers stond ruim elf jaar onder zijn lei ding. Met deze groep behaal de hij vier keer een nationale titel, produceerde een cd, trad op voor televisie en concer teerde met grote regelmaat behalve in Nederland ook in de rest van Europa. Hij werkt als coach met koren, kwartet ten, zangers en dirigenten in Nederland en daarbuiten. Als zanger/performer verzorgt hij regelmatig workshops en is hij aan cursussen en instituten als (gast)docent verbonden. Hij werkt als freelancer, heeft zijn eigen lespraktijk en is ar tistiek verantwoordelijk voor twee koren. Als bariton zingt hij in een Nederlandstalig clo se harmony kwartet (Radio Ti mes) waarvan hij eveneens muzikaal leider is en waarvoor hij alle arrangementen schrijft. Afgelopen zomer reis de hij naar Amerika voor het volgen van een opleiding tot coach lichte muziek (barber shop) en recentelijk zijn er wat artikelen van zijn hand gepu bliceerd met betrekking tot het interpreteren en uitvoeren van lichte muziek. Marjolein van Zonneveld (sopraan) volgde zanglessen bij zangpedagoge Maria Daane uit Bergen op Zoom. In 1994 begon ze met het theore tische deel van de zangstudie aan het conservatorium van Tilburg, waar ze in 1997 voor slaagde. Bij het bekwamen in praktische zin liet Van Zonne veld zich niet op het Tilburgse conservatorium bege'":"1"'" maar door Maria waardoor ze verplich haar studie via de wé het staatsexamen af 1 'MOM 1^1 kL Rob Vermeule tekent voor de rol van de kleurrijke figuur Zacherias Janssen, die de geschiedenis inging als uitvinder van de Zeeuwse verrekijker. foto Fotostudio Hans Nijs gen. Dat deed ze in 1998. Nu heeft ze een eigen zangprak tijk en is ze free lance werk zaam als zangeres. Van Zonneveld was jarenlang lid van de Goese Operette Vereniging en vertolkte er di verse rollen, waaronder die van Niklausse in de opera-co- mique Hoffman's vertellingen van Jacques Offenbach, Paris studie zegde ze haar lidmaat schap op, maar daarna vervul de ze nog twee gastrollen: Va- lenciènne in Die Lustige Wit- we van Franz Lehar en die van Eurydice in Orpheus in de On derwereld, de laatste produc tie van de Goese Operette Vereniging. Zang en dans worden ver zorgd door de Goese Operette Vereniging en de Stichting Oansz. Het koor is voor de ge- egenheid aangevuld met Zeeuwse jongeren, die daar- /oor auditie deden. De muzi kale begeleiding is in handen van een orkest van zevenen twintig musici. In totaal zullen zo'n honderd mensen aan de show meewerken. De voorstelling gaat 13 april in première in de Stads schouwburg in Middelburg. Daar is 'ie 14, 15, 16 en 24 april (speciale Paasmatiné) opnieuw te zien. 29 april ver trekt de Goese Operette Ver eniging naar het Zuidland- theater in Terneuzen, waar ook nog een voorstelling wordt gegeven. te N,\YS> HI -cnxs.-V x HSHP x v A\ mm liÉHH 'iÉlwÉIIÉ SiS -. I (advertentie) p U 1 straat Vlissingen tel: (0118) 422100 www.spui.nl MAART TUINMAAND: Komende vrijdagavond is het ontwerpen en aanleggen van tuinen onderwerp van gesprek. Uw adviseur is Liesbeth Hamelink-Weug, bekend specialist in tuinontwerpen en het gebruik van materialen. Vanaf 19.00 uur in de "huis- en tuinkamer" van 't Spui Vanaf woensdag 5 april: iedere woensdag- en donderdagmiddag van 13.00 tot 17.00 uur adviezen en antwoorden over STUDIEFINANCIE RING en tegemoetkoming studiekosten door deskundigen van de infor matie Beheer Groep in 't Spui aan de adviesbalie op de begane grond. Eenmalig op vrijdag 7 april: van 16.00 uur tot 21.00 uur hulp bij het in vullen formulieren voor bijdrage in studiekosten voor scholieren van 12 t/m 17 jaar. LESGELD EN STUDIEBOEKEN zijn duur, laat u adviseren door deskundigen van de IBG. LEASEPRIJS incl. 36 maanden pickup return CarePaq Garantie bij alle Compaq Presario's De eerste Walcherse schrikkelbaby Nathan van Belsen met zijn moeder Cora van Belsen. Nathan Johannes Lambertus van Belsen was de eerste Walcherse baby die 29 febru ari 2000 werd geboren. De Middelburger zag om veer tien minuten over één 's nachts het licht in het Streek ziekenhuis Walcheren in Vliss ingen. Hij en zijn ouders wer den daarom in het zonnetje gezet door de Faam/Vlissin- ger en een aantal van onze trouwe adverteerders. Nathan van Belsen, bij het verschij nen van deze krant precies een maand oud, was niet 'ge pland' op een schrikkeldag. „Hij was zelfs elf dagen te vroeg", vertelt moeder Cora van Belsen. Broer Danny van Belsen maakt het niet zo veel uit dat zijn broertje op een schrikkel dag is geboren. „Ik vind het gewoon leuk om nu een broertje te hebben", luidt zijn mening. Over het probleem of de verjaardag van de jonge telg nu op 28 februari of 1 maart moet worden gevierd hebben Cora en Johnny van Belsen al nagedacht. „Ik heb de 28ste de hele dag met weeën rondgelopen", vertelt Cora van Belsen. „Hij was toen al onderweg en we hou den het dan ook maar op de foto Jaap Wolterbeek 28ste. En daar hadden we ook niet veel in te willen, als het komt dan komt het, je houdt het toch niet tegen". Op aanraden van haar schoonvader heeft Cora van Belsen meteen een kaartje naar de FaamA/lissinger ge stuurd. Omdat Nathan van Belsen de eerste Walcherse baby was die op schrikkeldag De theorie rond het fenomeen 'schrikkeldag' lijkt ingewikkel der dan hij in werkelijkheid is. Een jaartal wordt opgeschre ven met vier cijfers. Een schrikkeljaar valt altijd in een jaar dat eindigt op twee cijfers die deelbaar zijn door vier. Zo was 1996 een schrikkeljaar en zal ook 2004 een schrikkeljaar zijn. Uitzondering op de regel zijn de jaren die eindigen op '00'. Zo kenden de jaren 1800 en 1900 geen schrikkeldag in fe bruari. Maar er zijn natuurlijk altijd uitzonderingen op de uitzondering. En dat is dit jaar aan de hand: als de laatste drie cij fers alleen uit nullen bestaan, is er juist wèl een schrikkel dag op komst. En dat geldt voor het jaar 2000 - zodat er dit jaar, ondanks de eeuw wisseling, toch een schrikkel dag was. advertentie Nieuw in de Compaq Presario lijn. o minitower met AMD-K6II processor, 500 MHz met 3D Now1 en Chipset VIA MVP4/686A 64 Mb SDRAM geheugen 15 Inch scherm -:/ 512 Kb cachegeheugen vaste schijf 8 GB Ultra DMA CD-ReWriter 4x4x24x 8 Mb shared WM&y videogeheugen 156 Kbps V.90 modem J 1 Dolby® Digital Surround Sound Plug&Play Windows 98 Word 2000, MS Works 2000, gratis internet, Powerquest Selective Quick Restore, software keuze programma zolang Je voorraad snelt. www.BestSale.nl 4381 LV Vlissingen,fel.:0118 - 41 19 00. Fax: 0118 - 41 19 11 De jubileumfestiviteiten van de Piek hebben het afgelopen weekend al hun aanvang geno men met een reünie voor me dewerkers en oud-medewer kers van het podium in de Hel- lebardierstraat. Donderdag 30 maart begint het feest als de Piekoscoop in ere wordt her steld. De Piekoscoop begint om 19 uur en vertoond wordt de film Dersu Uzala van Kurosa wa. Vrijdag 31 maart herleven oude tijden als oude Vlissingse bands nog één keer acte de- présence geven op het Vlis singse podium. Balls, Zillion en Safe as Milk zijn de groepen die van zich laten horen. De op tredens beginnen om 22 uur. Zaterdag 1 april belooft een spetterende avond te worden als de vermaarde band Gong in De Piek speelt. De band viert net als De Piek zelf dit jaar zijn dertigjarig bestaan en heeft net de nieuwe cd 'Ze ro to Infinity' op de markt. „Het is echt heel bijzonder dat de Gong naar Vlissingen komt", vertelt Han Roose van De Piek. „Ze hebben hier in de jaren zeventig al eens ge speeld en toevallig gaan ze in april op tournee door Enge land". Gong ontstond dertig jaar ge leden nadat oprichter Daevid Allen de Soft Machine had verlaten. Aanvankelijk had Gong Frankrijk als vaste ver blijfplaats alwaar de bandle den in een commune leefde en vooral ook musiceerden. Er werd een eigen wereld ge creëerd. Een wereld die fre quent bezocht werd door een vliegende theepot afkomstig van de planeet Gong op zoek naar Zero the Hero. De bewo ners van Gong, Pot Head Pixies, communiceerden via Radio Gnome en slingerden zo hun bizarre muziek de we reld in. Het resultaat mocht en mag er nog steeds zijn, space- achtige glissando-gitaar, to verachtige fluitsolo's, stuwen de drums, mysterieuze space- whisper en ontelbare niet na der te definiëren geluiden. Met de nieuwe cd Zero to In finity bewijst Gong nog steeds meester van het genre te zijn. In welke bezetting de band naar Vlissingen komt is nog niet te zeggen. Gedurende het dertigjarig bestaan van Gong heeft de band nog nooit lan ger dan vier maanden in de zelfde bezetting gespeeld. Ze ker is dat in ieder geval Dae vid Allen (gitaar en zang), Gil- ly Smith (zang en 'space-whis- per) en Mike Howlett (bas) als bandleden van het eerste uur van de partij zijn. Met Gong haalt De Piek een stuk popgeschiedenis in huis. Zanger Daevid Allen speelde niet alleen in de legendarische formatie Soft Machine maar werkte eveneens samen met beat-sch rijver William Bur roughs en was er getuige van dat Jimmy Hendrix voor het eerst naar Engeland kwam om aan een grootse carrière te be ginnen. „Het is echt bijzonder dat we Gong naar De Piek heb ben kunnen halen", vertelt Han Roose. „De band bestaat lang niet altijd maar toevallig gaan ze in april op tournee door En geland en Frankrijk. De contac ten met het management zijn heel prettig verlopen. De band vroeg aanvankelijk een prijs die iets te hoog was voor ons. Omdat ze graag in Vlissingen wilden komen spelen zijn ze fors in prijs gedaald, ze zien het optreden in De Piek als een soort generale repetitie voor de komende tournee. Ze spe len bij ons voordat de officiële cd-presentatie in Engeland wordt gehouden, echt een pri meur dus". Het optreden van Gong in De Piek begint om 22 uur. Kaarten kunnen vooraf te lefonisch worden gereser veerd, tel. 0118-416791. Archieffoto van Gong uit de jaren zeventig. is geboren ontvingen Cora en Johnny van Belsen diverse geschenken van Walcherse ondernemers. De Stichting Roemenië Hulp Oost-Souburg breidt haar acti viteiten uit naar Beveland. Zaterdag 1 april houdt de stich ting een passie-paaszangavond in de Maranathakerk aan de Bergweg. In Oost-Souburg houdt de stichting een inza meling voor een tehuis voor zwerfkinderen in Boekarest. In de Verenigde Staten zijn het afgelopen weekend de hoogste filmonderscheidingen, de Oscars, uitgereikt. Deze week draaien bij Cine City in Vlissingen de grote winnaars: American Beauty, the Cyderhouse Rules en The Matrix. De films zijn respectievelijk met vijf, twee en vier Oscars beloond. W<uÉ(jkwti Paars heeft met de hand op het hart beloofd dat er niet aan de renteaftrek van de hypotheek wordt gerommeld. Toch is het tegendeel waar. In de Woningkrant wordt er nader ingegaan op de gevolgen van het nieuwe belas tingstelsel voor huisbezitters. ----- - Advertentieverkoop Redactie Bezorgklachten Uitgebreid colofon: (01 18) 484 316 (01 18) 484 276 (0800) 023 1231 zie pagina zoekertjes De Kousemaeker Revalidatie Techniek in Middelburg be staat tien jaar. Restaurant De Huifkar heeft een nieuw in terieur. Vorig jaar zijn de zes hotelkamers van de brasse rie al vernieuwd. Bedrijfsleidster Claudette Kingma wil met de veranderingen het pand een jeugdiger gezicht geven. Johan en Ineke Jansens hebben enkele maanden geleden Hotel Bos en Duin in Oostkapelle overgenomen. Inmiddels zijn er flink wat veranderingen in het hotel doorgevoerd. Eigenaar Johan Jansens vertelt over zijn nieuwe bedrijf. (advertentie) Wet voorzieningen gehandicapten Commissievergaderingen Kennismaking met sport (advertentie) We zijn er weer! De verbouwing is achter de rug. U bent weer welkom in uw nieuwe winkel aan de Aagje Dekenstraat Een winkel vol gemak en verwennerij en met nog veel meer keus dan u gewend was. Er is maar één manier om het allemaal te ondekken: even gauw komen buurten. Doet u dat deze week dan profiteert u tot en met zaterdag van een paar lekkere aanbiedingen. Zoals deze, om maar ergens te beginnen. AH Perla Mild, snelfiltermaling 4 pakken 250 gram Nü voor 10,- Deze aanbieding is geldig t/m zaterdag 1 april en alleen in onze winkel. Albert Heijn, Aagje Dekenstraat 16, Vlissingen. ■■HHIHHHHHHHHHHHi

de Faam | 2000 | | pagina 1